Schiedamse PTT doet ook mee aan stiptheidsactie Voorlichting over beroepen voor Mulo Mavo Als we deze weg niet inslaan is er geen andere9 Professor H. van Leeuwen iaaMiftw 98 f Postbustellers besluiten op vergadering: Van afdelings clubs geen voetbal door de winterstop DIALOOG HERSTELLEN TUSSEN BEWONER EN PLANNERS VAN NIEUWE WIJKEN 4 U Bijeenkomst in gebouw Arcade verloopt rustig Voel,gangster krijgt h er sen schud din g bij aanrijding Sinterklaasfeesten voor alle leeftijden De Doele" Roteb verspreidt gratis 80.000 zakken wegenzout Klachten van bewoners rond Blauwe Druif Controleur had hasjiesj bij zich BLOEMEN EN GOEDE WOORDEN VOOR JUBILERENDE POLITIEMAN Scholier aangereden na val Pony valt in mestput SCHIEDAM KOERIERSTERS II 81 - SU vrijdag 4 december 1970 - pagffna 5 De PTT-beambten in vergadering over het besluit of zij zullen „stipten" of met. (ADVERTENTIE) Op het laatste ogenblik bieden wij U nog de kans om Uw Smt-kadootjes met deze luxe parfumverstutver aan te vullen. Bijzonder fraaie parfumverstui ver van bewerkt glas met tjen koperkleurige dop en eon feil loos werkend spuitmechanisme. Deze luxe parf umverstuiver, die U gemakkelijk in Uw tas mee kunt nemen, nu in leuke ge schenkverpakking voor nog géén twee gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint op de parterre de verkoop van deze tasparfumverstuiver van bewerkt glas met een prima spuitmechanisme, nu in geschenkverpakking voor Ook mxtnfogmorgcn open Géén tel. of schrift, best. (Van een onzer sportmedewerkers) SCHIEDAM, vrijdag. Veel voet bal zal er dit weekeinde niet zijn, om dat de voetballers uit de afdeling aan de zes weken durende winterstop be gonnen zijn. Wij vragen ons af. of dit nu wel zo'n succes zal zijn. Immers het zou best mogelijk kunnen zijn. dat het tot januari goed voetbalwcer blijft en dat het dan pas zo gaat worden dat de terreinen onbespeelbaar 2uUen zijn. Het is wcïcens meer gebeurd dat de competitie pas in half april weer nor maal kon gaan verlopen. Wat nu als de competitie na januari gaat stagneren? Dan komt onder sneer hot honkbal in gevaar. Veel voetbal clubs hebben ook oen honkbalafdeling en veel voetballers spelen graag hun partijftje honkbal en die competitie begint, als we het goed hebben, in mei. We hopen hei niet, maar als de ivxjcrgoden niet meewerken zou dat de honkballers wel eens parten kunnen gaan spelen. Daarom lijkt hei beter de competi tie normaal doorgang te laten vinden en bij de slechte gesteldheid van dc terreinen tot een totale afgelasting over te gaan. Maar voorlopig hebben we dit weekeinde en de vijf daar op volgende geon afdebngsvoetbal. Wel spelen de zaterdag KNVB- clubs, hoewel mei voor de normale competitie. Zij spélen in de eerste ronde van de ICNVB-beker. Dat brengt HBSS een thuiswedstrijd tegen Everstein en dat duel moet gewonnen worden, temeer daar HBSS alles wil inzetten om de beker naar Schiedam te halen. PPSC, dat de voorronde vrij had geloot speelt uit tegen Schoonho ven en moet daar kans zien om in de tweede rondo te komen. Bij het zondagvoetbal krijgt DHS bezoek van Slikkerveer en het zal deze wedstrijden moeten winnen wil hel bij de kopgroep blijven. Trainer Schop en zijn mannen zijn er op ge brand om zich 4e revancheren van de zondag jl. geleden nederlaag, dus hel zal daar in Kethel gaan spannen. Ex celsior 20 krijgt bezoek van Paraat en Schiedam is gastheer voor Stolkwijk. Beslist geen tegenstanders om even van te winnen, maar in beide gevallen moet de winst toch wel in Schiedam kunnen blijven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag ün na volging van huii collega's in Rot terdam en Amsterdam, hebben de postbestcllers van de PTT in Schiedam ook een stiptheidsactie uitgeroepen. De actie is vanoch tend begonnen, nadat gister avond hiertoe werd besloten op een vergadering, die belegd was door de plaatselijke afdelingen van de drie Samenwerkende Bonden voor Overheidspersoneel. Dit in tegenstelling tot een enke le dagen geleden door het ANP verspreide bericht, als zou al eer der tot een actie in Schiedam overgegaan zijn. De duur van de actie is voorlo pig nog onbepaald. Men wacht voorlopig de resultaten af van het overleg tussen de hoofdbestu ren van de Ambtenarenbonden en de regering, dat o.a, vanmid dag wordt gehouden. Op de vergadering van dc Schie damse postbestcllers werd het besluit tot de actie genomen na een stem ming, waarbij 24 PTT-crs voor stem den cn 12 tegen, terwijl één man geen beslissing nam en blanco stemde. In dc zaal bleken ook veel nlet-georgani- seerüc postbestcllers aanwezig te zijn. Zij werden uiteraard uitgesloten van stemming. Bij een tweede stemming gingen dc handen van alle bij de bon den aangesloten postbestcllers om hoog, toen gevraagd werd wie er aan dc actie deel zou nemen. Bij het protest van. dc PTT-ers in Schiedam wordt hetzelfde acliemodel toegepast als in Rotterdam, De aan wezigen werd aangeraden zich stipt aan deze punten te houden. Op het postkantoor is voor elke bond een vertrouwensman aangesteld. De vergadering van gisteravond, die gehouden is in gebouw Arcade aan de Lange Haven, werd bijgewoond door een groep van negen bezoldigde be stuurders en bestuursleden van de drie bonden, de Algemene Bond van Ambtenaren, de Nederlandsche Chris telijke Bond van Overheidspersoneel en de Katholieke Bond van Over heidspersoneel. Door verschillende van deze mensen werd onder meer de voorgeschiedenis van de hele actie uit de doeken gedaan. Verder word er op gewezen, dat de postbestellers ambte naren 2ijn en zich zodoende moeten houden aan een vrij streng reglement, dat hun o.a. verbiedt om te staken. „Maak er geen janboe! van", zo werd de postbestellers aangeraden, „Werk gewoon door en doe het niet langza mer dan gewoonlijk, want dan kunt u gepakt worden", aldus een van de be stuursleden. In verband met dit laatste moeten ook de regels van de actie geiden wor den en vooral de herhaaldelijke, drin gende oproepen om de regels nauw keurig na te leven en de actie correct te laten verlopen. De regels van de actie zijn overigens de volgende: 1. Houdt u zich strikt aan. de zaak, waarvoor u 2ich thans heeft ingezet. 2. Gedraag u waardig cn laat u niet provoceren. 3. Blijf vooral gewoon uw werk doen. 4. Accepteer geen vrijwillig overwerk. Dus ook géén uur vroeger beginnen, géén bestelling met de eigen auto, géén uur later ophouden, 5. Laat uw diensten met vrijwillig omzetten. 6. Doe als één man ook maar zaak. 7. Speciaal voor de chauffeurs! Houdt u aan de maximum-snelheid. 8. Voor de bestellers van telegraaf geldt, dat zij ook bestellers zijn. 9. Onze hulpkrachten accepteren geen extra werk. De oproep om geen vrijwillig over werk te accepteren riep nogal wat vragen op. Hierbij bleek, dat de di recteur van een postkantoor een ppst- besteller formeel kan verplichten om een maximaal aantal uren per weèk over te werken. Dit kan echter vaak per persoon verschillen, zodat omtrent deze kwestie nogal wat vragen bleven. Daarop werd door de bestuurders aangeraden om in een twijfelgeval het overwerk te aanvaarden of om de vertrouwensman in te schakelen. Toen eenmaal tot stemming werd overgegaan, kwamen er twee moge lijkheden naar voren: Vrijdag begint de actie: of maandag begint de actie, als blijkt dat het overleg tussen bondsbesturen en regering op vrij dag te houden geon resultaat ople vert. De uitslag van de stemming werd reeds eerder gemeld. Toen bleek dat de stiptheidsactie eenmaal een feit was, verlieten veel postbestellers de zaal, blijkbaar opge lucht dat ze datgene gedaan hadden waarvoor ze gekomen waren. Voor zij aan tiun vergadering begonnen, volgden de postbestellers via de televisie eerst het nieuws over de stiptheidsacties in andere steden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. De 61-jart* ge mevrouw W, M, W. is gistermid dag, toen zij plotseling de rijbaan van dé Koemarkt overstak, aangereden door een bromfiets bestuurd door de 27-jarige B. J. T. uit Vlaardingen. De vrouw kreeg bij de aanrijding een zware hersenschudding en enkeje hoofdwonden, waarvoor zij in het Ge meenteziekenhuis is opgenomen. De bromfietser werd voor onderzoek naar het Holyziekenhuis gebracht, van waar hij na behandeling naar huis kon terugkeren. MAN BESCHULDIGD VAN DIEFSTAL ELEKTRICITEITSDRAAD (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. Voor de of ficier van justitie in Rotterdam is vandaag geleid de 31-jange A, van E. uit Schiedam. De man wordt ervan beschuldigd enkele weken geleden elektriciteitsdraad ter waarde van 2000 van de scheepswerf „Dc Hoop" tc hebben gestolen. KLEDING GESTOLEN' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. Uit een kleedlokaal van een gymnastiekzaal aan het Peter1 van Anrooyplein zijn gisteren enkele kmelerkledingstukkcn gestolen. Het zijn een rood jack, een blauwwitte poncho en een geruite rok. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag Op donderdag 10 december wordt in Schie dam een beroepenvoorlichtingsdag gegeven voor eindexamenkandi daten van de Mulo- en Mavoscholen in het Beneden Maasgebied. De dag wordt gehouden in het gebouw van de Willem de Zwijgerschool aan de Van der Leeuwlaan te Schiedam. Het Beneden Maasgebied omvat onder meer de plaatsen Hoek van Holland, Maassluis, Vlaar dingen, Schiedam, Brielle, Hellevoetsluis en Rozenburg. In deze plaatsen staan bij elkaar 18 Mavo-scholen met m totaal 1000—1500 eindexamenkandidaten Het is vcot hot eerst dat eea beroe- pcnvoorlichtingadag gehouden wordt voor MAVO-leerliugen. Voor leerlin gen van het middelbaar onderwijs be staat al enige jaren de gelegenheid om zich op een dergelijke bijeenkomst uitgebreid te oriënteren in de grote verscheidenheid van beroepen en voortgezette studies. Ook was er voor middelbare scholieren een schoolde caan, die hen volledig kon informeren over dc mogelijkheden na het beëindi gen van de school, terwijl vroegere MULO-Ieerfingcri zo'n raadsman moesten, missen. Met de invoering van de Mammoet wet is er echter óp scholen voor het MAVO oveneens een schooldecaan aangesteld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, „Het is mogelijk dat het resultaat geen haar beter is, dan wat er nu is, maar dan hebben we tenminste onze best ge daan. Wij pretenderen niet de medicijn voor alle kwalen te hebben. Wat wij willen is het herstellen van de dialoog tussen de bewoners en de mensen die verantwoordelijk zij voor de plannen van de nieu we wijken". Enkele uitspraken van professor H. van Leeuwen, lector in t}c leer van de „Woning en haar Bewoning" aan de Landbouwhogeschool in Wageningen over het onderzoek dat een team van dit instituut in Schiedam gaat uitvoe ren, Een onderzoek dat, zo3ls bekend, zich zal richten op de nieuw te bou wen woonwijken in Woudhoek en Spalahd, en dat uitgevoerd zal worden door een viertal studenten van de ho geschool onder supervisie van profes sor Van Leeuwen en drs P. J. J. Fen- nartz, sociologisch medewerker aan de Wageningsc universiteit. Om over het project wat nadere in formatie te geven is professor Van Leeuwen met 2ijn staf deze week in Schiedam geweest. Uit deze informa tie bleek, dat men als één van de be langrijkste factoren van het experi menteel onderzoek beschouwt de bur gers opnieuw bewust maken van hun betrokkenheid bij het totstandkomen van plannen voor nieuwe wijken; do praktische dialoog tussen de inwoners en de plannenmakers te herstellen. Zoals al eerder gemeld zal een eer ste aanzet daartoe gegeven worden door middel van twee hearings op 8 december in zaal Irene en op 15 de cember in de St Martinuskei'k aan de Willem Andriesserelaan. Tijdens die bijeenkomst, waar iedereen welkom is, zal professor Van Leeuwen eerst zijn visie geven op dc problematiek waarna de discussie kan ontstaan. Er zullen daarna werkgroepen worden geformeerd van acht tot tien mensen, die zelf ontwerpen gaan maken; teke ningen en maquettes om „bekend te raken met het métier". Van daaruit kan men dan destille ren wat hot behoeftepakket is en wat daarin de grootste prioriteit heeft. Het is niet de bedoeling dat de definitieve plannen hierdoor ontstaan, maar dat de stedebouwkundigen bij hun plan ning van de nieuwe wijken rekening kunnen houden met de wensen van de bevolking. Het blijft niet alleen bij de twee hearings, want het „Wagenin gen-te am" zal gedurende zes maanden de werkgroepen begeleiden. Zo optimaal mogelijk, want hoewel de afdeling waar professor Van Leeu wen zijn lectoraat vervult krap ge huisvest is, kan men bijvoorbeeld wo- mngplaWegrenden, die hier m Schie dam door de deelnemers van de werk groepen gemankt word on binnen twee dagen op ware grootte nabouwen. Zo krijgt men dan uiteraard een beter beeld van de ontworpen plannen. Het onderzoek draagt een experi menteel karakter en is vrijwel zeker uniek voor Nederland cn dat zijn de redenen, waarom er geen wonderen van mogen worden verwacht- Professor Van Leeuwen: „Het zou ongezond zijn to denken, dat hier een experiment aan de gang is, waaraan hooggespannen verwachtingen gesteld kunnen worden. Wat wij willen is dat er bruikbare alternatieven in beleid en planning gegeven worden. Het probleem van de stadsplanning valt uiteen m twee delen, waarvan bij het ene de sociale wetenschappen een belangrijke rol spelen en daarnaast de technische aspecten. En die twee pro beren wij nu in cén schijnwerper te vangen. Wij wilen een weg vinden om de bewoners te betrekken m het pro ces in tegenstelling tot de manier waarop het nu gebeurt, dat eerst de plannen worden gemaakt en dat de burger pas daarna wat men noemt „inspraak" krijgt. Het is belangrijk dat je weet wat de wensen zyn, omdat als je tegen de klippen van de econo mie opbotst, je precies weet wat je het eerst moet schrappen." De Wagenmgengroep bestaat uit vier studenten, die onder de leiding van drs Pennartz en prof. Van Leeu wen het project zullen moeten gaan uitvoeren. Op de vraag of dat niet een beetje te vvenig is, waardoor het gevat bestaat dat er van het werk niets te recht komt, antwoordt professor Van Leeuwen: „Men heeft mij niet ge vraagd om met een staf wetenschap pelijke medewerkers *e komen en men hvjeft mij ook geen vijfhonderdduizend gulden ter beschikking gesteld." Nadat de studenten zich zes maanden intensief met het project hebben bezig gehouden, zullen de werkgroepen op eigen kracht verder moeten, daarbij incidenteel bijgestaan vanuit Wageningen. De ontwerpers zullen gedurende de tijd dat de Schie damse groepen aan het werk zijn, voortdurend met de plannen, die de groepen maken, geconfronteerd moe ten worden. Professor Van Leeuwen verwacht, dat na één of twee jaar men genoeg moet weten om mot de concrete plan nen te kunnen beginnen, „Het ligt na tuurlijk aan de manier waarop dc mensen werken: nu welen we nog echt niet wat er uit gaat komen, maar ergens moet je metz'n allen „ins Blau we hinein" durven „varen" en als we nü deze weg niet inslaan, is er geen andere weg meer.' De decaan van de "Willem de Zwij gerschool, de heer W. Memen, vond dat er dan ook maar een beroepen- voorbchtingsdag ivoor MAVO-eind- exameokandidaten moestkomen. -Hij probeerde de Gewestelijke Arbeids Bureaus te Rotterdam en Vlaardingen te interesseren voor dit iedee en ook de uitvoering ervan. Tot dit laatste toonde men zich bij dc G-AB's echter niet zo bereid, omdat er niet voldoen de functionarissen zouden zijn voor de organisatie van een beroependag. De heer Meinen besloot daarop om voor zijn eigen, school dan maar een dergelijke bijeenkomst op touw te zetten. Meer schooldecanen bleken eahtcr belangstelling te hebben voor dit initiatief en zo ontstond de voor lichtingsdag die dan. nu gehouden .wordt. Om de interessen <van de eindexa menkandidaten enigszins te peilen, is vooraf een enquête gehouden. Als in teressant feit uit deze enquête kan gemeld worden, dat een groot aantal leerlingen het voornemen heeft om na de MAVO een verpleegstersopleiding of een MTS/HTS-opleiding te gaan volgen. Naar aanleiding van de cijfers van de enquête heeft men 60 lezingen be legd over allerlei verschillende beroe pen of vakgroepen. Op de beroepen- voorlichtingsdag is ook een functiona ris <van het Gewestelijk Arbeids Bu reau permanent bereikbaar voor het beantwoorden van vragen over de minder algemene beroepen. Omdat het hier om een urriek initia tief gaat met een gedeeltelijk experi menteel karakter, zal er na afloop van de beroependag een onderzoek gedaan worden naar de envaringen .van dc ei ndexamenkandid a ten. m SCHIEDAM, vrijdag De activi teiten van clubhuis „de Doele" staan het komende weekeinde geheet in het teken van Sinterklaas. Drie Sinter klaasfeesten 2ijn er in totaal en ze be ginnen al op vrijdagavond- Op die avond wordt er namelijk een feest ge geven voor kinderen van 912 jaar. Het begint om zeven uur en de kosten zijn 1 gulden. Omdat dit feest pas om hajf negën afgelopen is, begint de avond voor de tieners pas om negen uur. Ook hier kost de entree 1,-. Op zaterdag 5 december om twee uur is er een sinterklaasfeest voor de kleintjes tot en met acht jaar. Sint Nicolaas zal op deze middag aanwezig 2ijn en sa men met de kinderen kijken en luiste ren naar het feestprogramma, dat op touw is gezel. Toegangsprijs voor deze rrüddag; alweer een gulden. Sinterklaas bij Hennes D.V.S. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag In de kanti- no van Hermes DVS in spoiipark Har- ga wordt zaterdagmorgen voor de D- en E-pupillen een Sinterklaasfeest ge organiseerd. Het feest begint 's mor gens om 9.30 uur en heeft als speciale attractie cp het programma staan de film „Jerry in 'het wilde westen" met Jerry Lewis en Dean Martin. Alle Sinterklaasliederen zullen op het orgel begeleid worden door Bert Willems (14). SCHIEDAM Jolands J. A. d.v. W. Pannekoek en J- Ou wens. Derk-Jaap D. z.v J. W. van Buten en R. M Xf de Tong. Arjan- z.v. P. Kraaijeveld en M. C. Sper- mon, Robbie G. z-v. T. J. H. L. Blom en P. C. L. Wijzenbrock, Sandra d.v. F. M Meijs- ter cn L G, L. M, Woerdcnbageht, Machlel G. z.v. M. Jongste en N. van den Berg. Theodores L. z.v. S. P Kazenbroot en M ~D. Farro. Overleden: H. J. BrokUng. 84 jr. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, donderdag. Ver deeld over diverse depots staan 80.000 jakken wegenzout klaar voor evenzo veel Rotterdamse gezinnen in bene denwoningen, De Roteb heeft het zout aangekocht om dc mensen een doel treffend wapen te geven in de Btrijd tegen de gladheid. Werd vroeger veelal as uit kolenkaohcls gebruikt on» glibberige trottoirs begaanbaar te houden sinds de opmars van CV en aardgashaard Is as een nog slechts spaarzaam voorkomend produkt. In Rotterdam-Zuid gaat de distribu tie van het zout beginnen. Daarna komt dc rest van de stad aan de beurt, Op een tevoren -bekendgemaakt tijdstip rijden de zoutbrengerg -achter de vuilnisophalers aan. Eenieder die het ernst is met de antiglibberactie krijgt dan van de zoutmannen een handzaam plastic tasje anet tien kilo zout aangereikt. Gratis. V-oor mensen die onmogelijk op de aangegeven tijd thuis kunnen rijn, as er een tweede kans. Met ingang van 21 december tonnen zoutzakjes wor den afgehaald op de distriefsposten. ■van de Reinigingsdienst, Wie dan handenwrijvend denkt, dat met de tienkilozak de voorraad keukenzout voor de komende jaren op peil is, moet rekenen op een teleurstelling. Het strooizout is geheel ongeschikt voor consumptie. RIDDERKERK, donderdag. Men sen die in de omgeving van het jeugd- café De Blauwe Druif aan de Nassau- sti'aat in Slikkerveer wonen, zijn niet bepaald dol op het café en z'n bezoe kers. Dat hebben ze het college van b. en w. dan ook per brief laten weten- Die mensen zouden last hebben, van de Blauwe Druif bezoekende jongens en meisjes. In de brief geven ze bo vendien een opsomming van hun grie ven over de jeugdige bezoekers. De brief, die op de lijst van dc in gekomen stukken staat, wordt vrij dagavond in de raad behandeld. Ten minste wanneer er raadsleden met vragen komen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De Rotterdamse politie heeft afgelopen nacht de 23-jarige controleur A. de N. uit de Maasstad gearresteerd. Hij was in het bezit van een ons hasjiesj. Dit bleek toen de agenten zijn auto aan hielden in verband met een verkeers overtreding. VLAARDINGEN, vrijdag Bloemen en verschillende ge schenken onder couvert. Dat kreeg de heer C. van der Harst gistermorgen in 'de kantine van het politiebureau aan de Delftse- veerweg, waar hij zijn 25-jarig dienstjubileum vierde. Commissaris Van Toledo gaf in het kort de verschillende functies varx de jubilaris weer. i De heer Van der Harst leverde onder meer een belangrijke bij drage aan het oplossen van de moord op ópa Van der Plate in 1966. SCHIEDAM, vrijdag. Op de Nieuwe Damlaan nabij de Sportpark- brug is gistermiddag de 15-jarige scholier R. A. van Meurs door onbe kende oorzaak met zijn fiets ten val gekomen. Een achter hem rijdende bromfietser kon de jongen niet meer ontwijken. Vermoedelijk met een ge broken been is het slachtoffer in het Holyziekenhuis in Vlaardingen opge nomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. Op het erf van een boerderij aan de Polderweg is de brandweer gisteravond ruim 2% uur bezig geweest om een ponny uit een mestput 'te halen. Nadat het dier uit zijn onfrisse positie bevrijd was, trapte het tegen een voorspatbord van een daar staande politieauto, dat zwaar beschadigd werd. Personeel gevraagd De Schiedammer (Het Ratter- dams Parool) vraagt VASTE BEZORGER(STEKS) voor Schiedam en omstr. Aanm. tel. 20727$ 's avonds na 6 uw. tel. 155960. S020 Foto, film en projectie PASFOTO'S KX>AATt TERWIJL U WACHT. Foto Van Vuren, Hoogstr- 1G6, Schiedam, tel. 266720, £180 Diversen Steeds verse BATTERIJEN e'a grote sortering zaklantaarns, pechlampen, voorradig. Waar- dat-wtel-draait. Hoogstraat 67- 69, tel. 010-268436, Schiedam. 4i *51

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 2