rant? feiten gei irukt' ons cc de Koper van wapen schiet verkoper dood VERMOORDE DELFTSE HAD ALCOHOL IN BLOED Gesloten deuren-dreigement gevaarlijk HULP VOOR MA Paramaribo publiceert opzet SLM- International €1 .Marokkaanse consul uit kritiek Controle volgens wethouder niet perfect Ouders Zwolse schoolkinderen houden kroost twee dagen van school PAUS TERUG IN ROME Auteur Herman Claeys moet terechtstaan VERDACHTE IN HOTEL GEGREPEN Paus sprak over reis en echtscheiding Stropers na wilde jacht ingerekend pagina 4 - - maandag 7 decemta-1970 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag De Marokkaanse consul in Nederland, de lieer Hassan Fassi Faliari, heeft gisteravond op een bijeenkomst in Amsterdam zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de woonsituatie van veel Marokkaanse gastarbeiders in de hoofdstad. Hij kritiseerde de „omstandigheden, waarhij soms zes a zeven Marokkanen in pensions, logementen of andere kamerverhuurbe drijven een eenvoudig vertrek moeten delen". (Van. een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Tal van organisaties zjjn afgelo pen weekend te hulp geschoten voor de 23 dakloos geworden Ma rokkanen en andere gastarbeiders die bU de ramp in de nacht van vrijdag op zaterdag ook hnn kle ren en andere bezittingen zijn kwijtgeraakt. Door bemiddeling van de afde ling bijstandsverlening van de gemeentelijke sociale dienst (de zogenaamde rampendienst) wa ren de Marokkanen die zich uit het brandende buis In de Amstei- straat hadden weten te redden, ondergebracht in en dependance van hotel Cok aan de Konings laan. In de loop var» de zaterdag morgen kregen ze bezoek van consul Hassan Fassl Fahari, die uit Rotterdam was over gekomen, en van dc wet houder Rossen en oud-gemeen tesecretaris mr Van de Berg in bun functies van bestuursleden van de Stichting Buitenlandse Arbeiders. De rampendienst ea het Leger des Hells zorgden voor maaltijden en nieuwe kleding. Vflf van de 23 in hotel Cok on dergebrachte buitenlanders kre gen zaterdag een nieuw verblyfs- adres. Geprobeerd zal worden ook dc anderen spoedig elders definitief onder te brengen. De consul bracht ook een be zoek aan de Marokkanen die met verwondingen in ziekenhuizen la gen. Bü hotel Cok meldden zich za terdag en zondag diverse particu lieren en andere instanties die fruit, kleding en hulp anboden. Er was veel bezoek van Marok- kanse gastarbeiders uit andere pensions, zelfs uit andere steden. Ook was er belangstelling van de z(jde van enkele bedrijven, waar bij gastarbeiders te werk zjjn ge steld. De consul sprak voor ruim 5QQ van zijn landgenoten in het Turks cultureel centrum in de Bellamy- Straat op een bijeenkomst, die in verband met de ramp in de Am- stelstraat in de plaats was geko- -men voor een Marokkaans feest ter gelegenheid van het afsluiten van een Mohammedaanse vasten- periode. De avond werd bijge woond door talrijke autoriteiten. Zidh in ihet Engels richtend tot de Amsterdamse wethouder Th. Rossen (die tevens n/oorzltter ds van de Stich ting Buitenlandse Arbeiders in de hoofdstad), zei de heer Fassi Fahari: „Dc verschrikkelijke gebeurtenissen ia de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben ons weer eens op de feiten ge drukt Hoe kam het bestaan, dat zich in deze mooie, moderne stad. in dit goed georganiseerde land met al zijn voorzieningen, dergelijke woonsituaties voor (gastarbeiders voordoen. Bet keent anij voor dat er an het betreffen de iagement in de Amstelstraat geen Kar an ties waren voor de veiligheid van de gasten bij brand." De consul gaf de Marokkaanse gast arbeiders de raad beter te gaan wo nen en de slechte pensions te mijden. Hij sprak de hoop uit dat de gemeente en. de stichting voor buitenlandse ar beiders dn Amsterdam zijn landgeno ten in de hoofdstad zonden helpen bij het vinden van betere woonruimte. Ook igaf hij de Marokkaanse gastarbeiders het advies geen gaskachels op de ka mera te gebruiken en voorzichtig te zijn met Sucifers, sigaretten en. peu ken. Les Consul Fassi Fahari sprak sijn grote erkentelijkheid uit tegenover de Am sterdamse autoriteiten, en alle andere instanties die na de brand hulp had den, verleend en de dakloos geworden gastarbeiders 'had-den. opgevangen. Hij hoopte op verdere steun en op mede werking bij het transport van de stof felijke resten van de acht omgekomen Marokkanen naar hun geboorteland, Wethouder en stichtingsvoorzitter Th. Rossen sprak namens het Amster damse gemeentebestuur sijn deernis uit met de slachtoffers en hun nabe staanden. Hij zei dat uit de droeve ge beurtenissen de les kon worden ge trokken dat er sneller moest worden gewerkt aan de verbetering van de woonomstandigheden voor de duizen den gastarbeiders in Amsterdam. „Het is helaas geen gemakkelijke zaak. We moeten ons wei realiseren dat er ook voor Amsterdammers zelf nog grote woningnood is.' Ruim 14.000 mensen staan op urgentielijsten. Dat neemt niet weg dat we onze gastarbeiders ook graag een behoorlijk onderkomen ge ven", aldus de heer Rossen. Hij vond dat hier ook een taak was weggelegd voor de werkgevers van de buiten landse arbeidskrachten. In een vooraf aan journalisten ge geven commentaar liet wethouder Rossen uitkomen, dat de controle op de huisvestingsomstandigheden van gastarbeiders en de veiligheidsmaatre gelen in logementen niet altijd perfect is. De controle is in handen van de politie op grond van de logementsver ordening in de APV, bij de brand weer, voor wat betreft veiligheid en brandpreventie en verder bij de GG en GD en bij bouw en woningtoe zicht. „De moeilijkheid die zich bij controle voordoet is het grote aantal particuliere kamerverhuurbedrijven dat zich niet als zodanig heeft aange meld. Je weet niet precies waar al die gastarbeiders zitten", aldus de heer Rossen. „Bovendien zijn er honderden, zo niet duizenden buitenlanders, die hier clandestien verblijven." Volgens de heer Rossen t zou de Stichting Buitenlandse Arbeiders 'de controle moeten coördineren. De wet houder die de situatie in de Amstel straat in ogenschouw had genomen, noemde de huisvesting van de Ma rokkanen daar „onverantwoordelijk". „En het ergste Is, dat het daar nog niet eens een van de slechtste loge menten was", zei hij. Werkgevers Wethouder L. Kuijpers van sociale zaken en o.a. belast met de verant woordelijkheid voor het bouw- en woningtoezicht, gaf gisteravond desge vraagd als commentaar: „Het wordt inderdaad tijd dat we alle controle maatregelen eens op een rijtje gaan zetten en de zaak eens wat beter gaan bekijken. Er heersen Ievensgevaarlij- ke toestanden, in sommige logementen. - "We moeten uitzoeken, of4 de huidige logementsvercrdening nog voldoet. Het rotte is dat er eerst altijd iets ergs moet gebeuren voordat de koppen bij elkaar worden gestoken." De wethouder merkte nog op: „Ik vind dat de werkgevers vaak verrot weinig voor de huisvesting van de gastarbeiders doen, Zij maken gebruik van de goedkope arbeidskrachten. Ze weten, wel snel -met de vinger naar de overheid te wijzen maar het is in de eerste plaats hun taak om voor -be hoorlijk onderdak te zorgen." ZWOLLE, maandag. Ouders van leerlingen van de Elbertschool Zwolle hebben, vanochtend om kwart voor negen besloten hun kinderen twee dagen van school te honden als het waarnemend schoolhoofd, fle heer J. Noorlander, uit zijn functie wordt ontslagen. Aan de heer Noorlander was door wethouder L. Witvliet (pvda) meegedeeld dat het experi ment op zUn openbare lagere school, waarbij ouders bfj het onderwijs wor den betrokken, een ontslag tot gevolg kon hebben. Het verbod van de wethouder volg de <*p de VPRO-uiteending van vorige week donderdag waarin het onderwijs experiment werd uiteengezet. Zes ou ders hebben dit weekeinde een tb- verklaring bemachtigd die zij vanoch tend konden laten zien aan de rijksin specteur -voor onderwijs, -de heer J, H. Krooshof, die om negen uur de El bertschool bezocht. De ouders met de tb-verklaring mochten vanochtend in de school blij ven van de heer Noorlander. „Ik ga gewoon door met het onderwijs waar ze recht op hebben," Vanmiddag wor den er in de raadsvergadering vragen .gesleed otver de Elberbsohool. - WAAROM je druk maksn om overbevolking De oaus zegt dat)je met een paar vissen en wat broden een hoop kunt doen. BRUSSEL, maandag (ANP.) Dc Brusselse auteur en boekhandelaar Herman Claeys heeft een dagvaarding gekregen om op 22 januari (terecht te staan wegens vervoer, in bezit hebben en verspreiden van tijdschriften en boeken die in strijd zouden zijn met de Belgische wet. Het gaat om exemplaren van. A*> [tijdschriften „Gandalf" en „Suck" ers. de fotoserie „Homofiele houdingen". Claeys wordt er bovendien van be schuldigd het nummer van 30 mei 1970 van höt weekblad „Vrij Neder land" te hebben verspreid waarin op pagina 17 een foto was afgedrukt die volgens de dagvaarding wordt gere kend itot „oneerbare prenten, afbeel dingen en voorwerpen die de verbeel ding van minderjarigen beneden 18 jaar kunnen prikkelen". Op de foto is een groep naakte Haagse kabouters te zien. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, maandag De 39-jnrige handelaar in onge regeld Arie G. G. uit de Rameaustraat in Leeuwarden heeft bekend zaterdagmiddag de 27-jarige ijzervleehter Arie Erken uit Amster dam te hebben doodgeschoten. Dat gebeurde in de woning van G., met een (5.35 Reek-pistool van Duitse makelij, dat G. enkele uren tevoren voor 750 van Erken had gekocht in een café niet ver van het Centraal Station in Amsterdam. G. betaalde het wapen in zijn eigen bovenwoning aan de Ra meaustraat in Leeuwarden, nadat het tweetal samen in de Fiat 125 van Erken naar de Friese hoofd stad was gereden. Hij verdween in een taxi, nadat hij zijn leveran cier had gedood. De kogel ging Erken recht door het hart. De Amsterdamse politie beeft G. gisterochtend om half vier van zijn bed gehaald in het Amsterfdamse Vic- toriahotcl. Het wapen, was nog In zijn bezit. G. is overgebracht naar Leeu warden. De Leeuwarder gemeentepolitie werd zaterdagavond gewaarschuwd door de benedenburen van de hande laar die het vreemd vonden dat G. met een onbekende man in een auto was thuisgekomen, even later alléén met een taxi vertrok, daarna weer te rug kwam en andermaal alleen weg ging, De onbekende auto stond nog voor de deur, zo meldden de buren. De politie vond het lijk van Erken in de achterkamer. Ook trof zij onder meer een met bloed doordrenkte broek aan, met een kogelgat ter hoog te van de rechterbroekzak. Die broek bleek van G. te zijn. Bij zijn aanhouding was hij inderdaad ge wond. Hij verklaarde dat hij Erken de 750 gulden had betaald, maar dat de Amsterdammer daarop het wapen nog niet wilde afgeven. Hij zou cr meer geld voor gehad willen hebben. Er ontstond een ruzie, aldus G., waarbij het pistool afging en hemzelf in het dijbeen trof. Daarna slaagde hij erin het wapen te bemachtigen en Erken ineer te schieten. G. trok het lijk van Erken naar de achterkamer, haaide hem de 750 gul den uit de zak en vertrok, na zidh te hebben verkleed, naar het station. Daar ontdekte hij dat hij het geld op tafel had laten liggen. Hij keerde te rug onr het te halen, ging opnieuw naar het station en kocht een kaartje naar Amsterdam. Tegenover de politie verklaarde G. dat hij het pistool had gekocht omdat hij geen gat meer in het leven zag en zichzelf van kant wilde maken. De politie plaatst daarbij een vraagteken, want zij windt het ongeloofwaardig, dat iemand die levensmoe is, eerst nog met een wapen op scherp naar Am sterdam reist en daar een aantal cafés op de Zeedijk bezoekt. (Van een onzer verslaggevers) DELFT, maandag. - Ada Lansbergcn-HÖlscher (21) bad ten minste drie borrels gedronken, toen zij dinsdagochtei, 24- novem ber werd vermoord. In haar bloed werd een alcohol-promillage aangetroffen van meer dan 0,6. Dit is gebleken uit bet onderzoek van bloedmonsters, die bij de sectie op liet stoffelijk overschot van de vrouw zijn genomen. Hoofdinspecteur J. van der Ven van de Delftse politie be vestigde ons nu ook, dat op het nachtkastje naast het bed, waar- fn het stoffelijk overschot werd gevonden, een fles jenever stond. Dit was één van de details, die de geheimzinnige meneer X in zijn tele foontjes en brieven aan de redactie van de 'Delftse Coürant verstrekte. •Aanvankelijk bewaarde de politie hierover het stilzwijgen. Het politie-onderzoek heeft nu ech ter uitgewezen, dat het een fles drank betreft, die het slachtoffer en haar man. al langer in huis hadden. Het is uitgesloten, dat de fles de politie op het spoor van de dader zou kunnen brengen, aldus hoofdinspecteur Van der Ven. Intussen vraagt de Delftse politie zich af, waarom Ada Lansbergen zo vroeg in de ochtend, drie glazen jene ver heeft gedronken. Haar man on ook de familie, vrienden en kennissen zeggen niet geweten te hebben, dat Ada ooit iets anders dronk dan sherry en dan nog met mate. Volgens de hoofdinspecteur kampt de politie in deze zaak nog steeds met een reusachtig gebrek aan aankno pingspunten; in de flat zijn geen vreemde sporen gevonden, geen teke nen van een worsteling, die aan de wurging van de vrouw vooraf zou kunnen zijn gegaan en geen vreemde vi ng eraf drukken Vast staat, aldus hoofdinspecteur Van der Ven, dat het slachtoffer zich nauwelijks moet hebben verzet. Daar uit concludeert dè politie ook, dat de moordenaar een bekende van de vrouw moet zijn geweest. Volgens hoofdinspecteur Van der Ven is er geen sprake van, dat het onderzoek zou zjjn vastgelopen. Hii zei ons, dat het team van 30 re chercheurs, dat vooralsnog blijft inge zet. zich nu concentreert op enkele ge richte theorieën betreffende de ver moedelijke dader van de moord. Basis voor deze theorieën is, aldus de hoof dinspecteur, het materiaal, dat de af gelopen dagen is verzameld. Meer wilde hij daarover vooralsnog met zeggen. De flatwoning van het slachtoffer aan de Papsouwselaan 372 is nog niet vrijgegeven door de justitie. De wo ning wordt» nog permanent door de politie bewaakt. De echtgenoot van het slachtoffer verblijft bij familie in Schiedam. VATtKAANSTAD, cnaantlag (Reu- ter). Paus Paulus heeft zondag in een toespraak tot rond 50.000 mensen op het Sint Pietersplein In Rome de aanslag op ztin leven in Manila door de 35-jarige Boliviaanse kunstenaar Benjamin Mendoza y Amor, de daad van een gek genoemd. Hij zei God te danken dat hij hem had beschermd. De paus sprak ook nog over de eohtscheidingskwestie m italië. „Ik kan mijn smart niet verbengen", aldus dc paus, „over het feit dat het Ita liaanse parlement de vorige week zijn goedkeuring heeft gdheeht aan een wetsorutwenp ter invoering van de echtscheiding in Italië." Vlak voor hij begon -te spreken wa ren circa 500 voorstanders van echt scheiding op het Sint Pietersplein aangekomen. Zij hadden spandoeken bij zich waarop stond: „Echtscheiding - Italië Is nu net ais Europa vrij" en „Echtscheiding - de eerste zege ivan de leken in Italië in 100 jaar". PARAMARIBO, maandag (ANP) De regeringsvoorlichtingsdienst van Suriname heeft zaterdag in Para maribo de „leiter of intent" met Trans- avia gepubliceerd. In deze overeen komst, die is aangegaan door de Suri naamse minister van economische za ken. J. Rens namens dc SLM en de Amerikaanse zakenman Lcroy Frantz namens de Surinaamse luchtvaart maatschappij, wordt gezegd dat belde partijen zuilen oprichten de „Suri naamse Luchtvaart Maatschappij In ternationaal NV" („Surinam Airways International") als een dochteronder neming van de SLM. Het maatschappij-kapitaal bedraagt 500.000 Sur. guldens. Dit zal als volgt worden verdeeld: 30 pet preferente aandelen ten name van de SLM, 30 pet preferente aandelen ten name van do heer Leroy Frantz en 40 pet ten name van particulieren en/oi rechts personen in Suriname. Tachtig pet kan worden gestort in andere vorm dan in Surinaams wettig betaalmiddel, bijvoorbeeld door In breng van landingsrechten, vergun ningen en terreinen. SLM Internationaal zal tot taak hebben de exploitatie van geregelde en ongeregelde vluchten van en naar Suriname en van de op de te bevlie gen routes gelegen plaatsen en landen. Voorts de exploitatie van luchtvaart- lijnen en uitvoering van alle daarmee verband houdende werkzaamhden in de ruimste zin des woords. SLM Internationaal zal gebruik ma ken van alle rechten en faciliteiten van de SLM. Door partijen is bepaald dat de raad van commissarissen zal bestaan uit ten minste drie en ten hoogste zeven leden. Voor de eerste maal worden als commissaris aangesteld: mr D. Erna- n vi els. advocaat. Ph. Cohen, directeur van de Scheepvaart Maatschappij Su riname en J, Block, directeur Trans- avia-Holland. Tot directeur zal worden benoemd de heer K. de Miranda. (Van een onzer'verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. Een Ridderkerks© politieman heeft zater dag een waarschuwingsschot gelost toen drie mannen, die verdacht wer den van stropen, met een auto op de vlucht gingen. Het drietal werd na een felle jacht aangehouden in Rotter dam. In de auto werd on geen vuurwapens gevonden, wei een aantal lege hulzen. De drie stropers, de 40-jarige.N. T. uit Bergen op Zoom, de 42-jarige J. van B. uit Sint Willebrord en de 55-jarige J. S., ook uit Sint Willebrord, hadden onderweg een pakje met drie hazen uit de auto gegooid. ZAAK ROTTERDAMSE TRANSFUSIE-FOUT (Van onze juridische medewerker) TAE strafzaak wegens het vcr- oorzaken van dood door schuld tegen de negentienjarige leerling- verpleegster voor de strafkamer van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam was op zichzelf «iet zo uitzonderlijk, maar wel het feit, dat de president van de rechtbank aan de pers te kennen gaf, dat het niet dc" bedoeling was dat ile iden~" titelt van liet slachtoffer uit kran teverslagen zou blaken. Dit had een averechts gevolg. De publiciteit was enorm en nog is dc storm niet geluwd. Er werd het dreigement aan toegevoegd dat. wanneer de pers nSet mee zou wer ken, in de toekomst dergelijke za ken met gesloten deuren zouden worden behandeld. Mocht een dergelijk dreigement geuit geworden? Wanneer wordt een zaak met gesloten deuren be handeld? Eén van de belangrijkste rechts beginselen is, dat rechtszittingen openbaar zijn, Zo belangrijk wordt dit geacht, dat dit beginsel werd vastgelegd in artikel 175 van de grondwet. Tevens wordt in dat ar tikel vermeld, dat de rechter bij wijze van uitzondering in het be lang van de openbare orde en ze delijkheid, van deze regel mag af wijken. In de Wet op de Rechterlijke Or ganisatie wordt in artikel 20 nog eens vermeld, dat de behandeling van strafzaken in het openbaar moet plaatsvinden op straffe van nietigheid, tenzij bij dc wet anders mocht zijn bepaald of tie rechter om gewichtige, bij het proces-ver- baal ter zitting, te vermelden rede nen mocht bevelen, dat het rechts geding geheel of gedeeltelijk met gesloten deuren zou plaatsvinden. Behandeling met gesloten deuren kan gevraagd worden door de offi cier van justitie en de verdachte of diens raadsman, terwijl de rechter het sluiten der deuren ook ambts halve kan gelasten. Feitelijk gaat de deur van dc gerechtszaal dan ook werkelijk op slot, de publieke tribune wordt ontruimd en ieder, die niets met de zaak te maken heeft, moet de rechtszaal verlaten. In de praktijk komt een behan deling met gesloten deuren voor bij zedendelicten en bij misdrijven te gen de veiligheid van dc staat, spionage-affaires en dergelijke. Hoe gevaarlijk en onverstandig het dreigement Is geweest, dat „an ders" hl dergelijke zaken een be handeling met gesloten deuren zou plaatsvinden, komt naar voren, wamieer men weet, dat de rechter, zonder dat er enig beroep tegen mogelijk is, het sluiten der. deuren kan gelasten. Derhalve een uitzon derlijke machtspositie van de rech ter, waarvan hjj slcchls in uiter ste noodzaak gebruikt behoort te maken, omdat de openbaarheid van strafzaken een kostbaar goed Is. Had de president van dc recht bank in het onderhavige geval dc deuren mogen sluiten, derhalve de openbaarheid mogen prijsgeven? Stellig niet, evenmin zal hij dat in dc toekomst mogen doen in derge lijke zaken. De openbare orde etst immers geen behandeling met ge sloten deuren, maar het waren het ziekenhuis en allen, die bij de ope ratic en verdere behandeling van de patiënt betrokken waren, die er belang bij hadden, dat de zaak niet in de openbaarheid trad en daar wilden O. M. en rechter om onbe grijpelijke redenen aan meewer ken. De principiële fout was reeds ge maakt door de behandelende ge neesheer en eventueel de direc teur-geneesheer van het ziekenhuis ondu wens verantwoordelijkheid de leerlingverpleegster werkt. Zij waren verplicht geweest de ware doodsoorzaak direct aan de nabe staanden mede te delen, hoe pijn lijk dat ook geweest zou zÖn, evenals zij dc justitie hadden moe ten waarschuwen, opdat een onbe vooroordeeld onderzoek had kun nen plaatsvinden. (Wellicht, dat dit laatste ook geschied is, waaruit deze strafzaak dan zou kunnen zijn voortgekomen). Was aldus gehan deld, dan had ook niet zo geheim zinnig behoeven te worden gedaan ter tereohtzitting. In plaats van de aanval door de officier van justitie, verdient de pers een pluim, omdat zfj de enige is geweest, die geweigerd heeft het spel mee te spelen. Zij heeft haar onafhankelijkheid bewaard en ge weigerd zich te laten manipuleren door rechter en officier van justi tie. Laat de rechter goed beseffen, dat het sluiten der deuren nooit en te nimmer gebruikt moet worden om een zaak binnenskamers te houden en daarmee bepaalde per sonen of een groep van personen in bescherming te nemen. Te erger wanneer men 'de pers de mond probeert te snoeren met een derge lijk dreigement. Het is slechts te hopen, dat de minister van justitie nog eens dui delijk aan de rechterlijke macht en Openbaar Ministerie zal .kenbaar maken, hoe hij denkt bver de openbaarheid der terechtzitting. Ik krijg ook nog om geheel an dere redenen een onaangename smaak in de mond. Waarom stond alleen dc leerlingverplecgstcr te recht? Was zu de enige eventuele schuldige? Als men het artikel van dr O. M, de Vaal leest In deze krant van 4 december „verant woordelijkheid ligt elders" en de verklaring van prof. dr 3. J. van Loghem c.s. één dag later, dan moet men tot de conclusie komen, dat In leder geval de leiding van het ziekenhuis gefaald heeft. Of cr is sprake van medeschuld, omdat het onverantwoordelijk was liet toedienen van de bloedtransfu sie geheel over te laten aan deze leerlingverpleegster van negentien jaar, of zij vormt slechts een scha kel In een groter geheel en wordt naar voren geschoven om anderen, die evenveel of meer schuld hebben, te dekken. Dat zou nog veel kwa lijker zijn. Interessant zou het nog zijn te weten, of de advocaat van het meisje ook de advocaat van het ziekenhuis is. Zou dat het geval zijn, dan zou dat er ook op kunnen wijzen, dat men dc zaak in de hand heeft trachten te houden en de IccrlingverpJeegster heeft willen laten dienen als bliksemafleider. De enige, die hier iets meer over te weten zou kunnen komen, is de advocaat van de familie van het slachtoffer. Die kan namelijk toe stemming vragen aan de procu reur-generaal om, nadat dfr straf zaak geëindigd is, het strafdossier te mogen inzien in verband met het eventueel instellen van een ci viele vordering tegen degene(n), die schuldig is (zijn) aan de ge- maakte fout. Ook zou de familie na. inzage* van het dossier aan het O.M. kunnen verzoeken een nieuw onderzoek te laten instellen tegen één of meer onbekende daders, wanneer ze aanwijzingen zou hebben, dat be paalde personen buiten schot zijn gelaten. Ik zie dit niet als een hek senjacht, maar wel als een gerecht vaardigd verlangen, dat dc waar heid aan het licht komt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1