'Brood is populairder als liet sandwich heet' Regering wil kustvaart steunen Nixon wil ingrijpen in bouw-cao „Bredase chirurg Karthaus overdreef met kritiek op ziekenhuiswereld" Schade ruim een ton bij boerderijbrand pagina 6 - maandag 7 december 1970 (Van onze economische redactie) DEN HAAG, maandag „Er zjjn duidelijk factoren die de brood consumptie in negatieve zin beïnvloeden, zoals het veranderde eet patroon op zaterdag en zondag. Het is echter ook duidelijk dat de huisvrouwen in Nederland gevoelig zijn voor een aantal argumen- ^ï1 broodconsumptie kunnen stimuleren. Te denken valt hierbij sou het helang van een goed ontbijt, de verkrijgbaarheid van brood dat de klant lekker vindt, en de service van de bezorging. Bjj het hanteren van deze argumenten kan dan gebruik gemaakt worden van een aantal bij het onderzoek gevonden en gewaardeer de woorden of situaties, zoals het woord „sandwich" (eventueel „broodje") en recepten met betrekking tot brood". Dit is de samenvattende conclu sie van een brochure „Onder- zoèk inzake brood en. broodver- 'bruik", een onderzoek dat is in gesteld door de Nederlandse Stichting voor Statistiek in op dracht van de Stichting Bevor dering en Voorlichting Brood- verbruik, Hoewel Jxet broodverhruik per hoofd van de bevolking dalende is, wordt ctiit verschijnsel niet door alle huis vrouwen in Nederland ervaren, al dus (het onderzoek. Van de onder vraagde huisvrouwen zei namelijk 26 proeent dat in het gezin de laat ste jaren méér "brood werd gegeten, 32 proccat dat er minder brood werd gegeten en 42 procent „wist het miet". Hoewel het ontbijt un Nederland enigszins verwaarloosd zou zijn, is de mening van 60 procent van de ondervraagde huisvrouwen toch dat zij een uitgebreid ontbijt belangrijk vinden. In 18 procent van de gezinnen worden op zaterdag drie broodmaaltijden gebruikt. Dit patroon is zeker gun stig voor hot broodverbruik, aldus de conslusic van het onderzoek. Vooral jongere gezinnen zijn gevoelig voor uitbreiding van de broodcon sumptie, aldus het onderzoek, waar bij vooral gedacht moet worden aan het verkrijgbaar stellen van meer soorten brood als middel om de consumptie op te voeren. Naar de mening van de huisvrouwen kan de broodconsumptie positief worden beïnvloed door het beschik baar zijn van veel verschillende soorten brood en van vers brood, of brood dat langer vers blijft. Andere mogelijkheden zouden volgens het onderzoek zijn het verspreiden van recepten over brood en hert geven van goede voorlichting over de voedingswaarde van brood. De meest positieve associatie met „brood" vormt volgens het onder zoek hert woord „sandwich", waarbij de mensen denken aan „gezellig", „lekker" ,en „licht verteerbaar". Vooral jongere huisvrouwen rea geren positnlf op deze benaming voor brood, aldus het onderzoek. DEN HAAG, donderdag (ANP). De regering is bereid de kleine handelsvaart (kust vaart) te steunen. Staatssecreta ris Keyzer zei gisternacht tijdens het Tweede-Kamerbegrotingsde bat van Verkeer en "Waterstaat dat voor het voortbestaan van de Nederlandse koopvaardij verder ■herstructurering en modernise ring van de vloot voorwaarden zijn. De -volgende maatregelen zullen on der meer worden (genomen.: 9 Verlening van kredietgaranties on der de regeling bijzondere financie ringen; voor de grote vaart onder stringente voorwaarden en in bijzon- dere gevallen, voor de kleine handels vaart onder voorwaarde van samen werking in groter veriband. O De belastinginspecteurs krijgen opdracht een ruim standpunt in te ne men in de afschi'ijvlngsmetlVodcn. in de scheepvaart. 9 Aanpassing van de bestaande for faitaire regelingen met betrekking tot het belastbare inkomen van zeevaren den. 0 Bijzondere aandacht voor mari tiem speurwerk, informatieverwerking en voorlichting. Speciaal voor de kleine handels vaart Kuilen rverder maatregelen wor den getroffen die vooral voor Gronin gen van .groot belang zijn: Doorvoering van een sloopregeling voor kleine handelsvaartscbépen van 20 jaar en ouder, analoog aan do sa- neringssloopregeling voor de binnen vaart. In voorbereiding as een bedrijfs- beëindigingsregeling. DELFT Aan fle Technische Hogeschool ■be Etelct is de heer C. B. Vreugdonhii gepro moveerd op het proefschrHt „compvtation of gravity currents in estuaries". Bro.noto res waren prof dr U. O. Hlnze en prof dr E van Spogel. Aon. de Technische Hogeschool te Delft Is de heer B. J. van der Meer ge promoveerd op het proefschrift „Dyna- AMSTERDAM Aan do Universiteit van Amsterdam Is de heer W. Manderaa gepro moveerd tot doctor In de wiskunde en na- tmmretenBchappen op het proefschrift JTotonspin-roostee-relaxatie i in «nmo- ndumchlorlde onder hogs druk". Promotor was prof dj N. J. Trappeniexs. Aan de Uni versiteit van Amsterdam 43 de heer H. J, W. Wijsman gepromoveerd tot doctor In de wiskunde en (natuurwetenschappen, op het piPefschrfft „Een genetische studie over de celwarrdsynthese hij eschenchla coll". Pro motor wis prof dr F, Bianchi. BENOEMINGEN NIJMEGEN Aan de Katholieke Uni versiteit te "Nijmegen is dr A. A. Trouw borst benoemd tot gewoon hoogleraar in de subfaculteit der sociaal-culturele weten schappen. Prof. Trouwborst zal onderwijs geven in de sociale antropologie. NEW YORK, zaterdag (AP, Keu-ter). President Nixon heeft gisteren de gang van zaken bij de loononderhandelingen in de Amerikaanse bouwnijverheid „een voorbeeld genoemd voor de noodzaak tot regerings-ingrij- pen". Tijdens een diner met de nationale fabrikantenvereniging verklaarde Nixon dat er iets „fundamenteel fout" was met de wijze waarop do onderhandelin gen tussen werkgevers en werk nemers in de bouwnijverheid plaatsvinden. De bouwvakkers in de YS heb ben namelijk kans gezien meer dan tweemaal het nationale ge middelde van loonsverhogingen te bedingen bij hun loononder handelingen, terwijl tegelijker tijd een grote werkloosheid heerst in de bouwnijverheid. Nixon waarschuwde ertegen in loonaccoorden de verwachting in te bouwen dat de inflatie onverminderd zou voortduren en noemde dit tegen het algemeen belang. Hij kondigde verder twee maatregelen aan om de oueproduktie te verhogen en de con sumentenprijs voor benzine te verla gen. Zo zullen de olievelden voor de Amerikaanse kust intensiever worden aangesproken en krijgt de invoer van ruwe olie uit Canada meer mogelijk heden. Van beide maatregelen wordt een druk op de prijzen verwacht. De prijzen voor brandstoffen (benzine en oke) zijn de laatste tijd in Amerika sterk omhoog gegaan. Intussen dreigen er nieuwe stakin gen in Amerika, nu het werk bij Ge neral Motors weer grotendeels is her vat. Zo is het vrijwel zeker dat de New- yorkse taxichauffeurs gaan staken. In Detroit dreigen de werknemers bij Ford nu te gaan staken als 2ij niet de zelfde loonsverhogingen krijgen als hun collega's bij General Motors. Ook bij Caterpillar Tractor, de grootste fabriek van graafwerktuigen in Amerika, dreigt een staking omdat de loononderhandelingen nu „al twee maanden duren. Verder is er grote onrust onder het spoorwegpersoneel die een loonsverhoging wil van 36 procent in de komende drie jaar. Directeur ziekenhuisraad: AMSTERDAM, maandag (ANP). De directeur van de Nationale zieken huisraad uir L. C. Wesseldük, heeft in het jongste nummer van „Medisch contact" gereageerd op de kritiek die de Bredase chirurg dr. A. J. M. Kart haus enkele weken geleden in het zelfde blad leverde op de gang van zaken bij de bouw van moderne zie kenhuizen. Volgens mr Wesseldftk be schuldigt dr Karthaus de ziekenhuis wereld ten onrechte van verspilling van minstens 800 miljoen. „Da door hem gesmade ziekenhuis besturen en directies, do architecten en de adviesbureaus ihebbem im de pe riode tussen 1950 en 1970 de Neder landse gemeenschap een groot aantal moderne, goed geoutilleerde zieken huizen gegeven, die efficiënt en sober zijn gebouwd en daardoor betaalbaar zijn gebleven." Mr Wesseldijk zegt dr Karthaus ie beschouwen als iemand die onder het slaken van kreten open deuren nog eens open probeert te doen en. in zijn ijver misstanden te constateren, zichzelf voorbij holt. „Hij noemt 80C miljoen een schier astronomisch be drag en weet blijkbaar niet, dat on danks alles wat al de laatste twintig jaér ia gebouwd en gesaneerd, men ver der zal moeten investeren om „bij de .tijd" ,te blijven. Laat dr Karthaus,nict (suggereren dart wij dat niet kunnen betalen. Hij neme eens de rijksbegro ting en ga maar eens na wat de ge meenschap betaalt aan onderwijs en aan wegen en woningbouw," aldus mr Wesseldijk. 'T ZAND, maandag (ANP). In het Noordhollandse plaatsje 't Zand is gisteren een kapitale boerderij jn vlammen opgegaan. Het vuur richtte voor meer dan honderdduizend gulden schade aan. Het in de boerderij wo nende gezin P. Burger, man, vrouw en vier kinderen, wist zich tijdig in veiligheid te stellen. De brand, die gisterochtend om streeks half elf was uitgebroken- werd bestreden door de Zijper brandweer. Pas 's avonds bad men het vuur be dwongen. Acryl vest Mot V-hals en rag]an mouw In wit.rood, bleu of goudgeel. Maten 40-46. Camel-mantel Modieuze jas in marine of cameL Maten 40-4a Zuiver wollen Shetland Modieuze midi mantel. In lichtgrijs Zuiver wollen Shetland mantel met Napoleonkraag Maten 38-42 Acryl pullover Met-turfclenack en korte mouw In wit, rood, bleu of goudgeel. Maten 42-40. Shetland manteltje Zuiver scheerwol. 4 kleuren. 2 modellen Maten 122-146. V.a Acryl pullovers Maten 104-164. V.a Jacquard pantalon Scheerwollen jersey Aubergine, bruin lila of ouürose. Wollen imprimé Diverse modellen ongeheel gevoerd. Maten Shetland jersey mat afstaande col oudrose. Maten 38-42. Maten 122-158. v.a Maten 40-46. 29.- Prachtige soepele kwaliteit Trevira 2000 Fantastisch krcukherstellênd, makkelijk wasbaar, snel weer droog. Kies uit een grote verscheidenheid van moderne kleuren o.a paars, aubergine en bruin. Extra breed 140-150 em - extra voordelig. Wollen Shetland of acryl Jongcnstruï per meter Menko Tcrlenka Regenjas met uitritsbore orion teddyvoering. In marine Scheerwollen kostuum Met Wolraerk garantie. Ruit-en Maten 104-176. V.a Jongensjas met bonlgamering pfvorse dessins kleuren. Iielanea denim jongensbroek Maten 93-164. V.a Maten 92-164. V.a.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3