Frans Geurtsen velde Hermes gaf laat glans aan zege ADO ontsnapte net aan nederlaag in eigen huis tegen Twente aa—a irow»»ii»gai Voorsprong van 2-Ö voor SVY niet genoeg orting verloor Sp op eigen veld pagina 14 - maandag 21 december 1970 DWS—Sparta 2—1 door LEG BOLLE (1-1) AMSTERDAM, maandag Ze vielen elkaar in de armen, Frans Geurtsen en Joop Brand. Ze omhelsden elkaar innig. Joop Brand dankte op die manier de man die Sparta de eerste nederlaag in dit seizoen had bezorgd cn Frans Geurtsen drukte zijn erkentelijkheid uit aan de man die in hem was blijven geloven, terwijl iedereen dacht dat hij was afgeschreven. Frans Geurtsen. Hij speelde zijn eerste hele wedstrijd na een bles sure die hem zeer lang buiten het veld had gehouden. In een klap maakte hij zich weer populair bij het Amsterdamse publiek, voor deze wedstrijd 7.000 man sterk, door elf minuten voor tijd een schitterende goal te scoren die DWS een zeer verrassende en even verdiende overwinning op Sparta opleverde. SI „Fransje, Fransie" golfde er gescan deerd van de tribunes. Frans genoot ervan. Hij zei: „Het wa>s heer-Ijk dat ze mijn naam weer riepen. Ik was doodmoe, maar daardoor ging het plotseling weer." Doodmoe, dat waren alle DWS'ers. Maar èr heerste toch diepe tevreden heid. Brand: „Het verheugende is dat we dit resultaat hBbb.en bereikt met een geïmproviseerd elftal (Seemann ontbrak dit keer door ziekte)Als al les straks weer compleet is krijgen we eindelijk eens de gezonde situatie, dat iedereen moet gaan knokken voor zijn iWIaats 'bal. Het maakte niet meer de fout van voor rust door te blijven „voetballen", als je voorstaat. Een verwijt dat Brand zijn spelers had gemaakt. Kessler tenslotte: „Ik heb de jon gens gezegd dat dit een. onnodige ne derlaag was. Als je zo'n wedstrijd te lgen een. toch huiveringwekkende ploeg als DWS te makkelijk opvat, verlies je. Dat isniet verbazingwek kend. Maar dat wil niet zeggen dat de wereld mi voor ons tenonder is ge gaan. Sparta is pas na de tweede goal van D\VS met inzet gaan spelen. Daarvoor lag het tempo veel te laag. Iers herhaaldelijk Ik heb het de gezegd. Maar ja, niet zelf mee". c speel nou eenmaal Joop Brand had voor deze wedstrijd een speciaal .plannetje opgesteld. Brand: „We hebben gespeouleerd op de zwakke opkomende kracht -van Sparta. Alleen Venneker kan goed mee naar voren komen en die had dan ook Het Vrauwdeunt .van mij bij zich gekregen. De andere drie, Ter Horst. Eijkenlbrook en Visser mochten ko men, omdat we er op gokten dat die er aanvallend toch niet veel van te reent zouden brengen. Bleven er dus zes spelers over, die .een vaste man moesten krijgen. De drie spitsen en de dne halxspelers". Zo kreeg „gentleman" Klaas Nunin- ga van Brand Sparta's „liefste" speler Van der Veen toegewezen »n zocht hij voor zwerver Klijnjan de onvermoei bare Rob Bianchi uit. Heijerman kreeg temer Martin Kamminga bij zmh, de lange Aad Koudijzer vond de lengte van Nelis Overweg op zijn be schaduwde pad, Kristensen moest zich tin snelheid gaan meten met Frits FlïnJkevleugel en Dijkstra had als op dracht De Quant uit te schakelen. Daarachter opereerde voor het eerst sinds zes weken weer Frits Soete- kouw. Het resultaat van deze uitgekiende tactiek was ernaar. Sparta was al vrijwel onmiddellijk kansloos, want de DWS-ers voerden hun takeh meer dan voldoende uit. Voor hadden de spitsen Bonsink en Geurtsen het we liswaar lastig, maar vooral Geurteen stichtte de nodige verwa-rring in do Spaxbaamse verdediging, waarin Eij- fltenbrodk en Ter Horst zonder over tuiging stonden te spelen. Daar kwam nog b-uj dat Plet Vrauwdeunt, die tus sen de half/Linie en de voorhoede in speelde, zich op links verrukkelijk voelde. Zijn dreigende acties bezorg den Pim Doesburg veel werk. En hij was het ook die DWS na 23 minuten spelen naar de voorsprong acOioot. Een uitgekookte vrije trap van Geurtsen belandde bij Vrauwdeunt die de bal door het Sparta-muurtJe in de lin ker onderhoek knalde. Pim Doesburg: „IK kon er niet meer bij, want die bal werd in de muur van richting veran derd." DWS speelde in deze fase van de strijd overtuigend en vaak zeer knap voetbal. "Uitblinkers op dat moment, Frans Geurtsen, altijd aanspeelbaar en zeer slim passend, Klaas Nuninga, die het spel prima verdeelde, Martin Kammimga, die Heijerman geen kans gaf en Piet Vrauwdeunt, die een voortdurend gevaar bleef. Daar kwam nog de geweldige inzet van de andere spelers met name Jos Dijkstra bij en dat bestempelde DWS tot een ge vaarlijke ploeg. Dat Sparta jn do laat ste minuut voor rust toch gelijk kwam was nauwelijks een verdienste van do Rotterdammers. Niels Overweg gleed in het strafschopgebied namelijk uit, net toen De Quant naar Overwegs vaste man Koudijzer plaatste. Deze •kreeg daardoor de ruimte en kon van diohübij scoren, Het geweldige winstpunt vam DWS an dit duel was echter, dat ook in de tweede holft, toen Sparta veel meer aandrong en de DWS-ens dus minder kansen kregen zieh individueel te on derscheiden, er persoonlijkheden in de ploeg opstonden. In dit geval Jon Jongbloed, die naar zeer grote hoogte igroeüde en natuurlijk: Frans Geurtsen. Hiö zou Sparta de nekslag geven. Toen Hans Eijfcenbrnek elf minuten voor tijd de doorgebroken Karl Bon sink een tiental meters buiten het strafschopgebied genadeloos onderuit haalde en DWS, nu terecht, een vrije trap mooht nemen. Dijkstra en Vrauwdeunt stapten eerst over de bal heen. Nuninga wipte hem vervolgens over het muurtje van Sparta dat overigens veel te dicht bij stond en daar was plotseling Frans Geurtsen, die de bal in de ludht vol op de wreef nam en Doesburg met een vliegend schot passeerde. Een klassedoelpunt. Frans Geurtsen: „Ik was er op dat ■moment gewoon zeker van dat hij erin zou gaan. Als jc denkt ik mis hem, dan mis je hem ook. Maar ik ■ben geen mament nerveus geweest, ook niet voor de wedstrijd en ik ben dolblij dat ik die anderhalf uur heb ■weten vol te maken." Joop Brand; „Ik vind het geweldig fijn voor die jongen. Hij heeft we or hoop en dat Is erg belangrijk, Zo'n jongen schop je toch niet weg. Hij heeft een „Torinstinct". DWS beperkte zich in de laatste mi nuten tot het wegschoppen van iedere LISSABON, maandag (ANP) De uit dagen van de wedstrijden, zondag gespeeld Voor de eerste divisie van da Portugese competitie, lulden: Boavista—Tiraonse 1—0. Varzlm—Sctubal 0—1. CUF—Benüca 0—2, Academica—LeLxoe» 2—1. Sporting—Barrel- re.ise 0—1, GuJjnaravs—Belenenscs O—J. FC PortoFerenso 3U. Stand na veertien wedstrijden: 1. Spor- tlrg 23 pnt. 2. Academica 21. 3. Setubnl 20. 4. ücnöca 1». Sparta: Doesburg, Venneker, Ter Borst, EUiccnbroefc. Visser, Van der Veen, De Quant, Klijnjan, KoUerman, Koudijzer. Kris tensen. OOG Jn oog met Pim Doesburg van Sparta legt DWS- er Frans Geurtsen aan voor het be slissende schot Sparta's defensie, verschalkt door een lob van Klaas Nuninga na een vrije trap, kijkt machteloos toe. vofendam—-Excelsior 3—0 (2—0) door THEO GERRITSE VOLENDAM, maandag „We zijn cfuit getikt, van de plank gespeeld, Aïle excuus is flau wekul," Trainer Bob Janse van Excelsior kwam er rond voor uit, dat zijn ploeg in Voïendnm was vernederd. De 30 neder laag was maar een magere af spiegeling van het klassever- schil en het mocht de gasthe ren dankbaar zijn, dat het net zo gul kansen verspilde als de 5000 bezoekers geld offerden voor de „hekcollecte". Diezelfde Bob Janse, even tevo ren nog zo ootmoedig, vond tenslotte toch. nog een excuus. „Het zat op alle fronten tegen. Van Toledo was niet van de partij en het eerste doelpunt kwam op een zeer ongelukkig moment, ik heb gegokt op man- dekking, maar Volendam scoorde te snel 1—0. Daarna is er van het systeem niet veel meer terecht gekomen, en dat heeft me genoodzaakt de wei nig aanvalskracht, waarover mijn ploeg beschikte in te zet ten voor de verdediging, alleen Kwakkernaafc mocht voorin blijven". Hans Croon van Volendam was zeer goed geluimd, niets dan lof voor zijn spelers, alle vragen of bedenkingen over de gemiste kansen wuifde hij luchtigjes weg. „De jongens hebben het uitstekend gedaan en een ver schil vcm drie doelpunten vind ik genoeg. Als ik de wedstrijd tegen Excelsior met vorig jaar vergelijk, dan constateer ik een grote vooruit gang. De Rotterdammers hebben zich op Pelk geconcentreerd en de manier, waarop De Boer en Bond daarvan hebben geprofiteerd, ge tuigt van klasse. Voor het Volen- damse publiek was deze middag een kleine voortzetting yan het vrijdag avond gehouden beatleest ten bate van het door de KNVB verordon neerde hek rond het veld. De op brengst 5409,-—) werd door. de manager van „de Cats", die belan geloos hadden meegewerkt, in de rust aan de penningmeester van de thuisclub overhandigd. Al na tien minuten spelen hadden de gasten vijf hoekschoppen moeten toestaan, -waaruit bleek dat de verdediging in paniek geraakte als het onder druk kwam. Volendam met Kras als or ganisator bezorgde de weifelende v, d. Boer veel werk. Het eerste doel punt van de thuisclub, gescoord door dezelfde Kras, die een voorzet van Pelk magnifiek afrondde, bete kende na zestien minuten speeltijd reeds het einde van Excelsior. Thijs Librechts liep naar zijn vorm te zoeken, maar vond die de resteren de 84 minuten niet meer. En hij was' nog de minst slechte. Doelman Eddy van dev Roer stelde zijn fans weer voor raudsels. In de eerste helft en een flink gedeelte van de tweede was hij niet meer dan een onder maatse 2e divisie-goalie om in het laatste kwartier weer tot enige knappe reddingen te komen, waar onder bet stoppen van een straf schop. De Kralingse doelman moet zich vooral eenG gaan bekwamen in het plaatsen van de bal. Volendam had na de openingstreffer een overmaat aan kansen om de voorsprong op te voeren, maar dc afwerking deugde niet. Een schot van Bond uit 'n voorzet van rechts achter De Boer ging over. Pas eni ge minuten voor rust kwam dc ploeg van Hans Croon op 20. We derom was Kras een van de acteurs. Zijn pass op Pelk was op maat. Had Excelsior de eerste 45 minuten nog enig verweer na de rust was er niets meer wat daar in de verste verte ook maar op leek. De trumverdedigers Tetteroo en Mühlenbruch waren volledig van de kook, de laatste speelde in de acht ste minuut zo scherp op zijn doel man terug, dat de paal de bal moest keren. Met vervangingen van Kleingeld door Blok cn Totteroo door Bakker pro beerde trainer Janse de vernedering nog te beperken. Zonder succes. Een kwartier voor het eindsignaal was Pelk nogmaals tc snel voor Van der Roer: 3^-0. Wim IV3S heeft dB hal vallend langs Eddy van der Roer geschoten en Volendam aan san 1—0 voorspronggeholpon. SCHIEDAM, maandag SC Drente is gistermiddag op Har- ga tenslotte toch k.o. gegaan, maar wat heeft het Hermes DVS een moeite gekost om de zege enige glans te geven. Pas ver in de tweede helft slaagden de Schiedammers erin de voor sprong van 1—0 tot 3—0 op te voeren. Joop Casten-millcr, de trainer van Hermes DVS, had er wel een vcr- iklarmg voor. „Onze jongens zijn niet .gewend om in de top van het klassement te staan, De hoge positie maakt hen nerveus. Bovendien ma ken we toch al moeilijk doelpunten. Kansen zijn er voldoende, maar (het ontbreekt aan de afwerking. Toch ben ik blij -dat we in staat artjn om die kansen te scheppen. Dan moeten de doelpunten op den duur toch ko men." Hermes DVS nam meteen na het be gin het initiatief en had Kees van Kooten ivan een van -de vele kansen, die hem op een presenteerblaadje ■werden aangeboden, igeproftieerd den zouden de Schiedammers waarschijnlijk naar een ruime zege zijn (gewandeld. De muur voor het Drentse doel werd nu geleidelijk aan steeds dikker en hoewol Henmes DVS ijverig bleef Hermes DVS—SC Drente 30 (1—0) Van onze sportredactie zoeken naar een opening, was er al tijd wel een Drents been om de aanvalsacties van de Schiedammers te ontregelen. In de 34e minuut voorkwam doelman Boxem een treffer van Van Kooten, die een vrije doortocht had gekregen, omdat zijn tegenstanders wegens vermeend (buitenspel waren blijven staan. En kele seconden .tater moest Ruts aan de andere kant horizontaal om een ■kogel ivan diiuksbuiten Kracht te ke ren. Hermes DVS kreeg voor de rust toch nog 'het doelpunt, waarop het recht had. In de 38ste minuut bereikte Gerard Flses met een verre inwonp het hoofd van Van Kooten, waarna de bal via de paal en onder de han den van Boxem door over de doel- lijn irolde. Na de hervatting was bij SC Drente Vos vervangen door centrunnver- dediger Veenstra, die In Almelo de trein had gemist. Aanvoerder Veen stra fungeerde nu als sdhakelspeler en bracht duidelijk meer lijn in het spel van zijn ploeg. De Schiedamse verdediging kreeg het even moeilijk en Ruts moest in laatste instantie enkele keren het gevaar keren. Bij een kopstoot wan Kracht was ook hij kansloos, maar de bol ketste te gen de lat. De Drenten raakten wat geïrriteerd door het onfortuiin en trachtten met ongeoorloofde middelen' de Schie damse aanval te ontzenuwen. Scheidsrechter Wellingga verzuimde resoluut op te treden, maar wees in de 32e minuut wel naar de witte stip, toen doelrnah Boxem in een poging om de doorgebróken Van Kooten de bal te ontfutselen wat te ver ging. Bakkes ruvm de strafschop feilloos. 2—0, 2 Mir.uten later zorgde Van Duppen na aangeven van Van Baarlé voor nummer drie en acht minuten voor het einde Ikreeg Hermes DVS zelfs nog een prachtige kans op 40 toen Van Kooten door Strijkers werd ge vloerd, Ditmaal faalde Bakkes edh- ter van 'elf meter. SC Cambuur—SW 2—2 (02) Van onze correspondent LEEUWARDEN, maandag Sportclub Cambuur heeft alle energie moeter. aanspreken om tegen SW een. 2—0 achterstand te kunnen wegwerken, hetzelfde Cambuur dat een week eerder het favoriete GYAV bij tijden volledig wegspeelde, Wie Cam buur toen aan bet werk zag, kon 'alleen maar medelijden hebben met de eerstvolgende tegenstan der, temeer ook omdat Cambuur in eigen omgeving doorgaans veel slagvaardiger is dan buiten het vertrouwde Friesland. Het pielt voor de Schiedammers dat er van overdreven angst voor -de te genstander geen sprake was. Het 3—3 gelijke spel in het begin van het sei zoen tegen dezelfde tegenstander speelde wellicht daarbij ook een rol- Aan de andere kant heeft de fraaie zege op GVAV wellicht Cam buur wat overmoedig gemaakt. In elk geval duurde het tot de tweede helft eer SW het werkelijk zeer zwaar kreeg te verduren. Zo zwaar dat de moegestreden Schiedammers -tenslotte toch nog tevreden waren met het 2—2 gelijke spel. Het zag er overigens al in het prille begin naar uit, dat SW spoedig op een achterstand zou komen te staan. Reeds na 2 minuten schoot Weering buiten bereik van doelman. Van der Velden tegen het houtwerk. Cambuur hield het openingsoffensief een. kwartier vol, maar na een paar moedige reddingen van Van der Vel den kwam SW terug. Vooral de aan- valsspitsen Bassant en Van Meeteren maakten het Cambuurs verdediging bijzonder lastig. Zij zouden SW ook zeer verrassend op een 2—0 voor sprong zetten. Een kwartier voor de rust had Van Meeteren succes met een achterwaart se kopstoot uit een door Bassant geno men hoekschop, Cambuur kreeg 12 minuten later op nieuw een ferme dreun te incasseren. Met een eenvoudige voetbeweging strafte Bassant een misverstand tus sen invaller doelman Mud en zijn me deverdedigers af. Een onverwachte weelde voor SW, maar het lag voor de hand dat Cambuur na de rust fel terug zou vechten. Natuurlijk had SW «ich daarop ook wel ingesteld, maar te snel voor de Schiedammers kwam Cambuur dichterbij. In uiterste nood knalde Pansier na 4 minuten spelen de bal het luchtruim in. De agressieve De Jonge reageerde prompt en bereikte Van der Heide, die met een ferme omhaal Cambuur op het goede spoor zette. SWs centrale ver dedigers Maurits en Clrlc trachtten orde op zaken te stellen, maar tie Friezen bleven sterk aandringen. Ren' ■listig door Alma genomen vrije trap- zou SW na 37 miunten spelen op nieuw treffen. De koppende Van der Heide trof de lat maar De Jonge stotte de bal met een sierlijke zweefduik alsnog tegen de touwen. Het werd toen vooral voor Mulder, Warnaar en Vor- stenbos zaak het geweld dat Cambuur ontketende, al op het middenveld te ontregelen, Dat gelukte aardig, al kreeg de verdediging nog problemen genoeg op te lossen. In de soms te fel le eindstrijd kwamen SW's rechts buiten Dutina en Cambuurs linkerver dediger Spindelaar In hel boekje van scheidsrechter Vervoort terecht. (ADVERTENTIE) S-AXNEXOBKSÏ&AAT Uk TEL. 13JW42 Mede Ruis juicht Kees van Kooten heeft Hermes DVS op winst gezet Doelman Boxem van SC Drente ligt verslagen op de grond. UUR STRAF VOOR .RAZENDE RENE' AD0—FC Twente 1—1 (0—0) door CEES VAN NIEUWENHUIZEN DEN HAAG, maandag De boetedoening van René van de Kerk hof, Het zal maar een klein groepje zijn opgevallen. De „linker'-hellt van de Twentse tweeling vermande zieh en ging kort voor het begin van de Zuiderparktopper ADO-FC Twente al zijn ploeggenoten af. Onderdanig wachtte hij bij zijn maten tot die bereid waren hem de trainingshessen af te staan. Het gezicht van de jonge dra ver was grotendeels, verborgen achter de berg sportplunje die hij met beide armen omklemd naar de dug-out torste. Daar, in die dug-out was Renés plaats gister middag, Rijvers had hem „opge steld" in het rij tj e reserves. René van dc Kerkhof moest een straf uitzitten. Zijn zelfzuchtig optre den had Rijvers woest gemaakt. En niet alleen Rijvers. De spelersgroep van FC Twente stootte de 19-jarige af. Om z'n egoïstische acties in het veld en z'n praatjes buiten de lijnen. De overrompelende doorbraak van de ex-tweede-klas-amateur is daar zon der twijfel de reden van. Zijn pijl snelle benen hebben de weelde van het succes niet kunnen dragen- Rijvers spuide na afloop een paar grieven: „René moet nog leren wat topvoetbal is. Hij verwaarloost 2'n taak, 'denkt te veel aan z'n eigen roem. Top voetbal Is meer dan goal- tjesdieverij." De rest van de Twente- selecüe was het roerend eens met het trainersbeslult. Sobere Schrijvers, op nieuw uitblinker: „Het werd te gek met René. Hij Uep een beetje voor zichzelf te voetballen. We 3;ebben 'm goed laten merken dat we dat niet pikken. Misschien dal hij vanmiddag iets geleerd heeft." Boosdoener Van de Kerkhof lijkt bereid zijn leven te beteren. Na de punten deling, waarmee Jezek en Rij vers beiden vrede hadden, sprak hij een tikkeltje berouwvol: „Ik heb rriis- sehien wel fouten gemaakt. Rijvers had eigens gelijk dat hij me er naast zette. Het kwam alleen zo onver wacht." Even onverwacht verscheen René van de Kerkhof na tien minuten in de tweede helft toch nog in de ploeg, als vervanger van Nagy. Rijvers: „Ik kreeg de indruk dat we ADO konden pakken en daarom stuurde ik Rehê in ,het veld. Hij was al voldoende' ge straft." En René: „Ik had daar na tuurlijk niet meer op gerekend. Jam mer dat ik zo weinig gelegenheid kreeg te laten zien dat ik m'n spel best meer in dienst van de ploeg wil stellen," Maar Schrijvers: „Volgens mij staat René er woensdagavond te gen MVV weer naast" Rijvers' beslissing René van de Kerkhof buiten de ploeg te laten ge tuigde van grote moed. ADO-"uit" immers was een sleutelpartij. Rijvers: „Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. De eenheid in de ploeg gaat voor allee." Na een matte eerste periode tilde de Immer zwoegende spits Jeuring FC Twente een kwartier voor het einde baar 0—1. Tussen de verdedigers Van Vliet (vervanger van Weimar) en Ko- revaar (op de plaats van Van den Burch) door Icbte Jeuring de bal over de uitgelopen Thie. ADO, dat in Fahl- platz-schaduw Advocaat z'n beste man had ging wat meer risico nemen. De Zoete wisselde met libero Mans veld van plaats en vleugelverdediger De Caluwé en Korevaar kwamen veelvuldiger op. Couperus, toch weer Wytse, voorkwam vier minuten voor afloop ADO's tweede nederlaag. Een inzet van de naar rechts afgezwenkte linksbuiten Looye (invaller voor grie perige Hestad) rondde de Haagse spits mat een vlammend schot in de lange hoek af. Jezek, de oefenmeester van de Zui- derpark-elf loofde zijn équipe later ■- voor het doorzettingsvermogen in de", slotfase. Twee spelers echter deelde", hij een reprimande uit in plaats van.C een compliment; Berg en Schoenma- ker. Jezek; „Zij hebben zich te weinig - ingezet."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 3