Totaal nog 7250 hectare voor de havenindustrie ROTTERDAMS DAGBOEK Voor Waterweggebied nog 3400 hectare Zaalhandbaltoernooi van allure in E-hal Taxichauffeur levensgevaarlij k gewond in zijn taxi gevonden Somber VVV-verslag over niet Van Nelle mag kopjes meer cadeau geven* 'nodigt u uit Rotterdam leent f 50 miljoen Mï Honden aan de lijn in Zuiderpark Meesterlijke voorstelling van L'Ormindo ROTTERDAM RIJNMOND PROGNOSE MINISTERIE VAN VERKEER EN WATERSTAAT PLAN SNELWIEK NA DRIE JAAR GEREALISEERD Alle charters naar luchthaven Rotterdam Propaganda rükenT^lange UW SONY-SPECIALIST «OOR ROTTERDAM pmm Dienstregeling RET met de feestdagen H', 65 en andere plussen Moederbrigade pagina 4,- dinsdag 22 december 1970 (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Het ministerie van .'Verkeer en -Water staat verwacht dat tot het jaar 2000 in het WaterWeggl-bied nog 7250 hectare (netto) nodig is voor haven- en industriële ontwikkeling. Dit blijkt uit de nota „op weg naar 2000", waarin een toekomstprojectie gegeven wordt op de ontwikkeling in Nederland tot het jaar 2000. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag De eco nomische politierechter in Rotterdam, mr II. Oort heeft gisteren de Wed- van Neile veroordeeld tot een boete van 500 gulden wegens overtreding vin de Wet beperking Cadeaustelsel. De offi cier van justitie mr. P. A, H. Bos had een boete van 1500 gulden geëist. Het kernpunt van deze zaak betrof de vraag of de naam van Welle wei -duidelijk genoeg op het serviesgoed dat tegen inlevering van een aantal waardepunten verkregen kan worden zichtbaar is. Ce ofïic'er stelde zich op het stand punt dat aan de wettelijke eis, een in het oog vallend onuitwisbaar kenmerk bij normaal gebruik, niet was voldaan. De naam van Nolle is moeilijk waar neembaar en bovendien ontbreekt op enkele dele» van het theeservies de aanduiding geheel. Mr van Dop, de Weduwe vertegen woordigend, merkte op dat de ven nootschap het servies als één geheel beschouwt. Behalve dat naar zijn me ning de naam duidelijk zichtbaar Is voerde mr van Dop aan dat zijn ven nootschap reeds meer dan vier jaar deze cadeaus in haar gesoherücenpak- ket heeft Nimmer waren door de eco nomische controledienst aanmerkingen gemaakt. Volgens mr van Dop is uit de wet te lezen dat hranche-verwante artike len niet onder haar bepaEtigen vallen. De economische politierechter, die direct uitspraak deed, deelde de op vatting van de officier, dat de letters alleen van zeer dichtbij zichtbaar zijn. Bij het bepalen van de strafmaat wil de hij er echter rekening mee houden dat van NeUp van goede wille is en deze zaak meer als een principiële kwestie wil zien. Verder was mr. Oort van oordeel dat de door de vennootschap aange voerde argumenten als strafvorlicl)- ■tend moesten worden aangemerkt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag De luchthaven Rotterdam komt ern stig in aanmerking om in de toe- komst alle chartervluchten voor haar rekening te nemen. Dit wordt gezegd In de nota „Op weg naar 2000" van het ministerie van "Verkeer en Waterstaat, waarin een perspectief wordt geschetst van velerlei ontwikkelingen in Nederland tot de eeuwwisseling. Over de toekomst van de Neder landse luchthavens wordt gezegd dat aan een zeker dirigisme niet valt te ontkomen- In de nota wordt de ver wachting uitgesproken dat Schiphol, Rotterdam, Eelöe en Zuid-Limburg in de komende tien jaar het luchtvervoer zullen verwerken, zij het op een ande re schaal dan tot nu toe, hl. 3 4 maal zoveel- Schiphol zal in deze periode het grote knooppunt blijven. Juist om de centrumfunctie van Schiphol zo goed en zo lang mogelijk te laten functioneren, kan het op den duur wenselijk worden de oharteracti- viteiten le verplaatsen, aldus de nota, die daarna vervolgt: „Het is duidelijk dat hierbij ernstig aan Rotterdam moet worden gedeoht, evenals Schiphol geografisch gunstig binnen de Rand stad gelegen. Gegeven het feit van de sterk toenemende pieken in de zomer, vooral een gevolg van de sterk groeiende charteractiviteit, zou deze drang tot verplaatsing wel eens niet zo ver verwijderd kunnen zijn". Dit leidt tot een binding tussen deze beide luchthavens, die voor het goed functioneren wellicht eveneens op be stuurlijk niveau organisatorisch tot uitdrukking zou kunnen worden ge bracht. De financiering van de beno digde outillage zou in aansluiting op een gedeeltelijke taakverdeling mis schien ook voor een deel gemeenschap pelijk kunnen worden bezien, aldus de nota van Verkeer en. Waterstaat. In het hoofdstuk van de discussie nota dat aan de zeehavenontwikkellng is gewijd, zijn de opstellers uitgegaan van een aantal veronderstellingen ten aanzien van het beleid, zoals dat door de regering voor de komende jaren reeds in grote lijnen Js bepaald. Aan nemend dat de Maasvlakte in de toe komst met ca. 750 hectare zal worden uitgebreid komt men dan tot de con clusie dat in 2000 In het Waterwegge bied een tekort aan haven- en indu strieterrein van 3400 hectare zal zijn. De veronderstellingen waarvan uitgegaan zijn: de expansie van het Waterweggebied zal zich moeten be palen tot op- en overslag, tot vestigin gen die zeer diep vaarwater vereisen en die absoluut gebonden zijn aan de industriële agglomeratie Rotterdam. De demarcatielijn tussen Maasvlakte en de kust van Voorne moet gehand haafd blijven en ontwikkeling van zeohavenindustrle in Voorne Putten en de Hoekse Waard wordt afgewe zen, Voorts wordt aangenomen dat het Scheldebekken en het Eemshaven ge bied sneller zullen groeien dan het Noordzeekanaalgebied en Rotterdam. Verwacht wordt dat omstreeks 1980 de stimuleringsgebieden ook agglome ratievoordelen zullen bieden. Na dit jaar zal in het Waterweggebied nog slechts een beperkte expansie plaats hebben die omstreeks 2000 zal rijn ge consolideerd. Berekend wordt dan dat in (het Wa- terweggbied tot de eeuwwisseling nog 7250 hectare nodig is. Maasvlakte, Rijnpoort, Moerdijk en Dordrecht zul len 3100 hectare leveren, zodat nog een tekort van 4150 hectare resteert. Dan wordt aangenomen dat de Maas vlakte slechts met 750 hectare zal worden uitgebreid, zodat het tekort nog 3400 hectare bedraagt. In de nota wordt de verwachting uitgesproken dat aan een omvangrijke uitbreiding van de Maasvlakte geen behoefte zal bestaan," aangezien slechts weinig activiteiten werkelijk aan zeer diep vaarwater gebonden zijn. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat nog behoefte zal bestaan, aan een tweede hoogovenbedrijf op Maasvlakte. Wei wordt het denkbaar genoemd dat voor op- en overslag van massa goederen nog enige uitbreiding noodzakelijk zaï blijken. Deze uitbrei ding zal echter kunnen worden beperkt a-t enige honderden hectares, waarbij bovendien de demarcatielij«(die de afstand tussen de Maasvlakte en de kust van Voorne bepaalt) niet over schreden hoeft te worden. De behoefte aan industrieterreinen in het Waterweggebied wordt in de nota ca. en kwart lager gesteld dan in enkele Rotterdamse rapporten, die de afgelopen jaren zijn verschenen. Het ministerie verwacht de de Rot terdamse haven de in omvang toene mende goederenstroom zonder al te .veel problemen zal kunnen verwer ken. Alleen bij de achterwaartse ver. bindingen wordt opgemerkt dat de ca paciteit van het Hartelkanaal onge twijfeld zal moeten worden vergroot. „Rekening ware te houden, aldus de nota, met een verdrievoudiging van de huidige capaciteit, hetgeen inhoudt dat voor het jaar 2000 nog tenminste twee duw vaar tsl u i zen bij de Oude Maas nodig zullen zijn of op een andere manier in een capaciteitsvergroting zal moeten worden voorzien". De bewusteloze taxichauffeur werd met spoed naar 't academisch ziekenhuis Dijkzigt gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Hevig bloedend uit een aantal won den is de afgelopen nacht in Rotterdam de 54-jarige taxichauffeur J. Dijksman uit deze stad liggend in zijn auto aangetroffen. ROTTERDAM, dinsdag Tophandhal in Rotterdam is een niet alledaags verschijnsel, maar op tweede kerstdag komen de liefhebbers weer eens volledig aan hun trekken. Snel- wiek organiseert die dag in de Energiehal een internationaal zaalhandbaltoernooi, waaraan uiverse topploegen uit binnen- en buitenland deelnemen. Om met de buitenlandse deelname te beginnen: Duitsland is vertegen woordigd door TV 18(J1 Bad Swal- bach uit Wiesbaden en door TV Korschenbroich uit MÖnchen- Glad.be.ch, Van eigen bodem komen de jonge hoofdklasser ESCA/VC uit Arnhem, het Haagse Hellas, het Am sterdamse Zeeburg en de Rotter damse verenigingen Schutters, Dy namo, DWS en het organiserende Snelwiek. In totaal zijn elf clubs uit genodigd, die i» totaal 36 teams in het veld brengen. Het betekent dat er op tweede kerstdag tussen negen uur 's morgens en zeven uur avonds een slordige zestig wedstrij den op drie velden te zien zul len zijn. Een aa.nrien.lyk. aantal, maar toch is het veld niet helemaal naar de zin van de orgamisatoren. „Ons streven was om alle clubs in iedere categorie (dames, heren, meisjes en jongens) te laten uitkomen, maar dat is niet he lemaal gelukt", zo zegt ex-Snelwiek- voorzltter en hd van het organisatie comité P. Griese (42). „We zijn te vreden mat de deelname, ik zou het een toernooi van allure willen noe men, maar toch beantwoordt het niet helemaal aan de oorspronkelijke op zet. We wilden een soort verenigings- toernooi, Het is een algemeen be zwaar jat aan praktisch alle toer nooien alleen de hoogste iteams deel nemen en dat de rest van de clubs niet aan bod komen. Té groots konden we het echter ook weer niet opzetten, omdat we gebonden waren aan de ruimte. De E-hal is wel groot, maar er zijn grenzen. We zijn nog bezig geweest met de tentoonstellingsruimte in bet Ahoy'-complex. maar dat werd een te kostbare geschiedenis. Als je dio ruimte wilt huren ben je al gauw Griese beaamt: „Het handbal is hier niet populair. We moeten enorm opboksen tegen het voetbal, veel meer dan bijvoorbeeld in Amster dam. De oorzaak zou ik willen, zoe ken in de instelling van de bevol king. Het is niet denigrerend be doeld, maar de bevolking van Rot terdam is meer plattelands ingesteld dan in andere steden. Daardoor spreekt voetbal de mensen meer aan dan welke andere tak van sport ook. Niet alleen de handballers zitten met het probleem. Neem de hockeyers, die krijgen hier ook geen voet aan de grónd." P. GRIESE (42) actie Van onze sportredactie zo'n vijfduizend gulden kwy,t en zo rijk zijn we nu eenmaal niet." Snelwiek loopt al geruime tijd met het plan rond een dergelijk evene ment te organiseren. Drie jaar gele den, toen de vereniging het zilveren jubileum vierde, werd het plan ge boren, maar dofrr de zalennood (ver plaatsing van de Energiehal naar de Abraham van Stolkweg) is er tot dusver niets van gekomen. De heer Griese, die ook voorzitter is van de afdeling Rotterdam van het Neder lands Handbalverbond, hoopt van ganse harte dat het toernooi een jaarlijks terugkerend evener rm zal kunnen worden, zodi. het (zaal)handbal in Rotterdam .iJge- lijk in populariteit zal 'toenemen. Toch is er een (tendens naar rui mere belangstelling voor handbal, Het ledental van de afdeling Rotter dam is het vorige seizoen opgevoerd tot een totaal van 3300 en dat bete kende een stijging van een slordige twintig proeent. De handballers zit ten beslist niet stil.. P. Griese: „In maant worden in de Energie-hal de nationale juniorenkampioenschappen gehouden. Die gelegenheid zullen we aangrijpen om de trom te roeren, om propaganda te maken. We gaan pro beren voetbalverenigingen er toe te bewegen om ook een handbalafde- ling op «te richten, zoals o.a. bij Spartaan en Olympia in Spijkanisse reeds het geval is. Of de actie een succes zal worden? Ik heb ar geen idee van. We hebben zo iets nog nooit geprobeerd," De heer Griese en de zijnen hopen vurig da>t er op korte termijn meer leven in de brouwerij zal komen, ook al met het oog op het nieuwe sportpaleis Ahoy', een accommodatie bij uitstek voor zaalhandbal op top niveau. Eén evenement van allure is er reeds gepland: de wereldkam pioenschappen voor dames in 1972, waar van de voorweds.tr ij den Sn Groningen, Arnhem en Rotterdam zullen worden afgewerkt. De finale is evenwel niet in Ahoy'} deze zal in Arnhem worden uit gevoehiten. „Dat is jammer", vindt ook de heer Griese, „maar een amateurs sportbond als de onze Is nu eenmaal afhankelijk van de financiën. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft zich voor 30.000 gulden garant ge steld en dat Is alleen voldoende voor het organiseren van één poule. Meer zat er voor ons niat in." (ADVERTENTIE) 18 «gH 53 KORTE LIJNBAAN 28, ROTTERDAM TELEFOON 119400 - de unieke collectie <r piano's en vleugels ie komen bezichtigen. PETROF RÖSLER FÖRSTER ZIMMERMANN YAMAHA IBACH LINDNER e.a. i Prijzen v.a. f 1990,- Vraae documentatie L over huur van-koop Met levensgevaarlijke verwon dingen van welke aard wist de politie vanmorgen nog niet dui delijk te vertellen werd hij met spoed naar het academisch ziekenhuis Dijkzigt gebracht waar artsen vechten voor zijn le ven. Hy kon nog niet worden ge hoord. In verband met deze zaak heeft de politie vannacht drie mannen, buiten landers, mee naar het bureau geno men. Uit de verhoren zijn tot nu toe geen aanwijzingen naar voren geko men dat zij iets met de zware mishan deling te maken hebben. De taxichauffeur werd vannacht even na drie uur op de hoek van de Mathenesserlaan-Heemraadsplein be wusteloos in zijn wagen gevonden door een pensionhouder. Deze had de wagen al om half drie op dezelfde plaats zien staan. Toen de pensionhou der de gewonde man ontdekte waar schuwde hij onmiddellijk de politie. Het slachtoffer had veel bloed verlo ren. De politie kon vanmorgen nog niet zeggen of er van een roofoverval of van een poging tot doodslag sprake is. De taxi is meegenomen voor een on derzoek- i ROTTERDAM, dinsdag Het col lege van b. en w. heeft de raad voor gesteld by de NV Bank voor Neder landse Gemeenten een onderhandse geldlening aan te gaan. van vijftig miljoen gulden tegen een rente van 8% 'sjaars. Het bedrag moet worden aangewend voor de financie ring van betalingen aan het rijk terza ke van de bouw van een nieuwe havenmond en verdieping van de vaargeul, aanpassingswerkzaamheden ln het Europoortgebied en andere on derhanden zijnde werken. ADVERTENTIE) DE COMPLETE SQNY-SORTERING VINDT U BiJ UuUfai I AERT V. NESBTRAAT38 10 MIDDELtANDSTR, 72 TEL 116511 -235327 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Voor de komende feestdagen heeft de RET enige wijzigingen in de dienstrege. llngen afgekondigd. Tijdens de beide kerstdagen wordt door de metro, tram en bus een zondagsdienst gereden. Op oudejaarsavond wordt op ver schillende lijnen een beperkte dienst gereden. Tramlijn 11 en buslijnen 34, 39, 40, 45, 57, 65, 69, 71 en 74 worden omstreeks 20.10 uur opgeheven. Op de overige lijnen worden de diensten tot ongeveer 1.30 uitgevoerd met een fre quentie van 20 of 30 minuten. De me tro zal na 21.00 uur een 12-minuten- dienst rijden (tot ongeveer 2.20 uur. De metrostations stadhuis en Leuvehaven zijn na 21.00 uur gesloten. jaarverslag van de VVV-Rotterüam over 1969 is -uit. Te vroeg is de VVV daarmee vast niet, want over een week of twee is het huidi ge jaar al weer om. Het zat toet komen doordat de VVV het dit jaar veel drukker heeft gehad dan in andere jaren. Druk door „communicatie '70', druk door meer bezoekers, het verstrekken van meer infor maties en het organiseren van een kolossaal congres. Het is verlies van 200.000 geëlimi neerd.) Ander citaat: Deze dal mg is des te meer opvallend, omdat het algemene beeld in overig Nederland een zekere stijging 53,000 Duitsers, 28.000 Fran- JVTeurottio Ligtermoet ivjjst sen, 23.000 Zwitsers16.000 erop „dat de moederbrigadiers Noren, 14.000 Belgen en er weliswaar voor de kinderen Luxemburgers, bijna 15.000 staan maar ook veel bejaarden Italianen, bijna 10.000 Zwe- helpen oversteken. Tegen deze den, 5000 Canadezen, 7000 De- achtergrond bezien, meent zij, nen en IJ slanders, 8000 Span- dat een vergoeding van f 25,- jaarden en Portugezen, 6600 per maand alleszins redelijk is. Afrikanen, en ook 4200 geal lieerde militairen, 5000 Oos- ze ook interessant. Behalve tenrijkers, 8S6 Surinanters en het bedrag aan salarissen en Antillianen, 1403 teren, 750 ]~\E Stichting Bejaardenpar- zo van ruim 379.000 gulden, Indonesiërs, 23.000 overige U tij 65 plus als politieke werd aan propaganda Europeanen, bijna 18.000 ove- paHij ingeschreven onder 249.885,54 besteed. Een bedrag nice Aziaten en Oseattlërs (in- nummer 87, opereert sinds van 8500 gulden ging naar de clusief Australiërs), 7000 Mid- en{ge tijd ond{V ee andere vertoont. Evenwel blijft deze reservepot voor de folders. De den- en Zuidamerikanen en naam: Stichting Geduneerde Ah'lfïbui fif.ft.tPT hii flip iw. rfp filnpmpnp Irrtïfon 11 in. ffn+ ft nnhfffranrfrtti" nf. stijging achter bij die iri de meeste andere landen. Weder om voeren wij de sterk geste gen prijzen in de voor het toe risme belangrijke sector, de dienstverlening, aan als een der redenen voor dti veroat- cifl« ook niet onwaarschijnlijk, rustende beeld. Daarnaast dat de berichte» over het jaar wordt onvoldoende voor Rot- 1970 vrolijker zullen zipi dan ter dam geworven, door het die over het jaar 1969 in het ontbreken vau de daarvoor zo jaarverslag, dat gisteren op noodzakelijke fondsen. Door de Rotterdam: 429.274,61; 2. mijn bureau werd gedeponeerd, steeds stijgende vaste lasten, Subsidie Kamer van Koophan- Enige citaten; „Na een ge- blijven weinig middelen voor del: 15.0003. Contributie en ring herstel in 1S68zette zich de propaganda voor deze stad diverse inkomsten: f 292.494,39, geleverd van mevrouw Ligter de teruggang van het vreein- over. Zowel de overheid als ln de lijst „Gebeurtenissen moet van het wijkopbouwor- deliingenverkeer naar Rotter- het bedrijfsleven besteden algemene kosten wat dat U „onbekenden" zonder vaste Groepen 18 plus tot en met v„ ook moge» zijn waren woonplaats. pr 98 582,29. Kr vm gelukkig looi,te getallen: ia ie ring mei de 5 toch nog een batig saldo te jeugdherberg kwamen 24.329 Dlus 1Jim rfp hpor meiden; 16,37. Dat gaat naar bezoekers (in 1968; 23.900) en fZgleke bejaardtf'Jneaet de egalisatie-reserve, die daar- op de camping vertoefden wnnrdiner i» fJ r!S! Aan de inkomstenkant van 41.855). de rekening van baten en las- ten komen drie forse bedragen voor. 1Subsidie gemeente de de Moederbrigade in Lom- bardijen heeft een reactie op dam in het verslagjaar door. grote bedragen (f 736.769,-) Zotvel het geregistreerde aan- aan dit doei; het voornaamste tal overttachtinge» (453.529 deel daarvan (ƒ379.744,80) tegen 485.701 in 1968), als de wordt echter besteed voor de bezoekcijfers van cle Rotter- behartiging van eigen belan- _„v dawse attracties (bijna 200-000 gen (salarissen, honoraria en strum van het Rotterdamsch minder dan 1968) vertonen sociale lasten), zodat fir een duidelijke daling. (Bij de slechts een gering bedrag vermelding van d zoekers- (f356.977,83) overblijft voor cijfers noemt de V apart een collectieve aanpak van de het aantal van circa 200.000 promotie van Rotterdam." personen, die de open luchtten- Die tussen de tekst gevoegde toonstelling „Ontmoet Eras- cijfers zijn afkomstig uit de mus" bezochten. Wordt dit aan- rekening van baten en lasten tal meegerekend, dan is het over 1969. Gespecificeerd zijn TT'tE Stichting Bejaardenpar- tij 65 plus, de Gedupeerde Groepen dus, kwam enige tijd geleden in het nieuws met een aktie tot verstrekking van gratis RET-rittenkaarten aan invaliden en bejaarden die met de komende feestdagen op fa- evenementen" komen enige gaan. Mevrouw Ligtermoet m^'e °I ziekenbezoek willen belangwekkende vermeldingen heeft zich gestoten aan mijn oaan. Voor AOW-trekkers e.d. voor, die duidelijk de VVV-ac- slotopmerking: „Als men in het openbaar vervoer ge- tiviteiten raakten. Actie „Rot- het Westen de moederbrigade woon onbetaalbaar. terdam Schoon Schip", Visma op de Linker Maasoever ten Nog steeds komen er bij het Avondvierdaagse, elfde lu- voorbeeld stelt, laat men dan secretariaat van de Stichting um van het Rotterdamsch ook weten, dat het in Lombar- Bejaardenpartij 65 plus, cq Studentenkorps en een post- dijen niet allemaal „liefdewerk Gedupeerde Groepen enz. aan duivententoonstelling. oud papier' is." de Schietbaanlaan 34 B (tèl, Waar kwamen de toeristen Er moet, zo zegt zij, niet ge- 234969) aanvragen binnen, vandaan? De meesten kwamen sproken worden van betaling, 'maar de voorraad is geheel uit eigen land, 74.706 (75.931 maar van vergoeding. Er is „uitverkocht". in 2968). l/it Engeland e» een vergoeding van f25,De mensen die geen ritten- Schotland meldden zich 71.207 per maand gevraagd voor kaart hebben kunnen bemach- (71.107 in 1969) en uit de VS laarzen, lange broeken, warm tigen komen met Pasen aan de 58.518 (64.756 m 2968), voorts ondergoed, handschoenen. beurt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Op dringend verzoek van de wijk raad voor Charlois heeft het college van b. en w. aan de ge meenteraad voorgesteld tussen 1 maart en 1 oktober het los lopen van honden in het Zuiderpark te verbieden. De .politie en de plantsoenendienst delen de mening van de wijkraad, dat de vele Klachten over de vervuiling van de lig- en speelweiden gegrond zijn. Zoals bekend geldt voor het Rra- lïngse bos reeds enige tijd een derge lijke regeling. tJET Rotterdams operapubliek, door de unaniem lovende pers commentaren na eerdere voorstellin gen van Cavalli's „L'Ormindo" in zijn verwachtingen reeds hoog gespannen, heeft gisteravond gefascineerd geluis terd en gekeken naar dit verrukkelij ke Veneliaanse meesterwerk uit het midden van de 17de eeuw, dat op in derdaad onvolprezen wijze voor uit voering geschikt is gemaakt door Ray mond Leppard. De behandeling der zangstemmen, vol sierlijke coloratu ren, en die van het orkestrale appa raat, doortrokken van snarengeruis, o.a. ontlokt aan elavecymbels, harp, luit en theorbe (zoals die ook in het Monteverdi-orkest worden aangetrof fen) verraden voortdurend het stilis tisch inlevingsvermogen van Leppard, wiens arbeid een onmisbare schakel ln de operahistorie auditief heeft geres taureerd. Dat regie (Günther Ren- nert), muzikale leiding (Kenneth Montgomery) en aankleding (Erich Kondrak) het stuk op rijn fraaist pre senteerden en dat de cast (met als meest importante figuren de warme sopraan Ann Howells en de glanzende tenor Eric Tappy) tot in de kleinste rollen ideaal was gekozen en tot in de finesse.-? was afgewerkt, maakte deze voorstelling van de Nederlandse Ope ra Stichting bovendien tot een sei- zoenhoogtepunt, dat heel moeilijk zal zijn te evenaren. De Rotterdamse Schouwburg was zeer goed bezet en zowel uit de geamuseerde reacties op alle geestigheden als uit het ademloos ondergaan van de dramatische span ningen werd de geboeidheid merk baar. Ovationele applaushuldes onder streepten deze nog eens nadrukkelijk, lijk. ELLY SALOMÊ

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1970 | | pagina 1