'Door dit ontslag voor hart- patiën ien minder kansen' Tonnen tekort t wie betaalt? 'VERGISSEN MOGELIJK' Structuur N-H Kerk gaat op de helling wèï Ruimtevaartexposities werden financiële strop Brand richt voor zeker 3/4 miljoen schade aan Van Kilsdonk en Oosterhuis in Seth's show Als synode er mee instemt uhHV ARRESLEE OP HONDSRUG Grapperhaus antwoordt Kamerlid over verwisseling geschenken: Hervatting van missie-Jarring deze week verwacht Vrouw verdacht van oplichtiug oom Specialisten en artsen mogen meer vragen pagina 4 - maandag 4 januari 1971 HARTCHIRURG WIEBERDINK JVIA BESLUIT CURATOREN IN UTRECHT (Van een oazer verslaggeefsters) AMSTERDAM, maandag De studentenpas tor es pater J. van Kilsdonk en Hnab Oosterhnis hebben gistermiddag in Seth Goaikema'» show „Tien miljoen geboden" in Carré op de planken gestaan met resp. een verhaal en een samen met Seth gezongen liedje. Aanleiding hiertoe was hot besluit van Gaalkema de op brengst van de zondagmlddag- voo ra telling geheel ten goede te laten komen aan do studenten-ec clesia in Amsterdam. Deze krijgt sinds 1 Januari van dc Radboud- süchting geen subsidie meer Jn verband met bet voorgaan van de onlangs gehuwde Oosterhnis In de eucharistieviering. Met in gang van de laatste zondag In ja nuari verhuist de studenten-ec- clesla van de kapel van het Igna- tiuscbllege naar de Hervormde Kerk op het Amstelveld, Naast de heren Van Kilsdonk en Oosterhnis verleenden ook de koren van de stodentenecclesla hun medewerking aan de show van gistermiddag. Pater Van Kilsdonk vertelde als inleiding tot het vijfdo Gebod een verhaal tje over de liefde van een conser vatieve moeder voor haar langha rige, Btickles rokende zoon. Voor het duet met Oosterhuis had Gaalkema een aangepaste tekst geschreven op de meezinger uit zijn show „Nooit me-ir doen". (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN", maandag De opbouw van de Nederlandse Her vormde Kerk is door de algeme ne kerkvergadering (AVK) die in Driebergen bijeen is en ruim 300 gekozen afgevaardigden uit het gehele land omvat, ingrijpend op de helling gezet. Dat geldt zowel voor het leden bestand als voor de indeling in kerkelijke gemeenten. Wat het ledenbestand betreft werd van vele konten gezegd, dat de Her vormde Kerk niet langer meer de schijn moet ophouden, een grote volkskerk te zijn. Want in feite telt de kerk vele honderdduizenden papieren leden. Die zijn éénmaal in de registers bijgeschreven als „hervormd" en blij ven dat ook hoewel zij zich nooit met de kerk bemoeien. Zo is volgens de volkstelling van 1060 28,3 procent van de bevolking hervormd, maar slechts 25 procent daarvan is belijdend lid maat, en van deze groep is weer slechts een gedeelte aotlef en meele vend kerklid. De Algemene Kerkvergadering nam een voorstel aan een ingrijpende reor ganisatie door te voeren: er moeten twee categorieën kerkleden komen. De ene wordt gevormd door degenen die belijdenis hebben gedaan en door degenen die te kennen hebben gege ven zich „lid" te voelen van de N.H, Kerk oi er mee te sympathiseren, zon der dat zij belijdend zijn. De tweede categorie bestaat uit' doop- of gezinsleden. Dat zijn zij die jonger zijn dan 25 jaar en geboren uit hervormde ouders. Op hun 18de jaar moet hun worden gevraagd of zij vol ledig lid willen worden, en op hun 25ste nogmaals. Degenen die uitdrukkelijk verkla ren, de banden met de kerk te willen verbreken, worden uitgeboekt; degenen die zeggen het nog met pre cies te weten, komen in een plaatse lijk register van zgn. „raadkerkeïij- ken". In het centrale register worden zij niet meer opgenomen. Als de synode dit voorstel van de kerkvergadering overneemt, betekent dat een drastische uitzuivering van het bestaande ledenbestand. De AKV besloot verder, dat ieder kerklid zich vrij moet kunnen aan sluiten bij de kerkelijke gemeente die hem hel meest aantrekt. Ook moeten de predikanten in regionaal verband gaan samenwerken. De in Driebergen genomen besluiten zijn slechts adviezen. De hervormde synode heeft het laatste woord. UTRECHT, maandag (ANP). Prof. dr. J. Wieberdink, hoog leraar in de hart- en vaatchirurgie in Utrecht, betrokken in een con flict over de doelmatigheid van de kliniek voor hart- en vaatchirur gie van het academisch ziekenhuis, heeft in een brief aan een aantal dagbladen verklaard, dat door het onderzoek van de commissie- Donner nu vaststaat, dat de sterfte bij de hartoperaties in de Utrechtse kliniek niet wezenlijk verschilt van de ervaringen elders. Prof. Wieberdink vindt publi- katie van dit gegeven „van be lang voor allen die in Utrecht ja renlang hun beste krachten ga ven aan het overwinnen van de achterstand in de hart- en vaat chirurgie in Utrecht, maar meer nog voor de nabestaanden van de patiënten, die in de kliniek over leden of van hartpatiënten, die nog op een operatie moeten wachten". DE VW van Borger heeft gisteren een arresteetocht ge organiseerd door de besneeuwde omgeving van dit dorp op de Drentse Hondsrug. De commisste-Donner, ingesteld door curatoren van de universiteit in Utrecht is volgens prof. Wieberdink tot de conclusie gekomen dat ztjn ont slag nodig is op grond van onverenig baarheid van karakters. Gezien de goede verhoudingen In ons instituut moet dit, aldus de hoogleraar, wel voornamelijk betrokking hebben op de verhoudingen in het academisch zie kenhuis. Prof. Wieberdink meent dat hij zijn stilzwijgen tegenover de pers ook moet verbreken, omdat door zij» ont slag een behandelmgsmogelljkheid voor hartpatiënten verloren gaat. Hy noemt dit uit het oogpunt van volks gezondheid een ernstige zaak. Wachttijd Hij wijst in dit verband op de vol gende feiten: De wachttijd voor grote hartopera ties in ons land is onlangs geschat op twee jaar, "Verminderde kansen door wachten en zelfs „sterven op de wachtlijst" zijn hiervan het gevolg. Alleen al om voldoende moderne chirurgische behandelingsmogelijkhe den voor angina pectoris-patiènten te verkrijgen zou het aantal van negen hnrtchirurgische centra in ons land met zes moeten worden uitgebreid. Het aantal Nederlandse chirurgen, dat geacht kan worden de gehele mo derne hartchlrurgie té beheersen, be draagt slechts tien tot vijftien. Onder deze omstandigheden rust er een zware verantwoordelijkheid op kroon en regering, die zullen moeten beslissen over myn ontslag", aldus prof. Wieberdink. Sterfgevallen Over het verloop van -het conflict zegt prof. Wieberdink o.a.; „Op 12 maart 1970 heb ik de curatoren van de universiteit in Utrecht verzocht openheid-van-zaken te bewerkstelli gen in een conflict, dat de behande ling van hartpatiënten dn het acade misch ziekenhuis dreigde te verstoren. Op 20 april is dit conflict door de uni versitaire persdienst In de publiciteit gebracht, waarna tot op heden bewe ringen over het te grote aantal sterf gevallen bij onze hartoperaties in een aantal dagbladen zijn verschenen. ..Gedurende driekwart jaar in ons het opereren van hartpatiënten onmoge lijk gemaakt, hoewel hiervoor een volledig team beschikbaar was en in middels de nieuwe kliniek kon worden beirokken, die door binnen- en bui tenlandse deskundigen geprezen werd als een voor dit doel voorbeeldig vooruitstrevend instituut. Ook het we tenschappelijke onderzoek, waarop de kliniek zich sinds jaren had toegelegd, is door de aanval op het werk in be langrijke mate verlamd." Protest Drie vooraanstaande hartchirurgen, die gehoord waren door de commis- sle-Donner hebben geprotesteerd te gen de wijze waarop huns inziens hun opmerkingen in het rapport van deze commissie ten nadele van prof. Wie berdink zijn uitgeleigd. In een brief aan het curatorium van de universiteit delen zij mee het met name niet eens te zijn met het feit, dat één van hun opmerkingen, waarin gesproken werd van geringe ervaring van prof. Wieberdink, werd aange voerd als bewijs dat er dus wel reden was om aan de chirurgische capaciteit van de hoogleraar te twjjfelen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 u - De ruimtevaarttentoonstellin gen, die vorig jaar in ons land en vier grote Europese steden zijn gehouden, zijn een reus achtig financieel fiasco gewor den. Eerst nu is gebleken, dat de organisatie van deze exposi ties in Rome, West-Berlijn, We nen, Londen en Amsterdam meer dan twee miljoen gulden heeft gekost, terwijl dit bedrag contractueel was begroot op 850.000 gulden. De tentoonstellingen waren in opdracht van Philips georgani seerd door ex-World Press Pho- to-voorzitter Peter van Breuke len (50)Deze was destijds voor zitter van de door hem zelf op gerichte organisatie World Ex hibitions Centre. Hoewel Philips buiten de contrac tuele verplichtingen nog ruim twee honderdduizend gulden in het pro ject heeft gestoken, heeft de directie Van Breukelen laten weten, hem aansprakelijk te achten voor het res terende deel van de kosten. De afgelopen maand is tot twee maal toe het faillissement van de or ganisator gevorderd. In belde geval len zagen de betrokken crediteuren, onder wie twee ex-werknemers van Van Breukelen, hun vordering door de Haagse rechtbank afgewezen. Tegen deze uitspraken is inmiddels hoger beroep aangetekend. Volgens ex-medewerkers van Van Breukelen is het project een fiasco geworden omdat met honderddui zenden guldens zou zijn gesmeten. Hun voornaamste grieven: een nauwkeurige administratie was er nauwelijks, bestellingen, waarmee tonnen waren gemoeid, werden op het allerlaatste ogenblik en ongecoördineerd geplaatst, er werd gebruik gemaakt van ondeskundige krachten en de representatiekosten liepen in het absurde. Ex-directie-secretaresse Connie Legerstee (28): „Als ikzelf of andere stafleden onze ongerustheid kenbaar maakten, wuifde Van Breukelen alle bezwaren weg. Philips betaalt wel, zei hij, maak je maar niet ongerust". RECHTELOOS Van Breukelen: „Op een vergade ring op 2 november van het vorig jaar in het Congresgebouw in Am sterdam hebben top-mensen van Philips-advertising mij verzekerd, dat de Philips-directie ook deze ex tra-kosten zou vergoeden. Dat sprak vanzelf. Mijn grote fout is geweest, dat daarvan niets op papier is gezet. Ik ben nu rechteloos" Bij Philips wil men hier desge vraagd niet op ingaan. „Dit Is voor ons een afgedane zaak. Wij zijn onze verplichtingen meer dan voldoende nagekomen", aldus het commentaar van de Philips-directie. Van Breukelen erkent thans nog een schuld van ruim zevenhonderd duizend gulden te hebben. In werke- PETER VAN BREUKELEN <50} ...tonnen schuld... lijkheid zou dit meer dan een mil joen zijn geweest, maar de organisa tor heeft van zijn belangrijkste cre diteuren, naast de KLM en Hotel plan NV voor bijna de helft bestaan de uit buitenlandse maatschappijen, gedaan weten te krijgen dat zij ge noegen nemen met een vijfentwin- tig-procentsregeling. Daarnaast zegt het Amerikaanse bedrijf Dimensions Craft nog een vordering van vier honderdduizend gulden op Van Breukelen te hebben. Het bedrijf, dat schaalmodellen van ruimtevaar tuigen en apparatuur levert heeft in middels een civiele procedure tegen hem aangespannen, FAILLISSEMENT Tevens vorderde de Amerikaanse firma twee weken geleden het faillis sement van de organisator. Da vor dering werd afgewezen, onder meer, omdat de advocaat van Van Breuke len, mr C. J. Coulijn, een telfout van 100.000 gulden kon aantonen in de nota van Dimensions Craft. Voorts staat niet vast, dat Van Breukelen heeft opgehouden te betalen. Hij is thans directeur van de Stichting Wetenschappelijke en Educatieve Tentoonstellingen, die in de Gronin ger Martinihal één van de maanste nen exposeert, die door de Ameri kaanse astronauten van het maanop pervlak zijn meegenomen. Volgens ex-medewerkers zou deze stichting op initiatief van Van Breu kelen zelf zijn opgericht. Zijn twee de vrouw is voorzitster en als secre taris-penningmeester van de stichting fungeert zijn stiefzoon. Het salaris, dat hij als directeur van de stichting verdient, komt ten goede van 2ijn crediteuren. Jan van Beek (44), ex- adjunct-directeur van World Exhibi tions Centre: „Van Breukelen heeft door deze stichtingsvorm zyn belangen veilig weten te stellen Zijn honderddertig crediteuren zijn daar van de dupe". Van Breukelen: „De stichting is opgericht op aandrang van NASA en het American Air and Space Mu seum van wie ik de maansteen in bruikleen heb. Zij wilden niet, dat door een eventueel faillissement van mij de expositie in gevaar zou ko men". AFGEWEZEN Ook Van Beek en Connie Leger stee vroegen het faillissement van Van Breukelen aan. Zij zeggen nog respectievelijk 17,000 en 7.000 gul den achterstallig salaris te goed te hebben. De vordering werd vorige week afgewezen, omdat deze naar het oordeel van de rechtbank onvol doende vaststaat. Van Beek en Con nie Legerstee menen nu wèl over voldoende bewijzen te beschikken en zijn van het vonms in hoger beroep gegaan. Van Breukelen diende direct na de rechtszaak een aanklacht we gens verduistering tegen hen beiden in. Hij verdenkt hen ervan, belang rijke stukken uit zijn administratie to hebben weggenomen. Van Breukelen: „Ik mis sedert hun ontslag miJn kasboek en de loenstaten. Bij de rechtbank is ge bruik gemaakt van gegevens uit die stukken. Dit is voor mij voldoende". Connie Legerstee: „Waar haait hij het vandaan. Ons probleem is juist, dat de administratie een volledige chaos was. Alle gegevens, die door myn advocaat on die van Van Boek naar voren zijn gebracht, heb ik uit mfjn hoofd opgegeven. UITGESTELD Een hernieuwde faillissementsaan vraag bij het gerechtshof is hangen de het politie-onderzoek naar deze aanklacht uitgesteld. Een woordvoer der van dp Haagse politie: „Deze zaak vergt een zeer nauwkeurig on derzoek. Het zal enige tijd duren." Van Breukelen werd in maart vo rig jaar benaderd door Philips om zes geplande ruimtevaarttentoonstel lingen te organiseren. De eerste, die op 15 september m Lyon zou plaats hebben, ging definitief niet door. De overige v|jf werden wel gerealiseerd, maar al geruime tijd na de vastge stelde data. De heer A. van der Horst van Philips General Adverti sing: „De organisatie van al deze exposities was een totale mislukking. De zaak is nog enigszins gered door Philips-mensen, hetgeen ons buiten het contract om nog eens duizenden guldens heeft gekost", MOEILIJKHEDEN Van Breukelen: „Ik raakte in moeilijkheden door de te late leve ring van tentoonstellingsmateriaal uit Amerika. Het zou door Dimen sions Craft worden geleverd. De spullen kwamen een week later dan was afgesproken. Dit heeft de totale organisatie in de war geschopt. Bo vendien deugde een groot deel van het materiaal niet". Het Amerikaanse bedrijf diende een rekening in van een miljoen gulden. Volgens Van Breukelen is daarvan meer dan de helft reeds be taald door Philips. Het resterende gedeelte van 400.000 gulden wordt door Van Breukelen bestreden. Hij heeft een tegenvordering, "wegens geleden schade, voor hetzelfde be drag bij het bednjf aanhangig ge maakt. TONNEN GEKOST Van Breukelen: „Het in gebreke blijven van Dimensions Craft heeft de kosten omhooggejaagd. Ik moest mensen naar Amerika sturen om de zaken in het reine te brengen. Ik heb enkele malen vliegtuigen moe ten charteren om door de Amerika nen verkeerd afgeleverd materiaal op hel laatste ogenblik nog op de juist bestemming te krijgen. Dat heeft tonnen gekost. Mijn gezin en ik hebben het ln die tijd financieel erg moeilijk gehad." Connie Legerstee: „Aantoonbaar is, dat Van Breukelen in de maan den september, oktober en november tenminste 85.000 gulden voor zich zelf heeft opgenomen en bovendien een aantal forse voorschotten, die niet zijn geadministreerd". Van Breukelen: „Natuurlijk heb ik in die periode geld opgenomen, nee, hoeveel weet ik niet meer, maar een mens moet toch leven". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, maandag. „Is het juist dat door de regering ln 1969 onder andere is geschonken: aan de astronauten van de Apollo XII: drie fazanten; aan de minis ter-president in Roemenië: een jachtgeweer; aan behoeftige be volkingsgroepen Jn Suriname: vijftienhonderd stel hemden en broeken?" „ZUn door de regering voldoen de garanties getroffen ter voor koming van een mogelijke ver wisseling van deze geschenken, zodat bepaalde bevolkingsgroepen in Suriname niet drie fazanten ontvangen hebben, de astronauten tezamen één jachtgeweer, en de minister-president van Roemenië vijftienhonderd stel hemden en broeken?" Op deze vragen van de heer Goudzwaard (AR) heeft staats secretaris van financiën Grap perhaus in de eerste plaats ge antwoord, dat het gestelde juist ls. De Nederlandse minister-pre sident heeft b|j w|jze van eer bewijs aan z|jn Roemeense ambt genoot een jachtgeweer geschon ken en aan de astronauten een drietal zilveren fazanten. „Anders dan uit de vraagstel ling mogelijkerwijs zou kunnen worden afgeleid werd met deze laatste schenking dus niet be oogd de astronauten kennis te laten maken met produkten van de Nederlandse wildstand", aldus de heer Grapperhaus, Verder heeft de minister van defensie een aantal voor de dienst niet meer nodige kleding stukken (de bedoelde hemden en broeken) ter beschikking gesteld van een door een Surinaamse re geringsinstantie aan te wijzen instelling, ter uitreiking aan daarvoor in aanmerking komen de behoeftigen. De heer Grapperhaus zegt er kentelijk te z|jn voor de uit deze vragen blijkende belangstelling voor de efficiency van dc organi satie van de staat. Het is hem een genoegen, dat hij de zorgen, waarvan vraagsteller hl|jk geeft, kan wegnemen. „Uiteraard is de mogelijkheid van vergissingen b|J een zo ge compliceerd geheel ais de cen trale overheid alt|jd aanwezig, zjj het binnen bepaalde grenzen", al dus de heer Grapperhaus. „De ondergetekende durft ech ter de verzekering te geven, dat hoe men ook moge denken over het onderscheidingsvermo gen en de bekwaamheid van de bewindslieden en de hun toege voegde ambtenaren daarin toch wel voldoende garanties z|jn gelegen dat een verwisseling van eerbewijzen aan daarvoor in aan merking komende personen, iaat staan een verwisseling van een zodanig eerbewijs met een aantal overbodig geworden hemden en broeken, uitgesloten is". STRAAT SPEKGLAD DOOR BLUSWATER (Van onze correspondent) STADSKANAAL, maandag Een felle uitslaande brand heeft zondagmorgen de toonkamers, magazijnen en woning van H. J. Prummel Intermeubel aan de Poststraat in Stadskanaal totaal verwoest. De schade is zeker a/i miljoen gulden. De heer Prum mel is verzekerd. Van do voorraden in toonkamers en magazijnen cn ook van de inboedel van de woning kon nlcls wordei) ge red. De heer en mevrouw' Prummel cn hun drlo kinderen van 6,12 en 15 jaar konden het fel brandende pand slechts ln nachtkleding verlaten. De oorzaak van de brand, die in het middelste gedeelte van het pand is ontstaan, is vermoedelijk kortsluiting. De brandweer van Stadskanaal be streed onder door dc vorst zeer moei lijke omstandigheden het vuur met tien stralen en een waterkanon, Om twaalf uur was de brand onder con trole. Het vuur werd zondagmorgen om kwart over tien ontdekt door een buurman, de landbouwer Smook, wiens boerderij nog geen vUf me ter van het pand verwilderd is. Door de grote hitte sneuvelden een aantal grote en kïeme ruiten van de boerderij. De kerkdienst ln de gere formeerde kerk, die ook op korte af stond van tie brand staat, werd vroeg tijdig beëindigd, opdat de kerkgangers hun geparkeerde nuto's zo snel moge lijk konden verwijderen. Het verkeer moest worden omgelegd. Omstreeks vfjf uur kon de brand weer inrukken. De weg moest eerst ontdaan worden van het bevroren bluswater voor het verkeer weer kon worden hervat. De brand trok zeer vee! belangstel ling. Niemand raakte gewond. NEW YORK, maandag (Reuter). Secretarss-generaal Oe Thant van dc VN zal morgen aan de Veiligheidsraad rapport uitbrengen over de stand van zaken bij de vredesbemiddeling in het Midden-Oosten. Verwacht wordt dat Oe Thant in zijn rapport de onmiddel lijke hervatting van het vredesoverleg onder leiding van VN-bemiddelaar Jarring zal bekendmaken. Volgens welingelichte kringen zal het rapport van de secretaris-generaal het meest uitgebreide zijn over de situatie in het Midden-Oosten sinds de juni-oorlog van 1967. De Veiligheidsraad had vo rig jaar november aan Thant ge vraagd verslag uit te brengen. De Zweedse diplomaat dr Gunnar Jamng is zaterdag in New York aan gekomen om zijn missie te hervatten. Vandaag is de Israëlische VN-vorte- genwoordiger Tekoah naar New York vertrokken. Het huidige bestand in het Mid den-Oosten loopt op 5 februari af. Ge hoopt wordt dat voor die tijd voldoen de vooruitgang by het vredesoverleg is geboekt om een nieuwe verlenging van het bestand overeen te komen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, maandag. - De 49-Jarige vrouw Marie M.-H. uit Eindhoven is door de politie in haar woonplaats aangehouden op verzoek van de rijkspolitie van Joure, zij wordt ervan verdacht de 72-jarige Atte Wier da uit Joure zijn spaargeld van 22.000 afhandig te hebben ge maakt. De vrouw Is inmiddels voorge leid aan dc officier van justitie te Leeuwarden. Het geld ls verdwenen. Wierda woont samen met zijn zus ter in een onbewoonbaar verklaarde woning in Joure. Voor de spaarcenten, 220 briefjes van honderd gulden, wal den de bejaarde lieden een huisje ko pen m Lemmer. Marie is een nicht van de Wierda's en kwam regelmatig by hen over de vloer. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, maandag. In onze edities van zaterdag hebben wij helaas een onjuist ANP-be- richt opgenomen waarin werd vermeld dat de huisartsen en specialisten hun tarieven niet mogen verhogen. De huisartsen mogen hun particuliere patiënten echter 5 procent en de specialisten 8 procent, méér in rekening bre- gen. Dit is besloten door de ministers Neiissen van Economische Zaken en Roolvink van Sociale Zaken op grond van de landelijke inkomensontwikke ling in 1970. De verhogingen van de huisartsta rieven (rr.et 5 procent, omdat ze mid den 1970 ook al 5 procent hebben ge kregen) en van de specialisten met 8 procent hebben als uitgangspunt de honoraria die begin november van het vorig jaar in rekening werden ge bracht. .De tariefsverhogingen zijn vastge legd m een speciale pnjzenbeschikking.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1