B. en w. wijzen kritielnit wi ken beslist van de hand 1 WIJ KORGANEN KRIJGEN MEER INSPRAAK ROTTERDAMS DAGBOEK Nieuwe b Van der Pols op dreef Nu rente tot postspaarbank JEUGD MAG ZELF SPEELTUIN GAAN KIEZEN 2780 ZWEEDSE HOFFOTOGRAAF EXPOSEERT IN BRIELLE ROTTERDAM RIJNMOND Geldboete voor SVY'er Dutina Burgemeester en wethouders: Werkgroep opgericht Politie duurder 4 - dinadhg 5 jdnu*n iyfi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. De kritiek die de actiegroep liet Oude Westen en het swo Prins Alexanderstad op de gemeente hebben geuit in open brieven van enkele maanden geleden, wijzen b en w van de hand. Zij hebben aan de gemeenteraad concept-antwoordbrieven voorgelegd met de strekking, dat de opmerkingen uit de wijken „onvoldoende gemotiveerd zijn", soms „onjuist zijn" en getuigen van „lichtvaardig denken" over verwezenlijking van geuite wensen. Prins Alexanderpolder komt er niet bekaaid af, wanneer de be woonbaarheid van deze wijk wordt vergeleken met andere, menen b. en w. Zij wijzen erop, dat in verschillende door het swo aangeroerde zaken „afdoening wordt vertraagd door factoren, die niet door de gemeente beïnvloed kunnen worden. „In een aantal van deze ge vallen", aldus het college, „is u dit ook bekend. Wij wagen ons af, waarom u de betreffende aan gelegenheden hebt gereleveerd op een wijze, die suggereert, dat de oorzaak van de vertraging wel bij de gemeente ligt." Aan het Oude Westen wil het colle ge OJn. berichten dat de gemeente „met grote welwillendheid" aan de wensen en verlangens van de actie groep ia tegemoetgetreden. De opvat ting in deze wijk, als zouden genomen besluiten niet loyaal worden nage leefd, en dat met name het ambtelijk apparaat daarin een belangrijke rol zou spelen, wijst het college van de band. Bovendien constateert het, dat een aantal geuite klachten niet juist zijn. Aan Prins Alexanderstad willen b en w o.m. meedelen dat een nieuw tracé ontworpen zal worden voor een fiets-voetpad naar Capelle a/d IJs- sel. Bestudeerd wordt nog waar het definitieve wijkgebouw moet komen. Uitwerking van het plan voor een park aan de Prinsenlaan en aanpas- ADVERTENTIE) Heerlijk warm, zon- en licht- echt, goed wasbaar..... noem maar op allemaal eigenschap pen, die het bezit van deze luxueuze sparkling sprei be geerlijk maken. Prachtige 1 en 2 penoons spark ling nylon spreien met polyes ter vulling, in een fleurig ge bloemd dessin, met 2 royale •volants koopt U voor interes sante prijzen. sparkling sprei 1 perseons 2 parsoons 80 Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van deze 1 en 2 persoons spark ling nylon spreien, met volants aan 2 kanten, polyester vulling (zon- en Hchtecht, goed was- baar) in een fraai bloemdessin. Ook maandagmorgen open Géin tel. of schrift, best sing oan de wensen uit de wijk kan eerst geschieden, wanneer meer be kend is. over de plannen voor een voorlopige snelbusdient naar Alexan derstad. Bij "het maken van het ont werp is er rekening mee gehouden, dat het park eventueel doorsneden zal worden door een hoge aarden baan gelegen metrolijn. Een manege, die op het •wensenlijst- je van de SWO staat, pas naar mening van het college niet in het recreatie- plan voor de wijk. De enige geschikte situatie voor een manege op dit mo ment is een driehoekig terrein aan de Spiegelnisserweg bij het café Van Biesheuvel- De geemeente kan huisartsen en tandartsen niet dwingen zich in een bepaalde wijk te vestigen. De boerderij aan de Hoofdweg 110 achten b en w ongeschikt als gemeen telijke kinderboerderij, gezien de zeer ongunstig ligging aan de druk bere den Hoofdweg. Wanneer Prins Alexanderpolder aan de beurt is voor kunstzinnige ver fraaiingen valt op dit moment niet te zeggen. Aan de dr. J. J. P. Oud-singel komt een avonturenspeelplaats. De dienst stadsontwikkeling maakt hiervoor een plan, waarin de ideeën van wijkbewo ner Voorwinde worden verwerkt. - Binnenkort zullen b. en w. het swo berichten welke singels geschikt zijn om er vis in uit te zetten. Aan het verzoek om kaartverkoop voor De Doelen willen b en w tegemoetkomen. Nagegaan wordt hoe dit kan. Het college is niet in staat afdoende maatregelen te treffen tegen de over last van autosloperijen aan de Hoofd weg. Oude Westen B en w willen het Oude Westen o.a. antwoorden, zich niet geheel aan de Indruk te kunnen onttrekken dat de actiegroep tracht „een tegenstelling in visie over reconstructie van oude wij ken te scheppen tussen de gemeente en de architecten die de groep heeft geraadpleegd- Dit te willen suggereren is „des te merkwaardiger, omdat tus sen de eerste fase van alle vijf door de architectengroep opgestelde plan nen en het provisorische vernieu wingsplan van de diensi van stadsont wikkeling weinig verschil bestaat," al dus het college. Het college wijst erop dat an een aantal straten -de waterputten voor <le brandweer zijn gemarkeerd met tijde lijke houten palen, „nadrukkelijke vermelding verdient het feit", aldus b en w „dat driekwart van de houten palen door de bevolking bleek te zijn verwijderd. Dit zou er op kunnen dui den dat de wenselijkheid om de brandputten te markeren niet door ie dereen wordt onderschreven." B en w sommen voorts op wat er zoal bereikt is smds de actiegroep van zich deed spreken: er werden openba re telefooncellen geplaatst, met de herbestrating werd begonnen, een on derzoek is gestart naar de kwaliteit van een woningblok (kosten ƒ50.000), afsluiting van de Gouvernedwars- straat voor het verkeer ten behoeve van een kinderspeelplaats. Kattenprobleem Over bet rattenprobleem in deze oude wijk: Een functionaris van de ontsmettmgsdienst vraagt huis aan huis of men ratten heeft gezien en waar, „Ongeveer -de helft van de be zochte personen zegt wel eens ratten te hebben gezien, doch niemand heeft verklaard waar zich concentraties van ratten bevinden. Slechts zeer inciden teel kon men verklaren op een be paald punt wel eens een rat te hebben gezien," aldus b en w. „Ondanks verstrekte voorlichting blijft de bevolking op grote schaal voortgaan met het weggooien van etensresten in tuinen. Op deze wijze wordt het kweken van rattenkolonies sterk in de hand gewerkt," aldus het college. En: Gezien de povere resultaten van het onderzoek is er naar onze mening geen reden om de ongedierteh aarden in kaart te brem^n en een aanvals plan op te stellen, zoals u bedoelt". In de hal van het stadhuis In Den Brlel is een foto-tentoonstelling inge richt met als belangrijke gebeurtenis sen van het jaar 1970, welke in Dell Briel hebben plaatsgevonden. Een dertigtal foto's van grootformaat, van de (Zweedse) hof fotograaf Fons Löb- her uit Den Briel, geven een jaarover zicht van dit stadje. Zo zijn er afbeeldingen van het be zoek van minister Marga Kïompé bij het 1 aprilfeest, de bezetting van een gebouw door de jeugd, moeilijkheden gemeente Brlelse voetbalvereni ging, Kees Verkerk's eerste grammo foonplaat in dit stadje uitgereikt, de vondst van een 400-jaar oud uurwerk in de provoost, de verkiezing van Miss Voome, opening Brielse brug door (Coppelstock) Cok Smit, een fotp van de „tocht van de angst" (luchtveront reiniging) en nog verschillende andere interessante gebeurtenissen. Uit deze expositie bUjkt duidelijk „hoe intens men in dit stadje leeft", aldus een eerder gedane uitspraak van Brielle's burgemeester H. van Es, Een deel van de foto's zijn nooit eerder in de publiciteit geweest. De tentoonstelling is gratis te be zichtigen tot 15 januari uitgezonderd zaterdags en zondags. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Binnenkort zal ht opdracht van de wethouder van Sport en Recreatie, H. van der Pols een onderzoek verricht worden naar de voorkeuren van kinderen voor een bepaald soort speeltuin. Bij het onderzoek zal gebruik worden gemaakt van maquettes, die volgens een speciale techniek gefilmd worden, waardoor op de film een zeer reëel beeld van de situatie verkregen wordt. In de te filmen maquettes zal een bewust verschil gemaakt worden tussen conventionele speeltuinen, de overgangsvorm en de zeer avant- gardlstlsche kinderspeelplaatsen. De films zullen dan getoond worden aan de jeugd, zodat deze zich een oordcel kan vormen. De resultaten van dit onder zoek kunnen tenslotte gebruikt worden bjj het inrichten van speeltuinen ln Rotterdam. VAN DER POLS ...onderzoek... Dit alles maakte wethouder Van der Pols gisteravond bekend tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst van de Rotter damse Speeltuin Centrale. Met deze mededeling wist de heer Van der Pols de aanwezigen in de zaal tot zeer groot enthousiasme te brengen. In eerste instantie leek men een nogal afwachtende houding tegenover de wethouder in te nemen. Het was namelijk de eerste keer dat de heer Van der Pols zijn voorganger Langerak opvolgde in het houden van een nieuwjaarsspeech voor de Speel tuincentrale. In zijn gloedvolle toe spraak onderschreef wethouder Van der Pols verder onder meer het belang van een speeltuin, omdat „het spelen op straat zoals dat in de jaren dertig nog bestond tegenwoordig niet meer mogelijk is." Overigens worden binnen de Speel tuincentrale wel meer experimenten gehouden. Zo wordt aan het begin van de zomer van dit jaar in Lombardijen een nieuwe speehverktuin geopend, waarbij de leiding van de turn voor het eerst aan een geschoolde beroeps kracht wordt overgelaten. Op de langere termijn ligt het in de bedoeling om een zgn. „Hollandse tuin" te openen, waarin zich makke lijk verplaatsbare speelwerktuigen zullen bevinden die weggehaald kun nen worden als blijkt dat het bij de jeugd niet aanslaat. Bij de gebruikelijke publikatie van de bezoekersaantallen van het afgelo pen jaar kwamen ook dit keer weer aanzienlijke getallen voor. Anderhalf miljoen kinderen bezochten namelijk in 1970 een speeltuin, dat wil - eggen dat er in elke Rotterdamse speeltuin dagelijks 125 kinderen aanwezig wa ren. Zij werden opgevangen door 1100 vrijwilligers, die nog steeds een we zenlijk aandeel hebben in het werk van de Speeltuincentrale, maar die steeds moeilijker te vinden zijn. Dit laatste ontlokte de heer Van der Pols de uitspraak: „Er zijn steeds minder mensen, die in hun vrije tijd energie willen geven aan ideële win ning." (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag. Slobo dan Dutina, de Joegoslavische aanval ler van SVV, heeft van de strafcom- missie van de KNVB een boete gekre gen van 150 gulden. Dutina had in de op 20 december jl. gespeelde uitwed strijd tegen SC Cambuur van scheids rechter Joop Vervoort een officiële waarschuwing gekregen wegens „het onbehoorlijk (van achteren) aanval len van een tegenstander". Die tegenstander, de Friese links achter Win Spindelaar, liep een schorsing van twee wedstrijden en een geldboete van honderd gulden op. De Cambuur-speler, die volgens het wedstrijdformulier gespuwd zou heb ben (SWers beweren dat hij heeft geslagen), is tegen de straf in hoger beroep gegaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, De wijkorganen krijgen meer in spraak. Dit delen 1>. en w. mee aan de gemeenteraad in antwoord op schriftelijke vragen van de raadsleden mej. Molenaar (pvda) en F. J. van der Heijden (kvp) inzake de relatie tussen gemeentebestuur en de wijkorganen. Het college zegt dat een bij hem ingediend voorstel, dat daar voor in aanmerking komt en dat in beginsel de instemming heeft van b. en wtl „voortaan tegelij kertijd naar de betreffende com missie van bijstand en naar het rijkorgaan om advies zal worden gezonden". Verder zal het wijk- orgaan „voldoende tijd krijgen om het advies goed voor te berei den en zal desgewenst een verte genwoordiger van het wijkor- gaan in de gelegenheid worden gesteld het standpunt van het wij kor ga an in de vergadering van de commissie van bijstand toe te lichten". Ook staat in het antwoord op de vragen, dat hoofden van dienst in alle gevallen, waarin het rcmcentebclanr niet wordt geschaad, de wljkbevolklng over belangrijke plannen in een vroeg stadium zuilen Inlichten en haar de mogelijkheid bieden zich daarover een oordeel te vormen en eventueel met behnlp van deskundige assistentie mogelijke alternatieven naar voren te brengen. Over de klacht, dat wijkorganen vaak geen snel antwoord op hun brie ven van het gemeentebestuur krijgen, zegt het college van b. en w., dat voortaan direct bericht van ontvangst van de brief zal worden verzonden. Bovendien zal worden getracht mee te delen binnen welke termijn definitief antwoord op de vragen kan worden gegeven. Mocht daartoe aanleiding bestaan, dan zal daarenboven tussen tijds bericht worden gestuurd aan de wijkorganen hoe ver de behandeling van de betreffende zaak is gevorderd. Het instituut van contactfunctiona rissen zal worden uitgebreid. Hoofden van dienst en chefs van secretarie-af delingen is gevraagd- om nast de con tactfunctionarissen per wijk of per groep van wijken, bij hun dienst of afdeling één man aan te wijzen, die voor die dienst of afdeling belast ls met „de externe contacten m algeme ne zin". Deze functionaris moet zich speciaal bezighouden met het ver strekken van informatie van algemene aard. Hij moet een directe entree heb ben bij de leiding en bij de diverse afdelingen, c.q. bureaus van de be trokken dienst of afdeling. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag -In Dellshaven is een voorlopige werk groep gevormd die de leefbaarheid van. DeLfshaven wil verbeteren. De bewoners van deze wijk worden opge roepen vanavond naar het Ankerclub huis in de ^Havenstraat te komen om klachten en plannen te bespreken. Toen ik de nieuwe bisschop van Rot- NMP ter dam, dr A. Si- monis, op de tele visie zag begreep ik niet wat vele katholieken tegen deze ■man hebben. Een rustige, pijprokende ma» die weet wat hij toil. Is er in de roerige katholieke kerkprovincie Nederland dan geen behoefte aan mensen die weten wat ze willen. Jawel, maar Simonis toil wat anders dan die katholieken, die ik gemakshalve maar met „progressief" zal aanduiden. De dekens vrezen een ombuiging wan het beleid in con servatieve richting. Als niet-katholiek misschien zit het hem daar wel in begrip ik niets van deze vrees. Goed Simonis is tegen de pit en vóór het celibaat. Maar wat kan de nieuwe bisschop met deze opvattingen nu ombuigen? Niets' De pügebruikende katholieken gaan rustig poort op het „verkeerde pad", er zullen priesters blijven huwen. Keren in het Bisdom Rotterdam de donkerste tijden utt het katholicisme terug? Komen er weer pastoors aan huis om te vertellen, dat Jantje wel eens een zusje mag hebben of dat het goed zou zyn als Ansje een broertje kreeg. Natuur lijk niet, waar uind je zo'n. pastoor. Nederlandse katholieken doen al jaren dingen die eigen lijk niet mogen van de paus. De paus doet nu een tegenzet door een rechtsebisschop te benoemen. Daar hoeft nie mand zich druk over te maken. Integendeel, deze benoe ming zal de vemieuioingsdrang alleen maar aanwakkeren. Laat men de nieuwe bisschop in ieder geval een kans geven. Die man is natuurlijk niet alleen maar conservatief. Je zal hem waarschijnlijk niet hoeven vragen of hij de Stimezo-kliniek wil openen. Nou, dan doet hij het niet. Met zulke dingen valt of staat de vooruitgang van katholiek Rotterdam niet Nu zijn vele priesters in het bisdom er boos over, dat Rome 2ich niets heeft aangp.trok.ken van de gevoerde in spraakprocedure. Dat is te begrijpen, maar het zou deze priesters sieren als zij in de benoeming van dr Simonis een stukje inspraak zagen van Rome in het gezelschap pro gressieve Nederlandse bisschoppen. ^IXES wordt durder» Waarom ons politle-appa- raat dan niet? Stel u gerust, het zal niet vaak gebeuren dat u een diender nodig heeft voor bijvoorbeeld het bewaken van uw geld. Mocht dit toch zo zijn, houdt er dan rekening mee, dat dat 15,50 per uur gaat kosten. Voor een halfuur of minder ƒ7,75. Er is scherp gecalculeerd. Wilt u een opvarende opsporen en in bewaring nemen je weet nooit dan moet u daar 65 voor neertellen. Een koopje, als u hetmlj vraagt. Han van der Meijde T.TET college ■^van b. on w. heeft in brhJven aan het wijkop- bouworgaan. „Prins Alexander stad" en de Aktfegroep" „Het Oude Westen" klachten over onvoldoen de communi catie tussen het gemeente bestuur en die twee eerder genoemde in sta nties, met enige veront waardiging van de hond gewezen. niet de schuld van het gemeentebe stuur ls, dat er zo getreuzeld wordt met do uitvoering van besluiten. Niet zelden is het wachten op de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Er worden meer oorzaken voor mogelyke ver traging genoemd. Dat „het ambtelijk apparaat van Rotterdam hierbij een belangrijke rol speelt", wordt door het college ontkend. In beide brieven, die nog de goed keuring van de gemeenteraad moe ten krijgen, worden vervolgens alle problemen stuk voor stuk onder de loep genomen. Daaruit blijkt inder daad, dat het ln de meeste gevallen niet de schuld van het Rotterdamse gemeentebestuur is dat het geduld van wijkbewoners en wijkorganen zo lang op de proef moet worden ge steld. Ook blijkt, dat met name het Oude Westen harder heeft ge schreeuwd dan soms wel nodig was. Lang niet in alle gevallen heeft het gemeentebestuur stil gezeten. 'DEGELIJK met het openbaar ma- ken van deze twee concept-ble ven komt het college van b. en w. ook met een aantal voorstellen/beslui ten /suggesties om de relatie tussen de wijken en het gemeentebestuur te verbeteren. Er schrot(te) dus, ook naer de mening van het college van b, en w., wel degelijk een en ander aan de communicatie tussen bestuur en bevolking- Het heeft er alle schijn van dat hier de hand van de nieuwe wethou der voor wijkaangelegcnheden (H. van der Pols) aan het werk is. Dat is het volgende staaltje van de voort varendheid waarmee hij zijn werk in het college is gestart. Het eerste suc ces boekte hjj met zijn beleidsnota voor sport en recreatie; dat was een goed doortimmerd stuk. Het bleek zo stevig van constructie te zijn, dat de raad tijdens de begrotingsbehande ling nauwelijks aandacht behoefde te schenken aan dit werkstuk. Van der Pols verbaasde zich er over, want hij zei me begin december: „Ze zullen me niet sparen? Ik krijg zo weinig te doen". WETHODER Van der Pols over het hoofd aaien, houdt niet au tomatisch in, dat zijn voorganger te gen do horen ingestreken wordt. Ook ?ie y°s' ^'e hooguit van bcdrijfs- bundheid zou kunnen worden be ticht, heeft veel van zijn tijd aan de zwerfportefeuille „wijkaangelegen- heaen besteed. Uren vretend waren echter ook zijn portefeuille van so ciale aangelegenheden en die van volksgezondheid. Anders gezegd: hoe hard Ds Vos ook liep hij kon maar op één plaats tegelijk zijn. Een van de vetrwijten van de wijk organen is, dat bepaalde zaken zo traag worden afgewikkeld. In dit verband zullen de naar meer in spraak hunkerende wijkorganen er rekening mee moeten houden, dat de zaken in afwikkeling nóg meer tijd zullen vergen. Dat is een nadelig as pect van gelegenheid geven tot in spraak en in zekere zin meebeslis sen. (ADVERTENTIE) Bedragen van 100O,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200000 ven de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „a% nieuwe rekening" Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echtar ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. r

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1