'Wacht ontwikkeling af nieuwe verordening' Al tweehonderd Rotterdammers tegen fluor DeïMiaiidsefae talk-Unie M fKottei'ilaiiii ROTTERDAMS DAGBOEK Onbegeleid oversteken op EEG DE VOS: VACATURES DOOR ONBEKENDHEID MET WERK HBU Scherpe kritiek ROTTERDAM RIJNMOND B EN W OVER PENSIONS BUITENLANDSE ARBEIDERS: KWESTIE BINNENVAART ROTEBMAN WEERLEGDE KLACHTEN IN WIJKRAAD HOOGVLIET Krediet gevraagd voor verbouw van 'De Lantaarn' Drukte op luchthaven door mist opent morgen een nieuw filiaal in de i Beijeriandselaan 94a Telefoon 010-193440. Metmstoring Brief aan dagboek Katendrecht Geschenk van Nasser EGYPTISCHE TEMPEL IS MAANDAG IN ROTTERDAM Arbeidsreserve in december toegenomen Verhoging van rechten openbaar slachthuis 'Subsidie van openbaar vervoer economisch juist' Gemeente leent 55 miljoen pagina 4 - donderdag 14 januari 1971 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. B, en w willen de verdere ontwikke- iing na het in werking treden van de nieuwe logementsverordening afwachten. Dit antwoorden zij het VVD-raadslïd W. Baggerman, die juist had gevraagd, wat het college denkt te doen tegen de pensions voor buitenlandse arbeiders, welke niet voldoen aan de eisen in de nieuwe verordening. BOTTERDAM, donderdag (ANP). De voorzitter van de Christelijke Bond van Ondernemers in de Binnen vaart (CBOB) heeft woensdag In Rot terdam scherpe kritiek geleverd op de vervoerseommissle van de EEG voor wat betreft de visie van deze commis sie op de s loonregelingen vow de bin nenvaart. Voorzitter drs D, F. van der Mei is met de Nederlandse regering ven me ning dat binnenschippers met behulp van een .verkregen sloopbedrag nieu we investeringen in binnenschepen kunnen doen. De Europese commissie is deze mening toegedaan en staat op het standpunt dat binnenschippers, die van sloopregelingen gebruik heb- ©en. gemaakt, hun bedrijf moeten beëindigen. „Ontwikkelen van hun bedrijf met behulp van een slooppre- xm-e kan .er volgens de EEG-commissie niet bij zijn- Dat is voor particulieren een volstrekt onaanvaardbare situa tie", aldus drs Van der Mei. Volgens de voorzitter van de CBOB dient de sloopregelin'g tot structurele verbete ring van de vloot Dat betekent vol gens hem dat in geval van bedrijfs beëindiging een vermindering van de capaciteit optreedt en in het geval van ontwikkeling van het bedrijf middels het sloopbedrag een verbetering van de capaciteit ontstaat. „Zowel be drijfsbeëindiging als bedrijfsontwik keling dragen bij tot de zo gewenste structuurver.betering in de binnen vaart, Het opnieuw investeren van sloopbedragen mag ook tegen deze achtergrond niet uitgesloten worden", aldus de CBOB-voorzitter. Hij merkte over de sloopnogeling verder op dat er verschillen ontstaan tussen particulie re binnenschippers en reders als filoopbedragen niet opnieuw geïnves teerd mogen worden. „Bij een parti- culler is, te controleren of er opnieuw geïnvesteerd wordt nadat er gesloopt is. BJj een reder is controle op herin vestering vaak onmogelijk". In zijn toespraak merkte drs Van der Mei ook op dat de boagconj unc- juur het afgelopen jaar voor goede bedrijfsresultaten in de binnenvaart heeft gezorgd. Hij wees er echter op dat op het ogenblik veranderingen met een structureel karakter plaats vin/den, „De marktverruiming in EEG—verband stelt ons voor nieuwe problemen en de voortgang van de 'techniek stelt nieuwe eLsen aan de be ery fs eenheden", aldus drs Van der Mei, tijdens de jaarvergadering van de CBOB in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Met het terugbrengen van de vuilophaal dienst tot éénmaal per week wordt het personeelstekort bij de Roteb te ruggebracht tot ongeveer 30 40 man. Bovendien kunnen vuilophalers dan overgezet wonden naar andere dien sten, zodat aan de reiniging van de stad in z'n geheel veel meer gedaan kan worden. Aldus weerlegde een woordvoerder van de Roteb de bezwaren tegen de inkrimping van de vuilophaaldienst gisteravond in de openbare vergade ring van de wijkraad voor Hoogvliet. De wijkraad had op deze vergade ring een onderhoud met enkele verte genwoordigers van de reinigingsdienst om .te pralen, over de kritiek op de reorganisaties van de ophaaldienst en de invoering van de plastic vuilniszak. In dezelfde vergadering werd ook een bespreking gehouden met ir F. J. Creemer van de Rotterdamse ver keersdienst over de consequenties van het gereedkomen van de Laning als drukke verkeersweg en gedeeltelijke vervanger van de Groene Kruisweg. Punt van discussie was vooral de oversteekmogelijkheden voor een groep van circa 500 kinderen, die de weg moeten gaan. kruisen om naar school te kunner,, Da verkeerssituatie, die binnenkort gaat ontstaan veroor zaakt nu reeds bij vele ouders grote vrees. De heer Creemer bracht verslag uit van een studie van de Verkeersdienst over dit probleem. Het onderzoek van de Verkeersdienst bracht naar voren dat een verkeerslichtinstallatie af doende is. Maar deze oplosfiing stuit op financiële bezwaren. Om diezelfde reden was het aanleg gen van een voetgangersbrug al bij voorbaat uitgesloten. De wijkraad had eohter bij vorige gelegenheid een een voudige loopbrug als beste oplossing gekwalificeerd- Tijdens het gesprek roet de heer Creemer bleek dat men dze mening nog steeds was toegedaan en werd de wenselijkheid van een loopbrug nogmaals onderstreept. B en w voegen daaraan nog toe; „De verordening stelt ons in staat scherper dan voorheen mogelijk was toe te zien op de pensions, waarin buitenlandse arbeiders worden ge huisvest.1' Op de vraag „Bij hoeveel pensions voor buitenlandse gastarbeiders te Rotterdam zouden de bewoners bij brand, evenals dat in Amsterdam (be gin december, negen doden, red.) het geval was „als ratten in de val" zit ten? antwoorden b en w: „Deze vraag valt niet concreet te beantwoorden. De logementen waar voor een verklaring krachtens de lo gementenverordening is afgegeven, voldoen aan redelijke eisen van brandveiligheid. Voorts is een aantal logementen bekend, waarvoor een verklaring is aangevraagd, maar nog niet afgegeven. Ook deze logementen voldoen In het algemeen aan redelijke eisen van brandveiligheid. Tenslotte is een aantal logementen bekend, waar voor nog geen verklaring is aange vraagd, omdat de nodige voorzienin gen nog niet zijn getroffen. De exploi tanten van deze logementen hebben de nodige aanwijzingen ontvangen omtrent de te nemen maatregelen. Daarnaast bestaan er naar schatting enige tientallen clandestiene logemen ten, waarvan derhalve niet bekend is hoe het met de brandveiligheid is ge steld." Aandrang Het college laat voorts weten dat „de nodige aandrang wordt uitgeoe fend" op exploitanten van pensions, die niet voldoen aan de veiligheidsei sen. Het gaat hier om ca. 232 pensions met ongeveer 4151 bewoners. Er zijn 170 pensions met 7807 bewoners, waarvoor wel een veiligheidsverkla ring is afgegeven, en „op een enkele uitzondering na" bij controle aan de gestelde eisen blijven voldoen. B en w zullen het idee van Bagger man overwegen om aan de gevels van goedgekeurde pensions een bord aan te brengen met een tekst, waaruit die goedkeuring blijkt. Het college verklaart voorts, twee maal van de mogelijkheid tot sluiting van pensions gebruik te hebben ge maakt. Op 19 mei werd besloten tot sluiting van het logement Bothastraat 2426b, en op 9 deoember tot sluiting van het pand Hildödwarsstraat 68. Vermeldenswaard is, dat laatstge noemd logement nog steeds verhuurd is aan ongeveer zeventig buitenlandse arbeiders. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag B en w vragen de raad vierhonderdduizend gulden beschikbaar te stellen voor de verbouw van de schouwburgzaal De Lantaarn in het pand van de stichting Ons Huis in de Gouvernestraat. Zij willen daarmee de zaal geschikt ma ken als experimenteercentrum voor eigentijdse kunstvormen, voorname lijk in de professionele sfeer. Voorts ■willen b en w in het pand, dat de stichting Ons Huis in april ver laat, een aantal workshops inrichten voor filmen en beoefening van grafi sche technieken. Daarvoor i? 58.000,nodig. De jaarlijkse exploi tatiekosten, groot ƒ292.000,—, wil het college voor rekening van de gemeen te nemen. Ongekende drukte gisteren op de Luchthaven Zestienhoven na dat 00n aantal vliegtuigen waren uitgeweken van Schiphol naar Rotterdam. Boven Schiphol hing zo'n dichte mist dat het onmogelijk was er te landen. Boven Zestienhoven was het zicht beter. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Wet houder G. Z. de Vos van sociale zaken en volksgezondheid heeft het gisteren onbegrijpelijk genoemd, dat er niet meer belangstelling onder verplegen- den is om te gaan werken op de bca- dcmingsafdeling van het Zuidcrzio- Kenhuis. Hij zei dit gisteren bij de officiële opening van deze gemoderniseerde en uitgebreide afdeling. Naar zijn mening is het personeelstekort een. structureel probleem, waarvoor de oplossing, ook in de ziekenhuizen, gezocht moet wor den in minder arbeidsintensieve werkmethoden. De geringe belangstelling voor de beademingsafdeling, die in medische kring internationaal bekend is, wordt wellicht mede veroorzaakt door de onbekendheid van wat er gedaan wordt. Wethouder De Vos meende dat ieder die de moeite neemt om zich te informeren over de behandeling van patiënten met ademhalingsmoeilijkhe den gegrepen zal worden door dit werk. Directeur dr J. Karbaat wees bij deze gelegenheid op het belang van een beademmgscentrum in een ge bied als Rijnmond, waar de luchtver ontreiniging toeneemt. Een onderzoek naar de invloed van luchtverontreini ging op ademhaling zal moeten uit wijzen in hoeverre ademhalingsstoor nissen. door deze vervuiling worden veroorzaakt. (ADVERTENTIE) ER is Veilig Verkeer Neder land (het ooonrtdltge Ver bond poor Veilig Verkeer en er is een Vereniging Bescherming Voetgangers, Beide organisa ties hebben al jaren en jaren ruzie. Soms ziet het er naar uitdat er een verzoening tot stand komter luordt een samenujerkingscommissie of zoiets in liet teven geroepen, het gaat dan een tijdje goed, maar dan gebeurt er iets en het is weer helemaal mis. Op het ogenblik is het mis. Om precies te zijn sinds okto ber van het vorige jaar. Toen namelijk heeft Veilig Verkeer Nederland de betrekkingen met de Vereniging Bescher ming Voetgangers verbroken. Wat was er nu weer gebeurd? Veilig Verkeer Nederland vindt, dat (citaat): „De activi teiten .van de N.V.B.V. geven niet blijk van enige diepgang, noch is er sproke van acties in de zin van wetenschappelijk onderzoek, pre- en posttesting van propagandamateriaal. etc." De voetgangersbeschermers vinden dat ook, maar dan 7net betrekking tot Veilig Verkeer Nederland, Ik citeer uit het laatste nummer van de Voet ganger (orgaan van de N.V.B.V,): „De deugdelijkheid van die voorlichting blijft ten enen male onder de maat, om dat Veilig Verkeer Nederland zich niets wenst aan te trekken van de resultaten van het wetenschappelijk onder soek op dit gebied, waardoor het voortdurend in conflict komt wet onze vereniging, die haar voorlichting daar wel op baseert. Zolang Veilig Verkeer Nederland in deze ondeskundi ge wijze van voctgangersvoor- lichting volhardtzal dit wrijf punt tussen beide organisaties blijven bestaan aangezien onze vereniging niet lijdelijk kan en wil bl(jve7i toezien dat de voetganger door de voor lichtingsactiviteiten van Veilig Verkeer Nederland in gevaar wordt gebracht." Zo weten we dus nu, dat we in Nederland versloken zijn van wetenschappelijk verant woorde, met diepgang gevoer de, begeleide propaganda-ac- ties met betrekking tot de vei ligheid van de voetganger, noch vanuit het standpunt van Veilig Verkeer Nederland, noch in de visie van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voet gangers. Daar gaan wij en onze kin deren dan onxvetenschappelyk begeleid, dus niet begeleid over de zebrapaden. Rn die twee organisaties maar ruzie maken over onze hoofden heen, van onze (over- heids) subsidies. Wordt het dan geen tijd, dat die deskundigen van VVN en NVBN een wetenschappelijk verantwoord wetenschappelijk onderzoek instellen om te komen tot wetenschappelijk verantwoorde resultaten, die zouden kunnen resulteren in wetenschappelijk verantwoor de en verantwoorde weten schappelijke acties, zodat uit eindelijk de voetganger weten schappelijk toegerust de straat op kan... Ik denk, dat ik voorlopig vianr gewoon blijf oversteken, op de zebrapaden, eerst naar links kijken, dan naar rechts, enz. DE METROTREIN waarin ik mij bevond kwam even voor het station Beurs plotse ling tot stilstand. De trein bleef ongeveer een kwartier staan, reed daarna terug naar Leuvehavcn en 2ette de reis richting Centraal Station voort over verkeerd spoor. Zulke dingen kunnen ge beuren. Techniek faalt nu eenmaal wel eens. Maar één ding is onbegrijpelijk. Waarom zegt die man in de bestuur derscabine niets, ondanks het feit dat hij een omroepinstal latie b(j de hand heeft F AN AVOND komen de Katendrechtse problemen aan de orde in een vergadering van het wijkcomitê, die om kwart voor acht begint in het Katendrechtse Volkshuis aan de Toihuisstraat. Alle bewo ners van Katendrecht zijn op geroepen om mee te denken aan de oplossing van dc vele grote problemen in de wijk. j^"A kennis te hebben geno men van de verhoogde RET-tarieven vraag ik het ge meentebestuur aandacht voor het volgende. ïk vraag mij af of het voor vele bejaarden nu nog haalbaar is van het open baar vervoer gebruik te blij ven maken. Een acht-ritten- kaart kost 3.20. Juist de mensen die moeilijk ter been zijn, zijn in belangrijke mate aangewezen op het openbaar vervoer voor o.a. familiebe zoek, of bezoek aan ziekenhui zen. Ik hoop, dat u de groep van bejaarden met meestal bescheiden inkomens eens on der de loep wilt nemen en ik verzoek u te trachten een gun stige financiële regeling te be werkstelligen voor het open baar vervoer, zodat de bejaar den normaal aan het leven kunnen blijven deelnemen. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, donderdag Met liet m.s. „Sitton" van de KNSM komt maandag 18 januari omstreeks 11.00 uur een complete Egyptische tempel aan in de Rotterdamse Beairixhaven. De tempel is een geschenk van wijlen president Nasser, een tegenprestatie voor alle hulp die onder andere Ne derland heeft geboden bij het verplaat sen van het tempeleomplex dat door de bouw van de Assouaudam onder water dreigde te raken. De tempel totaal gewicht circa 3Q0 ton is in kleine delen uiteenge nomen en verpakt in G44 kisten. Hij heeft gestaan bij het dorp Taffeh en werd twee k driehonderd jaar na Christus gebouwd ter ere van de go din Xsls. Later is de tempel gebruikt voor diensten van de Koptische Chris tenen. De lengte bedraagt acht meter, de breedte zeveneneenhalve, de hoog te vier meter. De Taffeh-tempel is bestemd voor het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden. Voorlopig zullen alle onderde len echter worden opgeslagen. Nasser heeft namelijk als voorwaarde gesteld dat de tempel niet in de buitenlucht zal worden geplaatst. De binnenplaats van het Leidse museum zal daarom overkoepeld worden; er zullen speciale verwarmings- en airconditioning- installaties worden aangelegd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De bij het Gewestelijk Arbeidsbureau geregi streerde arbeidsreserve van mannen is in december met 206 personen toege nomen. peze stijging wordt normaal geacht in verband met seizoensin vloeden. Vergeleken met vorig jaar december is de arbeidsreserve echter toch nog 486 personen kleiner. Het aantal ingeschreven werk zoekende bouwvakarbeiders steeg met 68. Ook in de metaalsector steeg het aantal ingeschrevenen, nl. met 86 per sonen. Dit houdt o.a. verband met het feit dat een aantal uitleenbedrijven voor de feestdagen in december enke le tientallen personen ontsloeg. Sei zoeninvloeden waren er ook de oor zaak van dat er ruimer aanbod was van personeel in algemene dienst, nl. 71 personen. De geregistreerde vraag naar man nelijke arbeidskrachten daalde met 362 personen, maar blijft hoog nl. 8930 mannen tegen 8325 in december 19G9. De daling van de vraag naar mannen vond hoofdzaak plaats in de volgende sectoren: bouwvakken 195, kantoor 135, niet-varend erkcersper- soneel 58 en scheepvaartpersoneel 46. In het scholencomplex van het Mar- nix-Gymnaslum en Marnix Atheneum aan hot Henegouwerplein wordt van avond aan leerlingen van het vhmo, voortgezet wetenschappelijk onderwijs en havo van veertig scholen voorlich ting gegeven over studie en beroepen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag Het college van b. en w. heeft de gemeen teraad voorgesteld de reohten voor het keuren van vee en vlees en voor het gebruik van het openbaar slachthuis zodanig te verhogen, dat voor 1971 op een voordelig saldo van 420.000 gul don kan worden gerekend. De verho ging komt neej- op ongeveer twintig procent. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag, Bij het comité Ongefluorideerd Drinkwater Rotterdam zyn nl ruim 200 meldingen binnengeko men van Rotterdammers die on gefluorideerd drinkwater willen hebben. Dit blijkt uit een bekendma king van het comité dat zegt zijn actie te willen voortzetten totdat iedere Rotterdammer de moge lijkheid heeft om zelf te beslissen hoe hij zijn tandbederf wil te gengaan. Het comité heeft een stencil ont worpen waarin de situatie wordt uit gelegd. De aan het stencil bevestigde stroken waarop om levering van on gefluorideerd drinkwater kan worden verzocht, worden door het comité in gezameld. Deze wat ingewikkelde pro cedure Is nodig omdat alleen gecon centreerde actie ertoe kan_ leiden dat het drink waterleidingbedrijf de uit spraak van de Raad van State, dat ie dereen die ongefluorideerd drinkwater wenst daartoe in staat gesteld moet worden, ook effectueert, aldus het co mité. Het comité meent dat fluoridering van drinkwater de vrijheid van de mens aantast om zelf te bepalen hoe hij zijn gezondheid wil bevorderen- Verder meent het comité dat de on schadelijkheid van fluor op lange ter mijn allerminst ls bewezen evenals hot nuttig effect. Fluoridering van het leidingwater Ls bovendien een buitengewoon verspil lende methode voor het gestelde doel. omdat maar een klein deel Van het water voor consumptie wordt ge bruikt. Nu worden jaarlijks tonnen fluor aan het toch al verontreinigde milieu toegevoegd. Hot comité is tenslotte van mening dat fluoridering van drink water een precedent schept: vandaag is het fluor tegen tandbederf, morgen kan het een hormoon zijn tegen ver oudering of wat voor controversieel geneesmiddel ook. De nu gevolgde po litiek opent de weg naar een totaie gezondbeidsmanipulatie in de geest van de Brave New World, nidus het comité. Secretaresse is mevr. D. la Poutrc- Hoeters van Lennep. Drs Van Dam; (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag Subsidiëring van het openbaar vervoer is niet alleen politiek verdedigbaar, maar ook econo misch juist. Aldus drs F. van Dam die vanmiddag aan de EH is gepromoveerd op het proefschrift „Keuze elementen in het stede lijk personenvervoer. HU stelt daarin dat, indien alle kos ten gerekend worden die een reiziger naar een stadscentrum veroorzaakt, het openbaar vervoer goedkoper zal bljjkcn te zijn, dan particulier vervoer per auto. „Omdat de kosten voor een belang rijk deel niet in rekening worden ge bracht, blijkt dit kostenvoordeel van gebruik van openbaar vervoer in plaats van particulier vervoer thans niet zozeer voor de individuele ge bruiker als voor de gemeenschap. Met andere woorden: elke forens die per openbaar vervoermiddel reist i.p.v. met de auto bespaart primair niet zichzelf maar de gemeenschap geld," aldus Van Dam. Hij meent dat een meer billijke toe rekening van de kosten aan de wegge bruiker in de toekomst technisch mo gelijk is, en ook waarschijnlijk. „Dc kans dat dit binnen afzienbare tjjd in zodanige mate zal geschieden, dat ie dereen voor elke verplaatsing alle kosten betaalt, die hij veroorzaakt, moet echter uitgesloten worden geacht". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Het college van b. en w. heeft de gemeen teraad voorgesteld bij dc NV Bank voor Ncderlansehe Gemeenten een lening aan te gaan van ruim 55 mil joen gulden. De voorgestelde rente is 8 Yi procent. Op aanwijzing -van -de minister van binnenlandse zaken moot het bedrag besteed worden aan: aanleg van open baar groen in de omgeving van de Lange weg te Hoek van Holland; ver betering .van de Dirk van den Burg- weg in Hoek van Holland; aankoop van panden in het sanerïragsgebied Crooswijk; aankoop van het gebouw „Musica" aan da Luigt in Oversellle voor wijkaceommodatie; aankoop van een tuinderij aan de Ruig vaart weg 168, aankoop materieel -voor de regio nale brandweer te Rozenburg; ver breden >van de straten en verbeteren van de openbare verlichting in de Wielewaal; vernieuwing van het sporencomplex van de RET in Spangen; overneming van de aandelen van de NV Groote Schouwburg; het aanbrengen van mobilofoons in bussen en trams van de RET en voor warmwaterapparatuur in 384 woning wetwoningen in Groen erehagen en Hordijker veld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1