ROTTERDAMS DAGBOEK Statenleden willen de over Steen herinnert aan bloedbad uit 1572 Populaire saneringsnota pEN ROTTERDAM RIJNMOND MOTIE KOMT IN DRIE BIJEENKOMSTEN Ouders willen onderivijzer uit militaire dienst RVSV viert elfde lustrum Oudste inwoonster ivordt zondag Onderscheiding voor architecten van ■comi cParöol^Life Kookboeken Notities Politie Zuid-Afrika arresteeert deken van Johannesburg Voor schieten op politie IV2 jaar geëist voor hoi' pag. 4 - donderdag 21 januari 1971 en toe worden er veranderingen in aangebracht. Zo stelden b. en w. onlangs de gemeente raad voor de lijst aan te vullen en op enkele punten te wijzigen. Ken' de Rotterdammer eigen lijk zijn eigen stad? Weet hij wat oud en belangwekkend is? Kijkt hij wel eens naar een merkwaar dig geveltje of een opvallend boerderijhek? In de komende weken zullen wij af en toe een (groot of klein) monument laten zien. Vandaag de eerste foto met enige toelich ting, De heer P. ïtatsma van het Gemeentearchief was ons bij de beschrijving behulpzaam. Bij het woord „monumenten" hoeft men niet onmiddellijk te denken aan iets groots, monu mentaals. Er vallen ook kleine, soms onopvallende resten van het verleden onder. Om die voor verdwijning 'of vernieling te be hoeden genieten ze bijzondere zorg van de overheid. Ze staan op een „Monumentenlijst" en dat betekent dat er niet zorge loos mee mag worden omge sprongen. Ook Rotterdam telt, ondanks de grote verwoesting van 1940, een flink aantal herinneringen aan vroeger eeuwen. Maar het is geen voor de eeuwigheid vast liggende Monumentenlijst. Af 0 De Haringvliet; nog steeds tol betalen. v1': Kent U nog het verhaal van het Spaanse leger onder Bossu, dat in 1572, in het begin van de Tachtigjarige Oorlog nog. vergeefs geprobeerd had Den Briel op de Watergeuzen te heroveren en toen optrok naar Rotterdam? Op 9 april verschenen de Spanjaarden voor de Oostpoort, maar de Rotterdam mers, onder aanvoering van de legendarische smid Zwart Jan, weigerden h un de doortocht, tot Bossu beloofde, dat zijn soldaten in kleine groepjes, met gedoofde lonten, door de stad zouden trekken. Nauwelijks was de poort geopend, of de Spaanse soldaten pleegden verraad en richtten in de stad een bloedbad aan. Later werd in de Oostpoort een gedenksteen aangebracht, om de herinnering aan deze gebeurtenis te bewaren. De poort is nu al lang geleden afgebroken, maar de steen bevindt zich nog in de gevel van de AMRO-bank, aan het Oostplein no 24. (ADVERTENTIE) N.V, Scheepswerf v/h C. Hoogsrwaarcf. Waalhaven, Piarfi, Rotterdam, vraagt PERSONEEL VOOR ALLE AFDELINGEN Goed loon. Tel. 29O08B, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De Roiterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging viert 12 cn 13 februari haar elfde lustrum. Op het feestpro gramma staan o.m. een receptie en feestavond in sociëteit Huesca, als ope ning. Voorts verzorgen de feestende dames een speciale ochtend voor de kinderen in Kralingen met o.a. poppenkast. Het RVS V-best uur wordt ontvangen door het college van b en \v in het Hof pleintheater. Andreas Burn, er houdt een lezing met als titel „Het cliché Van de vrouw in de literatuur*'. Een van de hoogtepunten van, het lu strum is de galavoorstelling in de aula van de NEH, waar onder leiding van Louis Lemaire een gevarieerd pro gramma tvprdt gebracht, gevolgd door een galabal in de sociëteit Hermes met muziek van trio Dick Vink en The Groovy's. .(Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De ar chitecten van het sport- en tentoon stellingscomplex Ahoy', de heren F. G. van der Stoep en F. Groosman, hebben een gemeentelijke onderschei ding .gekregen. Tijdens een bijeenkomst op het stadhuis heeft burgemeester W. Tho massen heen gisteravond de Wolfert van Borselen-penning overhandigd. In iedere Chinese Keuken hangt Tsao Wang, de Keukengod, dromerig te glimlachen boven de voor hem ontstoken wierook staafjes. Vanaf zijn plaats kijkt hij toe, hoe alles reilt en zeilt. En bij het Chinees nieuwjaar wordt hij verbrand, om.op reis te gaar. naar de hemel en ver slag uit te brengen van zijn be vindingen, Even van te voren worden zijn lippen ingesmeerd met honing, in de hoop dat hij slechts zoete dingen zal rappor teren. Moet U hem eens horen over mensen die In ds Chinese Keuken op de boekenplank heb ben staan. Van hen geen kwaad woord want in hun keukens snuitt hij de goede geuren op van Fu Yon Hai, Peking Eend, Haaivinnensoep of Jasmijiilhee. Waarom zoudt U ook niet eens de stamppot of Chipolata pud ding afwisselen met loempia's of ly-chees. Nou, dan vu!) u om te beginnen toch zeker gewoon onderstaande bon in. U voelt zich een keukengot! met ROTTERDAM, donderdag Een «"•oot en drukbezocht feest zal het >'k.ndag worden ten huhe van me vrouw J. Leeuwenburg-Hordijk aan de Beyerlandselaan 4B. Zij is Rotterdams oudste in woon ster en viert 24 januari haar 104e -ver jaardag. Mevrouw Leeuwenburg leest nog steeds de krant en zo te zien schijnt zij er nog amusante berichten in te vinden. ER komt een tweede hearing op 25 januari voor de be woners van Feijenoord/Noor- T JET Bureau dereiland over de gevolgen l^Voorlich- voor de wijk van de bouw van Igp tins en Pubtici- rie Wfllemstuuncl. De wethou- teit van de se tters Jettlnghojj en Van der «icente heeft ecu folder uitge- Pols hebben toegezegd aanwe- geven over de sanering. Het is sis te zullen zijn om vragen te beantwoorden. De hearing be- pint om acht uur in gebouw A (invang 15.30 uur. Er wordt Paramont. gespeeld volgens het hotaell- systeein. inleggeld ƒ3.50 per persoon. Er zijn aantrekkelijke prijzen. Vorig jaar uias de dri ve een succes. Er was geen ta feltje onbezet. De opbrengst is uiteraard bestemd voor het werk van het Rode Kruis. Men kon zich opgeven bij het Rode Kruis, tel. 363122. Wie het eerste komt, toie het eerste TjEN evenement tuaar vele niaa{tin bridge liefhebbers naar uitkijken is de jaarlijkse Rode Kruis bridge-drive, die deze keer wordt gehouden op zater dag 6 jebnwi in .het Bridge- Centrum aan de Mariniersweg. JOHANNESBURG, donderdag (AP, Reuter). De anglicaanse deken van Johannesburg, Gonville Ffrench- Beytagh is gistermiddag op zijn bu reau door de Zuidafrikaanse veilig- heidspol-ue gearresteerd. Waarom hij js aangehouden is niet bekend. De de ken staat bekend als een fel tegen stander van de apartheidspolitiek. Het Britse consulaat in Johannes burg heeft bekendgemaakt dat de de ken de Britse nationaliteit heeft on stelt een onderzoek in. De Zuidafri kaanse regering heeft de laatste tijd maatregelen genomen tegen acht gees telijken. DE slagzin „op de markt is uw gulden een daalder waard" zou weieens kunnen gaan verdwijnen omdat de Dienst vun het Marktwezen steeds de kosten opdrijft. Dat geldt voor bijvoorbeeld tien meter uitstalling met een Volkswagenbus achter de kraam, die de goederen aan brengt. Voor uitstalling er 14.10 meter, dan de kraamkos ten zonder achterzeihoand 15.40 meter, alles krap beme ten, want anders zijn die tien meter nog duurder. Dit is voor de dagmarkten een belachelij ke zaak. De koopman staat m tveer en wind 2onder kojjie. Er moet een eind komen aan die prijsopdrijving voor net behoud van onze markt. Ned. Marktverenigingen Groot-Rotterdam J. Sandee ARNHEM, donderdag, ANP. De procureur-generaal bli het gerechts hof in Arnhem, mr G. Bijvoet, heeft gisteren anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek geëist conform het vonnis van do Arnhemse rechtbank tegen de 73-Jarige landbouwer H.B. uit Angeren wegens poging tot zware mishandeling. De man heeft met een jachtgeweer geschoten op politiemannen, die hem kwamen halen om hechtenis te onder gaan na het niet betalen van 200 gul den boete. De officier bij de Arnhem se rechtbank had twee jaar gevange nisstraf geëist. Uitspraak 3 februari. OVER de, eerste hearing wa ren de Feijenoorders hele maal niet te spreken. Een hè- leboel mensen liepen toen boos weg omdat vragen over de toekomst van de wijk niet werden beantwoord. Met twee wethouders als voorlichters ziet liet er naar uit, dat er wat meer duidelijkheid komt. HAM Aan Boekenbedrifi Het Parool DUIM .Anivfoordflummsr 2470 - A'dam O Wis en waarachtig wil ik meer weten over öete umexe serie Pa tool-Life kookboeken Kweet al genoeg, tend mij -endeel ge- üuiénde tO dagen v»ib:;j*e.iC ter in^ye Haam AMSTERDAM, donderdag. Lti 1970 zijn in Nederland 514 personen door verdrinking om het leven geko men. Voor 1969 was dit cijfer 544. Bij de mannen en jongens vielen de meeste slachtoffers, namelijk 271 en 141. Er verdronken het afgelopen jaar 55 vrouwen en 47 meisjes. In dc maand december werden 28 slachtof fers geleld, waarvan er 8 door ver drinking bij auto-ongelukken om het leven kwamen. FANAVQND houden de NI- VON-jongeren een injor- matie- en aktieauond over de volkstelling in hun centrum aan de Van Eoersdyckstraat 25. Aanvang 20.00 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1