Twente afgebluft door Juventus MANN I ACHT SCHAKERS VECHTEN VINNIG OM EERSTE PRIJS m PEFT31 Renault-Alpine grote winnaar van barre nacht RIJVERS: 'WE ZIJN NIET MINDER, JA IN SPUGEN MISSCHIEN Arbiter vond Halier een aardige jongen Tussenstand toto 28 Zege Stöve/Walhof SLECHTS 35 TEAMS OVERLEEFDEN AUTODRAMA r Winst Judith Salomé toernooi te Bremen Oxford ronde verder Donner blunderde stevig tegen Mecking Partij Ivkov tegen Hübner UITSLAGEN EN STANDEN Schotland won benefiet tegen Celtic /Rangers APPIE HAPPIE r W£<S- WBZE'-. /K P WEET donderdag 28 januari 1971 LP.VV Juventus—FC Twente 2—0 (10) door ROB VAN DEN DOBBELSTEEN TURIJN, donderdag Nino zo heette hij had pret. Dolle pret. Temidden van zijn glunder toekijkende kameraden, haalde het kleine, zwartharige ventje een stunt uit, die alleen door dol zinnige Italiaanse „tifosi" kunnen worden bedacht. Met sierlijke, maar daardoor juist zo honende bewegingen, greep hij onder zijn jas naar een roodwitte ijsmuts, die hij kort daarvoor van hel hoofd van een FC-Twente-supportcr had geplukt. En juist toen iedereen dacht, dat Nino zijn Luit op het sluike haar zou plaatsen, depo neerde hij het wollen kledingstuk op de soppige sintels voor hem en begon er onder een monotoon „Ju-ven-lus Jti-vcn-tus" smalend een rocmbu op te dansen. Nino, dat bleek, was blij. En met hem de andere twintigdui zend Juventus-fans die de tribu nes waren opgeklauterd. Met 20 hadden hun favorieten gewonnen en dat na een duel waarin hun bijna de schellen van de ogen wa ren gevallen. Oh ja, de start was veelbelovend. Helmut Halier im mers had de bal al na acht minu ten langs die Hollandse keeper geschopt. En zo eenvoudig had Helmut dat kunstje volbracht, dat het niet anders kon of er zou den nog veel meer Italiaanse doelpunten volgen. HELMUT HALLERproftrucjes (Van onze sportredactie) TURIJN, donderdag Jose Orllz de Mendibil kwam glim lachend het schcidsrechterska- mertje uit. De Spaanse arbiter leek verwonderd over zoveel be langstelling. Daar had hij, naar het scheen, niet op gerekend. „Wat wilt u weten heren?" vroeg hü minzaam. „Of ik waarschu wingen heb uitgedeeld? Welnee, hoe komt u daarbij. Het was een leuke, eenvoudig te lelden wed strijd, waar Ik geen enkele moeite mee heb gehad." De naam van Helmut Hallcr, die vooral in de tweede helft meer gemeen dan goed speelde en zich in het laatste kwartier uitsluitend bezig hield met het onderuit halen, het spugen en het treiteren van tegenstanders, die naam. leek de heer Mendibil al bijna ver geten te zijn. „Oh ja, Haller, Aar dige jongen. H\j deed een beetje naar op het laatst. Proftrucjes. Maar daar maak ik me niet druk meer om. Daar heb ik teveel in ternationale ervaring voor" Leo Horn later: „Had hij zich er maar wel druk om gemaakt. Van de vertegenwoordiger van de UEFA, een Griek, krijgt hü tenminste een zeer slecht rapport, Terecht, vind ik.' Maar zie. PC Tavente of „Ensjcde", zoals de aanvankelijk van angst sid derende Juventus-supporters de Ne derlandse formatie wat on accuraat noemden, bleek toch bijzonder aardig bedreven te zijn in het elkaar toe' schuiven van de bal. Juventus-coach Armando Picchi na de wedstrijd: FC Kans voor FC Twente: Jeuring kopt voor een T.wente speelde toeter dan ik had ge- s t- l doel ov er, daarbij gehinderd door Morini, dacht. Vooral in de defensie en op het middenveld zitten een paar goede spe lers. Voor de wedstrijd dacht ik, dat twee doelpunten verschil voldoende zou zijn, maar nu ik Twente heb ge zien, toen ik daar niet zo zeker meer •van." Balbehandel ing Heel lang heeft het er evenwel zelfs naar uitgezien dat Juventus met een minimaal 10 voorsprong naar En schede zou moeten reizen. Nadat Hel mut Haller immers da,t eerste doel punt had gemaakt, begon FC T.wente zich te realiseren, dat dit Juventus toch werkelijk niet veel beter voetbal de dan de Nederlandse formatie. Och, natuurlijk, de -bal,behandeling van sig- nor Piero An ast as (drie jaar geleden voor vier miljoen gulden naar Turijn gekomen) was wel aanzienlijk beter dan die van Willem de Vries, maar dat wilde nog -niet zeggen dat de bon kige „Tukker" zich nu zomaar door de snelle Piero in de luren wenste te la ten leggen. En toen ook Kalle Oranen, Epi Drost en Cees van Ierssol tot hun verbazing ontdekten, dat ze van de Italianen rustig voettochten .mochten maken tot ver over de middenstreep, ja toen begon FC Twente ineens zeer „pittig" te voetballen. Kees Rijvers: „Toch waren er nog een paar die de hele wedstrijd lang nog wat teveel geïntimideerd zijn ge weest door al die grote namen. Ze durfden niet. Ze waren laf. Ze waag den niet wat Drost en Oranen bij voorbeeld waagden en dat moet or bij FC Twente nu eindelijk eens uit. Wij zijn niet veel minder dan dat dure Ju ventus. Ja in schoppen en spugen mis schien, maar verder Treiteraar „Schoppen en spugen." De Italia nen, met Helmut „de treiteraar" Hal ler in het voorste gelid, provoeeerden, waar ze pro veren konden. Toen zo be grepen dat dit FC Twente niet wenste te buigen voor een stelletje grote na men alleen, grepen ze naar andere middelen. En terwijl de Italiaanse „ti- fosi" steeds nadrukkelijker floten als een van de favorieten de bal verklun gelde, ja toen kwamen de Twente- spelers ineens situaties tegen waarvan ze nog nauwelijks hadden gehoord. René van de Kerkhof: „Op een gege- iven,moment begint die Haller zeker een minuut achter elkaar tegen me op te duwen en geeft me tot besluit nog een trap tegen mijn enkels ook. De scheidsrechter floot niet eens hoewel zijn grensrechter alles gezien moet hebben." De scheidsrechter. Leo Horn, ook in Turijn aanwezig, noemde de heer Jos' Ortiz de Mendibil zonder schroom een „slechte, conditieloze, van verre fluitende arbiter", die de afgang van het Europese scheidsrechterscorps duidelijk accentueerde. Nu zegt de heer Horn wel eens meer iets, maar in dit geval zal zelfs zijn grootste tegen stander hem gelijk hebben gegeven. De Spanjaard immers, die twee jaar geleden de Europa-Cupfinale tussen AC Milan en Ajax nog tot ieders te vredenheid leidde, zonk volkomen weg in het geniepige getrap van de Italiaanse voetballers. En juist omdat hij de wedstrijd als rivierzand tussen zijn vingers liet doorglippen, startte ook FC Twente een forse reeks wraakoefeningen Gepikeerd Maar juist toen had Juventus zijn tegenstander waar hij hem wilde hebben. Twente raakte gepikeerd, maakte foutjes en begon zich op het laatst meer op de chocoladebruine benen van de Italianen te concen treren dan op de bal. Hel droeve re sultaat van deze verkeerde instelling kwam tien minuten voor tijd. Nadat Ortiz de Mendibil tot twee keer toe had laten doorspelen bij geheide buitenspelgevallen (een keer redde Drost en de andere keer was Schrij' vers paraat), nam Capello een vrije trap zo snel en zo slim, dat de voor Anastasi ingevallen Novellini achter volgd door de geschrokken Twente- afweer een vrij veld voor zich kreeg. Doelman Piet Schrijvers was ver slagen voordat hij kon reageren. Uit blinker Epi Drost: „Dat tweede doel punt, dat gaf ons toch wel even een nekslag. Gelukkig, dat die Italianen daarna niet meer za aandrongen, want anders waren er misschien nog wel meer brokken gevallen. Twee doel punten verschil; toen ik in het veld stond leken ze me onoverkomelijk. Maar nu ik die wedstrijd nog eens overdenk, geloof ik, dat we in Ensche de bij de return toch niet kansloos zijn. Maar een voorwaarde is dan wel, dat we binnen twintig minuten een doelpunt maken." JUVENTUS: Tancredl, Salvadore, Spinosi, Morlnl, Furini, Cuccureddu. Causio, Haller Anastasi (Novellini) en Bettega (Montorsi), FC TWENTE: Schrijvers. Drost, Huve. De Vries, Van lerssel, Oranen, Van. der Val!, Jeuring. Pahlplats W. v. d. Kerkhof (Streu er) en R. v. d. Kerkhof (Notten). DEN HAAG, donderdag (ANP) Er waren gisteren in Den Haag 87 mel dingen van dertien goed voorspelde mislagen voor totoformulier 28 van «et afgelopen weekeinde binnen ge- Komen. 100 mensen hadden twaalf uitslagen juist voorspeld, 8000 elf uit slagen en 470 personen kwamen in aanmerking voor de extra prijs. MELBOURNE, donderdag (ANP) Tv.de Nederlandse tennissters Betty Stove en. Trudy Walhof hebben, zich gisteren in Melbourne geplaatst voor Qe derde ronde van het damesdubbel spel van het toernooi om de kam pioenschappen van de staat Victoria. Betty Stöve en Trudy Walhof ver stoeien het Japanse duo Sawamat- WSawamatsu in drie sets 6—7 6—' (ADVERTENTIE) MONTE CARLO, donderdag (ANP) de 2de episode van de Rallye de Monte Carlo heeft zich voor de 177 uit Monte Carlo gestarte teams gemani festeerd als een ijselijke nachtmerrie. De leidende In de nacht der verschrikkingen Alpine Renault van dinsdag op woensdag moesten 142 equipes de strijd staken. Slechts 35 teams overleefden het autodrama m mm m w in de Franse Hoogalpen en arriveer den gisteren uitgeput in het Monegas kische vorstendom. Er waren geen Nederlanders onder. BREMEN, donderdag (ANP) Ju- dith Salome heeft de kwartfinale da mesenkelspel van de open Westduitse indoortenniskampioenschappen be reikt, Zij verioeg woensdag de Wcst- duise Dagmar Steltenberg met 3 en 75. Met de Belgische Monique van Ha ver verloor ze daarna in de kwartfina les van het damesdubbel van de West duitse dames Masthoff en Orth. De setstanden waren 46 en 63. Fred Hemmes werd in de achtste fi nales herenenkelspel verslagen dooi de Zweed Johansson. Hemmes verloor in twee sets: 57 en 16. WATTFORD, donderd. De itweede- divisieclub Oxford United heeft zich gisteren in Watford geplaatst voor de vijfde ronde (achtste finales) van het toernooi om de Engelse voeibatbeker, de FA-cup, door divisiegenoot Wat ford met 21 te verslaan. Oxford United speelt nu uit tegen Leicester City. ADORJAN ..alleen op kop.. door MAX PAM WIJK AAN ZEE, donderdag Hort, Hübner, Gligorie, Ivkov, Kortsnoj en Petrosjan, dat zijn de nieuwe leiders na de 13e ronde van het Hoogoven toernooi. Zes in getal, ongetwijfeld een unieke situatie want nog nooit is er in de geschiedenis van het toernooi twee ronden voor het einde zoveel onzeker heid geweest over de bezetting van de eerste plaats. Even ter herinnaring: vorig jaar was de Rus Taimanow in de laatste ronde al zeker van de eindoverwin ning. In 1968 was er al helemaal geen spanning meer, toen Kortsnoj na een start van acht uit acht (hij heeft nu even veel punten na dertien ronden!) naar de toernooizege freewheelde. Extra merkwaardig is bovendien dat het mogelijk is, dat nog twee'spe lers zich bij het leidende zestal kun nen voegen. Olafsson en Andersson hebben 7% punt, een halfje minder dan de koplopers, maar zij hebben hun onderlinge hangpartij nog te goed. Als die afgebroken partij in re mise eindigt, groeit het aantal leiders tot acht; de helft van het totale aantal spelers van de grootmeestergroep! In theorie is het dan mogelijk dat zeven van de acht spelers 1alleen Ivkov speelt tegen twee kanshebbers een grootmeestertitel behalen. Langdurig Die partij OlafssonAndersson dreigt overigons een langdurige affai re tc worden. Na 91 zetten staan er nog twee dames en vier lopers plus een behoorlijk aantal pionnen op het bord, zodat de kans groot is dat het aantal zetten van deze partij in de buurt komt van de „wereldrecord zeeslang" Pilnik-Czerniak (191 zet ten). Hoe werden gisteren de uitslagen zo gecomponeerd, dat er wellicht acht man op kop gaan? In de eerste plaats versloeg Hübner de Joegoslaaf Ivkov. Het was een indrukwekkende partij, waarin Ivkov met wit achter elkaar van het bord werd gecombineerd. Kortsnoj en Petrosjan deelden het punt, maar het was zeker geen salon- remise. Kortsnoj sloeg tweemaal re mise af en leek inderdaad te gaan winnen. Voor het eerst in dit toernooi maakte de oud-wereldkampioen geen vrolijke grimassen meer achter het bord, maar concentreerde hij zich voortdurend met een strak gezicht op de stelling. Maar Kortsnoj deed het volgens Hort niet op zijn sterkst, zo dat Petrosjan erin slaagde naar een remise-eindspel af te wikkelen. Korts noj accepteerde tenslotte met een ver beten, ontevreden grijns de hand van zijn tegenstander. Blunder Lengyel hield in een wat mindere stand, tenslotte toch Hort op remise, terwijl Kuijpers tegen Gligorie verras send hetzelfde deed. Donner blunder de vreselijk tegen Mecking. Twee uur spelen, totaal zeventien zetten, en een opgewekte Mecking na afloop, die voortdurend hoofdschuddend uitriep: „Stupid game, stupid game". Ree had tegen Van den Berg drie zetten meer nodig om de volle buit binnen te ha len. In de nieestergroep gaat Adorjan weer alleen op kop. De talentvolle Hongaar speelt zeer uitgekiend- Hij maakt regelmatig remise, maar tegen gevaarlijke medekanshebbers schaakt hij voluit. Gisteren schakelde hij Jan- sa uit voor een ereplaats. Timman en Hartoch staan op een half punt op de gedeelde tweede plaats. Nog ieder één punt uit twee partijen en zij verkrij gen de meestertitel. Vandaag spelen zij tegen elkaar. Remise lijkt een voor de hand liggend resultaat, beiden heb ben al aangekondigd op winst te zul len spelen. Hartoch moet wel, want hij voorziet dat een remise in de laat ste ronde met zwart tegen de Hongaar Forintos nog een hele klus kan wor den. Forintos heeft al eens eerder in het Hoogoventoernooi, Hartoch juist van een meesterresultaat afgehouden. Hartoch heeft vandaag wit. Timman kan wat meer risico's nemen. Hij is er vast van overtuigd dat hij in de laat ste ronde met wit de Joegoslaaf Da- nov zal verslaan. Bovendien, Timman geeft geen remises weg. Elke partij le vert hij volop strijd. Een meestertitel is niet zijn enige doel. Timman: „Ik wil in de eerste plaats de meestcr- groep winnen." Wit: B. Ivkov (Joegoslavië) Zwart: R. Hübner (West-Duits tand) (Konings-Indisch) 1. c2-c4 g7-g6; 2. d2-ö4 Lf8-g7; 3. g2-g3 Pg8-f6; 4. Lfl-g2 0—0; 5. Pbl-c3 C7-C5; 6. Fgl-f3 Fb8-c6; 7. 0—0 d7-d6; 8. d4-d5 Pc6-a5; 9. Pf3-d2 e7-e5; 10. a2-a3 b7-b6; U. b2-b4 Pa5-b7; 12. Lcl-b3 Pf6 -g4; 13. h2-h3 Pg4-h6; 14. c2-e3 Lc8-d7; 15. Ddl-c2 fM5; 16. £2-f4 Ph6-f7; 17. Pd2-b3 gS-g5; 18. b4x c5 d6xc5; 19. a3-a4 e5xf4; 20, e3x t4 Pf7-d6; 21. Dc2~d3 Tf8-e8j 22. m-f2 g5xf4; 23. Tf2xf4 Dd8-g5; 24, Pb3-d2 Lg7-d4+; 25. Tf4xd4 c5xd4; 26. Pc3-dl Te8-el+; 27. Kgl-h2 f5-f4; 28. g3-gl f4-13; 29. Lg2xf3 Pd6-f5; 30. Pd2-fl Dg5» f4+. Wit geeft het op. De uitslagen: 13e ronde grootmeestergroep: Mecking (Braz.)Donner (Wed.) 1—0, Olafsson (IJsU—Najdorf (Ar«.) 16, Hort (Tsjech.) Lengyel (Hong.) >6—'A. Langeweg (Ned.) Andersson (Ewe.) 46ij, Knijpers (Ned.) Gligorie (Joeg.) 16. ivkov (Joeg.)— Hübner (W.-Dld.) O—l, Bee (Ned.)—v. d. Berg (Ned.) 1—0, Kortsnoj (Rusl.)—Pe trosjan (Rusl.) 6666. Stand: 1/6. Hort. Hübner, GHgoric. Ivkov, Kortsnoj, Petrosjan 8 pnt.; 7/8, Olafsson, Andersson 716 1 afgebr.; 9. Mecking 7: 10/11, Ree, Lengyel 6; 12/13 Donner, Lan- geweg 566; W. Najdorf 4)4; 15. Kuijpers 3%; 16. Van den Berg 2. 13c ronde meestergroep: "Wltkowski (Po len)—Minie (Joeg.) 0—1, Krabbé (Ned.)— Danov (Joeg.) 0—1. Van, Scheltinga (Ned-) —Hartoch (Ned.) 66—16, Tlmman (Ned.)— Kostro (Polen) l—O, Forintös (Hong.)— Denker (VS) I0, Hecht (W.-Dld.)—Br. Claussen (Den.) Vi'A, Ciocaltea (Roem.)— Zuidema <Ned.) 16",6, Adorjan (Hong.) Jansa (Tsjech.) l—O. Stand: 1. Adorjan 9 pnt.; 2/3, Tlmman. Hartoch 316; 4. Forintos 6; 5/7; Zuidema, Br. Claussen, Minlc 716; 8/10. Ciocaltea, Hecht, Jansa 7; 11. Kostro 6; 12. Van Schel tinga 516; 13/14. Danov, Wltkowski 4',6; 15/16. Krabbé, Donker 3. Daincsgroei», 9e ronde: Lazarevic (Joeg.) Cobh (W.-Dld.) 10, Jovanovie (Joeg.) Vokralova (Tsjech.) 66—66, Vreeken. (Ned.) Kushnir (Rusl.) 0—I, Polthroniade (Roem.)—Ivanka (Hong.) >6—16, Heemskerk (Ned.)Szota (Polen) 66—16, Timmer (Ned.)—Tuk (Ned.) 66—66. stand; l. Lazarevic 7',6 pnt.; 2. Ivanka 7; 3/4, Kushnir, Vokralova 6; 5. Jovanovie 566; 6/7. Vreeken, Polihronlade 466; 8. Cohn 316; B/10. Szota, Heemskerk 3; il. Tuk 2; 12, Timmer 116. Bewondering alom voor de leidende equipe van Ove Andersson en David Stone, die zijn in het eerste gedeelte veroverde voorsprong, op een indruk wekkende wijze verdedigde. Evenzeer bewondering voor de Zweden Björn Waldegaard en Hans Thorzelius. die met de als enige overgebleven Porsche -hardnekkig in het spoor van de Alpi nes bleven. Het Zweedse team won vijf van de negen klassementsproeven en bezet momenteel de vierde plaats achter de drie oppermachtige Alpine Henaults. Want hoezeer men de strijd lust van Waldegaard waardeert, de Franse Alpine Henaults hebben de al leenheerschappij, die de Porsches in voorgaande jaren hadden, volledig overgenomen. In de schaduw daarvan een Porsche, twee Lancia's en een Datsun. Vanavond zullen dertig equipes ver trekken voor de laatste fase van de rallye, een lastig parcours tn het ach terland van Monaco over een afstand van 630 kilometer. In het traject zijn zeven klassementsproeven opgenomen. De Zweeds-Britse equipe Andersson- Stonc moet een voorsprong verdedi gen van 31 seconden op het Franse team Andruet-Vial. De voorsprong op, een verbeten vechtende Waldegaard bedraagt 1.08 minuten. GLASGOW, donderdag (Reuter) Het Schotse elftal heeft gisteravond in Glasgow met 21 gewonnen van een combinatie van Celtic en Glasgow Rangers. De ontmoeting was een be- nefietwedstrjjd ten bate van de nabe staanden van de slachtoffers bij de ramp op hel Ibrox-park, enkele we ken geleden. De wedstrijd werd bijgewoond door 81-405 betalende toeschouwers, die sa men voor een bedrag van ongeveer 50.000 pond (ongeveer 430.000 gulden) betaalden, waardoor het fonds voor de slachtoffers groeide tot ongeveer 200,000 pond (ongeveer 1.720.000 gul den). De wedstrijd stond op een zeer hoog peil. In de combinatie Celtic/ Rangers speelden drie gastspelers. Bobby Charlton, Peter Bonetti en George Best. De laatste speelde 'rijn eerste wedstrijd sinds de moeilijkheden tus sen hem en manager Matt Busby van Manchester United. door Dik Bruynesteyn JU WEL, WIE TUPJkTA MOMD

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 4