Iedere twee uur een boot kost 18 levens Verlies bij Ibelings vorig jaar f 87.029 EMIGRATIE NAAR ISRAËL MISLUKT' 'ONZINKBAAR JACHT, PRECIES 1 VOOR ONZE MEREN' AUTO'S REDEN DOOR NA ONGELUKKEN Record-aantal van ruim 400.000 bezoekers RAI VROUW BIJ BRAND IN WONING OMGEKOMEN Zakenman uit Tiel beroofd van f 8.000 Trailers Man verdacht van serie inbraken aangehouden Zes gewonden bij vechtpartijen in carnavalvierend Zuid-Nederland Radio Nordsee weer in de ether DALI'S VINGERS IN ZILVER ALS SCHAAKSTUKKEN Martelingen in Brazilië Peijnenburg nu verkiesbaar Voorzüler Nederkindse Zionistenbond: "Meer fusies nodig in dranksector" pagina 4.- maandag 22 februari. 1971 TN DE GEBOUWEN van de f- voormalige zuivelfabriek in het Friese Akmarijo (144 inwoners) draait sinds kort een voor Nederland unieke botenfabriek. Om de twee uur levert de fabriek een zes me ter lang polyester zeiljacht af: de Seahorse. Dit schip, verle den jaar voorzichtig op de Hiswa gelanceerd en kort ge- leden ook gepresenteerd op watersporttentoonstellingen in Friedrichshafen en Düssel- dorf, blijkt een dusdanige markt te hebben dat er nu reeds vijf per dag moeten worden gemaakt. In het bedrijf te Akmarijp, dat een paar maanden gele den begon, werken dertig mensen, binnenkort moeten er tien bij. De •.geschiedenis van de Seahor se is even interessant als het be staan van de man, die er achter staat. Dat ds de heer J. H. Zorab (58), oud-planter dn de Preanger, na de oorlog exporteur op het verre Oosten en hotelhouder in Amsterdam, nu al sinds jaren ex ploitant van het door hem ge stichte recreatiecentrum De Woudfetnnen te Langweer. Hij zegt: „Toen dk uit Indië te rug was, .ging ik na de oorlog in de handel op het verre Oosten. Ik woonde in Amsterdam, waar ik oök een hotel opende. Maar dat was meer omdat' ik het lastig vond dat mijn relaties als ze hier kwamen altijd, over diverse hotels verspreid woonden. Boven alles heb ik altijd een zwak gehad voor alles wat met water te maken heeft en eigenlijk wilde ik- een hotel aan een meer stichten". „Toen ik in Langweer kwam. vond ik dat zo'n verrukkelijke plaats dat voor mij meteen vast stond: als ik wat begin, dan is het hier. Het duurde jaren voor 'ik vergunning kreeg en sn 1965 wer den een restaurant en een paar bungalows gebouwd. Dat was het begin van het recreatiecentrum De Woudfennen, waar nu 125 bungalows staan, 28 botelappar- tementcn en. 300 caravans, terwijl aan plannen voor verdere uit breiding wordt gewerkt". horse voortgekomen. „Het eerste wat de meeste mensen, die bij ons een zomerhuis of caravan kregen, kochten, was een speed- Uboót", aldus de heer Zorab. IT..d.e... ontwikkeling.yan._D.e„Maar als ze daar een tijdje mee. Woudfennen ds nu de Sea- rondgerost hadden, was hun ple-' zier er doorgaans wel af en wil den ze toch liever 2eilen. Dan werd er gezocht naar een rustige en veilige familieboot met als het kon een minimum aan onderhoud en vooral tegen een. rede- .Llijke.v prijs. Wij gav-ehop- dracht aan de Amsterdamse schecpsarchitect Tom Manders (30) om zo'n boot te ontwerpen. Ik zei erbij dat het een veilig schip moest worden, waarmoe je ook kunt wedstrijdzeilen, onzink- baar en met een ophaalbare kiel, dus precies geschikt voor de Frie se meren." Er ikwam een prototype, dat duchtig werd getest op de Oost zee, onder meer door de vermaar de zeiler Paul Elvström, die ook adviezen gaf over tuigage en der gelijke. Zo kwam de Seahorse op de Hiswa terecht: zes meter lang, zelflozende kuip, ophaalbare kiel van 200 kilo, dubbele bodem met 1000 liter schuim, alumlniummast en torengetuigd, met een grootzeil van 13 en een fok van 7 vierkan te meter, voor nog geen vijfdui zend gulden. W/E BEGONNEN dn Langweer te produceren, maar het suc ces was zo groot, dat we kortge leden deze fabriek kochten en ge noodzaakt zijn elke twee uur een schip te maken. Intussen bleek ons op watersporttentoonstellin- gan in Duitsland dat met name de Duitsers er allemaal een trailer bij willen hebben en 'dus zijn we met een aparte afdeling trailer- bouw gestart, Er wordt nu geen Seahorse meer zonder trailer ver kocht en daarmee is voor ons te gelijk het transportprobleem op- gelast". De Seahorse wordt ook uitge bracht op tentoonstellingen in de Verenigde Staten en Australië en de oud-Preangerplanter Zorab ziet ook nog andere perspectie ven. Wanneer de Woudfennen wordt uitgebreid zullen de zo merhuizen waarschijnlijk worden verkocht met een Seahorse er bij. „We voorzien een produklie voor jaren en als er dan onver hoopt voor de Seahorse geen be langstelling meer zou zijn hebben we al lang een ander type," zegt deze zakenman, die wel z'n bo tenfabriek, maar niet zichzelf wenst te laten fotograferen, ,,'t Gaat toch niet om mij, 't gaat om dat schip!" a (Van onze economische redactie) DEN HAAG, maandag. De Verenigde Nederlandse Kleermake rijen Gebr. Ibelings heeft in het boekjaar 1969/70 een verlies geleden van ƒ87.029,— tegen ƒ418.886,— het jaar daarvoor. Hierdoor is het totale verlies opgelopen tot 302.841,—. Het verliessaldo over het op 30 juni geëindigde boekjaar is zo gering door dat er op verkochte gebouwen een boekwinst van ƒ242.518,— werd be haald. De onderneming is in het afge sloten boekjaar begonnen met een reorganisatie, waardoor de vestigingen in Groningen en Breda werden opge heven. Ook de concentratie van de administraties in de Haagse vestiging leidde tot een verdere sanering van het bedrijf. De in 1969 ingezette ernstige terug val van de omzet in de maatkleding- zaken is, onder meer in Amsterdam, nu opgevangen en begeeft zich gelei delijk weer in opgaande lijn. Dit is voor een groot deel te danken aan het invoeren van volledig naar maat-, maar toch industrieel vervaardigde kleding die door een meer aantrekke lijke prijs het aanwezige afzetgebied wear binnen het bereik van de onder neming heeft gebracht, zo staat in het jaarverslag. Na 30 juni vorig jaar werd in het kader van de schaalvergroting de maatafdeling in Den Haag onderge bracht bij de firma Gebr.Domhoff onder het aangaan van een nauwe sa menwerking. De directie van de Verenigde Ne derlandse Kleermakerijen meent, dat er, onder meer door de reorganisatie, geleidelijk aan betere resultaten kun nen worden bereikt. MEPPEL, maandag (ANP) De gemeentepolitie van Meppel heeft zondagmiddag de 44-jarige Leeuwar der T, van der B. aangehouden, die gezocht werd voor een aantal in braken en autodiefstallen In onder an dere Breda, 's Hentogenbosch,Maas tricht en Stadskanaal. Van der B, is zondagavond opge haald door de politie van Stadskanaal. Vandaar zal hij worden overgebracht naar verschillende politiekorpsen in het zuiden van het land, die hem willen verhoren. Van den B., die verpleegd werd in het Mesdagasiel in Groningen, was op 27 november vorig jaar met proefver lof gestuurd. UTRECHT, maandag (AIYP). Bij verkcereongelukken zijn het afgelopen weekeinde minstens achttien mensen om het leven gekomen. In de nacht van zaterdag op zondag is in het ziekenhuis in Utrecht mevrouw C. Willemsen overleden, nadat zij.even tevoren op de Saf fierlaan in Utrecht door een auto was geschept. De automobilist is na het ongeluk doorgereden. De politie zoekt hém.A hoeNsbro'ék::^. in". heU zieken? huis van Heerlen' ts ih. dë .nacht .van zondag op maandag een jonge 'vróuw overleden, die zondagavond ernstig gewond bij een brug in Hoensbroek gevonden werd. Hoe zij daar kwam is niet duidelijk. Zij droeg een carna valskostuum. EINDHOVEN In de nacht van zaterdag op'zondag is de 38-jarige H. Moore uit Eindhoven om het leven ge komen toen hij in zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom reed. GROESBEEK Vrijdagavond werd in Groesbeek de 63-jarige P. Jaspers uit Oppersum gedood toen hij bij het oversteken met zijn bromfiets door een auto gegrepen werd. TERNEUZEN In een ziekenhuis in Hulst overleed vrijdagavond de 22-jarige A. Smet uit Terneuzen aan de gevolgen van een frontale botsing enkele uren eerder op de weg van Terhole naar Terneuzen. BERGH Zondagmiddag kwam de 18-jarige A. H. H. Putman uit Bergh in zijn woonplaats om het leven toen zijn auto in een slip raakte en tegen een paal botste. ROSMALEN Maandagmorgen vroeg is op rijksweg 55 bij de afslag naar Nuland een auto over de kop ge slagen, Belde inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De 25-jarige G. L. Damen uit Geffen was op slag dood, de ander "werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. BREDA Dc politie in Breda zoekt naar de automobilist die de heer P. Bruijns uit die plaats heeft aange reden.'De man werd in de nacht van X'rijdag op zaterdag - zwaargewond naast zijn fiets aangetroffen en over leed later in het ziekenhuis aan deze verwondingen. HOORN In de nacht van zater dag op zondag zijn de 17-jarige H. Spel en de even oud>e H. Heertjes uit Hoorn in het centrum van hun woon plaats om het leven gekomen toen de auto, waarin zij zaten, te water raak te. De bestuurder en de vierde inzit tende van de auto wisten zich door het inslaan van de voorruit te bevrij den en zijn. met een shock in het zie kenhuis in Hoorn opgenomen. ENKHUIZEN In de nacht van zaterdag op zondag is de 19-jarige J, Tol op het Westeinde in Enkhulzen om het leven gekomen toen hij naar de linkerkant van de weg overstak en tegen een tegemoetkomende personen auto aan reed. REEUWIJK Op de rijksweg Den Haag-Utrecht In de gemeente Heeuwijk is de 69-jarige A. Halback uit Rotter dam met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De be stuurder en zijn ongeveer 25-jarige zoon kwamen hierbij om het leven. AVEREEST Vrijdagavond zijn bij een frontale botsing in Avereest twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 53-jarige E. Marsman en de ll-jarige R. Moes. LEKKERKERK Bij een frontale botsing ten gevolge van een verkeerde inhaalmanoeuvre in Lekkerkerk is za terdagmiddag de ongeveer 30-jarige mevrouw Ottervanger-Gerritsen uit Rotterdam om het leven gekomen. Haar man, broer en twee kinderen werden zwaar gewond naar een zie kenhuis in Gouda overgebracht. De bestuurder van de inhalende auto werd eveneens gewond. NIJMEGEN Bij een frontale bot sing op de Waalbrug bij Zaltbommel is in de nacht van zaterdag op zondag de 58-jarige C. Greven uit Rosmalen om het leven gekomen. Zijn echtgeno te en de bestuurder van de andere auto zijn 2waar gewond naar een zie kenhuis overgebracht. BREDA De 46-jarlge C. Groenen uit Utrecht kwam in de nacht van za terdag op zondag om het leven bij een botsing m Breda, Drie Inwoners vén Breda en een Amsterdammer uit de andere bij deze botsing betrokken auto werden vrij ernstig gewond. BREDA, maandag (ANP). Zeker zes mensen zijn gewond geraakt bij vechtpartijen in het carnaval vierende zuiden, In Breda raakte een grote groep mensen slaags op de Haver markt. Een 23-jarige Arasterdammer liep daarbij een diepe wond in het linkerbeen op, als gevolg van een messteek. Een Bredanaar brak zijn kaak. een ander kreeg een zware her senschudding. Over de toedracht van de zaak verkeert de politie nog in he onzekere. In de Shangrilabar te Heerlen Ont stond zaterdagavond een vechtpartij tussen een groep Ambonezen en In donesiërs. Er waren drie niet ernstig gewonden. De politie arresteerde de 18-jarige G. K.., de 21-jarige J. T. uit Heer en de 20-jarige J. C. uit Heerle als onruststokers. Ze zijn gisteren weer vrijgelaten. HILVERSUM, maandag. Radio Nordsee International, de zender die in september van het vorig jaar ver dween is .terug in de ether op 220 me ter. Vanaf het zendschip Mebo II dat, niet ver van het Veronica-schip voor Scbeveningen ligt, worden van zeven uur 's ochtends tot twee uur 's nachts voorlopig Engelstalige programma's verzorgd. Rond C maart zal de zender als Radio Nordsee ook Nederlandse programma's gaan uitzenden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag In totaal 407.880 mensen hebben de afgelopen tien dagen de autoten toonstelling ln het Amsterdamse RAI-gcbouw bezocht. De. exposi tie die gisteren is gesloten, kreeg ruim 25.000bezoekers méér dan 'in 1969. „Nog nooit Is een dergelijk massaal bezoek aan een tentoon stelling ln het RAI-gcbouw zo vlot en efficiënt afgewerkt," zet de heer J. L. Lang, voorzitter van de NederJandschc Vereenlglng „De Rijwiel- en Automobiel-In dustrie" bij de sluiting van de tentoonstelling. Volgens de heer Lang Is de au totentoonstelling zeer succesvol geweest. „Door de grotere ruimte was een goed contact met het pu bliek mogelijk, met het gevolg dat veel deelnemers uitstekende omzetten hebben behaald." Salvador Dali (links) laat juwolier Douglas Cooper het zilveren schaakspel zien dat hij ontworpen heeft ter nagedachtenis van schilder en schaker Marcel buchamp. De stukken bestaan uit vingers,.af gedeelten van de vingers, van Dali. Het schaakspel is een geschenk voor de Amerikaanse Schaak Stichting, die er een klein aantal steilen van mag laten maken. SAO PAULO. maandag (AFP). In een brief aan de regering van Brazilië hebben de Italiaanse priester Vicini en de Braziliaanse sociaal-werkster Spaditii, die op 27 januari door de politieke poli tie in Sao Faulo zijn aangehou den, verklaard dat zij gemarteld zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag Het KVP-Tweede-Kamerlid drs M. W. J. M. Peijnenburg, die aanvankelijk op een onverkiesbare plaats terecht was gekomen, heeft zaterdag bij de defini»- •tieve vaststelling van de KVP-kandi- datenlijsten voor de komende verkie zingen alsnog een verkiesbare plaats gekregen. De heer Peijnenburg, financieel- economiscb specialist van zijn fractie, klom op de Brabantse lijst van de dertiende naar de achtste plaats. AMSTERDAM, maandag (ANP) Dc snelle, grote volksverhuizing van joden naar Israël is mislukt. Dit con stateerde de voorzitter van de Neder landse Zionistenbond prof. ir M. Tels, zaterdagavond in Amsterdam de opening van de 68ste algemene jaar vergadering van de bond. De concentratie van joden in één gebied was 19 jaar na de oprichting van de staat Israël in' 1948 op geen stukken na voltooid. In 1967 bestond het hele jodendom uit 13,5 miljoen mensen, Van hen woonde nog maar 17 percent in Israël. De joodse emigratie naar de Verenigde Stalen was in de zionistische periode groter dan die nanr Israël, aldus prof, Tels. Hij weet de mislukking van de volksverhuizing onder meer aan de politieke belemmeringen en het ge brek aan animo van joden in het wes ten, omdat zij de noodzaak van emi gratie niet inzagen. „Hier in het westen staat en stond de meerderheid van dc joodse bevolking onverschillig tegenover onze (zionistische) denk beelden". Emigratie brengt een belangrijke daling van hét levenspsil met zich mee en is daarom een stap die ook de meest weldenkende niet lichtvaardig ondernemen, zo zei de voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond, De vergadering heeft zondag in een motie grote afkeuring uitgesproken over de pogingen die onlangs zijn on dernomen om in Nederland een ano nieme joodse weerbaarheidsorganisa tie te vormen. Men was van mening, dat een der gelijke organisatie geen geweld kan tegengaan, maar hoogstens 2al uitlok ken. Er werd voorts op gewézen, dat on der meer vanuit Israël groot bezwaar is gemaakt tegen het optreden van soortgelijke groeperingen, waaronder dc Jewish Defense League in de Ver enigde Staten. KLARENBEEK, maandag (ANP) Bij een felle brand in Klarenbeek (gem. Apeldoorn) is zaterdag dc 40- jarige mevrouw M. Hulleman-Slmons, moeder van vijf kinderen, om het le ven gekomen. De brand is ontstaan nadat de heer Hulleman 's morgens de kookkachel in da keuken had aangemaakt. Hij was daarna weer maar bod gegaan. Vermoedelijk is een doos met aan maakhoutjes die in de buurt van de kachel stond door oververhitting in brand geraakt, waarna ook een jer ry-can met petroleum vlamvatte, ex plodeerde en de petroleum zich door de hete keuken verspreidde. Toen de kinderen beneden kwamen stond de keuken In brand. Zij waar schuwden onmiddellijk de ouders, die naar bulten gingen. Even daarna -ging de heer Hulloman terug In dé woning, om kleren te ha len, terwijl hij deze in. een schuurtje legde, is zijn vrouw opnieuw naar binnen gegaan, omdat ze kleren of an dere waardevolle voorwerpen wilde halen. Zij is daarbU door de rook be dwelmd en in de vlammen omgeko men. De woning brandde totaal uit. (Van een'onzer verslaggevers) TIEL, maandag De Tielse zaken man O." Athmer is zaterdag avond beroofd van 8.000,De beer Athmer was die avond omstreeks kwart voor zeven op weg naar dc Algemene Bank Nederland aan de Hoogeindestraat, met by zich een cas sette met J: GOOO,—Hi] wilde deze cas sette ln de nachtkluis van genoemde bank deponeren. Bij dc bank werd 'hij aangevallen door twee mannen; hy werd neerge slagen en van de cassette beroofd. De twee daders vluchten te voet via het Chasséstraatje. Zij werden achter volgd door de zich hersteld hebbende heer Athmer, die de achtervolging in zette onder het roepen van Houdt de dieven. Via het Chasséstraatje ging de ach tervolging langs'.het Kalverbös.eu dé St. AValburgstraat .in de richting van de Achterweg. Daar zijn cie bcrovers aah de achtervolging van de heer AMimer ontsnapt. Zij. moeten gezien zijn door mensen die op weg waren naar de katholieke kerk. Wie inlich tingen kunnen geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche van de gemeentepolitie in Tiel. telefoon 03440—2244, toestel 001. RAPPORT BEPLEIT; (Van onze econ. redactie) SCHIEDAM, maandag. „De produktie- en handelsbedrijven in de gedistilleerd-sector moeten overgaan tot fusie." Dat is dc kern van een rapport dai Is uitgebracht door het Nederlands Economisch Instituut ln Rotterdam naar aanleiding van een structuuron derzoek ln de gedistilleerd-branche. „De kleine en middelgrote''distil leerderijen, die nog sterk ambachtelijk zijn Ingesteld, zullen zich In de toe komst niet kunnen handhaven, zodat een oplossing moet worden gezocht in fusie of overneming" zo staat in het rapport. Bovendien is het huidige aantal grossiers in de gedistilleerd-sector „veel te groot" en „zal voor een groot aantal van de huidige kleine ■slijterijen in de toekomst geen bestaansmogelijk heid meer kunnen worden gevonden." In het rapport wordt voorgesteld een onafhankelijke commissie van deskundigen te benoemen die niet uit de gedistilleerd-branche afkomstig zyn en die tot taak zou moeten hebben „te bemiddelen bij fusies en overnemingen van distilleerderijen en groothandelsbedrijven." Dc .opstellers van het rapport zijn V0SF een minimumprijsregeling voor gedistilleerd die gebaseerd is op de kostprijs in hat meest efficiënte be drijf, De huidige minimumprijzen zijn £e^a,s.tr,crc* °P ^et verschaffen van een redelijke winstgevendheid aan' alle leden van de Vereniging „De Verenig de Distillateurs".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1