.'Brandveiligheid in oude wijken scherper gecontroleerd m 2 ROTTERDAMS DAGBOEK Sterren voor pensions voor gastarbeiders m 99 Allerlaatste triomf Gré Brouwenstijn Yeenstra met Chopin in volle KL Doelenzaal C0ÜZY Corveleijn na acht jaar weg bij C V V ROTTERDAM RIJ N MOND Uitbreiding van aantal preventie-officieren WELLICHT DEPOTS MET REDDINGSMATERIAAL AFSCHEID VAN EEN ZANGERES 9m Twee ton buit bij overval op geldtransport Voor wijding Simonis 1000 genodigden ZELFBEDIENING OP LIJN 8 Trainer Pim Visser (Xerxes) tekende bij DRAAGBARE TV-APPARATEN MötStles AMATEURS IN DE RING pag. 4 - dinsdag 23 februari 1971 „De "brandweer wordt in veel gevallen niet op tyd gewaarschuwd. Het gebeurt vaak dat iemand bij het constateren van een brand ons niet belt omdat men aanneemt dat wij al gebeld zijn. Dit hoeft helemaal niet zo te 2(ju en bet is dikwijls ook niet hot geval." Aldus bet hoofd van de Rotterdamse Brandweerdienst, commandeur eerste klasse B, Vossenaer, De brandweer is de afgelopen twee maanden geconfronteerd met vier branden waarbij dodelijke slachtoffers te betreuren waren: O De 29-jarige Turkse gastarbeider Yar Kamber overleed begin januari aan de verwondingen die hh^ opliep toen hij op oudejaarsavond bij een brand ia een pension aan de Parallelweg uit het raam sprong, Drie collega's werden hierbij gewond. Op 23 jtuuari kwamen de broers Henk (14) en Johan (12) van Gerdingen om bij een brand in een slooppand aan de Rechter Rottekade. Hun moeder liep ernstige verwondingen op. Bij een brand aan boord van het bü de Rotterdamse Droogdok Maat schappij liggende logementsschip Mr. Jan Elshout verloren op 11 februari acht personen het leven. De 58-jarige muzikale clown Guus Brox verbrandde donderdagmorgen in de vuurzee die het pand West Kruiskade 76 in de as legde. Bij al deze branden was de brandweer pas 4er plaatse terwijl panden of schip «1 in lichterlaaie stonden. Dit ondanks het feit dat in alle gevallen het materieel na de eerste xnelding bijzonder snel op de plaats van de brand De heer Vossenaer: „De eerste minuten zijn het kostbaarst. Men moet nooit denken: de brandweer zal al wol gewaarschuwd zijn. Altijd zelf bellen." K-- J-, •;r-i Het echtpaar Van Swol na afloop van de voorstelling van de opera Fidelio in de kleedkamer. In haar hand heeft Gré van Swol-Brou- wenstijn de Wolfert van Borsse- lenpennlng, die haar kort te voren werd uitgereikt door burgemees ter W. Thomassen- (ADVERTENTIE) Het warme bloemdessin in een Warme klourkcmbmatle zal hen die van sfeervolle overgordijn- stof houden zeker aanspre kenevenals de prijs die zo bespottelijk laag ligt. Koop za nu deze prachtige overgordijnstof, daze partij struktuur cretonne gaat per meter weg voor nog géén drie Morgenvroeg om 9 uur begint op da te etage de verkoop van dezesoepele struktuurcratonna In een bijzonder mooi dessin een pracht gordijnstof, 120 cm breed, per mater £3ok maandagmorgen opart Géén taf. of schrift, bast TN een uitverkochte Rotterdamse 7 Schouwburg heeft gisteravond een laaiend enthousiast publiek, dat nau welijks zijn applaushulde kon beëin digen. de allerlaatste triomf beleefd van één der grootste zangeressen, die Nederland in het operavak ooit heeft gekend, Gré Brouwenstijn. Over de eerste der vijf afseheidsvoorstellingen van deze geliefde sopraan, wier voor keur voor deze reeks is uitgegaan naar de Leonore-rol in Beethovens Fi delio, is in onze krant reeds uitvoerig en in de meest lovende bewoordingen bericht- Dat Gré Brouwenstijn, te mid den van de meest sublieme Neder landse collega's, die voor deze cast maar te vinden waren, inderdaad nog steeds een grandioze creatie van Fide, lio alias Leonore weet te maken, fas cinerend en aangrijpend door de zui vere expressie van de rasartieste, die door geen technische belemmeringen wordt gehinderd, heeft ook het Rot terdamse auditorium nu weer ervaren. Er is veel moed voor nodig, op zulk een hoogtepunt van een carrière een artistieke loopbaan af te breken en het zal dan ook niemand hebben ver wonderd, Gré Brouwenstijn na haar laatste huldiging te horen zeggen, dat dit afscheid haar verdriet doet. Dat het haar ook een bevrijding schenkt van de druk, die dit zware vak onver mijdelijk met zich brengt, zal men ze ker willen respecteren- Gré Brouwenstijn is na de magni fieke Fidelio-voorstelling, die uiter aard op geen enkel punt afweek van ne Amsterdamse presentatie toege sproken door burgemeester Thomas sen, uit wiens handen zij de Van Bor- sele-penning mocht ontvangen, en door mr. J. den Daas, directeur van de N.O.S., die symbolisch, in de vorm van een levensgroot couvert, het door de zangeres gewenste afscheidscadeau, namelijk de vorming van een fonds voor jonge Nederlandse vocalisten, aanbood. Er is in de toespraken ook gewag gemaakt van de grammofoon platen, waarop de stem van deze so praan is vastgelegd. Zij vertegenwoor digen de kostbare rest van een zeldza me loopbaan, waarin aan ontelbaren unieke schoonheidservaringen zijn ge schonken. ELLY SALOMÊ (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. De Rotterdamse brandweer gaat scherper toezien, op de brandvei ligheid in oude wijken. Hierbij wordt de grootst mogelijke aan dacht geschonken aan brandpre ventie. 0 De afdeling van de brandweer waaronder brandpreventie valt, wordt uitgebreid. Een advertentie, waarin sollicitanten worden gevraagd voor de functie van preventie-officier, is in de maak. Er zal meer aan voorlichting over brandpreventie worden gedaan, deels via bijeenkomsten in de betreffende wijken, deels via de pera. O Bekeken wordt of op een aantal plaatsen in oude wijken depots met reddingsmateriaal ingericht kunnen worden. O Het aantal kleine, uiterst wendbare eerste-uitrukwagens wordt uitgebreid. Nog dit jaar zullen alle acht posten in de binnenstad over een dergelijke wa gen beschikken. De maatregelen zijn het gevolg van enkele branden in oude Rotterdamse wijken, waarbij de afgelopen twee maanden vier personen om bet leven zijn gekomen. Bij een brand aan boord van een logementsschip kwa men acht personen om. De verscherpte controles zijn al be gonnen. Na de brand op 23 januari in een slooppand aan de Rechter Rotte kade, waarbij twee broertjes werden gedood, is de afdeling preventie alle slooppanden in Rotterdam die nog ge heel o£ gedeeltelijk bewoond worden, 20 in getal, op brandveiligheid gaan controleren. In twee gevallen bleek dat de vluchtweg eenvoudig was dichtgespij kerd, wat in het pand aan de Rechter Rottekade ook het geval is geweest. De spijkers zyn verwijderd. In een geval werd de brandweer niet in de woning toegelaten West Kruiskade Bij de brand aan de West Kruiska de, waarbij donderdagmorgen de 58- jarigc muzikale down Guus Brox om het leven kwam, was de brandweer viereni'enhalve minuut na de eerste melding ter plaatse. De nationale richtlijnen van de Rijksinspectie van het Brandweerwezen zeggen dat ïn de grote steden de brandweer binnen zes minuten na de eerste melding ter plaatse moet zijn. Brandweer en politie kregen don derdagmorgen vroeg gelijktijdig de eerste melding binnen van de brand aan de West Kruiskade, om precies te zijn 1,49 uur en niet om half twee zoals een taxichauffeur en enkele buurtbewoners hebben beweerd. De brandweer kon dit aantonen met een bandje, dat op de bewuste morgen op de meldkamer is opgenomen. Sinds kort heeft men bij de brandweer de gewoonte alle in- en uitgaande ge sprekken van d« meldkamer op te ne men op een meersporen-batidrecorder. Deze recorder neemt gelijktijdig con stant de telefonische tijdmelding op. Het bewuste bandje leert, dat de eerste melding om 1.49 uur kwam dat de eerste brandweerwagen viereneen- halve minuut later ter plaatse was, dat de eerste aanwezige brandweer wagen onmiddellijk alarm sloeg en dat om 1.55 uur alle materieel, dat voor een middelalarm uitrukt (on dermeer twee tankautospuiten en een ladderwagen) aanwezig was. Enkele minuten ip.ter kwamen daar nog een gereedschapsvvagen en een autospuit bij. Commandeur eerste klasse Vossenaer (rechts) en hoofdbrandmeester Dekker (belast met onder meer de afdeling brandpreventie) in de meld kamer bij het bandopnameapparaat, dat alle in- en uitgaande gesprekken opneemt en tegelijkertijd de telefonische tijdmelding registreert. T\E 161-jarige geboortedag van Cho- pin leek er natuurlijk wel wat met de baron bijgesleept om als aan leiding van het Chopinrecital van de pianist Piet Veenstra te dienen, dat gisteren in de kleine zaal van de Doe len plaatsvond en door de Havenloods was georganiseerd. Maar dat heeft van de toehoorders niemand gedeerd: In de stampvolle 2aal luisterde men gisteravond met evenveel interesse als ae aanhangers van Askenase dat op diens Chopin-Kerstmatinee plegen te doen, Veenstra had het zich verre van ge makkelijk gemaakt: hij koos overwe gend technisch zware stukken, die. te vens tot de meest geliefde ChOpirt- comp03ities behoren en schuwde dus de grote voorbeelden niet. Hij heeft met het hele recital stellig ontzag kunnen wekken voor zijn niet geringe klaviertechnlsche verworvenheden (werken als de Polonaise brillante met Andante spianato, de Tweede So nate of de Vierde ballade schudt men niet zo maar uit de mouw) maar hij heeft toch niet kunnen verhullen dat er zwakke plekken in zijn pianistlek zijn: 'de linkerhand zou qua polssou- plesse veel subtieler te werk kunnen gaan in begeleidingsfiguren en dub- belgrepen in de rechterhand nopen Veenstra vaak tot vergroving van de sterktegraden, hetgeen ook wel op een tekort aan elasticiteit van pols en on derarm is terug te voeren. Dan is er nog een neiging tot haastigheid: Veen- Etra's gevoel voor het echte Chopin- rubato blijkt uit veel muzikale details, maar hij lijkt het soms te vergeten als de materie technisch ingewikkelder wordt. Die innerlijke rust sierde ge lukkig wel de weergave van de balla de in f en van de nocturne in e> de duidelijke interpretatieve hoogtepun ten van het recital, ook omdat hier pianistisch bijna alles verantwoord klonk. Maar bij de rest waren zeker uitstekende momenten te signaleren: zo bijv. in de Polonaise in Es, de etu- (Van ccn onzer verslaggevers) UTRECHT, dinsdag. Dc hult van de gisterochtend door een gemaskerde en gewapende mail gepleegde overval op een geldstransport vóór het gebouw van de Nederlandse Middenstands- bank aan Achter Sint Heter in Utrecht, blijkt twee ton te zijn. De overvaller hield de hoofd-geld- loper aan op het moment, dat hij uit de wagen stapte. De onbekende man griste de geldtas weg en verdween in een Citroën Pallas, die een eind ver der op hem wachtte met drie andere gemaskerde mannen. De Citroën bleek te zijn gestolen. De wagen is later in Utrecht teruggevonden. Op de achter bank lag een vuurwapen. Volgens een woordvoerder van de bank zijn alle nummers van de bank biljetten bekend. Hij noemde het op merkelijk, dat de overvallers op de hoogte waren van het tijdstip, waarop het geldtransport van de bank in Amersfoort naar Utrecht plaats vond, omdat dit op telkens wisselende tijden gebeurt. SCHIEDAM, dinsdag. De 58-jari- ge bromfietser A. G. uit Vlaardingen liep maandagmiddag een hersen schudding op na een aanrijding mei een personenauto, bestuurd door de 40-jarige M, P. F, uit Rotterdam, op de BK-laan. De automobilist gaf de bromfietser geen voorrang. Het slachtoffer is ih het gemeenteziekerr huis opgenomen. des in C groot en e klein, de mazurka in f en de beheerst gespeelde marehe funebre uit de sonate. Voor het ovationele succes dankte de pianist met de nagelaten wals in e. Hopelijk leidt Veenstra's prestatie tot meer podiumbeurten, want routine is een van de eerste dingen die hij nodig heeft. S. N1EBOER ROTTERDAM, dinsdag (ANP). Voor de wilding van de nieuwe bis schop van Rotterdam, dr- A. J- Simo nis, op zaterdag 20 maart, heeft het bisdom uitnodigingen gericht aan duizend mensen, die een functie be kleden in het kerkelijke en politieke leven in Nederland. Onder hen bevinden zich de minis ter-president, de katholieke ministers en staatssecretarissen, de katholieke leden van de Staten-Generaal, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, de katholieke leden van Gedeputeerde Staten van. Zuid-fiol- Jand, de burgemeester van Rotterdam, alsook de roomskatholieke burgemees ters van alle gemeenten van het bis dom, de wethouders en raadsleden van de Maasstad, die katholiek zijn en tenslotte de hoofden van alle kerkge meenschappen in Nederland, De plechtigheid, die om 11.00 uur begint en twee uur zal duren, wordt gehouden in de kathedraal aan de Mathenesserlaan. De kerk is met zijn capaciteit van 1067 zitplaatsen groot genoeg om alle genodigden te ont vangen. Na de wijding, die wordt verricht door kardinaal Alfrink, zal de scheidende bisschop, mgr. M, A. Janssen, de gelegenheid krijgen offi cieel afscheid te nemen van de mensen. Ook de nieuwe bisschop zal de mensen tegelijkertijd ontvangen, Zondag 21 maart laat bisschop Simo nis in alle kerken van zijn bisdom een brief voorlozen. De wijdingsplechtigheid zal inte graal door de televisie worden uitge zonden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Mei in gang van woensdagmorgen, wordt op tramlijn 8 (Krahngen-Schiedam v.v.) zelfbediening ingevoerd. In eerste instantie gaat op lijn 8 één wagen met stempojautomaten rijden, maar in de komende maanden wordt dit aantal geleidelijk uitgebreid. De zelfbediening op lijn 8 heeft dezelfde opzet als het systeem dat reeds gerui me .tijd geleden op een aantal andere lijnen (onder meer lijn 1) werd inge voerd. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag Trainer Pim Visser en het bestuur van de tweede klasser Xerxes zijn gister avond overeengekomen om het con tract met een jaar te verlengen. Pim Visser, die voorheen in '-„nst was van Sparta, js aan het begin van dit sei zoen de naar Baronie vertrokken Ber ry Janse opgevolgd. Xerxes staat in de tweede Has A alleen aan de lei ding en het heeft goede kansen op promotie naar de eerste klasse. (ADVERTENTIE] GROTE KEUZE UIT VELE GOEDE MERKEN BIJ AERTV. NESSTRAAT 33 TEL. 010-1138), VVD-raadsltd W. V Baggerman heeft het plannetje geopperd bonafide pensions voor gastarbeiders te „waarmerken" door middel van een schildje aan de gevel. Des reads lid zoonW. V. Bag german, van beroep reclame ontwerper heeft vaders idee verder uitgewerkt en enkele ontwerpen voor een gevel- schildje gemaakt. Daarover zegt hij: De kwaliteit van een pension voor gastarbeiders moet in het bordje worden weergegeven met één ster, twee sterren of drie sterren. Periodieke controle is noodza kelijk. Een maal een bordje Zo ongeveer zou een gevelschild je voor pen sions voor buitenlandse werknemers eruit kun nen zien. kan leiden toi het bijltje erbij neergooien. De ontwerper meentdat zo'ti bordje concurrentie-sti- mulcrend kan werken en zou kunnen leiden tot kiualiteits- verbetering waardoor meer sterren «togen worden aange- tracht. Baggerman jr verkiest een strakke gestileerde vorm bo ven uitvoerig gedetailleerde vormen. Het schildje zal een duidelijke symbolische functie moeten hebben. Centraal in het ontwerp van Baggerman staat de leiter „g", aanduidend „gastarbeider", „goedgekeurd" en „gastvrij heid". Wat de kleuren betreft denkt hjj aan helder rood en blauw op een witte achter grond. Het huisnummer moet in het bordje worden opgeno men. TJET Centraal AksiccomRé Rijnmond wendt ludieke middelen aan in zijn strijd te gen Hoogovens op de Maas vlakte. Zo is er een brief van de volgende inhoud naar de Rotterdamse gemeenteraad ge stuurd: „Dames en heren, 13 februari jl. om 14.58 uur heb ben wü op de Lijnbaan nog iemand ontmoet die niet tegen dc hoogovenvestiging op de Maasvlakte was. Heiaas zijn we er niet in geslaagd zijn Identiteit te achterhalen: de man wenste strikt anoniem te blijven. Hopende u met het berichten van dit interessante feit van dienst te zün, verblij ven wij, hoogachtend TT EN meneer komt hj) het bureau van ons blad een huwelijksadvertentie opgeven. De Juffrouw achter de ball in formeert, zoals te doen gebrui kelijk, ,moet hü er vanavond nog in?" De man antwoordt: „ja, maar dat hoeft u er niet bij te zetten". CTDKNTEN van de ge- meentclijkq Pedagogische Academie zijn in het Oude Westen nu een paar maanden bezig kinderen in de avondu ren te helpen bij hun huis werk. Ongeveer twintig kinde ren komen geregeld Jn een lo kaal van de Asch van Wjjk- scbool bijeen. Aktlegroep Het Oude Westen wijst erop, dat de gelegenheid tot huiswerk maken voor iedereen open staat- Op dinsdag- en donder dagavond kunnen de kinderen van 19.00 tot 21.00 uur In ge noemde school terecht. TAE Bijenkorf wil afrekenen met de opvatting, dat Frankrijk het kaasland bü uit stek is. Een vergissing, meent de Bijenkorf, ook Zwitserland is een groot kaasland. Vandaar dat de Bijenkorf van 23 fe bruari tot en met 6 maart een Zwitserse kaasactie houdt. Er zal In het bijzonder de aan dacht worden gevestigd op een manier van kaaseten, waarbij de kaas aan tafel wordt ge smolten. VfANAF dinsdag wordt in het Ni von-Jongeren cen trum aan de Eversdijckstraat 25 een tentoonstelling gehou den over de volkstelling. Men kan er 's avonds tot 27 februa ri terecht van 19.00 tot 21.00 uur. ANDRE CORVELEIJN veranderen (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag. CW zal hot volgend seizoen naar een andere trainer moe' ten uitzien, André Corveleijn, de 48-jarige oefenmeester van de Charloisers, heeft het be stuur van de eersteklasser la ten weten dat hij na acht jaar wel eens wat anders wil. „Acht jaar, het is een mooie tijd", zo lichtte André Corveleijn zijn beslsLssSng toe. „Het is wel eens goed om te veranderen. Ik wd daar mee overigens niet zeggen dat het verkeerd zou zijn om te lang bij de zelfde vereniging te blyven. Ik zie dat niet als een nadeel. Het is een voordeel als je de jongens door en door kent en als je ook goed met bet bestuur kunt opschieten. Dat laatste, was het geval. Daardoor heb ik altijd met heel veel plezier bij CW gewerkt. Iedere trainer mag zijn handjes dichtknijpen als hij met zo'n geweldig bestuur te maken knjgt". Voorzitter Aad van Bokkum bena drukte dat CW en trainer Corve leijn aan het einde van hel seizoen als „dikke vrinden" uit elkaar zul len gaan. „Het is goed als cr eens een ander om de hoek komt kijken", zo zet hij. „Jc moet altijd oppassen dat je niet vast komt te roesten. Ik dacht dat bet zo het beste was." André Corveleijn, oud-speler van SW en ex-trainer van PPSC, Her mandad, SHO, Oud-Beijerland en NSW, vertelde nog niet te weten wie zijn nieuwe werkgever zal wor den. „We gaan het allemaal eens rustig bekijken", aldus de Sehïe- damse horlogemaker. „Ik heb in het verleden enkele malen contacten met clubs gehad. Misschien wordt het een eerste of tweede klasser misschien kan ik bij een betalende club de jeugd gaan trainen. Dat trekt me wel Bij CW heb ik het prettigste gewerkt met de geselec teerde jeugd, die tweem-al kam pioen van Nederland is geworden. In elk geval zal ik met met trainen stoppen. Ik doe het nog veel te graag'.. Wie Corveleijn, die al in januari zijn ontslag heeft ingediend, in Charlois zal opvolgen, is nog niet bekend. Voorzitter van Bokkum: „We heb ben al een advertentie geplaatst en daar hebben we diverse brieven op binnen gekregen. Die gaan we nu bekijken." (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag. Boks- promotor Theo Huizenaar organiseert maandag 1 maart a.s. amateurwed strijden in gebouw Odeon. In de A- klasse krijgt Huizenaars pupil Luc van Schaik het op te nemen tegen zwaargewicht E. Heijne van de BV Zaanstreek, Voorts staan er vier par tijen in de B-klasse op het program ma, één in de C-klasse en zes in de nieuwelingenklasse. TOTO PRIJZEN DEN HAAG, vrijdag (ANP) De sporttoto van 't afgelopen weekeinde, nummer 31, beeft 48 deelnemers opge leverd die alle resultaten juist hadden voorspeld. Het aantal winnaars van de derde prijs was dit keer zeer groot, bijna 13000. De cijfers van toto 31 zijn: 628.606 deelnemers zorgden voor een inleg van 1,295.306,10 gulden. De beschikbare prijzenpot bedroeg 528.887,74 gulden, waarvan 204.010,71 gulden voor zowel de eerste als de derde prijs. De tweede prijs was 145,723,94 gulden en de extra prijs 29.144,28. De uitkeringen per winnende kolom zijn: Eerste prijs; 46 aanmeldingen met 13 goed, per kolom 4.435 gulden. Twee de prijs, 1162 aanmeldingen met 12 goed, 129 gulden, Derde prijs 12,798 aanmeldingen met 11 goed, 15,80 gul den. Extra prijs 1267 aanmeldingen met eerste acht goed, 23 gulden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1