Rijnmondbestuur stelt eisen aan gebruik Maasvlakte Taxi-chauffeurs één na emotionele weken MA XII Kermismensen en gemeente gaan na geding praten Bezwaren tegen bouw mts Bijdorp ingetrokken EERST MILIEUSANERING, WONINGEN, WEGEN EN TUNNELS DAN PAS INDUSTRIE DADER(S) MOORDAANSLAG KAPPIE DIJKSMAN ONVINDBAAR Het N.K.O. vierde zijn derde lustrum NIEUWE STARTBAAN VOOR ZESTIENHOVEN? ROTTERDAM RIJNMOND MORRIS van ROSSOM Bewoners Groenoord ^villen lioiiiL uil Peter v. Anrooylaan College wil commissie voor kunstenaar in Sted. Museum WES met 'ds s BULoer>BA/\n! j Jhèe met bsjmmiEmuU zaterdag 13 maart 1971 - pag. 5 (ADVERTENTIE) Automobielbedrijf v. Beteren straat 5 - Schiedam Tel. 26656J - Privé 1567*3 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag Zes hoofden van lagere en kleuterscholen alsmede een vertegenwoordiger van de ouders hebben een enquête inge. hield onder cic bewoners van een ge deeltc van Groenoord over hel al dan niet doortrekken van de Peter van Anrooylaan. Zoals bekend maakt de Peter van Anrooylaan voordat btf aansluit on de Laan van BoI'cr een bocht, die blijkens de uitkomsten van de enquête door velen als minder prettig wordt ervaren. Van de 1473 geënquêteerde gezins hoofden waren er 1411 vóór doortrek king van de Peter van Anrooylaan rechtstreeks op de Laan van Bol'er en 14 tegen; 47 gezinshoofden had men niet kunnen bereiken. Volgens de hoofden van de scholen, dat in tegen stelling tot de beweringen van wet-, houder C. J, M. Bohncrs juist de be woners van dc rand bebouwing van Groenoord (van de drie Z-flats) het doortrekken van de Peter van An rooylaan zouden toejuichen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Het dagelijks bestuur van Rijnmond wil misschien eens gaan denken over een staalhedrijf of een andere industrie op de Maasvlakte, indien: de milieuvervuiling in het ge bied daadwerkelijk wordt aangepakt, de infrastructuur versneld wordt uitgevoerd, de arbeidsmarkt een vestiging toelaat. In een nota aan de Rijnmondraad stelt het dagelijks bestuur, una niem als zijn standpunt dat „uitgifte van grond op de Maasvlakte voor de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf of een andere indu striële vestiging eerst in overweging zou kunnen worden genomen, indien:" „de g&ncringscommlssie een plan heeft opgesteld, waarbij een zodanige terugdringing van het verontrelni- glngisnlveau In het Rijnmondgebied is verzekerd en aan nieuwe industrie vestigingen zodanige eisen worden ge steld, dat vestiging van nieuwe indus trieën naar liet oordcel Van o.m. de saneringscommissie voor de bevolking aanvaardbaar kan worden geacht"; „van de ryks- en provinciale overheid zekerheid is verkregen aan gaande versnelde uitvoering van dc infrastructuur in de meest ruime zin, (le woningbouw daaronder begrepen"; „redelijkerwijs kan worden aan genomen, dat de nieuwe vestiging zo- ucl kwantitatief als kwalitatief inpast ln de arbeidsmarkt," Het Rijnmondbestuur licht toe, dat wat de verkeere- en vervcers-infra- structuur betreft „in elk geval" het volgende programma in versneld tem po moet worden verwezenlijkt: „1. uitvoering, zodat gereed is om streeks 1975: Provinciale weg 31 (nieuw); 2. uitvoering, zodat gereed is omstreeks 1977: de metroverbinding naar Spijkenisse; 3. uitvoering, zodat gereed zijn omstreeks 1977/1978: de Zoomse tunnel en het gedeelte van Rijksweg 15 tot het verkeersplein Vierpolders; of de Blankenburgtunnel en het gedeelte van Rijksweg 24 tus sen Rijksweg 20 en Rijksweg 15 en het gedeelte van Rijksweg 15 tussen deze aansluiting en hel verkeersplein Vierpplders; uitvoering, zodat gereed is omstreeks 1077: do aansluiting van de Dammerweg op Ryksweg 24 via het knooppunt Vierpolders en een ge deelte van Rijksweg 15); 5. uitvoering, zodat gereed is omstreeks 1980: een weg tussen het verkeersplein Vierpol ders en de Maasvlakte." Over dc woningbouw zegt het Rijn mondbestuur, dat by de nieuwe indu strie voldoende extra woningcontin genten voor huisvesting van de werk nemers beschikbaar zal moeten ko men. De regering zal met name Hellc- voetsluis in staat moeten stellen de snelle uitbouw van de gemeente tot woongemcente met bijbehorende voorzieningen te bekostigen. Het Rijnmondbestuur meent voorts dat een hoogovenbedrijf op de Maas vlakte het noodzakelijk maakt te ko men tot een industriële herstructure ring, iets waarover „grote onzeker heid" bestaat. Het bestuur meent o.m. dat vooral de rijksoverheid een veel duid elij ker i ndustriestructuurbele id moet gaan voeren. Het dagelijks bestuur stelt de Rijn- mondraad voor de Rotterdamse ge meenteraad een en ander te adviseren. Aandachtig toehorende kermisexploitanten bij het gisteren gehouden kort geding voor de Rotterdamse rechtbank. ("Van onze speciale verslaggever) - - ROTTERDAM, zaterdag. Partijen zullen met elkaar gaan praten. Dit is het resultaat (en in wezen de bedoeling) van het kort geding dat een achttal kermisexploitanten gisteren had aangespannen tegen de gemeente Rotterdam, omdat zij op 22 februari van hun standplaats aan de Hofdijk waren verwijderd, De Rotterdamse rechtbankpresident mr J. G. L. Reuder hield hiertoe het geding voor onbepaalde tijd aan. (Van een onzer verslaggevers; SCHIEDAM, zaterdag Als de ge meenteraad met de door het college van burgemeester en wethouders van het bestemmingsplan BUdorp ak koord gaat zal de bouw van dc Mid delbare Technische School doorgang kunnen vinden. B. en w. delen de raad mede, dat er zowel door de wijk- vercnïging Bijdorp als door bewoners van de wijk bezwaarschriften tegen de herziening zijn ingediend, maar dat deze bezwaren later zijn ingetrokken. Zoals bekend waren de bewoners bang dat door de bouw van de grote school de wijk en de huizen zouden worden aangetast. Het college heeft echter toezeggingen gedaan de bewo ners zoveel mogelijk tegemoet te komen in de eventuele nadelige ge volgen van de bouw. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag In de commissie voor het Stedelijk Museum is een vacature ontstaan. Het college van burgemeester cn wethouders draagt voor de Schledamse kunste naars Sjef Hcndcrickx en Diet Weg man. Door het college is bewust gekozen voor een kunstenaar, zodat ook van die zijde een inbreng geleverd kan worden in het werk van de commissie voor het Stedelijk Museum. Sjef Hemderiekx won met zijn gra fisch werk vorig jaar de drempelprijs van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten en Diet Wiegman geniet al enige tijd bekendheid als succesvol beeldhouwer en ontwerper van plastieken. E. J. M. van Dijck volgt M. A. A. M. van Overveld op in Schiedam6e raad (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag De heer M. A. B. M. van Overveld (KVP) heeft bedankt voor zijn raadlidmaat- schap. De heer Overveld, die sinds september van het vorig jaar deel uit maakte van de raad zal worden opge volgd door de heer E. J. M. van Dijck. Jaap („Kappie") Dijksman is dood, de dader (s) van de moord aanslag op deze Rotterdamse taxichauffeur is/zijn nog steeds niet gepakt en dat is verrot ver velend, maar de rust is terugge keerd in hel Rotterdamse wereld je van blokbanders en loon- dienst-taxibestuurders. Misschien moesten sommigen gisteren bij het lezen van het be richt in deze krant dat bij de Taxi Telefoon Centrale in de Maasstad een alarmsysteem ingevoerd wordt ten behoeve van chauf feurs die zich bedreigd voelen al in hun geheugen graven om zich te herinneren dat nog geen drie maanden geleden dezelfde Kappie Dijksman mei ingeslagen schedel werd gevonden en Rotterdam daarna op zijn kop stond door ai dan niet ongenuanceerd emotio nele acties en reacties van taxi chauffeurs. De emoties 2Ün er nog wel maar zij worden niet meer luidkeels uitge roepen. Zij komen nu tot uitdrukking in een lotsverbondenheid tussen de taxichauffeurs, een bondgenootschap die op verschillende manieren naar buiten komt. Van deze duidelijke verandering in de Rotterdamse taxiwereld luidt de nog jonge voorgeschiedenis zo: In de vroege ochtend van dinsdag 22 december van het vorig jaar wordt Kappie Dijksman levensgevaarlijk ge wond in zijn taxi gevonden. Hij over lijdt in het Dijkzigt2iekenhuis. Collega's, zowel van de dag- ais de nachtploeg, rilden dc Coolsïngel op en zetten voor het stadhuis dc wagens stil. Een indrukwekkende hommage aan de overledene en tegelijkertijd o»n niet mis te verstane smeekbede om meer veiligheid. Als Kappie Dijksman gecremeerd wordt rijden er 800 taxi's ook van buiten Rotterdam, achter de lijk wagen. De komen de gevoelens los. Op de Nieuwe Binnenweg krijgt een taxi chauffeur moeilijkheden met een paar Joegoslaven. Op zijn mobilofonische oproep komen collega's aangesneld, er vallen klappen. Een paar dagen later krijgt een taxichauffeur moeilijkheden met dne Surmamers omdat hij ze niet wil vervoeren. Dit omdat zijn dienst erop zit. Nu zijn alle remmen los. Taxi chauffeurs vertellen ieder die het maar horen wil dat Surinamers de daders zijn van dc aanslag op collega Dijks man. Onbegrijpelijk omdat geen enke le aanwijzing in deze richting duidt en bovendien de politie nog net zo veel weer over een mogelijke dader als bij de ontdekking van de "aanslag: niets. Deze beschuldiging heeft tot gevolg dat er een zeer gespannen verhouding ontstaat tussen Surinamers en taxi chauffeurs. Een deel van de chauf feurs weigert Surinamers mee te nemen, de Surinamers dreigen met vergelding. Taxichauffeur Lex Kroon (29) komt op de fcranteredacties vertellen dat chauffeurs zich gewapend hebben, onder meer met vuurwapens. Dan, na nog een aanslag van een met een mes gewapende jongeman op taxichauf feur Henk van Lindt van Erk (57), die gelukkig goed afloopt, wordt het stil. Zijn de taxichsuffeurs Kappie Dijksman vergeten? Lex Kroon, nu heel wat minder op gewonden dan enkele maanden ge leden: „Vergeten? Dat -natuurlijk nooit. Er wordt weinig meer over ge praat maar wc denken er nog iedere dag aan Ik tenminste wel. Dat we de aanslag nog niet vergeten zijn blijkt uit de sfeer die momenteel onder de taxi chauffeurs heerst. Het is helemaal rustig, er is niets negatiefs te melden, maar de jongens zijn op hun qui vive en houden elkaar in de gaten. Dc hulpvaardigheid onderling is sterk verbeterd. Als een taxichauffeur ook maar het flauwste vermoeden heeft dat een collega, die voor hem rijdt, op de een of andere manier in moeilijk heden kan raken houdt hij hem in het oog. Als er nu iets gebeurt en wij horen het over de mobilofoon stuiven we er nog wel op af. Maar er vallen, in tegenstelling tot een paar maanden geleden, niet onmiddellijk klappen. De collega's komen op een gezonde ma nier voor elkaar op." Een collega van Lex Kroon vult aan: „Laatst zotte ik iemand af. Het betalen nam wat tijin beslag. Een collega, die net wilde wcgrij'den, wachtte totdat mijn klant uitgestapt was. Kijk, dat maakte je vroeger niet mee." Opnieuw Lex Kroon: „Ondanks de concurrentie is er een hechtere band gekomen. Jongens die vroeger wel eens rottigheid met elkaar uithaalden, zitten nu samen koffie te drinken." Wat was cr waar van het verhaal dat de taxichauffeurs zich gewapend hebben? „Dat was waar, de politie weet dat ook wel. Maar nu is er niets meer aan de hand. De jongens hebben die rot zooi weggedaan. De meesten hebben nog niet eens een kammetje op 2ak." De verhouding met de Surinamers. „Geen centje moeilijkheden. Die jongens zijn terecht erg kwaad ge weest. Nu stappen ze gewoon in. Volgens mij is er geen collega die ze nog weigert. Er zijn dingen over Suri namers gezegd die volkomen uit de lucht waren gegrepen. Ik heb me daar ook schuldig aan gemaakt. Achteraf heb ik gedacht: had het puntje van je tong maar afgebeten," Hoe heeft het publiek gereageerd op dc aanslag en de gevolgen? De collega van Lex Kroon: „De herrieschoppers weten dat nnj op onze hoede tyu. Vroeger moest ik eens in dc maand op de vuist voor m'n poen. ..Piyfit for gojir maft eg", vecht voor je centen hoorde je don. Dat is nu niet meer zo. Als ik m dc gaten krijg dat zij moeilijkheden gaan maken laai ik dc mobilofoon bijstaan. Ik heb het meegemaakt mét een paar Noren die ik van de Kaap haalde. Ze trilden niet betalen. Ik pekte m'n mobilofoon. Zij trokken gelijk hun portemonnee en ik kreeg nog een keurige overtip ook." Lex Kroon: „Klanten praten er nog steeds over mo: je. De aanslag heelt het publiek ook aangegrepen. Een an der deel van het publiek stelt zich ne gatief op. Als er in de krant staat dat taxichauffeurs betrokken zijn geweest bij moeilijkheden zeggen ze: de taxi chauffeurs zijn weer aan het knokken geweest. Ze drukken een stempel op je. Ik weet wel dat wij heus geen lie ve jongens zijn maar momenteel hebben, wij een gezonde taxiwereld." Hoe staat het met het onderzoek Paar de dader(s) van de moordaanslag op Kappie Dijksman? Het laatste wat de politie hierover bekend maakte was dat er nog geen enkel spoor was gevonden. Hoofdin specteur J.Bol, die het onderzoek leidt, kondigde by deze gelegenheid aan dat alle taxichauffeurs, die in de nacht van de moordaanslag tussen half twee en drie uur in het westelijk deel van Rotterdam dienst hebben gedaan, on dervraagd zullen worden. Bovendien zouden de rittenlijstcn nageplozen worden. Dit is gebeurd. Resultaat nihil. Hoofdinspecteur Bol: „We zyn nog geen stap verder dan een paar maanden geleden. We weten niet wat het motief is, we weten niet in wellce hoek we de aadcr(s) moeten zoeken." Dus er is geen ksns dat de dader colt pepnfct wordt? H.i.p. Bol: „Wij verliezen de woed niet, Een of andere aanwijzing van daag of morgen en je hebt hem wel. Er komen nog regelmatig tips en, wat ik noem. mededelingen binnen. Dan zeg je: hé, we gaan daar eens praten. We hebben vaak gedacht dat wc in de goede richting zaten. Tot nu toe was het iedere keer mis. Dat moet je kun nen verwerken. De meeste recher cheurs kunnen dot wei." De heer Bol laat, al naar gelang de waarde van de tips, regelmatig twee of meer rechercheurs, die vanaf het begin bij het onderzoek betrokken zijn, werken aan de oplossing van de moordaanslag. Ook van ae aanslag op taxichauf feur Henk van Lmdt van Erk, ge pleegd op 5 februari door een onge veer 21-jarige man, is de dader nog niet gevonden. Bij deze overval was het motief wel bekend: dc dader was uit op het geld van de taxichauffeur. Sommige chauffeurs namen zelf veiligheidsmaatregelenseparati eruit, oranje zwaailichten, sirenes. Nu laat de Taxi Telefoon Centrale een nieuwe mobilofoon-telefooninstallatie mon teren, waarin de mogelijkheid voor het aansluiten van noodoproep-appa- ratuur aanwezig is. De chauffeurs kunnen een voetknop in de wagen laten monteren waarmee zij op de centrale een rood alarmlicht in wer king kunnen stellen. Kogelvrije separatieruiten, nood oproepinstallatie en ander beveili gingsmateriaal ten spijt: voor taxi chauffeurs zijn geen afdoende veilig heidsmaatregelen te treffen. Opmer king in het februari-nuramer van het T.T.C.-orgaan Taxi Revue „Bij het af rekenen sta je toch ook in oog met de passagier." De eis van de kermisexploitanten, veroordeling van de gemeente hun te rugkeer naar het terrein aan de Hof dijk toe te staan tot 1 mei, vond mr Reuder, gezien de korte tijd weinig zinvol. De kermisexploitanten brachten het dode seizoen van 1 oktober tot half april, na het verdwijnen van hun kamp aan de Kleiweg in 1970, door op de parkeerplaats aan de Hofdijk. De gemeente Rotterdam van mening zijn de dat dit terrrein daar niet voor ge schikt noch bestemd was, sommeerde de exploitanten op 12 februari binnen acht dagen het terrein te verlaten. Aangezien de groep, dfe hun domi cilie in Rotterdam heeft, hieraan niet voldeed, werd zij op 22 februari met behulp van de sterke arm naar een terrein in de Spaansepolder overge bracht. Mr G. G. Abeln stelde namens ei sers, dat dit terrein volkomen onaan vaardbaar is. Door het ontbreken van bestrating, verandert het bij de eerste de beste regenbui in een grote mod derpoel. Het terrein zit vol kuilen, die met puin rijn opgevuld, Door de mod der dreigen een aantal wagens, veelal speciaal gebouwde caravans, weg te zakken. Sanitaire voorzieningen, licht en waterleiding er is alleen een brandkraan ontbreken. „Het is dus eigenlijk meer kamperen", vond mr Reuder. Ook ontbreekt openbaar ver voer. Aangezien het terrein in een in dustriewijk ligt, loopt er geen busver binding meer na fahriekssluiting. Een telefoonaansluiting is er niet en medi sche hulp kan in de omgeving niet verkrege worden. Uitvoerig ging mr Abeln in op de strekking van de Woonwagenwet, waarbij naar voren kwam dat kermis exploitanten enigszins tussen de wal en het schip verzeild waren geraakt. De categorie, die beroepshalve in een woonwagen woont, is niet verplicht op een woonwagencentrum 'te gaan staan. Deze zijn daar ook niet voor bestemd. De raadsman vroeg zich af of de meente niet de plicht heeft ook voor deze categorie voor een deugdelijke standplaats te zorgen. Verschillende steden kennen zo'n voorziening. Hij wees op, het aanzienlijke bedrag dat de gemeente van deze groep onderne mers aan vermakelijkheidsbelasting e-d. ontving. Naar zijn informaties' tussen de 5 en 7 té honderdduizend gulden. „Mag hier niet iets van ge meentezijde tegenover staan" zo vroeg de raadsman zich af. Bovendien zo stelde hij, heeft de gemeente door de mensen tot februari ongemoeid te laten, bij hen verwach tingen gewekt. „Men heeft op ontacti sche wijze deze mensen aan het einde van het seizoen verwijderd. Het deed ze denken aan het optreden tegen de Damslapers in Amsterdam" Namens de gemeente stelde mr M. A. van Peski dat de kermisexploitan ten regelmatig erop gewezen waren, dat zij niet op het parkeerterrein mochten staan. Naar rijn mening wa ren de eisers nalatig geweest bij het zoeken naar een particulier terrein. Hij bestreed de opvatting van eisers, als zou de gemeente verplicht zijn voor staanplaatsen te zorgen. Een ver plichting die ook door mr Reuder niet werd aangenomen. De eisers deden op de zitting een aantal suggesties voor geschikte ter reinen in Rotterdam. Onder meer werden braakliggende gronden aan de Oostmaalslaan, Adrianalaan, bij sta tion Noord en de Boezemstraat ge noemd. Mr Peski deelde mee dat de gemeente met een onderzoek naar deze plaatsen bezig was. Een zeer aantrekkelijke plaats vond mr Reuder die graag voor de grote vakantie een oplossing zag, de cam ping aan de Gordelweg, omdat deze in de winter niet in gebruik is. Constructief vond cte president het idee van mr Abeln om, indien de ge meente een terrein aan.de exploitan ten zou verhuren, een. stichting of coöperatie op te richten, Hiervan zou den alleen Rotterdamse kermisexploi tanten kunnen deelnemen. Dit om te voorkomen, dat ook dergelijke onder nemers uit andere plaatsen dit terrein zouden gaan gebruiken. Uit Rotter dam zouden er ongeveer 25 gegadig den zijn. Met de opmerking: „Zodra u me no dig hebt, mocht het gesprek niet vlot ten, dan komt u maar terug", besloot de president deze door vele belang hebbenden bijgewoonde zitting. ''DER viering van zijn derde lus- trum gaf het Nederlands Kameror kest gisteravond een extra concert in de drukbezochte kleine Doelenzaal, waar fraaie bloemstukken op het po dium de feestelijkheid van het gebeu ren nog accentueerden. Iets uitgespro ken feestelijks had ook het program ma van deze avond. David Zinman di rigeerde met de hem eigen gracieuze levendieheid een alleraardigste symfo nie in C (op. 40 no 1) van Christan Ernst Graaf, een tijdgenoot van Haydn, die, ofschoon Duitser van ori gine, jarenlang in Nederland heeft ge woond en gewerkt, en de 87ste symfo nie in A van Haydn, de onbekendste van de Parijse reeks, maar zeker niet de minst geniale. Haydns onuitputte lijke rijkdom aan muzikale invallen spreekt er evenzeer uit als zijn altijd weer opduikende humor. Een char mante vondst is met name de (door Han de Vries zeer mooi gespeelde) hobosolo m het trio van het Menuet. Szymon Goldberg zou Zinmans hulp onder deze omstandigheden gemakke lijk hebben kunnen inroepen bij hei begeleiden van hert door hem vertolkte vioolconcert in A, KV 219 van Mozart, maar hij gaf er de voorkeur aan, ook nu de dubbele functie van solist-diri gent te bekleden. Het orkest is daarop trouwens genoeg getraind om deze uitvoering in historische trant moge lijk te maken. Goldbergs vioolspel te kende zijn tnuziekale wezen weer vol ledig: het werd een uiterst consciën tieuze, vrij robuuste weergave, niet geheel vlekkeloos van intonatie en met een niet bijzonder grote behoefte aan elegante verfijning, maar toch sympathiek door haar eerlijke bena dering. Als dirigent wijdde Goldberg zich tevens aan het speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerde stuk van Hans Kox, Six one-act plays for 29 musicians. Kox lijtkt de laatste tijd niet. helemaal te weten, welke kant hij met zijn idiomatische ontwikkeling heen wil. De titels van deze zes een akters evenzoveïe overpeinzingen van een drukbezet componist dui den er al op, dat hij iets van vroeger (Strawinsky, Bartok), van vandaag en van morgen (avant-gardistische indif ferentie in de klankmenging) heeft wille brengen, met als eindresultaat een stuk, dat vrijwel niets zegt om trent de identiteit van Hans Kox als componist. De vraag lijkt gewettigd, of Kox, zelf klaarblijkelijk op zoek naar deze ware identiteit, zijn creati viteit niet beter zou kunnen opschro- ten tot er meer klaarheid in hemzelf is gekomen. Zijn begaafdheid is reeds zo vaak bewezen, dat hij mettertijd zijn richting zeker weer vinden zaL Er werd steeds veel hartelijk ap plaus geschonken aan de uitvoeren den, van wie de dames en de dirigen ten na afloop bloemenhulden ontvi- ge. Een ontvangst door het gemeen tebestuur beëindigde de lustrumvie ring. ELLY SALOMÉ kfes MET DE.GELtjiDSIMDERÏ ai\: BM! 6UJ «4BtA

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 4