T opgesprek weer Nicolaas Kroese (65) overleden We moeten bekennen dat uitroeien van de polio in Nederland niet is gelukt VIER TON SCHADE NA BRAND Vakbond roept NS-conducteurs op tot speldjes-actie ÜIÜL Troepen Hanoi bezetten door Saigon verlaten stad Tsjepone Vogel voorzitter SPD-München S: pag. 4 -j maandag 15; maart 1971.- door DR. VIKTOR MEIgR WENEN, maandag Morgen begint in Wenen de vierde ronde van de besprekingen over beperking van de strategische bewape ning (SALT) tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Be- langrqke ontwikkelingen in dit gesprek worden niet verwacht voor het einde van het Russische partijcongres, dat eind deze maand begint. UTRECHT, maandag. De Federatieve Spoorwej Vakver eniging wil dat. alle hoofdconduc- tenrs van de spoorwegen (onge veer 1800) de komende weken met een speldje gaan lopen waar op een grote 7 staat. Die 7 wil dan zeggen, dat de conducteurs als Kroep willen promoveren van „taakgroep" 6 naar taakgroep 7. De hoofdconducteurs, die een maximumsalaris verdienen van f 1080 per maand in hun taak groep (waarvan er bij de NS twaalf rijn) willen naar taak groep 7, waar de machinisten in zitten. Een woordvoerder van de spoorwegen verklaarde dat er di rectie waarschijnlijk geen' be zwaar zal maken tegen de speld jesactie. „De conducteurs zijn wat laat; de speldjesrage hebben we al achter de rug. Maar ze hebben toestemming om op bun uniform een onderscheiding van bun vak bond te dragen. We kannen het komende speldje wel als zodanig (Van onze correspondent)^ GRONINGEN", maandag Bij een; felle brand in'de industrië le-bakkerij Hedo N.V: aan de Van der Hoopstraat in-Gronin gen is in de nacht van zaterdag op zondag een schade van naar schatting 400.000,aange richt. Hat vuur woedde in het magazijn waar veel verpakkingsmateriaal maar ook voedingsgronastoffen te gen opgestapeld.'De oorzaak i« nog onbekend. Er rijn aanwijzingen, dat kort voordat de brand, uitbrak in brekers in b^it fabriekscomplex rijn -geweest. In Fi nsterwolde heeft een. felle "uit- slaande brand - zaterdagavond «en grote schuur, die dienst deed als ga rage en werkplaats van de expecu- 75-000 gulden. Een vrachtauto en voor 10.000 gulden aan gereed schappen en onderdelen rijn verlo ren gegaan. De oorzaak van de brand la onbekend. In. Nistelrode is zaterdagmiddag tij dens afwezigheid van. de bewoners een woonhuis grotendeels door brand verwoest. De schade wordt geschat op ruim 45.000 gulden. De oorzaak van de brand is niet be kend. Door een technisch storing i# zater dagavond in- de buurt van Culem- borg brand ontstaan in een van de ■treinstellen van een reizigerstrein, die om 2045 uur uit Utrecht was vertrokken rast bestemming Arn hem. De machinist van de trein deed vergeefse pogingen het vuur met achuimbluasers te doven. Later werd de hulp van de Culemborgse vrij will! go brandweer ingeroepen, die het vuur anel meester was. Er deden rich geen persoonlijke onge lukken voor. Een onderzoek naar de oorzaak van de brand wordt Inge- Snelle trein: 1600 km p/uur STANFORD, maandag (AFP) De Amerikaanse regering heeft een onderzoeksinstituut In Stan ford een krediet verleend van 121-337 dollar voor bet bestude ren van de mogelijkheden van een ultrasnelle trein, die aange dreven door magnetische krach ten een snelheid van 1600kilo meter per uur t ken. Evenals voorheen komen de de legaties tweemaal per week bij een, dinsdags in de Russische ambassade en vrijdags iri-de Ame rikaanse. De delegaties zijn dit weekeinde 'in, de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen en worden vandaag door president Jonas en bondskanselier Kreisky ontvan gen- De leiders van de delegaties rijn nog dezelfden als bij het begin van'de Salt-besprekipgen in het najaar van 1969. Aan de Amerikaanse kant is dit Gerard Smith, hoofd van de commissie voor ontwapening en wapenbeperking. Zijn tegenspeler is de Bus Wladimir Semjonow, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Beiden gaven bij hun aankomst in Wenen in algemene bewoordingen Op^ timistisch getinte verklaringen af, waarin geen enkel concreet punt werd terioemd Het is duidelijk dat ook ih eze Vierde ronde niet op spoedige re sultaten gerekend hoeft te worgen. Niet alleen defensief Tijdens de vorige ronde hebben de Russen aangedrongen op een akkoord dat beperkt zou blijven tot defensieve wapens, maar Nïxoh heelt al openlijk laten weten dat daar geen sprake van kan zijn. Verder volgen de Amerika nen met argwaan de .ontwikkelingen bij de bouw van intercontinentale ra ketten aan Russische zijde. Begin deze maand heeft het Amerikaanse minis terie van defensie verklaard dat de Russen-mogelijk met een nieuw-wa pen bezig zijn. Sommige waarriemers zijn bp grond hiervan tot de slotsom gekomen, dat de Salt-besprekingen in kritieke fase zijn gekomen. De Amerikanen voelen rich steeds onbehaaglijker over het feit dat de Russen hen óp het terrein van de intercontinentale raketten san het inhalen zijn. Washington zal zich mogelijk binnen afzienbare tijd ge dwongen zien op dit punt tegenmaat regelen te nemen. Aan de andere kant kunnen de Rus sen maar moeilijk wennen aan de ge dachte van een internationaal akkoord met een dergelijke draagwijdte, laat staan aan doelmatig toezicht daarop. Het is mogelijk dat beide partijen In de komende periode meer dan voor heen met argumenten naar buiten zul len komen om daarmee bun positie te verstevigen. VOOR DUNNERDJES OP DE FRANSE 'LEFT-BANK' TOER (Van onze moderedactie) T KggF.RB kleertjes hoor, bU Fred Feyen. Voor het dunnerdje dat op de -VFranse „left bank"-toer is, waar de PsrUse confectie zich mee herig houdt met shorts in gebreide dwarsgestreepte voetbalpolsjes, zeer verrukkelijke glimmende shortensembles in een soort acetsaijersey tot voetlange mtlJeflenr jurken lu katoen. En daar tussen alles wat de jonge dame wil: blazers van katoen en seersucker, ruit .of streep, heerlijke lange broekpakken ln „werk mand-katoen in grijs of geel or uitgebeten blanw. mantels ln gabardine'en denim, ontzettend veel rokken in allerhande lengtes, bloezes in allerhand types, iele truitjes bij de vleet en een tien met een griffel voor de romantische ge bloemde voile lork met de wijde mouwen voor een wuiverige zomeravond- Prijzen van 35,(rok of short) tot 279,- (jas). Katoen in mille ffeurs-dessins ven mint tot doorknoop-max! (bij Fred Feljen) Gebreide shortpakjes in drie kleuren (bij Fred Feijen) .AMSTERDAM, maandag Nicolaas Kroese, restaurateur, fruit kweker, wiskundige, filosoof, maar boven alles een kleurige Amster dammer, is gisterochtend op 65-jarige leeftijd in het Wilhelmina- gasthuis overleden. Hij was ongeveer een maand geleden opgenomen. Nicolaas Kroese, jarenlang de we- relubriaamae ga-ihe^r van J'Vijff Vlieghen ln de Spuistraat („onbe woonbaar verklaarde woning") begon zijn loopbaan als bediende op een ma kelaarskantoor, maar in de crisisjaren vóór de oorlog stapt- hij over naar het cafetariabedrijf van De Bock, waar hij kassier werd. Weldra werd hij bedrijfsleider en in rijn vrije tijd verzamelde hij antiek, oud koper, borden, schi'ldrrijen en dergelijke. Ondertussen keek hij uit naar een pandje, dat geschikt zou zijn voor zijn eigen bedrijf, waarvan hij droomde. Die kans kreeg hij in 1938, toen hij een bouwval in de Spuistraat huurde, dat zeer terecht tot onbewoonbare woning was verklaard, maar waarvan met een beetje goede wil, een klein kapitaaiUe en vooral vee', fantasie wel en antiekhandel was te maken. Hij deed het de huur was vier gulden ln de week .de klanten kwamen bi' drompven naar de kunst handel De Trapgevel, maar zii kochten weinig en Kroc.se besloot de kuns» te combineren met de wijn: hij richtte de benedenverdieping in tot wijn- proeflokaal. De Rijnwijn, de Tokayer, de droge Spaanse sherry en. vooral de :near exousc.ie wijnen vloeiden er rij kelijk en het enige wat «r nog aan ontbrak was-een mooie naam voor het wjinhuisje. Nicolaas Kroese dook'in de archie ven en deed toen de vondst van zijn. leven: het pandje" in "dé Spuistraat blefk in 1627 te zijn gebouwd door een zekere Jan Janszoon Vijff Vlie ghen. Terstond doopte "hij zijn zaak om in D*Vijff Vlieghen en daarmee was rijn naam gemaakt. Eethuisje Na de 'oorlog, toen de toeristen - stroom, vooral uit Amerika, traag op gang kwam, werd het wijnproeflokaal een eethuisje; het werd in korte tijd tot ver over de grenzen bekend, Kroe se, met een aangeboren gevoel voor reclame en propaganda, maakte meer malen reizen naar Amerika om ter plaafse klanten te. winnen en binnen een paar jaar was het zo, dat geen Amer.kaan zich een bezosk aan Am sterdam kon veroorloven als hij niet een bezoek aan Kroes es eethuisje bad gebracht. NICOLAAS KROESE Het ging allemaal pas goed lopen, toen de groten der aarde bij hem kwamen smullen in het Rembrandtie- ke schijnsel van kaarsen en snotneu- zan: Leopold Stokowsky, Douglas .Fairbanks, Benjamin" Britten, Otto Klemper er, Irving Berlin, Jean Coe- teau. Robert Stolz, Lucienne Boyer, Tyrone Powtr, om maar enkele na men uit rijn welgevuld gastenboek te noemen, streken neer in DVijff Vlie ghen en Nicolaas Kroese zorgde er wel voor in zo'n geval rijn gasten hoogst persoonlijk ie bedienen. In 1950 reeds stond hij aan het "hoofd van zeven zaken: behalve in D' Vtfff Vlieghen ontving hij rijn gasten in d'Oud; Kelder, Moedsr Hendrina. d'Leuwenburgh, 't Swarte Schaep, La Mère Benelux en in de Gravenstraat, waar hij Dansk smorre'orod serveerde. De kunsthandel The Five Flies was inmiddels naar de Leids; straat ver pro everij Het Kaasmuseum. Kwekerij Het einde kwam in 1958. toen hij zich genoodzaakt zag de leiding van zijn toen nog bestaande eethuisjes over te dragen aan zijn compagnon C. Vogt. Kroese zelf trok zich terug op een nieuwe hobby: zijn kwekerij in Warmond, waar hij allerlei proeven nam, die niet iedereen begreep. In zijn laatste levensjaren hield hij zich bezig met allerlei wereldhervormingsplan nen, verstuurde links en rechts lange telegrammen over de mathematische wereldvrede, maar het was allemaal meer curieus dan opzienbarend. En ofschoon hij de vriendelijke, hartelijke, gastvrije man bleef, die hij zijn grit el e leven is geweest, ver- vresmdde hij van deze wereld en hij werd een eenzame, verwarde man. In die eenzaamheid is hij gestorven. EVERT WERKMAN TVIEMAND zal willen ontkennen dat ons land door een «matige ramp getroffen wordt de pouo- epidemie. In korte tijd twee kinde ren overleden e» vierentwintig ziek, sommigen waarschijnlijk voor net le ven «matig invalide. Niemand weet wat er no« voor de deur staat Maar wél weten we wat er achter ons U|ft ruim 15 jaar potfobestrtjdiag. En het la helemaal geen onzekere zaak meer we moeten bekennen dat het niet gelukt ia, in Nederland de polio uit te roeien. Dat la in andere landen wél gelukt, al moet man altijd,reke ning blijven houden met het vóórko men van een incidenteel geval. Maar wat nu' in Nederland gebeurt ia niet incidenteel. Wij houden polio-epide- mietjes en. nu is het er een die niet mis is, internationaal bezien- Er is voorzover dk het zie «een enkele reden om «an te riemen dat dit ae laatste zal zijn. We zullen, die altijd blijven houden, en miaaehien zullen ze nog wel eens veel uitgebreider rijn dan nu- Als men mij vraagt of ik het onmogelijk acht dat er epide mieën kunnen komen waarbij grote re aantallen kinderen verlamd zullen raken en tientallen zullen sterven, durf ik daar geen nee op te zeggen Er rijn in de jaren vóór men in Nederland met de poliovaccinatie begon, perioden geweest waarin niet zoveel gevallen rijn voorgekomen als nu. Als iemand dus zou concluderen die die po li ob estri jdin g in Nederland dan maar bitter weinig heeft Uitge haald, is daar redelijkerwijs niet eens zoveel tegen in te brengen. En toch is de pollobestrijding een van de grootste triomfen gewee*t:die men heeft geboekt in de preventieve - geneeskunde. Hele landstreken, ja - werelddelen, zijn praktisch vrij van poliogevallen, al jaren lang ook daér waar me» vroeger jaarlijks met duizenden gevallen per jaar mocht rekenen, zoals op de Balkan, ln Rus land in de USA etc. Twee manieren "FR moet dus „i&ts aan de hand -Ci zijn" in Nederland. Dat is inder daad zo en Ihet hangt er nu hele maal vanaf hoe u voorgelicht wordt- Dat kan namelijk op twee manieren gebeuren. In het eerste geval krijgt u te horen dat het de nalatigheid en de weigering is van het publiek loes: de ouders. Wanneer men zich stipt houdt aan de door de overheid opge stelde regel* en gebruik maakt van de geboden gelegenheid om te wor den gevaccineerd, heeft men een aan zekerheid grenzende kans op totale bescherming togen verlammende po lio zeker in de kinderjaren. De vaccins zijn goed, de organisatie ook men kan de overheid niet verwij ten. Bij de oudere kinderen slijt ae vroegere gegeven besahanmimg wat uit jonge volwassenen, hebben ei genlijk niet meer die - immuniteit welke vereist mag zijn, maar die moeten zich zelf maar redden. Zij kunnen hun arts vragen om hen re gelmatig, b.v. om de vijf jaar, te henvaedtteren tegen polio. Dat is vooral nuttig als men naar «treken txcflot waar men nog niet zo ver is met de poliobestrijding,zoals ïn Spanje, Italië en het nabije Oosten, e.d. Ouders onder de 45 jaar, die met hun kinderen op vakantie door Zuid-Europa trekken, moeten net zo goed gevaccineerd zijn als dde kinde ren want het woord kinderver lamming, voor polio, is misplaatst. De volwassene ia wellicht nog ge voeliger voor de vwiammende ver schijnselen van polio dan kinderen. Goed gevaccineerd -u kunt nu voor uzelf nagaan of u dat bent of niet loopt u praktisch geen risico. V erdonkeremaand de Veluwe geldt voor velen weer - „ze hebben het aan zichzelf te wijten". En de boeren en de dominees, aldaar worden er op aangekeken. Zij dragen in dé ogen van de rest van Nederland" de schuld. Tóch. is dit maar een. deel van de werkelijkheideen andere, veel belangrijker kant van het vraagstuk wordt daarmee verdonkeremaand. Wanneer men in werelddelen met door dr. 0. M. DE VAAL :j een poliofrequentie die vroeger véél hoger was dan in ons land, en die vele malen groter zijn, al jaren lang geen enkele geval van polio meer heeft gezien, moet er dus wat ènders zijn. Niemand gelooft immer* dat letterlijk lederéén daar volgen# de regels onvatbaar gemaakt is. Er moeten, bij die inentingscampagnea, door tal van oorzaken, toch óók* mensen en kinderen, overgeslagen worden gewild of ongewild? Het antwoord hierop is, dat de metbode van vaccinatie mede in belangrijke mate uitmaakt hoe zo'n mtroeBngs- campagne verloopt. Dat was al in de jaren rond 1960 een vrijwel bekeken zaak. Toen wist men al, dat van de twee methoden: inspuiten van dood poliovaccin, of laten slikken, op het suikerklontje, van levend poliovac cin, de tweede methode verreweg superieur was. Zander déze methode zou men nooit de polio, letterlijk ge sproken, zo definitief hebben kunnen uitroeien. Bovendien bleek dat men alléén polio-epidemieën tot staan kon bren gen door massale campagnes met le- vond vaccin, z.g. „slik-vaccin" de leeftijdsgroepen tot 4050 jaar in begrepen. "W7AAROM die vaccinatie met Ié- vend vaccin zo veel beter is, zullen we hier laten, rusten het is een onweerlegbaar feit, dat niemand ook geen enkele Nederlandse des kundige zal willen tegenspreken. Het komt er dan namelijk niet meer op aan of iederéén op tyd zijn po liovaccin heeft gehad men wordt dan immuun door contact met wel mot «likvaccin geënte kinderen en personen. En de ziekteverwekkende, verlammingen veroorzakende polio- virussen verdwijnen praktisch ge sproken uit de bevolkingsgroepen. De prikvaccinatie mits veie malen Ln hot leven herhaald be schermt alléén het individu, maar „slikvacclnatie" beichennt de ge meenschap. Als dat niet zo was, zou de poljobestrijding in de wereld niet geslaagd zijn. De handicap «van Nederland u mag het nu van mij ook een ramp noemen is dat men ten departe- mente, op gezag van enkele Neder landse deskundigen, besloten heeft om uitsluitend met prtkvaccin te blijven werken. SUkvaccln invoeren in Nederland is verboden. Da gevol gen daarvan waren al in 1960 te voorzien en toen ik deze destijds in „De Groene" signaleerde, ben ik heftig aangevallen het .prikvac- cln" was uitstekend, en ik wist er niets-van, schreef mijn collega, thans prof. dr F. Dekking, viroloog aan de universiteit van Amsterdam. In 1963, na een flinke polio-epidemie in Opheusden, schreef Ik in ,De Groene' o.a. „Hoe Volksgezondheid het gaat verantwoorden als er in 1963 en vol gende jaren - wat onvermijdelijk is nog gevallen van verlammende polio in Nederland zijn, ik heb er geen idee van". (De wist toen nog niet dat we in 1971 nog dodelijke gevallen van. polio ln Nederland zou den beleven). Sindsdien hebben we nóg een paar epidemietijes gdhaid, o.a. in 1966,* waarfrij het óók weer de ouders van de nlet-ingeënte kinderen waren die de „schuld" kregen en de verant woordelijken voor de onvoldoende melhode van polllabestrijidinig buiten schot bleven. Schuld TN 1971 speelt zich weer hetzelfde af. Ouders en dominees krijgen, de schuld, de kinderen zijn het slachtoffer en de veranwoordétijke autoriteiten versdhuilen ridb achter hun ..prima prikvaccin". Dat vaccin is ook goed, ik wil er geen kwaad van zeggen. Maar het i» méér dan oneerlijk om niet te zeggen ethisch onaanvaardbaar om dat als argu ment te. hanteren. Men wéét toch zo goed als iik, dat er een aantal weige raars zijn. Wóarom is men te trots om te bukken voor deoe mensen, die cru eenmaal mot beter weten, niet anders kunnen. Goed, ze zijn irri tant,' zo zijn dom maar waarom moeten hun kinderen daarvoor ge straft wonden? Want dit is 'wat nu gebeurt. Och ja, «Os er een dergelijke ramp is als nu rond Staphorst, ia men bereid want immers ver- Plicht om direct slikvaccinatie te te paaaen, om de haand „in te dam men". Dat wenkt al viermaal in da afgelopen tien jaar is dat bewe zen. Maar men doet het mondjes maat, alléén om de epidemie te smo ren» om internationaal «een figuur te slaan, oen niet voor gek te staan. Maar het wordt net zó weinig ge daan dat, een paar jaar later in de buurt weer volop poliovirus rond waart, en tientallen kinderen het slachtoffer worden. Terwijl men wéét dat met orale vaccinatie in het gehele land de polio definitief te be teugelen valt. Als men daar in de weigerachtige streken au véél beter de slikvaccinatie accepteert zoals nu weer blijikt wóarom doet men daar dan in 's hemelsnaam niets aan, vóór er slachtoffers vallen? Wat men nu doet had men toöh al enkele ja ren tevoren kunnen doen? Is het nu zó eng om -te bekennen dat men op het verkeerde paard gewed heeft met onze Nederlandse methode van poliobestrdjiding? De meeste „advi seurs" rijn «een ervaren artsen ge weest enkelen hebben misschien van hun Heven nog «een kind gezien dat door polóo veriarad is. Laten ze, over enkele maanden, die kinderen eens gaan opzoeken. Misschien dat ze dan hun •gezicht"-durrven -verrui len voor de kans dat niet méér der gelijke invalide stumpers in onze maatsahappij hun lijdend leven zul len hoeven te slijten dan strikt on- vermnjdeiijk ós. SAIGON, maandag (UFI, Reuter) Zodra de ZnldvietDamese mili tairen rich in het afgelopen weekeinde uit de Laotlaanse stad Tsjepone een belangrijk knooppunt In de Ho Tsji Minh-route hadden terugge trokken is de stad met directe omge ving weer in bedt genomen door Noordvietnamese troepen. Dit heeft een militaire woordvoerder in Saigon bekend gemaakt. De Noordvletnamezen zouden direct zijn begonnen met het herstellen, van de door de Zuidvietnamezen verwoes te aanvoerlijpen. Hoge Zuidvjetnamese. militairen in. Saigon hebben meegedeeld, dat hun troepen de actie in. en rondom de stad Tsjepone tot een goed einde hebben gebracht en nu naar het zuidoosten trékken op zoek naar wapenopslag plaatsen. Een Amerikaanse jachtbommenwer per heeft gisteren bij vergissing; een bom laten vallen óp een Zuidvjetna mese post nabij de Laotia&ns-Zuidviet- namese grens. Tien militairen werden gedood en twaalf gewond- Het was het vijfde Amerikaanse bombarde ment 'op bevriende troepen sedert het begin van de inval op 8 februari. Volgens militaire woordvoerders op de Zuidv-etnamese basis'-Khe Sanh is het de bedoeling dat de' in Laos strijdende Zuidvietnamezen zich voor hét einde van deze maand hebben te ruggetrokken op een reeks buiten posten aan weerszijden van de Lao- tiaans-Zuidvistnamese grens. Tegen die tijd zou het door ongunstig weer moeilijk zijn voor Amerikaanse heli- ke.p*ers de Zuidvietnamezen te be voorraden. (Van onze correspondent) LONDEN, maandag. Met 130 te gen 69 stemmen is burgemeester Vo gel van München de nieuwe voorzitter geworden van de sociaal-dempcratï-^ sche partij in zijn district. Drie van' 'zijn vier kandidaten voor het di- strictsbestuur werden eveneens geko zen. Vogels zege is dus vrijwel com pleet. Zoals gemeld diende de verkiezing om het „nïeuw-linkse", door Jong So cialisten beheerste, districtsbestuur te vervangen, waarvan de praktijken Vogel onlangs er toe brachten van een nieuwe ambtstermijn af te zien. Na dit besluit werd hot bestuur met een door Vogel ingediende motie van wantrou wen tot aftreden gedwongen. Dultslands populairste burgemeester heeft nu de weg vrijgemaakt voor een loopbaan in de „grote" politiek. Vast staat, dat hij na het aflopen van zijn ambtstermijn volgend jaar. kandidaat wordt voor het voorzitterschap van de SPD in Beieren. Dat zou hem waar schijnlijk tot sociaal-democratische te genspeler maken van Franz-Joser Strauss. De SPD is vanouds zwak ïn Beie ren. Zij heeft grote behoefte aan een prominente leidersfiguur. Vogel heeft hierbij duidelijk het oog gericht op Boiin. Prof. Voorlhuisen: 'Binnen tien jaar driemaal zoveel radiologen nodig' (Van een onzer verslaggever#) LEIDEN, maandag. Het aantal röntgenonderzoeken bedraagt in Ne derland ongeveer 250 per 1000 inwo ners; in de ons omringende landen Is dit cijfer echter over bet algemeen het dubbele en in Amerikaanse stedelijke gebieden zelfs het viervoudige. Hier uit valt af te leiden, dat er binnen tien Jaar driemaal zoveel radiologen In Nederland nodig zullen zijn. Di heeft prof. dr A. van Voorthuisen zaterdag gezegd in de rede waarmee hij het ambt van hoogleraar in de radiologie aan de Leidse universiteit aanvaardde. LOODVRIJE BENZINE ZOU WEINIG ZINVOL ZIJN (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM, maandag De toenemende vrees dat lood verbindingen In uitlaat gassen van auto's de mens in de steden langsssm sou ver giftigen Is volgens een studie van de Britse Medische On derzoekraad (MRO) btina on gegrond, zo meldt het Britse Zondagsblad The Observer. In feite u de hoeveelheid lood- ver binding en uit uitlaatgassen van auto's btina te verwaarlo zen ten opzichte van het lood dat de Britten uit andere bronnen binnenkrijgen. Een overgang op loodvrije benzine zou volgens hét rapport van de MRC bijsonder weinig ef fect sorteren. De gemiddelde Engelsman kryfirt volgens de studie per week met zijn voedsel twee duizendste milligram lood naar binnen en vla de veront reinigde lucht nogeens drie duizendste milligram. De lood- verbindingen in de lncht stin voor een groot deel niet eens afkomstig nlt uitlaatgassen van auto's. De conslusles uit bet Britse rapport *Un niet direct van toepassing op de toestand ln andere landen, omdat de lood- verglftlging in Engeland mede wordt bepaald door het ge bruik van loden pijpen voor de waterleiding.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1