Officier eist een jaar en negen voor steken met mes ROTTERDAMS DAGBOEK 'Leven in Commune is ook niet alles' Het gevaar van lange haren Muziek van deze eeuw voor leden Kunstkring 1 Betonwagen verplettert scooterrijder Zwart Wit waarschuwt Excelsior Bij KVR komt toernooi jeugdbiljarters ROTTERDAM RIJNMOND „IK HAD HET BETER MOETEN DOEN" KNSB start met nieuwe cursussen HET WEER IN ROTTERDAM TINBERGEN SNIJDT 'TARIEFMUUR' Wereldwinkel in AMVJ-gebóuw Bulkcarrier gedoopt bij Verolme/Brazilië Huldiging van kernploegleden in sportpaleis De Koster (VVD) discussieert in Vlaardingen Weer tweeduizend nummers meer Brief aan dagboek Vlooienmarkt INhet Brabants dagblad De Stem las ik, dat staats secretaris Van Son zich af vraagt of men rich in Rotter dam wel bewust Is van de unieke mogelijkheden op toe ristisch gebied. Als oud Rot terdamse ben ik het daar mee eens. Wij hebben dan wel geen Damslapers, doch onze havens, de Lijnbaan, enz. Rotterdam' gaat diamanten feest vieren TpEN publiek van in hoofdzaak jon- ■Lj ge mensen was gisteravond opge komen in de gehoorzaal van de Doe- len, waar een extra-concert -voor le den van s Rotterdamse Kunstkring - was gec;^-xniseerd, dat als .pièce de resistance een uitvoering bevatte van Schönbergs Pierrot Lunaire Opus 21 (door een groep studenten van het Amsterdams Muzieklyceum o.l.v. Ed Spanjaard), aangevuld met' 20e-eeuw- se liederen en fluitcomposities, ver tolkt door een drietal jonge Rotter damse musici. i Pierrot.Lunaire, stammenduit 1912-, Is nog niet representatief voor de ei genlijke stijl van Schönberg, die im mers eersthaar* definitieve gestalte zou krijgen na het ontwerp van een nieuwe eompsotiestructuur. het twaalf toonsysteem (1923). Niettemin vond Schönberg ook in zijn vroege tijd, via kwartenakkoorden, die tevens net melodische patroon bepalen, nieuwe wegen, en de wijze, waarop hij in Pierrot Lunaire, een cyclus van drie maal zeven gedichten van Glraud in de vertaling van HarUeben, hot apreek'zingen invoert, was óp dat mo ment volstrekt uniek, Schönberg .om schrijft'dit spreekzingen nauwkeurig als streng gebonden aan het ritme, maar vluchtig'gekluisterd aan de aan gegeven toonhoogte, een voorschrift, dat strikt moet worden opgevolgd, 'wil het lugubere karakter, van deze op het maanlicht geïnspireerde gedichten, waarin op. de clairvoyante manier van een.vroege surrealitelt.de stemmingen van Pierrot en zijn metgezellen uit de Commedia, delTartë'zijn weergegeven, igeheel. overkomen, Marian Xweksil- ber, voortreffelijk gesecu ndeerd door zes instrumentalisten, had zo nu en dan de neiging itot een meer zingende be nadering dan Schönberg heeft be doeld,.maar dat was dan ook de enige bedenking, die men tegen de overtuig de uitvoering kon hebben. „Vóór de pauze hoorde men aller eerst de sopraan Trudi Koeleman in vier liederen op. .12 van Webern en een drietal liederen van Richard Strauss, alle met groot stijlbegrip en een juiste feeling voor de dictie weer gegeven. Haar uitnemende partner aan de vleugel was Klaas de "Vries, die ook mat de fluitiate Nine Stipter in Garak voor fluit en piano van Isang Yun tot voorbeeldig samenspel zou komen. Het fluitspel van Nine Sligter werd, eveneens in Berio's Sequenza voor Huitsolo, gekenmerkt door een rappe virtuosiAeit en een opvallende' differentie "inklankkleur. Alle uitvoe renden oogstten dankbaar applaus. ELLY SALOMé i(/Van onze spertrédactie) ROTTERDAM, woensdag. Het gewest Zuid-Holland van de KNSB start in april opnieuw smet beginners cursussen voor schaatsenrijders en kunstrijder in het overdekte ijssta dion in 's-Herfogenbosch. In het afge lopen tjaar zijn de cursussen voor jon gens en mensjes in de leeftijd van 8 tot 13 jaar een groot succes geworden.. Met bussen werd de jeugd uit de Hoekse Waard, Alblasserwaard, Krimpe ner waard. Vijfheren landen, Bollenstreek, het Westland en het dis trict Aar en AmStel naar de baan ge- bracflït. Op een originele Zuidhoiland- so tjsshow onder de titel „Jong ge leerd, oud gedaan" zullen de kinderen op 27 maart in Den Bosch laten zien waartoe izij in staat zijn. Inlichtingen over de nieuwe cursussen en de kaartverkoop voor de ijsparade kun nen verkregen .worden bij het bonds - bureau KNSB, gewest Zuid-Holland, Schlodamseweg 174 te Vlaardingen. Telefoon 010-342765 (uitsluitend van 11 tot 14 uur). De cursus hardrijden staat weer onder leiding van Jorrit Jorritsma. Bij het kunstrijden is de leiding in handen van Truus Gerads en iWouter Toledo. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag „Daar kun je iemand hardstikke dood mee steken. Ik hebin. m'n leven vele messen gezien, maar dit slaat bijna alles", rnet. ontzhg. hekeek de) president van de Rotterdamse -rechtbank mr' A R. Jolles gisteren het enorme, uitbeenmes, waarmee' de 20-jarige Surinaamse scheepsbediende Anandkumar (Tonny) S. uit Den Haag zijn chef, de scheepskok Paulus Bell winkelnaar het leven had gestaan. Terzake van poging tot doodslag eiste de officier van justitie mr J. D. de Jong een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek van het voorarrest. Opgave V*n het KNMI (filiaal Rotterdam) Waarneming 00.24 uur Beden Gisteren Liuchtdrok 998,8 J001,8 Windrichting - ZW l Windkracht .4 3 Weersgesteldheid iB. bew. iff, hew. temperatuur 6,3 3.5 Ncenlajr In 24 u. 5,0 2,8 0 gtateren 14.39 uur: 8,0 Min. temperatuur gisteren 07.00 uur: 2£ DRINKWATER ROTTERDAM Drinkwater Rotterdam, bedrijf llonin- gerdUk: verwachting van 16 t/m 18 maart 1971: gemiddeld kenkenroutiehalte 340 mg per liter; gemiddeld geleldlngavermofen 950 micro Siemens; gemiddelde hardheid 10,0 Duitse hardheldigrsdeu. Bedrijf Reïenplaat: verwachting van 18 fm is maart 1971: gemiddeld keuken- zoutgehalte 360 mg-per liter; gemiddeld geleldlngsvennogen 970 micro Slemem; gemiddelde bardheid 17,0 Duits» ha.rd- helds graden. Het bloedige drama speelde zich op twee november af op de Nederlandse Shell tanker Dalia, welke op de rede van Dakar lag. Een terechtwijzing over het werk, eigenlijk 'een futiliteit het betrof bet wegbrengen van sa lades voor de bemanning vormde, de aanleiding voor Tenny om zijn chef met het grote nies in de rug te steken) Alhoewel het mes diep in het li chaam drong en de longen raakte, bleef de kok in leven. „Ik had het be lter moeten doen, dan was hij dood ge weest," de gemompelde woorden van Tonny bij zijn arrestatie. De oorzaak van het gebeuren lag echter veel dieper. Tonny is een jon gen dfe zich, aldus het reelusaerings- rapport, snel vernederd en bedreigd voelt. Hij kon niet tegen de, zoals mr Jolles het uitdrukte, kleine pesterijtjes die je aan boord van elk schip hebt „De enige remedie is terugpesten". adviseerde de president. Verdachte zag het evenwel anders. „Ik voelde dat de hele bemanning te gen me was. Zelfs de kapitein verne derde me. Hij maakte aanmerkingen op mijn werk waar de anderen bijza ten." Mr Jolles: „Dat was niet zo.'Dat denk je alleen maar." Ook meende verdachte dat zijn huidskleur een rol speelde. „Inbeelding, hij was cilleen maar ongeschikt voor dat Werk." dacht .de officier. Tussen de kok Paulus en Tonny waren, al eerder moeilijkheden ge weest, of beter gezegd voortdurend. Zo zou verdachte, al ontkende hij dat op de zitting, eens gezegd hebben: „Ik steek je nog eens overhoop; dan ga jij tussen zes planken en ik maar voor vijf jaar de bak'in." Ook^Paulus 'had' zich-niet onbetuigd gelaten: „Het is goed. ajs.,ze jóu de.zee in' pleuren."Deze -vriendelijke" woorden hadden de scheepsbediende dóen besluiten voortaan met een mes onder het kussen te gaan slapen. Toen hij gegrepen werd, bleek hij boven dien nog een mes tussen z'n broek band te hebben; Verder, had Paulus hem de ochtend van het gebeuren uit de kombuis gejaagd, verdachte daar bij met 'een"grote vleesvork een' duw gevend. 'Naar) dé,; officier meedeelde.'. is. dó kansgroot dat het-slachtoffer blijvend letsel aan één long hoeft opgelopen. Paulus kan nog steeds' niet werken en moet waarschijnlijk binnenkort nog eens geopereerd worden. Mr de Jong zei bij zijn eis rekening te willen houden met de aanpassings moeilijkheden van verdachte. Wel be trok hij in zijn beschouwingen dat, volgens het reclassertngsrapport, ver dachte onder bepaalde omstandighe den een groot gevaar, voor zijn mede mens kon zijn. De raadsman van verdachte mr E. J, van den Berg achtte het primair ten laste gelegde, de poging tot doodslag, niet bewezen. Hetgeen mr Jolles aan leiding gaf een balorig „Dat is jam mer" te mompelen. De raadrman ba seerde zij mening op het feiit dat zijp cliënt zich op dat moment niet gerea liseerd zou hebben 'dat hij de man dood kon steken. Daarom achtte de raadsman het subsidiaire, zware mis handeling, hier meer op zijn. plaats. Hij schilderde het leven van Tonny als „een geschieden!? van mislukken", zowel', in Suriname als In Nederland. „Het hele werk op zee was een teleur stelling voor hem. Hij had dit beroep gekozen om buitenwerk te hebben. De zee zag hij echter nauwelijks. Zijn taak bestond uit het schrobben van de kombuis en het klaarzetten van sala des voor dé bemanning," aldus mr 'Van den Berg. Hij zei te vrezen dat er sprake was geweest van vele pesterijen. „Ik heb zo mijn twijfels over het verslag van de heer Bellwlnkel, de kok. Hieruit ..krijg ik het idee dat het schip een soort varende zondagsschool was," zo was de mening van de raadsman, die uiterste clementie bepleitte. De rechtbank zal op 30 maart uit spraak doen. j Een kantelende hetonmortelwagen heeft gisteren op de rijksweg 13 {Rotterdam—Den Haag) ter hoogte van de West Sidelinge de 25-jarige student J. Y. van der Velde uit'Rotterdam, die op een scooter reed, geraakt en dadelijk verwond. De betonwagen moest op de'andere rijbaan plotseling afremmen. De chauffeur week ult'maar de zware wagen raakte in een slip. Kantelend schoof de wagen door de vangrails. De scooter werd verpletterd. De chauffeur van de betonwagen was niet gewond. v mm (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, woensdag. Sinds gisteren heeft Rotterdam weer een Wereldwinkel, waar produkten uit ontwikkelingslanden worden verkocht zonder winstoogmerk. Prof. dr J. Tin bergen verrichtte gistermiddag, de opening In het theehuls van het AMVJ-gebouw door met een zakmesje een golfkartonnen „tariefmuur" aan flarden te scheuren. Tevoren had hij in een kort ope ningswoord de problemen geschetst die ontwikkelingslanden hebben bij de uitvoer van hun produkten, zoals hoge invoerrechten, beperking van hoeveel heden en weigering van bepaalde ar tikelen. De AMVJ-wereld winkel wordt ge dreven door. vrijwilligers, studenten van de NBB en loden van IACOS (In formatie en Actie Centrum voor Ont- wikkelinssamenwerking)Sinds onge veer een jaar geleden in Breukelen de Met een zakmes snijdt jprof. dr. Tinbergen door de symbolische' „tariefmuur"; eerste wereldwinkel werd geopend,, zijn er ongeveer zestig bijgekomen in het gehele land. Rotterdam had er een tijdens C'70 in het Bouwcentrum, waarvoor veel belangstelling was. Zoals overal zijn ook hier de belang rijkste artikelen: rietsuiker, thee en produkten van kunstnijverheid. Voorts is allerlei documentaticmate-' rlaalverkrijgbaar. De winkel.is' óp Wèrk'dagéri 'geopend van 13.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 18.00 ROTTERDAM, woensdag De echtgenote van de Braziliaanse presi dent heeft op 13 maart de 53.000 ton ^metende bulkcarrier „Doeeangra" ge doopt op "de "Verolmewerfin Jacua- canga in Brazilië. Dit schip, het groot ste ooit in Zuid-Amerika gebouwd, is besteld door een Braziliaanse scheep- vaartondernemimg. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag) .—^„lk vrees, dat we jullie over 'een'jaar'; of vier, vijf zullen terugzien inide ge.- vangenlssen van Leeuwarden of Bre da", de sombere woorden van'recht bankpresident mr R. A. Jolles'giste ren tegen twee van de vijf jeugdige verdachten, die terechtstonden wegens het plegen van een groot aantal inbra ken en enige berovingen. De door de officiers van justitie mr A. Niessen geëiste straffen varieerden van ander half jaar met aftrek, tegen de 18-jari ge Ioswerkman Ferdinand B. en. de 20-jarige Lambert H., cveneenS - Ios werkman, tot twaalf maanden, waar- •van drie voorwaardelijk, met aftrek tegen de 20-Jarlge disc-jockey Henk' R. en de 20-jarige barkeeper Samncl K. De zaak tegen de 17-jarige Hen drik B. werd vanwege diens leeftijd achter gesloten deuren behandeld. Te gen hem werd .twee jaar geëist, door te brengen in een jeugdgevangenis. Eind vorig jaar was de politie,de verdachten op het-spoor gekomen. Al len zaten in of hadden wel iets to ma ken mot een commune in de Boom- gaardstraat, die was .gevestigd 'in-een gekraakt pand. Er was een gigantisch onderzoek gevolgd, dat meer dan der tig verdachten had opgeleverd. - In totaal bleken deze lieden meer dan honderd inbraken en berovingen op hun geweten te hebben. De waarde van het gestolene beliep zo'n dikke 70.000 gulden, de braaksehade niot meegerekend. Mr. Niessen: „Het leven in een com mune schijnt toch niet alles te zijn. Je hoort er allerlei fantastische verhalen over, maar ik dacht dat de deelnemers' dan ook goed moesten zijn. Dit alles wordt natuurlijk anders als je alleen maar wilt leven als gangsters, als een boevenbende. Deze (jongens gingen op rooftocht, omdat ze te beduveld waren om te werken. Zij zullen er op moeten rekenen dat de maatschappij hard zal terugslaan en op gelijke mate als waarin zij de maatschappij benadeeld hebben,'' erf 'TSir'fwérden door de officier .randfiguren1'van de commune ge noemd," „Er. is een groot verschil met de anideren, want zij werkten. Zij rijn ook bij minder zaken betrokken ge weest. Er was voor hert geen noodzaak zich te laten meeslepen, want het geld hadden zij niet nodig." De rechtbank zal op 30 maart uit spraak doen, (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. De •Nederlandse schaatsenrijders en -rijd sters zullen ook' een huldiging onder gaan in Rotterdam. Zaterdag 27 maart, de eerste dag van het twee daagse jjshockeytoemooi van de Bom bers, zullen de leden van de kernploe gen in Ahoy in het zonnetje worden gezet. Het ligt In de bedoeling dat de heren vervolgens een ijshoekeywed- strijd zullen spelen tegen sportjourna listen. De IJHC Rotterdam is voor het toernooi, waaraan alleen Nederlandse spelers zullen deelnemen, ingedeeld in poule i; samen met, HIJS Hokij en Heerenveen. TIJS Trappers, Nijmegen en.de Amstel Tijgers vormen poule 2 en de derde poule bestaat uit: Den Bosch. Utrecht, en de Eindhovense Springbokken. VLAARDINGEN, .woensdag De staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, de heer H. J. de Koster (vvd), is op dinsdag 23 maart a.s. te beluisteren in zaal „De Harmonie", Schledamse- weg te vlaardingen. De staatssecretaris zal uiteenzetten wat naar zijn mening de „politieke al ternatieven" zijn bij de Tweede-Ka merverkiezingen op 28 aprlL De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds en is voor-iedereen vrij toe gankelijk. Er zal ruime gelegenhèl'tl worden geboden tót discussie. De avond wordt georganiseerd door de WD-afdelingen Maasland, Maassluis, Schiedam en Vlaardingen. VLAARDINGEN De automati sche telefooncentrale de Vlaardlrigeiaesi' uitgebreid met 2000Vnymmers, waar door de nummercapaciteit van deze centrale gestegen is tot 17000 aanslui tingen. N De nieuwe nummers zijn onderge bracht in de nummerreeks 355.000- 356.999. Van de 800 wachtenden op telefoon worden er 250 onmiddellijk aangeslo ten, de overige volgen kort daarop. rJV een wan de vele personeels- organen die ik krijg toege stuurd lees ik het volgende: )tNu nog een woordje tot de jongens. Over de beveiliging vande haren van de meisjes sprak ik reeds. Nu kunnen jongens toch geen mütsjes dragen, hoewel dat voor som mige jongens nodiger zou zijn dan voor meisjes. Het is wel een eigenaardige tijd tegen- töopi'dig. De meisjes, knippen Jiuji haren af en de jongens laten ze groeien. Een jongens kop staat een meisje soms heel aardig, vooral als ze haar haar goed laat onderhouden. 'Maar een meisjeskop op een jongen is toch eigenlijk griezelig. Ik begrijp niet hoe ze er bij ko men, het ts helemaal niet Ne* derlonds en daarbij heel ge vaarlijk wanneer jongens met zulk lang haar bij draaiende ..ptachines werken. Ik hoop dan. oofe'vim harte dat deze lelijke en diuaze jongensmode spoedig voorbij is. Help de veiligheid een handje, vraag je moeder een paar kwartjes en laat je haren afknippenin plaats dat zc morgen of overmorgen door een machine worden uitge trokken". Het zal u duidelijk zijn, dat het bovenstaande is „geschre ven door een oerconservatieve zedenprediker, die niets be grijpt van de hedendaagse jeugd en haar modieuze uitin gen. Zeker, maar het aardige is, dat het geciteerde preekje werd geschreven in 1929Om u te -misleiden heb ik de spel ling uit die dagen en wat an tieke uitdrukkingen gewijzigd. Misschien was u toch al wat wantrouwend geworden door de keutelachtige stijl, Het stukje is afkomstig uit. het blad De Veiligheidik trof het aan in het personeelsor gaan van P. Smit Jr N.V. (machinefabriek en scheeps- werj). In het oorspronkelijk stukje is sprake uanr „hetir haren", „het is zoo helemaal niet Nederlandsch", „lange lokken„leelijke en dwaze jongensmode van het dragen 4>an, lef lokken";, en „paar dub- "ijelfjês" waaróm 'dè langharige -uit. die dagen bij -zijn moeder moest vragen heb ik veran derd in kwartjes. •Het uit 1929 stammende verhaaltje is in het personeels orgaan van jp. Smit terecht gekomen om.-te demonstreren hoe actueel het is. Eind vorig jaar namelijk kwam er bij het bedrijf een ongevalsfar muiier binnen waarop stond: „Tijdens het borert met een elektrische handboortoT door langharige grote dot haar- door boor ge grepen. Grote dot haar van hoo/dhuid gerukt. Kale plek van ongeveer 20 vierkante centimeter. Diverse kleine verwondingen." Een foto van het slachtoffer illustreert het gruwelijke on geluk. Jongens met lange ha ren die bij draaiende machines .werken wordt geadviseerd een veiligheidshelm te dragen. DE Zweeds-Nederlandse Vereniging en de Zweedse kerk organiseren op zaterdag 20 maart a.s. tussen 10.00 en 26.00 uur een rijk gevarieerde „Vlooienmarkt"-loppmark- nad" in. hét Zweeds) .in het ge bouw van de Zweedse Kerk, Parklaan 5 te Rotterdam. Te gen lage prijs zijn allerlei ar tikelen te koop, zoals kristal, porselein, aardewerk, kleding-' stukken vooravoor kinde- rén).i Zweedse paastakken boeken, speelgoed, snuisterij en, schilderijen. De artikelen Een enkele keer kom lk nog in Rotterdam voor familiebe zoek. Zo ook deze week. Ik stapte in lijn 9, doch maakte een fout. De deuren gingen open en ik Etapto In, Een pas sagier zei mij, dat Ik bij de conducteur voorin moest beta len, Ik bedankte deze man en liep naar voren. De tram stond nog stil en de bestuurder zei mij de tram te verlaten, het geen ik weigerde. Ik zei hem dat ik niet bekend was met zijn niet nieuw, maar alle goed^brüikbaar. Tijdens deze markt is er ge legenheid „krov med bröd" (brood met worst) en „bul- lar" (Zweedse koffiebroodjes) te bestellen. Meekomende kin deren worden plezierig bezig gehouden, zodat de ouderen rustig kunnen rondkijken of er iets van hun gading is. De toegang is vrij. deze regeling, doch dat lk di rect ging betalen. Daarmee was de bestuurder niet' tevre den en zei: „Sodemieter de tram uit." Ik weigerde en zei, dat ik kon bewijzen dat lk van buiten Rotterdam kwam. Hij antwoordde: ,Jk kan die geintjes." Nognaals zei lk dat ik mijn treinkaartje kon laten zien en dat lk met dc situatie niet bekend was. "Weer zei hij, dat ik moest opdonderen. Ik bleef weigeren. Toen vroeg hij of ik een kaart had. Ik gaf hem mijn kaart en hij weer: „Zo, ze heeft wel een kaart." Tenslotte heeft hij afgestem peld en reed verder. 's Avonds wilde ik via de achterkant van het Centraal Station met - de trein huis waarts gaan. Dit werd mij sterk afgeraden omdat het daar 's avonds voor een vrouw gevaarlijk was. Deze Rotter damse dag was voor mij dus geen succes- Een ding hoop ik echter dat als Joe Fraaier naar Holland komt hij ook Rotterdam met een bezoek wil vereren en ge bruik zal maken van lijn 9. Hopelijk stapt hij dan ver keerd in. Hoogachtend, J, Amold-Bras, Bergen op Zooem (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. Als Excelsior zondag van Haarlem -41 winnen en dat zal beslist noodzake lijk zijn om zich in de eredivisie te handhaven dan zal het heel wat beter moeten voetballen dan gister avond in het oefenduel met Zwart "Wit '28. De Kralingers speelden tegen de kersverse kampioen in het zaterdag voetbal bijzonder hautain ea ongecon centreerd en kregen daarvoor als straf een 13 nederlaag aangemeten, Trainer Bob Janse wistna afloop niet of hij moest huilen of lachen. Enerzijds vond hij het wel bescha mend dat zijn ploeg op een dergelijke wijze was afgegaan maar anderzijds had hij het gevoel aat deze nederlaag een gunstig effect kon hebben. „Da jongens zitten nu behoorlijk tegen el kaar te kankeren", zei hij na afloop, „Ze begrijpen wel dat de zaken zon dag heel anders aangepakt zullen moeten worden", De man die Excelsior de meesto problemen had bezorgd was de ra zendsnelle en ongelooflijke ijverige spltsspeler van Zwart Wit, dé bebaar de Frans Steur. Deze ex-speler van Oiympia gaf zijn ploeg in de eerste helft met een fraaie kopbal de leiding en legde na de rust toen Excelsior door Kwakkernaat gelijk had gemaakt ook de basis voor de tweede treffer door «en slim passje te geven ftan Viergever. Excelsior raakte door die nieuwe achterstand zo vande kook dat het Zwart Wit, na een fout van doelman Van der* Roer, nog een derde doelpunt (weer van Viergever) moest toestaan. Zwart Wit- miste doelman Reitsma, die 's middags met het ama- teurelftal tegen Feijenoord had ge- spzeld (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Voor het jeugdbiljartcn. Is de belangstelling sterk groeiende en in ons land zijn reeds veertig clubs van jonge mensen, die zich aangetrokken voelen tot de biljartsport, Ook in Rotterdam organi seerde dc vereniging Kunst en Ver maak Rotterdam, in de blljartwereld als K.V.R. enkele jaren geleden een i jeugdploeg. Dank zij enkele enthou siaste instructeurs, alsmede de heer Luuk van Straalen, die zijn biljart- zaal, anders zondags gesloten, be schikbaar stelde voor de training. Ge regeld groeide het aantal deelnemers. Thans zal K.V.R. een toernooi gaan houden op zaterdag 3 en zondag 4 april in de biljartzaal Piet van de Pol. Daar zullen veertig jeugdb'JJaff- ters uitkomen, allen kampioen van hun club. En wordt op zeven biljarts gespeeld en daarvoor is een uitgebreid programma samengesteld. De lengte van de partijen die de jonge biljarters moeten .spelen wordt vastgesteld in verband met hun gemiddelde, dat of ficieel is vastgesteld. w Een toernooi als dit, zal veel span ning en misschien ook goede resulta ten brengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De bil jartvereniging Rotterdam zal aan staande donderdag zestig jaar bestaan en ter gelegenheid daarvan zal in een der zalen van Engels een receptie worden gegeven. Dat de belangstelling daarvoor heel groot zal zijn, ligt Voor de hand, want de oudste biljartclub, die nu haar diamanten feest gaat vieren, heeft steeds in de biijarterij, "zowel in Rotterdam als in ons land, een zeer goede naam gehad. „Rotter dam" leverde zelfs, zy het jammer genoeg voor slechts korte tyd, een voorzitter van de Kon. Ned. Biljart bond. Ir. C. P. Scheepers, die al jaren in Mexico en sinds kort in Afrika werkzaam is, leeft evenwel nog steeds met zijn club mee. Tal van andere leden gaven de club veel aanzien. Daar is allereerst de heer A. Sengers, die zeven keer lands kampioen drie banden was en in vele Internationale biljarttoernooien een geducht .tegenstander en verder Ben Bornkamp en Toon Tournier, die vóór de nodige kampioenstitels zorgden. Met hen trad ook Jacq Barzilay meer malen op de voorgrond. Dat er in de gelederen verliezen ge leden werden was begrijpelijk. Gevoe lig vooral, toen een van de oprichters, Jan van de Hoeff, de ere-voorzittèr Sengers en ook Bornkamp overleden. Gelukkig kwamen er ook jongeren, die als biljarter de aandacht op zich vestigden, een Van Heezik, een Gon- laq en Wassenaar. De toekomst ziet er dus voor „Rotterdam" niet'somber uit. Aan verhuizingen is de club niet te kort gekomen. In 1911 begonnen in het gebouw De Vereniging aan het Slagveld verhuisde men achtereen- volgcns naar de Hugo de Grootstraat, Het Gouden Hoofd en. Suisse aan de Blaak. Daar gingen in 1940 alle bezit tingen verloren. Na de oorlog kwam het clublokaal aan de Tidemanslraat terecht en sedert vele jaren hanteert Tournier al de voorzittershamer in de biljartzaal Engels. Donderdag zal blijken hoe de oudste biljartclub In onze stad gewaardeerd wordt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1