een Lachende politie Oude Noorden informeert f bewoners over huren ROTTERDAM RIJNMOND MAAR MENEER Raadsleden willen beleidsnota oyer luchthaven Jan Brandwijk geeft orgelconcert in Immanuelkerk KLEUREN-TELEVISIE R0H7Y Fortuna VI. wil financiële steun Wie manipuleert „Geen beloften doen die niet nagekomen kunnen worden" van gemeente Geld en munten Ahero WC-papier Koemgènstniar Fëj er.oordl Eén van de wijken waar de inwoners het meest van zich laten horen is zeker Feyenoord. Het eiland Fejjenoord, oorspronkelijk een landelijk gebied, werd in 1869 bij Rotterdam gevoegd. Naast de grote werf. van de Ned. Stoomboot Maatschappij waren er enkele kleinere bedrijven. In de jaren 18S01910 is Feijenoord geheel volgebouwd en zijn de havens en industrieterreimen aangelegd. Uit dezo tijd stamt, wat nu nog een van de grootste problemen in de wijk is, namelijk de vermenging van fabrieken en woonbuurten, waardoor stank cn geluidshinder voor de bewoners ontstonden en druk verkeer o.a. treinen door de woonstraten moest. Daarbij komt dat Je verbindingsweg tussen het centrum van de stad en het steeds groeiende Rotterdam-Zuid, evenals die met het zuiden van het land, door Feijenoord liep (Oranjeboom- en Rosestraat), Pas in 1941 bracht de Maastunnel, enige ontlasting, maar ondanks het feit dat daar enige jaren geleden de Van Brienenoordbrug* bij kwam is het doorgaande verkeer voor de Feijen- oorders nog steeds een grote last. Onzekerheid heerst nu bij de bewoners van Feijenoord over de toekomst van hun wijk. De plannen voor de Wil lemstunnel en mogelijk een spoorwegtunnel nood zaken tot afbraak van een groot aantal woningen. Ook maakt veroudering van veel huizen sanering nodig. Zal Feijenoord een woonwijk blijven of wordt het geheel voor verkeer en industrie bestemd? Een vraag van grote betekenis voor de bewoners en degenen die er een winkel, café of iets dergelijks hebben. De verontruste Feijenoordèrs hebben een wijkcomité opgericht dat bij de gemeente aan dringt op duidelijkheid en inspraak met betrekking tot de toekomst van de wijk. Op deze pagina treft u enkele foto's uit de verzameling van het Gemeentearchief aan van Feijenoord uit het begin van onze eeuw. Een twee de serie foto's volgt binnenkort. Van vele nu heer sende problemen was toen, zoals de foto's laten zien, de kernal aacnvezig. Een gedeelte van een plattegrond van Rotterdam uit 1908, waarop Feijenoord te 2ien is. De bouw van de wijk was toen vrijwel voltooid. Het westen van Feijenoord is havengebied (Spoorweg-, Binnen-,,Entrepot-en -.Konings haven), hetoosten havetf- en industriegebied. Betekening van enkele:letters; A Wilhelminakerk; C r.*k, kerk van-de H.H. Martelaren van Görcu'm? K gasfabriek; L de oude protestantse kerk bij de gasfabriek. Een typisch Feijenoordse straat is de Roentgenstraat: aan de ene zijde woonhuizen, aan de andere kant fa brieken en de straat, met rails, ge plaveid met „kinderhoofdjes". Twee van de fabrieken zijn er nog steeds: links de Oranjeboombierbrouwerij, waaraan de Oranjeboomstraat (op de voorgrond) zijn naam ontleend, wat verder de margarinefabriek van Van den Bergh (nu Van den Bergh en Jurgens). Op wat nu het terrein van laatstgenoemde fabriek is, stond vroeger nog een koolzuurfa- briek. Nog eerder (18781886) stond aan de linkerzijde van de straat een r.-k. noodkerk, de voorganger van de kerk aan het Stieltjesplein. De rails werden vooral gebruikt door treinen die melk, afkomstig van de Zuidhol landse eilanden, van het RTM- emplaccrrient aan de Rosestraat naar de margarïnefabriek brachten. Een van de. eerste moderne' indus trieën van oris land.'was het'„Eta- blissement FIjenoord" van de Ned. Stoomboot Maatschappij, opgericht in 1826. De Duitser Gerhard- Morltz Roentgen (van de Roentgenstraat) was de eerste directeur van het be drijf, een scheepswerf met machine fabriek. Aanvankelijk was de fabriek gehuisvest in hat oude „Pesthuis", maar hij breidde zich steeds uit. Wel was in de eerste Jaren steun van koning Willem in de vorm van orders voor de bouw van marine schepen b.vnodig, om het be drijf in stand te houden. In 1855 werkten er al 900 mensen. We zien het bedrijf hier, uit zuidoostelijke richting vanaf de Maas in 1911. Het „Pesthuis" is enkele jaren eerder afgebroken. Het zou ongeveerin het midden van de foto gestaan hebben. Rechts de helling van de werf. ROTTERDAM Bewoners van het-Oude Noorden, die klachten hebben over hun woning, kunnen zich met ingang van maandag 22 maart verzekeren van daadwer kelijke en deskundige hulp. Dan start namelijk een commissie van het wljkorgaan Het Oude Noor den met een hauractie, die «p op is gericht de bewoners duidelijk te ma ken wat hun rechten eUh. Het gaat vooral om de huurverhoging van 1 april, die geweigerd kan worden Wan neer de hulaboaa hijvoorbeeld repara ties niet uitvoert, de woning slecht onderhoudt of een te hoge huur bere kent In vergelijking met gelijksoortige woningen. Voortaan zal iedere maandag- en donderdagavond van. half acht tot ne gen uur een spreekuur worden gehou den in het wijkgehouw aan de be Pij- nackersttaat, waar elke bewoner van het oude Noorden met zijn klachten terecht kan. De leden van de dinsdagavond op de vergadering van het wijkorgaan samengestelde commissie, waarin ook de werkgroep Het Oude Noorden ia vertegenwoordigd, zullen Inlichtingen verstrekken, klachten onderzoeken en eventueel de huiseigenaar benaderen. Bewoners kunnen de te volgen proce dure geheel aan de commissie overla ten, die dan ook een flinke hoeveel heid verwacht. Mede daarom zijn be woners, die aan de huuractie willen meewerken, ook van harte welkom in het wijkgebouw. In de meeste geVallon blijkt de zaak •na enkele brieven met de huiseigenaar te kunnen worden «eregeld, zo -is ge bleken In het oude Westen, waar men al enige Ujd met een huuraotie bezig is. In de enkele gevallen, waarin de zaak voor de reenter komt. is roe vrouw mr Barendrecht, rechtskundig adviseuse In Het Oude Westen bereid ook in Het Oude Noorden rechtskun dige bijstand te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, De raadsleden W. van der Vlerk, L. M. Bliek en C. H. Pieren (allen PvdA) hebben het college van b. en w. ge vraagd een afzonderlijke beleidsnota te wilden aan de luchtbsvenproble- ma'iek. Zij vinden dat naast de milieuhy giëne, de geluidshinder en de econo mische overwegingen ook de planologie do volle aandacht moet krijgen. Voorts zijn zij van mening dat de tweede nationale luchthaven en de consequenties daarvan voor de lucht haven Rotterdam ln de beschouwin gen moeten worden opgenomen. De raadsleden pleiten verder voor een of meer hearings over de proble matiek. ROTTERDAM, Jan Brandwijk, onganïst van de Salvator- kerk in HIHegersberg, geeft op 26 maart een orgelconcert in de Imma nuelkerk in de Berlagestraat in dé Prins Alexanderpolder. Het is het vijfde in een reeks van zes concerten. Het evenement begint om 20,30 uur. ADVERTENTIE) OP RUIME KEUZE EN GOEDE SERVICE KUNT U REKENEN BIJ UU Wb I TEL. 1t8BH-235327 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, donderdag. Terwijl de Federatie Betaald Voetbal Organisatie (FBO) met een plan is gekomen om rigoreus het mes te zetten in het vader landse 'profvoetbal, heeft Het be stuur van Fortuna het Viaar- dingsë gemeentebestuur gepolst over financiële steun. De iheer Jo Houdijk, de voorzitter van Fortuna, ontkende dat de finan ciële positie van zijn club op dit mo ment grote zorgen baart, „We spelen quitte", zo zei hij, „en'dat is ln ver houding met menige andere club niet ongunstig. Maar er is geen basis om door te 'gaan, Vooral de opleiding van jeugdspelers is een. enorm, kostbare zaak geworden. Van de zijde van het bedrijfsleven hebban we ln Vlaardln- gen niets te verwachten, zodat we dus zijn aangewezen op de gemeente". Voorzitter Houdijk vertelde „zeer positief" te staan tegenover de plan nen van de FBO. „Er moet zeker iets gebeuren", meende bil. „Ik vind het een zeer goed vooraten Ik ben even wel van mening dat Fortuna niet ln aanmerking komt om naar de ama teurs temg.te keren. In Vlaardir.gen is er zeker bestaansrecht voor een prof club, maar dan moeten we welsteun krijgen, Dit is geen 2aak van een ver eniging alleen, dit is een zaak van heol VTaardlngen". ln de afgelopen week schreef de co lumnist Van der Meijde onder de titel „Manipulaties" een vreemd artikel: Van der Meijde: „PvdA, D'66 en CPN sponnen namelijk samen om één lid van hun fracties (tezamen 43 zetels) in het dagelijks bestuur van Rijnmond te manipuleren". 38 leden (31 PvdA en 7 D'86) wen sen een D.B, dat bestaat uit 4 leden van die partijen en 3 leden uit het confessioneel-liberale blok (33 van de 81 zetels). Van de 10 ongebonden le den zijn er 3 als uiterst rechts en. 6 als uiterst links te betitelen. Logisch gevolg van deze verhouding (3833) is een D.B. me,t twee gekozen gecommitteerden en een benoemde voorzitter uit het confessioneel-libera le blok cn 4 gecommitteerden van de andere kant. In september 1970 zeiden confessio nelen en liberalen: „Neen, we willen niet dat de „38" in de raad een meer derheid in het D,B. hebben. Als jullie dat doen,, dan doen wij niet meer mee". Voor een klein deel van de PvdA- fractie was de konsekwentie, dat zij capituleerden voor de druk van rechts en bij het uitdelen van de stembriefjes bleven zitten om in elk geval schor sing van de zitting van de raad te voorkomen. Gecommitteerde Van Leeuwen werd zo met 26 stemmen de liberale vertegenwoordiger in het D.B., gecommitteerde v.d. Drift scoor de 31stemmen en gecommitteerde 1 Burger 29 stemmen. De „capituian- ten" in de PvdA zijn inmiddels omge turnd tot „spijtoptanten", d.w.z. ze voelen nu wel voor een op zich te rechtvaardigen meerderheidsweerspie- geling in het D.B. Dat mag toch. zeker in de politiek? Het is volstrekt onbegrijpelijk, om niet te zeggen onbetamelijk, dat Van der Meijde het over „manipuleren" durft te hebben, hoogachtend, A. P. van der Jagt lid fractie D'66 ln de Rfjnmondraad (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag Het niet of niet tijdig honoreren van ver wachtingen en beloften heeft een bij zonder slechte invloed op de relatie burgerij-gemeentebestuur. Op grond van deze mening wil het D'66 raadslid E. G. Reïnhardt morgen tijdens het vragenhalfuur in de gemeenteraad van B en W vernemen hoe voorkomen kan worden dat er verwachtingen worden gewekt die men niet tijdig of helemaal niet kan inlossen. Als voor beelden noemt de heer Reinhardt het zwembad in het Oude Noorden, de verwijdering van Havedam aan het Weena, het zwembad en andere zaken in het Oude Westen en sierbestra ting en andere .verfraaiing van hot winkelcentrum Binnenweg. Spelreaols: Plaalalns beteXinl oeen InstammTnfl, Geen «nonlaine brlavan.Ta lans» b'iartfl moalsn bekort warden. Niets boeit mij weer dan een werulngsad- vertentie van de Rotterdamse politie. Als u deze rubriek enigszins volgt, weet u dat ik een zwak heb voor de politieman. Politieman, het moeilijkste beroep ter wereld. Want iaat is er moeilijker, zeg maar onmenselijker dan de wet handhaven. Toch zijn er mensen die beroepstoethand- havers worden. En toch niet om voortdurend applaus van het publiek in ontvangst te nemen. Goed doen ze het nooit, onze dienders. Dan tre den ze te hard op, dan te zacht, een enkele keer wel re delijk, maar psychologisch on juist, nu ee«s doen ze kinder achtig, dan iveer te slap. Waarom wordt iemand toch politieman? „Vader, ik Wil later bij de politie" „Zo mijn jonpett, waarom dan?" „Ik wil zo graag orde e« ge zag handhaven, vader." Zo gaat dat natuurlijk niet en de opstellers van toervïng- aduertenties toeten dat. Men pakt de zaken anders aav, in hakend op de actualiteit. Mis schien las u die advertentie ook al: „Een niet alledaags gebeu ren om zo'» uitgelaten menig te te begeleiden. Het betekent handenvol werk voor het Rot terdamse politiekorps. Dat te recht trots is op de viae van de kamptoensclub. Het getuigt ook van de goede verstandhou ding tussen de politie en de Rotterdamse bevolking. Een contact dat wij in de toekomst lie/sü nog verbeteren. Daarom zoekt de Rotterdamse politie moderne mensen met een ei gentijdse mentaliteit. Die niet alleen fysiek, maar vooral mentaal hun mannetje staan. Die begrijpen, dat de politie er niet alleen is om te verbieden, maar ook om te helpen". De advertentie wordt geïllu streerd door een foto, tonend een gehelmde agent, heroïsch op een motorfiets, lachend langs een menigte Uitgelaten Feüenoordsupportera rijdend. Goed. Feijenoord teint niet iedere week de Europacup en het werk bij de politie is na tuurlijk niet altijd om te la chen. De advertentie wordt hierna dan ook wat zakelijker. Onder het kopje „Wat moet je doen" volgt een overzicht van nogal avontuurlijke potitiebezighe- den eindigend met deze be schouwing; „Da's geen een voudig werk. Het vereist naast 'n aantal goede karaktereigen schappen, een grote belang stelling voor alles tvat zieh t» onze maatschappij afspeelt. Een politieman moet begrip op kunnen brengen. Ook voor hippies. De drijfveren van de demonstrerende dolle mlna's of Vietnambetogers moet hij kunnen onderkennen". Men ziet, de politie is «iets menselijks vreemd. Maar het zau toch wel aardig zijn ge- meest als de advertentie ook melding had gemaakt van bij voorbeeld het in weer en wind regelen van het verkeer op tochtige kruispunten e» ande re nare klussen die agenten krijgen op te knappen. GELD door de eeuwen heen" is de naam van een ten toonstelling, die van J9 maart tot en met 1 mei wordt gehou den aan de Zeilmakersstraat 21 waar de vereniging De Verzamelpionier zijn onderko men heeft. Er wordt een zeer uitgebreid bééld gegeven van alles waf met geld heeft te maken, .be-r ginnend met Romeinse munten en primitief geld: mesgeld uit Cftina, stovengeld uit Ivoor kust, kralcngeld uit West-Afrt- ka, speelgoed van paretmsnoer uit China, speelgeld'va» steen uit Stam, goudgewicht uit Ca meroon, goudgewichten van de Ashanti, belgeld uit Afrika, Manilla King uit Kongo (ge wicht 3.5 kg), Katanga kruis, Gist Tribe uit Sierra Leone, Kauri schelpjes en bruidsgeld uk Kongo. De tentoonstelling ts uitge breid met zogeheten „intern- geld": munten voor plantages, 7evangenlssen, schepen gestich ten, bordelen, broadpennin- gen, Esperantogeld en plastic munten van het Nederlandse leger. Verder ziet men geld uit Va ticaanstad en Nieuw-Guinea; bankbiljetten uit Bktfra en biljetten van linnen uit Duits land, Ook. is er veel literatuur over numismatiek tentoonge steld en wuntcuriosa zoals een Chinese tempelhond van cas hes, een mwntgewichtdoosjet sierraden gemaakt van mun tjes en spaarpotten. De tentoonstelling is door „De Verzamelpionier" bijeen gebracht utf verschillende prlvé-collecties. De toegang is gratis. OP 17 en 18 april organl- seert de Sint Petrus Ma- voschool aan de Staitonssiugel een fancy-fair in het kader van de Ahero-actie. Ahero is een dorp in Kenya, waar twintig lagere schooltjes moe ten worden gebouwd. De Ke- niase regering wil wel helpen, maar dan moet de bevolking zelf eerst f,120.000 op tafel leggen. Maar daar is de bevol king te arm voor. De Stichting Ahero-jriends heeft op zich genomen de bevolking van het dorp te helpen en op verzoek van deze stichting u?il de Rot terdamse schooljeugd proberen voor dit doel êo.ÖDO in te za melen. Daarom heeft de 5int Petrus Mauoschool een bazaar georganiseerd. Op het be drijfsleven wordt een beroep gedaan prijzen beschikbaar te stellen, waartoe men 2ich kan wenden tot het volgende adres: Vincent Helntz, Noordsingel 93A, Rotterdam 3011, tel. 287725. /N Pemis is eenactiegroep bezig geld in te zamelen voor een Unie ej-pro jee t in In donesië: de bouw van een pro vinciaal opleidingscentrum op geneeskundig gebied, dat f 800.000 gaat kosten. Maan dag 22 maart vinden de intvo- uers van Pernis een stencil met bestelbon in hun brieven bus. Men kan èén 'of meer rol len toiletpapier bestellen. Woensdag komen de mensen van „Actiegroep Wat doen wij" de bestelbonnen ophalen en de zaterdag daarop kunnen de Pernissers veilig naar de WC gaan. Waarom juist toilet papier? Zit daar een diepe symboliek achter? Het is veel eenvoudiger: men verkoopt WC-papier opdat niemand zal kunnen zeggen wtj hebben niets nodig. pag. 4 - donderdag 18 maart 1971

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1