BEBEmi 'Invaliden gaan eindelijk eens van zich afbijten' n ¥$jsp$ ABN Kasóbligaties Engeland heeft psycholoog nodig meer dan econoom 'NEDERLAND REMT HANDEL MET DE SOWJET-UNIE' ralstonss PROMOTOR ACTIE HOGERE INTERIM-UITKERINGEN: DE SCHÏEBAMM hlpsA. V. cSujB Een. veilige spaarvorm met een hoge rente: rente thans 7 lfo -7 V20/o f 100,-per stuk Drie soorten Aan. toonder Algemene Bank Nederland door George Bull Iihcht van Russische handelsattaché: Uitgeverij van Arbeiderspers gaat samen met Querido Bijna 10.000 mensen minder in de bouw WITTE KAT BATTERIJEN Kamer wil naar één vergunning voor winkelier Bij Swarttouw nog geen beslissing Nedap rekent op gunstig jaar donderdag 18 maart 1971 - l A. HONING strijdbijl (Van onze sociaal-economische redactie) HILVERSUM, donderdag. „De mensen die al wat langer in» valide zyn behoren in onze samenleving tot het vuil. Ze zjjn niet produkiief en daarom voor onze prodnkticmaatsehappen van ge nerlei waarde meer. En dat laat die maatschappij ons telkens weer merken. Het wordt tijd dat ook de invaliden, en dan speciaal de oud-invaliden eens van zich gaan afbijten. De actie die wij voeren om een betere pensioenregeling te krijgen voor de oud-in validen zou daar het begin van kunnen zijn." pat zegt de heei A. Honing die de oud-invaliden op deze ma nier oproept de strijdbijl op te graven. Hij is de promotor van de handtekeningenactie die de Tweede Kamer er van moet over tuigen dat de uitkeringen voor de mensen die vóór juli 1967 inva lide zijn geworden, drastisch omhoog moeten. (ADVERTENTIES) do drogist heafttl Pakt op altes! Zelfs op alle oude a olievertlagen. Jr Superlalex Muurverf van ja Dam chips voordeelchips, feestknappertjes. lekkere honger- happertjes. het zakje met de rode ruit Zoals bekend heeft de oude invali diteitswet op 1 juli 1967 plaats ge maakt voor de WAO. de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering. De mensen die invalide waren vóór juli 1067 bleven een1 uitkering houden op grond van de invalidi teitswet mèt nog een „interim-aan vulling", samen een bedrag vormend van ongeveer 80 procent van het mi nimumloon (op het ogenblik rond 167). Degene die na juli 1967 invalide werd, ontvangt maximaal 80 procent van het salaris wat hij verdiend zou hebben als hij niét in valide zou zijn geworden, met een maximum van ongeveer 475 per week. De heer Honing (42), zelf „oud invalide", sinds kort lid van de Al gemene Nederlandse Invaliden Bond en tweede voorzitter van het district Het Gooi van deze bond, zegt van zichzelf dat hij een „goudhaantje" is vergeleken met vele andere oud-in validen. „Ik krijg per vier weken een netto bedrag uitgekeerd van ƒ595,40. Dat zou op zichzelf natuurlijk lang niet genoeg 2(jn om enigszins redelijk met mijn gezin te leven. Maar mijn vrouw heeft in de voorbije jaren ge studeerd en kan nu als lerares hand vaardigheid wat bijverdienen. Goudhaantje dus. Maar neem nu: die verzekeringsman hier in de buurt die toen hij nog werkte een inkomen had van ongeveer ƒ20,000 per jaar; die moet het doen met zo'n 600 per maand, Logisch toch dat er binnen dat gezin (vader, moeder en ean paar kinderen) grote spanningen ontstaan." „Trouwens, niet alleen bij deze verzekeringsman, maar ook bü de voormalige directeur van een bedrijf die ik ken, die verdiende 60,000 per jaar en kreeg toen hij vóór juli 1967 een auto-ongeluk. Invalide. Misschien dat hij nog wat geld ach ter de hand had. Misschien ook niet; in ieder geval moet hij het nu ook met die ƒ505 per maand doen. En wat doe je daar nu helemaal van?" Niet genoeg De heer Honing legt 'Uit dat de verhoging van de uitkering die mi nister Root vink heeft voorgesteld, bij lange na niet genoeg is. „In eerste instantie „bood" hij 000 per jaar méér voor de oud-invaliden. Nu heeft hij er, onder druk van de Ka mer 832 van gemaakt, zo'n 70 per maand erbij. Natuurlijk, meege nomen. Maar niet genoeg. Niet ge noeg om de gezinnen die toch al een morele klap hebben gekregen omdat do kostwinner invalide is, financieel zonder zorgen te laten. De invaliden blijven in huis. Ze zijn schuw. Ze lopen niet met hun ellende te koop. Ze zitten maar een beetje te zitten en gaan dan dood. Esn beetje sneller dan andere mensen. En daór moeten we wat aan doen. De Tweede Kamer gaat nog deze maand beslissen over het voorstel van minister Roolvlnk om er voor de oud-invaliden die looptijd 3 jaar, rente 7>A% looptijd 4 jaar, rente 7/2% looptijd S jaar, rente 7/2% De ABN Kasóbligaties lulden aan toonder en zijn voorzien .van jaarcoupons. Vaste aflossing s- en coupon dag 1 met ABN Kasóbligaties verkrijgbaar bij alle kantoren van de 832 er bij te doen. Wij verzamelen handtekeningen om de Kamerleden te bewegen méér te vragen," De heer Honing vertelt dat het gaat om ongeveer 130.000 invaliden van vóór juli 1067. „Iedereen praat natuurlijk weer over de kosten, We kunnen het niet betalen, er is geen geld voor. Hoeveel moet de gelijk schakeling van de oud-invaliden met de WAO'ers kosten? 2e zeggen van ongeveer 250 miljoen. Een enorm bedrag, dat is waar. Maar het heeft me gefrappeerd hoe snel ze geld konden vinden toen door een vergis sing van de Kamer er een bedrag van 45 miljoen wegviel. De volgen de dag was er 75 miljoen tevoor schijn getoverd zodat ze nog ƒ30 miljoen extra konden opmaken," ..En wat doen zo met het geld dat niet wordt afgehaald in het kader van de afkoopregeling rentekaarten? Dat Is nou typisch een potje waar de de oud-in validen mooi van zouden kunnen betalen. Maar de invaliden hebben tot nu toe nooit wat gezegd en dus kunnen ze mooi In de hoek blijven zitten. Maar daar komt wèl verandering In. Onze handtekenin genactie Is daar het begin van. Onze slem moet hoorbaar worden." Lindeteves-Jacobcrg N.V, (handel ln technische artikelen, kapitaalgoede ren enzovoort) ln Amsterdam: 16 pro cent tegen 14-nrocent over 1970. Jaar vergadering op 12 mei. Proost en Brandt (papierhandel en -verwerking) in Amsterdam: 19 pro cent tegen 21 procent over 1989. ALLICHT! G Noteert u mij als abonnee van Be Schiedammer. Q Ik wil graag De Schiedammer 14 dagen g r a t i s op proef. Naam:.. Adres:- Plaats:- Gironummer:-. Gemakkelijk. Het gewenste hokje xwart maken, de bon invullen, uitknippen, in envelop doen en sonder pOft- 2egel opsturen naar De Schiedammer, Antwoordnummer 1705 in Rotterdam. ENGELAND heeft de wereld veel van zijn grootste economen gegeven maar in het Engeland van vandaag lopen de economen rond met nogal bedroefde gezichten en met een onbegrijpende blik in hun ogen. Het is moeilijk te ontdekken waarom. In de afgelo pen twintig jaar is de Britse economie van de ene crisis in de andere terecht gekomen on danks het feit dat de economen bijna al hun gesuggereerde oplossingen uitgeprobeerd heb ben gezien. En dit jaar een belangrijk jaar voor de toekomst van de Britse verhoudingen met Europa en de rol van Engeland in de wereld zijn de problemen ernstiger dan ooit en de vooruitzichten voor een oplossing ver warder dan ooit tevoren. Het is dan ook geen wonder dat het Britse bedrijfsleven dit keer niet naar de economen kijkt om de problemen op te risen. Waar '.ehten de Britse zakenlieden hun blik wèl "op? Veel van hen, dat is een ding dat zeker is, kijken naar Europa en dan in het bijzonder naar de voor uitzichten voor de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. Er zyn overigens ook veel Britse industriëlen, met name de scheepsbou wers. die niet zo blij zijn met de aansluiting van. Engeland bij de EEG. Maar de leiding van het machtigste Engelse bedrijf een barometer van de Britse economie heeft over de Britse toenadering tot Europa beslist geen enkele twijfel: de topman van Imperial Chemical Industries, Sir Peter Allen, zei onlangs in Londen dat zijn mammoet-concern, de investeringen in Engeland in de komende jaren gaat beperken maar dat 1CI van plan is meer in het buitenland te gaan doen en dan speciaal in Europa. Met een tikkeltje afgunst in zijn stem zei Sir Peter; „Europa groeit sneller dan het Verenigd Koninkrijk en dat is één reden waarom wij m de Gemeenschappelijke Markt willen. Het zal ons een genoegen zijn ons te kunnen optrekken aan het groeitempo in Europa..." Meer dan genoegen. De Engelse zakenlieden zou den hun hoeden in de lucht gooien van blijdschap als Engeland in de komende jaren even snel zou kunnen groeien als Europa. Zonder een snellere groei van de economie en betere winstcijfers, we ten zij dat de toekomst er kaal uitziet. Hoe kaal precies kan de buitenstaander beoor delen door te Kijken naar de Industriële gebeurtenis sen in de afgelopen winter. De Britten werden ge schokt door het nieuws van de liquidatie van Rolls- Hoyee, kort daarna gevolgd door het bankroet van een van de grootste auto-verzekeraars van het land. Tekort aan krediet heeft zijn tol geëist, ook bij de winstcijfers van de kteinere bedrijven. Een. groeiend aantal Britse bedrijven heeft al aange kondigd dat zij hun investeringen zullen beperken. Ford-Amerika heeft al gezegd een grote nieuwe fabriek liever ergens anders neer te zetten dan in het Verenigd Koninkrijk. Schadelijke stakingen in de elektriciteitsbedrij ven en bü de PTT zijn nog verbitterder geworden door een boze confrontatie tussen de regering en de vakbonden over een wetgeving om de uitwassen van onofficiële stakingen in bedwang te houden en om het werkterrein van de vakbonden te begrenzen. De inflatie de grootste hoofdpijn van allen gaat door ondanks allerlei maatregelen. En ondertussen hoofdredacteur van het Britse maandblad "The Director" heeft de mogelijkheid van de Britse toetreding tot de EEG de publieke belangstelling nog niet wakker kunnen maken. De meest directe angst die bij velen leeft js het groeiende werkloosheidscijfer, dat nu al dichtbij de driekwart miljoen ligt. TK moet niettemin melding maken van het feit dat ■*-cr geen gevoel van wanhoop heerst Ln Engeland, noch bij de zakenlieden noch bij het grote publiek, ondanks het nagelbijten van de economen. Er is zelf oen gevoel dat dit het donkerste uur kan zijn vóór de dageraad. In de paar maanden dat de ragering-Heath nu aan het bewind is, heeft zij de indruk gegeven vast besloten te 2jjo een nieuwe houding te scheppen in de Britse handel en ln het Britse leven een hervorming van de vakbonden, een verhoging van de efficiency en het concurrentievermogen van de handol en een actieve rol van de regering in het economische leven. Ën er bestaat geen twijfel aan de energie, zelfs aan de onbarmhartigheid, waarmee de minister-president deze doelen na streeft. Gelukkig kan hij zich op het ogenblik wel wat risico's veroorloven omdat de betalingsbalans tenminste sterk staat en de verwachtingen over meer expansieve maatregelen (gehandhaafd worden. Fundamenteel gezien komt het er op neer dat de Britten die in de afgelopen jaren ln het „paradijs van een gek" hebben geleefd, nu de schokken en het wakker schudden van de afgelopen maanden nodig hebben ais uitdaging om de realiteit onder ogen te zien. (Niet in het minst ontstellende resultaat is het aantal leidinggevende mensen dat op hun kan toor komt en een briefje vindt waarin staat dat zij overbodig zijn). TTE regering, de vakbonden en de leiding van be- drijven zijn druk bezig geweest elkaar te be schuldigen van onbekwaamheid in de afgelopen ja ren; nu kfjkcn zU meer dan ooit naar hun eigen verantwoordelijkheden en zwakheden. Wat ztf zien zijn geweldige mogelijkheden, die-te vaak verknoeid worden door een slappe houding en door gebrek aan eerzucht niet door een gebrek aan vakman schap of Intelligentie. Wellicht komt nog de beste diagnose van Engelands moeilijkheden van de psy chologen en niet van de economen. Toch is de grootste uitdaging de kans op toe treding tot de Europese Economische Gemeenscha», De vraag wordt nog steeds gesteld: zullen do Fransen een te hoge prijs vragen? Niemand is zeker van het anlwoord maar wel kan rustig gezegd worden dat als het Britse verlangen om tot de EEG toe te treden opnieuw mislukt, de gevolgen voor deGemeen schappelijke Markt zelf, maar ook voor Engeland zeer groot zullen zijn: en er zal een nieuw patroon van Europese betrekkingen ontstaan. (Van 0112e econorrische redactie) AMSTERDAM, donderdag. „De handel van Nederland met de Sowjet-Unie ontwikkelt zich onder minder gunstige omstandigheden dan die met de meeste andere landen. De handel tussen beide landen is niet al te groot. Dat komt doordat niet alle kunstmatige belemme ringen zijn opgeruimd," Dat zei de heer A. G. Tichonow, handelsvertegxnwoordiffer van de Sowjet-Unie in ons land, gisteren ter gelegenheid van de „Dag van de Ne derlands-Russische handel", in de RAI. Hij gaf daar enkele voorbeelden van; veel Russische goederen worden by import in Nederland zwaarder be last dan soortgelijke goederen uit an dere landen, Voorts is de import van veel Russische goederen gebonden aan hoeveelheidsbeperkingen, in tegenstel ling tot goederen uit andere landen. Door net bestaan van een systeem van individuele importvergimmngen in Nederland, bekijken de Russische autoriteiten eventueel te sluiten con tracten met Nederlandse bedrijven met grote voorzichtigheid, zei de heer Tichonow, Hij merkte verder op dat Russische technici vaak ons land niet binnen- mogen, of slechts voor een bepaalde tüd worden toegelaten. Zo kan een Russische burger, president-directeur van een Russisch-Nederlands bedrijf in foto- en filmuitrusting, al ruim een jaar lang geen. visum krijgen voor een lang verblijf in Nederland, „Hij kan dus niet normaal zijn werk voor deze firma verrichten", aldus de heer Tichonow. Staatssecretaris M. J. Keyzer. van Verkeer en Waterstaat zei in antwoord daarop onder meer dat „we het feit niet mogen bagatelliseren dat Neder land en de Sowjet-Unie verschillende economische systemen hebben." Niet temin vond de heer Keyzer dat een intensieve handel tussen beide landen mogelijk is, „als men met fantasie de mogelijkheden uitbuit." De heer Tichonow vertelde nog dat het nieuwe vijfjarenplan (1971—1975) een stijging van bet nationale inko men voorziet van bijna 40 percent. Dg industriële produktie moet in die vijf jaar met ongeveer 45 procent stij gen, de investeringen met bijna 40 procent en het werkelijke inkomen per hoofd van de bevolking met circa 30 procent. De toeneming van omvang van de buitenlandse handel in de ko mende vijf jaar wordt op bijna 35 pro cent geschat. De waarde van de han del tussen de Sowjet-Unie e ons land bedroeg vorig jaar ƒ950 miljoen, al dus de heer Tichonow, (Van onze eeon. redactie) AMSTERDAM, donderdag De Amsterdamse uitgeverijen Arbeiders pers en Querido gaan een fusie aan die erop neerkomt dat de Arbeiders pers uitgeverij bij Querido Intrekt op het Singel. De panden aan het Am sterdamse Hekelveld zuilen worden verlaten; het 15 man sterke personeel van de Arbeiderspers gaat grotendeels mee met de verhuizing. Querido is een literaire uitgeverij die qua omzetgrootte te vergelijken is met de Arbeiderspers (ongeveer 50 'titels per jaar worden uitgegeven). Querido beeft daarnaast nog een wetenschap pelijke uitgeverij met een eigen direc tie die ook aan het Singel is gehuis vest. Arbeiderspers is een meer geva rieerde uitgeverij' die veel vertalingen brengt „(onder meer uit het Russisch) en verder de ABC-pocketserie brengt. Querido brengt de Salamander reeks uit. De uitgeverijen blijven, on der eigen directie het beleid voortzet ten. De auteurs van de uitgeverijen zullen zo snel mogelijk over de samenwerking worden ingelicht. AMSTERDAM, donderdag (ANP) Het aantal werknemers in de bouwnijverheid is na 1966 met bijna 10-000 gedaald en heefl zich in de laatste drie jaar gesta biliseerd op ongeveer 268.000. Dit blijkt uit 'het rapport „Bouw- projekt en pendel 1970" van het Eco nomisch Instituut voor -de Bouwnij verheid in Amsterdam. Het aantal bouwvakkers In de nieuwbouw steeg met bijna 13.000, in de weg- en waterbouw met 2.600. De temggantg van bet totaal aantal bouw vakkers is vooral terug te vinden in de sector onderhoud en verbouw, waar in 1970 ruim 15.000 minder mensen in wenkten. In Amsterdam daalde het totaal aantal werkenden In de bouw van 17.450 in 1968,tot 16.470 ln 1970. Xn Rotterdam daalde het aantal bouw vakkers in dezelfde periode met ruim 2.200 tot 18.520. (ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) voormensen dia zékerheid vrensen DEN HAAG, donderdag (ANP) De Tweede Kanoer koestert over het algemeen geen bezwaren tegen het ontwerp voor een nieuwe vestigingswet detail handel, waarbij wordt voorge steld om één algemene vesti gingsvergunning voor de detail list in te voeren. Daarmee zullen de nu bestaande afzonderlijke vestigingsbesluiten kunnen, ver vallen. Bij de behandeling 'gisteren in de Kamer van cU-i wetsontwerp was het voornamelijk de heer N. Verlaan van de Boerenpartij die zich vierkant te gen hei ontwerp opstelde. „Pit is overheidsbetutteling waar ik niet aan mee doe", aldus de heer Verlaan. De CRN-aËgevaaodlgde W. Kramer zag in de nieuwe wet minder bescher ming voor de winkelier dan in de be staande, Hij wilde zijn eindoordeel echter opsohorten tot na het antwoord van de regering. De Kamerfracties van de vijf grote partijen (KVP, PvdA, WD. ARP en CHU), die in beginsel positief tegen over de nieuwe wet stonden, dienden een motie in om ook (het diploma van de 4-jarLge lagere detailihandelsschool goed te keuren als vestigingseis voor een detaillist. Volgens de staatssecre taris drs L. J. M, van Soa zijn de be trokkenen in het onderwijs bet er echter over eens dat dit diploma niet voldoende is voor -vestiging, Drs Van Son. dadht aan een vervolgcursus, nj ar hij -wilde zldh op dit punt nog n -X vastleggen. In het algemeen werd aangedrongen om de opleiding voor de detaillist te verbeteren en aan te passen aan de si tuatie in de andere EEG-landen. De stemming over de motie, de ver schillende amendementen en het wetsontwerp weid aangehouden tot- volgende week dinsdag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Het lof van Sworttouwk Constructiewerk- plaatsen en Machinefabrieken NV Is nog niet beslist. Bewindvoerder mr R, D. W. Frima eind vorige week vroeg Swarttouw uitstel van hetaliog- aan heeft nog veertien dagen om te zoeken „naar een definitieve oplossing die gericht is op het voortbestaan van het bedrijf", De bank heeft de lonen van de 400 werknemers gegarandeerd. Volgens vakbondsbestuurder Th," Burger jon wordt met drie buitenland se ondernemingen onderhandeld over een overname van Swarttouw. Daar-: onder bevindt zich nog steeds de Bel-, gische firma Pauwels, waarmee al ruim een week besprekingen gaande- zijn. De vakbonden die bij het overleg betrokken zijn, willen een garantie, dat in geval van overneming geld be schikbaar komt voor een afvloeiings regeling. Ontslagen als gevolg van een reorganisatie worden onvermijdelijk geacht. De bank heeft de garantie voor twee weken loon willen geven omdat vijf grote opdrachtgevers, voor wie Swarttouw opslagtanks bouwt, d« be-; windvoerder hebben toegezegd eerder te betalen dan ze contractueel ver plicht zijn. Tot nu toe heeft nog geen enkele' werknemers bij Swarttouw ontslag* genomen. GROENLO, donderdag (ANP), De directie van' de Nedeclandsche Ap- p3fa.tcnfa-briek (Nedap) verwacht dit jaar met bevredigende resultaten te kunnen afsluiten, zo blijkt uit het jaarverslag. De orderportefeuille (de Nedap. maakt speciale eleofcnotedhnisdhe .en" fïjnmechanisdhe apparatuur) is goed gevuld en ook de vedkopen verlopen „gunstig". De directie wil edhter aan efficiency-anaatregelen een'hoge prio riteit geven gezien de te verwachten verdere kostenstijgingen. Er werken bij de Nedap 242 mensen. De winst steeg vorig jaar met 27 procent tot ruim /51O,00<Ude omzet van 6,8 tot 9,1 miljoen. Het divi dend wordt, zoals bekend, Verhoogd van \2Vz i»t 14 procent. Heteigen, vermogen steeg met 10, procent tot 4,4 miljoen. De liquide middelen zijn mrim ivoldoende, aldus de directie.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 4