r ,-f - - OUD-SPARTAAN (35) BRENGT RUST IN LEONIDAS 49 Jaap Kouters rond met CVV 98 Spangen vecht voor zijn laatste kans SVV-TRAINER BENS: GEEN LOZE KRETEN J. B. A. Lips gecremeerd Dozijn treffers van Feijenoord 98 Jong celliste maakt furore bij het RPhO ROTTERDAM RIJN MOND 'neigen tuin... Rotterdam heeft morgen aan 5-5 genoeg voor titel Onstuimig Belasting Meer voorwaarden voor Hoogovens dan milieu-hygiënische Openbare telefooncel in tie Vaan neem'nbiydorp jaarabonnement 20r MN. DE JONG „Buitenlanders niet anders berechten" IN OEFENDUEL TEGEN PAPENDRECHT Peter Vorstermans in strijd om jeugdtitel pagina 4 - vrijdag 2 april 1971 door HANS REISMANN ROTTERDAM, vrijdag Toen Leen Admiraal aan het begin .'.van het seizoen de naar RFC vertrokken De Munnik opvolgde als - trainer van Leonidas, ging hij er allereerst toe over om eens uitvoe- - rig van gedachten te wisselen met Tinus Bosselaar, „good-old" Ti- nus, die op dat moment voor de gezelligheid maar wat in het vierde elftal „aanrommelde". De van TOGB afkomstige Admiraal (38) moet onwillekeurig een voorgevoel hebben gehad van een minder sterk seizoen, want al in dat .prille begin deed hij een beroep op Bosselaar voor een eventuele - plaats in de hoofdmacht. De oud-international gaf als antwoord dat hij er in verand met zijn drukke werkzaamheden in de vleesbusiness de voorkeur aan gaf om het kalmpjës aan te doen, maar hij toonde zich toch wel bereid om nog eens rond dé tafel te gaan zitten als de nood hoog zou worden. FRANZjis jjjöjiperettt serie 1 Van onze sportredactie "?A Tinus Bosselaar (links) kopt, trainer Leen Admiraal lijkt er van terug te schrikken. „Ik probeer oen voorbeeld voor de anderen te zijn", zegt de teruggeroepen Bosselaar. schoenen markt - entresol 3 maanden garantie Mentink (D'66): Van onze sportredactie En wit voor eon tuin. 'nTuin, waarin dierenleven. En waarin kinderen zichüitleven. Wat wil je, als er óók nog zo'n geweldige speeltuin iSrs Voor65+ers12üO,Kan op Iedere willekeurige dag ingaan. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, Vrijdag In verband met de interland Joe goslaviëNederland wordt er komend weekeind slechts op beperkte schaal betaald voet bal gespeeld. Voor de eerste en tweede divisie staan er achter stallige wedstrijden op hat pro gramma, waarbij voor wait Schiedam betreft SW betrok ken is. SW wacht een uitwed strijd tegen HVC. Van onze sportredactie Papendrecht—Feijenoord 0—12 (0—7) PAPENDRECHT, vrijdag. Feijenoord heeft gisteravond in een vriendschappelijke wedstrijd tegen de eerste klasser Papendrecht voor een monsterscore gezorgd. Op het goed verlichte sportcomplex Slobbengors zagen circa 2000 toeschouwers een waar schuttersfeest. De Rotterdammers zegevierden met maar liefst 120. Henk van Leeuwen, de middenvoor van het B-elftal, was met drie treffers de topscorer. iVl ter meulen hel winkelen waard T«ftl«funk*n 1/2 jaar garantie Ier meulen het winkelen waard voile mysier T75 cm hoog Bosselaar kan het niet laten VOETBAD (ADVERTENTIE) Het kan niet opgisteren stond er een geweldige aanbie ding singles in de krant en van avond wacht er al weer een ander koopje op U in onze disco-afdelingen wat voor één! Een serie van 6 langspeelplaten en wel één met gezongen be kende Franse chansons, één met Strausswalsen, één met licht klassieke muziek, een hot- clubplaat, een pianoplaat en een musetteplaat Voor één van deze langspeel platen betaalt U nu nog géén anderhalve gulden. (Voor de hete serie van 6 dus nog géén negen gulden). Vrijdagavond om 6 uur begint in de kelder de verkoop van deze serie langspeelplaten, be staande uit 6 verschillende gen res o.a. Strausswalsen, piano muziek en licht klassieke muziek, nu per stuk extra voordelig voor 1 Ook maandagmorgen open dén tal, of schrift, bast. SCHAKEN ROTTERDAM, vrijdag. Morgen wordt de laatste (7de) ronde gespeeld van de KNSB-competltle waarin voor een aantal Rotterdamse teams veel op het spel staat. Zo komt in de hoofd klasse koploper Rotterdam (10 match- punten) uit tegen no. Z, Utrecht (9). Reeds bij 65 is Rotterdam kampioen van Nederland; verliezen de Rotter dammers, dan gaat Utrecht met de eer schuiven. In de eerste klas zal Charlois tegen kampioen DD voor zijn laatste kans moeten vechten om alsnog de tweede plaats (promotiewedstrijden) te berei ken,maar de Charloisenaren zullen daarbij de hulp moeten hebben van concurrent Eindhoven, dat Europoort op visite krijgt. In. de tweede klas C is Overschie al zéker van promotie. Een meesterlijke prestatie, want Oversohie kwam voor net eerst in de tweede klas uit! Het team zou met het behalen van het kampioenschap de kroon op zijn werk kunnen zetten. min 2-D behoren Spangen en Euro poort 2 tot de kanshebbers voor de promotieplaatsen, maar indien Span- gén nu ook nog van DD 3 verliest, dan kan het In deze afdeling nog spannend worden. Europoort 2 speelt tegen het niet al te sterke Vlisslngen (7de plaats). De nood werd hoog. Leonidas raak te in de tweede klasse B in de versuk keling en toen begin dit jaar nog altijd geen licht aan de horizon gloorde, her innerde admiraal Tinus Bosselaar aan de gemaakte afspraak. Er kwam een gesprek en Tinus werd gevraagd om het weer eens hogerop te gaan probe ren. Tinus stemde toe. „Ik wilde geen nee zeggen." zegt hij nu na een hand vol wedstrijden in Leonidas I. „Als het mij'niet gevraagd was zou ik het nooit hebben gedaan, maar nu, nu wilde ik de jongens niet teleurstellen." De komst van Tinus Bosselaar (35) betekende niet dat Leonidas in een sprong naar de top doorstootte met nog vier ontmoetingen voor de boeg is de rooms-katholieke tweede klasser evenals Alblasserdam en Leerdam Sport nog maar twee puntjes van de voorlaatste (degradatie)plaats verwij derd maar zijn aanwezigheid bleef toch niet onopgemerkt. Bosselaar zelf: „Ik probeer een voorbeeld voor de an deren te zijn. En ik geloof dat mijn spel ook een gunstige uitwerking op de anderen heeft." Trainer Leen Admiraal is daar van 1 overtuigd: „Ik heb Tinus terug geroe- pen. om meer rust in de ploeg te krij- gen. We hebben een jong elftal, waar din heel wat kwaliteit zit. Maar het gaat 'allemaal wat te geforceerd, wat tè on - stuimig. Ik had iemand met hersens nodig, iemand die de bal bij zich kan houden als er paniek dreigt. Tinus is zo'n jongen. Hij ziet het spel. geeft aanwijzigingen en hij is ook de man van de pass. Met Tinus er bij is er veel meer rust in de ploeg gekomen." Tinus Bosselaar, die op zijn tiende "-lid werd van Sparta, deze club verliet om bij Feijenoord furore te maken, maar snel op het oude nest terugkeer- rde, geeft de verzekering dat er wat zijn instelling betreft niets in veran derd in vergelijking met zes jaar gele den. toen hij („Achteraf gezien wat te vroeg") stopte met betaald voetbal. Bosselaar: „Ik wil altijd dolgraag winnen. Ik heb er de pest in als ik verlies. Ik heb hetzelfde met biljarten en kaarten. Ook dan speel ik om te winnen. Ik heb wel eens de indruk dat de jongeren er hier wat makkelij ker tegenover staan. Het zijn in alle opzichten echte amateurs." Tinus Bosselaar, die nog regelmatig met de oud-internationals meespeelt o.a. vanavond weer in het sportpa leis geeft de verzekering dat hij conditioneel geen enkel probleem heeft om mee te komen. „Ik heb me vanaf het begin voor ogen gehouden: als ik" voor het eerste ga spelen wil ik zoveel mogelijk trainingen volgen. Ik vind het tegenover de anderen niet leuk om er tussen, uit te knijpen. Ik moet toegeven dat het wel eens een grote belasting is. Ik sta 's morgens al om zes uur, kwart over zes op en dan valt het niet mee om 's avonds nog eens te gaan trainen. Soms wordt het wel eens een beetje te veel. Vooral omdat Ik streef naar een meer huise lijk leven, ik ben Iemand die de gezel ligheid thuis zoekt. Maar ja, voetbal len vind ik nu eenmaal machtig. Ik zou het voetballen niet kunnen mis sen." Tinus Bosselaar, de man die het niet laten kan. De man die zich in de top van Leonidas voor de volle hon derd procent inzet. Het zijn zijn eigen woorden: hij probeert een voorbeeld te zijn. Hij zegt: „Het valt me op dat de jongeren zo gauw in brand raken. Na een overtreding gaan ze gelijk mopperen tegen de scheidsrechter. Zo ben ik niet. Ik krijg zelf menig tikje, maar daar reageer ik nauwelijks op. Ik weet dat ik extra in de gaten word gehouden en dat ik tegenstanders krijg, die,er lekker tegenaan willen gaan. Het interesseert me niet. Al zeg ik het zelf, ik kan goed inkasseren. Ik geniet dan ook als ik een jongen als Cruyff bezig zie. Als je ziet wat een opdonders die jongen krijgt. Ook Coentje is een lust voor het oog. Piet Keizer is precies het tegenovergestel de. Die geeft, maar die kan niets heb ben. Dat is mijn mentaliteit niet." (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, vrijdag. Jaap Kouters, de hulptrainer van Excelsior, zal het volgende seizoen, de amateur eersteklasser CW trainen. Jaap Kou ters volgt do Schiedammer André Corveleijn op, die met DHC in zee ls gegaan. Kouters heeft bij CW een contract voor een jaar getekend. Aangezien hij tot en met 31 juli contractueel aan Excelsior ls verbonden gaat de nieuwe verbintenis pas op 1 augustus In. (ADVERTENTIE) Om een moderne schoen te ko pen hoeft U beslist geen 30 of 40 gulden neer te tellen. Deze herenloafer in moderne leest met brede neus en sier randje aan de zool koopt U nu voor nog géén tientje. Bovendien geven wij op deze vlotte en degelijke herenschoe nen met sterke anti-slip zool drie maanden garantie. Vrijdagavond om 6 uur begint op onze schoenenmarkt, tussen- verdieping parterre, de verkoop van deze moderne herenloafer met sterke anti-slip zool, in de kleur zwart en de ma ten 38t/m 46, per paar 9. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best 1 KORFtAb ROTTERDAM, vrijdag D'6S- fractleleidcr mr J. Mentink heeft b en w gevraagd, of de indruk juist tg, dat zij aan een vestiging van Hoogovens- Hoesch op de Maasvlakte thans ook nog andere voorwaarden verbinden dan de mllieu-hygicnlsche. Zijn vraag i« kemiolijk ingegeven door de uitlatingen van minister Ne- lissen, woensdag in de Kamer, volgens welke momenteel de problemen rond de Hoogovenvestiging op het gebied van arbeidsmarkt, infra-structuur en alternatieve vestigingen worden be studeerd. Mentink vraagt of, indien b en w inderdaad hun inzichten over de te stellen voorwaarden aan Hoogovens hebben gewijz.igd, het niet juister zou zijn geweest de gemeenteraad in een vroeger stadium te informeren. ROTTERDAM, vrijdag. In de Vaankapel aan de Vinkenbaan hield donderdag (lc Stichting Sociaal \V(jk- opbouw Orgaan VrecwUk een hoor- avond voor Vaanbewoners. Uit een tevoren gehouden enquête was namelijk gebleken dat in dit tot Vreewijk behorende Tuindorp met 3000 inwoners nogal wat wensen leef den omtrent de woonomgeving. Tijdens de niet druk bezochte bij- eehkomst kwamen vooral 5 verlan gens naar voren te weten een post agentschap In de wijk, betere straat verlichting, een urinoir, meer ont spanningsmogelijkheden voor de jeugd en een openbare telefooncel. Wat dit taatste betreft kon de op bouwwerkster mevrouw A. Kallen- Van Hooff meedelen dat deze binnen kort zal worden geplaatst in de buurt van Vaanweg, Korte Kromhout en Vinkenbaan. Het wljkopbouworgaan zal verder stappen ondernemen om te komen tot betere parkoermogelijkheden voor au to's die nu of in de tuintjes worden weggezet of ln de smalle straten hin derlijk in de weg staan. ROTTERDAM, vrijdag. Zondag komen de drie Rotterdamse topploe- gen alle binnen de lijnen. Voor Trek vogels en Het Zuiden staat ln deze slotfase van de competitie eigenlijk weinig meer op het spel, want belde teams zijn noch in de titelstrijd, noch in de degradatiestrijd direct betrok ken. Voor - Spangen staan, de zaken heel anders want dit 'vecht ln de res terende drie wedstrijden voor een heel .klein kansje op zelfbehoud.'Alleen als deze partijen'gewonnen worden, ont- s'nat er heel misschien nog een moge lijkheid voor de formatie van Wim v. d. ragt om de dans te oiUsnrinten. Zondag d enen de Rotterdammers daarmee dan een begin te maken door oo eigen terrein Naas te verslaan. De Enschedese ploeg verkeert met acht punten ook in zorgelijke omstandighe den en zal cr dus alles aan doen om zich tegen Spangen in veiligheid te brengen. Al met a} voorzien we een spannend duel in de Spaansepolder- De strijd begint om half drie. Eveneens met veel spanning wordt in het kamp van Het Zuiden uitgezien naar de return tegen leider Sparta. Het Zuiden zal er een eer in stellen te bewijzen dat het team nog altijd tot de sterkste van de overgangsklasse behoort en dat kan alleen door een klinkende revanche op Sparta voor de destijds geleden 74-nederlaag. In overgangsklasse A is Trekvogels vrijwel zeker van handhaving van de positie, al zullen de volgelingen van Hans van Eek er goed aan doen nog een zantal punten binnen te halen. Zondag a.s. krijgen zij die kans al zij DETO in Eindhoven op bozoek igaan, bowel deze ploeg in het nauw ver keert en dus vreemde sprongen kan maken. In de tweede klasse A gaat OSCR een bezoek brengen aan Achilles, dat er relatief aan de kop het best voor staat. OgensehijnUik weinig kans op winst voor OSCR, dat echter al eerder tot verrassende resultaten in staat bleek. Ook Rozenburg trekt naar de Resi- dientie voor de return tegen HSV, waarvan thuis met flink verschil ge wonnen werd. In do uitwedstrijd zal het de Rozenburgers wel wat minder goed voor de wind gaan. In 2 B is het 40-jarige Ons Huis vrij, waardoor ri vaal Sperwers de kans krijgt door een zege op Kwiek naast de koplopers te komen. (ADVERTENTIE) Het behoeft geen betoog dat trainer Jan Bens dik tevreden is over de elf spelers, die er afgelopen zondag bij na in slaagden om de FC Den Bosch nog een weekje in onzekerheid te houden over de promotie naar de eredivisie. De Schiedamse formatie is dan ook ongewijzigd. Jan Bens: „Die 11 hadden we hard nodig. En als we zo blijven spelen zie ik de toekomst met er" veel ver trouwen tegemoet". En hij voegde er aan toe: „Ik heb meermalen ge zegd dat we ons met de besten kun nen meten. Ik ben blij dat nu het bewijs is geleverd dat dat geen loze kreten waren." De opstelling van SW luidt: v. d. Velden; Van Holst, Warnaar, Oos- terholt, v. d. Korput; Mulder, Ci- ric, Vorstenbois; Dutina, Van Meete- ren, Bassant. De Rotterdamse voetballiefhebbers t hebben zondag de keus uit twee amateurwedstrijden op Zuid: Over maasNeptunus en De Musschen Fluko, stuk voor stuk ploegen die een paar puntjes nog hard nodig hebben. Overmaas is „blessurevrij". hetgeen betekent dat zondag dezelfde ploeg in het veld komt die veertien dagen geleden Papendrecht in bedwang hield. Bij Neptunus zijn er wel pro blemen. Jan Leupe, dte tegen CW een liesblessure opliep, kan niet spelen en Wijers is nog steeds een vraag.eken. Gijs Doolaard, heeft gisteravond naar aanleiding van het «•at matte spel tegen CW een har- 'lg wo-rHje met ?.i1n spelers gespro ken. „Het feit dat ze het wat ge makkelijk opvatten is wel verklaar baar tenslotte staan er nog heel wat ploegen onder ons maar het moet toch niet te vaak voorkomen", zo lichtte hij toe. De opstellingen: OVERMAAS- Van Horik: De Greef. Baten burg. Timmermans, Van Gelderen; KreiJ- ermaat, Wasbaek, Bouwens: Sperings, Goedkoop. Kwlet. De elftallen van Neptunus en De Musschen zijn nog niet samengesteld 'V?n e?n onze»- ve-ï'p; gevers) ROTTERDAM, vrijdag. H*t Oeenbaa" M!n:steria za! geen on derscheid meer maken bij h-st ba naan van de op te leggen straf fen tussen Nederlandse en bui tenlandse verdachten. Dit werd gisteren meegedeeld door de Rot- tefdamce officier van justitie mr J. D. de Jong tijdens een proces tegen een bende van drie Italia nen en een Nederlander. Tot voor kort werd tegen buitenlan ders ln bepaalde gevallen een lichtere straf geëist, omdat rekening gehouden werd met de aanpassingsmoeilijkhe den, die zij in de Nederlandse gevan genissen ondervonden. Moeilijkheden, die op zich als een straf werden ge zien. Mr. de Jong: „Ze moeten maar rekening houden met de wet van het land waar ze verblijven." De bendeleden zouden afzonderlijk of in eendrachtige samenwerking een groot aantal inbraken in Rotterdam en omgevtng hebben gepleegd. Het meest had zich de 23-jarige Nederland se loswerkman Teunis V. getoond. In totaal was hij 38 keer op het tnbre- kerspad gegaan. Al dan niet in gezel schap van zijn Italiaanse vrienden. Tegen hem eiste de officier een ge vangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. Eenzelfde straf werd gevorderd tegen de 26-ja- rlge Italiaaanse lasser Pasquale C. Deze was meer dan dertig keer van de par'H geweest. Iets minder bont had zijn landge noot.Mario L., een 26-jarlse lasser, het gemaakt. Hij zou veertien keer op strooptocht zijn geweest. Een reden voor de officier om tegen hem een celstraf van een jaar met aftrek te vragen. Een straf die ook boven het hoofd van de vierde man van het illustere gezelschap, de 23-jarlge Italiaanse pijpfitter Renato B., kan hangen. Hij was de enige die een aantal tenlaste gelegde feiten ontkende. Wel wilde hij ervoor uitkomen dat hij een auto had gestolen. Deze en ook andere gestolen wagens gebruikten de verdachten voor hun rooftochten. Mr. de Jong hechtte echter weinig waarde aan de ontkenningen van Renato. In tegenstelling tot de anderen, die een blanco strafregister hebben, heeft Renato ln zijn vaderland al enige ver oordelingen wegens diefstal achter de rug. De rechtbank zal op 14 april uit spraak doen. f (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. - De ere- matle van de beer 3. 8. A. Lips (78), oud-vennoot van Cats en Lips, make laars in assurantiën, heeft ln stilte plaatsgezonden. De heer Lips was officier in de Orde van Oranje Nassau, lid van de Kamer van Koophandel voor Rotter dam, voorzitter van de Rotterdamse vereniging van Beursmakelaars ln as surantiën, waarnemend vorzitter van de Unie van Assurantietussenpersonen en bestuurslid van het rk-zeemanshuls Stella Maris. Op 1 januari trad de heer Lips om gezondheidsredenen af als vennoot van Cats en Ups, Vanaf het begin kon Papendrecht het hoge tempo van Feijenoord niet volgen. Het werd een spelletje van aanvallen en verdedigen. De doelpun- tenmachine van de Rotterdammers kwam al snel op gang. Bmnen 20 mi nuten stond het reeds 50 voor Feij enoord, dat de zieke Israel en de In Joegoslavië verblijvende internatio nals miste. Eerst strafte Rudy Wlertz een fout van doelman Cor Romijn genodeloos af en twee minuten later zorgde half- speler Matthias Ma.wald (vaak erg balverliefd) met een schuiver voor 0—2. Uit een voorzet van Posthumus kopte de goed spelende Van Leeuwen nummer drie achter Rom'jn. Na een kopstoot van dezelfde Van Leeuwen liet de lange Rom'jn de bol wederom los en Posthumus scoorde 0—4. Een voorzet op maat van Theuns belandde bij Henk van Leeuwen die op fraaie wijze de zaak afrondde (0 5). Franz Hasil, die al geruime tijd op een doelpunt liep te loeren, kreeg na 35 minuten eindelijk zijn zin. De Oostenrijker haalde van ver genade loos uit (06). Even vor de rust bood Wiertz Van Leeuwen, die een paar maal tegen Romijn op had geknald, de helpende hand (0—_7). Ook na rust, toen Laseroms was ver vangen door Bosschieter. Jiet Feijen oord de gastheren alle hoeken van het veld zien. De nog hard naar zijn vorm zoekende Ove Kindvall trof na tien minuten eindelijk ook de roos. Vijf minuten later benutte Joop van Daele, in de verdediging opgesteld, een te recht toegekende strafschop (0—9). Posthumus, Kindvall en linksbuiten Wiertz zorgden voor 012. Papendrecht heeft in deze eenzijdi ge wedstrijd geen reële scoringskans gehad. Doelman Bram Geilman hoefde alleen maar een paar voorzetten uit d° lucht te plukken. Feijenoord scoor de zelfs nog een paar buitenspeldoel- punten. ROTTERDAM, vrijdag. Door de plaatsingscommissie van de KNSB zi,'n aoh.tien jeugdsch akers aange.-e zen voor het Nationaal Jeugd-am p'.oensrhap 1971, onder "t.e eugd kampioen van de RSB, Pe tr Vorste: mans. Het kampioenschap is sterk bezet. Deelnemers zijn o.a. Chr. Baljon (Groningen), H. Bertunk (Oldenzaal:, H. Hortensius (Leiden), L. Littel (Den Haag) en A. Balemans (Eindhoven), De jongste is A. Brouwer (Leerdam) 14 jaar. Na hem volgt R. Dieks (Ou- der-Amstel) 15 jaar. De groep speelt negen ronden Zwit sers systeem. Het toernooi start van daag en duurt tot 10 april ln de film zaal van de BP-raff.nader.j, D'Arcy- weg, Rozenburg. (ADVERTENTIE) De bijzonder lage prijs van deze "Telefunkcn radio" staat in geen enkele verhouding tot de prima kwaliteit Telafunken radio mat: FM, korta en komplete mid den golf 9-delige telescoopantenne 'geschuurde aluminium knop pen aansluiting voor koptelefoon of extra luidspreker aansluiting voor 6 volt trans formator •fijnafstemming (AFC) voor FM koopt U nu tijdens deze speci ale aanbieding extra voordelig voor nog géén negen tientje». Vrijdagavond om 6 uur begint In de kelder de verkoop van deze draagbare radio, merk Te- lefunken, met 3 golflengten, Dit klasse toestel nu spotgoed koop nn voor Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, beet. (ADVERTENTIE) Een schoonheid van een vitra gedat is echt niet overdre ven voor deze prachtige Itali aanse polyester voile bedrukt met fijne dessins. Er zijn wel 10 verschillende dessins, allemaal even mooi, hoogopgewerkt in fraaie pas telkleuren. Een mystere die er uit springt, van een ragfijn weefsel (wei nig doorkijkkoopt U bij ons voor nog géén twee rijks daalders per meter. Vrijdagavond om 6 uur begint op de la etage de verkoop van deze luxe mystères van I taliaan- se polyester voila, bedrukt met hoogopgewerkte dessins in pas teltinten (kies uit 10 verschil lende dessins), hoogte 175 Tn.per meier voor 4 Ook maandagmorgen open Géén tel. af schrift best TtE grote gebeurtenis van het laatste philharmonische dinsdagavond concert in de Doelen was het optreden van de jonge celliste Christine Wa- levska, Pools-Duitse van afkomst, ge boren in Los Angeles maar voor haar studies bij Maréchal, Pasquier en Fourner lange tijd woonachtig in Pa rijs en Zwitserland, die de laatste ja ren bezig is, stormenderhand de podia der grote muziekcentra van Europa en Amerika, te veroveren door haar on- troerend-schone spel. Christine Wa- levska is een rasartieste met een heel bijzondere dispositie voor de cello zij bespeelt een prachtige Bergonzi uit 1745 waarvan zij alle sonoriteitsge- hcimen lijkt te doorgronden zonder dat zij in de onthulling daarvan wordt belemmerd door intonatieproblemen of welke andere moeilijkheid dan ook. Sehumanns a-moll concert opus 129, daterend uit de sombere laatste perio de van de componist, verklankte ze met een diepe bewogenheid, tempera mentvol. doch volkomen beheerst, ln voorbeeldig samenspel met het R.Ph.O. onder Fournet, Elke muzikale gedachte werd dank zij een prachtige vibratodoserlng en een sublieme stok- voering Ideale klankgestalte gegeven, met volkomen natuurlijke melodische welvingen en brede adem. Het is te hopen, dat Rotterdam ook spoedig zal mogen kennismaken met Christine Walevska als kamcrmuziekspeelster. Dat zij daarin eveneens zal uitblinken wordt, behalve door haar Panise on derscheiding, wel gewaarborgd door baar onovertrefbaar nobele toon en ernstige muzikale instelling. Fournet deed Sehumanns concert voorafgaan door Baeiu derde suite, in een geromantiseerde lezing zonder klavecimbel, met een bewerking van do contlnuopartij voor strijkers in de ouverture en in een veel te grote be zetting. Een merkwaardige zonde te gen de verantwoorde historiciteit, die tegenwoordig toch niet meer ult- sluiend door een kleine groep van pu risten wordt nagestreefd. Na de pauze brak hij blijkens hot langdurige ap plaus niet tevergeefs een lans voor het Concert voor orkest van de Pool Wi- told Lutoslawski, die twintig jaar ge leden het stuk ontstond tuisen '50 en 84 een folkloristisch getinte toonspraak bezigde met de tonaliteit als uitgangspunt voor de melodische en harmonische structuren en met het orkestcoloriet in zijn meest uitgebrei de vorm als klankideaal. Er komen zeer frappante episoden in dit werk voor, «net name grote delen van het Capriccio en de Passacaglla, maar een bezwaar is de overdaad aan noten, waardoor veel van Luloslnwskl's par t tuur wordt verstikt. Niettemin oen stuk, waarvoor Fournet terecht aan dacht vroeg, zi i het dat I.utoslawski's Idioom intussen sterk Is gewijzigd in avantgardlstlsche zin, zodat dit Con cert alweer nis passé moet worden be* achouwd. KLLY SALOMÊ Vrfv4 V. "f

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2