en nieuwe Nieuw strand Feestelijk begin bouw LOM-school Consumentenbeurs in Sporthal Magriet MEERDERHEID NEH-RAAD: Organisatoren willen 'Inhabé' uitbreiden 79 Ton schade bij brand in wasserij Succes met musical SCHIEDAM Station voor olieladen aan boord gehesen Als staking lang gaat duren Hearing over universiteit 371 4 74 Onderzoek naar vervalsing MVV-stempels Esperanto-agenda WETHOUDER SLAAT „KROONPAAL" Bromfietser aangereden DIERENBESCHERMERS WILLEN MAATREGELEN Afhalen visakten INFORMATIE SNEL £EN TAXI VLAARDINGEH .dinsdag 6 april 1971 - pag. 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag De NEH-raad gaat zich buigen over twee coneept-udviezcn over de eventuele stichting van een rijksuni- verftitfct Rotterdam. liet ene ontwerp zegt in principe „ja'' tegen een opgaan van MER en NEH in een rijksunivcrsitict, In het' an dere concept wordt vastgehouden aan een federatieve opzet van NEH, MFR dn een op te richten rijksuniversiteit, Naar verluidt zou de meerderheid van de raad voor het principe „ja-woord" zijn. In het ene ontwerp wordt-ge steld: „De belangstelling van onze hogeschoolgemeenschap voor de vestiging van een univer siteit te Rotterdam ging steeds gepaard met een afwijzende hou ding ten aanzien van bet opgeven van de status van bijzondere in stelling". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag Dc pro blemen rond de vorming van een Rot terdamse universiteit zijn morgen het onderwerp van een hearing, die om 10 uur begint an collegezaal BS van de NEH. Gesproken zal worden door reetor magnificus prof. drs. H, W, Lamberts, prof, mr. R, Th. J. F. van Maarseveen, die een alternatief plan voor de vor ming van een universiteit heeft ont worpen, oud-burgemcestcr mr G, van Walsum en de heer Ch, van der Vring namens de Medische Fftculteits- vcreniging. Ook een nog niet bekend lid van hel algemeen bestuur van de medische faculteit zal het woord voeren, 's Middags vindt er een discussie plaats, waaraan alle belangstellenden kunnen deelnemen. f ADVERTENTIE) Waarom zou U nog langer tegen die verveloze deur er» die kale vensterbank aan kijken, als U ze nu in een handomdraai met dit prachtige plakplastic kunt beplakken er»,.,., het resultaat overtreft Uw verwachting. Plakplastic in 3 van de meest gevraagde houtdessins, die het uitstekend op deuren en lanri- brizeringen, kasten en ook in de caravan doen Dit. geheel afwasbaro plakplas tic, nu in de maten 250 x 45 en 500 x 45 cm' met een ruim prijsvoordeel. HBiSBsiffl vir^at«BaaaB 250 x 45 cm 500 x 45 cm Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van dit geheel afwasbare plakplas tic. U kunt kiezen uit de hout dessins teak, noten en palis sander en de maten 250 x 45 en 500 x 45 cm. Ook maandagmorgen open Géén te/, of schrift, best. ROTTERDAM, De rijksrecherche stelt een onderzoek in naap de vervalsing en/of diefstal van zogenaamde M.WV.-stempcls. Dit zijn Machtiging Voorlopig Ver- blijf-stempels die buitenlandse werk nemers in hun paspoort moeten heb ben willen zij legaal in ons land kun nen verblijven. Momenteel zou in Nederland, met name in het Rijnmondgebied, een aantal buitenlanders werken die valse stempels in. hun paspoort hebben. Ook wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijke handel in valse ar beidscontracten voor buitenlandse vzerlcnemers. Dergelijke contracten zouden op de zwarte markt gretig af trék vinden bij deze personen. Buiten landers, die of 5n het be2it zijn van een vals stempel of van een vals con tract, zouden vooral emplooi vinden bij koppelbazen. De rijksrecherche werkt in dit on derzoek samen met de vreemdelingen dienst van de Rotterdamse gemeente politie. Een zegsman van de rijksre cherche acht het niet onmogelijk dat ook de Stichting Pro Gastarbeiders en de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers in het onderzoek worden betrokken. Of er sprake is van een wijdvertak te organisatie is nog niet duidelijk. De rijksrecherche: „Het onderzoek is pas begonnen. Wij hebben nog geen beeld van de omvang." „Nu in de Proeve (ontwerp-wcl rijksuniversiteit Rotterdam van mi nister Veringa, red. HRP) evenwel uitdrukkelijk wordt gesteld „aan de herkomst en verworvenheden van de Nederlandse Economische Hogeschool dient recht te worden gedaan" moet de mogelijkheid aanwezig worden ge schapen, waarin de elementen, die voor de NEH op grond van haar bij zondere karakter van wezenlijke bete kenis worden beschouwd, niet verlo ren gaan". Stichting „De raad erkent", aldus het con- topt-advies van de NEH raad, „de dringende wens om in dc regio Rot terdam de mogelijkheden voor weten schappelijk onderwijs en onderzoek uit tc breiden zoals onder meer ook in de bij de .proevebehorende Memorie van Toelichting staat. Voor deze uit breiding zullen nieuwe faculteiten, subfaculteiten en interfaculteiten tot stand moeten komen. Binnen de hui dige organisatievorm van het weten schappelijk onderwijs is de voor do hand liggende, structuur, waar binnen nieuwe faculteiten worden opgericht, die van een universiteit". „Een universitaire structuur kan te vens het voordeel bieden, dat gemak kelijker organen in het leven kunnen worden geroepen, voor gemeenschap pelijke voorzieningen ten. behoeve van de reeds nubestaande faculteiten te Rottendam, evenals organen, die per manent aandacht kunnen besteden aan interdisciplinaire activiteiten tus sen die faculteiten." In het tweede concept-advies wordt gesteld, dat dit laatste pleit voor stichting van een universiteit in Rot terdam. Maar dit ontwerp wijst erop. „Anderzijds dient ook rekening te worden gehouden met het feit dat de ontwikkeling van de bestaande moge lijkheden voor wetenschappelijk on derwijs en wetenschapsbeoefening (in het bijzonder die binnen de NEH) zich op het ogenblik in een stroom versnelling bevindt, zowel voor wat betreft -de hervorming van debe stuursstructuur (in het bijzonder de democratisering daarvan) -als ten aan zien van de herstructurering van het onderwijs (zie o.m. ook het vooront werp van wet inzake de herstructure ring van het wetenschappelijk onder wijs)," „Deze ontwikkeling is tot nu toe in goede harmonie verlopen en maakt redelijke voortgang. Vermeden dient te worden dat deze ontwikkeling zou stagneren, doordat de bestaande be- stuurs- cn andere samenwerkingsver- bonden door andere worden vervan gen." „Deriialve zal voor het tot stand ko men van een universiteit OP DIT TIJDSTIP op de bestaande bestuurd en andere samenwerkingsverbanden geen diepere inbreuk moeten worden gemaakt dan in verband met de uit breiding van de mogelijkheden voor wetenschappelijk onderwijs en weten schapsbeoefening en dn verband met de eisen van een doelmatig beheer strikt noodzakelijk ós," Dit tweede concept-adivies stelt voorts, oan.: „De voorafgaande over wogingen leiden de NEH-raaü tot de conclusie dat de NEH zich bereid dient te verklaren mede te werken aan de oprichting van een universiteit te Rotterdan vanuit de gedadhtengamg die hïervoren is ontwikkeld en voor zover is voldaan aan de hieronder ge formuleerde voorwaarden en opmer kingen," Voorkeur Voorkeur wordt uitgesproken voor een federatieve universiteit. Als voor delen worden o.m. opgesomd: „De con structie biedt de meeste kans tot een zodanige decentralisatie als wenselijk' is, enerzijds uit een oogpunt van doel mat-ig bdheer en anderzijds uit oog punt van het effectief bevorderen van multi- en interdisciplinaire activitei ten; tevens wordt daardoor'bevorderd dat de besluiten zoveel mogelijk wor den genomen binnen de invloedssfeer van hen die bij hun realisering nauw betrokken zijn." „De constructie maakt het mogelijk dat de NEH als bijzondere instelling blijft voortbestaan, waardoor voor de drie binnen de NEH verenigde facul teiten de voordelen die deze bijzon dere status geeft (ondor meer de vrij heid van de inrichting van bet onder wijs en bij die van de bestuursstruc tuur) kunnen worden behouden ter wijl bovendien hun medezeggenschap La.v. de verdere ontwikkeling wordt gewaarborgd." Merkredon, la 7 an de aprilo klubvespe- ro. Kio cstas via opinio pr| tin afero ce kado. H. Letsch sr Lekstraat 100 b. En. la supers Institute por la soclaj inter- KomunikaJ Rïmedoj. gvidata de Salesonaj pastroj funkcias Lerttejo do Radlo-Tclevi- daj paroladlstoj. En tin lemejo Esperanto estas deviga studobjekto. SCHIEDAM, dinsdag Omgeven door een gepaste feestelijkheid 2al wethouder mevrouw G.D. Vcrwefj—-dc Graaff op donderdag 15 april om 16 uur een „kroonpaal" slaan voor de bouw van de nieuwe LOM-school in Ketbcl, aan de Schiedamseweg tegen over het Bad Groenoord, In verband met de paasvakanties van de scholen moest het feest enige tijd worden uitgesteld, zodat het niet gekoppeld kon worden aan het slaaö van de eerste paal. Voor de leerlingen en het personeel van de W.A. Liefland LOM-school, thans nog gehuisvest in een houten gebouw aan de Fahrenheiisfcraat zal het een grote dag 2ijn, de aanzet van het verkrijgen van een moderne be huizing. Vandaar het feest, 's Morgens op 15 april zullen er films worden vertoond in dc school, 's Middags omstreeks 14.45 uur vertrekken de ongeveer 05 kinderen voor een optocht door de stad naar het stadhuis. De kinderen zullen gekostumeerd rijn, voorzien van vlaggen en ketelmuziek; ze dra gen ook mee een versierde „kroon paal" alsmede een model van de oude - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag Een brand in de wasserij Nico Nijman aan de Nieuwe Haven te Schiedam heeft voor een ton schade aangericht. Een partij lakens is door de brand vernield. Door omwoners werd omstreeks 2 uur 's nachts het vuur ontdekt. De gealarmeerde brandweer drong via een achterdeur het pand binnen. Met twee nevelstralen en twee lagedruk- stralen werden de vlammen gedoofd. De oorzaak van de brand is ver moedelijk oververhitting van een droogkachel. De schade wordt door de verzekering gedékt. Een wat onschuldiger brandje brak gisteravond omstreeks 9 uur uit op een terrein aan'de Parallelweg. Een berg houtafval, waarschijnlijk aange stoken door jongens, brandde geheel school. Met spandoeken en folders zal aan het publiek onderweg worden verteld waarom dat alles gebeurt. Tegen vier; uur wordt wethouder mevrouw Vorweij afgehaald op het stadhuis en' dan gaat het gezelschap met bussen naar het bouwterrein in ÏCethel voor de officiële plechtigheid. Na afloop daarvan zal het feest voor de leerlingen nog even worden voort gezet in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg. DE 9525 TON metende „Uhlen- fefs", het sterkste vrachtschip ter wereld voor het vervoer van zwa re lading, heeft gisteren bij pier 1 in de Waalhaven een 250 ton metend olielaadstation aan boord gehesen. Dit gebeurde met behulp van twee zgn. „Stulcken"- masten die elk een hefvermogen van 275 ton hebben. Het laadsta- tion, vervaardigd door de werf Gusto van iHC-Hoi!and is be stemd voor Nigeria. Morgen en woensdag neemt de „Uhlenfels" resp. een veerboot van 73 ton en een.:,cutterdrodger van 550 ton 'aan boord. Tijdens het (aden wordt op de „Uhlenfels" ballast- water var» de ene kant van het schljJnaar de andere kant over gepompt, zodat het scheefleggen van het schip tot maximaal 12 graden wordt beperkt. .(Van een onzer verslaggevers) SGHTBPAM, dinsdag Op de kruising Burg. Knappertlaan-Waran.de •is gisteren een bromfietser in botsing gekomen met een. personenauto. De bromfietser, een 31-jarige Turkse werknemer, werd in. het Gemeentezie kenhuis behandeld aan buikklachten. Het ongeluk ontstond toen de automo bilist bij het reohtsafslaan geen vrije doorgang verleende. Geboren: Marco z.v. A. van Leeuwen en C. de Groot, Elisabeth d.v. J.C. Hendriks en G. Baum, Annemfirie d.v. J. LeoEvelö en G.B.G. Wcssel. Overleden: A.M, Bronsgeest. wed. Ber nard, 84 jr. v (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren heeft stappen in voorbereiding om de in- en doorvoer van dieren in Nederland aan bepaalde beperkingen te onderwerpen. Mevrouw R. Spaan-Wiebes, lid'van het bestuur van dc afdeling Rotterdam en hoofdbestuurslid, heeft de andere hoofdbestuursleden een brief geschreven waarin zij maatregelen voorstelt. Directe aanleiding tot deze actie: de dood van drie baby-olifantjes en elf jon-; ge zeerobben bij hun aankomst per schip In Rotterdam. Dc dieren stierven door een miserabele verzorging. De Vereniging wil onder moer bereiken dat zij op de hoogte wordt gesteld van plaatsen en tijden van aankomst van dierentransporten in ons land. Ook wil men proberen in internationaal verhand een vorm van toezicht op dieren transporten te bewerkstelligen. SCHIEDAM, diasdag Voor het, nieuwe visseizoen kunnen de vereiste vergunningen, nu reeds worden afge haald bij de afdeling Bevolking van de gemeente-secretarie, Overschiese- straat 2 (voonm. rijks-HBS). Op belanghebbenden wordt een be roep gedaan niet tot het laatste mo ment te wachten. De akten kunnen worden afgehaald op elke werkdag tussen 8.30—12 uur en 13.3014.30 uur en bovendien op vrijdagavonden van 19 tot 21 uur. De kosten bedragen thans: bijdrage- bewijs (voor het vissen met één ge wone hengel) ƒ4,kleine vïsakte (voor het vissen met twee gewone, een speciale of een. hengel met levend aas) 10,75, grote visaktc (voor het vissen met alle geoorloofde vistuigen) 32,—, consenten tot het uitoefenen van de kustvisserij f 2, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De Schiedamse consumentenbeurs Inhabé zou eigenlijk uitgebreid moeten -worden. Andere bedrijven en indus trieën uit de gemeenten rondom Schiedam zouden dan ook kunnen deelnemen aan de beurs. De Margriet-sporthal,-waar de Inhabé wordt gehouden, biedt echter geen ruimte meer. De wensen van de organi satoren van de beurs zullen dus voorlopig nog niet gerealiseerd kun nen worden. De heer J. H. B. Brededrecht, voorzitter van de stichting consumentenbeurs Inhabé (Industrie en handelsbeurs) deelde dit gisteren mee tijdens een pre sentatie van de aanstaande Inhabé, te honden van 17 tan. 25 april. Vele middenstanders en industrieën zullen dit jaar weer deelnemen aan de Inhabé. Daarnaast zijn er ook instel lingen met niet direct commerciële doeleinden, die een stand op de beurs zullen betrekken. Buiten hetgeen de standhouders al lemaal zélf te bieden hebben, verzorgt de organiserende stichting consumen tenbeurs Inhabé ook nog een aantal attracties om de beurs extra aantrek kelijk te maken. Zo zal er gedurende vijf avonden tijdens de beurs een ont spanningsprogramma geboden worden in de Margriet sporthal. "Voor deze programma's is al con tact gezocht met de zangeressen Imca Marina en Detti Casoli, de vocalist Wim Schoiten, het duo „Les Diaboli- ques", de Chico's en het Cocktail trio. Bovendien heeft de Inhabé nog een eigen huisorkest; het trio Jan Wegman met daarbij Henk Buckman, de de presentatie zal verzorgen en zijn con ference-act zal uitvoeren. Evenals vorige jaren, zal de kantine van de sporthal ingericht wordenals een bistro. Het grote succes van deze bistro in voorgaande jaren, was voor de organisatoren reden om. niet van dit inmiddels traditioneel geworden initiatief af te wijken. Op de beurs zullen de winkeliers die ingeschreven hebben voor het Middenstandswarenhuis aan de Hoog straat zich als een groep presenteren. De gemeente Schiedam richt tusseh alle stands een aparte „voorliehtings- kraam" in. Stadsplannen en. allerlei andere gemeentelijke aangelegenhe den, die de bevolking aangaan worden hier gepresenteerd. Andere instellingen,' die op de beurs een zuiver informatieve stand zullen betrekken zijn onder meer de Dieren bescherming en de N.V.S.H, Aanhan gers van de nieuwe, op het ogenblik sterk in opkomst zijnde wereldgods dienst, het Baha'i-geloof zijn eveneens op de Inhabé aanwezig. De opening van de Inhabé wordt op zaterdag17 april om 11 uur verricht door Schie dams burgervader H. Roelfsema; Van af dat moment is de beurs op werkda gen geopend van 1 tot 5 uur en van 7 tot H uur. Zondags zijn de openings tijden van I tot 6 uur. De entreeprijs is ƒ.1,50 (voor kinderen half geld). De organisatoren, van de InÜabé be staande uit vertegenwoordigers van de Schiedamse handels- en bedrijfsraad en van de Stichting Sporthal Mar griet, hebben zich aan het begin van dit jaar verenigd in een Stichting con sumentenbeurs Inhabé. Op 18 januari 2ijn de statuten van deze stichting bij een notaris gedeponeerd. Ditbetekent echter niet meer dan een formaliteit, zodat feitelijk aan de situatie zoals die al jaren was niets veranderdt. In de stichting hebben na mens,, de handels- en industrieraad' zitting de heren J. Ooykaas, D. Dijks- hoorn, P. L. M. Bries en J. H. B. Bre-, dereeht. De sporthal is in de stichting vertegenwoordigd, door de heren A. de Jong, Th. Janse, M. van Dijk en A Nieuwendijk. .(ADVERTENTIE) Voel t U ér niet zo bar veel voor om een hoop geld; uit te geven vóór nieuvva gordijnenin de keuken, voor kussenovertrekjes, tafelkleden enz..,,. dan is/deze aanbieding Brabants bont voor U zeker dé moeite waard. Een grote partij geweven Bra bants bont verkopen wij nu in de kleuren rood, blauw en groen, 105 cm breed, per meter voor nog géén 'twee gulden tachtig. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. -— Het nieuwe strand Lij Hoek van Hol land zal waarschijnlijk later gereed komen als gevolg van de vanoch tend begonnen staking van de baggeraars. j Rijkswaterstaat had 1 juni gesteld als datum van ingebruikneming van het nieuwe strand van ea. 100 hectare dat'nu wordt aangelegd. Adjunct-directeur ir J. Aarnoudsc van Gemeentewerken Rotterdam ver klaarde gisteren: „Als de stakfing lang gaat. duren, is vertraging iri de oplevering waarschijnlijk onvermijde lijk." Andere baggerprojeclen in het Rot terdamse havengebied zijn. getroffen door de staking: het werk aan de Maasvlakte en Europoort, het gewone onderhoudsbaggerwerk in de haven, het bagger werk bij Hoek van Holland. Voorts as ook hét baggeren in de Bies- bosch, waar spaarbekkens worden aangelegd voor dc Rotterdamse drink waterleiding' stilgelegd. „Bij de meeste projecten is de on derbreking niet onoverkomelijk, aldus ir Aarncudse. Dat geldt met name voor het werk aan de Maasvlakte en in de Biesbosch omdat dit werken op langere termijn zijn. Wat het haven- onderhoud betrelt komt de staking op een moment dat de havenmond en het Caiandkanaal, de toegangsweg tol Europoort, juist op dieple zijn ge bracht- Alleen voor de aanleg van het nieu we strand bij Hock van Holland komt de staking van het' baggerpersoncel op een ongelukkig moment. Bij de ope ning van het badseizoen op 1 juni wil de Rijkswaterstaat.grotendeels gereed zijn met het nieuwe strand. Gemeen tewerken had baar aandeel in dit pro ject op het tijdschema van Rijkswa terstaat afgesteld. Een nieuwe weg naar het strand is in aanleg en zal waarschijnlijk op tijd voltooid wor den. Half april wilde men beginnen met de verplaatsing van strandtenten naar het nieuwe strand, hoewel het opspuiten dan nog niet geëindigd zou zijn. „De situatie wordt kritisch als de staking lang gaat duren," aldus ir Aar noudsc. Het nieuwe strand bij Hoek van Holland, dat wordt aangelegd met zand dat is gewonnen uit de definitie ve toegang tot Europoort, omvat 100 'hectare. Het strand wordt begrensd door een 200 meter brede duinenrij met kunstmatig aangelegde duintop pen van tien meter hoogte. Het drie hoekige gebied tussen nieuwe en oude duinen wordt door Rotterdam inge richt voor de recreatie. De plannen voorzien verder in dc aanleg van par keerplaatsen, speelweiden en een meertje. Morgenvroeg om 9 uur begint op da 1e etage de verkoop van deze grote partij Brabants bont ?n de kleuren rood, groen en blauw, '105 cm breed; per meter voo r - Van hetzelfde mooie Brabantse bont een partij afgepaste over- gordjjntjes voor de keuken in diverse maten, nu voor de helft van de prijs. Ook maandagmorgen open Géén tel,of schrift best Met groot succes heeft een - groep werkende jongeren zaterdagavond de première gegevens van de roekmusical. „The incredible story about our to night's visitors". Hét publiek in de geheel uil ver kochte Groote Schouwburgzaal was w.ild enthousiast na afloop en riep de groep van dertig spelers en tien musi ci driemaal terug. De musical, die de-Nederlandse on dertitel „hè. Piet wat. doe jij hier?" heeft, is géschreven door de spelers zelf. Daarbij verzorgden ze tevens zelf de muziek en bouwden ook de dé cors. Dé'groep werkende jongeren zette ook financieel dé zaak helemaal zelf op poten. Alleen het Lijnbaa'nëentrum verleende een kleine subsidie, die het mogelijk maakte de Groote Schouw burg te huren voor de eerste voorstel ling. De inhoud van de pop-musical Js sierk maatschappij-kritisch. Iri elkaar snel opvolgende scènes worden ver schillende facetten van de samenle ving voorgelicht. Drugs; religie, politiek en sex zijn zo al de onderwerpen, die in deze sterk op „Hair" geïnspireerde musical aan de kaak worden gesteld. De rock-musical'z3l voorlopig, naar het zich iaat aanzien, nog twee maal een voorstelling in Rotterdam beleven. Op 16 april in de Groote Schouwburg en op 22 april in het Hofpleintheater. (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2