'W:ijkorgaan praat alleen maar Een grote miskleun Grote behoefte aan sociaal raadsman Gezellige passage van Van Reeuwijk r il COMITÉ VERWIJT WIJKORGAAN GEBREK AAN ACTIE Vrouw gedood onder tram Matthaus- Passion door Excelsior ROTTERDAM RIJNMOND Eendrachtig Eigen krantje Dode en zwaar gewonde bij ongeval Shell dempt gedeelte van eerste petroleumhaven Monteur van zesde etage „geblazen" wÊÊmmi Aktie in Schiedam loont aan: „Middeleeuwse" straten pas in 1973 gerepareerd Weer verlies voor jeugd van Feijenoord sow Jeugdschaker Dieks verdrong Hofland uit de kopgroep Saner ingsconrmissie Rijnmond komt met m schone lucht plar zaterdag 10 april197lr- pagina 5- Een paar mensen van de actiegroep Crooswijk die op het punt staan de wijk in te trekken om actie te gaan voeren. (\'an een onzer verslaggevers) „De vier stuwleden hebben in de nacht van afgelopen maandag op dinsdag toegegeven dat ze bij het KEN, Kommunistische Een heidsbeweging Nederland, behoren. Wij zijn toen onmiddellijk uit de BHW, dc Bond van Huurders en Woningzoekenden, afdeling Crooswijk, gestapt. We hebben toen het actiecomité Crooswijk op gericht." Met bezwerende gebaren roept de heer I. J. Meenhorst uit dat het hem en de overige elf leden van het actiecomité tot dan onbekend was dat deze vier KEN-lid waren, al hadden ze sinds het begin van hun acties wel onaangename er varingen met de stuwleden opge daan. In haar woning en contactadres van het actiecomité, Isaac Hubertstraat 45, voegt mevrouw Lomwei aan het ge- Wie met de paasdagen het plan heeft om een bezoek aan Het Lijnbaan- centrum te brengen, moet ik teleurstel len. Het cen trum is tot IS april gesloten. Reden: Wegens opbouw nieu we tentoonstel ling. Het Lijnbaan- centrum is nog niet zo lang geleden ge opend. Daarom herinner ik me nog heel goed wat Felix Valk, hoofd afdeling beeldende kunst van de Rotterdamse Kunstslichting onder welke instantie het Lijnbaancentrum ressorteertheeft gezegd tijdens de eerste persconferentie in hét nieuwe gebouw. Het kwam erop neer dat het cen trum geen tentoonstellingszaal voor alléén kunstkenners moest worden. Mee, kunst en allerlei min of meer aanverwante artikelen voor iedereen, voor alle lagen van de be volking. Heel Rotterdam zou het Lijnbaancen'trum gaan frequenteren. „Het moet een soort markt worden waar iedereen iets van zijn gading vindt", aldus Valk. Het bizarre is, dat wanneer die Rotterdammer dan eens een paar vrije dagen heeft hot Lijnbaancen trum potdicht is. Afgezien van bet feit of het opbouwen van een nieuwe tentoonstelling hoe complex dan ook zomaar twee woken in be slag moet nemen, is het een vol slagen belachelijke zaak dat op da gen dat er duizenden mensen in de binnenstad lopen, het Lijnbaancen trum een zéér dood ditrg is. Belache lijk? Erger, een grote miskleun. Nu zal Felix Valk zeker tegen sputteren in de trant van „het kwam toevallig zo uit, de ene tentoonstel ling kon niet langer blijven en de andere kon niet eerder komen", maar dan moet Valk zich toch eens een simpele zakagenda aanschaffen. Daarin staan alle feestdagen keurig vermeld, Plannen is niet zo moei lijk aprek toe, dat de stuwleden na een paar maanden actievoeren niet meer in hun» krantje stencilden wat buurt bewoners en stuwleden van de in sep tember opgerichte BTW hadden afge sproken. „Ze drukten inplaats daarvan holle leuzen af en allerlei kwaadaardige taal tegen regering, gemeentebestuur en huiseigenaren. Niet dat wij nou zo gelukkig daar mee zijn. Maar wij wensten in dat de mensen In de kran- tjes die we verkochten konden lezen op welke wijze ze moesten protesteren tegen bijv. de huurverhoging. Daar was het om te doen." Terwijl nog enkele leden van het actiecomité haar eerste-etagewoning binnenlopen schetst ze nog even de die leidde tot de scheuring. Daatuit valt op te maken de sympathie die zij en haai* echtgenoot voelden voor de vier jongens, die in september van het vorig jaar metn laantjes aan de deu ren In tie Isaac Hubertstraat kwamen. In het geschrift stonden vlammende protesten tegen de plannen van minis ter Schut om de huren van oude wo ningen te verhogen, de zogenaamde huurharmonisatie. „In de kolommen werd opgeroepen daar stelling tegen te nemen", aldus mevrouw Lomwei. Het blijkt dat de vier jongens dan ook de bewoners van de huizen vroe gen eens naar een huis' in de Ru- broeks-traat te komen, om over de verbetering van de Isaac Hubertstraat te spreken en daar actie voor te voe ren. Na enkele bijeenkomsten bleek het tot oprichting van de BHW, afdeling Crooswijk, te komen. Ze werd ver deeld in de vier genoemden, stuwle den en buurtbewoners, werkende le den, genoemd, In eendracht gingen brieven uit naar de gemeente, waarin om verbete ring van de Isaac Hubertstraat werd verzocht. Er kwam een antwoord te rug dat het gemeentebestuur alleen wenste te praten met het wijkorgaan Crooswijk- Het schrijven bracht grote verba zing bij de RWW, daar nog nooit ie mand van dit orgaan had gehoord. Bovendien leidde een onderzoek onder de Crooswijkbevolking tot steun van die verbazing: tachtig a negentig pro cent had nog nooit van het wijk orgaan gehoord. „We vonden bet daarom toen toch maar beter met onze eigen acties door te gaan", zegt me vrouw Lomwei, „te meer daar het wijkorgaan geld van de gemeente krijgt en we daarom weinig vertrou wen hebben dat ze eventuele acties tegen de gemeente hard zullen voe- ren." Het contact tussen wijkorgaan en BW-afdeling kwam niet tot stand, be houdens op vergadering van belde groeperingen. Daar kwam men echter niet bij elkaar, doordat de BW vond dat het wijkorgaan geen gehoor gaf aan haar klachten. Een poging van het wijkorgaan om mot. elkaar in contact tc komen strandde op het feit dat deze uitnodiging was gedaan aan de vier leden, waarvan het wijkorgaan toen nog niets wist dat ze lid van de KEN waren. Deze vier stelde de overigen niet op de hoogte van de uitnodiging, zodat het wijkorgaan tevergeefs wachtte. En het gemeentebestuur wenste niet met ons te spreken. Ze wenste dit al leen maar te doen met hot wijkor gaan", zegt mevrouw Lomwei, Nadat ze nog kwijt wil dat de groep zonder de vier KEN-ledea half maart haar eigen krantje ging stencil- len, met de tekst die de aanwezigen op bijeenkomsten hadden besloten, komt ze op de kwestie van maandag avond. „Mijnheer Meenhorst hier vroeg aan mevrouw Luijendijk van het wijk orgaan, waarom ze tegen klanten die haar als pedicure bezochten zei dat wij communisten waren. Mevrouw Luijendijk kwam toen met een brief en nog wat geschriften waarmee ze aantoonde dat de Bond van Huurders en Woningzoekenden door de KEN was opgezet. Het was toen voor de eerste maal dat wij dit hoorden en na afloop van de rumoerige en verwarde bijeenkomst zijn we bij mij thuis bij elkaar gekomen en het resultaat was dus dat we de vier KEN-Ieden uit onze groep hebben gestoten," besluit mevrouw Lomwei. Het is overigens nu nog niet zo dat het in orde is tussen het gevormde ac tiecomité Crooswijk. Wel zal contact worden gezocht om „samen verder ge gaan". Het ziet er overigens niet naar uit dat het actiecomité in het wijkor gaan zal opgaan. Daarvoor bestaal al te veel eigen plannen. Die behelsen het opzetten van een krantje waarvan op 1 mei a.s. het eer ste nummer zal verschijnen. Ook is al een enquête gehouden over de vraag of de bewoners De Sméerput, waar ze aan bun wagen kunnen sleutelen wil len behouden. „En vanmiddag nog", zegt mevrouw Komwel, „go ik een aangetekende brief verzer.den 337 handtekeningen erin van bewoners van de Boezem straat, Slauhthuisstraat en Pijper-, straat. Ze ondersteunen ons verzoek om een beveligde oversteekplaats aan de Boezemstraat te maken." Want: „Ons actiecomité wil ac tie ter verbetering van de gehele wijk. Het wijkorgaan praat er alleen maar over." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag De 43- jarige mevrouw H. Coppens-Hazel- bach uit Schiedam is gistermiddag op de Schiedam se weg in Rotterdam on der een. tram gekomen en op slag ge dood. Zij stak vóór de tram (van lijn 1 over hoewel de bestuurder een belsig- naal had gegeven, De bestuurder reed, nadat hij begrepen had dat de vrouw het signaal Ihad 'begrepen, met onver minderde snelheid door omdat achter hem nog een tram reed. De vrouw stak toch over, werd gegrepen en tien meter meegesleurd. Zij kon pas onder de tram vandaan worden gehaald nadat een takel wagen het gevaarte had opgetild. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Bij een verkeersongeval op de Gouds esingel in Rotterdam is de 18-jarige fijninstru- mentmaker J. M. H. de Ragt uit Rot terdam vannacht om het leven geko men. Hij zat in een auto die bestuurd werd door de 18-jarige fynbankwer ker J. van Gelder, ook uit Rotterdam. Dit slachtoffer werd ernstig .gewond. De bestuurder verloor waarschijnlijk de macht over het stuur. De wagen botste met grote snelheid tegen een mast van de RET en werd 'volkomen vernield. DEN HAAG, zaterdag (ANP) Wegens ruimtegebrek op haar fa brieksterrein In Pernis gaat Shell een gedeelte van de Eerste Petroleum haven dempen. Op het terrein, dat door deze landaanwinning zal ont staan, zal een nieuw ketelhuis worden gebouwd. Een andere maatregel, die eerder werd genomen om ruimte vrij te maken voor nieuwe bouwprojecten, was het slopen van opslagtanks. Deze week is op het Shell-terrein in Pernis de eerste paal geslagen voor een uit breiding van de smeeroliefabrieage. Deze nieuwe fabriek wordt gebouwd op een terrein, dat door verhuizing van een tankpark was vrijgemaakt. ROTTERDAM, zaterdag De jarige monteur G. P. Boogeveen uit Hengelo is gisteren door een defect aan de veiligheidsklep van een hoge- drukstoomletdiag van de,zesde verdie ping van de in aanbouw 2ijnde elek triciteitscentrale in Rotterdam-Zuid gevallen. .Hij maakte een val van vijf tien meter en kwam o.p de derde ver dieping terecht. De monteur is met een sohedelba- sisfractuur, gebroken ledematen en ernstige inwendige kneuzingen dn het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. Door de vrijgekomen druk werd hij over een anderhalf meter hoge balluslrade geblazen. Gisteren toonde Museum Boymans-Van Beuningen voor het eerst zijn nieuwe Salvador Dali-aanwinsten: „De Venus van Milo met iaden" (links op de foto) en het schilderij «Het gezicht van de oorlog" (midden). De beide kunstwerken werden onlangs aangekocht na afloop van een succesvolle pali-tentoonstelling voor een bedrag van ongeveer ƒ200.000,-—, Boymans heeft voor de eigen Da li-collectie een apart zaaltje ingeruimd. Naast de twee reeds genoemde Dali's zijn er ook te zien; „Ornithologische kop van Venus" (foto, rechts), het schilderij „Shirley Témple" en een door Dali ontworpen kaartspel, een asbak en een bonbondoos. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag Dé ombudsman, die de Sehiedamse afde ling van de P.v.d.A. heeft geïnstalleerd om klachten over huurverho gingen via de wet op de huurharmonisatie te behandelen, is overdon derd met moeilijkheden op allerlei gebied. BOTTERDAM, vrijdag. On danks de „middeleeuwse toe stand" van het wegdek in de Hendrikstraat, zal pas in 1973' tot her-bestrating worden overge gaan. Deze weinig opwekkende medede ling deed ir. Van Schalk van dc dienst bestratingen donderdagavond naar aanleiding van een vraag op een door het wijkorgaan Crooswijk uitgeschre ven vergadering in „De Branding", waar wijkbewoners hun klachten konden voorleggen aan wethouder H. XV. Jettinghoff en vertegenwoordigers van verschillende diensten. Ir. Van Scbaik stelde voor, in over leg met hewoners en wijkorgaan de mogelijkheden van de Hendrikstraat nader te bespreken. Binnenkort zullen daar wel de idolen worden verbeterd om de afvoer van regenwater sneller te doen verlopen. Op de vergadering werd besloten een werkgroep op te richten om de bestemming van het schuttersveld te bezien; Hierin zullen naast leden van het wijkorgaan vertegenwoordigers van de voetbalvereniging Crooswijk (die liever een goed voetbalveld dan een wijkrecreatiebad op het Schut tersveld ziet) en van speeltuinverenl- gengen zitting hebben. Uit deze actie blykt dat er bij de Sehiedamse bevolking grote behoefte bestaat aan een persoon, die ben helpt met de meest uiteenlopende proble men op sociaal gebied. P.v.d.A.-voor zitter A. Verlindc spreekt in dit ver band zelfs van ,,een biaat in het amb telijk apparaat, waar wellicht in de toekomst een sociaal raadsman een eind aan kan maken." Over de klachten op het gebied van huurverhogingen, heeft de P.v.d.A,- ombudsman zich inmiddels beraden met éen adviserende werkgroep, Voorlopig is besloten nadere infor matie te geveri over de maatregelen, die men moet treffen als men het niet met de huurverhoging eens is. Deze informatie zal de klagers binnenkort toegezonden worden via een brief van de ombudsman. In deze brief zal ook geadviseerd worden om een lijstje met klachten op te stellen over eventuele misstanden in het huis. CANNES, zaterdag De jeugd van Feijenoord heeft ook zijn tweede wedstrijd in het internationale jeugdtoernooi te Cannes met 2—-1 verloren. De Rotterdammers die op de openingsdag waren verslagen door het Franse -elftal,.verloren gister avond anet deze cijfers van ihet orga niserende Cannes, dat eerder (met 9—-0 was weggevaagd door Argentinië. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Vrij dag 1 oktober, bij het begin van het Sinterklaasseizoen, vindt de feestelijke opening plaats van de Passage van Reeuwijk, een brede haakse doorgang, waarin de voet ganger elf gezellige winkels pas seert, die speciaal op de vrouw gericht zijn. „Het moet er echt gezellig worden," zegt president- directeur Jan A, van Reeuwijk van P. van Reeuwijk Maatschap pij voor Woninginrichting, die de zelfde dag veertig jaar aan de zaak verbonden is. De passage die de Karei Doorman- straat verbindt met het Binnenweg plein (de uoomnlige Biunenujep tus- seea Van Reeminjk en Ter Meuten) moet ais hel ware een „verlengstuk van de Lijnbaan worden, zegt direc teur Van Reeuwijk. Daarom willen we goede mensen in de winkeltjes die we gaan bouwen. Goede kwaliteit te gen normale prijzen." Er komt een juwelier, een foto graaf, een parfumerie en „zoals je die ook in België vindt" een bonbormiêre- zaak waar men een kop koffie of een kop thee kan gaan drinken. 3n de hoek van de passage zijn toiletten gepland, die „in principe openbaar zijn". De heer Van Reeuwijk: „Dat moeten we nog even bekijken. Het moet er in ie der geval keurig worden". Voor wie het weten wil: huurprijzen van 12000 tot 16000 gulden per jaar voor 35 tot 50 vierkante meter oppervlakte. Op 16 april begint de ingrijpende verbouwing, die dus bijna een half jaar zal gaan duren. Bij het begin van het koude weer moet ae passage van Reeuwijk een nieuwe mogelijkheid tot gezellig winkelen in Rotterdam zijn. Aan de schaduwzijde van het Binnen wegplein („dat is in ons nadeel, een groot nadeel"maar wel met het ge not van een zacht muziekje, („wallpa- permuslc", zeggen, de Amerikanen), en dat mag ook gezegd worden, zestig meter meer etnlageruimte voor Van Reeuwijk zelf. wïflW vrófcef tróikof 15 f*p*ÜW» 4a*wé)«*k) WC*#» wiakel m Vtt rtiutflk mrcsMtjk «Utog» «b r»aawjk wmanstraat en het dynamische werk Binnenwegplein komen "Ids de* ge- voor de Amerikaanse kunstenaar Ric- meente het geld heeft om een Wim- ky op te bouwen, py-restaurant vlak bij de Karei Door- „Want de mensen komen op gezel- Er kan nog meer gezelligheid op het Tplei! ligheid af', zegt de heer Van Reeu wijk. „Ik zeg altijd Rotterdam is net een mooie schouwburg. AUc lichten. zijn aan, maar het publiek ontbreekt". F)E kon, chr. oratoriumvereniging Excelsior heeft, gisteravond onder leiding van zijn nieuwe dirigent Rocus van Yperen, -opvolger van Phons Dosch, zijn jaarlijkse traditie op de avond van Goede Vrijdag voortgezet door een uitvoering van Bachs Matthaus-Passion. De grote Doelen zaal, waar dit gebeuren plaatsvond, bleek zeer goed bezet. Excelsior telt al sinds een jaar of .tien leden, wier gemiddelde leeftijd wat hoger ligt dan voor het bereiken van. een. markante, homogene koor- klank wenselijk kan worden geacht. Het reageerde gisteravond weivrij soepel op de indicaties van de diri gent, maar misschien was daar ge deeltelijk ook de ongenoemde mede werking van nogal wat koorleden van Van Yperens Haagse koor (eveneens Excelsior geheten) de oorzaak van. Voor de laatsten is het gebaar van de dirigent immers zeer vertrouwd en hun zekerheid werkte natuurlijk, sti mulerend op de verrichtingen van het Rotterdams Koor. De uitvoering kenmerkte zich door een degelijke voorbereiding wat het kooi-aancïeel betrof, als totaalverklan king miste ze echter nog de finesses van afwerking en een energieke di rectheid in de expressie. Enkele koor-; exclamaties kon men feller wensen .en de tempi hier. en daar voortvarender. Ongelijk waren voorts de kwaliteiten bij solisten en instrumentalisten, bv. een zeer overtuigende evangelist (Chris van Weerkom) naast een pre tentieuze uitbeelder (Rom Kahna) van de Christus-figuur. Zeer goed was overigens de alt Elisabeth Cboymans en volwaardige krachten waren voorts de sopraan Karin Ostar, de tenor Ret- niar Schweppe en. de bas Ruud van der Meer. Volkomen niveau-verschil was er muzikaal en technisch tussen orgel- en klavecimbelspel: opdringerig hard en slordig, "speelde Dirk Jansz. Zwart zijn partijen op het Fl-entropor- gel; Rienk Jiskoot daarentegen toonde rich een fijnzinnig en. stijlzuiver contir nuospeler op het, Sassmann-instru- ment. Het Rotterdams Philh. Orkest var- vulde zijn taken, consciëntieus en hét; bereikte, behoudens een enkele indivi duele vergissing, an de obligaten vaak een boog niveau. Het jongenskoor „Deo Sacrum" uit Poeldijk tenslotte droeg veel tot het positieve van deze; uitvoering bij. S. NIEBOER ROZENBURG, zaterdag (ANP) Met nog sechts een ronde te spelen Is de strijd om het Nederlands Jeugd kampioenschap schaken bijzonder spannend. Gisteren, in dc achtste ron de, werd Hofland, die de eerste plaats deelde met Fliek en Van der Wcy, verslagen door Dieks, die daarmee .de/A plaats van Hofland in de kopgroep heeft overgenomen. Van der \Vey éh Fliek speelden remise. De uitslagen van de partijen uit de achtste en voorlaatste ronde: Hofland—Dieks 01, Van der Wey —Balemans Pllek—Van Dijk 44—44, MerbisKoopman 10,Kuy-: persVan Bentum !444, Vorster- mansHortensius 10, Van Elburg Koster 1444, Brouwer—Bemirk 01, Littel Baljon 01. De stand is nu: 1. Van der Wey, Dieks en Fliek 3V4 pnt.; 4. Hofland, Baljon en Morbis 5 pnt.; 7. Van Bentum, Van Dijk en Ba lemans 4% pnt; 10. Koopman, Kuy- pers en Vors termans 4' pnt; 13, Ber- nihk en Van Elburg 3% pnt.; 15. - Brouwer en Littél 244 pnt,; 17.. Koster 2 pnt.; 18. Hortensius .1 pt. ROTTERDAM, zaterdag, De Sa< neringscommissie Rijnmondgebied v gaat een gedetailleerd plan opstellens dat moet leiden tot verminderingvan het gehalte aan stof en oxydantia-in' de lucht, die onder invloed van zon- licht onder meer oogirritatie kupnen l veroorzaken. - Het plan zal worden aangeboden aan de staatssecretaris van Sociale za ken en Volksgezondheid, aldus werd besloten op de tweede .vergadering van de commissie, die onder leiding, van mï. J. Klaassesz in het Rotter damse stadhuis is gehouden. - De commissie stelt 2icb voorts ach ter de gemeente Vlaardingen, die wil. komen tot een bundeling van milieu-, deskundigheid iu het Rijnmondgebied."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2