Geld is op voor grote werken H ZE HEBBEN ONS IN DE MALING GENOMEN Celstraffen voor groot aantal inbraken WERKNEMERS ZIJN ONTEVREDEN Loodsen gaan samen ROTTERDAM RIJN MOND SNELLE REALISERING WILLEMS- EN BOTLEKTUNNEL EN METRO-OOST IN GEVAAR Duur YMF maakte een moeilijk jaar door Fancy-fair voor Kenya Weg afsluitdam Haringvliet open Spaanse brag dicht Vrees Jeugd Hillesluis kan wensen en grieven zeggen Nieuwe bedrijfshal bij Fonlijne RTM onderzoekt verkeer Zeeland en Z.H.-eilanden Applaus voor mannelijke bezoekers Love Story Astmacoilecte UITNODIGING TEMPO TEAM pagina 4 - donderdag 15 april 1971 óQ&m Op de Rechter Maasoever is zó weinig ruimte voor de in- en uitritten van de Willemstunnel dat een uiterst gecom pliceerd „slakkenhuis" voor de verkeersstromen is ontworpen. Op de maquette is het Witte Huis (W.E.) zichtbaar vlak bij de plaats waar de tunnel onder de Maas verdwijnt (Van een onzer verslaggever*?) ROTTERDAM De kosten van de Wiilemstunnel belopen volgens de laatste ramingen al 270 miljoen gulden. Met de bouw van de metro naar oost en de Botlektunnel is deze tunnel bet derde grote werk, dat Rot terdam in de periode tot 1975 op de schouders zou gaan nemen, „Dit zal", aldus een rapport van de directeur W. A. Renardel de Lavalette van, Financiën van Rotterdam, „dermate grote inves teringen vergen van de gemeente, dat de vraag rijst of de investe ringsquota voor de komende ja ren voor deze omvangrijke wer ken toereikend zullen zijn. Daar enboven kan men zich afvragen of het rijk bereid en in staat zal zijn om gelijktijdig voor deze drie grote werken belangrijke bijdra gen te verlenen Behalve dit biUkt alt het rappor» ook, dat de Wiilemstunnel „niettegen staande de nuttige functie" tot de on rendabele uitgaven behoort. Wat wil zeggen dat de kosten mede drukken op het vrU kleine bedrag (100 miljoen gulden met een jaarlijkse groei van 10 procent), dat de gemeente ter be schikking heeft voor onrendabele za ken als recreatieve voorzieningen en «O. Hoeveel het rijk kan betalen is pas zeker wanneer de gemeenteraad een prlnoipevoorstel voor de tunnel beeft aangenomen en een aanvraag voor subsidie de deur utt kan. De rijksbij drage Is meestal 50 procent, De dien sten van gemeentewerken, stadsont wikkeling en vorkeer, die liever nog vandaag dan morgen beginnen, stellen zich voor dat een dergelijk voorstel nog voor de zomer „erdoor" kan, Naar het zich laat aanzien, zullen b en w zich hierbij beperken tot het vragen van een voorbereidingskrediet van 3 miljoen gulden. Hetzelfde is vo rig jaar (maar dan 5 miljoen gulden groot) gebeurd voor de Botlektunnel, die 121 miljoen gulden gaat kosten. Voor deze tunnel willen b en w ove rigens een extra-bijdrage van het rijk vragen. Dit omdat de minister van Verkeer en Waterstaat niet van plan is mee te werken aan vervroegde uitvoering van de Zoomse tunnel (onder de Oude Maas, aansluitend op de Beneluxtun- nel) en ook omdat de werkgroep Oe- ververblngen West-Rij nmona (waarin rijk, provincie, Rotterdam, Rijnmond en de Eilandengemeenschap Voorne- Putten-Rozenburg zitten) als zijn me- inlng heeft uitgesproken da,t de Bot lektunnel voorrang verdient. De verwachte moeilijkheden bij de financiering van de drie genoemde werken vloeien ook voort uit het feit dat er in de investeringsplanning tot 1975 maar gedeeltelijk rekening mee gehouden. De metro komt er in voor: 22Ö miljoen gulden (het totale taneer durend project wordt geraamd op 445 miljoen), de Willemstunne! voor niet meer dan 189 miljoen gul den, veel minder don hij nu al blijkt ie gaan kosten. De Botlektunnel komt er helemaal met in voor nog. Dat de Willemstunnei relatief duur uitkomt ligt aan het feit, dat zeer kostbare en omvangrijke verkeers- oplossingen nodig zijn op beide oevers om de geplande 90.000-120.000 auto's per dag te verwerken. Ms*r name tegen deze laatste conse quentie is de laatste maanden de kri tiek gerijpt De tunnel is bedoeld voor lokaal verkeer (ontlasting op dat punt van de Maastunnel, die nu 90.000 au to's per dag toucheert). Maar een der gelijke verheffing van het particulier vervoer midden In de stad is vrij een voudig in tegenspraak te brengen met de veelvuldig gespuide gemeentelijke v-lsfe ten gunste van het openbaar vervoer. De tunnel zou dus een directe concurrent zijn van de metro (op het moment: 100.000 man per dag), Bijvoorbeeld een projectgroep van studenten van de Academie voor Bouwkunst heeft als uitgangspunt voor een alternatief plan genomen dat het anno 1971 niet meer mag voorko men, dat op een dergelijke plaats m het stadshart een autoparadijs wordt gecreëerd. Ze zijn hierbij tot de conclusie ge komen dat het lokaal verkeer even goed vla een verbeterde (wegdek) en opgehoogde Willemsbrug kan rijden on dat het gebied bezijden en achter het Witte Huis een functie In het Btadsbeleven kan krijgen in plaats van dat het wordt geofferd aan de auto. De nieuwe oeververbinding zou dan als tunnel, maar nog liever als brug een stuk oostelijker moeten komen, ongeveer bij het ijker moet* Boeregat. (Van onze eeon. radactie) AMSTERDAM, donderdag: (ANP) Dï NV Verenigde Machinefabrie ken (YMF) heeft vorig jaar een ver lies geleden van ƒ3,7 miljoen. „Er Is sprake van een verbetering van de re sultaten, want in 1969 was het verlies 28,7 miljoen", aldus het bedrijf. Aard, omvang en prijzen van de in 1970 verkregen opdrachten stemmen het bestuur van de VMF hoopvol voor de resultaten in du Komende jaren. „Alleen een terugslag in de conjunc tuur of sociale onrust zou de verwet zeniijking van deze verwachtingen kunnen vertragen", zo zegt hel be stuur. Het herinnert aan zijn publikatie in november 1970, waarin werd gemeld dat over de eerste 36 weken van 1970 geen verlies werd geleden, maar dat de definitieve uitkomst van het jaar resultaat nog afhankelijk zou zijn van de ontwikkelingen in de laatste maan den van 1970. En In die maanden kwam de extra uitkering van 400, aan elk personeelslid, die m totaal 9,5 miljoen kostte. Hoewel de helft van het bedrag in 1971 wordt uitbe taald is dit bedrag geheel ten laste van 1970 gebracht, In 1970 bedroeg het bedrijfsresul taat ƒ39,9 miljoen (tegen ƒ20,6 mil joen in 1969). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De Rotterdamse rechtbank heeft vanmor gen drie Italianen en een Nederlander veroordeeld die met elkaar of alleen een groot aantal inbraken hebben ge pleegd in Rottendam £n omstreken. De 23-jarige Nederlandse loswerkman Teunis V., die 38 keer op pad was ge weest, hoorde zich veroordelen tot een celstraf van een jaar met aftrek van het voorarrest, evenals de 26-jarige Italiaanse lasser Pasquale C., die een dertigtal inbraken op zijn geweten heeft. De officier van justitie bad tegen beiden een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek van het voor arrest geëist. Twee Italianen, de lasser Mario L. (26) en de pijpfïtter Renato B. (23). die minder actief aan de werkzaamhe den van de bende hadden deelgeno men. werden veroordeeld tot celstraf fen van resp. tien maanden met aftrek en acht maanden met aftrek. De officier van justitie had tegen hen gevangenisstraffen van een jaai met aftrek van het voorarrest geeist (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. De loodsdiensten in het gebied van de Nieuwe Waterweg zullen waarschijnlijk op korte termijn worden samengevoegd. Staatssecretaris Van Es van Mari ne, onder wie het Rijksloodswezen ressorteert, «neemt b.nnenkort een be slissing over een voorstel van Rot terdam. Dit houdt in: toevoeging van de gemeentelijke loodsdienst by het Rijksloodswezen, echter met behoud van enige medezeggenschap voor dc Rotterdamse havendienst op Rotter dams grondgebied. Dit voorstel is het resultaat van be sprekingen die vele jaren geduurd hebben. De integratie van de loodsdiensten, die jaarlijks ongeveer twee mi'joen gulden verlies tijden, is nodig omdat behalve over dit kostenaspect ook over de huidige beloodsmg ontevre denheid bestaat In het vcivoig be hoeven schepen bij aankomst op Rot terdams gebied niet meer van loods te verwisselen. Dit wordt vooral van be lang als te enigertyd het nieuwe ra dar-systeem langs de Nieuwe Water weg in gebruik wordt genomen. ROTTERDAM, donderdag De Si Pe rus Mav cnool aan dc Stationssin gel gaa op 17 en 18 april een Fancy- fa r houden ten behoeve van een scholenproject in Kenya. In de plaats Ahero is behoefte aan lagere scholen, waarvoor de Stichting A^ero-Fnends in het end ƒ60.000,wil inzamelen. DEN HAAG, donderdag (ANP). - De weg over de afsluitdam in het Ha ringvliet zal d't najaar worden open gesteld. Het Ls de bedoeling rijksweg 57 op de Hanngvlietdam aan de noordzijde in eerste instantie door te trekken tot aan de aansluiting op een nieuwe secundaire weg 31. Zolang het eerste gedeelte van deze weg (Hëlle- voetsluis-rijksweg 57) nog niet gereed is, zal de weg over de dam proviso risch worden aangsdoten op de be staande secundaire weg 31. aldus het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De Spaansebrug, de verbinding tussen Overschie en de Spaansepolder, is vanaf vrijdagavond tien uur tot en met woensdag gesloten voor alle ver keer, inclusief voetgangers. Dit in verband met reparatiewerkzaambe- den. De heer Burgerjon (NVV) en en kele mede-vakbondsbestuurders ge ven commentaar op de gebeurtenis sen bij Chrysler. Dan wordt door anderen nog de vrees geuit dat de verkecrsspeclalisten te zijner tijd niet de verleiding zullen kunnen weerstaan om de Willemstun nei te verbinden met het geplande Rottctracé, zodat toch nog een interlo kale verbinding midden door de stad dreigt te ontstaan. Wat niet zo gek ls als je op de kaart ktfkt: er hoeft nau welijks nog Iets te worden gesloopt, zodat alleen nog maar Iemand toeval lig op het idee hoeft te komen als over een aantal jaren het gebied achter het huidige station Blaak toch nergens anders meer voor deugt dan de auto. Voorlopig beeft het principe-plan om tot de aanleg van de Willemstun nei over te gaan eind vorig jaar en begin dit jaar zonder mankeren de commissies voor Verkeer en Openbare Werken en voor Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting utt de gemeenteraad gepasseerd. Ook de commissie-Flnan- ciën heeft zijn goedkeuring een paar weken geleden gegeven. Zij het dat in ieder geval de PvdA heeft gesteld dat op grond van het voorbereidingskre diet alleen, „geen spade de grond in gaat." KVP-gecommitteerde drs H. P. M. van der Drift heeft gisteren afscheid genomen in verband met zijn vertrek uit de Rijnmondraad. Voorzitter W. A. Fibbe roemde bij deze gelegenheid de persoonlijke inzet en kwaliteiten van Van der Drift, die vanaf de „geboorte" van het openbaar lichaam deel heeft uitgemaakt van het dagelijks bestuur. Na de raadsvergadering volgde een receptie, waar de leden van de Rijnmondraad persoonlijk afscheid namen van Van der Drift en zijn echtgenote. Ook burgemeester Thomassen maakte van deze gelegenheid gebruik. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag;. „Ze hebben ons behoorlijk in de maling genomen.11 Zo regageerde gisteren voor de fabriekspoort een van de werk nemers bij Chrysler, de heer G. Koring uit Rotterdam (22 dienst jaren) op het bericht dat ruim 190 pereo nee" sleden ontslagen zullen worden. Misschien ls h(j er zelf ook by. „Voor my is het niet zo erg", zegt hU- „Ik ben monteur maar Ik kan ook bankwerken. Ik ga weer in de scheepsbouw. Maar er zün hier jongens die tussen wal en schip vallen. Die hebben een specialisten- baan opgebouwd en kunnen nergens anders terecht. Hoewel de ontslagen al lang dreigden kwam het bericht dat inder daad mensen op straat gestuurd worden aan als een doffe dreun. On- dsr doodse stilte vertelde directeur F, van Reuzel dat er geen vervangend autotype was gevonden, om te assem bleren inplaats van de.Slmca 1200 S coupé en dat er ruim 190 personeels leden zullen moeten afvloeien. „Hij bedankte ons ook nog voor do bewezen diensten", aldus de heer Ko ring- „Nou, de meeste jongens geloven het nu wel." De heer Koring gelooft dat er wel era goede afvloeiingsregeling komt. „Ik heb gehoord dat er geld genoej Is." Na de bijeenkomst in de kantine gingen de Chryslerwerknemers stille tjes naar huis. Voordat de personeelsleden, waar van een derde uit Arnhem komt, bij elkaar waren geweest hadden vak bondsbestuurders gesproken met di rectie en ondernemingsraad. Binnen drie kwartier stonden, zij weer op straat en vertelden voor de Ingang van het kantoor aan de verzamelde pers, die zorgvuldig was geweerd, dat directeur Van Reuzel vrijwel niets an ders had gedaan dan het zesregelig te lexbericht voorlezen. In dit bericht (zie ook de economische pagina) wordt door de hoofddirectie van Chrysler in New York het lot gevoeld over de Rotterdamse vestiging. De heer Th. Burgerjon, NW-be- stuunder, vertelde dat er nog moeite ts gedaan om een vervangend model voor de uit de produktie te nemen Simca 1200 S coupé te vinden. Er is hierbij gedacht aan Ford-vrachtauto's. De oogmgen hebben niet gebaat. Over de nog te treffen afvloeiings regeling zei de heer Burgerjon: „Als het geen goede regeling wordt gaan we er een schandaaltje van maken. Maar Ik heb goede hoop." De gebouwen van Chrysler aan de Sluisjesdijk blijven gehandhaafd voor het opslaan van de automobielen die uit Amerika arriveren en In Rot terdam schoongemaakt moeten worden. Hiermee gaan zich 70 werk nemers bezighouden. OX de werkge legenheid van deze werknemers ver zekerd blijft is nog de vraag omdat het mogelijk is dat de dealers in de toekomst zelf de wagens gaan schoon- mi n. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Het Voorlopig Wijkcomité Hillesluis orga niseert dinsdag 20 april om acht uur in „Stereo" aan de Brabantsestraat 6 een bijeenkomst voor de jeugd van zestien tot dertig jaar. De bedoeling dat de jongelui hun grieven en wensen uit over de wijk. Men wil deze en die van bijeenkom sten met ouderen als eisenpakket naar het stadhuis zenden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, donderdag N.V. Machinefabriek A. Fontijne te Vlaar dingen Ls uitgebreid met een nieuwe bedrijfshal voor het autogenisch snij den van stalen platen. (Van oen onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. De Rotterdamse Tramweg Maatschappij word» betrokken in een onderzoek van het Centrum voor Vervoersplannen te Utrecht naar de positie van het open baar streekvervoer In Zeeland en op de Zuldhollandse eilanden, Dït on-- derxoek vindt plaats van 19 tot en met 23 april. Het zal grotendeels aan het publiek voorbijgaan omdat de verkochte plaatsbewijzen de bron van informatie vormen, Daarnaast worden enquêttes onder passagiers gehouden door 150 studenten. De andere vervoersmaatschappijen die bij het onderzoek betrokken wor den zijn Streekvervoer Walcheren. Stoomtram Bresken s-Maldagem er Auto Maatschappij Zeeland. Zeeland en de Zuidhollandse ei landen bijten de spits af: het onder zoek zal het hele land bestrijken. De Commissie Vervoersvergunningen in Den Haag, een instantie die de Btreek- vervoervergunningen namens de staat verstrekt, gaf er opdracht toe, Deze commissie is van mening dat de ha chelijke financiële positie van de streekvervoersbedrijven mede opge lost kan worden door samenwerking of samensmelting van busbedrijven in grotere eenheden. ROTTERDAM, donderdag Voetbal op de televisie betekent voor bioscoopexploitanten ge woonlijk een doodstille avond. Behalve in Thalia, waar gisteren de film „Love Story" voor een uitverkochte zaal werd gedraaid. Er ontstond enige hilariteit toen bleek dat van de achthonderd plaatsen er 790 door vronwen werden beaet. Toen er toch nog twee mannelijke bezoekers de zaai binnenkwamen, ging er een gejuich op. waarna de heren met applaus verwelkomd werden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De jaarlijkse collectie voor de astmabe- strijding wordt op vrijdag 7 en zater dag 8 mei a.s. gehouden. Collectanten en coll-ectrices kunnen zich aanmelden bij Karei Doorman straat 111, telefoon 135410, waar het bureau is gevestigd van de vereniging tot bestrijding van de astma. - Deze week vierde de heer J. J. M. G. Bleijenberg, employé le klasse der PTT, zijn veertigjarig ambtsjubileum Hij kreeg een oorkonde, een gouden insigne en een bedrag onder couvert. F amilieberichten Heden is 5n alle rast van ons heengegaan onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder Neeltje Hoorman weduwe van Johannes Gerardus van Vlaardingen, in de ouderdom van 90 jaar. Tilburg: G. H. van Vlaardingen R. M. E. van Vlaardingen-Treckmann en kinderen Hengelo: Tj. van der Beek kinderen en kleinkinderen Breda, 13 april 1971 Verpleeghuis „Deo Volenté", Burg. de Manlaan 2. Correspond e nt ie -adre s Luchthavenlaan 49, Tilburg. De crematie zal plaatsvinden op vfijdag 16 april om 14.00 uur in het Crematorium, Maeterlinck- weg 101 te Rotterdam. Zij, die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen worden uitgenodigd in genoemd crema torium aanwezig te zijn. Advertenties aan gehuwde dames, werkzoekende gepensioneerden, kleine zelfstandigen, enz. van Schiedam en omgeving. Veel geld verdienen op tijden, dat het U past, bij bedrijven en instel lingen waar U zich thuisvoelt, in functies die U kent, zoals bv. typiste, stenotypiste, telexlste, receptioniste, direktlesecretaresse en alle andere kantoorfuncties. Dit Is het wat U zoekt. Uw vrije tijden kennis rendabel maken door U zo nu en dan te laten uitzenden door het grootste uitzendbureau TempoTeam VOORLICHTINGSAVOND op DONDERDAG 15 april a.s. van 7—9 uur 's avonds bent U van harte welkom op ons kantoor, Hoogstraat 198, Schiedam. Bij een gezellig kopje koffie hoort U van ons alles over de mogelijk heden om Uw vrije tijd tot wélbesteedde tijd te maken en op welke wijze U door Tempo Team enkele dagen, enkele weken of enkele maanden Uw tijd kunt omzetten in klinkende munt Tempo Team betaalt U gaarne een aantrekkelijk hoog uurtarief, dat wekelijks aan U wordt voldaan per kas, bank of giro. Hoogstraat 198 Schiedamtel, 260844.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1