over Hoogovens Te weinig bekend over gevolg van chronische vervuiling 'Hier staat het, alsjeblieft IJ EH3HBE1 PROF. DR. TESCH, OUD DIRECTEUR GG EN GD VOORSTROOIER VOOR GLADHEID Formulieren huursubsidies liggen klaar door Jan Gerritsen BAD GROENOORD ZET 17 APRIL SLUIZEN OPEN Stikstof dioxytle Normen Frans Protest in Lijnbaan- centrum Politiek Kafee in Sursum Corda De kosten? GEEN KRANT ONTVANGEN? B. EN W. OP IN-HA-BÉ Croter overschot op Spaarbank Marcus Bakker in Schiedam donderdag 15 april 1971 - pagina 5 Zeer terughoudend. Zo vat prof. dr J. F. Tesch zijn oor deel samen over de plannen van Hoogovens/Hoesch op de Maasvlakte een hoogoven- en staalbedrijf te bouwen. Na be studering van de officiële rapporten over de onvermijdelijke gevolgen van de stichting van een staalbedrijf op Rotter dams nieuw verworven land-in-zee voor 't milieu van mens, plant en diep motiveert prof. Tesch in een exclusief inter view met HRP zijn mening als volgt: „Als je de totale uitworp aan verontreinigende stoffen bekijkt, die het staalbedrijf zal veroorza ken, moet je .eigenlijk nee zeg gen. Maar bekeken vanuit het standpunt van volksgezondheid kan ik geen directe acute aanwijsbare schade noemen, al thans rekening houdend met de verwachte concentratie van de verschillende stoffen. Maar om dat de Hoogovensvestiging wel opnieuw een verdere aantasting van het milieu betekent zeg ik: zeer terughoudend". .„Ik hou er niet van. boude uit spraken te do-en, die je later mis schien niet kunt waarmaken", vervolgt prof. Tesch. „De aantas ting van het milieu door Hoog ovens kan moeilijk beschouwd worden afzonderlijk van andere belangrijke aspecten, zoals de na- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEP AM, donderdag Zwcm- Iusüge Schiedammers kunnen vanaf zaterdag 17- april weer terecht in Bad Groenoord. In het zwemseizoen, dat tot ongeveer half september loopt, is het bad dagelijks geopend van 6.30 tot 19.00 uur. Op zaterdag, zon- en feest dagen van 9 tot 17.30 uur. De maan dagavonden zyn gereserveerd voor Fotowedstrijden. Toegangsprijzen: voor volwassenen 1.25 en voor kinderen tot en met 15 jaar één gulden. Het seizoenabonne- ment bedraagt respectievelijk 20 gul den en 18 gulden en indien vóór 17 april gekocht 18 en 16 gulden. Een seizoenïeskaart kost voor beide leeftijdsgroepen ƒ12.50. Bezitters van het diploma a krygen er een voor ƒ6.25. Een gezinsabonnement is er voor 60 gulden (vóór 17 april 54 gul den). Een kaart voor 10 baden ten slotte komt op 8 gulden. En maar zwemmen! SCHIEDAM, donderdag. Geboren: Me an z. v. S. Kurt on G. Yalmaz; Esther J. d. V- W, F, Meijer en 3. T. W. de Vos; Geert M. z. v. B. J. Kuiper en O. G. Postma; Ni- eolfna G. T. d. v. A. van der Poort cn G. T. Buitendijk; Nathatie d. v. J. H. K. van Stijn en J. Moerer; Miranda M, K. d. v. H. H. E. Frlngs en M. Ducofiré; Esther M. W, d. v. A. P. van Duffelen en \V. Poot; Jur- nan A. W. z. v. K. Lucas en H, E. den Uyl; Natasha d. v. P. A. M. Sttskoom en E. M. Vejiselaar; Remco J, z. v. H- P. van Vliet M. E. Butjes; Theo z. v. T. U. de Bruin en C. Neuschjivanger; Didier-Laurent z. v. J. M. Baudry en M. A. B. C. G- Vangêné- «rg: Jenny d. v. A. J. G. Seller en Henn; Arjan z. v. J. van den Drlessche en K. H. Aroes; Robin A. z. v. A. X-. A, Peute en M. A. W. B. Tromper; Vincent z. v.J. C. Knaapen en J. C. Flooster; Sandra d. v. C.. A, Bezcmer en J. M. Rulgrok; Ste phen E. z. v. J. de Kleljn en H. J. de Snaijer; Arne P, z. v. J. J. L. Hendriks en A. Koczorowakl; Nico P. z. v. H. M. J. Go jaart en N. Oosterberg; Cynthia M. d. v. L. y- Bouman en M. van der Ven; Nancy P- d. v. R. Hij mans en I. P. Wellcnstcin: Pa tricia d. v. C. L. van den Melracker cn H. o. Komen: Miranda d. v. J. Damen cn C B- Zuidgeest. Overleden: A. Struik. 08 jr.; J- van der Waal, 90 jr.; P. van Bokkum, 85 jr.; L. J Lansbergen, 70 jr.; A. Kastelein, 74 jr, wed. W. Slepman. tionaal-economische betekenis van zo'n project en.de werkgele genheid die ermee gemoeid is. De gunstige ligging van Rotterdam, en meer in het bijzonder van de Maasvlakte voor grote industrie vestigingen, zijn een feit waar je rekening mee moet houden. Al gaat het met te ver, zoals sommi gen doen, vanuit een soort Euro pese solidariteit te pleiten voor verdere grote industrialisatie in dit deel van Zuidwest-Neder land". De separate beschouwingswijze, au tenslotte zelfs in de economie ten gra ve gedragen, was nog niet zo lang gele den niet ongewoon bij de natuurbe schermers die thans terecht wijzen op de veelomvattende consequenties van elk ingrijpen in het milieu. Prof. Tesch: „Ik herinner me, uit 1937 geloof ik, het boek „Het land waarin wij wonen" van de grote Jacq. P. Thijsse zelf, waarin hij beschrijft hoe hij na een bezoek aan de Voornsc „duinen terugkomt in Rotterdam. Hij scrijft dan bewonderend over de ha vens, de kranen, „alles wat de mens daar gemaakt had". Maar mi zeggen we: elke milieu-belasting betekent en verstoring van het biologisch milieu. De vraag is nu hoever je daarmee kunt gaan. Bij elke nieuwe industrie kun je zeggen, nou en, wat dan nog. Ik geloof niet dat je moet zeggen Rijnmond Is ongezond omdat er geen korstmossen (een voor luchtverontrei niging zéér gevoelige flora) meer voorkomen. Tenslotte grijpt de mens al duizenden jaren in het biolo gisch milieu. Allen, en dat moeten we ons goed realiseren, gaat dat ingrijpen nu sneller en op een grote schaal, waarvan het geval van Hoogovens op de Maasvlakte slechts een component is. We moeten er ons bovendien bewust van zijn dat de daaruit voortvloeiende natuurlijke achteruitgang onomkeer baar is. Van de omelet kun je nooit meer een ei maken". moet met 'ri derde verminderen en de verspreiding van stof (erts- en kolen gruis) mag een bepaalde 'grenswaarde builen het eigenlijke bedrijfsterrein niet overschrijden. Prof. Tesch: „Het is echter wel on bevredigend dat met name de Conve nantscommissie alleen naar Hoog ovens heeft gekeken, vooral met het oog op de verspreiding van stof, dat het grootste probleem is. Het is heel goed dat in het zgn. Yokom-rapport (Research Corporation) ook de stof- verspreiding door dc ertsovcrslagbe- drijyen in Europoort en op de Maas vlakte is bekeken". In dit verband kan ook gewezen Worden op het Rapport dat Rijnmond het licht heeft doen zien. Daarin wordt geconstaeerd dat de uitworp aan stikstofoxyden door het Hoog- ovenbedrijf en de op de Maasvlakte te bouwen centrale tot gevolg zal hebben dat het immissic-niveau van stïkstof- dioxyde in Rijnmond dicht benaderd zal worden. En deze laatste stof speelt waar schijnlijk een belangrijke rol bij de vorming van de zgn. smog waardoor Op grond van dit besef neigen steeds meer milieu-deskundigen tot het idee dat om het natuurlijk milieu zoveel mogelijk voor onomkeerbare verstoringen te behoeden, het stellen van normen voor de emissie (uit worp) van verontreinigende stoffen aan industrieën, verkeer, hulsverwar- ming en andere bronnen de enig juiste weg Is. ©ij de beoordeling van het risico voor de volksgezondheid door de te verwachten uitworp van het hoog- ovenbedrijf gelden nog steeds immis- sienormen (grenswaarden op leefni veau). Prof. Tesch: „Er zijn eigenlijk geen andere mogelijkheden om crite ria aan te leggen, voorzover het de volksgezondheid betreft. Daar staat te genover dat hét vroeger veelvuldig gemaakte onderscheid tussen gevaar en hinder, wat dan duidelijk verschil lende dingen zouden zijn, eigenlijk niet langer kan worden gebruikt. Onze definities van gezondheid richten zich nu op voltooiing en ont plooiing van het leven. Hinder als ge volg van milieu-belasting ^et-ge vaarlijke" luchtverontreiniging en ge luidshinder bijvoorbeeld) kunnen na tuurlijk wel dégelijk de ontplooiing van het leven nadelig beïnvloeden". Tegen deze achtergrond heeft prof. Tesch weinig toe te voegen aan d' conclusies in de „uitstekende" rappor ten van de commissie bodem, water, lucht, de Research Cororation of New England en van zijn opvolger als di recteur bij de Rotterdamse GG en GD, prof. L. Burema. Zoals bekend zijn op basis van deze rapporten de volgende eisen aan het hoogovenbedrijf gesteld: de uitworp aan. fluor (een vooral voor planten zeer gevaarlijke stof) Prof. dr J. tv. Tesch, gewoon hoogleraar in de gezondheidsleer aan de Landbouwhogeschool te Wagcningen, is een deskundige op het gebied van milieubeheer. Hij kent de problemen van Rijn mond op het gebied van water-, bodem- en luchtverontreiniging van. dichtbij: hij was jaren direc teur van de Rotterdamse GG en GD, alvorens hij werd Benoemd bij TNO, waar hij voorzitter Is van dc Gezondheidsorganisatie- Bij TNO is hij voorts lid van do Commissie Onderzoek Milieube heer. Prof. Tesch, die een half jaar geleden van Rotterdam verhuisde naar Wageningen, waar hij o.a. Tropische hygiëne doceert (met welke enigszins ouderwetse term de gezondheidsproblematiek van de ontwikkelingslanden wordt aangeduid) is verder voorzitter van de bijna twee jaar geleden opgerichte werkgroep Zuidwest- Nederland van de Contactcom missie voor Natuur- eft Land schapsbescherming. Binnenkort publiceert deze werkgroep, als antwoord op Rot terdams pretentieuze expansie- plan 2000 een diepgaande studie over dc ruimtelijke inrich ting van Zuidwest-Nederland, waarbij economische wenselijk heden en mogelijkheden worden getoetst aan een zo verantwoord mogelijk beheer van het milieu ih ruimere zin. de inwoners van Vlaardingen en om liggende plaatsen in oktober geteisterd werden. Prof. Tesch: „Al kan de uil- worp van een bepaalde stof nog tole rabel zijn het lijkt me in het ge val van Hoogovens mogelijk dat dit door strernge maatregelen kan worden bereikt dan blijft de vraag hoe ze onderling op elkaar reageren. En juist daar weten we nog te weinig van", „Los van dc algemene benadeling' besluit prof. Tesch, „moet ik zeggen dat ik uit 'n oogpunt van volksgezond heid toch zeer terughoueml moet staan tegenover de plannen voor de Maasvlakte met Hoogovens, een enor me elektrische centrale ertsovcrslagen eventueel nog raffinaderijen. Vooral omdat we nog maar weinig weten van dc gevolgen van een chronische mi lieubelasting voor de gezondheid van de mens". (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, In vier Rotterdamse expositieruimten wordt binnenkort de overzichtstentoonstel ling „Protest" gehouden. Dc tentoon stelling bevat geschriften, pamfletten, tekeningen, spotprenten, e.d. betrek king hebbende op protestbewegingen in Nederland, Frankrijk, Spanje en Amerika. In het Lijnbaancentrum wordt van af 18 april het Franse deel van „Pro test" getoond; onderwerp is de stu dentenopstand in Parijs van mei 1968. In de expositiezaal van De Doelen, in kunstcentrum 't Venster en in de kunstzaal Zuid, vanaf 24 april respec tievelijk de Amerikaanse, de Spaanse en de Nederlandse onderdelen van „Protest". De tentoonstelling in Dp Doelen is gewijd aan de Black Pan- ther-beweging en aan het studenten- verzet op de Berkely-universiteït, het Spaanse protest in 't Venster betreft Estampa Popular en in Zuid komen Provo en de Kabouters aan de orde. „Protest" is samengesteld .in op dracht van hot Haagse Gemeentemu seum, maar kon in dat museum niet getoond worden omdat de Haagse wethouder voor kunstzaken, drs H, A Wilzen de tentoonstelling verbood (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, donderdag. In het kader van de Tweede Karaer- verkiezingèn op 28 april kunnen politiek geïnteresseerden in Schiedam vanavond en dinsdag 20 april discussiëren in Sociëteit Quesqne Tandem, Gebouw Sur sum Corda, Nieuwstraat 12. Aan vang van deze twee politiek ka- feeavonden is 20.00 uur. Het is de bedoeling tot een vergelijk van de partijprogramma's te komen. Vanavond is het onderwerp „ont wikkelingshulp" aan de orde en op 20 april de punten, „partijconcentra ties" en „partijvemieuwineen'V ROTTERDAM, De Nederlandse Vereniging ,van Krediet- gevende'Detailhandelaren is sterk ge kant tegen het ülan van de PTT vol gend jaar via Postcheque en Giro dienst en Rijkspostspaarbank nersoo: '- lijke leningen te verstrekken. Voorzit ter mr E, H. Kersbergen acht het on juist dat „terwijl het verlenen 'var consumptief krediet aan alle' kariteh gebonden is, het rijk nu zelf we! kre dieten gaat geven. Dat zal miet be paald beperkend werken", aldus de heer Kersbergen. door FRANS HAPPEL Twee bekende Rotterdamse beeldhouwers, Perry Abramsen (30) en Rob Maingay (32), schenken de wijk IJsselmonde een object. Vrijdag voor Pasen reden ze met een lelijke bestel eend naar het winkelcentrum aan de Groenix van Zoelenlaan, laadden daar een hoeveelheid voorgevormd polyester, roestvrij staal, alsmede zakken cement uit. Op een groot stuk zéér leeg trottoir gingen ze aan de gang. Er werd een fundatie gelegd, er werd flink wat beton gestort. Een rijwiel-agent keek argwa nend toe. „Wat moet dat?" vroeg hij aarzelend. „We maken een paasei", antwoordden Perry en Rob. „Oh", zei de agent en fietste verder. Vrijdagavond was er een object verrezen van zo'u zes meter hoog en, aan de voet, ruim twee meter breed. Een betonnen sokkel met po lyester uitstulpingen, daarop een uit dezelfde materialen vervaardigde pi laar waaruit een aantal stalen bui zen „groeiden", eeu soort grote wa terpomp met grillige zwengels. Tijdens de paasdagen stond het object In plastic gehuld, gisteren en vandaag zijn Perry Abramsen en Rob Maingay druk doende geweest met het leggen van laatste handen. Hun geschenk moet vandaag vol tooid worden, want morgenochtend om elf uur zal de overdracht aan de bevolking van IJsselmonde plaats vinden. Of hét object op de Groenix van Zoelenlaan zal mogen blijven staan is tot op heden niet bekend. De plaatsing gebeurde volkomen il legaal, er werd aan geen enkele ge meentelijke instantie toestemming gevraagd. Het gemeentebstuur van Rotterdam kreeg gistermorgen een telegram waarin de beide kunste naars hun plannen mededeelden en tevens burgemeester Thomassen en de wethouders uitnodigden om bij de overdracht aanwezig te zijn. De bewoners van IJsselmonde zijn via stencils opgewekt om morgen ochtend naar de Groenix van Zoe lenlaan te komen om „hun" kunst werk in ontvangst te nemen. Waarom zijn Ferry Abramsen en Rob Maingay zo vrijgevig? Kunstenaars doen rich over het algemeen voor als een noodlijdend ras. Rob Maingay en Perry Abramsen bij hun nog niet helemaal klaar weggeefobject {Foto: Peter van Es) Tussen de werkzaamheden, door vertelden de twee wat hun beweeg redenen zijn geweest: „Ten eerste hebben wijsterk do indruk dat grote groepen van de be volking de gedachte hebben dat wij, kunstenaars, hoofdzakelijk leren op geld varl de gemeenschap. Z6 van: Ze klooien maar wat aan, ze maken de meest wonderlijke dingen die vaak niks met kunst te maken heb ben en ze worden door sociale zaken of door de contraprestatie in leven gehouden. Zo'n mening zit ons na tuurlijk niet lekker. En dan kan je wel tegen iedereen gaan verkondi gen dat het niet zo is, maar daar be reik je geen fluit mee. Wil je een mening veranderen dan moeten er daden gesteld worden. Dat doen wij „We hebben dit object samen ont worpen en samen uitgevoerd. Dat is trouwens, dachten we, uniek voor Nederland dat twee kunstenaars sa men iets maken. Er wordt wel vaak aangekondigd dat zoiets gaat gebeu ren, maar resultaten zie je nooit. Goed, de daad die we stellen. Dit ob ject geven we weg. We hoeven er niets voor te hebben. Hier staat het, alsjeblieft IJsselmonde." Waarom hebben ze hun object juist hier, in deze wijk geplaatst? In het centrum zou het toch veel meer de aandacht getrokken hebben? „Dat is een tweede argument van ons. Er worden wel nieuwe wijken uit de grond gestampt, maar kunst zinnige verfraaiing, versiering, bo maar. We helpen de gemeente Rot terdam een beetje, zo kan je het ook bekijken." Perry en Rob hebben nog een re den voor nun geschenk, deze: „Er wordt de laatste tijd maar wat aan gerommeld door kunstenaarsorgani saties, de BBK en zo. Eln maar pra ten jongens, en maar ageren en maar ouwehoeren. Wat schieten we daarmee op? De kunstenaar Inrijgt bij de burgerij een slechte naam, da's fout." Hoeveel het ontwerpen en uitvoe ren van het object Perry en Rob ge kost heeft, willen ze niet zeggen. Waarom niet? Niet belangrijk. Deze materialen kosten veel geld, okee. En we zijn samen ongeveer een half jaar met dit werk bezig geweest, Nou, graag gedaan." De passerende bewoners van de wijk IJsselmonde geven tamelijk veel blijk van belangselling voor de (tijdelijke?) nieuwe aanwinst. De meest te noteren-opmerking is natuurlijk: Wat stelt het nou voor? Maar verder vinden de 'mensen het wel aardig, zo'n vreemdvormig ding tussen alle strakke flat-lijnen. En wanneer verteld wordt dat de kun stenaars het voor niets doen. kijken de gezichten uiterst welwillend. Op het bureau kunstzaken van de gemeente is er op de vraag of de kans groot is dat het object mag blijven staan van welwillendheid nog rüét zoveel te bespeuren. „Een geschenk voor de bevolking kan alleen aan de gemeenteraad worden aangeboden," is' de uit spraak. En: „Of het mag blijven staan hangt ook van een aantal teonnlsche aspecten af. Is de fundering wel Vol doende, bijvoorbeeld." „En tenslotte kan je je ook afvra gen of de tweo kunstenaars preca riorechten willen betalen De, gemeente Schiedam heeft een zogeheten voorstrooier aangekocht die in de winter zal worden ingezet bij de bestrijding van gladheid, vooral op de Lange en Korte Haven. Dit voertuig heeft een sterk vergrote wendbaar heid in vergelijking met de nu ge bruikte strooimachines. Door beperkte manoeuvreermogelijkheden is eens zo'n verouderde strooier letterlijk van de wal in de sloot geraakt. Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam, kunnen«zich wen den -tot onze plaatselijke agen ten. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, donderdag Aan vraagformulieren voor aanvullende huursubsidie voor het tijdvak van 1 april 1971 tot 1 april 1972 zijn thans verkrijgbaar bü de afdeling Algemene Zaken, Grote Markt 1. De aanvraag formulieren moeten vóór 1 juli 1971 Ingevuld bij de gemeente worden in gediend. Alléén huurders die in woningen wonen waarvoor na 31 maart 1950 subsidie door het rijk is verleend bij dc bouw en die in 1970 een inkomen hadden beneden 17.000 cn minimaal 1100 huur per jaar verwonen, komen in principe voor deze regeling in aan merking. (Van een onzer (verslaggeefsters) SCHIEDAM, donderdag. Tijdens dc consumentenbeurs In-Ma-Bé (17 t.m. 25 april In Sporthal Margriet) zullen in de gemeentelijke stand leden van het college van b en w aanwezig zijn. Daarvoor is het volgende schema opgesteld: 17 april: zaterdagavond - wethouder B. E. Collc; 18 april: zondagmiddag - wethouder C. J. M. Bolmers; 19 april: maandagavond - wethouder drs. J. Houtman; 20 april: dinsdagavond - wethouder mevr. G. D. Verweij-De Graaff; 21 april: woensdagavond - burgemeester H. Roelfsema: 22 april: donderdagavond - wethouder drs J. Hcutman; 23 april: vrijdagavond - wethouder B. E. Colló; 24 april: zater dagavond - wethouder C. J. M. Bol mers. (Vau een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, donderdag. Bij de Spiarbank 1820 in Schiedam werd in maart 1971 gespaard een bedrag van 8.209.523,58. Terugbetaald werd 7.829.461,69. Het inlegoverschot over het eerste kwartaal 1971 is nu bijna drie ton ho ger'dan dat van hetzelfde kwartaal 1970, Op 31 maart 1971 hadden 62.253 spaarders tezamen een tegoed van ruim 91 miljoen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, donderdag Marcus Bakker, fractieleider van de Commu nistische Partij van Nederland (cpn) spreekt morgen, 1G april, in Schiedam. Zijn onderwerpen zijn: Voor een Nieuwe Regering - Voor een Nieuwe Politiek. Deze openbare vergadering wordt gehouden in zaal Tivoli, aanvang 20.00 uur; toegangsprijs 50 cent-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2