parta z'n eerste HERMES DYS STRUIKELT OVER ZFC fan Hanegems hattrick redt gezicht Hermes wil niet terug naar amateurs Gooiland na rust langs Fortuna •1 Feijenoord vroeg naar transfersom voor Jendrossek Spaans voetbal WÊÊ0 .4 -..K.,r.'4.1t J de dag was gekomen. Eijkenbroek: „Zo kennen we Utrecht niet. Het is al tijd een pittige tegenstander geweest. Ik. had ook behoorlijk tegen dcrzo wedstrijd opgezien." Georg Kessler vosrdo glimlachend de volgende „ver klaring" aan: „Dat veel ploegen tegen ons niet zo stork voor de dag komen is juist onze sterkte." Sparta—FC Utrecht 3—1 (3—0) door HANS REfSMANN ROTTERDAM, maandag. Rert Jacobsc, de trainer van FC Utrecht, was na afloop van Sparta—FC Utrecht de eerste om toe te geven dat zijn ploeg het enkel cn alleen aan de lankmoe digheid van de tegenstander te danken had dat het bezoek aan Spangen niet op een catastrofe was uitgelopen, Jacobs sloeg de spijker op de kop toen hij opmerkte dat „we ons heus niet op de borst hoeven te slaan dat we de schade tot 31 beperkt hebben weten te hou den". Utrechts oefenmeester ver bloemde niet dat hij in de rust (stand: 3—0) een heel wat gro tere uitslag in zijn hoofd had Dat Sparta in de twedde helft naar een lagere versnelling terugschakelde en zodoende het wat lauw spelende Utrecht de gelegenheid bood vat op het spel te krijgen, moch dan voor de i 1.000 toeschouwers een teleurstelling zijn, begrijpelijk was die Spartaanse reactie wel. Immers, woensdagavond wacht in Den Bosch de bekerwed strijd tegen PSC en volgende week zondag in de Kuip de derby tegen Feijenoord, „Die wedstrijden speelden bij dc jongens in bet achterhoofd," zei een opvallend vrolijk gestemde Georg Kessler. „2e hebben te veel het accent op het consolideren van de voorsprong gelegd. Ik heb daar wel begrip voor. Ondanks het mindere spel in de .twee de helft ben ik bijzonder tevreden." Sparta's aanvoerder Hans Ëijken- brodk, die in de eerste helft een knie van doelman Pim Doesburg in zijn heup had gekregen en die daar zoveel last van had, dat hij zich in dc rust door Dries Visser liet vervangen, was het niet helemaal met zijn „baas" eens. „We hebben ons nummer slecht vorkodht," aldus de bebaarde Eijk. „Voor rust' hebben we mot 3—0 ge wonnen, maar na rust met 10 verlo ren. En het is nu eenmaal zo dat de laatste indrukken bij de mensen blij ven hangen." Sparta's tweede doelpunt was een juweeltje. Na een schitterende actie van Hans Venneker (op de achtergrond) joeg Janusz Kowalik de bal in volle vaart langs Jurgen Henriksen, de doelman van FC Utrecht. trof Jan Klijnjan dc vorige treffers in schoonheid door de bal na een corner van Kristensen even buiten het straf schopgebied ineens in te schieten. Henriksen was tegen het projectie} volstrekt kansloos. 3—0. Klijnjan: „Ik heb zo wel eens meer zo gemaakt, maar er komt natuurlijk wol geluk bij." VoOr FC Utrecht was er alle aanlei ding om de tweede helft, waarin v.d. Merkt op de plaats kwam van Van Veen en bij Sparta Visser Eijkenbrcek afloste, met de nodige angst tegemoet te zien. maar al snel .bleek dat dat niet nodig was. Sparta dacht al aan later en zodoende kon FC Utrecht zich, mede dank zij het sterke spel van zwcegsr John Sten Olsen, tot een ge lijkwaardige tegenstander opwerken. De beloning kwam na 22 minuten, toen topscorer Jan Groenendijk na een voorzet van v.d. Merkt ongehin derd kon inkoppen (31). Lichte verbazing heerste er na af loop in het Spartaanse kamp over het feit dat FC Utrecht zo lauw voor ZFCHermes DVS 1—0 (0—0) Van onze correspondent ZAANDAM, maandag. Hoewel er vooral voor de Schiedam mers grote belangen op het spel stonden is de wedstrijd tussen ZFC en Hermes DV-S een duel zonder sfeer geworden, waarin de minst slechte zegevierde. Hermes DVS liep zich steeds vast op de middenvelders van ZFC en' de Zaandamse voorhoede was niet hij machte ook maar iets verder te komen den het strafschopgebied. De strijd werd ver in de tweede helft beslist, toen de Sbhiedam.se verdediging even niet attent genoeg was. ZFC kwam met twee wallers binnen de lijnen, te weten Karteman en Onclin voor respectievelijk Westra en EvenbJij. Alleen Karreman speelde een verdienstelijke partij, waarbij hij ondersteund werd door de goed op dreef zijnde spitsspeler Dick Helling. Bij Hermes waren het doelman Ton Ruts en de oprukkende back Sije Vis ser, die een verdienstelijke partij voetbal op de grasmat brachten. In de achtste minuut van de eerste helft ging een schot van Ger Lagen dijk rakelings naast. Zijn schot was door de wind van richting veranderd, terwij] doelman Mekker van ZFC reeds geslagen was. ZFC kwam iets terug, mede via de uitstekende Dick Helling, die in de 20ste minuut de vrijstaande Maatman bediende. De ZFC'er verprutste de kans om de Zaandammers naar 10 te tillen. Aan de andere zijde kwam Ties van Dup- pea gevaarlijk voor doel, maar dc na drie jaar teruggekeerde Jan Plekker bracht de bal onder controle. Er vielen gaten in de defensie van de Schiedammers, waardoor aanvoer der Piet van do Burg tweemaal aan de noodrem moest trekken. Eenmaal was Van Ingen het slachtoffer, in tweede instantie ging Bakker legen de gras mat, maar de toegekende vrije trap pen gingen huizenhoog over. De 1500 toeschouwers zagen in de tweede helft een sterker opererend ZFC. Mede Ruis werd dooi- trainer Joop Castenmiller vervangen door Aad; van der Stelt, die nauwelijks aan de bal kwam. In de negentiende minuut trok de ZFC'er Hans Bakker de bal vart- de doellijn voor. Verdediger Dick van Nierop reageerde niet op het schot van Bakker, waarvan Dick Helling profiteerde. Hoog en hard joeg hij de bal van vlak voor doel in de toirwen, achter dc verbouwereerde doelman Ton Ruts (1—0). - 'Hermes was duidelijk aangeslagen en de gaten, die op 'het middenveld vielen doordat Ger Lagendijk en Ge rard Flaes in de voorste linie gingen opereren gaven Eddy Maatman en Pe ter van Ingen (ZFC) gelegenheid om gevaarlijk voor de Schiedamse defen sie te verschijnen. Het uitstekende werk van Sije Visser op links en Wim van Baarle op rechts voorkwam een grotere achterstand. Nadat Flaes een voorzet van topsco rer Cees van Kooten had gemist en de ZFC'er Maatman Wim van Baarle in de baan van zijn schot had gevonden, bleef er voor beiden niets anders over dan de voorgeschreven uit te voethallen. Tempo Toch wat onbehagen dus onder dc Rotterdamse supporters cn dat terwijl Spuria in de eerste helft bij vlagen zo'n schitterend spel had geëtaleerd, Sparta, dat Walbeek (sehouderblessu- re) en De Quant niet, maar Bosveld en Heijerman wel in de ploeg had, was FC Utrecht in alle onderdelen de baas- Het speelde beweeglijker, door- tlachter, geraffineerder en sneller. Vooral Wanneer de Spartanen het tempo opvoerden raakten de gehandi capte Utrechters (Pronk, Van Nieu- wenhuys en Van Stijn ontbraken op hot appèl) van de kook. Trainer Jacobs („Die invallers wil ik niet als excuus aanvoeren") analy seerde na afloop: „De opzet was om de verdediging zo te organiseren dat Sparta geen ruimte zou krijgen." Maar dat mislukte, mede doordat Hans van Huissteden een offday had, waardoor Utrecht vooral op jinks ui terst kwetsbaar was. De slimme Nol Heijerman, die al binnen enkele mi nuten bewees dat Kessler hem vorige week ten onrechte uit de ploeg heeft gelaten, had geen moeite de zwakte uit te buiten. In de derde mi mutt was het reeds raak. toen Heijerman na een 1—2 met Klijnjan Janusz Kowalik bc- doende, die doelman Henriksen van dichtbij passeerde (10). Het doelpunt was een schoonheids prijs waard en dat gold ook. voor de volgende twee treffers, die Utrecht binnen drie kwartier kansloos maak ten. Nadat linksbuiten Hans Visser bijna kans had gezien van een on oplettendheid in de Spartaanse defen sie gebruik te maken (hij knalde na aangeven van de in de eredivisie de buterende Cees v ,d. Berg naast) werd het 20. De Utrechtse defensie, op Excelsior er. AZ na de meest gepas seerde in de hoogste afdeling, werd door een wervelende actie van Hans Venneker (met Bosveld do beste Spartaan) volledig uit positie gespeeld' en laatste man Langerak kwam op diens trekbal te laat om Kowalik het schieten te beletten. De Pool, die er niet op rekent dat zijn contract bij Sparta verlengd zal worden en die plannen heeft om voigend seizoen in België te gaan voetballen, schootrecht voor het doel hard langs de verblufte Henriksen, 2—D. Goede ingreep Het nieuwe gat in zijn linkerverdc- digingsblok was voor trainer Jacobs aanleiding om de backs Van Huisste den cn Van Oudenallen van plaats te laten verwisselen en dat bleek een goede ingreep. Van Oudenallen bleek meer vat op Heijerman en de sterk opkomende Venneker te hebben en op ■rechts weerde Van Huissteden zich verdienstelijk tegen de overigens wat tegenvallende Kvistensen, Toch zou Sparta voor de rust nogmaals toe slaan. In de allerlaatste minuut over- ROTTERDAM, maandag. Feijen oord heeft bij NÉC igeïnformeerd naar de transfersom voor de Duitser Jur gen Jendrossek die de Nijmeegse club aan het einde van dit seizoen wil ver laten. Volgens manager Guus Brox beeft het NEC-bestuur nog geen be drag willen noemen. Ook enkele Duit- Sc clubs, waaronder Rot Weiss Essen, houden belangstelling hebben voor Jendrossek. Trainer Wiel Coerver van NEC zou Jendrossek graag willen rui len voor Jan Boskamp. Excelsior—Feijenoord 0—4 (0—0) door DICK VAN DEN POLDER ROTTERDAM, maandag. Ernst Happel is geen man die uit de school klapt. Toen. hem zaterdagavond werd gevraagd, hoe hij in de rust, toen de stand nog 0—0 was, tegen zijn spelers had uit gepakt, haalde hij zijn schouders op en toverde hij een mysterieuze, kwajongensachtige glimlach op het gelaat. Het lijkt niet gewaagd om te veronderstellen dat het in die pauze in de kleedkamer van de gasten behoorlijk gedonderd en gebliksemd heeft, want wat Feijenoord de 18.000 toeschouwers in de eerste helft had gepresenteerd, was beschamend voor een team dat de reputatie van een wereldkampioen heeft op te houden en op dit moment nog altijd de pretentie en de kans heeft om kampioen van Nederland te worden. Terwijl de 7—0 score van Ajax te gen Excelsior een week geleden juist een uitdaging voor de ploeg van Rot terdam-Zuid had moeten zijn, speelde Feijenoord in de eerste 45 minuten 20itder een greintje ambitie, enthou siasme en beroepseer. De meeste spe lers leken helemaal geen haast te heb ben en schenen zich geen zier aan te trekken van het hatelijke Ajax- en Sparla-geroep dat al na 20 minuten van de jongenslribune weerklonk. Feijenoord bewoog zich slaapwande lend over de grasmat en Klein Duim pje Excelsior was wel zo verstandig om de Reus niet wakker te maken. Dat de stand na 45 minuten traag en oer ver velend voetbal nog altijd 0_0 was mocht nauwelijks een ver-, dienste van de Kralïngers worden ge noemd. Hoewel Feijenoord nauwelijks enige pressie uitoefende, werd er door Excelsior angstig en krampachtig ver dedigd en beging doelman Ed van der Roer de ene slordigheid na de andere. Slechts Thijs Libregts, Rob de Boom en de gebroeders Den Butter rechts achter Gerrit was veruit de bes to man in de Exceisior-ploeg leverden verdienstelijk werk, maar ook zij slaagden er doorgaans niet in om da bal langer dan tien seconden in de ploeg te houden. In de aanvalslinïe ging er van door douwer Theo van Toledo in de begin fase nog wel eni'ge dreiging uit, doch toen Libregts consequent bewaakt door Wim Jansen steeds vaker te- <rug moest om zijn verdedtging te as sisteren, raakte hij van aanvoer en steun verstoken en kwam hij voor een hopeloze opgave te staan. Terwijl Feijenoord voortdurend in het bezit van de bal was, slaagde het er niet in moor dan twee behoorlijke kansen te creëren. Wim Jansen kwam een keor oog in oog met Van der Roer' na een een-twec-comblnatie met Maiwald (Kindvall zat in colbert op de tribu ne) en Henk Wery zag een vliegend schot geblokkeerd door het lichaam van oen tegenstander. Met Joop van Daele als vervanger van de zwakke Jan Boskamp pakte Feijenoord de zaken na dc rust en de schrobbering van Happel heel wat energieker aan en Van der Roer kreeg in de eerste vijf minuten al bijna nel zo veel werk op te knappen als in de gehele eerste helft. Excelsior hield nog precies elf mi nuten stand. Toen plaatste Henk Wery een voorzet van Coen Moulijn terug naar Franz Hasil die de bal hoog in schoot. Bob Janse: „Toen dat eerste doelpunt van Feijenoord zo lang uit bleef, kreeg ik zowaar nog even hoop. Maar dat was tegen beter weten in. Het kwaliteitsverschil is nu eenmaal te groot. Het is voor ons een hele op luchting dat we van die wedstrijden tegen Ajax en Feijenoord af zijn. We kunnen nu weer gaan proberen om puntjes te verzamelen". Feijenoord dankte het aan Wim van Hanegem dat het zijn gezicht tenslotte toch nog enigszins heeft kunnen red den. In een tijdsbestek van zes minu ten tussen de 66ste en 72ste minuut scoorde hij een onvervalste hat trick, waardoor hij op de topscorers- lijst een geweldige sprong maakte en na Ove Kindvall de produktiefste Feijenoordet' werd. Twee keet joeg hij de bal hard in de linkerbenedenhoek de eerste maal viel v.d. Roer royaal over de bal heen, en een keer kopte hij een voorzet van Moulijn op de rand van buitenspel via de onderkant van de lat in. In da tweede helft werd bij Excel sior om niet duidelijke redenen de verdienstelijk spelende De Boom ver vangen door Kleingeld en Happel ruilde Maiwald in voor Rob Theuns. Een ingreep waarmee de Oostenrijker waarschijnlijk alleen maar Georg Kessler in verwarring wilde brengen, want zondag gaan Feijenoord en Sparta met elkaar in de clinch. MADRfD, maandag (ANP), Voor tie eerste klasse van de Spaanse voetbalcom petitie zijn dit weekeinde de volgende wedstrijden gespeeld: Atletlco Madrid— Barcelona i—1, Êspa nol—Valencia t—0. At* Jellco Bilbao—Malaga 8—1, Ceita—Heal So- cletlad 0—0, SabndeU—Granada 0—1, Znra- gozaGijon O—0, ElcheSevllla 1—0, Las Palmas—Real Madrid t}—0. De eindstand: 1, Valencia 43 put. (kam pioen); 2. Barcelona 43 pnt.: 3. Attetico Madrid 42 pjvt.j 4. Beat Madrid 41 pnt. Van Hanegems tweede en Feijenoords derde doelpunt. Nadat £d van der Roer een kopbal van Van Hanegem tegen de onderkant van de lat had geslagen, drukte de doorgelopen Feijenoorder de bal met zijn knie in het doel. Gooiland—Fortuna 20 (00) Van onze correspondent HILVERSUM, maandag De 1000 toeschouwers konden gistermiddag bij de competitiewedstrijd Gooiland Fortuna VI. in de tweede helft hun ogen niet geloven. In de eerste helft was een matte by wijlen zelfs zinloze ontmoeting op liet groene veld ge bracht, waarvoor beide ploegen elkaar met evenveel recht de schuld mochten geven. In de tweede helft evenwel draaide met name Gooiland plotseling een tempo sneller en prompt ont stonden er kansen voor de Hilversum*' mers. Hoewel zij de felle wind tegen hadden, kwamen er juist nu fraaie en gevaarlijke Gooiland-aanvallen: Struik lanceerde enkele 12 combi naties o.a. met Hogenbirk en Raechel- man en de geroutineerde Kees Kick op cle rechtervleugel. Schonk Riechel- man zelfs de fraaiste kans van de ge hele wedstrijd, maar die werd gemist. In de 71ste minuut was het eindelijk toch raak. Een kogel van buiten het strafschopgebied afgevuurd door Struik werd door de overigens uit stekende Fortuna-doelman Eikelen boom nog wel gestopt, maar niet klem vast en de attent toestormende Westbroek scoorde gemakkelijk van dichtbij, 10. In de 77ste minuut pik te Hogenbirk ean mislukte pass van Fortuna-speier De Vries op en de Gooiland-speler Hogenbirk plaatste op zijn beurt wel loepzuiver naar Rie- chelman, die goed doorliep en via Ei kelenboom 20 maakte. Natuurlijk heeft Fortuna VI. dat al lemaal niet zomaar gelaten over zich heen laten gaan. Ër waren, wel dege lijk Vlaardinger tegenacties, vooral ook toen het ai 20 was geworden. De Gooiland-defensie wankelde duide lijk, maar in het doel stond de frêle doelverclediger Roelofs, die letterlijk alles keerde. De matte eerste helft was voor For tuna geweest, al kwamen de bezoekers goed weg, toen pal voor de rust het scheidsrechter Schuurman compleet ontging, dat Fortuna-aanvoerder Rob- bemond ean bal met de hand uit het doel sloeg. Ach, mif^chien heeft deze 'tegenslag de Gooiland-ploeg wel ge ïnspireerd tot die onverwachte tempo- rijke tweede helft, waardoor Fortuna alsnog welverdiend geklopt werd. Twee omstandigheden werpen dan toch een schaduw over deze Hilver- surose overwinning. Linksachter Henny van Doorn werd door scheids rechter Schuurman in de tweede helft wegens trappen naar een tegenstander uit het veld gestuurd en even voor dien had Gooiland-middenspeler Jansen een boeking gekregen, omdat hij de wedstrijdbal onnodig had weg getrapt, toen scheidsrechter Schuur man voor een overtreding tegen hem had gefloten, Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat in de tweede helft bij Fortuna De Heer werd vervangen door Huycr, maar ook deze laatste vermocht geen doelpunten te scoren. SCHIEDAM, maandag. Hermes DVS, een van de dertien clubs die volgens do saneringsplannen van de FBO cn de KNVB zouden moeten terugkeren naar het amateurvoetbal, voelt er niets voor onv de betaalde sector ie verlaten. „We willen gewoon betaald voet bal blijven spelen", zei voorzitter Manus Stolk, die met enige veront waardiging konnis heeft genomen van de plannen. „We zullen probe ren om bij de bovenste drie tc eindi gen cn dan wil ik wel eens zien wie onze promotic naar de eerste divisie tegenhoudt". De heer Stolk sprak over een on verhoedse publikatie van de FBO, die de rust Sn de vereniging en voor al in het eerste elftal heeft ver stoord. „Men mag rustig weten dat Ik verschrikkelijk kwaad ben over deze gang van zaken. Wij doen onze uiterste best otn onze spelers in deze beslissende fase van de competitie zo goed mogelijk op de wedstrijden voor te bereiden en dan komt daar pardoes de mededeling, dat Hermes DVS moet terugkeren mar het ama teurvoetbal, Ik geloof niet dat do grote clubs in Nederland hot geno men zouden hebben als ze op een dergelijke manier zouden zijn be handeld" Dé heer Stolk lieeft met verbazing geconstateerd dat de FBO de toe schouwersaantallen als criterium beeft genomen bij dc vaststelling welke clubs zouden moeten afvloeien en de vermogenspositie bulten be schouwing heeft gelaten. „AJs we dit geweten hadden, dan zouden we een heel ander beleid hebben kunnen voeren. Dan zouden we ons ook in dc schulden hebben kunnen steken om publiek trekkende spelers aan tc kopen. De FBO gaat nu gewoon voorbij aan het feit dat Hermes DVS volkomen schuldenvrij is. In do %'ier Jaar tijd dat ik voorzitter ben, heb ben wc het seizoen steeds met een plus kunnen afsluiten. Dat zal ook dit jaar weer het goval zijn, want dc publieke belangstelling Is dit seizoen twee keer zo groot als vorig Jaar". Ook bij Fortuna Vlaardlngen ts men verontwaardigd over de gang van zaken. Voorzitter Houdljk: „Op zijn zachtst gezegd vind ik het zeer onelegant, waarop deze zaak Is ge bracht. We bebben via de radio moeten horen dat we op de lijst stonden, terwijl we toch op z'n minst hadden mogen verwachten, dat de FBO eerst overleg zou plegen met de verenigingen. Wat er nu verder gaat gebeuren, kan ik op dit moment niet overzien. Na deze zeer onelegante handelwijze van de FBO, kan Jc van alles verwachten. In principe had Fortuna besloten om door te gaan met betaald voetbal, maar wat er moet gebeuren als de tweede divisie straks onbespeelbaar wordt door een te klein aantal clubs, weet ik op dit moment ook niet". Het best uur van Fortuna gaat zich vanavond over deze situatie beraden. maandag 19 april 1971 pagina 11

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 4