'Christelijke partijen met Pvc A in zee'" De 200 voor (^Cn >on&Co SCHOO LSTRIJD IN FRANKRIJK DREIGT TE HERLEVEN JONGE DANS GROEP SOMS VERRASSEND Geen prijs van kiï nst- raad voor einreb m u Mogelijk via zaken kabinet' Academieraad Artibus geïnstalleerd Engels-Nederlandse uitvoering van Brittens „Requiem" Staking bij openbaar onderwijs Kunst voor een knaak' te loten in Uithoorn Rotterdams Danscentrum maakte na 2 jaar debuut Solootje Ho ere winst Stad RVIam dinsdag 27 april 1971 - pag. 4 Mr. Geertsema (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, dinsdag De Amsterdamse Kunstraad heeft in een gisteravond gehouden alge- - mene vergadering met vijftien: tegen veertien stemmen het toe kennen van een alternatieve Am sterdamse Prozaprijs aan drs F. Weinreb afgestemd. Hiermee deed de vergadering een door de Kunstraad op 16 maart genomen besluit tot het wel toekennen van een alternatieve prijs te niet. Dit besluit was toen genomen op voorstel van een nict-lid van de raad, Harry Mulisch, naar aanleiding van de weigering door b. en w. van Am sterdam om een jury-advies tot toe kenning van de Prozaprijs 1970 aan drs F. Weinreb voor zijn boek „Het land der blinden" op te volgen. Als b, en w. hun standpunt niet zouden wij zigen zou de Kunstraad een eigen prijs toekennen. B. en w. hebben hun standpunt niet gewijzigd, de Kunst-, raad wel. Tijdens de vergadering was ditmaal de publieke tribune bijna ge heel leeg. Harry Mulisch was met aanwezig. Een eveneens op 16 maart genomen besluit om andere jury's te adviseren hun werk op te schorten, is op de ver gadering van gisteravond ingetrokken 27 van. de 29 aanwezige leden waren er,voor om de jury's en opdrachtcom missies te adviseren althans voorlopig "hun werkzaamheden te hervatten., Dit deelt de Kunstraad b. cn w. mee in een brief waarin onder meer nog wordt gezegd dat de raad van oordeel blijft dat de prijs aan Weinreb had moeten worden toegekend. Fomls De raad heeft gisteravond tenslotte nog besloten een commissie samen te stellen die een voorstel zal formuleren voor beheersvorm en organisatie van een fonds voor prijzen, opdrachten en aankopen. Dit zou door een afzonder lijke instantie moeten worden be heerd. De commissie zou vóór eind juni met een voorstel moeten komen. De vergadering van gisteravond werd als gast en toehoorder bij gewoond door de wethouder voor de kunstzaken, Han Lammers. ■UTRECHT, dinsdag (ANP). - in de academie voor beeldende kunsten Artibus" in Utrecht, waar vorig jaar herhaaldelijk conflicten waren tussen studenten, docenten en bestuur over de democratisering van de academie, is gisteravond de academieraad geïn stalleerd. De instelling van deze raad. waarin alle geledingen van Artibus zijn vertegenwoordigd, stuitte bij het eind vorig jaar afgetreden bestuur op. grote bezwaren. Men meende dat de raad een te grote beslissingsbevoegd heid zou krijgen. De raad_ is een ad viescollege voor het bestuur. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, dinsdag VVD-lijsttrekker mr W. J, Geertsema vreest, dat de drie confessionele partijen na de verkiezingen niet oprecht zullen proberen om met de VVD tot een regeerakkoord te komen. Hij houdt inte gendeel ernstig re kening met de mogelijkheid, dat de christelijke partijen er in feite op uit zijn om via het tussen station van een minderheids- of een zakenkabinet de confes sioneel-socialistische coalitie van weleer te laten terugkeren. Ia een stampvolle Pulchri Studio te Den Haag. waar hij gisteravond zijn campagne afsloot, noemde Geertsema het allerminst denkbeeldig dat do ka binetsformatie strtks mislukken zal en zal uitmonden ln een confessioneel minderheids- of een zakenkabinet, dat geen leven leven beschoren kan zijn, „Dan staan in feite weer nieuwe ver kiezingen voor de deur," aldus Geert sema, die zijn gehoor eraan herinner de dat de PvdA regeringssamenwer king met de KVP alleen voor deze formatie heeft uitgesloten, en niet voor een volgende. Vooral KVP-lijstaan voerder dr G. H. Veringa had Geertsema de laatste dagen met argwaan vervuld door de vele „onaanvaardbaars" die hij over onderdelen van het WD-program had uitgesproken. Maar ook de lijsttrek kers van ABP en CÏÏU voegen, vol gens Geertsema, elke dag dat zij op pad gaan een nieuw stukje toe aan een confessioneel minimumprogram waaraan niet meer te wrikken valt. „Levensgevaarlijk" De lijstaanvoerder van de WD noemde die houding onbegrijpelijk, omdat naar zijn mening alleen een krachtig kabinet straks de moeilijkhe den de baas zal kunnen. „Er dreigt een golf van stakingen over ons land te komen." waarschuwde hij. „Er worden levensgevaarlijke spelletjes gespeeld, met het landsbelang als in zet." Geertsema riep de confessionele partijen op „terug te keren van de dwalingen huns weegs, en af te zien van de speculatie om na de volgende verkiezingen weer met de PvdA sa men te gaan." Aan het slot van zijn rede sprak Geertsema de hoop uit dat de WD op 28 april een flinke overwinning zal boeken en zo haar stem in een forma- tiegesprek mei de confessionelen ex tra-gewicht zal kunnen geven. „Lukt dat ons niet," zo concludeerde hij, „en blijven de krachtsverhoudingen zoals ze nu zijn, dan zie ik geen liberaal- confessioneel kabinet tot stand komen, maar acht ik het waarschijnlijkst een ontwikkeling naar een nieuwe confes sioneel-socialistische coalitie, na nieu we verkiezingen." UTRECHT, dinsdag (ANP) Het Utrechts Symfonie Orkest en het Lon- dense „Bach Choir" zullen op 5 mei in Utrecht en op 6 mei in Amsterdam het „War requiem" van Benjamin Britten uitvoeren. Deze Brits-Neder landse muzikale samenwerking is mo gelijk gemaakt door financiële steun van de British Council en het mmiste- rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Het Engelse Bachkoor heeft het „War Requiem" al in vee! Europes* landen en in Japan uitgevoerd. Aan de uitvoering in Utrecht (Tivoliï en Amsterdam (Concertgebouw) werken behalve dit koor en het USO ook mee de sopraan Rina Cornelissen. de tenor Willy van Hese, de banton Robert Holl, de organist Richard Popplewell en het jongenskoor van de koorschool St. Bavo in Haarlem. Dirigenten zijn David Willcocks en Paul Hupperts, (Van onze correspondent) PARIJS, dinsdag. In de Franse nationale vergadering is vanmid dag een heet debat begonnen over de wet-Debré, die de overheids subsidie aan het particuliere onderwijs, de zogenaamde vrije school, wenst te consolideren door middel van definitieve contracten tussen de overheid en de privéscnolen. Gisteren is in heel Frankrijk door de overgrote meerderheid van het onderwijzend personeel aan de open bare scholen gestaakt om te protesteren tegen deze wet De FEN, de grootste vakvereniging dat de subsidie aan de viije school met openbaar onderwijs eon aanvul ling van noodzakelijke financiële mid delen onthoudt. Bovendien voorziet de wet in een geleidelijke verhoging van de subsidie aan de vrije school en de tegenstanders van de wet hebben dan ook de indruk dat de regering het particuliere (katholieke) onderwijs een. nieuwe impuls wil geven. Deze schoolstrijd stamt al uit de vorige eeuw. De actie van gisteren werd onder steund door de grootste oudervereni ging in Frankrijk. De middelbare scholieren staakten met hun leraren mee.Ruim miljoen leerlingen gaan naar de openbare school, terwijl bijna 2 miljoen kinderen naar de vrije school gaan. Door een toevallige samenloop van omstandigheden vindt dit debat plaats op het moment dat Alain Pey- refitte, oud-minister van onderwijs en als UDR-voorman voorzitter van de culturele commissie ven de nationale vergadering kardinaal Marty van Pa rijs tot de orde roept door hem te wij zen op de wettelijke scheiding van kerk en staat. Kardinaal Marty had zaterdag verklaard dat hij de gevan genisstraffen voor 14 jonge activisten die enige tijd geleden een mis in de Sac ré Coeur hadden verstoord, wel wat zwaar vond en dat men (de rech ters) beter aan de toekomst van de jongeren had kunnen denken. Deze uitspraken hebben noga! wat indruk gemaakt in Frankrijk, temeer daar activisten zeker bij de praktise rende katholieken niet populair zijn. Onder de veroordeelden bevinden zich overigens twee priesters. (Van onze kunstredactie) UITHOORN, dinsdag Onder het motto „Kunst voor een knaak" gaat in Uithoorn op zaterdag 1 mei een actie van start, waarbij het mogelijk is voor 2,50 een kunstwerk te loten. De actie Is op touw gezet door de tentoonstel lingscommissie van de Culturele Raad Uithoorn en speelt zich af in de expo sitieruimten van de speelboerderij „De Odevaar" en de RK openbare bi bliotheek. Het is de bedoeling dat bezoekers in verzegelde bussen enveloppen achter laten met hun naam, ƒ2,50 en de naam van het kunstwerk van hun voorkeur. Aan het eind van elke één maand durende tentoons'elliflg worden de bussen door een notaris ?eopend. Door loting worden twee voor beide tentoonstellingen één) winnaars aangeduid, die het kunst werk van hun keus zonder verdere kosten mee naar huis mogen nemen. .T'wee jaar geleden opgericht en gisteren pas zijn officiële debuut: Het Rotterdams Danscentrum heeft zijn gesubsidieerde tijd goed besteed. Het re sultaat werd gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg ontvangen met veel bloemen en ova ties. Trek van al die uitbundigheid flink wat ou- dertrots, vriendensteun en plaatselijk chauvinisme af, dan nog blijft er ruim voldoende over aan ge rechtvaardigd succes. Het programma mocht wat wisse lend van kwaliteit zijn en de theater presentatie vaak nog onbeholpen, de groep zes meisjes, vijf jongens werkte over het algemeen kundig en homogeen en er danste hier en daar opmerkelijk talent mee. Alle reden dus om door te gaan: er kan een goede beroepsgroep uit groeien met een eigen gezicht. Van de drie andere Nederlandse balletgroepen onderscheidt dit Dans centrum zioh doordat het uitsluitend vrije, althans ni et-klassieke dans brengt; leidster Ineke Sluiter is ge oriënteerd op de Amerikaanse „mo dern dance". HET ROTTERDAMS DANSCENTRUM in 'Gang in het ongekende' van zijn leidster Ineke Sluiter. Haar suite op Handels „Waiennu- sic" bleek niet veel meer dan een vriendelijk probleemloos openings stuk. Als ogenstrelitrg goed bij de mu ziek aansluitend, strak lineair met eenvoudig gehouden groepswerk, dat nog wat schools en te vreugdeloos op het toneel werd gezet (Met als grote verrassing een solootje door Louise Frank: zij sprong er deze avond vaker uit; soepeler en expressiever dan leden- ander), Van Ineke Sluiter was ook het slotstuk: „Gang in het ongekende". Op Peter Scliats dansen uit Labyrint. Een verhalend danswerk vol onrust en on lust maar al die emotionele geladen heid werd tc weinig verduidelijkt. Af gezien van dit fundamentele tekort bleek wel, dat Ineke Sluiter bewe gingsstructuren vol groeiende span ning kan opbouwen heel intrige rend soms parallel met de muziek, soms in dialoog ermee. Zolang aan kleding of requlsieten hier niet de veronderstelling opdrongen dat zij er iets raadselachtigs literairs mee be doelde, bleek haar werk doorgaans stellig te waarderen ais abstract bal let. Aan deze dans-vol-crnsl-avond droeg Lucas Hoving terug na een kwart eeuw danscarrière in de VS een luchtiger accent bij met „Colla ge". Op nogal pretentieuze klankfiar- den van Reinier Barten creerde hij een aantal bewegingssituaties in de sfeer van een repetitie met wat ironi sche gein. Het leek soms wat goed koop, vooral door de quasi ongekun steld erdoorheen gestrooide tekstfrag menten waarmee de groep amateuris tisch afging. Maar de dans zelf balde, minder onbeholpen, samen tot verras sende spanningsmomenten die weer humoristisch werden afgebroken door bruuske tegen effecten. Verreweg liet beste kwam de groep voor de dag met „lm Wind der Zet F', een te zware titel voor een fraai uit gewogen bewegingsstuk waarin, zoals de hele avond, het decoratieve ele ment wel domineerde, maar er sprak ook een grote lyriek in mee. Hei was gemaakt door Ptna Bausch, eens een van de grote vertolksters van de Duit se expressionistische dans. Zij maakte op een cellostuk van Mlrko Dorncr die hot zelf voordroeg, dans vol hoog op laaiende emotie en verstilling, een harmonie van tegendelen. Met zijn uit- roeptekenst(jl mocht het dan wat ou derwets aandoen voor deze jonge groep, maar het werkte wel. KAMPHOFF ROTTERDAM, dinsdag (ANP). De winst bij het nssnrantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 Is in 1970 met 22 procent geslegen tot 8.2 mil joen. De omzet steeg eveneons met 22 procent tot 101 miljoen, exclusief de deelneming Woudsend. Voorgesteld wordt het contant divi dend te verhogen van 15 tot 16 pro cent over het met 68 procent door een bonus en een emissie verhoogde kapi taal. Bovendien wordt de uitkering van een 10 procent agio-bon us voor gesteld. De premie-omzet steeg in het eerste kwartaal 1971 opnieuw sterk, ook in de leven-sector. ..Te verwachten is dat 1971, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, wederom een gunstig jaar zal zijn," zo deelt het bed rij! mee. De jaarvergadering is op 15 juni. Gevraagd voor direkt: elektromonteurs Voor direkt er voor altijd. Want Croon Co. heeft vast werk voor nog '2S0.148 elektro monteurs méér. Omdat Croon Co. een van de" grootste bedrijven in Nederland is op het gebied van de aanleg van elektrische installaties en meet- en regelinstallaties in o.a, universiteiten, ziekenhuizen en industriële bouw. Maar ool< in' schepen. Kom werken bij een echte baas. Als u wilt, kunt schriftelijk solliciteren. Schrijf dan even ean briefje aan de Centrale Personeelsdienst, Schiemond 22, Rotterdam, Maar wat nog veel beter is bel vanavond onze he®. J. de Jonge OIO - 20 67 78. Of onze heer W. Warnaar 018S0 - 2219, of onze heer A.C, van den Bogaard 010 50 06 41. Wittu overdag bellen, ook goed. Bei dan onza Centrale Personeelsdienst in Rotterdam QIC 25 1480.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1