mmwA- en tegen losgeen-o s0u Ga.. I Sttt^ant <o GEB personeel kiest medezeggenschaps commissie WM.MV& MO Woningbouwcorporaties bereid mee te werken aan doorstroming COLLEGES PROBEREN VERGUNNING TE VOORKOMEN Age Klink en Jacob Zekveld winnen prijs in Oostende mmm Mr De Jong hoofd parket Rotterdam Auto over de kop Omzet Van Reen/wijk met 7,5% gestegen cpaïöol^Life bokboeken TANKER RAMT AANLEGSTEIGER 8 Gemeente bekijkt herinnering van gezinsabonnement KING SIZE MENTHOL mW* Vinke en Co agent Hante tainer Bejaarde man overleden na aann ji Films Mark Boyle en Soft Machine in Stedelijk Museinn donderdag 2? mei 1971 - 'pagina 5 (Van een onzer ve rslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Door een klapband is de 20-jarige P. van de Watering uit Capelle aan den IJssel -de macht over het stuur van zijn auto kwijtgeraakt, geslipt en over de kop geslagen. Daarna reed de auto het ta lud af van de rijksweg 16, de afslag Bolnes. De bestuurder had een wond aan zijn arm. Zijn passagiere, de 19-jarige P. A. van Dam uit Ridderkerk had wonden aan armen en gezicht. Beiden zijn naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM» donderdag B en W van ÏÏeenvliet en Geervliet proberen te voorkomen dat ICI vergunning krijgt voor de opslag van het gifgus fosgeen op bet ICI-fabrieksterrein bij Rozenburg in de Botlek. De colleges van. beide kleine, direct aan. de Botlek grenzende ge meenten, hebben in een brief B en W van Rotterdam.„ten sterkste ontraden" ICI, dat al over een voorlopige Hinderwetvergunning be schikt, definitief toestemming te verlenen voor de opslag van fosgeen. Burgemeester A.J. M. Derksen van beide gemeenten, «He dit gisteren be kend maakte, wil ook contact opnc- mc met Gedeputeerde Staten en met het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid om te voorkomen dat ICI zijn plannen voor de opslag van het gas, dat in kleine hoeveelheden voor mensen dodelijk is, uit kan voe ren. Nadat beide colleges zidh uitvoerig hadden laten §nformeren over het ICI-project (door de fabriek zelf en door Rotterdam, dat de vergunningen moet verlenen) zijn ze'tot de conclu sie gekomen dat de opslag van fosgeen (lVz ton.voïgens fCI, vijf ton volgens anderen) „de in Nederland tot nu toe ruime marge van het toaLaatibare risi co absoluut overschrijdt". In een loeOicht-mg hierop zei burge meester Derksen: „Burgemeester Tho massen hééft onlangs, gesproken over een grommende ondertoon van sociale onrust in de grote steden. Dezelfde, angstige ondertoon van onrust bestaat in onze gemeenten over dit ICI-pro ject, niet alleen bij de bevolking maar ook bij ons." Do heer Derksen zei dat tegen de verwerking van fosgeen (dat ICI wil gebruiken bij de fabricage van poly- urothaanschuim) weinig bezwaren be staan, omdat do risico's in het produk- lieproces veel geringer zijn. „Ons be zwaar richt zich tegen de opslag van het gas. De beveiliging van de opslag is .onvoldoende en bovendien kan het risico van een ramp nieft uitgesloten worden. Elders in de fabriek kan eon explosie plaats vinden die de opslag tank, hoe bovei.li®d ook, wel degelijk kan treffen. De bewaking van de op slag noemde bij naief, omdat het hek rond de tank „niet eens voorzien wordt van alawninstailaii.es". Burgemeester Derksen en zijn wthoudérs kritiseerden de voorlich ting door X€ï, die maandag burge meesters en wethouders van Rozen burg, Zwartewaal, Vierpolders, SplJ- kenissc en IleenvIiet en Geervliet over het fosgeenproject bad ingelicht, „Op alle cruciale vragen onzerzijds bleef mcu het antwoord schuldig". De heer Derksen wees er tenslotte op dat de fosgeon-affaire opnieuw had aangetoond dat de milieuproblematiek in Rijnmond regionaal moet worden aangepakt. „Bij do huidige marnier van werken is er voor de kleine ge meenten, die evenzeer voor hun be volking verantwoordelijk zijn als do grote, nauwelijks aan informatie te komen over wat bij de buurman (Rotterdam) geschiedt. Hij verwees daarbij naar Toronto in Canada, waar door regionale aanpak de luchtveront reiniging met een derde is terugge drongen. ROTTERDAM, donderdag tANP). In de eerste vier maanden van dit jaar is dc omzet van de NV Maat schappij voor Woninginrichting P. van Rceuwük met 7,5 pet gestegen. Omdat de kosten in de hand gehouden kun nen worden, verwacht de leiding van bet bedrijf dit jaar een even gunstig eindresultaat als in het afgelopen boekjaar, toen ccn nettowinst van 716.200 overbleef. De rentabiliteit van het geïnvesteer de vermogen, zo werd woensdag in de jaarvergadering meegedeeld, bedraagt thans 7 pet. De omzet bedroeg vorig jaar S 29 miln. Bontjas gestolen ROTTERDAM, donderdag. Uit een rek op de le etage van een da- mesmodezaak in de Lijnbaan is giste ren een ocelot bontjas ter waarde van ruim 12.000 gestolen. Aquavit is het levenswater van Koren, Denen en Zweden en naast het borreluurtje drinken ze het bij iedere maaltijd en op elk passend moment van de dag. Ze kunnen daarbij kiezen uit tientallen soorten, allemaal ver schillend van smaak en kleur en op hun welvoorziene smul- tafels staat vaak een ijsgekoeld vat aquavit het middelpunt te wezen. Als een kerk midden in het dorp, zoals ze zeggen. Een van de lekkerste soorten is de Linie-Aquavit die op een zeereis naar Australië en terug, waarbij bij tweemaal de evenaar pas seert, zijn zachtheid krijgt door het voortdurend schommelen in de eikenhouten vaten en het bloot staan aan grote tempera tuurverschillen. Terug in Noor wegen krijgt hij een etiket met de naam van het schip erop en de vertrek- en aankomstdatum. Waar men zoveel moeite doet voor kwaliteit, moet wel een goede keuken bestaan. Dat blijkt dan ook overduidelijk uit In de Scandinavische Keuken en de scheepslading verrukkelijke re cepten die u daarin vindt. En zeg nou zelf, zou 'n Finse vlees pastei niet smaken, alleen om dat ie Lihamurekepiiras heet. Uw kookkunst is niette evenaren met DOM Aan Boekenbedrijf Het Parool D UI Antwoordnummer 2470 - A'dant Wis en waarachtig wil ik meer weten over deze unieke serie Parool-life kookboeken Qlk weet al genoeg, zend mij een deel ge durende 10 dagen vrijblijvend ter inzage S 1 In Oostende zijn de Europa- prijzen 1971 voor de schilder kunst weer - uitgereikt. Deze door de stad Oostende beschik baar gestelde prijs, die vorig jaar naar de tot Belg genatura liseerde Nederlander Bram Bogart ging, werd dit jaar ge wonnen door de Engelse schil der Roy Adzak. Nederland viel echter niet helemaal buiten de prijzen. Kees van Bohemen, be kend van zijn schilderijen van wielrenners, paarderaces, bok sers, etc., won een derde prijs. Age Klink en Jakob Zekveld, een soort van Siamese tweeling wat be treft het winnen van prijzen (ze kwamen samen al eens in aanmer king voor de koninklijke subsidie voor de schilderkunst) wonnen in Oostende beiden een zilveren me daille. Bronzen medailles waren er o.i voor Pat Andrea, Armando, Barend Blankert, Arie Berkulin, Paul •Damsté, Jörg Retné, Aal Verhoog en Marinus Fuit. Het werk van Paul Damsté is mo menteel te zien in expositiezaal de Doelen, waar het een deel is van de tentoonstelling „10 kunstenaars uit Den Bosch en omgeving". Van Bohe men en Verhoog zijn beiden verte genwoordigd op de tentoonstelling „Ontwerpen voor boekomslagen" in kunstzaal „Zuid", op het Zuidplein. CEES VAN DER GEER Hen tanker heeft gisteren voor naar schatting twee miljoen gulden schade aangericht aan een steiger van de B.P.- raffinaderij in Europoort. De boot voer tegen de steiger op en lichtte hem uit zijn voegen. Ook de aansluiting voor de pijpleiding werd beschadigd. Een bootje van de Verenigde Tankreederij dat aan de steiger lag werd op een haar na gemist. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Wet houder H. van der Dols van sport en recreatie onderzoekt de mogelijkheid of het gezinsabonnement op gemeen telijke zwembaden weer kan worden ingevoerd. Hij doet dit na de stórm van -protes ten. die door de Prins Alexartderpolder ik gegaan nadat daar de 'gebruikelijke zwemfcarieven bekend werden, die gaan gelden alk' het; zwembad wordt geopend. Volgens de heer A. Versloot van het bureau Zwembaden zal het stellig nog enige weken duren voordat bekend wordt of de gozinskaart weer wGrdt. ingevoerd. De gemeenteraad moet. de beslissing nemen en de voorbereidin gen vergen tijd. De huidige Rotterdamse tarieven zijn overigens volgens de heer Ver sloot al lager dan in andere grote en kleine gemeenten waar nog een abon nement bestaat. (ADVERTENTIE) De zee en de wind het strand en de golven en de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol Peter Stuyvesant Menthol U geniet zoveel meer! RICH CHOICE TOBACCOS KING ROTTERDAM'— Het 2700 man tellend GEB-pcrsoneel heeft als eerste van het totaal 20.000 man belopend ambtenarenbestand van de gemeente Rotterdam een medezeggenschapscommissie nieuwe stjjl gekozen. Vandaag gebeurt dit bij het Drinkwaterbedrijf en op 10 juni is de RBT aan de beurt. De rest volgt na de vakanties. Zoals was verwacht heeft de nieuwe opzet een rigoureuze ver schuiving opgeleverd. Voorheen bestonden, de. medezeggenschaps commissies uit drie leden van de ABVA, drié van dé NCBO en drie van de KABO.'Bij het GEB heeft men nu een commissie, die bestaat' uit zeven leden van de ABVA en twee van de confessionele organisa- ties. Het Ambtenarencéntrum, dat voor het éérst meedeed, kreeg geen zetel. De ffrote verandering met vroeger is, dat niet de vakbonden (formeel: de leden van de betreffende vakgroep) de kandidaten aanwezen, maaar dat ze zijn gekozen door het hele perso neel, inelnsief de ongeorganiseerden. BU de eerste verkiezing", die begin deze week bij het GEB werd gehóu den, kwamen 1700 kiezers op. Men beschouwt dit als een hoopgevend re sultaat, gezien het feit dat er In voor gaande jaren nauwelijks belangstel ling bestond voor de commissies. Op 'grond hiervan is'ook (het nieuwe regiem ent (begin dit jaar door de ge meenteraad aangenomen} in zoverre, gewijzigd, dat voorwaarden 2ijn ge schapen voor beter functioneren. De medewerking van de directies van diensten, en bedrijven zijn vastgelegd evenals een minimum-aantal vergade ringen en bovendien is bepaald, dat. voorstellen van de directie aan B, en W., die gevolgen hebben voor per soneelsbestand, arbeidsomstandighe den e.d., worden voorzien van 'een ad vies van de betreffende commissie.' Rottendam ligt mot de nu gevonden vorm voor op d'e rest van Nederfend. Grote voorvechter van een wijziging van Ihet bestaande systeem, is sinds bet begin van de jaren. '80 het KVP- raadslid. dr, S- W. Couwenberg geweest Laüge tijd beeft hij gepleit voor de nu gdkozen opzet, maar in een later, stadium koos bij voor een ver dergaande ontmanteling van tiet mo nopolie van de ambtenarenbondtn door ook het passief kiesrecht x»pen te willen stellen voor ongeorganiseerden, Beide vor-men ondervonden lange itij'd de weerstand van de bonden". In 1968 dreiigde het -gevaar, .dat de voor standers van ihet actief kiesrecht (Couwencberg; „Medezeggenschap. Is een recht van het personeel zelf en de taak van de valkorgan'isties is het op voeden tot dit zdlföoen";. in de ge meenteraad via een motie hun ziens wijze zouden realiseren. Maar eerst sou, tot tevredenheid, van de wethou der van Personeelszaken (Jetünghoff) en de vakorganisaties een enquête, worden gehouden onder de ambtena ren zelf. Beide laatsten waren ervan overtuigd, dat die hun mening zou be vestigen. Maar dat viel tegen. Van de Reorga niseerden (gemiddeld 70 procent in Rotterdam) bleek maar-39,8 procent van mening dat uitsluitend georgani- seerden (mochten kiezen. Met minder dan 58,8 procent wilde de ongeorgani seerden. ooik laten kiezen. Deze laatste opvatting werd voor 88.1 procent ver tolkt door de ongeorganiseerden. Als mokerslag werd hieraan -toegevoegd, dat de Reorganiseerden voor 60,6 pro cent vónden, dat ook voor het passief .kiesrecht het hele personeel In aan merking kwam. Niet meer dan 20 pro cent stelde, zich adhter het bonds- standpunt. Hieraan moét worden' toegevoegd, dat de ABVA uiteindelijk weinig re den had om tegen het actief kiesrecht voor het hele - personeel te zijn. Als grootste organisatie zou deze bij open verkiezingen toch altijd de grootste vertegenwoordiging krijgen. De"' GBB-verkieziwg beeft dit dan ook be-' vesfcigd1: men steeg van drie naar ze- ven, terwijl de confessionelen daalden" van zes naar twee, Dat de ABVA de vernieuwing todh niet. voorstond, legt men uit als een daad van solidariteit'',» imet de beide andere bonden. De enquête leverde in ieder geval/ op, dat B. en W. -wat betreft het actief" kiesrecht overstag gingen. Bij de be handeling van het betreffend voorstel in januari van düt jaar is nog wd ge probeerd ihet passief kiesrecht ook in.-"; te voegen/maar opgrond van de.ver-- wacbting dat Den Haag dit niet zou./' pikken besloot de meerderheid toch een voorzichtige koers te varen. Cou- wenberg heeft dat niet meegemaakt, omdat hij in september '70 niet in de raa-d terugkeerde. Weü schreef hij in Intermediair van 13 november Ï970-' verwerping van bet passief kiesrecht slechts als „uitstel van executie" te beschouwen. „Het passieve kiesrecht", - voegde Ihij hieraan toe, „is immers een noodzakelijke consequentie van het: aotieve kiesrecht, zoals de geschiede-.: nis van het vrouwenkiesrecht heeft tgeleerd. In een tijd van versteekt de mocratisch bewustzijn afe de onze 3s dit niet tegen te houden." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Mr J. D. de Jong volgt mr S. J, van der Hoeven op als hoofd van het parket van de officier van justitie in Rotter dam. •Mr. Van der Hoeven gaat met pen sioen, Morgen neemt hij afscheid in de aula van de N. E, H. aan. de Burge meester Oudlaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. De firma Vinke en Co te Rotterdam en Amsterdam is tot agent benoemd van Hansotavner GmbH KG te Hamburg. Dit containerverhuurbedrijf dat enke le maanden geleden is opgericht, wil een wereldwijde dienst gaan bieden. In een aantal landen zijn daartoe reeds agenten aangesteld. In Rotter dam woxdt een containerdepot inge richt bij Havenbedrijf Burger NV in de Eemhaven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. De woningcorporaties waarderen de doorstroming als een belangrijk middel voor een goede woning voorziening. De beweringen als zouden, de woningbouwcorpora ties niet bereid 2ijn om 'in vol doende mate de doorstroming te bevorderen wordt duidelijk' weer sproken door een onderzoek dat het Nederlands Christelijk Insti tuut voor Volkshuisvesting heeft gehouden onder een groot aantal woningcorporaties. Het onderzoek van het NClV, dat vandaag in De Doelen een congres houdt over woonruimte verdeling, was gericht op de taakopvatting; van do woningcorporaties bij de woningtoe wijzing. Alle woningcorporaties zien het als hun taak te bouwen voor de laagstbe taalden en de middenklasse.. Een der de vindt dat er ook een .taak ligt voor de beter gesitueerden. Daarnaast zijn het vooral bejaarden, en alleenstaarir den die de aandacht krijgen. Er be staat weinig belangstelling voor de huisvestingsproblemen van studenten en communes. De buitenlandse werk nemers krijgen wel aandacht hoewel nog slechts sporadisch voor deze groep gebouwd is. Bijna de helft van de woningcorpo raties claimt bij de toewijzing van woningen voorrang voor de eigen le den. Dat komt vooral in h'&t westen van het land voor. Bij meer dan de helft van de wo ningcorporaties moet de woningzoe kende aan bepaalde criteria voldoen, wil hij als lid ingeschreven kunnen worden. Inkomen en leeftijd zijn de meest gehanteerde criteria. Vrijwel alle woningcorporaties vin den dat de keuzevrijheid van de wo ningzoekende zoveel mogelijk intact moet blijven. Maar de praktijk wijkt van dit ideaalbeeld af. Een groot aan tal corporaties meent bijvoorbeeld dat als een woningzoekende een hem aan geboden woning weigert, hem voorlo pig geen andere woning moet worden aangeboden. Slechts een kwart van de corporaties vindt het niet acceptabel dat gezinnen gedwongen worden te verhuizen'als blijkt dat ze een hogere huur kunnen betalen. Het merendeel van de woningcorpo raties hanteert niet de zgn- huurders- bereidverklaring, het middel van mi nister Schut om de doorstroming te bovonderen. SCHIEDAM, donderdag (ANP) De 77-jarige G. Kouwenoord uit Schiedam is woensdag aangereden door een bromfiets. Hij Kwam té val len en moest naar een ziekenhuis worden gebracht; waar hij woensdag 3s overleden. ("Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Een film van de „Soft Machine" en Mark Boyle's „Sensual Laboratory" is maandag en dinsdag te zien In hét Stedelijk Museum van Schiedam aan. de Hoogstraat. De aanvangstijd voor beide dagen is 15.00 uur. Toegang vrij. In de film. worden vloeistofprojecties getoond op de muziek van de popgroep. Op 28, 29 en 30 mei worden films gedraaid over het leven van Vincent van Gogh en twee filmpjes van Norman McLaren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2