mm Kees van Kooien wordt drie jaar prof bij Lille Zalmhaven heette in 1693 'Nieuw Buysegat' centrum van de Rotterdamse haringvisserij ROTTERDAM RIJNMOND I Exposities in lf: de Bijenkorf Schippers terug naar Feijenoord Krediet voor opspuiten Schollevaar! Stadion nog niet uitverkocht Krediet voor kleedlokalen Excelsior's jeugdelftai Vijf klachten van gastarbeiders VAN DER HART TIPTE FRANSEN 7, i .Wl1 j' f>0 ^OiUilij ,1" I I i flink druk. We zien er veel binnenvaartschepen, zeil- daarbij een vlot. Balken voor de houthandel van Bos e zien) als aan de zuidzijde rechts gebouwen at sleepboten. ROTTERDAM De Bijenkorf Kunstkoop-collectie mag dan ter ziele zijn, de tentoonstellingsac tiviteiten gaan door. Een goed ding, omdat een warenhuis nu eenmaal meer mensen trekt dan welk museum of tentoonstellings gebouw ook. Ook al komt u er dus nogal vaak en ziet u het vanzelf allemaal wel, toch maar even de informatie. Op de meubelafdeling exposeert Stijntjc Kuperus tot 19 juni haar wandkleden. Op de derde etage en ook .tot 19 juni csijn de Black aid White Chromiums" van "Willem Smits te zien. Al eerder waren deze vier kantsvariaties (die niets met Whisky te maken bobben) in verchroomd staalplaat te zien in het Schiedamse museum. Hopelijk zfjn ze ook nog even betaalbaar als destijds in Schie dam, want het zijn wel erg unooie hebbedingen. ■Noteert u tenslotte ook alvast de volgende data in uw agenda; 22 t.tn. 2(> juni. Gedurende die periode name lijk is er op de derde etage een an tiekmarkt. verzorgd door een tien lot vijftien antiquairs, Een greep uit het aangebodene: antieke boeken, aarde werk. klokken, houtsnijwerk, prenten en porselein. Spullen die erg mooi passen bij het betere leven. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag Mar Schippers, die enkele seizoenen eon- tractspeier is geweest bij Fortuna Vlaardingen, keert als a ma tem- terug naar zijn oude vereniging Feijenoord. (Van een onzer .verslaggevers). CAPELLE AAN DEN IJSSEL, za terdag Voor het opspuiten .van het gebied Schollevaar* vragen burge meester cn wethouders de raad jf 35 miljoen krediet. In genoemde Wijk Is de bouw van zevenduizend woningen mei voorzie ningen gepland. Met !dc bouw daarvan moetin 1975 worden begonnen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag Het Sta dion Feijenoord is voor de wedstrijd FeijenoordHaarlem nog niet hele maal uitverkocht. Er zijn nog enkele duizenden staanplaatsen voorradig. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag Burge meester en wethouders stellen de raad voor een krediet van 150.000 be schikbaar te stellen voor de bouw van kleedlokal en op het sportcomplex „Woudestelji". De op het gemeentelijk sportcom plex aanwezige kleedlokalen bestaan uit houten loodsen, die do voetbalver eniging „Excelsior" ongeveer 15 jaar geleden uit eigen middelen heeft aan geschaft ten behoeve van haar ama teurelf tallen. Het krediet dat b. en w, nu aan „Excelsior" geven is bedoeld als tege moetkoming in de kosten van een ge heel nieuw complex voor de jeugdclf- tallen. ROTTERDAM, zaterdag De Huuradviesconunissie heeft deze week Vijf klachten van gastarbeiders be handeld. Hot ging om drie bewontrs van het logement aan de Kievitsstraat 25 en twee van de bewoners uit de Ouddaenstxaat 21, belde eigendom van G, v. d, Boogcrt, eigenaar van vele lo gementen voor gastarbeiders ln Rot terdam, waarvan er verschillende voorkwamen op de advies UJst van de brandweer. Dc bewoners van genoemde panden betalen momentcel een huur van twintig .gulden per week voor een ka mer. die zij met collega's moeten delen. Voor de Kievilsstraat adviseer de de HAC een huur van. 8,40 per week en voor de Ouddaenslraal 14,10 per week. Het laatste logement wordt thans opgeknapt. De heer Van de Boogert is het met deze adviezen niet eens. Hij vreest failliet te zullen gaan. .De verhoudingen in ons voetballersklassement zijn afgelopen zondag rechtgetrokkenmaar dat heeft niet tot gevolg gehad dat de posities van de Feijenoordersdie door het vooruit gespeelde duel tegen Ajax een ronde voorlagenin gevaar zijn gekomen. Enige winst boekte alleen Spartaan Hans Venneker, die zich op de vijfde plaats losmaakte van Piet van de Burg (Hermes DVS) en die nu. morgen ih de gelegenheid is om zich ten koste van Ton Ruts (even eens Hermesachter Israel;, Jansen en Van Hanegem als vierde te rangschikken. De (voorlaatsteranglijst ziet er als volgt uit: 1 Israel (Feijenoord) 7,45 (216 uit 29); 2 Jansen (Feijenoord) 7,42 (245 uit 33); 3 Van Hanegem (Feijenoord) 7,30 (241 uit 33); 4 Ruts (Hermes DVS) 7,16 (222 uit 31); 5 Venneker (Sparta) 7,15 (236 tut 33); 6 v. d. Burg (Hermes DVS7,13 (221 tut 31); 7 De Vries (For- tuna) 7,09 (227 uit 32); 8 v. d. Velden (SVV) 7,03 (204 uit 29); 9/10 Doesburg en Kristensen (beiden Sparta) 7,(resp. 231 uit 33 en 217 uit 31); 11/12 v. d. Roer (Excelsior) en Visser (Hermes DVS) 6J94 (resp. 229 uit 33 en 215 uit 31): 13 Van Nierop (Hermes DVS) 6,87.(213 uit 31); 14 Treijtel (Feijenoord) 6,85 (226 uit 33); lo Lu bregts (Excelsior) 6,83 (198 uit 29); 16 De Heer (Fortuna) 6,81 (218 uit 32); 17 Heijerman (Sparta) 6,79 (197 uit 29); 18/19 Eijkenbroek (Sparta) cn Bassant (SW6,76 (resp. 223 uit 33 en 196 uit 29). 20 G. den Butter (Excelsior) 6,73 (222 uit 33). SCHIEDAM, zaterdag. Kees van Kooien, de robuuste, 22-jarige spilsspeier van Hennes DVS heeft een driejarig contract getekend voor Lille. dat zo pas naar de hoogste afdeling van het Franse voethal is gepromoveerd. Mantis Stolk, de voorzitter van Hennes DVS, heeft gistermiddag mei het bestuur van Lille overeen stemming bereikt over de transfersom. Van Kooten, met negentien treffers topscorer van de -tweede divisie, is door Lille gecontracteerd op aanbe veling van Cor wan der Hart. die vroeger grote triomfen heelt ge vierd bij deze Franse club. Bestuursleden van Lille hebben Van Kooten twee weken geleden geob serveerd in de wedstrijd tegen Roda JC. In het begin van deze week reisde Van Kooten samen met Van der Hart naar Lille om over een contract to onderhandelen. Toe-i hij :n de Noordfranse stad arriveerde werd hij uitgenodigd om een halve wedstrijd mee te spelon tegen het Portugese Selubal. De^c- wedstrijd was een onderdeel van een interna tionaal toernooi waaraan ook An- derlecht e» Legia Warschau deelna men. Van Kooten: „Die uitnodiging was een complete verrassing voor me. Ik heb op geleende voetbalschoenen moe ten spelen." Desondanks maakte Van Kooten een zeer goede indruk. Hij scoorde een prachtig doelpunt, waarover dc sup porters van Lille volgens het ge renommeerde Franse sportblad TE- qulpe nu nog praten. Nu zijn transfer helemaal rond is, reist Van Koote-i volgende week opnieuw naar Lille om een huis uit te zoeken. Woensdagavond speelt hij zijn eerste officiële wedstrijd voor Lille tegen een Poolse ploeg. Van Kooten, die bankwerker van be roep is en in Hendrik-Ido-Ambacht woont, spreekt geen woord Frans. Zodra hij in I/Lüe gevestigd is zal hij een spoedcursus Frans .gaan vol gen. Van Kooten wordt in Lille full-prof. „Ik loop maar heel weinig risico's," vertelde hij gisteravond op Harga, waar hij voor de laatste maal met zijn Schiedamse ploegmakkers trarade: „Ik ga een goed salaris ver dienen en bovendien iheb ik bedon gen dat ik na afloop van mijn drie jarig contract transfervrij ben." Voordat bij door Lille werd benaderd heeft hij ook contact gehad met Sint Truiden en FC Twente. Van Kooten heeft zes jaar voor Hermes DVS gespeeld. H\} is afkomstig van AS- blasserdam. Vorig jaar wilde Van Kooten naar deze amateur.vereni- iging terugkeren. Manus Stolk heeft hem daar toen maar ternauwernood van kunnen weerhouden. Van Koot en is de voorzitter van Hermes DVS daar nu dankbaar voor. zaterdag 5 juni 1971 KEES VAN KOOTEN .op de Franse toer. Het scheepsbouwbedrijf in de Zalmhaven, in 1970 getekend door Gerrit Groenewegen, zelf eens scheepstimmer man, maar na het verlies van een been kunstschilder geworden. Het schip in het midden Is scheef getrokken, om de onderkant te kunnen repareren. segat" genoemd werd. De laat ste naam herinnert aan de eer tijds belangrijke Rotterdamse haringvisserij. De schepen van de vissers, de „haringbuizen", lagen vroeger in het Haring vliet, later in het Boeren- en Buizengat en kregen ca. 1700 ligplaatsen in de Zalmhaven. Daarnaast kreeg de Zalmha ven nog een andere bestem ming. In. 1702 werd er grond voor dertien scheepstimmer werven en negentien houtkope- rijen. verkocht. Het jaar daarop vaardigde het stadsbestuur een ordonnantie uit, met de bepa ling, dat binnen de stad geen scheepswerven meer mochten worden gevestigd; de scheeps- bouwnijverheid heeft zich sindsdien van de scheepsma kershaven naar de Zalmhaven, verplaatst. De Seheepstimmers- manslaan en de Houtlaan, resp. ten westen en. ten zuiden van de Zalmhaven, danken hun naam aan deze bedrijven. Omstreeks het midden van de vorige eeuw werd door aan plemping van grond aan de ri vierzijde van de Zalmhaven bouwgrond verkregen, waarop o.a. het Willemsplein en de Wil lemskade zijn aangelegd. De omgeving van de Zalmhaven raakte geheel volgebouwd. In middels was de Rotterdamse haringvisserij geheel verdwe nen. Langzamerhand vermin derde ook het aantal werven aan de Zalmhaven. Eind 19e eeuw lag aan de zuidzijde nog v; Er is de laatste jaren nogal wat veranderd in de omgeving van de Zalmhaven. Rond het oostelijk deel werd in mei 1940 alles vernield. Enkele jaren ge leden is de resterende bebou wing aan de noordzijde gesloopt enten dele al vervangen door moderne winkel- en kantoor panden. Aan de zuidzuide vin den we nog de, voor een deel oude, gebouwen van een hout handel en een distilleerderij. Sinds enige tijd gaan stemmen op om de Zalmhaven te dempen en op de plaats ervan een par keerterrein aan te leggen. Voor het zover is, willen we hier eni ge aandacht besteden aan de ge schiedenis van deze oude haven en enkele afbeeldingen ujt het verleden ervan tonen. Al in de tijd dat de Blaak nog de zuidgrens van de stad was, lag ongeveer op de plaats van het huidige Willemsplein een zoutkeet. Vlak" daarbij was een inham in het buitendijkse land, het „Salmgat", waar zalmvis sers hun bootjes meerden. Rond 1600 werd de stad uitgelegd tot aan. de 'Maas; tal van nieuwe havens werden aangelegd. Ook bij het „Salmgat" was een grote haven geprojecteerd. De grond er omheen was al verkocht, maar de aanleg ging voorlopig niet door. Pas eind 17e eeuw is het plan gerealiseerd. Het oude „Salm gat". werd de toegang tot de nieuwe haven, die in 1693 „Salmhaven" of „Nieuwe Buy- de scheepstimmerwerf Sint Jo ris, korte tijd later vond men op dezelfde plaats de houthandel van K. J. Bos en Zoon. Nog steeds staan enkele gebouwen van dit bedrijf aan de Zalmha ven en de Houtlaan. P. RATSMA De omgeving van de Zalmhaven op een plattegrond uit 1800, De oorspronkelijke toegang tot de Zalmhaven, het „Salmgat", is het brede, naar de Maas lopende water, dat daar afgedamd is. Een in de 18e eeuw gemaakte nieuwe toegang komt rechts in de Leuvehavert uit. De molens „De Oranjeboom" en „De Pelikaan" staan aan de noord en de zuidzijde van de nieuwe toegang. In de eerste jaren van de 20e eeuw was het in de Zalmhaven schepen nog. Rechts een Scheveningse vissersboot en vlak waarschijnlijk, die zowel aan de noordzijde (geheel links heeft gehad. Aan het oostelijk eind lagen gewoonlijk nogal Een gezicht op de ingang van de Zalmhaven vanaf de Maas in de 18e eeuw. Deze plaat is een deel van een panorama van Rotterdam van Johannes de Vou, gegraveerd door Romeyn de Hooge. Rechts zien we de ingang van de Leuvehaven, geflankeerd door twee poorten, links het „Pontegat", tegen woordig de Veerhaven, vanwaar de veerboot naar Katendrecht afvoer. Het gebouw er bij is de „Stadsherberg", later bekend als Hotel Leygraaff. Daar tussen ziet men de masten van schepen in de Zalmhaven. Ook een schip in aanbouw op een helling is in het midden te onderscheiden. Eveneens in het midden is de Scbiedamsepoort aan het Vasteland te zien,, links daar van de molen „De Valk" en rechts ervan de molens „De Pelikaan" en „De Oranjeboom". Rechts van de laatste het torentje van de Schotse kerk aan het Vasteland. De straat langs de Maas ligt op de plaats van de latere Westerstraat.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1