Europoort-Maasvlakte nu eigen toegang tot de zee JEUGDRAAD HEEFT HET MOEILIJK Tinkeltje krijgt vervolg Zeer goede eerste eind uitvoering Conservatorium Thomassen hekelt partij genoten PvdA-fractie wil negatief advies over ICI-fosgeen Voetbalhelden ROTTERDAM RIJNMOND KOK JULIANA STELT KOZENBURGSESLUIS MORGEN IN GEBRUIK <i0WSr If Toekomst Noordzee Lichten Rijnsburgse Boys versloeg RVYH Strand het BïZORGERS(SÏERS) SSC'T wordt geweerd Ook opleiding tot computermonteur „Bedrijven die wet op de arbeidskrachten overtreden hard aanpakken" Sterk debuut Kristensen in Deense elftal Driejarig contract voor Eddy Treij tel pagina 4 - donderdag 10 juni 1971 R ROTTERDAM, donderdag. Europoort/Maasvlaktcgebied Jieeft een eigen toegang naar zee. 0e 250.000-tomiers (65 voet diep gang) kunnen binnenkomeci. Ko ningin Juliana zal morgen aan boord van de Koningin Wilhelmi- na de definitieve havenmond of ficieel in hedrfjf stellen en het zelfde doen met de Rozenburgso sluis, de verbinding tussen Ca- landkanaal en Hartelkanaal, waarmee tevens een niemve ach teringang van Europoort is ont sloten. Jarenlang heeft Europoort het met een tijdelijke toegang moeten doen, een uitsparing ïn de zuidelijke oever van de Waterweg, De bouw van een splitsingsdam in de mond van de Nieuwe Waterweg maakte het moge lijk Europoort/Maasvlakte een eigen vaargeul te geven. Rijkswaterstaat heeft haast achter het werk gezet: de tankers werden al maar groter en. de tijdelijke toegang was nautisch nauwelijks nog verant woord. Twee jaar eerder dan gepland kan de definitieve toegang in gebruik worden genomen. De eerste mam- moeltankers van 250.000 ton hebben er officieus al gebruik van gemaakt. Definitief is de definitieve toegang nog niet: er moet nog een flinke hoe veelheid grond worden verzet om de breedte op 350 meter te brengen. Voor de nieuwe havenmond moest de oude pier worden weggehaald. Op de f van het oude Zuiderhoofd vindt men nu de nieuwe toegang tot Europoort. Dc ha ven toegang wordt gevormd door een ongeveer dire kilometer lan ge stenen .dam in het verlengde van het bestaande Noorderhoofd en uit ongeveer dertien km Zuiderdara. De aanleg van de definitieve toe gang, öe sluiting van de tijdelijke toe gang en de "bouw van de splitsingsdam hangen waterloopkundig, nautisch en uitvoeringstechnisch zeer sterk samen, zodat ze als een complex van werken worden uitgevoerd en dan nog in een zekere samenhang met de aanleg van de Zuidwal. Met de uitvoering is eind 1969 begonnen, Het oorspronkelijk op gezette tijdschema is sterk. De nieuwe Sawentoegang is slechts goed bruik baar als over moderne nautische mid delen wordt beschikt. Tot en met 1968 bestond die uitrusting uit de aanloop- boei (Maasboei), de lichtonlijn mond Ro-tterdamse Waterweg en cte hulp- llcii ten lijn tijdelijke toegang Euro- pooit, Verder kon bij de navigatie ge profileerd worden van het kustlicht, het licht Noorderhoofd. enkele boeien en bij slecht zicht van de havenrader. DELFLAND MAASVLAKTE POORT bf «JecJw git VQQRNE Ten zuiden van de splitsingsdam in de Waterweg heeft het Maasvlakte/Europoortgebied een eigen toegang van en naar zee gekregen. Het is een mijlpaal in de geschiedenis van het complex van werken tot aanleg van de Europoort en de nieuwe havenmond bij Hoek van Holland, Het maken van de definitieve toegang heeft 60 miljoen gekost. Het gehele werk moet in 1975 klaar zijn. zou ontstaan, of voor de scheepvaart nodig zou zijn. havengebied achter de havenmond mogelijk en is verdere toeneming van het verkeer op te vangen. voet zal er van afhangen of dit in de toekomst ooit economisch verantwoord zal binken. Dit hangt samen met de bevaarbaarheid en de bereikbaarheid Noordzee voor zeer grote In de nieuwe situatie eal de haven mond gemarkeerd worden met een hoofdlichteniyn, in tijdelijke vom reeds sinds maart 19GS aanwezig en twee secundaire lichtlijnen, één (groen) voor d« definitieve toegang en één (rood) voor dc Waterweg. De Jlébcttorens moeten hoog zijn en onder ling aanzienlek In hoogte verschillen, De havenradar installaties in Hoek van Holland Is al geheel aangepast aan do nieuwe situatie. Als verdere nautische voorzieningen zullen in de komende jaren dn de kop pen van de nieuwe havencfammen doorgangsliehten (Noorderhoofd en Zuidwal), een havenoperatiecentrum en een radareiland op vijftien kilome ter uit de kust worden jjebouwd T>e nieuwe havenmond is maar een onderdeel van een aantal andere wer ken: 1. de haventoegang (buitenha ven), de vaargeul en aanloop in zee en de aanpassmgswerken, hetzij van tijdelijke, hetzij van definitieve aard. zoals maatregelen in verband met verzllüng, strandaccumulatie e.d. Wat de invaart van Europoort be treft voorziet het plan erin tankers van 500.000 ton en misschien zelfs nog groter te' ontvangen. Dit gelet op de uitlooplengte, draaicirkels en ma noeuvreereigenschappen. De definitie ve toegang, spliteingwai en Zuidwal zijn nl. zo getraceerd dat uiteindelijk een toegang van 500 meter breedte mogelijk is en een bocht naar het Beerkanaal kan worden verwezenlijkt. Het via de havenmond verwelkte aantal schepen kan nog toenemen; de opzet is al ruim en bij een optimaal gebruik van hulpmiddelen, zoals Dec- ca en Radar is de verwerkingscapaci teit nog belangrijk op te voeren. Door deze opzet is de haventoegang niet alleen geschikt voor het grootste schip dat de Noordzee kan bevaren, maar is een. verdere uitbouw van het In hoeverre de haventoegang zal worden aangelopen door grotere sche pen dan die met een diepgang van 85 van de schepen. Een en ander schrijft ir J. van Dix- hoorn, hoofd afdeling havenmonden van Rijkswaterstaat. GEEN KRANT ONTVANGEN? Be! voor 19,30 üur telefoon 135430 Abonnees bulter» Rotterdam, Schiedam, kunnen zich wen den tot onze plaatselijke agen- ROTTERDAM „Dc drempelvrees voor de ivoren toren van de Medische Faculteit en de angst ora kritiek te le veren op het bolwerk, waarvan men als patiënt of als werknemer afhanke lijk is, weerhielden patiënten en staf leden van een bezoek aan Pinkeltje, dat juist was opgezet om öIb drempel vrees en angst weg te nemen." Aldus de organisatoren van de Kri tische Pinksterfaeulteit, vorige week gehouden in de MFR en bedoeld om 'zowel de Medische Faculteit als het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt open te breken'. Het bleek, dat niet moer dan 10 mensen, merendeels studenten, deelnamen aan de werkgroepen on dis cussies waarin het als congres te be schouwen evenement zich na de ope ning op 1 juni opsplitste. Pinkeltje krijgt in ieder geval een vervolg: nog dit jaar alas in oktober het vijfjarig bestaan van de Medi sche Faculteit Rotterdam wordt ge vierd. Andere zaken die uit Pinkeltje zijn voortgekomen: De rollespelen (een soort straatto neel waarin de verhoudingen in de ziekenhuizen worden uitgebeeld) wil men in het Dijkzigtziekenhuïs voort zetten. De leerlingenraad van het verple gend personeel gaat meehelpen aan een enquête onder de patiënten in het ziekenhuis. Evenzo zal onder de ver plegers en verpleeigsters een enquête worden gehouden, Men heeft de afdeling sociale en preventieve psychiatrie van prof. Trimbos voorgesteld een onderzoek in te stellen naar de (gezondheid van gastarbeiders. In de fabrieken zal men een pro- jekt storten waarin men de medisch- wetenschappelijke inzichten wil con fronteren met de opvattingen van fa brieksarbeiders over hun werkom standigheden. (Van onze sportredactie) DELFT, donderdag. Op het ter rein van CSVD in Delft is gisteravond de finale gespeeld van de nacompeti-, tie voor tweede klasseis in het zater dagvoetbal tussen RWH en Rijns burgse Boys. Na een ruststand van 00 won Rijnsburgse Boys met 2—0 door Doelpunten van Zwaan. Zo is de uitbouw van de havenmond in zee van invloed op de kust. In de directe schaduw van de werken is op een aanzanding te rekenen, waarvoor Het materiaal deels elders aan. de kust kan worden onttrokken. Overigens wijzigt zich het zandtransportregime. De nieuwe kustlijn die langs na tuurlijke weg ontstaat is te voorspel len, maar tijdens deze ontwikkeling verwildert het ,te winnen' gebied, ter wijl elders kusterosie niet is uitgeslo ten. Dit is te voorkomen door Kunst matige accumulatie. Dit leidde tot het plan ten noorden van de vroegere noordevpier een nieuw strand op te spuiten met zand afkomstig van Europoort. Het in uitvoering zijnde complex van werken biedt grote ontwikke lingsmogelijkheden. De havendatnmen zijn zo opgezet, dat deze in beginsel ook nog goed functioneren bij 30 m diepte, wanneer die door dc natuur ROTTERDAMS PAROOL vraagt nette Leeltijdvanaf I5jaar. Aanmelden: Wesiblaak 9, Rot terdam-Centrum, telefoon: 010 135430/165960/232114(585192. TN HET BIJZONDER twee presta- ties van de eerste einduitvoering van het Rotterdams Conservatorium gisteravond in de geheel bezette Wil lem Pijperzaal gehouden, hebben dit concert van jonge, voor een deel juist afgestudeerde muziekstudenten tot een gebeurtenis van meer dan gewone betekenis gemaakt. Vóór de pauze vertolkten Mary Zaplatynsky en Rein Steens, belden studerend bij Istvan Hajdu, op uitmuntende wijze, In per fect samenspel en met volkomen be grip voor de inhoud van hetwerk, Saint Saënts' Variaties voor twee pia no's over een thema van Beethoven, Aan het slot van de avond was het de bas Rob Holl, uit de klasse van David Hollestelle, voortreffelijk begeleid door Gert Schuil (leerling van Lilly van Spengen) die zijn inmiddels al gestadig groeiende reputatie In den lande overtuigend bevestigde door een diep doorleefde interpretatie van Moessorgski' Liederen en dansen van de dood. Wat deze jonge zanger met zijn prachtige stem weet te doen is werkelijk aangrijpend. Echter, het gehele rnusiceernivcau lag ditmaal hoog. Van een zeer groot talent voor dit weerbarstige instru ment getuigde het contrabasspel van Ruud Bastioanse (leerling van Gerrit van Dijk) in een sonate van Eccies. Een knap gebruik vsn haar lichte stem maakte Joy Lander (uit de klas se van Corrie van Zwieten) in een aria van Mozart en een fraaie toon- vorming bleek de violiste Kora van Dijk Kruis (studerend bij Leslaw Simon) te kunnen ontwikkelen in een temperamentvol uitgevoerd Poèxne van Chausson. Een strijkkwartet, geïn strueerd inzake deze moeilijke vorm van musiceren in kamermuzlekver- band door Thomas Lorand, kwam tot vele goede momenten in Schuberts kwartet in a opus 29. Heel veel hartelijk en welverdiend applaus werd alle jonge executanten geschonken. ELLY SALOMÉ i TVN SCHIËDAM, donderdag Bij de Spaarbank antio 1820 werd in de maand mei een bedrag van 9.733.909,17 ingelegd en een bedrag van 7,901.015,25 terugbetaald. Op 13 mei bedroeg het totale Inleg- gerstegoed ƒ83,439.669,21, tegen mei 1970 ƒ83.966.491,61. (Van sen onzer verslaggeefsters) Selviedam, donderdag De Schiedamse jeugd- en jongerenraad is nog niet van de grond. Reeds de samenstelling van de kandidaten lijst stuit op moeilijkheden die deels veroorzaakt worden door een gebrek aan flexibiliteit van vertegenwoordigers van de georgani seerde jeugd, deeils door onduidelijkheden in de ministeriële voor schriften die nu eenmaal moeten worden opgevolgd om subsidie te verkrijgen. rlg aangeven hoe dc zetelverdeling moet zijn tussen de twee groepen, is uiterst vaag over de nauwelijks te on derkennen grens. In Schiedam moeten vijf vertegen woordigers van de georganiseerde jeugd in de raad en vijf vertegen woordigers van de met-georganiseerde jeugd. Do gemeenteraad voegt er twee vertegemvoordigers uit zijn midden aan toe en de leden van de jeugdraad kiezen zelf nog drie deskundigen. Voorts zijn er twee zogeheten „wit te" zetels gereserveerd voor mensen die over een speciaal onderwerp ko men meepraten. Het georganiseerde deel van do laad bestaat nu uit vier padvinders en De vertegenwoordigers van de geor ganiseerde Jeugd hebben het uicl over hun hart kunnen verkrijgen de Stich ting Sociaal-Culturele Arbeid (SSCA) die om allerlei redenen niet op de kandidatenl(ist werd geplaatst, alsnog op dfc Ijjst op te nemen. Een grote groep jongeren ziet daar mee de behartiging van haar belangen m de jeugd- en jongerenraad niet verwezenlijkt. Ook de ongeorganiseer de jeugd was immers niet bereid een plaatsje voor de SSCA in te ruimen. Een van do moielijkheden is, dat het niet duidelijk is waai- de SSCA nu precies bij hoort, bij georganiseerde of ongeorganiseerde jeugd. De ministe riële voorschriften die wèi nauwkeu- Zeven kandidaten van de ongeorgani seerde jeugd opgewekt op het bordes van het stadhuis. V.l.n.r.: Martin Groenhorst, Willem Krommenhoek, Gerrit v.d. Windt, Otto v. Vliet, Anjo Beukers, Jos v.d. Lugt en Joop Hehesen. êcn vertegenwoordigster van het christelijke jeugdwerk. Alle 17.000 jongeren tussen 14 en 25 jaar in Schiedam hebben nu een op roepkaart in huis voor de verkiezin gen van het ongeorganiseerde deel van de raad. Met de kaart m de hand kunnen zij woensdag 16 en donderdag 17 juni van zes tot negen uur 's avonds gaan stemmen. De stembureaus zijn ingericht in de Dr, Konnstammsehool aan de Fahren- heitstraat, de Bethelkerk aan de Nieu we Maasstraat, de Jan Ltgthart- school, ingang Van Ostadelaan, het wijkcentrum aan het Dr Wibautplein, Jeugdhaven-Nieuwland aan de Albar- dastraat 65, boerderij Land vreugd aan de Sweelmcksingel, T Schepphuis aan de Dorpsstraat en De Waag aan dc Nieuwstraal. ROTTERDAM* donderdag Burgemeester Thomassen heeft zich bijzonder hoos gemaakt op twee gemeenteraadsleden uit zijn partij, de heren W. van Have en drs W. van der Vlerk. Deze leden hadden vragen ge steld en opmerkingen gemaakt over de milieuverontreiniging. Zij hadden o.a. gezegd, dat het zuiveren van het milieu in het Rijnmondgebied niet tot uit drukking komt in het gemeente lijk beleid ta.v. het verstrekken van hinderwetvergunningen. Zij zeiden geen konsekwente be leidslijn tc kunnen ontdekken. Burgemeester Thomassen meent dat beide heren met hun vragen en toelichting daarop tegenstellin gen hebben geschapen. In een per soonlijk schrijven aan de twee PvdA-Ieden zegt de burgemees ter: >,Wij dienen onze ambtenaren, werk zaam op dit terrein, niet uit te put ten met politieke vragen en hen al dus af te houden van hun normale werk, doch wij dienen hen gezamen lijk een goede rugdekking te geven, opdat de overheidsinvloed bij de hy giënische cn sociale aspecten van. de verdere industriële ontwikkeling op timaal kan zijn. Dit kjomt te meer nu wij herhaaldelijk worden geconfron teerd met overtrij vingen en onjuiste berichtgevingen welke tot een angst psychose onder een deel van de be volking dreigt te leiden. Een pleidooi voor een zo groot mogelijke openheid ontmoet geen tegenspraak, want daar streeft het college steeda naar, ook op dit gebied van zelfbestuur." „Uit het voorgaande moge u blijken dat u m.i. met de gestelde vragen niet op een goede weg bent. Het lijkt me doelmatig de betreffende onderwer pen eerst te bespreken met een lid van het dagelijks bestuur, daarna zo u dat nog nodig acht in de be treffende commissie. Nu u. met het woord „offensief" aankondigt een markante tegenstelling te willen ma ken tusen de raad (of een deel van de raad) en het college, herinner ik u aan het feit dat een lid van uw fractie bil de taakverdeling in september 1970 de portefeuille der Volksgezond heid had kunnen, krijgen. Doch dit werd door uw fractie afgewezen. Wel echter behoren hinderwetszaken tot de portefeuille van één uwer fractie genoten, Ook in, deze feiten ligt een aansporing tot geïntegreerd optreden besloten. Met „polariseren" en „poli tiseren" is in een goed gemeentebe stuur mi. niets te beginnen: met sa menwerking alles". ROTTERDAM De PvdA-fraetie in de gemeenteraad wil dat B, en W. van Rotterdam aan hun collegae van Rozenburg een negatief advies uit brengen over het ÏCI-pJan om fosgeen te gaan produceren op zijn terrein in Europoort. Men doet dit in een br" die gisteren Is uitgereikt. Het is het vervolg op eerder gestel de vragen over deze affaire. Het raadslid W. van der Have legde gis teravond uit, dat de veranderde tac tiek te maken heeft met het feit, dat „wij pas vorige week hoorden dat dit niet een zaak van Rotterdam, maar van Rozenburg is." Samen met zijn partijgenoot W. van der Vlerk heeft hij eveneens vorige week een aantal vragen gesteld aan B. en W. over de gang van zaken bij het toekennen van Hinderwetvergunnin gen. Achtergrond hiervan, was dat ze het mes willen zetten in de weinig open sfeer, waarin dit plaatsvindt, In de brief aan B. en W. van Rot terdam schuift de PvdA de motieven van dit college om positief te staan ten opzichte van het ICI-plan opzij. Naar aanleiding van een rapport van Rotterdamse ambtenaren was men na melijk tot de conclusie gekomen, dat „bij normaal bedrijf" de gevarenfae- tor redelijk bedwongen leek. De PvdA 6telt vest, dat „een volko men veiligheid van 100 procent niet kan worden gegarandeerd," dat het opslaan van fosgeen ,.een bijdrage vormt lot de cumulatie van afzonder lijke gevaren/risico's" en dat te wei nig nog rekening wordt gehouden met de psychische belasting die een derge lijke vestiging voor dc omwonenden mceb -ngt. ROTTERDAM, donderdag. De Stichting Scholengemeenschap voor Voortgezet Onderwijs te Rotterdam wil LEAO (lager economisch en admi nistratief onderwijs) opleiding en een opleiding tot computermonteuse/leur aan haar onderwijsinstelling verbin den. Dit staat in het zojuist versche- nc.i jaarverslag. Aan do Stichting Algemene Bonden van Scholen is gevraagd om plaatsing op het deelplan 19731975. De scholengemeenschap bestaat uit dc nijverheidsschool voor meisjes „De Starrenburg" cn de Vijfde Technische School. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag „Be drijven die na 18 juni a,s. nog gebruik maken van de diensten van uitlcenbe- drijven, die niet door liet ministerie j zijn erkend, zullen we hard aanpak, i* ken." Dit liet de heer A. Schravemade, dji i stnetsbestuurder van de NW-mctaal- s bedrijfsbond, weten tijdens een kader- bijeenkomst, gisteravond in het Groot- handelsgebouw. „Bovendien", aldus Schravemade'. „moeten bedrijven die de nieuwe Wet op het uitlenen van arbeidskrachten 1 blijven overtreden rekenen op lang- zm-aan-acties en stakingen". Spreker noemde 18 juni, omdat op'v die dag het ministerie de Rjst van er-'" kende en niet-erkende ultïeenbe-1 drijven in het Waterweggebied gereed zal hebben. Een lijst die is samenge- steld op basis van de nieuwe wet op- het uitlenen van arbeidskrachten. Volgens de hoer Schravemade zijüf tot dusver in bet kader van de nieuwe wet in het Waterweggebied 24 koppel bazen met in totaal duizend man per soneel geliquideerd. Hij noemde het opmerkelijk -dat bijna niemand van deze mensen in dienst treedt bij een bedrijf, hoewel dit zeer goed mogelijk ls. Do heer Schravemade gaf een op lossing om de pieken bij de bedrijven op te vangen, die anders door perse- neel van koppelbazen gebeuren, maar - na 18 juni niet meer mogelijk is. „Wij 1 als vakbond ziln bereid met de bs-* drijven te praten over het invoeren van J flexibele werktijden voor de werkne- mers. Hij stelde dat bijv. dan 2000 uur per jaar gewerkt moest worden, tegen een jaarsalaris. Werknemers die dal willen worden dan allèen opgeroepen tijdens deze piekuren en behoeven - dan toch niet meer te werken dan thans, 42 uur per week. JöRGEN KRISTENSEN (Van onze sportredactie) KOPENHAGEN, donderdag Jorgen Kristensen van Sparta heeft gister avond tegen Schotland een zeer goed debuut gemaakt in het Deense eütal. Vooral in de tweede helft behoorde hij tot dc beste spelers van het veld. Zijn directe tegenstander, Dickson van Kilmarnock, overklaste hij toen vol komen, Ook aanvoerder Bjerre, die enkele jaren voor PSV heeft ge speeld en nu voor het Belgische Ra cing While uitkomt, speelde een zeer goede wedstrijd. Denemarken won de wedstrijd met l0 door een doelpunt van Lau- drup in de eerste helft. Het staat vrijwel vast dat Jórgen Kristensen ook in de wedstrijden tegen Zweden (20 juni) en West- Duitsland (30 juni) zal worden op gesteld. Ove Kindvall was m de wedstrijd Zweden-Italié (00) minder geluk kig. Hij -miste enkele kansen en werd in de 17e minuut van de twee de helft vervangen door Olsen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, donderdag. Eddy Treij tel heeft met Feijenoord vollsdi- ge overeenstemming bereikt over een nieuw contract. Gisteren heeft de doelman voor drie jaar bijgetekend. Het contract met rechtsachter Plet Romeijn is nog niet verlengd, maar manager Guus Brox zei vanmorgen dat er een dezer dagen een akkoord kan worden verwacht. Spelregels: plaatsing beiekant gsef Instemming. Gsen anoniems Mew» Te langs brieven moeien bekort warden- Ik lees vaak in sportverslagen over voetbalhelden. Nu lijkt me het woord held misplaatst. Een held vind ik iemand die, met gevaar voor eigen leven, een brandend huis >n gaat om mensen te redden. Maar esn voetballer is geen held door het winnen van dc Cup of kampioen schap. En helden zul je ook nooit te genkomen m de sportrubrieken die gaan over hockey, waterpolo, roeien, zwemmen, boksen enz. Mochten er mensen zijn die er anders over denken, dan lees ik het wel. Rotterdam K. KOOIMAN (oud-vootballef)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1