Johan Backer is overstag Motie over moet m nsnota CONFECTIE VOOR DE GROTERE MATEN m Lambert zegt vertrouwen in NRT op CENTIPEDE OP ZESTIENHOVEN HBU Wij wensen u een prettige vakantie. Dokter Wijnberg met pensioen Gevonden voorwerpen AUTO IN ETALAGE KUNSTHANDEL Bespreking met bewoners van Jacob Loisstr. Scherpe kritiek op buiten landse kamer verhuurders Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Vrouw omgekomen bij aanrijding {Van een onzer verslaggeefsters) BOTTERDAM, dondentafr - Dok ier C. J. Wijnberg, hoofd van de afde ling keuring en controle van de GG en GD, gaat op 1 juli met pensioen. Mor gen wordt in het Centraal gebouw voer de volksgezondheid aan do Baan afscheid van hem genomen. Dokter Wijnberg, die deze maand de 85-jari.ge leeftijd bereikt, heeft in 2931 zijn artsen-examen .gedaan. Kort daarna vertrok hij als gezondheidsof ficier naar wat toen Oost-Indië heette. Hij werkte in grote ziekenhuizen op Java, Flores, Bali en. Sumatra. Na en kele jaren in de Preanger werd hij be noemd tot directeur van liet .gemeen teziekenhuis in Madiocn, waar hij een bloedtransfusiedienst oprichtte, In de oorlog raakte dokter Wijnberg in Japanse krijgsgevangenschap. Na de bevrijding heeft hij zich aanvanke lijk beziggehouden met de geneeskun dige dienst voor leger en politie op Curasao en Aruba, later zette hij koers naar Nederland. Voor -korte tijd werkte hij als me disch adviseur voor de Raad van Ar beid in Den Haag, daarna werd zijn standplaats Guam op de Mariannenci- landen in de Zuidelijke Pacific ten be hoeve van de wereldgezondsheidsor- ganisalic. Weer teruggekeerd in zijn geboorte land was dokter Wijnberg onder meer chef van het Militair hosiptaal in Arnhem. Tien jaar geleden trad bij in dienst van de Rotterdamse GG en GD waarvan hij vrijdag afscheid neemt. Enkele malen heeft dokter Wijnberg zijn werk hier onderbroken voor een onderzoek in Ghana en reizen naar Indonesië en Kameroen. TOHAN BACKER is overstag gegaan. Na twaalf jaar „haute couture" wil hij best toe geven, dat deze tijdrovende ma nier van kleding maken voor haast niemand meer betaalbaar is. Het souterrain van zijn wo ning aan d'e Kontenaerstraat heeft hij daarom opengegooid. Na een ingrijpende verbouwing is een met goudgeel en wit in gerichte salon ontstaan, die door veel glas ook van de straatkant af te zien is. Vanmiddag is de salon feestelijk geopend met een receptie voor de oude cn toekomstige klanten. Voort aan brengt Johan Backer confectie cn. een kraisiiig tussen confectie en couture, alles in wat ruim uitgeval- Jen maten. „Voor de grote groep dames die wat forser zijn, is het nog steeds vrij moeilijk om Iets goeds te vinden",, zogt Backer. De 33-jarige Rotter damse couturier wil het gezette deel van de bevolking, voor zover dat vrouwelijk is, een exclusieve collec tie middag-, avond- en strandjapon- nen voorzetten in de maten.42 tot 52. Ook tuniekpakken komen voor m zijn salon. Voorlopig houdt Backer zich bij een beseheiden voorraad: „Ik wil eerst aftasten waaraan mijn klanten behoefte hebben. Jonge vrouwen van zo'n 25 jaar met maat 44 en die zijn er genoeg hoor zullen vaak iets vrolijkers willen dan do veel ouderen. Het moet wel allemaal in mijn collectie passen, die probeer ik stijlvol te houden. Je ziet tegen woordig voor jonge meisjes zoveel boetiekjes met van die hippe kleren, die ook weer gauw verdwenen zijn. Dat ligt mij helemaal niet," „Prachtige confectie heb ik un Duitsland gehaald, terwijl ook Ne derland een goede keuze biedt. Voor de wintercollectie ga ik wel naar Engeland en Frankrijk, al heb ik er niet zoveel verwachtingen van. De Franse confectie is kostbaar en wat Londen betreft, ach, de Engelse vrouw is meestal nogal magertjes." In het atelier achter de salon, waar tot voor kort uitsluitend coutu re werd vervaardigd, wordt nu ge werkt volgens de nieuwe methode Nog steeds wordt elk Baeker-ont- werp slechts éénmaal uitgevoerd, maar niet meer voor een speciale klant, die drie of vier keer moet ko men passen. Meer dan voorheen wordt de machine ingeschakeld. „Op doze manier", zegt Backer, „hoeft een simpel, mouwloos jurkje niet boven de 200 gulden te komen". Johan Backer („Dat is mijn eou- lurenaam; vroeger heette ik gewoon Bakker, maar daar zijn er zoveel van in het telefoonboek") gaat in do toekomst ook accessoires brengen, sjaaltjes en sieraden. Die laatste worden door een Rotterdamse kun- st en ar esse voor zijn zaak ontworpen. Mode is Johan Backers grootste hobby, maar zijn Afgaanse wind hond staat op een eervolle twee de plaats. SCHIEDAM, donderdag Een medewerkster van. do apotheek aan de Parkweg heeft dinsdag itussen half zes en zeven uur 's avonds op de route ParkwegSingel een doosje verloren, waarin ongeveer 300 11- briumtabletten zitten. Librium i: een licht slaapmiddel cn voor dege nen die het met grote hoeveelheden inneemt bestaat geen direct gevaar. Voor kinderen zouden de tabletten wel schadelijk kunnen zijn. Kinderen o£ ouders van kinderen, die het doos je medicijnen hebben gevonden wor den verzocht zich in verbinding t« stellen met de commissaris van po litie in Schiedam, (telefoon 269333. De (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, donderdag Franse schryver/dichtcr Jean-Claren- cc Lambert distantieert zich van de le zing 'sec', die morgen (24.00 uur) van zUn stuk „Stalinade" in het Lijnbaan theater zal worden gehouden. Dit om dat Lambert het vertrouwen in de ac teurs en actrices van Nieuw Rotter dams Toneel zegt te hebben verloren, NRT zou „Stalinade" in het kader van bet door de Rotterdamse Kunst stichting georganiseerde Knaakfestival driemaal in de vorm van een „electric reading" presenteren. Op het laatste moment werd „Stali nade" door NRT opgegeven, omdat het stuk qua vorm en inhoud onvol doende kwaliteit zou hebben. Wel werd besloten tot bovengenoemde le zing. met na afloop dc mogelijkheid tot discussie tussen NRT en publiek. Jean-Clarence Lambert is van me ning dat deze discussie alleen dan zin vol is, als Hugo Claus (die het stuk voor NRT bewerkte) de gelegenheid krijgt zijn tekst te verdedigen. Mo menteel wordt gepoogd om Claus op zijn vakantie-adres te bereiken. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00 - 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Kindorportemonnee met inh.; etui met 3 sleutels; zwart etui met 2 sleu tels; herenbril; bruin etui met 4 sleu tels; handdoek met zwembroek; koffer met inh.; blauwe damesmantel; fiets- spomp; handelaarskenteken; terras stoel; verzekeringsbewijs bromfiets; verzekeringsplaatje van een bromfiets, Te bevragen bij de vinders: Zilver kinderarmbandje, A. Been, Lekstraat 115; gouden kinderzegel- ring, Robers, L. Zimmermanplein 19; goudkl. damespolshorloge, Jeene, B. K. Laan no. 795bis, tel, 2$6l28;gropI portemonnee met inh., Flanken, W. H. Vliegenstraat 16; plastic portemonneetje met inh., Bouman, Da Costastraat 12; bruine damesporte monnee met inh., V, d. Lugt, Broers- vest 04; lederen -boodschappentas, V. Puffelen, Polderweg 82; rode dames- portemonnee met inh., Van den Bos, Burg. van Haarenlaan. 596, tol. 705976; ring met 8 sleutels en aansteker, De Zwet, tuin 1 tuincomplex, „Vijfslui- zen"; bos sleutels (7), Van Leeuwe, Zuidbuurt 33, Maassluis, tel. 01899 3909; etui met 8 sleteuls, H. Alberts, Oosterstraat 121a; plastic label (ma gazijn) met 2 sleutels, mevr. Pil, Mgr. Kolen slaan 418; herenzonnobrii in etui, Beijl, Burg. van Haarenlaan 864, tel. 707475; een paar gummi laarzen, Schaffer, Vlaardingenstraat 7; zwem broek met handdoek, V. d. Broek, Oosterstraat 31; trainingsjack, .Dren- kelford, L. Zimmermanplein 68, tel. 711012; jongensjack, V. Mil, Schle- damseweg 181; damesmantel, V. Gog, De Wildestraat 32; autostep, Verwiel, Rozertfburgerstraat 42; passer in etui, J. Bouterse, Veenlantstraat 18b; tor telduif, Verbiest, Albardastraat 32; bastaard herder-boxer plm. 1 jaar, De 31-jarige bedrijfsleider G. T. H, T. uit Rotterdam is vannacht tegen een van rechts komende auto gereden. Na het ongeluk, dat op de kruising Adm. de Ruyterweg-Jonker Fransstraat gebeurde, reed de bedrijfsleider door. Op de Adm. de Ruyterweg kwam hij tot stilstand, tegen de gevel van een kunsthandel. De winkelruit sneuvelde en een aantal kunstvoorwerpen in de waaronder elf schilderijen werden beschadigd. ROTTERDAM, donderdag In een van de zalen van de Prinsekcrk zal maandag 14 juni te 20.00 uur oen be spreking worden gehouden met de be woners van de Jacob Loisstraat. On derwerp van gesprek zal zijn het plan om een gedeelte van de Jacob Lois straat as „speelstraat" in te richten. Tijdens deze bijeenkomst zal door vertegenwoordigers van de Diensten voor Sport, Recreatie en Stadsontwik keling voorlichting worden gegeven. De bewoners van de straat zuilen de gelegenheid krijgen eventuele bezwa ren naar voren te brengen. reu 50 cm. hoog, Dr, Hoogenhuijzen, Nassaulaan 59. Tc bevragen bij Dierentehuis, Sint Annazusterstraat: Bastaard herder reu^gele halsband; bastaard hond, reu, gele halsband en rode riem; bastaard pincher, reu, bruin-zwart. Een deel van de Engelss super-popgroep Centipede die gistermiddag op Zestienhoven aankwam. Centipede, gesplitst in vier groepen speelt de komende dagen op verschillende pleinen en in sociëteiten en in de stad met als besluit het 12 uur durende festival zaterdagnacht in De Doelen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De heer A. Schravenmadc, dis trictbestuurder van de metaal- bedrqfsbond NVV lol Rotterdam heeft gisteravond scherpe kritiek geuit op buitenlanders die in de Maasstad huizen kopen om daar in landgenoten te vestigen, die in liet Waterweggebied werken. „In de laatste weken hebben buiten landers in verschillende wijken op grote schaal huizen aangekocht. Ik kan u een lijst geven met vijftig aan gekochte hulzen", Het hij de kaderle den tijdens een vergadering- weten. Hij wees op de ernstige vormen van intimidatie jegens de bewoners van de aangekochte panden. Spreker noemde een voorbeeld van een Turk die een ouder echtpaar intimideerde. „De mensen nemen het zo langzamerhand niet meer", riep Schravemade uit, „als dit zo doorgaat komen er 'grote pro testdemonstraties tegen deze praktij ken." - Volgens de heer, Schravemade is er in sommige Rotterdamse wijken door het actieve aankoopbeleid van buiten landers al sprake van ghetto's voor •buitenlandse arbeiders. Hij noemde in dit verband de Parelstraat, waar de laatste weken 18 huizen door buiten landers zijn opgekocht om er pensions in te vestigen. „Binnenkort hebben we de hele straat", zo zou een van de ko pers hebben- gezegd. Volgens de heer Schravenmade ne men gevallen van intimidatie door buitenlanders met het doel om panden leeg in handen te krijgen de laatste weken sterk toe. „Wij moeten oppas sen dat wij als Nederlanders niet gaan discrimineren, maar er moet ook voor worden gewaakt dat Nederlanders niet worden gediscrimineerd", aldus de heer Schravenmade. Hij achtte het noodzakelijk dat met name het Rot terdamse gemeentebestuur snel maat regelen neemt tegen de door hem ge signaleerde wantoestanden. „Komen die maatregelen er niet dan ontstaan er grote moeilijkheden", zo voorspelde de vakbondsbestuurder, Er verblijven volgens de heer Schravemade op het ogenblik 3090 tot 5000 buitenlandse arbeiders illegaal in het watergebied. „Vooral deze groep is er wat werkomstandigheden en huis vesting betreft allererbarmlijkst aan toe", aldus de heer Schravemade wonsdagavond in Rotterdam. (ADVERTENTIE) Dubbeltjes in Dubrovnik. Joegoslaven begrijpen niets van ons geld. Transen, Zweden en Eskimo's trouwens ook niet. Maar de HBU zorgt voor de goede valuta van uw vakantieland. Of voor traveller's cheques. Zonder geld in Zwitserland, Rekeninghouders van de HBU kunnen in het buiten land geld opnemen bij banken die tot hetzelfde concern behoren. (Zoals bijvoorbeeld de ABN.) Tot een tegenwaarde van 500 gulden. Voor erge nood zijn er ook nog betaal cheques. Griep in Griekenland. Een reisverzekering van de HBU helpt daar niet tegen; Maar betaalt wel uw dokter. Voor een geringe premie bent u namelijk gedekt voor ongevallen, ziektekosten en verlies van bagage. Panne bij Parijs, 'n Autoverzekering van de HBU maakt van uw W.A.- verzekering voor de hele vakantie een all-risk verzekering. Verzacht uw au to leed en geidmisère aanmerkelijk. Jammer van de juwelen. Onbegrip In de huiskamer. Gun uw parels en briljanten. Op alle HBU-kantoren broche niet aan „zware jongens". Juist in de vakantietijd zijn dc safe loketten van de HBU een bijzonder veilig idee. liggen kleurige vakantie- folders, met interessante informatie. Terwijl de HBU-mensen 't graag nog eens tot in de puntjes met u doornemen. ROTTERDAM. Als burge meester W. Thomassen aan het slot van de eerste avond praten over dé „Welzijnsnota" tenslotte het woord neemt, gebruikt hij dat allereerst om' de weinige con crete verzoeken die zijn gedaan tot niet ter zake dienend te ver klaren. Zo heeft aan het begin van dc avond het FvdA-raadslid W. van der Have een motie ingediend een „spe ciaal op dc raad gerichte" nota te gaan schrijven over dc uitgangspun ten voor een welzijnsbeleid en heeft prof. dr. J. II. Christiaansc (prot.) zijn betoog afgerond met het verzoek om „een welzijnsontwikketlngsraad," die zich zou moeten specialiseren In de methodes waarmee de verschillen de facetten van het welzijn zouden moeten worden nagestreefd. De motie moet om te beginnen „in de ijskast." Thomassen:„Want dit stuk is het bronnenboek, waaraan u de beleidsnota's van hét komend na jaar moet toetsen. Een tweede nota,: daar is gewoon geen spankracht voor. want we vonden het leuk om te doen, maar het is wel: eens cn nooit weer." Mej. drs Mary Molenaar (PvdA): „Jammer." Vervolgens Thomassen, wat betreft: de suggestie van. Chrisiiaanse: „U." moet het zo zien: wij zijn de raad van hét welzijn. En niet dc een of andere groep ergens buiten." Dan heeft, na ongeveer drie uur praten, de raadscommissie voor Alge mene Zaken de algemene beschouwin gen over de vorig jaar in mei versche nen Welzijnsnota erop zitten. De. ver gadering is ook open voor niet tot de commissie behorende raadsleden en vanavond gaat men verder met een hoofdstuksgewijze behandeling. •Het stuk heeft jn dat afgelopen jaai een sluimerend bestaan geleid. Opzet en uitvoering werden per datum van verschijning als ambitieus ervaren en in de 23 man tellende ,,Welzijnssec- tie", die het stuk samenstelde, deed nog geruime tijd de opvatting opgeld, dat het als grondslag zou kunnen die nen niet alleen voor het beleid, maar In concrcto voor ee.i grote volksverga dering op het thema „Welzijn." •Dat is er niet. van gekomen. En na dat de nota in juli een-" vernietigende kritiek kreeg van het „Sociologencon- tact" (een los-vaste groep, sociologen, economisten, soeïografen en psycholo gen, die voor een belangrijk deel werkzaam waren bij de gemeente zelf) werd de nu gehouden openbare commissievergadering de eerste pu-- blieke behandeling ervan; De raadsleden, die erover aan het woord kwamen, putten zich dan ook niet uit in lof over de hanteerbaarheid van de nota. Zo noemde W. van der. Have het stuk „apolitiek", Chris iiaanse betreurde het ontbreken van een koppeling aan de meerjarenplan-' ning (wethouder Reehorst kondigde overigens aan „binnen afzienbare tijd" met ccn nota te komen over de proce dure voor iange-termijnpianning), mevrouw mr A. M. Löbler (d'66) ken schetste de inhoud als een verzame ling van „loze kreten" die zij graag vervangen zag door een prioriteiten schema („Allereerst woningbouw, sa-, nering en reconstructie, dan milieube heer. recreatieve voorzieningen vooral in de slad cn het onderwijs") en KVP-er mi' L. A. Struik meende dat een „mentaliteitsverandering" vooral in de ambtelijke efeer hoogst noodza kelijk was om tot daden te kunnen overgaan. Het laatste werd op het punt van inspraak ook aangestipt door Van der Have, die herinnerde aan de eergis teren gehouden hearing over Zestien- hoven, waai- hij constateerde dat „dc directeur van do Verkeersdienst (drs Th. Brouwer, red.) demonstratief een affiche dat zich richtte tegen de uit breiding van het vliegveld, verscheur de." Zijn conclusie: „Dit getuigt van minachting over aktics vanuit de be volking." Prof. dr P. J. A. ter Hoeven, liu van de Wolzijnssectio en gisteravond aan wezig, wierp zich op de uit de com missie gehoorde geluiden, cal de Wel zijnsnota weinig aandacht besteedde aar. specifieke vergeten groepen. „Het streven naar welzijn," sprak hij, „kan en elitehobby zijn. In ieder geval mag die achterhoede geen argument zijn om dc middengroep uit het cog te verliezen." Voorts beklemtoonde hij dat het bestaan van actiegroepen een onmisbare factor is in de strijd om het welzijn: „Zonder deze zou deze nota er niet zijn gekomen." In alle verlogen was wel iets opge nomen over de deelneming van liet volk aan de besluitvorming cn daarom is het in dit verband toch wel aardig om nog even te noteren wat de burge meester tenslotte zei over de tentoon stelling tegen het Willemstunne3plan, die op het ogenblik in het stadhuis is te zien. De burgemeester: „Dat wij hebben gezegd: kom maar hier en wij zullen het wel betalen: dat is het top punt van liberaliteit. Want we weten van te voren, dat die tentoonstelling veel te zwaar zal worden genomen en tegen ons zal worden gebruikt. Maar da» vergeet :ner» toch wel dat dit niets meer is dan een studieobject van enkele studenten en niets anders. Daar beneden staat niets dat ook maar enigszins op een over te nemen plan lijkt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, De 24-jarige mevr. E. van Schagen- Broodkoorn is gistermiddag omge komen toen ze op de Stadion weg door een vrachtauto werd overre den. De vrachtwagenchauffeur uit Roosen- daal stond voor een kruispunt voor een stoplicht te wachten. Toen hij optrok en afsloeg merkte hij dat de achterwielen „ergens overheen re den",' Hij verklaarde geen ander verkeer te hebben gezien toen hij het kruis- 1 punt naderde.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2