van Leeuwen reed toch naar Jeugd kiest uit 13 kandidaten Watertaxi, service tussen wal en s DRONKEN MILITAIR OVER DE KOP 'Gastarbeiders niet verbieden panden te kopen' Wf0ÊiÊI,.. këëmsÊ&iMgm ».-w5iia»y-Vii TONNY VAN LEEUWEN: 'DE LEEUW VAN HET NOORDEN' Laatste Bingo van seizoen Leden Nautilus roeien van Bazel naar Rotterdam Dodelijke val van gebouw Fiirness koopt garagebedrijf Blansjaar Andere route buslijn 45 Plotseling overleden DRONKEN ZEELUI WAKKER HOUDEN S.W.L. wil meer bevoegdheden voor vergrote wijkraden Geslaagden Houten vlet je Lijndiensten DoHemansrit door Zuid dinsdag 15 juni löyi. - pa^na'5 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag Rij de directie van de Embassy Club heerste vanmorgen grote verslagenheid over de dood van FC Groningen-doelman Tonny van Leeuwen, die enkele uren daarvoor in de Rotterdamse nachtclub feestelijk was gebul* digd als minst gepasseerde doel man van het betaalde voetbal. De heer B. Verloop, de bedrijfs leider van de Embassy Club, die de in Tsjechoslowakije verblijven de directeur Cock van Herp verving, sprak er zijn verwonde ring over uit dat Tonny van Leeuwen de nacht niet in Rotter dam had doorgebracht. „Toen Tonnygisteravond omstreeks tien uur binnenkwam was het eerste wat ik tegen hem zei: ik heb voor jou en je vrouw een suite gereserveerd in het Hilton- hotel. Dan. kun je daar de nacht op kosten van de Embassy Club doorbrengen. ïk maakte nog een grapje, zo van: het is beter dat je hier blijft voor het geval ieder een dronken wordt. Toen Tonny en zijn vrouw omstreeks drie uur Tonny van Leeuwen vannacht weggingen verkeerde ik in de veronderstelling dat ze naar het Hilton zouden gaan. Ik begrijp er niets van dat hij toch terug is gegaan." De heer Verloop sprak tegen dat de vroegere doelman van Sparta bij het verlaten van het etablissement een aangeschoten of vermoeide Indruk had gemaakt. „Dat was per se niet het ge val", aldus de bedrijfsleider. „Natuur lijk is er wel wat gedronken. Dat is logisch als je van tien tot drie uur in een nachtclub bent, Tonny had het een en ander op, maar dronken of aangeschoten was hij niet. Er is tus sendoor ook volop gegeten. En Tonny kan wel hej nodige hebben. Hij is, of beter was, een grote flinke vent." Tonny van Leeuwen, die 28 jaar-is geworden, is vannacht tussen half een en een uur gehuldigd. Namens de. di rectie van de nachtclub kreeg hij een enveloppe .met inhoud (duizend gul den) en een beeld, voorstellende een voetbal-Ier, uitgereikt en Tonny's echt genote ontving uit de handen van Dirk Nijs bloemen. Als vertegenwoor diger van de KNVB bood de heer Ca re] Akemann Van Leeuwen een aan steker aan. Ook Dirk Nijs zei er niets van te begrijpen dat Van Leeuwen 's. nachts toch op weg naar huls was gegaan. „Ik had nog aan Tonny gevraagd: moet je nu nog terug naar Groningen. Nee, antwoordde hij toen, ik blijf in Rotterdam. En nu -blijkt dat hij toch van gedachten is veranderd, 't Is ver schrikkelijk. Ik heb nog zo gezellig met die jongen zitten praten. We heb ben gelachen en herinneringen van vroeger opgehaald. Van veel drank is overigens geen sprake .geweest. Tonny was, toen hij wegging, beslist niet aangeschoten. Ik heb er althans niets van bemerkt. Oók niet van vermoeidheid. Als ik als vent van 65 slaap krijg kan ik er nog inko men, maar zo'n beer van een knuil als Tonny, nee. Hij ging bovendien eerder wog dan ik." ROTTERDAM, dinsdag. De op 21 maart 1943 géboren Teunis PJeler van Leeuwen is tweemaal doelman van het Nederlands elf tal geweest. Dertien keer stond bij reserve. Verder speelde Van Leeuwen vele malen in nationale jeugdelf tallen, het Nederlandse b-eJftal cn hel militaire voetbal team. Tonny van Leeuwen begon zijn voetbalcarrière op zesjarige leef tijd, bij de Goudse zaterdagclub Jodan Boys. Als twaalfjarige werd Mj lid van ONA, Drie jaar later trok hij de aandacht van de Rotterdamse club Sparta, waar hij als zestienjarige zijn debuut maakte in het eerste elftal, toen Andries van Dijk geblesseerd was. Van Leeuwen werd na een blessure op zijn beurt verdrongen door Piin Doesburg. Zo speelde Van Leeuwen in vier competities slechts veertig wedstrijden in het eerste elftal van Sparta. In 1963 werd Van Leeuwen ge contracteerd door GVAV, dat een opvolger zocht voor Otto Roffel. Van Leeuwen speelde twee wedstrijden in het Nederlands elftal en wel op 5 april 1967 in Leipzig tegen Oost-Duiteland (4- 3) en op 10 mei 1967 in Boeda pest tegen Hongarije (21). Na een conflict met de toenmalige bondscoach Georg Kessler is „de Leeuw van het Noorden" nooit meer in het Nederlands elftal gekozen. ROTTERDAM, dinsdag. Het Aktie Comité Pro Gastarbeiders is geschrokken van de uitlatingen van de heer A. Schravemade, be stuurder van de Metaalbond van het NW, die zich tijdens een kadervergadering ongerust toon de over het in toenemende mate opkopen van panden door gast arbeiders om er pensions van te maken. Hij signaleerde, dat be woners vaak worden gedwongen hun huizen te verlaten, waarbij intimidatie wordt gebruikt. De overheid zou volgens hem moe ten ingrijpen. Het AKFG meent, dat er geen ver schil mag worden gemaakt tussen Ne derlandse en buitenlandse exploitan ten van pensions voor gastarbeiders. In een open brief zegt het comit!: .Buitenlanders, in het bijzonder gas tarbeiders, verbieden panden aan te kopen, zou op officiële discriminatie neerkomen. Er wordt op gewezen dat de buitenlandse pensionhouders het vak hebben afgekeken van de Neder landers, die door onvoldoende controle van de zijde van de overheid nu al ja ren lang hun kwalijke praktijken kunnen uitoefenen, Al$ verontschuldiging kan volgens het comité worden, aangevoerd, dat gastarbeiders proberen in zo kort mo gelijke tijd zoveel mogelijk geld te verdienen on zo spoedig mogeljk naar eigen land te, kunnen terugkeren. „Sommige gastarbeiders bereiken dit door overwerk te doen, andere door in avonduren kantoren, en fabrieken schoon te maken en een enkeling zeker -ifiet de besten onder hen door het exploiteren van een pension. Het AKPG zegt zich te kunnen in denken dat als er in een bepaalde buurt veel gastarbeiders neerstrijken, sommige Nederlanders zich bedreigd zullen voelen, omdat deze vreemdelin gen dan de plaats innemen van ver trouwde, weggetrokken Nederlandse buurtbewoners. De buitenlanders heb ben een totaal ander cultuurpatroon dan het onze, maar een samenleving, die heeft geaccepteerd dat er terwille van onze economie mensen uit hun ei gen omgeving worden weggehaald, zal o.a. door goede voorlichting deze bui tenlanders zoveel mogelijk in onze maatschappij moeten integreren. Het comité doet een beroep op de overheid in plaats van maatregelen tegen slechte buitenlandse logement houders te nemen, stappen te doen die leiden tot afremming van het aantal gasterbeiders in die plaatsen, waar hun geen menswaardig onderdak wacht, hetgeen zeker in Rotterdam het geval is. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, dinsdag De wijk- vereniging Nieuwland houdt woens dag 10 juni haar laatste bingo-avond van het seizoen in de Prins Bernhard- school aan de B. v. Haarenlaan. De heer Schuurman-Hess zal de avond, die om 8 uur begint, lelden. De com missie wil er een heel prettige afslui ting van maken. In juli en augustus wordt er niet gespeeld. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, dinsdag De verkie zingen voor de Raad voor Jeugd en Jongeren komen dichterbij. Voor wie zich nog eens wil beraden op de vraag op welke kandidaat hjj morgen of donderdag zal stemmen, volgt onder staand een Ijjsl van alle kandidaten. Kiezers z(jn de 17.000 Schiedamse jongeren tussen 14 en 25 jaar. Anjo Beukers, 23 jaar, lerares M.O. Lichamelijke Opvoeding, lid Voorbe reidingscommissie R.v.JJ., lid Vredes- werkgroep; Marie Dingenouls, 27 jaar, boek houder, heeft veel belangstelling voor jeugdwerk; Martus Gcrrits, 18 jaar, kantoorbe diende, lid akttegroep Werkende Jon geren; Dirk Giesselbacb, 18 jaar, leerling Stedelijk Gymnasium, oud-bestuurslid van de schoolvereniging; Martin Groenhorst, 26 jaar, student wis- en natuurkunde. lid bestuur Green's Society; Joop Hcheman, 18 jaar, leerling Midd. Detailhandelsschool, lid Voor bereidingscommissie R.v.JJ., lid Vre- deswerkgroep, lid Politiek Kafee; Willem Krommenhoek, 20 jaar, me taalbewerker, lid A.N.J.V.; Jos v. d. Lugt, 20 jaar, student So ciale Academie, lid Voorbereidings commissie R.V.JJ,, lid Vredeswerk- groep; Gerard Reussink, 23 jaar, student economie; Jos Stahlhöfer, 20 jaar, metaalbe werker, lid A.N.J.V.; Otto v. Vliet, 17 jaar, leerlin; MAVO, lid schoolparlement; Gerrlt v. d. Windt, 18 jaar, leerling drukker, lid A.NJ.V.; Will de Winter, 22 jaar, boekbinder (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Leden van de Rotterdamse roeivereniging „Nautilus" zullen een prestatietocht over de Rijn van Bazel naar Rotter dam gaan maken. Hun boot een vler-persoons giek, is gisteravond op een binnenvaartschip geladen. De roeiers zelf vertrekken 25 juni uit Rotterdam naar Bazel en zullen op 26 jurei aan hun tocht beginnen, De dan door hun af te leggen water)weg is circa 050 kilometer lang. Men. hoopt tussen 4 en 7 juli weer in de Maasstad te arriveren. Volgens organisator/coach Richard Ouwerkerk is deze tocht louter be doeld als een propaganda voor de roeisport in het algemeen. De volgen de rooiers moeten de prestatie leve ren: Ton Degekamp, Jan van Luipen, Hand. Goudriaan en Helmuth Kloos. Stuurman is Hans van de Hoek. De kosten van de tocht, circa 4000, wor den opgebracht door enkele bij de roeisport geïnteresseerde bedrijven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Bij het verplaatsen van triplexplaten op de 2e etage van de Medische Faculteit aan de Westzeediik is 'de 61-jarige P. van Bennekom uit de Gordonistraat zijn evenwicht verloren en van 2Vi m. hoogte op een betonnen vloer geval len. Hij werd naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht, waar de dood werd ge constateerd. In het Dijkzlgtzlekenhuis is overle den de 24-jarige havenarbeider J. B. Verhoeven uit Tilburg. Op woensdag 9 juni j.l. was hij aan boord van het Duitse schip „FreienfeLs", liggende in de Waalhaven in een 8 meter diep ruim gevallen on met ernstig hoofd letsel naar het Dïjkzigtóekenhuis overgebracht. 't Staat zo gezellig een paar van die leuk gekleurde overgordij nen voor' de ramenen 't kost beslist geen kapitalen. Moderne crèpa overgordijnstof in twee leuke kleurstellingen koopt U nu bij ons per meter, 120 cm breedvoor nog géén twee gulden zestig. 120 cm breed Morgenvroeg om 9 uur begint op da 1a étage de verkoop van deze moderne crêpe overgor dijnstaf in 2 leuke kleurstel lingen, 120 cm breed, per meter Ook m&andagmorgen open Géén tel of schrift best ROTTERDAH, dinsdag. Garage bedrijf A. Blansjaar N.V. te Den Haag is toegetreden tot het Furness-concern te Rotterdam. Blansjaar treedt op als dealer van DAF-bedrijfswageus in het rayon Den Haag, is reparatiebedrijf en exploitant met een kraamvagen verhuurbedrijf. Er komt een nieuwe directeur, do heer A. J. de Vries. De heer A. Blans jaar zal nog enige jaren als adviseur aan het bedrijf verbonden blijven. Geleidelijk aan zal er een nauwe samenwerking ontstaan, tussen Blans jaar en de groep techniek en handel van Furness. De aandelcnoverdracht vindt plaats tegen contanten. R OTTER DAM, dinsdag Morgen wordt de oostelijke kant van de Noordsingel tussen Noordplein en Bergweg voor ongeveer een half jaar voor het verkeer afgesloten, met uit zondering van het tramverkeer. In verband hiermee gaat bus 45 tij delijk een andere route rijden. In de richting Kleiweg rijdt bus 45 vanaf CS de normale route tot hot Pompen- burg bij Katshoek en vervolgens via Pompenburg Hofplein, Schiekade, Bergweg. Bergsingel en daarna weer de normale route. De halten Noordsfin- gel vóór de Toilenstraat, Noordsingel voorbij de Burg. Roosstraat en Noord- singel vóór de Bergweg komen .tijde lijk te vervallen. Br worden tijdelijke halten ge plaatst op de Schiekade vóór de Tei- Lagerstraat en op de Bergsingel bij hot politiebureau. In de richting Cen traal Station blijft de route ongewij zigd. SCHIEDAM, dinsdag De 76-jarige mevrouw E. Sabel-Westerveld is gis termiddag om half vier onwel ge worden op de Koemarkt in het cen trum. Politie en GGD werden ge waarschuwd. Per ambulance werd hot slachtoffer naar de Dr Noletstichting vervoerd. Bij aankomst werd de dood geconstateerd. Henny toont trots de Annie B in de jachthaven aan de havenweg. Links bovenin is nog net het monument té zien dat bij café-restaurant Europoort staat. Aa.; de horizon een stukje Nieuwe Maas. ROTTERDAM, dinsdag In het dienstencentrum aan dc Menander- slraat in Lombardflett hield maandag avond de sectie bestuurlijke zaken uit de Stioliting Wijkopbouw Lombardij- en een openbare vergadering. Onder werp van gesprek was het uitbrengen van een advies inzake het vooront werp nieuwe wïjkraaflsverordening. Als belangrijkste punten kwamen naar voren dat de sectie «mede namens dc S.W.L. als :haar mening aan b. en w. te kennen zou geven dat het effec tief -werken van wijkraden en wij kop- bouworganen grotendeels za! afhan gen van de aan de vergrote wijkraden te verlenen bestuurlijke bevoegdhe den. Deze dienen dan evenwel van een dusdanige importantie te zijn dat ge sproken kan worden van een. reëel participatie. Verder achten S.W.L. en sectie ihet voor een goede voorlichting aan. de -bevolking noodzakelijk dat op korte termijn een populaire versie van het voorontwerp door de gemeente, zou worden, -ui tgege ven ROTTERDAM, dinsdag Aan de Liba- non-Scholengemeenschap zijn geslaagd voor de afdeling H.B.S.-A: M. J. Blok, R. P. Bok. G. R. den Braber, J. J. van Dalen. J. T. Donkervoort, E. A. van Dijk, T. L. Franez, G. E. Geersen. A. ff. van Grondel, J. de Jager, P. de Jong, A. R, F. van Krim pen. G. A. P. Lampe, E. Landman, ME. J. Laurens. A. P. van Meer, R. J. B, Plas- mans, P H. Schouten, B. E. van der Valk, B. J. de Vin. H. N, van Vugt, H. T. vjm Zoest, W. AKkersdljk:, V. W. Boon, P E. J Donselaar T. R. v. de Frel, N. C. van Geest. P. de Groot, J. F. B. Ha&selt, A. Iloogenboezem, E. A. H. N. Hoogeweegen, C. Köhler, J. Kriek. F, V. Laforet. M. A. Legein, C. van der Plaat, S. A. Renting, C. A. van Rikxoort, J. B. Klngelberg. C. M. Ringeling, J. A. P. van Roon. E. T. P. Staal, J. G. Voorslutjs, J. J. de Witte, A. M. Zuidgeest. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, dinsdag „Nee, in het watertaxibedrijf -is niet veel avontuur te beleven. Vroeger, ja, toen werd er nog wel eens gevochten als we zeelui vervoerden, maar tegenwoordig hóeven we alleen maar op te passen dat dronken lui niet in slaap vallen want dan krijg- je ze met geen mogelijkheid van boord" zegt de jonge J. H. van den Bosch, zoon van de eigenaar van Star Watertaxi Service. De jonge maar Henny") werkt samen met zijn vader die nu met vakantie is, in het enige water- taxlbedrjjf in Schiedam dat gevestigd is achterin het idyllisch jachthav entje aan dc Havenweg, Vader cn zoon ha len en brengen zeelui, sleepbootperso- neel, waterklerken van en naar sche pen die op de boelen In de rivier en in de havens liggen. Ook verzorgen ze het transport van licht materiaal voor reparaties zoals takels, onderdelen en uiet te vergeten de vuile cn de schone was. Soms brengen ze proviand en soms verslepen ze een aak, kort ge zegd, het bedriïf is een schakel tussen wal en schip. Het begon allemaal in 1955 toen va der J. H. van den Bosoh. een oud-zee man die zelfs nog op schoeners heeft gevaren, «met een houten vletje van de havendienst Schiedam met zijn servi cebedrijf van wal stak. ■De zaken gingen goed het vletje maakte plaats voor een oude .boot van- de rijkspolitie .met een nieuwe motor. In 1958 'kwam er een nieuwe boot en nu varen er al drie waarvan de groot ste, de Annie B, ,een 35 iman kan ver voeren. De tweede boot, de Hendrik B, heeft plaats voor 24 tman en de klein ste, de Star I voor 16. De vloot ligt er mooi blauw, wit en zwart geschilderd en geriefelijk uitgerust toïj. De Annie B is zelfs voorzien van goed zittende busbanken, radar en een marifoon, een radiografische verbinding met ra dio Schevenimgen. Ls het druk? „Toen m'n vader pas begon was het ontzettend druk, toen lagen er ook veel meer schepen op de boeien. De. -mammoettankers van -nu liggen er niet zo vaak en. ails ze er lig gen blijven ze twee- of driemaal 24 uur voor reparatie of een enkele maal omdat ee in beslag zijn 'genomen." - De bemanning ,wil zeker graag van boord? „Nou, dat ligt er nog wel aan. Als ze net uit Antwerpen of Hamburg komen, hebben ze meestal niet zoveel geld meer, dan. maken, ze niet zo'n haast om te gaan passagieren." Maar als ze dan igaan, (wordt er een contract afgesloten met de kapitein waaribij de Watertaxi zich verplicht viermaal op en neer te varen, als een soort lijndienst cn waarbij dan meest al een man of 20 meegaan. Om 9.00, 13.00, J8.30 en 24.00 uur iwordt er varen. „Als er een het erg deuk heeft gehad en hij heeft de laatste trip van 24.00 uur gemist, dan. kan hij nog wel ge bracht worden maar dat kost hem dan tien gulden. Als hü geen. geld meer heeft, vaar ik niet. Dat klinkt mis schim hard, maar anders heb. ik zo op de gekste tijden mensen die voor niets overgezet willen worden," zegt Henny zakelijk. „Een paar weken geleden was er zo eentje zonder geld 's nachts, ik bracht hem dus niet en. toen Is hij zelf te wa ter «gegaan, dwars de rivier over naar zijn schip dat op de boeien voor de quarantaine-barakken, lag. De man kende de stroom natuurlijk helemaal niet en halverwege moest hij het op geven. Gelukkig iwas de rivierpolitie ln de buurt en die heeft hem opgepikt. Hij had toen al behoorlijk wat water en olie binnen." Nee, dan die stewardess van een Noorse olietanker. Noorse olietankers hebben vaak vder of vijf stewardessen aan boord. Die Noorse moest ik 's avonds om half zeven halen. Ze zei helemaal niets maar toen ik de vol gende ochtend om een uur of zeven kwam aanlopen om met min werk. te beginnen, stopte er een taxi hier en daar rolde ze uit, gillend van het la chen. In het voorbijgaan gaf ze me een arm en joelend schoof ze loop plank a£ en tuimelde de boot in." Vroeger warén de Engelsen de las tigste klanten, nu de Brits-Indiërs, want die willen zoveel meenemen. „Die «mensen «kopen van alles aan wal, naaimachines, pandjesjassen, hoge hoeden en dat willen ze allemaal mee nemen. Laatst hadden we eenstelltje dat zoveel spullen had gekocht dat we drie keer moesten varen om alles over te brengen." Een enkele keer wordt er een hele - nacht gewerkt. Zoals die keertoen een mammoettanker de hoed - dat is een soort huls van de schroef had verloren. In allerijl -moest er aan wal een stalen noodhoed worden (gemaakt, meestal zijn ze van polyester, die Henny naar het schip bracht. De hele nacht -waagde hij zich op een vlot bij het «reuzensohip waar hij bij de repa ratie a ssis tecide. Eenmaal iheeft hij brand gehad mid den op de rivier en een andere keer raakte hij verstrikt in de ti*os van een varend zeeschip, terwijl hij daar toch een meter pf veertig achter zat. In een mum van tijd zat hij achterstevoren tegen het schip aan. Wat moest hij doen? Op ihet schiphadden ze «hem gelukkig in .de gaten gekregen en de tros -kon met veel moeite worden ge kapt. Hob je nu een opleiding voor al dat werk gehad? „Nee, ihet varen heb ik - van mijn vader geleerd en verder ben ik eens een dag. met een sleepboot meegeweest en eens met een kruiser de zee op, dat was alles." Is hij in zijn vrij tijd ook gek op water? „Soms ga ik wel eens varen. We hebben, een zeilboot die «my n vader zelf heeft ont worpen en gebouwd" Nee, in zijn vrije tijd verzamelt Henny foto's van boten. Hij heeft er al een. kleine duizend, maar daar is hij dan ook sinds 1940 mee bezig. „Ik schrijf gewoon naar rederijen die dan van aQes sturen. Een rederij heeft eens mijn brief doorgestuurd naar Mobil OH in Amerika en wat denk -je? Ik kreeg 15 reproducties van de zeeschilder Jack SpurlLng!" Trots laat hij er een zien. Ook het USSR Shipping Department in Rusland «had nog twee foto's voor hem. Vader Van. den Bosch leest in zijn - vrije tijd Jan -Wolkers, en dat is heel wat anders. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAMdinsdag. Een 19- jarige schipper uit Nieuw-Lekkerland is in het weekend na een dollemansrït door Rotterdam-Zuid gearresteerd. Een. agent had de auto,'-waarin vlet passagiers zaten, op de Maashaven - aangehouden omdat dè achterkant van de wagen over de straat sleepte Maar teiwij-l het portier werd ge opend gaf J. V. vol gas. Tijdens de achtervolging werden enkele waarschuwingsschoten gelost. In de «Rosestraat werd de auto op nieuw aangehouden. (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 3