"Hebben onze kinderen nog een id ii li" de Raad voor! kili utlefensie (Prins Claus) Er waart een monster door de wereld. Een driekoppig1, monster. Het is de gevaarlijkste vijand die de mensheid ooit heeft gehad. De namen van zijn drie koppen zijn: roofbouw, overbevolking en vervuiling. In sommige landen is hij sterker dan in andere. Maar er is geen land op de wereld waar hij niet het leven van de mens bedreigt. Als wij niet in staat zijn om hem in deze generatie op de knieën te dwingen, dan is de mensheid verloren. Vooraanstaande biologen trachten te berekenen hoeveel kans we nog hebben. (Professor Ehriich bijv. geeft ons nog maar 3% kans). Cousteau gelooft dat het leven in de oceanen, de bron van alle leven, met 30% is afgenomen in de laatste 10 jaar, In Japan zijn al mensen gestorven aan de „minamata-ziekte", die wordt veroorzaakt door het eten van te veel met kwik vergiftigde vis. Aan diezelfde vergiftiging sterven de zeehonden op ons Nederlandse wad. In Amerika zijn om deze reden grote vissen aan het eind van de voedselketen (zwaardvis) al verboden voor menselijke consumptie. De industrie en het verkeer spuiten miljarden tonnen kool- en zwaveldioxyde per jaar in de kleine luchtschil rondom onze planeet. Om deze mensheid te eten te geven, moeten we zulke grote hoeveelheden gechloreerde koolwaterstoffen en andere bestrijdingsmiddelen toepassen in de landbouw, dat we ons leven er binnenkort direct mee bedreigen. Voor onze papierproduktie zullen we, als we zo doorgaan, al in 1980 de helft van alle bossen op aarde nodig hebben. Bossen bepalen ons klimaat en gaan de erosie van de grond tegen. Zonder bossen wordt de wereld één grote Sahara. Als we het onderontwikkelde deel van de mensheid - tweederde van alle mensen - op ongeveer de helft van ons eigen levenspeil ZKH Prins Claus tegen Jan van Hillo in NCRV-TV-uitzending vrijdag 14 mei '71 willen brengen, hebben wij 75 maal zoveel ijzer, 100 maal zoveel koper, 200 maal zoveel lood, 75 maal zoveel zink, 250 maal zoveel tin nodig als we nu per jaar gebruiken over de gehele wereld. In het jaar 2000 zou dat nog moeten worden verdubbeld in verband met de bevolkingsaanwas. Deze hoeveelheden zijn niet exploitabel, terwijl van de onmisbare hulpmineralen zoals molybdeen onvoldoende reserves zijn. Dat betékent gewoon, dat wè het grootste deel van de mensheid nu al moeten afschrijven. U begrijpt dat ze zich niet zullen laten afschrijven. Er is nu in ons land het initiatief genomen tot een grote nationale organisatie, die van een waarschuwende vinger een gebalde vuist kan maken. Deze organisatie heet Raad voor Milieudefensiedie een pressuregroep wil zijn in de vorm van een vereniging. Een pressuregroep, die de politieke en economische machten in ons land onder druk kan zetten, die het besef kan Wakker-maken in ons volk, dat w in groot gevaar zijn. De Raad voor Milieudefensiewaarin praktisch alle belangrij ke milieu-organisaties van ons land samenwerken, roept u, Nederlanders, op lid te worden, suggesties en aanbevelingen te sturen, mee te helpen aktie-programma's te ontwikkelen. Stuur uw reacties en vragen aan Raad voor Milieudefensie, Maarten Maartenshuis te Doorn. vervaardigde deze advertentie voor de 4 - dinsdag 22 juni 1971

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1