m EEN KOSTELIJKE COLLECTIE OUDE DRAAIDOZEN ONVOLDOENDE VOORBEREIDING DEERDE FRIEKE BUYS (VZC) NIET Maazel en Weissenberg bij het RPHO ROTTERDAM RIJNMOND -F it r- Geen fusie FC Twente-Heracles Man verdronken ii llll "tfm v- \WM 'ilp Oud pandje Hetelucht motor Bewondering Sprintkampioen Jan Jansen wil stoppen donderdag 24 juni 1971 - pagina 5 Ter onderbreking van onze serie luchtfoto's van Rotterdamse wijken vandaag een merkwaardig beeld uit 0e omgeving. Deze foto werd gemaakt tijdens de start vanaf Luchthaven Zestienhoven. De bebouwing aan de horizon is die van Delft. Op de linkerhelft van de opname lopen er twee lichte lijnen naar toe. Dat zijn (uiterst links) de Schie en verder rijksweg 13. Het vlakke, met sloten doorsneden gebied op de voorgrond is de polder Schieveen, De witte vlekken op de foto zijn nu eens niet teke nen van luchtverontreiniging, maar gewone laaghangende wolkjes. (Luchtfoto HET ROTTERDAMS PAROOL/P. S. MOLKENBOER) m 'rttr »v Sifi I v rVll 1 il® 'i3 door FRANS HAPPEL Aangenomen dat we het ko mende week droog houden, kunt u hem van maandag tot cn met zaterdag zien optreden in het Openluchttheater Dijk- zigt. Als lid van het Rotter- damsch Artistique Vcrmaaks- en Ontspanningsenscmhle zal hij u door persoonlijk kunnen zeker niet verhazen. Als de- monstrateur van oude mecha nische muziekinstrumenten vormt hij echter een waardig onderdeel van het geheel iu 'old-style' te geven „Tuinfeest 1910" (Zie het Dagboek). Jaap Boerlage, een midden veertiger, het steeds weer nodi ge dagelijks brood verdienend met de verkoop en met onder houd van juke-boxen, flipper kasten, e.d. Eén van zijn groot ste zorgen is zijn handelswaar 'up to date' te houden, ieder nieuw snufje op dit gebied snel aan zijn klanten te kunnen aan bieden. Wrv.. Jaap Boerlage tussen zijn collectie oude draaidozen met toebehoren. (foto: Peter van Es) ROTTERDAM, donderdag De 17-jarige Prieke Buys demon streerde op de vierde dag van de ZRO-Kringkampioenschappen we derom haar grote klasse. Met twee eerste en één tweede plaats was zij gisteravond in het zwembad De Plompert ontegenzeggelijk de succesvolste zwemster. fU U: 'V IS Delft aan de horizon V '"O.-'ït i .."A -A-U,, '■l' /it Met Jaap Boerlage achter de mechaniek-muziek aan Hypermoderne amusements-appa- ratcn, daar moet Boerlage dus zijn florijnen mee verdienen. Hoe tegen gesteld is in dit licht bezien zijn hobby: Het verzamelen van phonographen, parlopgraphen, pathé foons, oude muziekkasten, wasrolle- tjes, primitieve grammofoonplaten, noem maar op. Kortom, ■wcergave- apparatuur nit de tijd dat de beren Edison, Pathé en Berliner bijzonder vooruitstrevende knullen waren, die weergaas knappe muzlekmachines construeerden. Bij Jaap Boerlage 's avonds op be zoek. Of we gelijk wat van zijn ver zameling kunnen zien? Dat kan, inaar eerst wil hij iets zeggen. Het klinkt als een plechtige verklaring als hij spreekt: „Eén ding wü ik nadrukkelijk stellen. Ik heb helemaal niet zo'n grote verzameling Er zijn mensen in Nederland die véél en véél meer hebben." Maar het is toch een- best aardige collectie..? Hjj; „Misschien wel, maar een grote jongen op dit gebied ben ik écht niet. Dat komt misschien omdat ik alles voor mijn verzameling zo goedkoop mogelijk wil kopen. Ik ga geen honderden guldens voor één apparaatje uitgeven. Dan zeg ik, r.ou koopman, laat maar staan, Ik kom een volgende keer nog wel eens te rug. Kijk, hot moet een liefhebberij blijven. Je moet eens een buiten kansje hebben, iets kunner.- versie ren". Dat „versieren" komt bij Jaap Boerlage meestal neer op het kopen van een krakkemikkig, der dagen f j, f - - zat apparaat, dat hij dan zelf met toewijding en geduid weer opknapt. Hij vertelt dat vrijwel alle stukken ui't zijn verzameling uiterst kapot waren toen hij ze verwierf. Hij zegt: „En idan ga je maar neu zen of je dat of dat onderdeeltje te pakken kunt krijgen. En lukt dat soms na eindeloos veel moeite dan ben ik eindeloos diep gelukkig". En: „Mijn 'hobby kost me wel geld, maar nooit gek grote bedragen. Voor ALMELO, woensdag (ANP) De Almelose eerste divisie-vereniging Heracles gaat door met betaald voet bal. Dit hebben de leden, gisteravond in buitengewone algemene vergade ring bijeen, besloten. De stemmenver houding was: 87 voor, 11 tegen, 5 blanco en 2 onthoudingen. Dit betekent dat de fusie met de FC Twente, die op papier min of meer rond was, van de baan is. Heracles gaat het nieuwe seizoen in met een schuld van 220.000 gulden. De gemeenteraad van Almelo heeft zich echter in principe bereid verklaard de terreinen en accommodaties tegen een bedrag van 525.000 gulden over te ne men. Eerder kende de gemeente reeds een subsidie van. 150.000 gulden toe om het exploitatietekort over het nieuwe seizoen te dekken. een oude 78-toeren plaat heb ik nooiit meer dan twee kwartjes, be taald, voor een wasrolletje nooit meer dan drie of vier gulden. Ja, kijk, als je naar Londen gaat dan zie je op dit gebied ontstellend veel mooie dingen-, maar ze zijn niet te betalen. Het moeft een aardigheidje blijven. Aardigheidje of niet, huize Boerla ge aan de Noordsingel is redelijk volgestouwd met allerhande oude muziekapparaten. Boerlage: „Het huis is veel te klein om alles nou eens leuk uit te stallen. Weet je wat ik eigenlijk wel erg graag zou willen? Dat ik via de ■gemeente één of ander oud pandje, bijvoorbeeld in Delfshaven, zou kun nen krijgen en mijn verzameling desnoods samen met de collectie van een andere hobbyist uit te stallen. Een piepklein museum, waar ieder een zal kunnen komen kijken Echtgenote Gerda valt hem ver heugd bij. Ze vindt de hobby van haar rnan redelijk interessant, maai er is geen hoekje, geen kast meer in haar huis waar geen voorbeelden van Jaaps vrijetijds-besteding staan. Heel erg vindt ze dat echter ook niet. Beter een man thuis met een hobby dan een man die elke avond op stap is, denkt ze duidelijk, en ze laat Jaap maar aanrommelen. Boerlage is wat betreft praten een „slow-starter". Maar is hij eenmaal op snelheid dan komt -het er.e ver haal na het andere. Over het oude baasje Boon in het Zeeuwse Bigge- kerke, die op hoge leeftijd overleed en een huisje vol troep ter veiling achterliet. Jaap had via, via, gehoord dat er een dot van een antieke grammofoon ,tot de natalenschap behoorde. Jaap r.aar Biggekerke, Jaap kij ken, en jawel een erge mooie. Een vriendje van hem kreeg de opdracht: „Ga naar de veiling en bekijk 't maar. 't Vrindje bekeek het goed, want voor een prikkie kwam het ap paraat naar Ho-tter,dam. Jaap: „Er zijn nu genoeg verzame laars die erg jaloers op het ding zijn en er grif een -twaalf- of dertienhon derd gulden voor bieden. Leuk hoor, maar ik wil hem niet meer kwijl". De aanzet tot zijn verzameling werd een jaar of vier geleden gege ven, toen Boerlage hoorde over een mannetje in België die een paar Edi- sons voor weinig geld ite -koop aan bood. Jaap: „Ik had eigenlijk altijd al zo'n ding willen hebben. Ea daar was mijn kans. Hoe gaat t verder. Bekend recept, van het een komt het ander!'. We duiken dan- toch tussen zijn oude draaidozen. Horen de goede ourie Emile Hullebroek krassend uit een koperen toeter komen. Leren van Boerlage dat er wasrolletje? ge maakt zijn met een speelduur van twee en vier minuten. Dat je nooit een twee-minuten rolletje op een vier minuten Edi- son-phonograaf kunt draaien en om gekeerd. Komem te weten dat er rol letjes bestonden van compleet échte was, en van synthetische materialen, zoals de „Blue Amberol" en de „In destructible". Dat een wasrolletje na tien keer spelen wel aan zijn eindje is, dat er grammofoonplaten zijn gemaakt die slechts aan één kant bespeelbaar waren, of waarvan de groef van bin nen naar buiten liep, in plaats van buiten naar binnen. Dat de Deense B O-fabriek in 1003 als reolamestuntje aan relaties een nieuw wasrolletje in een au thentieke verpakking toestuurde, maar dat het geen geluid, laat staan muziek bleek te produceren, Boerlage: „Waarschijnlijk hadden ze de apparatuur niet meer om dat voor elkaar te krijgen." We horen, ja, we horen een einde loze reeks bijzonderheden, doorspekt' met jaartallen en anekdotes. Ook spijtige uitspraken van Boer lage. Zoals: „Wat ik erg graag zóu hebben, maar wat je voor een rede lijke prijs niet kan kopen, is een echt Duits buikorgeltje. Ja, ze zijn er wel. Voor globaal een drieëenhalf duizend gulden. Ik dank u." En: „Er zijn in de loop der jaren de meest gekke apparaten gecon strueerd. Ooit van een grammofoon met een heteluchtmotor gehoord? Nou, daar kom je niet meer aan" Zijn medewerking aan het „Tuin feest 1910" zal geheel Pro Deo zijn. Boerlage: „Ben je gek, ik wil er niets voor hebben. Alle anderen zijn artiesten, het is hun vak, die moeten er wat mee kunnen verdienen. Ik vind he,t véél te leuk om mijn verza meling nu eens aan een hoop mensen te kunnen laten zien". Oud grammofoons, speeldozen, platen, wasrol! n.Heeft Jaap Boerlage ook nog een normale pla tenspeler? Hij lacht breed. „Jazeker wèl. Een behoorlijke stereo-installatie. Want als je bezoek hebt kan je tenslotte niet steeds dat oude kraswerk als achtergrondmuziekje draaien. Wat niet wegneemt dat als je zo'n me chaniekje van een Edison bekijkt dan is het toch wel formidabel wa ze vroeger maakten. Precisiewerk, dat nu,' vijftig, zestig jaar later nog perfect draait. Kijk, daar heb Ik nou bewondering voor". ALKMAAR, woensdag Amateur- sprintkampioen Jan Jansen stopt met fietsen. De 26-jarige Zaandammer, viermaal sprintkampioen van Neder land en vijf keer nationaal titelhou der op de tandem, deelde dit gister avond baancoach Frans Mahn mede na afloop van de wedstrijden legen de Deense ploeg op de wielerbaan van Alkmaar. „Het fietsen", aldus Jansen, „gaat me teveel -geld kosten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De ri vierpolitie heeft gisteren samen met een duikersbedi'ijf het stoffelijk over schot opgedregd van de 60-jarige C D. Kuit uit Rotterdam. Hij was maan dag door onbekende oorzaak in de Rijnhaven gevallen. Friéke Buys, die o.a. door een been blessure drie weken niet had kunnen trainen (anders oefent ze twee keêr per dag!), zegevierde op de 200 r ter vlinderslag en de 100 meter rugslag. Haai- tijden waren. resp. 2 min. 39,3 sec. en 1 min. en 13,9 sec. Op de 400 meter vrije slag maakte de VZC- zwemster een tijd van 4 min. 57 sec., twee seconden meer dan winnares Cora Schouten, die met deze zege haar vierde persoonlijke titel in de wacht sleepte. Ditzelfde deed ook Lenie de Jong. Lenie behaalde met een tijd van 4.59.0 haar vierde kampioenschap bij de meisjes onder 16 jaar. René v. d. Kuil schitterde opnieuw, nu op de 400 me ter vrije slag. Met de fantastische tijd van 4.28.5 was hij ruim 46 sec. sneller dan zijn leeftijd- en clubgenoot Wil lem Jan Looman, die tweede werd. Ook de herenkampioen Leo Los van de Devel kon met 4.46.0 op geen stuk ken na tippen aan de tijd van kleine, blonde SZC-zwemmer. Rudl Pijper was bij de jongens op de 200 meter vlinderslag, evenals gis teren op de 100 meter, opnieuw snel ler dan Ruud Beele, de herenkam pioen. Rudi Pijper kwam tot een tijd van 2.23.9 en Ruud Beele tot 2.30.3. On de 100 meter rugslag voor jongens greep Pijper de tweede titel op deze, wederom, kille avond, die betere tij den liet zien, getuige ook de voortref felijke 1.10.3 van Marianne Vermaat (VZC) op de 100 meter rugslag voor meisj es onder 16 jaar. De voornaamste uitslagen waren: 408 me ter vrije slag meisjes onder 16 Jaar: 1. Le nto de Jong (VZC) 4 59.0. 2. S. Honig (Rijn mond) 5.10.6, 3. T. Zantvoor (De Devel) 5,19.5; 400 meter vrUc slag dames: 1. Cora Schouten (VZC) 4.55.0, g. F. Buys (VZC) 4.57.0; 3. H. van Boerum (VZC) 5.06.1; 400 meter vrije slag Jongens onder 16 Jaar: 1 René V. d. Kuil (SZC) 4.28.5; 2. J. Looman (SZC) 5.14.7, 3. A. v. d. Helden (SZC) 5.16.9; 400 meter vrfje slag beren: 1, Leo Los (De Devel) 4.46.0, 2 S. Bot (VZC) 4.48.1, 200 meter vlinderslag meisjes onder 16 Jaar: 1. Truus Zantvoort (De Devel) 2.40.0, 2. L. de Jong (VZC) 2.59.7; 200 meter vlinderslag dames: 1, Frleke Buys (VZC) 2.39.3; 200 meter vlinderslag jongens onder 16 jaar: l. Rudl Pijper (SZC) 233,9, 2 E. v. d. Kuil (SZC) 2363: 200 meter vllnderdslag lieren: 1. Ruud Beele (VZC) 2.30.3; 100 me ter rugslag meisjes onder 16 jaar: i. Ma riarvne Vermaat (VZC) 1.10.3. 2. L. Snel (De Devel) 1,153, 3. S Honig (R(|nmond) 1.16,0; 100 meter rugslag domes: 1. Frleke Boys (VZC) 1.13.0, 2. M. Vlskil (VZC) 1.133, 3: T. Maat (VZC) 1.17.8; 100 meter rugslag Jon- gons onder 16 Jaar: 1. Rudl Pijper (SZC) 1.12-2, 2. B. van Bent (RZPC) 113.5, 3, R. v. d. KuU (SZC) 1.15.8: 100 meter rogslag he ren: il. Kees Zantvoor (De Devel) 1.08.7. De fameuze gastdirigent van het R. Ph.O., Lorin Maazel, heeft gisteravond in de grote Doelenzaal het tweede Holland-Festivalconcert van. het Rot terdamse orkest tot een evenement van uitzonderlijk hoog artistiek gehal te gemaakt, ondanks het feit, dat een uitvoering van Tschaikowsky's vijfde symfonie op zichzelf niet als een typi sche Festivalgebeurtenis kan worden aangemerkt. De intentionele betrok kenheid van Maazel op dit stuk, dat door zijn elegische tot opstandige in houd een fel beroep doet op het ver mogen tot coloreren en dynamisch schakeren van een dirigent, Is echter zo groot, dat het R. Ph. O. erdoor tot. een bevlogen musiceren werd ge bracht in prachtige klankverhouding en fraaie technische afwerking. Een misschien nog groter bewijs van zijn formidabel kunstenaarschap leverde Maazel aan het begin van de avond met zijn klare visie op de derde symfonie van Willem Pijper, een werk, dat hem allicht minder ver trouwd moet zijn geweest, maar dat hij deed verklanken op dezelfde ge acheveerde manier, passend evenzeer bij elke doordachte interpretatie in het algemeen als bij dit bondige, •hoogst originele en voor de jaren twintig vooruitstrevende werk in het bijzonder. Het publiek bleek terecht dankbaar, deze symfonie van de grootste Nederlandse componist uit deze eeuw weer eens te mogen horen. Zij werd dan ook geschetst in preg nante lijnen met scherpe accenten en helder gescandeerde ritmen, geheel conform de partituurvoorschriften. Oogstten beide orkestwerken ova tioneel applaus, stormachtig was ook de hulde, die men de pianist Alexis Weissenberg bracht na zijn flitsende weergave van Ravels pianoconcert, gespeeld in perfecte samenwerking met Maazel en het orkest. Weissen berg is een fenomenaal instrumentalist, die soms een neiging kent tot al te grote bescheidenheid (omspelingen van melodische lijnen in het tweede deel b.v.), maar wiens pianistische vermogens zo evident zijn, dat ook het meest veeleisende moeiteloos uit zijn vaardige vingers komt, Weissenbergs affiniteit met Ravel bleek bovendien zeer groot, getuige zijn magnifieke toonvorming. Er werden fraaie bloe men aangedragen. ELLY SALOMÉ rfej?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2