HEATH' OPINIESLAG VOOR EEG NU OP VOLLE TOEREN Vier mensen in auto verbrand na aanrijding De economie van Joego-Slavië toont rauw en onvriendelijk beeld Ondanks vele fusies steeds meer bedrijven Bff N. R r BRITSE LEIDER ZEKER VAN ZIJN ZEGE Visie op Europa KLEIN DUIMPJE EN DE REUS UNIFORM Vragen over 'gesol' met buitenlandse werknemers A. W. Biewenga overleden Korter werken voor 100 man bij Gispen Kort geding vliegscholen opnieuw aangehouden Miljoen schade bij brand in fabriek GROEI, JAWEL, MAAR STERKE INFLATIE EN GROTE WERKLOOSHEID door - prof.dr.J.Pen Marga IX Speakerphone Marga X Bouwkranea pagina 4 - dinsdag 13 juli 1971 PP EDWARD HEATH „wereldpers conferentie" LONDEN, dinsdag Lancaster House met ai zijn verguldsel van het vroeg-Victoriaanse Londen, haalt maandagmiddag Edward Heath in alsof de politieke nulmeridiaan nog altijd over Westmin ster loopt. De balzaal, smeltend onder het licht van de tv-lampeu, kan ternauwernood de journalisten herbergen die in drommen zijn afgekomen op het evenement dat Heaths adjudanten bescheiden een „wereldpersconferentie" hebben gedoopt. De public relations machine van Edward Heath gaat nu inderdaad op volle toeren draaien. De verslae gevers hebben hun taak, de gri meurs die Teds huid in dat extra beetje zeemansbrons moeten kleu ren, eveneens. Het publiciteitsof fensief heeft maar één doel voor Heath: Engeland moet rijp of plat of murw worden gemaakt voor Eu ropa: daaraan dient alles onderge schikt te worden gemaakt. De term „wereldpersconferentie" lijkt regelrecht ontleend aan een roman van Willem Elsschot, Meer dan dat: Elsschot moet zich grim mig lachend ergens in het univer sum verkneukelen op die vijfenze ventig minuten gratis STER-recIa- me voor Heath's Europapolitiek. De entree van Heath moet een en ander aan de regie van de Gaulle en diens periodieke alleenspraken hebben ontleend. De deur van do balzaal wordt plechtig geopend en daar verschijnt hij: Tedr de knapste jongen uit de klas. Nog altijd. Goed in het grijze pak en met ae brede grijns-glimlach, kant en klaar als een puddingvorm. Zijn ogen glijden koud door de zaal. Een volle bak. dus prestige in. het land, dus op nieuw een aantal punten in'de pu blieke opinie. Heath rijdt nu al in de groene trui en in oktober bij de eindstreep zal hjj zeker in de gele rijden. Opvallend is de afwezigheid van hun levensstandaard krijgen en dat bedoel ik niet louter in materiële zin maar ook wat leefmilieu betreft grote namen uit de Londense jour nalistiek. De meerderheid van de vragenstellers spreekt met ean tongval uit de regio en blijkt dag bladen te vertegenwoordigen waar van men het bestaan nimmer heeft vermoed. Iemand uit Bristol vraagt hoe het met Bristol zit; een onver staanbare man uit Oxford schijnt te waarschuwen dat ze het bij hem in de buurt met die EEG niet zo hele maal zien. En voorts zyn er de on vermijdelijke Ieren, Nieuwzeelan- ders en Australiërs met hun Voor spelbare vragen: de grutters van de Commonwealth met hun punt zakken vol zelfbeklag. Heath bespeelt ze allemaal zoals de registers van een oude parochie kerk in Kent. Of hij een visie heeft op het Europa van de toekomst? Ja, die heeft hij wel: „Ik heb een visie waarin jonge mensen grotere kan sen in hun carrière, in hun werk, in en hun kansen op cultuur. Ik heb een visie van een Europa dat eens verenigd was, twaalfhonderd jaar terug en toen werd opgedeeld maar dat weer verenigd zal worden," Hij blijft alle vijf kwartier dat zijn sermoen duurt op beide voeten staan: hij gaat niet zitten en hij verslapt geen ogenblik. Van nu af aan is de opinieslag in Engeland in vol bedrijf. Gisteren graaiden de Britten hun gratis voorlichtingsboekje over de EEG uit kartonnen mallemolens op de postkantoren. Heath, al dan niet omringd door journalisten, zal er steeds weer zijn de komende maanden om alle Brit ten van zijn gelijk en van de aan staande Europese zegeningen te overtuigen. „Ik ben er zeker van dat de publieke opnhiie in Groot- Britiannië „om" zal gaan", zegt hij ook nog in de balzaal. En ineens lijkt hij op die Brabantse vleescon- servenfabmant van vroeger die zelf altijd in zijn advertenties kwam vertellen dat hij zijn eigen rookworstjes zo smakelijk vond. IJMÜIDEN, dinsdag (ANP) Een kleuter van bijna 2 jaar en drie vrouwen van resp. 31, 80 en 81 jaar, zijn maandagavond ver brand toen de personenauto waarin zij zaten na een aanrijding in brand vloog. Alleen de bestuurder van de auto, de heer H. van der Stroom uit IJ- muiden overleefde het ongeluk, Hij werd door de schok van de aanrij ding uit de wagen geslingerd, die di rect daarna kantelde en in een enor me fakkel veranderde. Beddingspogingen van politieagen ten van het vlakbij gelegen Velser politiebureau en van enkele omwo nenden waren vergeefs. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt de Noostraat—Willebrord- straat, in lJmuiden. Een personenau to met drie Chinezen reed in de flank van de auto van de heer Van. de Stroom. De slachtoffers zijn de echtgenote van de bestuurder, de 31-jarige me vrouw M. van der Stroom-Zijlstra, het bijna 2-jarige pleegkind Angeli- que, de 80-jarige moeder van de be stuurder, mevrouw D. van der Stroom-Met, en een 81-jarige tante, de weduwe N. Gijzen-Met. De Chinese chauffeur bleef vrijwel ongedeerd, evenals een van de inzit tenden. De derde man liep een hoofdwond op en moest in een zie kenhuis behandeld worden. Provinciale weg Een verkeersongeluk op de provin ciale weg Assen—-Hoogeveen bij Spier heeft maandag aan drie men sen het leven gekost. Een auto met twee echtparen uit Woerden en Ca- pelle aan den IJssel stak maandag ochtend de provinciale weg over en werd aangereden door een andere auto. De twee mannen, de heer M. van Duijvendijk (55) uit Capelle aan den IJssel en de heer W. den Heten (58) uit Woerden waren op slag dood. Mevr. Den Heten-v.d, Kooi (52) overleed in de loop van de middag in een ziekenhuis. Vrachtwagen Twee inzittenden van een auto, zijn maandagmiddag verbrand, toen de wagen op het verkeersplein in rijksweg 4 bij Leidschendam van achteren werd geramd door een vrachtwagencombinatie. Voor het rode licht stond een vrachtauto te wachten, zodat de personenauto als een harmonica in elkaar werd ge drukt, Daarbij vloog de auto in brand. Nadat de auto was_ uitgebrand, lukte het nog niet de lijken uit het wrak te halen. De politie heeft daar om de wagen naar het bureau ge sleept, De identiteit van de slachtof fers kon nog niet worden vastge steld. Lengteverschil in het Amerikaanse leger: John Nipps, ruim twee meter lang, in gesprek met kapitein Richard Flaherty, 1,44 meter kort. Nipps is een van de langste soldaten in het leger, terwijl Flaherty wegens zijn geringe lengte speciale toestemming nodig had om officier bij de Groene Baretten te mogen worden. DEN HAAG, dinsdag (ANP) ttet Eerste-Karaerlid ir N. Schwarz (d'Gfi) heeft de ministers Van Agt (justitie) en Boersma (sociale zaken) gevraagd of de regering van plan is alle illegaal in Nederland verblijven de buitenlandse werkkrachten op de zelfde wijze te behandelen als ae 17 Portugezen, die op 7 Juli per trein naar hun land werden teruggestuurd met de toezegging dat zij in Portugal bU voorrang zuilen worden behan deld, zodat ze weer snel in Neder land terug kunnen zijn. Het Kamerlid wil van de bewinds lieden weten of het waar is dat de reiskosten, die op die manier ten las te van de staat zouden komen, in de grootte van 1 miljoen liggen en Of zij van oordeel zijn dat een dergelijke handelwijze past in het kader van de bezuinigingsplannen van het nieuwe kabinet. De heer Schwarz vraagt de minis ters of er geen andere manieren zijn om aan de formele vereisten te vol doen, waarbij minder met de mensen wordt „gesold". GRONINGEN, dinsdag (ANP) De heer A. W. Biewenga, oud-voor zitter van het Landbouwschap, is zondag in Groningen op 68-jarige leeftijd overleden. De heer Biewenga Is van 1960 tot 1966 voorzitter van het Landbouwschap geweest. H» was van 1946 tot 1948 lid van de Eerste Kamer voor de Anti-Revo- lutionaire Partij en van 1948 tot 1963 lid van de Tweede Kamer. Van 1954 tot 1958 en van 1966 tot 1969 was hy lid van het college van Gedeputeerde Staten van Groningen. De heer Biewenga speelde in de oorlog een leidende rol in het verzet. Na de bevrijding werd hij voorzitter van de hoofdafdeling sociale zaken van de toenmalige Stichting van de Landbouw. Hij ia ook plaatsvervan gend lid geweest van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER). DEN HAAG, dinsdag (ANP) Ondanks alle coucentraties wordt het aantal bedrijven en onderne mingen in Nederland steeds gro ter een beeld dat ook In alle andere belangrijke westerse in dustrielanden is tc zien. Dit is de belangrijkste conclii-' sie uit een studie van TNO (eeo- nomisch-teehnische afdeling) en de Stichting Maatschappij en Onderneming in Den Haag over de gevolgen van het concentra- tleproces in het bedrijfsleven in de jaren tussen 1953 en 1968, Er komen, ondanks de schaalver grotingen, meer bedrijven bij dan er verdwijnen en dit betekent, aldus de auteur van het rapport (drs P. A V, Jansrcn) dat de sombere visie van de Amerikaanse hoogleraar Galbraitli en andere auteurs niet door de feiten wordt bevestigd. Deze auteurs me nen dat er op den duur maar een klein aantal grote concerns zal over blijven, dat dan de hele produktte beheerst. Dit is niet zo: er blijft levenaruun- te voor ondernemingen van verschil lende omvang en er is voortdurend ruimte en groelmogelijkheid voor nieuwe, kleine ondernemingen. Voor de grootste bedrijven is er daarentegen een „groeigrens"; uit Amerikaanse statistieken blijkt dat het groeitempo van de tien grootste Amerikaanse ondernemingen in een bepaalde periode langzamer was dan dat van de andere ondernemingen, aldus dit rapport. De schrijver verwacht dan ook dat de samenbundeling van ondernemin gen niet eindeloos zal doorgaan: naarmate zij een bepaalde omvang hebben bereikt, zullen zij zich min der snel uitbreiden. (Van onze econ, redactie) CULEMBORG, dinsdag. De me- taalwarenfabriek Gispen in Culeoi- borg zal midden augustus een werk tijdverkorting invoeren voor onge veer 100 werknemers van het in to taal 500 man tellende personeel. Ver wacht wordt, dat er in eerste Instan tie gedurende G weken 20 procent korter gewerkt gaat worden. De oorzaak voor de werktijdver korting ligt in een te grote voorraad- vorming, zo deelt de directie mee, „De zomermaanden zijn in de meu belbranche altijd een periode vaa slapte". De werktijdverkorting zal voor en kele afdelingen gelden. Met de vak bonden moet nog overleg worden ge pleegd over welke afdelingen dat zullen worden. ROTTERDAM, dinsdag (ANP) Opnieuw is het kort geding dat üe vliegscholen de Nationale Lucht- vaartschooi, General Aviation Vlieg- schooï cn de stichting Vliegmaterjeel Rotterdam tegen de gemeente Rotterdam aanspanden aangehouden. Ook de wethouder mr H. Polak heeft maandag ter zitting geen directe op lossing kunnen brengen. Veertien dagen hebben beide par tijen over een mogelijke oplossing kunnen praten. Veertien dagen, die volgens de president van de recht bank, mr J, Reuder, volkomen ver spild znn. De vliegscholen spanden het korte geding aan, omdat hun was verboden op zondagen oefen- en proefvluchten te maken. Tot dinsdag 20 juli kan nu nog worden onderhandeld, terwijl ook b. en w. zich over deze materie kunnen buigen. Wordt geen oplossing ge vonden dan zal mr Reuder vonnis wijzen. Wethouder Polak wees er nog op, dat het niet is uitgesloten dat b. en w. zullen proberen een wijziging te krijgen in de aanwijzingsbeschikking van de Rijksluchtvaartdienst. Dit zou tot gevolg hebben, dat de luchthaven gesloten wordt voor alle lesvluchten. TEGELEN, dinsdag (ANP) Een brand in de dakpannenlabriek Lau- mans in Tegelen heeft gisteren een schade van naar schatting een mil joen gulden veroorzaakt Het oven- gebouw en de droogzolders van de fabriek zijn verloren gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het bedrijf is verzekerd. De machinekamers en een logiesgebouw voor gastarbeiders konden worden behouden. IN JOEGOSLAVIË, waar ik deze regels schrijf, gaat het anders toe dan bij ons, dat weet iedereen. In de grote bedrijven zijn de arbeiders de baas en rijke kapitalisten bestaan er niet. Er lag bier gister een bijzon der weelderig jacht aan de kade - ik dacht, dat kan nooit van een Joegoslaaf zijn, en het schip kwam inderdaad uit Majorca, Maar bij sommige dingen zeg je: net als bij ons. Neem de prijzen, die stijgen in rap tempo, zelfs nog sneller dan in Nederland, de koploper van de EEG. Ook overbesteding en een hardnekkig beta lingsbalanstekort voelen zich goed thuis in de Joegoslavische economie. De overheid zit krap in haar geld, en moet velen teleurstellen. De geest van Drees waait rond: er moet betaald worden voor de prestaties van de overheden. Bij liet strand staat een hek met een man erachter; zonder kaartje kom je er niet op. En het pseudo-stadje Sveti Stefan mag je alleen na betaling binnen. Ook verder is het vertier niet goedkoop (het on derwijs overigens wèl). Dit laatste lijkt me in zo verre een vooruitgang dat ik enkele jaren geleden het gevoel kreeg dat de vruchten van harde socia listische arbeid ver onder de kostprijs aan kapita listische toeristen werden verstrekt. Het nadeel van hoge prijzen voor laagbetaalde ingezetenen springt echter in het oog, en er zijn hier dan ook klachten dat juist de minstbedeelden de inflatie niet kunnen bijhouden. Dat verschilt van wat je zou verwachten. Wat in een socialistisch land ook vreemd lijkt is de werkloosheid. Deze is, in procenten, zeker vijf keer zo hoog als in Nederland. Merkwaardig is dat deze werkloosheid samengaat met overbesteding. Het zou kunnen zijn dat voor de vreemde combi natie een reden is, die verankerd ligt in het Joe goslavische systeem van arbeidsbestuur. De leden van een „Kombinat" producentencoöperatie j hebben er namelijk belang bij, hun inkomen zo groot mogelijk te maken, wat meebrengt dat ze liever niet teveel nieuwe arbeiders aantrekken. Het is voordeliger, de produktie uit te breiden met behulp van extra kapitaal en de kapitaalhonger ia dan ook enorm. De banken bloeien. Dat is goed voor de groei; Joegoslavië heeft, na Japan, de hoogste groeicijfers van de hele wereld. Het hoge investeringspeil werkt echter overbesteding in de hand, terwijl de werkgelegenheid stagneert. De be roepsbevolking groeit sneller dan het aantal ar beidsplaatsen. Als een Kombinat toch nieuwe me dewerkers aantrekt zijn dat bij voorkeur onmisba re specialisten (die dan ook veel willen verdie nen), of het zijn tijdelijke krachten, die geen lid worden van de coöperatie, met een laag loon wor den afgescheept (cao's zijn er niet!), niets te ver tellen hebben en straks weer worden ontslagen. Bij ons in het hotel werkten mensen voor vijfhon derd dinar 125) in. de maand plus kost en in woning. 'PjEZE ingebouwde rem op de werkgelegenheid J-' kan ook als volgt worden beschreven. Onder liet kapitalisme wordt een arbeider aangesteld zo lang hij een opbrengst afwerpt boven zijn loon (meerwaarde). Onder het arbeiders-zelfbestuur krijgt de nieuwe arbeider de meerwaarde zelf in handen, zodat eerder het punt wordt bereikt waarbij nieuwkomers voor de xeeda aanwezige ar beiders geen voordeel meer opleveren. (In een ka pitalistische naamloze vennootschap doet zich iets dergelijks voor bij het vermogen: de oude aan deelhouders zullen liever reserves vormen dan nieuwe aandelen uitgeven, om de spoeling van het dividend niet nodeloos te verdunnen). De Joegoslavische regeling schept, behalve werkloosheid, ook nog een generatieconflict: jon gelui klagen dat zij te weinig kansen krijgen om er_ tussen te komen. Wij hoorden spreken over vriendjespolitiek en over een ongezonde jacht op meer en meer diploma's. Er bestaat in Joego-Slavië ook een particuliere sector waarin de bedrijven eigendom zijn van kleine zelfstandigen, maar daar is de werkgele genheid beperkt tot vijf man; komen er meer, dan vervalt de eigendom aan de arbeiders. Dit remt uiteraard de expansie. Sommige van deze particu liere bedrijven lopen prima (en vergroten de in komensongelijkheid); anderen lopen slecht (en vergroten ook de ongelijkheid). Vooral in de landbouw, waar overwegend zelfstandigen werken, heeft men de grootste moeite om de, inflatie bij te houden die ontstaat doordat de arbeiders in de coöperaties hun inkomens opheuën. Bij ons is d« inflatie slechts ten dele looninflatie, in Joego-Sla vië vrijwel volledig (het kan namelijk nauwelijks iets anders zijn). HET BEELD van deze economie is tamelijk rauw. Hoge groeicijfers, waardoor de algemene welvaart snel stijgt, maar tevens veel werkloosheid en veel inflatie, waardoor de inkomens enigzins uit elkaar worden trokken. Het is niet zo vriendelijk als men op grond van het socialistische etiket misschien zou verwachten. Daar staan natuurlijk voor delen tegenover, zoals de zeggenschap over de eigen werksituatie en het ontbreken van enorm rijke mensen, maar er blijkt wel uit dat ieder economisch systeem zijn eigen pro's en contra's heeft. Gladde volmaaktheid be staat niet, ook niet in het sympathieke stelsel van arbeiders-zelfbestuur onder de Joego slavische zon. TVOU wordt het toch echt tijd om 1voor wat tegenwerk te zorgen: laten we allemaal erg blij zijn dat die Marga var> Arnhem verdwenen is. We hoeven niet meer aan te kij ken tegen die hooggesloten (stel je voorhuis vrou wen-bl oemetj esj u r- ken, en dat Loosdrechtse „mevrou- wen-kapsel", mijn hemel wat een opluchting dat ze zich voortaan al leen maar met grasmaaien zal be zighouden. Zou er nou helemaal geen vlotte, lekkere meid te vinden zijn voor dat journaal? Want laten we even wel wezen; Marga's plaatsvervanger Fred je Emmer is natuurlijk nog er ger. Amsterdam P. VAN LEERSUM OOMS zag je haar elke avond voor de TV nieuws lezen, het geen mij wel eens heeft doen den ken, dat ze in moeilijke omstandig heden verkeerde. Nu zie ik tot mijn verbazing in uw krant dat ze in een heel groot en mooi buitenbuis in Soest woont, getrouwd is met speelgoedfabrikant Jan Kamlag, die bovendien nog sportuitzendin- gen verzorgt, en dat voor elke dag televisiejournaal lezen wordt betaald. Voor zoveel als Marga dus nieuws leest, moet ze zelf reeds een inko men bereiken van ongeveer 35.000 tot 40,000 per jaar. Dit is over het algemeen méér dan menigeen in een zeer verantwoordelijke functie in het bedrijfsleven verdient. Is dit billijk? Bovendien maakt ze veel vergissingen. Er zijn toch jonge mensen genoeg die de Nederlandse taal perfect in woord en geschrift hanteren, die het gaarne voor minder zouden doen. Dicmen H. JONGEJAN N uw krant van donderdag 8 juli jl. onder de kop „Bellen met losse handen" sprak u van een nieuwtje van het telefoonfront» waar het de „speakerphone" be treft, die ons in staat stelt met bei de handen vrij te telefoneren. Ik kan u echter meedelen, dat ik me reeds in 19Ö5, dus zes jaar gele den, bij het toenmalige Reveillon ut de Kalverstraat een zelfde spea- ker-phane aanschafte en voor het uitwisselen van voetbalgegevena daarvan vrij regelmatig op de zon dagavonden gebruik maak. Het eni ge nadeel van deze speaker-phone is, dat men aan de andere kant van de lijn vaak denkt te worden afge luisterd door anderen omdat het geluid hem hol, als vanuit een gro te lege ruimte voortgebracht in de oren klinkt. Overigens niets dan lof over dit vooral voor journalisten machtige hulpmiddel, dat ook in belangrijke mate 2ijn nut afwerpt, waar het voor gehele gezin bestemde I®* sprekken met familieleden op grote afstand betreft. Amsterdam ENNO CRAB BEND AM ALS bouwkranen bijvoorbeeld in het weekend niet worden ge* bruikt, moeten ze niet dwars over de openbare weg worden opgesteld zoals we herhaaldelijk in ae drukke Amsterdamse binnenstad kunnen aanschouwen. Hier komt ooit een ongeluk uit voort. Een ver bod is dringend gewenst want u publiceert dat er ieder jaar tiental len ongelukken met bouwkranen gebeuren, waaronder met dodelijk afloop- Laat de aannemer zija kraan zoveel mogelijk boven het bouwwerk parkeren. Amsterdam J. ALBERS

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1