Esterels kleurig en vrolijk transplantatie hart én longen GEEN UITSTEL VOOR APOLLO NA SABOTAGE Barnard verricht tesiE9BE3S3 PARIJS TOONT WINTERCOLLECTIES IS HAUTE COUTURE NOG ZINVOL? Dagboek van Wilsons bewind vandaag verschenen WÊW&' w^bBëSKIP opruiming Israëli's doden vijf guerrilla's in school voor meisjes in Gaza Syrië sluit grens met Jordanië opruiming ROKKEN VALLEN VAAK EVEN ONDER DE KNIE Esterel Morgen St. Laurent en Dior ECHTGENOTE VAN DONOR PROTESTEERT TEGEN GANG VAN ZAKEN Drijfkragen beschadigd met. mes Verscherping anti-drug- beïeid in Frankrijk pagina 4 - maandag 26 juli 1971 R door j 1 JEANNE ROOS in Parijs modern» aiutoplalds 130x150cm KAAPSTAD, maandag (Reuter, UPI). De Zuidafrikaanse chi rurg prof, Christiaan Barnard heeft gisterochtend in. het Groote Schuur ziekenhuis in Kaapstad een gecombineerde hart-longtrans- plantatie verricht. In een verklaring werd gisteravond laat gezegd, dat het hart en longen van de patiënt de 49-jarige kleurling Adrian Herbert normaal functioneerden. (ADVERTENTIE) Een fijne plaid met twee gezich tenvoor thuis, in de auto, aan het strand, op de camping enz. Modern» autopfaids aan één zijde bedrukt met Sen fraai tij gerdessin, de endera zijde in een warma schotse ruit. Nu in da maat 130 x 150 cm voor nog géén negen gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop yan deze moderne autoplaids aan 1 zijde bedrukt met een tijgerdes sin, aan de andere zijde in een schots mitdessin, maat 120x 150cm, Géén m of schrift bast Dit ia de vierde keer, dat een ge combineerde b art-longtranspl antatie is verricht. De eerste drie werden in de Verenigde Staten uitgevoerd, waarna de betrokken patiënten ech ter binnen een paar dagen overleden. Voor Barnard en 2ijn team was dit de zevende harttransplantatie, maar de eerste waarbij tevens longen wer den overgebracht. De echtgenote van de man wiens hart en longen voor de operatie van gisteren werden gebruikt, Rosaline eft verklaard „zeer be droefd" en ongelqkkig" te znn, dat urd. Ze zei niet te nebben het is gebeurd. geweten, dat de organen van haar man, de 28-jarige Afrikaan Jackson Gunya, zouden worden gebruikt. „11c zou nooit toestemming hebben gege ven als ik het had geweten," aldus Rosaline Gunya. Gunya overleed zaterdagnacht aan verwondingen die hij opliep tijdens een. overval. Van de znde van het ziekenhuis is meegedeeld dat dit ge-' val „onder de politie viel" en dat de benodigde toestemmingen waren verkregen van de officier van justi tie, de regeringsarts en de betrokken chirurg. TEL AVIV, maandag (AP). Ia- raelische militairen hebben glster- rochtend tijdens een hevig vuurge vecht in de gangen van een meisjes school in de strook van Gaza vijl Palestijnse verzetsstrijders gedood. De Israeli's zouden een tip hebben gekregen over de aanwezigheid van de guerrillastrijders in de school. Het gebouw bleek eveneens hoeveelhe den sabotagemateriaal cn wapens te bevallen. Bij demonstraties die gistermiddag tydena de begrafenis van de viif commando's in verscheidene gedeel ten van de stad uitbraken hebben Is raëlische veiligheidsagenten vier jonge Palestijnen gearresteerd. DAMASCUS, maandag (Reuter, AP) Syne heeft gisteren de grens met Jordanië gesloten uit protest te gen wat genoemd wordt de liquida tie van het Palestijns verzet in Jor danië en het beschieten van een Sy- xisch dorp. Eerder vorige week beschuldigde Syne de Jordaanse troepen ervan een Syrisch grensstadje en enkele nabij gelegen dorp te hebben beschoten en kondigde het aan dat het zijn mi litaire delegatie uit Jordanië uit pro test tegen de houding van koning Hoessein ten aanzien van de Pales tijnse commando's zal terugtrekken. Irak heeft om die reden reeds emgc dagen geleden de grens met Jordanië gesloten en "bovendien het Iraakse luchtruim verboden verklaard voor Jordaanse vliegtuigen. De Syrische en Iraakse maatrege len houden een harde slag voor de Jordaanse economie in. Het sluiten van de grenzen door beide landen sluit de verbindingen af met de aan de Middellandse Zee gelegen havens in Syrié en Libanon, waai over het overgrote deel van de Jordaanse im port en export loopt. Jordanië heeft nu nog slechts de haven van Akaba aan de Rode Zee tot zijn beschikking ADVERTENTIE) Zo'n leuk gekleurd kleedje in de douchecel, toilet en slaapka mer geeft meteen een veel fleu riger aanblik.»,, en da prijs kan nü nauwelijks een bezwaar zijn. Een partij prachtig» bad- en slaapkamsrkleedjes, w.c. mat ten en dekselhoezen met rub ber wafelrug (dus antfaltp), hoogpolig en gemakkelijk was- baar. In divers» kleuren w.o. rosa en wit en mat^n..,., nu voor Ban derda van da normal» prijs. bad- én slaapka merk leedjes 50 "x 90 cm98 60 x 100' cm 28 «5- C 98 dekselhoes 42^* 70 Morgenvroeg om 9 uur begint op da la etage de verkoop van deze partij bad- en slaapkamer- kleedjes, w.c. matten en dek- ■selhoezen met rubber wafelrug. j Kies uit diverse kleuren w.o. wit, rose, maTsgnl, blauw enz. en diverse maten..... nu voor een echte opruimlngsprijs. Géén tel. of schrift best. PARIJS, maandag We zijn hier met zijn hon derden uit alle delen der aarde samengestroomd om in Parijs een week mede te kijken. Ik schrijf expres „mode" en geen „haute couture", want dat is al jaren een „dirty word" geworden. Dat is een beetje onzin, want wat is couture nu eigenlijk? Dat is een, ontwerp dat met de uiterste zorg en met de hulp van naaisters en coupeurs op ateliers die daarin een lange traditie hebben, wordt ge maakt wat^ uitkomt in een kwaliteit die aan het uitsterven is en die door de vele uren arbeid die er in zitten onbetaalbaar is geworden. Maar het heeft meestal wel een perfectie die het idee dat de ont werper er in heeft gelegd, er maximaal doet uitko men. Het is dus een duur stukje kleren van hoge cou ture letterlijk en er zijn inderdaad maar weinig vrouwen in de wereld die het zich kunnen permit teren zich zoiets te laten aanmeten. En zelfs al zou den ze dat wel hebben, zijn er onder hen velen die het allang niet meer doen omdat ze liever in de dure confectie kopen, want de confectie is nog al tijd een stuk goedkoper dan een stuk maatwerk en de confectie is in de laatste tien jaar met sprongen vooruit gegaan. Dit is ouwe koek wat ik schrijf, want deze ont wikkeling is al jaren aan de gang. De confectie, voor u en voor mij, wordt inderdaad met het jaar beter en dat is dan ook de reden dat de „coutu riers" allemaal confectionair zijn geworden: ze ma ken hun eigen goedkopere collecties die ze in massa produceren, met hun etiket er in en het wordt over de hele wereld verkocht, vaak in eigen zaken en niet alleen in Parijs en Frankrijk. Bovendien kopen confectionairs over de hele we reld nog altijd deze ideeën van de Parijse ontwer pers, want Parijs is en blijft een reservaat van talentvolle tot zeer briljante modeontwerpers. En wat ze de pers en de inkopers aan couturemodellen laten zien twee maal per jaar zijn in feite hun laboratoriumstukken: eigen ideeën, maar ook ideeën die al bij de massa leven, die al in de lucht hangen ■zoals dat heet en die ze zelfs „van de straat" op pikken en dan verbeterd, vernieuwd, vaak opgetild naar een hoger niveau uitwerken. De confectie over de hele wereld reageert daarop. Zoiets van: Zie je •wel, St. Laurent zegt het ook. Of: hé, Cardin •brengt dat nu ook. Of: heb je gezien dat Courrèges 'dit en dat al gebracht heeft en nu bevestigd. De Laarsbroek. Wijde fel gekleurde tuniek op don kere broek. Daaronder donkere kousen en twee kleurige bottines. Etruskische muts op het hoofd Unisex bruid en bruidegom. Hel rode wollen capes worden gedragen over „laarsbroekan" {Esterel). Twee wintermantels uit Esterels-wïntercollectie. Ook deza modellen dragen Etruskische mutsen. Ik zeg deze dingen nog maai- eens eventjes op de eerste dag van de modeweek. Want er is nog altijd een groot misverstand over wat couture in deze tijd eigenlijk nog voor zin heeft. Niet veel, maar de ont werpers die er achter zitten hebben nog wel degelijk zin. Deze week is vannacht om 12 uur begonnen met de collectie van Jecques Esterel. Ook al eentje die zich zeer tot de confectie heeft gewend de laatste jaren. En vooral in herenconfectie nogal uitmunt en ook m schoenen. Het is ook wel een beetje een wilde. Vooral m zijn couturecollectie die hij vannacht heeft laten zien, zijn laboratorium dus dat vol zit met ideeen voor deze winter. Zijn roklengtc is even onder de knie en soms halverwege de kuit. Maar het merendeel van zijn kleren heeft een meuw soort pantalon dat hij een "laarsbroek" noemt. Het is een lange broek, die een enorme opslag heeft, die op de kult begint en een stuk boven de knie eindigt. Daarbij worden kousen in de kleur gedragen en bottines in twee kleuren met een vetersliiiting in de hiel. Op de broek worden lange tunieken onder heuplange wijde jasjes gedragen, die met een strikceintuur bijeen worden gehouden, die zijn uitgevoerd in wollige velours, helle kleuren. Strak om het hoofd wordt een etruskische muts gedragen die doet denken aan een kortgeknipt (dus ouderwets) mannenkapseL Esterel gebruikt felle kleuren: hard geel, felgroen, knalblauw, oranje, rose en dit alles va2k onderling gecombineerd. Hij neemt ook grote effecten, zoals enorme kragen, enorme revers, grote mouwen en vaak garneringen in brede gekleurde zig zag- of schulplijnen. Een kleurig en vrolij'k begin van een weekje dat heel anders dan anders begint vandaag met Yves St. Laurent en Dior, twee belangrijke huizen die anders achter in de week komen. Nou, en wat Yves zegt bij voorbeeld of doet, dat wordt in de gaten gehouden door de confectie over de hele wereld. Waarmee ik nogmaals zeggen wil dat de couture een laboratorium, en een soort expositie van mode is, -waarvan ieder Stuk duur is maar waarvan de ideeën aan de lopende band on m goedkopere prijzen in. goedkope kwaliteiten in massa worden gemaakt. Wie nog zoveel centen heeft om het tc laten maken bijeen van de heven moet dat vooral maar doen, maai daar gaat het al lang niet meer om, Parijs is nog altijd een belangrijk centrum van mode-ideeen, lang niet moer het enige maar wel een waar je niet onderuit kan. CAPE KENNEDY, maandag. (Reuter, UPI, AP, AFP) Slecht weer en sabotage aan enkele drijfkragen hebben liet tijdschema voor de lancering van de ApoIIo-15 niet in gevaar gebracht', do lancering van de Apollo, met aan boord de ruimtevaarders David Scott, James Irwin en Alfred Worden, bleef vastgesteld op vanmiddag vier minuten over half twee Nederlandse tijd. (Valk), om zeg minuten voor half Z« vanavond de baan om de aarde ver laat en koers zet naar de maan. Bij na anderhalf uur later, om elf minu ten voor zeven, vindt de ontkoppe ling van de laatste trap van de Sa- turnusraket plaats. Morgenochtend om tien over vier wordt een eerste koerscorrectie aan gebracht, waarna de astronauten aan een tien uur durende nachtrust be ginnen. 'a Avonds vindt een tweede koerscorrectie plaats. Het weer op Cape Kennedy was vanmorgen ideaal warm, licht bewolkt en weinig wind na een week van depressies, ver gezeld van zwaar onweer, die even voor bezorgdheid over de lancering hebben gezorgd. De vrees dat de lancering van de „maanvaarders" tenminste 24 uur zou moeten worden uitgesteld, verdween echter toen het weer gisteravond opklaarde. Ook sabotage heeft geen roet in het eten kunnen gooien. Zaterdag werd ontdekt dat zes drijfkragen met een mes waren, beachaaigd. De ;en zijn bedoeld om het ruimte schip te beveiligen wanneer het na de lancering een noodlanding zou moeten maken. Ze werden vervan gen en de federale recherche is inge schakeld om een onderzoek in te stellen. Ontkoppeling Vanmorgen om 19 minuten over negen werden de drie ruimtevaar ders gewekt. Na hun ontbijt en een kort medisch onderzoek gingen ze aan boord van de Apollo-15, waarvanv de luiken om ongeveer 1 uur geslo ten werden. Het is de bedoeling dat het ruimteschip bestaande uit de Apollo-15, die Endeavour (Streven) is gedoopt en de maanlander Falcon Goede conditie De drie astronauten bevonden zich vanmorgen in uitstekende conditie. Ze hebben de laatste dagen verschei dene van. de moeilijkste stadia van hun twaalf dagen durende maanres in speciaal geconstrueerde appara tuur nagebootst en hebben voor om middernacht Nederlandse tP gingen slapen enkele minuten rost president Nixon gesproken. Nixon wenste het maantrio per "telefoon goede reis. Voor commandant David R. Scott (39) is het de derde ruimtevaalt Zijn metgezellen James B. Irwffl (41), die de maanlander zal besttf' ren, en Alfred Worden (39), die tij dens de maanlanding van Scott «jj Irwin in de Apollo rond de maan blijven cirkelen, en die op de tem' weg een ruimtewandeling zal mak611 om een aantal films uit aan de DU1" tenkant van de Apollo bevestigde mera's te halen, maken hun eerst* ruimtereis. De Zuidafrïkaanse chirurg Christiaan Barnard verlaat met zijn vrouw Barbara het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad na daar zondagochtend vroeg een gecombineerde hart-long-transplantatia te hebben verricht. Van links naar rechts James Irwin, Alfred Worden en David Scott, de de- manning van de Apollo-15. (Van onze correspondent) LONDEN, maandag, Van daag is Harolds Wilsons dag-aan- dag-verslag van de zeseneenhalf jaar premierschap tussen oktober 1964 en juni 1970 verschenen. In A personal record", zoals Wilson zijn minutieuze verslag van 800 pagina's heeft gedoopt, staat zoal opgetekend wat Wilson in die jaren op Downing Street heeft doorgemaakt en besloten, evenals de manier waarop die beslissin gen tot stand zijn gekomen. „Wilsona klacht", ia inmiddels de titel die sceptische kritici bij monde van de Observer aan het kloeke werk, dat A raison van veertig gul den vanaf vandaag te koop is, heb ben gegeven. Het boek heeft een eenvoudige en chronologische opbouw en omvat alle zaken van politiek en persoon lijk belang die tij dons Wilsons ver blijf op Downing Street 10 een rol gespeeld hebben: van de positie van het pond tot mevrouw Wilsons poë zie, van Rhodesie en Vietnam tot het vakantiehuisje van de Wilsons op de Sciily-eilanden (dat overigens van de royalties van Mary Wilsons poë zie en Harold Wilsons Personal Re cord betaald zal moeten worden) en van de EEG tot de steeds gestoorde vakanties van de "Wilsona. RAYMOND MARCELLIN (Van onze correspondent) PARUS, maandag De Franse minister van binnenlandse zaken Raymond Marcellin heeft tijdens een lange tirade tegen „onverantwoorde- lijken" eu „pseudo-revolutionalren" ojn. aandacht besteed aan de drug bestrijding in Frankrijk. HU kondig de aan dat de anti-drug-hrigade zal worden uitgebreid en maakte twee telefoon-nummers in Parijs eu Mar seille bekend waarop „eerlijke bur gers" drug-verbruikers eu -handela ren kunnen aageven, Volgens het ministerie van binnen landse zaken zijn in een half jaar „anti-drug-strijd" 150 handelaren en 840 verbruikers gearresteerd wegens overtreding van do drugwet van de cember. De twee telefoonnummers die Marcellin heeft opgegeven, zullen bemand worden met politiemannen die „begrip hebben voor telefoontjes van bijvoorbeeld ouders dio bemerkt hebben dat hun kinderen aan drugs verslaafd zijn". De minister voegde hieraan toe dat waardevolle tips be loond zullen worden, 4

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1