Schiedamse jeugdraad begint werkzaamheden Buslij u 34 neemt andere route 1 Vrachtwagen kraakt auto ül mü m Commissie waarschuwt tegen 'smog-optimisme' Chrysler Rotterdam definitief dicht Inbraak in de Lindehof Hoofdpaden Beatrixpark gescheiden Jeugdgroep keert terug uil Frankrijk Racefiets van toerist gestolen Fil m m museum Gemeentehuis ook lussen de middag open Tocli goedkeuring voor dienstencentrum Klokken in Groenoord T elefooneentrale Kelliel wordt opgeheven Zilveren medaille O.N. voor C. de Bruin Wielerwedstrijden in Schiedam woensdag 28 juli 1971 - pagina 5 SCHIEDAM, woensdag. In het tehuis voor werkende jongeren „de Lmdehof' aan de Achterweg is van nacht ingebroken. Do inbrekers ver schaften zich via een raam toegang tot de kantoorruimte. Daar werden bureaus opengebroken. Schade hon derd gulden. Bovendien werd uit de spaarpotjes van de jongens geld ge stolen. Omdat de jongens in. een va kantiekamp zijn, kon niet vastge steld worden hoeveel er vermist werd, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag..De instelling van de Raad voor Jeugd eu Jongeren nieuwe stijl, betekent geenszins een isolement. De Raad zal vooral door middel van werkgroepen moeten samenwerken met de reeds bestaande instanties zoals bijvoorbeeld de Schiedamse Ge* meelis chap. De relatie tussen de overheid en het particulier initia tief is door de samensteling van de Raad voldoende verzekerd," zei wethouder van jeugdzaken mevr. G. A. Vorwey gisteravond bij de installatie van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren. Even leek het erop, of de wethou der door haar met veel clichés door spekte openingsspeech de jonge raad verlamde. Vooral toen haar aanbod om zich terug te trekken na de ver kiezing van Jos van der Lugt als voorzitter, geweigerd werd. Zo werd onder haar overigens vaardige lei ding de heer B. J. P. Adriaanse tot secretaris en de heer J, Heseman tot penningmeester gekozen. Van de uit dertien leden bestaande raad waren er gisteravond slechts zeven aanwezig. Een lid, mevr. T. Meijer, had zelfs in het geheel niet gereageerd op haar benoeming. De raad heeft nog vijf zetels te verde len. Volgens de ontvverp-statuten moe ten er drie toegewezen worden aan deskundigen. Het voorstel om een van de twee dan overblijvende witte zetels genoemd toe te wij zen. aan. de heer R. G} Wark werd door de raad niet overgenomen. De heer Wark werd wèl gevraagd om als tijdelijk secretaris en als advi seur de raad te helpen bij haar werkzaamheden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag, De dub bele hoofdpaden in het Beatrixpark, die momenteel zowel door voetgan gers als door wielrijders gebruikt worden, zullen gescheiden worden. Gezien de vele klachten die er bij de Plantsoenendienst binnenkwamen over verstoring op de wandelpaden heeft de Verkeerscommissie aan b. en w. geadviseerd om het Noordelij ke pad tussen de Parkweg en de eer ste kruising bij de kinderboerderij aan te wijzen als verplicht fietspad. De zuidelijke baan zal dan een vrij voetpad worden. Met borden zal deze wijziging duidelijk aangegeven wor den. De hulpbrug over do Schie bij het industrieterrein wordt definitief voor alle verkeer in westelijke richting gesloten. Evenals bij de tijdelijke maatregel mogen voetgangers uiter aard van de brug gebruik blijven maken. In de Oosterstraat zal voor de ge hele noord-oostzijde een parkeerver bod gelden. Toen dit parkeerverbod in 1D66 werd ingesteld maakte men een uitzondering voor het gedeelte tussen Singel en pand no. 10 ten be hoeve van een aldaar gevestigd be drijf. Aangezien dit bedrijf opgehe ven is, kan ook de uitzondering ver vallen, Op het Sibeliusplein en het Schu- bertplein in Groenoord komt het nogal eens voor dat de rijbanen rondom de parkeerplaatsen worden geblokkeerd door parkerende voer tuigen. De gemeente wil aan deze si tuatie een einde maken door op deze pleinen het parkeren buiten de vak ken te verbieden. Door middel van borden met de „vallende pijl" zal voor alle verkeer, behalve voetgan gers, een verplichte rijrichting wor den aangegeven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Zater dag keert de tweede groep jonge Schiedammers, die in het kader van de jeugduitwisseling in Vienne zijn geweest, terug in Schiedam. De be zoekende groep Fransen komt met dezelfde trein mee. De groep, die naar Esslingen ge weest is, kwam afgelopen zaterdag reeds terug. Zij moesten Martin van der Abel daar achterlaten, omdat hij bij een valpartij gewond geraakt is. Martin is met een hoofdwond en een lichte hersenschudding in het Stads ziekenhuis van Esslingen opgeno men. De direeteur van de Schiedam se Gemeenschap, de heet' R. H. Pil* lard, ia zaterdag met een vliegtuig naar Esslingen gereisd om de jongen le bezoeken, en een langer verblijf voor hem te regelen. Zondag arriveert de groep Italia nen, die in dezelfde trein de Schie dammers die in Udine zijn geweest, mee terugvoeren. Zondag begint dan liet programma, dat de S.G. voor de jeugdige buitenlanders heeft samen gesteld met een verkenning van Schiedam en omgeving. Maandag ora tien uur worden alle groepen offi cieel door de gemeente op het stad huis ontvangen. Om kwart voor elf vertrekt men al weer voor een bezoek aan de werf Wilton-Fijenoord, waar een lunch wordt aangeboden, 's Avonds is er een informele ontmoeting in „De Waag" bij de Grote Kerk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Dc 20- Rtriee Amerikaan Edward Owen hall „doet" Europa op een racefiets. *Un tocht lijkt in Schiedam een voortijdig einde beschoren te zijn. toen hij bij vrienden in. liet kraak pand op de Tuinlaan 104 op bezoek was, werd zijn kostbare witte Peu geot racefiets met tien versnellingen gestolen. De Schiedamse politie zit met het geval danig in haar maag en verzoekt eenieder die inlichtingen over deze diefstal kan verschaffen zich te melden op het Hoofdbureau. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. In de aula van het Stedelijk Museum opde .Hoogstraat zal deze week de film "Trough the eyes of a painter" ge draaid worden. In deze film laat men zien hoe de kunstschilder door te schilderen behalve de realiteit ook zijn emotie op de toeschouwer kan overbrengen. Aanvangstijden mor gen om kwart voor één, vrijdag half pegen 's avonds, zaterdag en. zondag s middags drie uur. Toegang gratis. Degehele maand augustus exposeert Ret Stedelijk Museum gedeelten uit de eigen collectie. Lang werd er gepraat over de richting die de Raad in het algemeen zou moeten kiezen. De onduidelijk gevoerde discussie bewoog zich tus sen twee uitersten. Moet de Raad voor Jeugd en Jongeren een actie groep worden óf zal de raad slechts een adviserend lichaam zijn? Dat men zich eerst hierover wil oriënteren bleek toen de benoeming van een beroepsfunctionaris aan de orde kwam. In het algemeen was men het erover eens dat hij organi satorische en ambtelijke talenten zou moeten bezitten. Men dacht aan een socioloog, die na analyse van de voorkomende problemen een rich ting voor de oplossing aan zal moeten geven. Pandjes Het college van B en W heeft aan de Raad Voor Jeugd en Jongeren twee pandjes in het Proveniershuis toegewezen. Deze zullen gebruikt worden als vergader- en kantoor ruimte. Blijkt de ruimte niet als ver gaderruimte geschikt, dan zal men van de vergaderzaal van de Schie damse Gemeenschap gebruik mogen maken. Voor grote openbare verga deringen staat de raadszaal altijd ter beschikking. Bij punt zes van de agenda kwam de toewijzing van de drie zetels aan deskundigen ter sprake. De Jonge- renraad was het er in merendeel over eens dat tenminste twee zetels bezet moeten worden door academici in de mens-wetenschappen. De overblij vende zetel zou dan kunnen gaan naar jemand uit de Bond voor We tenschappelijke Arbeiders of naar ie mand uit het vormingswerk voor de bedrijfsjeugd. Als de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun toestemming ver lenen zal de Jongerenraad dertigdui zend gulden subsidie van de Ge meente ontvangen. Over een even tuele Rijkssusbsidie zijn nog ge sprekken gaande met het Ministerie van CRM. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Vooral ten gerieve van het kantoor- en be- drijfspersoneel zal de afdeling Be volking, Burgerlijke Stand en Mili taire Zaken van de Gemeente-secre tarie in Schiedam vanaf maandag 16 augustus ook tussen de middag ge opend zijn. Momentcel is de afdeling, die ge vestigd is in liet gebouw an de voor malige Rijks HBS aan de Over- schiesestraat, ópen van half negen tot twaalf uur *s morgens en s mid dags van half twee tot half drie. Na 16 augustus komt de middagpauze te vervallen en zal de afdeling van half negen tot drie uur geopend zijn. Deze openingstijden zijn In overeen stemming met die van de gelijksoor tige afdeling in Rotterdam. Ongewijzigd blijft de openstelling op vrijdagavond van zeven tot negen uur. Men kan dan echter alleen te recht voor zaken betreffende pas poorten en visakten, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Het mi nisterie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk werk is akkoord ge gaan met de bouw van het diensten centrum voor bejaarden op het terrein aan de Nieuwe Dam-laan-Burge- meester Honnerlage Gretelaan. De goedkeuring van de bouwplan nen is pas nu bekend geworden. Wethouder Collé hoopt dat er na de raadsvergadering van 22 augustus zo snel mogelijk met de bouw begonnen kan worden. Zoals bekend heeft het nogal lang geduurd vooreat de ministeriële goedkeuring binnenkwam. Dit was voor een deel te wijten aan de aan vankelijke ^royale opzet' van het Schiedamse dienstencentrum. Van links naar rechts: penningmeester i. Heseman, mej. A, Bijl, mej. A. Beukers, wethouder G. A, Verweij, voorzitter J. v, d. Lugt, D. J. Reneman, R. P. Wark, W. H„ H. Bruggeman en secretaris M, 1. P. Adriaanse. ROTTERDAM, woenssdag. Met ingang van maandag 2 augustus zul len de IJsseldijk en de Nijverheids straat tussen de IJssclmondselaan en de Aert van Nesstraat in Kraïingse Veer gedurende ongeveer zes maan den voor het verkeer worden afge sloten. Gedurende die tijd zal auto- buslijn 34 in Krallngse Veer via een gewijzigde route rijden. Door de autobussen van lijn 34 die volgens de dienstregeling via de IJs seldijk en de Nijverheidstraat beho ren te rijden, wordt dan de volgende route gevolgd. Richting Capeile a.d. ïJssel: Nor male route tot de Schaardijk bij de IJsselmondselaan en vervolgens IJs- seimondselaan, Elandstraat, Poolvos- straat, Admiraal Helfrichweg, Door manstraat, Aert van Nesstraat, Nij verheidstraat en verder via de nor male route. Richting Ziekenhuis Dijkzigt: Nor male route tot de" Nijverheidstraat bij de Aert van Nesstraat en vervol gens Aert van Nesstraat, Doorman straat, Admiraal Helffrichweg, Pool vosstraat, Elandstraat, Lamastraot, Zebrastraat, IJsselmondselaan, Schaardijk en verder via de normale route. Halten: De sectiegrenshalte op de IJsseldijk bij de IJsselmondselaan komt voor beide richtingen te ver vallen. Eentijdelijke sectiegrenshalte voor beide richtingen wordt ge plaatst op de Schaardijk bij de IJs selmondselaan, De halte IJsseldijk bij de Usselwerf en de halte Nijve- heiöstraat nabij de Van Speykstraat komen voor beide richtingen te ver vallen. Een tijdelijke sectiegrenshalte richtingen worden, geplaatst in de Elandstraat bij de Poolvosstraat en op de Admiraal Helfrichweg bij de Van Speykstraat. Door de autobussen van lijn 34 die volgens de dienstregeling via de Abram van Rijckevorselweg en de IJsselmondselaan behoren te rijden, wordt dc volgende route gevolgd: RICHTING CAPELLE a/d IJSSEL: Normale route tot de IJsselmondse laan bij Elandstraat en vervolgens Elandstraat, 'Poolvosstraat, Admiraal Helfrichlaan, Doorman straat, Aert van Nesstraat, Nijverheidstraat en verder via de normale route. RICHTING ZIEKENHUIS DIJKZIGT; Normale route tot de Nijverheid straat bij de Aert van Nesstraat en vervolgens Aert van Nesstraat, Door manstraat, Admiraal Helfrichweg, Poolvosstraat, Elandstraat, Lama straat, Zebrastraat, IJsselmondselaan en verder via de normale route. HALTEN: De halte IJsselmondselaan voorbij de Elandstraat (richting Ziekenhuis Dijkzigt) komt te vervallen. De sec tiegrenshalte op de IJsseldijk bij de IJsselmondselaan, de halte IJsseldijk bij de IJsselweri en de halte1 Nijver heidsstraat bij de Van Speykstraat komen voor beide richtingen te ver vallen. De bestaande halte IJssel mondselaan vóór de Elandstraat (rich ting Capeile aan den IJssel) zal géi den als sectiegrenshalte (richting Capetlle aan den IJssel), De bestaan de halte IJsselmondselaan voorbij de Neushoornstraat (richting Ziekenhuis Dijkzigt) zal gelden als sectiegrens halte (richting Ziekenhuis Dijkzigt). Tijdelijke halten, in beide richtin gen worden geplaatst in de Eland straat bij de Poolvosstraat en op de Admiraal Helfrichweg bij de Van Speykstraat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De ge meente Schiedam gaat drie openbare klokken plaatsen in de wijk Groen oord. Volgens het wijkblad „Groen oord Akkoorden" heeft de Dienst Technische Bedrijven aangekondigd binnenkort klokken neer te zetten bij het Bachplein en op de Laan van Bol'Es (voor de Co-op). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag, Op maandagavond negen augustus om zeven uur wordt de telefooncentrale Kethel opgeheven. De PTT vindt het om verkeerstechnische redenen wen selijk om de 182 abonnees van het telefoondistrict Kethel rechtstreeks aan te sluiten op de moderne tele fooncentrale Groenoord. De abonnees, die inmiddels zijn in gelicht, krijgen een nieuw telefoon nummer van zes cijfers te beginnen met 70 Het voordeel voor de bewo ners van Kethel is dat zij voor het voeren van gesprekken met aange slotenen in Rotterdam geen interlo kale verbinding meer hoeven te kie zen. Degenen aie na negen augustus nog het oude netnummer 01898 draaien zullen door middel van een berichtenautomaat over de wijziging worden ingelicht. Dc nieuwe abonnee nummers zijn reeds opgenomen in de telefoongids voor het district „Rotterdam, overige woonplaatsen". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Bij ko ninklijk besluit is aan de heer C. de Bruin, Nieuwlandple'm 64, de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Orange-Nassau verleend. De heer De Bruin is op 1 augus tus veertig jaar in dienst van de Gemeentelijke Technische Bedrijven afdeling Schiedam. Begonnen als klerk tweede klas is hij opgeklommen tot de rang van commies A en al sedert jaren een zeer gewaardeerde kracht op de af deling Boekhouding. In het kerkelijke leven bekleedt dc heer De Bruin de functies van dia ken van de Gereformeerde Kerk (vrij gemaakt) en secretaris van de com missie beheer. Daarnaast as hij zeven derlandse Bond van Overheidsperso- jaar afdelvngssecretaris van de Ne- neel geweest. De verleende onderscheiding zal hem morgen door Mevr. G. D. Ver weij-De Graaft, loco-burgemeester, om half vier in de kantine van de Technische Bedrijven Dwarsstraat 42 overhandigd worden. s (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Op zon dag 15 augustus wordt op de wieler baan „Harga" van. de Rennersclub Schiedam wedstrijden verreden, waaraan de kandidaten voor het we reldkampioenschap zullen deelne men. De namen van de deelnemers zal de Rennersclub pas volgende week vrijgeven. Het programma zal verder gevuld worden met de ama- teursploeg van Frans Maan en de crossers van Jan Derksen. Ook de stayers van Martin Wierstra zullen van de partij zijn. De wedstrijden beginnen om twee uur. De toegangs prijs bedraagt voor volwassenen twee gulden en voor kinderen en be jaarden vijftig cent. ROTTERDAM, woensdag. (ANP) Onder de gezamenlijke druk van werkgevers- en werknemersorganisa ties lieeft dc directie van Chrysler In ternational NV dinsdag toegegeven dat het assemblagcbedrijf van Chrysler in Rotterdam binnenkort definitief gaat sluiten. De 77 man die nog'bij Chrysler wer ken zullen worden ontslagen. In april van dit jaar werden bij Chrysler al 180 man ontslagen, nad'al was beslo ten de Simca-assemblages voor Euro pa te stoppen. Het is nog mei bekend wanneer de ontslagaanvragen zullen worden ingediend. De directie verklaarde te genover werkgevers- en werknemers organisaties dat men op zoek is naar een koper voor de panden aan de Sluisjesdijk in Rotterdam. Volgens de vakbonden is voor het personeel een gunstige afvloeiingsregeling getroffen. De 77 overgebleven Chrysler-wörk- nemers hielden zich, na de sluiting van "het Sünea-assemblagebedrijf, uit sluitend bezig met het rijklaar maken van Chryslers voor de Benelux. Vol gens een woordvoerder van de vak- bonden stond van te voren, al vast dat dit een onrendabele zaak zou zijn en dat de Ghrysler-directie alles in het werk zou stellen om de fabriek te ver kopen. De voor Belgié en Luxemburg be stemde Chryslers zullen na sluiting van de Rotterdamse vestiging, zo wordt aangenomen, direct vanuit Amerika naar Antwerpen worden ver scheept In Nederland zullen Simca en mogelijk enkele dealers het rij klaar maken van Chryslers op zich nemen. ROTTERDAM, woensdag. Door dat de deur van een. laadbak niet goed sloot vielen gistermiddag 12.000 etiketten op het wegdek van de Schie- damsesingel. Roteb zorgde ervoor dat de straat etiketvrij kwam. Enkele seconden nadat de bestuurder van deze witte Ford Taunus zijn aanhangwagentje had afgekoppeld hoor de hij een oorverdovend lawaai en keek hij verschrikt om. Op de foto ziet u wat hij zag. De 28-jarige chauffeur M. U. uit Rotterdam was de macht over het stuur van zijn vrachtwagen kwijtgeraakt en botste eerst tegen de auto en daarna tegen een fichtmast. Het ongeluk gebeurde op de Waalhaven oostzijde. ROTTERDAM» woensdag De Rotterdamse commissie Bodem» water en lucht waarschuwt in linar gisteren verschenen jaarverslag tegen een te groot optimisme inzake de bestrijding vim smog» dat in Rijnmond „een bekend verschijnsel beginl te worden". Al sinds de tweede wereldoorlog is het gebied van Los Angelos be rucht om de smog, aldus de commissie en „ondanks de meest vergaan de eisen aan het bedrijfsleven en naverbranders op nieuwe auto's, is in een'kwart eeuw tijds de verbetering minimaal." nis, aldus wordt ra het jaarverslag gezegd. Tetgenover het toenemend aantal klachten over stankhinder en een stijgende frequentie in het optreden van smog is ra 1870 een daling van de verontreiniging met S02_en rook (stof) geconstateerd. De eisen die aan het bedrijfsleven gesteld worden om stank te voorkomen, worden steeds stringenter, aldus het verslag. De stofneerslag is het grootste in het centrum van Rotterdam en in het eigenlijke industriegebied, aanmerke lijk geringer. Het voorkomen van car- cinogene koKvaterstoffen blijft constant, al kunnen er af en toe hoge piekwaarden optreden. De NG2» Het verschijnsel is dermate gecom pliceerd, aldus de commissie, dat diepgaand onderzoek noodzakelijk is. Vermindering van de hqeveelheid stikstofdioxyden in de lucht acht de commissie noodzakelijk, maar „ken nis en middelen om dit snel te berei ken ontbreken". Tot op zekere hoog te geldt hetzelfde voor de koolwater stoffen, die evenals N02 een belang rijke rol spelen bij liet ontstaan van smog. De uitworp bij de raffinaderijen, opslagbedrijven, benzinestations, au to's, chemische bedrijven kan uiter aard worden beperkt, maar dit vereist een groots opgezet program ma van meer dan regionale beteke- waarden blijven eveneens ongeveer gelijk, al komen ook in dit geval hoge uitschieters (met name in het centrum van Rotterdam en Vlaardin- genvoor. In 1970 zijn 120 gevallen geregi streerd van „morsen" door schepen, waarvan ca. 90 keer met olie. In 24 gevallen werd meer dan 2500 liter „gemorst". In twee van de drie keer veroorzaakten zeeschepen deze ver vuiling. In een beschouwing over de medi sche aspecten van de luchtverontrei niging wordt gezegd dat stank, als een bepaalre vorm van luchtveront reiniging, opereert als een stoorfae- tor in de moderne samenleving. Soms zelfs bestaat zelfs de Indruk, aldus het jaarverslag, dat deze wer king van luchtverontreiniging veel belangrijker is dan die welke ge vreesd wordt uit het oogpunt van ziekterisico's." De milieubelasting bleek uit zgn. gezinsinterviews die door de GG en GD zijn gehouden. Het bleek dat in de twee weken voorafgaand aan het gesprek, ongeveer 23 procent van de ondervraagden Jast van stank had den gehad. Twee procent had een prikkeling aan ogen of luchtwegen ervaren, door hen toegeschreven aan luchtverontreiniging. Het bleek ver der dat ongeveer vijf procent van de ondervraagde gezinnen erover ge dacht had naar een. ander deel van de stad te verhuizen en 1,5 procent had er zelfs over gedacht om deze redenen naar een andere gemeente te verhuizen. Dor de geluidshinder hadden ongeveer 12 procent van de onervraagden slaapmoeilijkheden. Vijf procent had aan verhuizen ge dacht. Naar aanleiding van deze cijfers wordt in het verslag opgemerkt: „Aangenomen moet worden dat on danks de vele maatregelen die in de naoorlogse jaren genomen werden om de mercaptanenstank en het S02-probleem te lijf te gaan, de wei- vaarfe vermeerdering geleid heeft tot een sterk afgenomen tolerantie op het gebied van de stoorfactoren. Hieraan hoeft overigens niet alleen de welvaart schuldig te zijn, ook de aanwezigheid van vele andere stoor factoren (drukte, haast etc.) veroor zaken gezamenlijk de tolerantie- over schrij din gen." f U

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2