chokkei c.e collec ;ti e PUMP IS TERUG De Ruiter gaat schade van miljoenen claimen 0 S3 RABANNE MAAKT BUIGING VOOR DE COMMERCIE Arabische top wacht op Nimeiry "At—1 Lapidus MorgenCourrèges en Castillo VS wil compromis over Cliina in de VN Sowjet-experts uit Soedan pp pagina 4 - vrydag 30 juli JEANNE ROOS In Parijs PAKIJS, vrijdag, Eens heeft Paco Rabanne de wereld een stuk vernieuwing gegeven op modegebied, die al wie het aanschouwde in verrukking bracht. Hij ontdekte het metaal en het plastic als materiaal om er kleren van te maken en te smeden letterlijk; hij haakte kleurige plastic elementen aan elkaar met metalen ringen en er ontstond onder rijn smeden de hand een collectie jassen en pakken, helmen en een soort maliënkolder die hun gelijke niet hadden. Een creatie van Rabanne die ei genlijk beeldend kunstenaar van huis uit is, was op een mijl afstand te herkennen. En ik beminde ze zeer omdat ze van durf en een doorbraak getuigden waar je niet van terug had. En wat is er nu van onze Paco geworden.Ergens heeft hij blijkbaar in een interview gezegd dat hij nog wel eens wat geld wilde verdienen en dat is een begrijpelijke reactie van een man die zoveel kimde en zoveel geld heeft geïnvesteerd in kieren die veel succes hadden maar toch blijkbaar niet zo verkocht werden. Het resultaat van zijn buiging voor de commercie is een collectie die bijna schokkend was. Maar nu de andere kant op, Daar kwam hij, de eens 20 revolutionaire met keu rige jersey pakken, met plooirok ken en witte blouses met shawlkra gen, een beetje in de stijl van Cha nel nota bene. Gelukkig had hij van dat zelfde soort jersey ook nog heel aardige herenkleding gemaakt, los vallende colbertjassen, korte pullovers over ovuadhemden met lange puntkragen en dat was ten minste nog waUVerkopeiijk is het in ieder geval. Meer met. Wel deed hij tenminste nog iets extravagants met synthetisch bont, waar hij enorme capes voor mannen pn vrouwen van maakte. De mannen kregen de grijze en de zwarte tinten toegewezen en voor de vrouwen had hij helle neon- Meurcn bedacht. Maar hoewel ze daardoor zeer opvallend waren van kleur zijn het toch meer kleren om in een revue te dragen. Een echte goeie vondst vond ik de regenjas sen van gladgekamde syntetisehe bontsoorten die met lak waren be spoten, 2odat hot een gestaruetu- reerd glanzend materiaal werd en daarover had hij dan mouwloze jassen van langharig bont gemaakt, helemaal in grijs en net als je denkt, toch is Paco Rabanne dood maar hij weet het zelf nog niet, komen er gelukkeg lange zwarte rechte avondjurken op, onder won derbaarlijke overkleaing gemaakt van gouden en zilveren aaneenge smede kettinkjes, een soort visnet ten van een soepelheid en een PACO RABANNE. Van links naar rechtss zwarte avondjurk me een visnet van gouden en zwarte schakeJtjes. Midden: hardrose battledress van langharig namaakbont, lange zwarte jurk. Rechts: grijze gewatteerde synthetische bontjas onder een langharige chasuble. Schoenen met zilveren neuzen en zilveren hakken. OUIJ □□pa Ut] tl Ljunn d nap OOOOOOOOOOOOOO TED LAPIDUS. Links: wit broekpak met bruin en wit gestreepte mouwen, opgestikte zakken en pet. Rechts: bruin brcekpak van tweed met een lang jasje en een mouwloze chasuble in losse panden geknipt. De broek wordt op de knie tot een slobkous. vloeiendheid die werkelijk supe rieur is. En dat is mijn oude Paco weer en dc hemel geve dat het ver koopt zodat het met nodig zal blij ken om dit hele bijzondere en unie ke soort werk helemaal op te ge vent Bij Ted Lapidus was' de eregast zijn vriend filmregisseur Roman Polanski, een kleine opdonder van een man met het eigenwijste mui- zenkoppie met puntneus dat ik ooit aanschouwd heb. jLapidus richt zich tot de jonge vrouw en de jonge man in nogal dure kleren die hij, net als Courrèges indertijd produ ceert in een soort gemiddelde tus sen de kwaliteit van couture ert de mogelijkheden die de industriële massale, aanmaak bieden. Hij heeft veel succes gehad sinds ik jaren geleden op een binnen plaatsje in de Rue Marbeuf zijn eerste coutureshowtje zag, waarin hij verrassend leuke mosgroene broekpakken lanceerde. Zijn succes heeft zich sindsdien geuit m een in Frankrijk en ook daarbuiten groot aantal prachtige winkels met kope ren wanden en een prachtige mo derne inrichting. De collectie voor deze winter is niet opzienbarend. Nog altijd broekpakken in herfstige tweeds, dit keer met mouwloze chasubles er over die opzij zijn opengespleten zodat er bij het lopen fladderende panden rondvliegen. Hij brengt ciaar een soort slobkousbroek bjj die de benen nauw omsluiten en op het hoofd worden schuine baret ten gedragen. Verder veel tricot broekpakken in grove ribbels met veelkleurige dwarsstrepen. Erg leuk is wat hp doet met borg. Een synthetisch ma teriaal dat meestal alleen maar wordt gebruikt voor voeringen. Hij maakt er in allerlei prachtige kleu ren, goudgeel bijvoorbeeld en nachtblauw, glimmende sportieve mantels van. en gebruikt dit als bonteffect bij tweed mot leren pan- talonpak. Lapidus maakt ook lieve jurkjes in dunne, wollen soepele stoffen mol plissérokken, opgezette borst zakken en epauletten en jurken met breed ingehaalde tailles van smockwerk. 's Avonds, hoe kan het anders, weer broekpakken, maar nu van satijn met glimmende epau letten (een beetje circusachtig) en ook van fluweel waarvan de broek dan vanaf de kuit naar beneden met glittertjes geborduurd is. En ja hoor, ook hier avondjurken met een ruchemouwtje, chabot en ro mantische tierelantijnen. Wc zijn er bijna. Matigen nog Courrèges en de herleving van het huis Castillo, dat enkele jaren ge sloten was, maar nu weer nieuw le ven moet worden ingeblazendoor de nieuwe modellist onze jonge landgenoot Robert Nelissen die al 1 tien 3aar in Parijs werkt, o.a. enke le jaren bij Cardin. 1. Rood met donker groen en bruin leer voor een wandel schoen met een gesp. (Andréa). 2. Trctteur in donkergroen met -zen rode hak en rode veters (Andréa). 3. Zwarte lakpiimp met stiksels (Roger Vi- vier) 4. Kort laarsje in rood leer, doorgestikt als een gewatteerde stof (Andréa). 5. La ge instapschoen in drie kleuren, bruin, rood en groen (An dréa). 6. Heel kort suède laarsje met een smalle voet en 'n zeer wijde schacht om er een lange broek in te kunnen dragen. PARIJS, vrijdag. Met de verstilling en de élégance van het meer klassieke in de mode zijn de schoenen aardig meegegaan. Zoals de prihsessejurk jn de kleding weer van stal is gehaald, zo verschijnt de toch nog lang verguisde min of meer klassieke pump weer ten tonele. Al of niet met stiksels, met een wat dikke hak maar altijd dat schoentje waarin het been in een keurig kousje zo vrouwelijk en damesachtig uitkomt. Da laarzenrage van de laatste jaren is geluwd. Er zijn er nog wel maar van. lieslaarzen of zelfs laarzen boven de knie is geen sprake meer. En waarom ook, nu de rokken die net onder de knie reiken dat niet meer vragen. In plaats van de grote laans is het kleine en- kellaarlje er des te meer. Zowel bij Roger Vivier als bij Andrea, beiden schoanenontwerpers die in Parijs nimmer worden overgesla gen door de pers. Beiden maakten rustige collecties, die van "Vivier het allersomberst in donkere kleuren. Nette schoenen om in te wandelen en door de straten te gaan op rechte hakken van zes tot zeven centimeter hoog. Gemaakt van soe pel kalfsleer, veel minder lakleer dan vorig seizoen, ook wel suède nog en alles in donkere kleuren gehouden. Bij Andrea vaak twee of drie kleuren samen. Naast het bruin, zwart, grijs en beige nu op vallend veel donkergroen en wijnrood. En het is opvallend dat er zoveel overeenkomst is met de getoonde kleren bijvoorbeeld mo lières die met kleurige dunne biesjes zijn afgezet !(in de kleren wa- ren ook al zoveel biezen) en laarsjes die doorgestikt zijn in ruiten zoals bij de gewatteerde stoffen die dit seizoen veel worden ge bruikt voor jassen. Tekeningen MAUREEN RICHARDSON CAIRO, vrijdag (Reuter, DPI) De Arabische topconferentie, die gisteren in de Libysche hoofdstad Tripoli zou beginnen, is tot vandaag uitgesteld. Als re den werd opgegeven dat tot het uitstel was besloten om president Jaafar El-Nimeiry van Soedan, die vandaag onverwachts in Tri poli wordt verwacht, de kans te geven de openingsbijeenkomst bij te wonen. De conferentie wordt gehouden op initiatief van de Libysche leider, ko lonel Gaddafi, voor het bespreken van de situatie in Jordanië in ver band met de recente gevechten tus sen regeringstroepen en leden van de Palestijnse verzetsgroepen. Vrijwel zeker is dat de verzamelde staats hoofden zullen besluiten tot een ver oordeling van Jordanië en eventuele sancties tegen dat land. Ook zal op voorstel van kolonel Gaddah een voorstel van een gewapende inter ventie in Jordanië ter tafel komen. Hoessein bedankt Koning Hoessein van Jordanië heeft in een boodschap aan kolonel Gaddafi bedankt voor zijn uitnodi ging voor de conferentie, die naar hij zei, hem, overigens niet bad bereikt. De Jordaanse vorst verontschuldigde zich voor het feit dat hij niet naar Libye kon komen en verweet de Pa lestijnse verzetsstrijders, dat zij zich niet aan de overeenkomsten van Cai ro hadden gehouden maar geheime organisaties binnen Jordanië hadden gevormd. „Jordanië steunt comman do-activiteiten die op bevrijding ge richt zijn, raaar niet die welke tegen de staat zelf zijn gericht", aldus de Jordaanse koning, die verder 2ei dat Jordanië trouw blijft aan haar grondprincipes: de Jordaanse soeve reiniteit en vrijheid voor commando- activiteiten. De Algerijnse regering heeft in middels bekend gemaakt dat Alge rije de betrekkingen met het huidige bewind in Jordanië zal opschorten. „Het bewind in Jordanië vormt een fundamentele onverenigbaarheid met de voortzetting van de strijd van het Palestijnse volk en de aspiraties van de Arabische natie," aldus de Alge rijnse bekendmaking. (Van onze economische redactie) AMSTERDAM, vrijdag. De heer C, M. de Ruiter heeft gisteren na het bekend worden van zijn verlies in liet kort geding tegen Gerzon, Schroder en de Nederlandse Crediet bank, direct aangekondigd dat hij via de gewone rechter een schadevergoeding zal eisen van de Nederlandsclie Crediet- bank van "enkele miljoenen guldens", zo vernemen wij van de advocaat van de heer de Ruiter, nu* ÏÏeskes in Leiden. Zoals bekend had de heer De Ruiter in een kort geding geëist dat hij ontslagen zou worden van de borgstelling die hij vorig jaar had aangegaan samen met zijn vroegere compagnon, de Haagse advo caat mr D- A. I. van den Oever inzake een krediet van 14,5 mil joen dat de Ncderlandsche Credietbank had verleend voor aankoop van het Gerzonconcern, Dit krediet is volgens de heer De Ruiter in middels al voor het grootste deel afbetaald. Er staat nog een bedrag van „rond de 1 miljoen". Als de heer De Ruiter zijn zin had gekregen, was dit bedrag dit voorjaar al afbetaald en zou er bij de Nederlandse Credietbank nu een tegoed van 3,5 miljoen staan. De heer De Ruiter kon na melijk dit voorjaar een deel van het onroerend goed van GBS-Be- heer (houdstermaatschappij van de aandelen Gerzon en Schroder) in Den Haag verkopen. Het ging om drie kapitale panden van Schroder aan de Haagse Groen markt. De heer De Ruiter was bij GBS-Beheer belast met de verkoop van de panden die leegstonden en voor verkoop in aanmerking kwa men. Voor deze panden kon hij een prijs krijgen van ƒ4,6 miljoen. Hier op werd zo'n grote winst gemaakt dat de rest van het krediet aan de Nederlandse Credietbank kon wor den afbetaald en dat daarmee de borg van zowel de heer De Ruiter als van zijn vroegere compagnon Van den Oever kon worden beëindigd. Het krediet van de Credietbank dat in juni vorig jaar werd verstrekt, was trouwens ook bedoeld als kort krediet: afgesproken was dat in ok tober van hetzelfde jaar hot hele krediet zou zijn afbetaald. Geen imperium Hieruit blijkt nogmaals öat het üe lieer De Ruiter nooit te doen geweest is om zoals hij vorig jaar verschil lende inalen tegenover de jiers ver klaarde „een textielimperium" ie stichten, Dit „textïel-imperium" was slechts een afleidingsmanoeuvre ora de pers en de vakbonden rustig te houden die De Ruiter er sterk van verdachten dat zijn belangstelling voor Gerzon en andere textiel-zaken uitsluitend uitging naar de panden. Bekend was namelijk dal de waarde van de pauden Gerzon veel en veel hoger was dan de ruim ƒ14 miljoen die voor het Gerzon-concern moest worden neergeteld. De advocaat van de heer De Ruiter gaf gisteravond toe dat de plannen van de lieer De Ruiter voor het stichten van een „textiel-lmperium" in. bet geheel niet bestonden: „De heer De Ruiter was onroerend goed-man en is dat nog steeds", aldus de heer Heskcs. Met onroerend goed transac ties had hij in het verleden een for tuin verdiend en dat zijn verdiensten op dit gebied werden erkend door kwijt te raken en daarmee zijn han den vrij te hebben voor zijn eigen zaken: koop en verkoop van onroe rend goed. De vroegere compagnon van de heer De Ruiter, de Haagse advocaat Van den Oever had inmiddels kans gezien dezelfde panden waarvoor De Ruiter 4.6 miljoen had kunnen krij gen te verkopen voor een bedrag dat rond de 3 -miljoen lager lag en wel aan de Utrechtse onroerend goed maatschappij Smulders die plannen had om in de panden een winkelcen trum te vestigen. Met het bedrag dat de heer Van den Oever voor de panden had ge kregen, kon de schuld bij de Neder landse Credietbank echter niet wor den afbetaald en daarmee de borg van de heer De Ruiter niet worden opgeheven. Hierdoor werd hem. niet alleen het bedrag van de mindere op brengst (J 3 miljoen of zijn deel daarvan) door de neus geboord maar bleef ook zijn borg bij de Crediet bank staan, zodat hij zijn handen niet vrij had bij zijn verdere trans acties. Dat is de reden geweest waarom hij in een kort geding eiste dat de verkoop van de panden door de heer Van den Oever werd verboden maar ook dat zijn borgstelling bij de Cre dietbank werd opgeheven omdat de heer De Ruiter vond dat hij zijn ver plichtingen al lang was nagekomen. Verlengd DE VROEGERE compagnons Cor de Ruiter (links) en mr. D. A. van den Oever (rechts) in de Gerzon-affaire zijn uit elkaar gegaan na een ruzie over het beleid. GBS-Beheer blijkt ook wel uit het feit dat hij door de directie speciaal werd beiast met de verkoop van leegstaande of leegkomende winkel panden. De heer De Ruiter, die bij de di rectie van GBS-Beheer aankwam met een koper voor de panden op de Haagse Groenmarkt voor een bedrag van ƒ4,6 miljoen, kreeg nul op het rekest: do directie gaf geen toestem ming voor de verkoop omdat zij vona dat de voorwaarden die de ko per had bedongen meer dan mil joen zouden kosten. De panden moesten namelijk door GBS-Beheer „leeg" worden opgele verd maar dat zou met allerlei voor zieningen zoals ingrijpende interne verbouwingen, roltrappen enzovoorts 1 miljoen gulden kosten. Verder zou de heer De Ruiter de koper een huurgarantie verstrekken die GBS- Beheer nogmaals op enkele honderd duizenden gulden zou komen te staan. Uiteindelijk zoudon aldus de GBS-directie de panden „slechts" ruim ƒ3 miljoen opbren gen. - KwaacI Toen de directie van GBS-Beheer geen toestemming gaf voor de ver koop van de panden aan de Haagse Groenmarkt, hep de heer De Ruiter kwaad weg en verkocht zijn aandeel in GBS-Beheer aan de Zwitserse be leggingsmaatschappij Difora om daarmee zijn handen, vrij te hebban en „weer voor zichzelf te kunnen be ginnen". Intussen zat hij echter nog steeds vast aan de Nederlandse Credietbank door middel van een borg omdat er nog een schuld bij de Credietbank stond. De voordelige transactie waar mee do heer De Ruiter in één klap van zijn borgstelling af wilde zijn, ging met door en de heer De Ruiter spande een kort geding aan tegen Gerzon, Schroder en de Credietbank met als voornaamste doel zijn borg De Nederlandse Credietbank heeft inmiddels de kredieten aan GBS-Be heer verlengd tot eind 1972, wat erop neerkomt dat de heer De Ruiter, als de schuld aan de Credietbank niet voor die tijd betaald is, nog lot eind 1972 „vastzit" aan zijn borg. Volgens de advocaat van de heer De Ruiter heeft mr Van den Oever verschillende panden van GBS-Be heer voor veel te weinig geld ver kocht om op die manier forse bedra gen te kunnen overhevelen op reke ningen in Zwitserland. Bij de over dracht van de aandelen GBS-Beheer aan de Zwitserse beleggingsmaat schappij Difora is namelijk bepaald dat net onroerend goed zou worden overgedragen aan een dochteronder neming van Difora in Utrecht. Door deze overdracht zou het verschil in werkelijke waarde van de panden en de opbrengst worden overgeboekt op prive-rekeningen in Zwitserland. WASHINGTON, vrijdag (Reu ter). Tussen de Verenigde Sla- ten en nationalistisch China is in tensief overleg gaande over de zetel van Formosa in de Verenig de Naties en het toelaten van Pe king. Hoewel dc regering op Formosa en die in Peking bij herhaling hebben laten weten, dat zij onder geen enke le omstandigheid het lidmaatschap van de Verenigde Naties willen delen met de ander, hopen Ameri kaanse functionarissen toch een aan vaardbaar compromis te bereiken. De meest voor do hand liggende oplossing is, dat Peking de zetel van Formosa in de Veiligheidsraad krijgt, maar dat Nationalistisch Chi na op enigerlei wijze lid blijft van de Algemene Vergadering, aldus be trouwbare kringen in de Amerikaan se hoofdstad. Dit zou echter beteke nen, dat zowel Peking als Formosa water in hun wijn zullen moeten doen. Diplomatieke waarnemers ia Wash ington zijn van mening, dat een eventuele diplomatieke campagne om deze oplossing te bevorderen snel op touw zal moeten worden pnet- Anders is er volgens hen een redelij ke kans, dat in de Algemene Verga dering dit najaar een meerderheid zal kunnen worden gevonden voor de jaarlijks terugkerende Albanese resolutie, waarin wordt voorgesteld Peking toe te laten en Formosa uit de VN te verwijderen. Daarbij wij zen zij erop, dat sinds de laatste stemming een aantal landen commu nistisch China heeft erkend en dat andere staten daar binnen afzienbare tijd toe zouden willen overgaan. CHARTOEM, vrijdag (Reuter, AFP, AP). President Jaafar El- Nimeiry heeft bekend gemaakt dat de ongeveer 1800 Russische deskun digen die in zijn land aanwezig zijn, Soedan spoedig zullen verlaten „om dat hun taak beëindigd is". El-Nimeiry zei verder bezorgd te zijn over wat hij noemde „een pro pagandacampagne tegen Soedan w de Sowjet-Üme en andere commu nistische landen". Er waren volgens hem geen bewijzen dat Rusland fw hand in het organiseren van de nus- lukte staatsgreep van vorige week had gehad, El-Nimeiry zei ie hoPfa dat de betrekkingen met Moskou ukt verder zullen verslechteren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1