«■g—i ï-'1' mmm mmmtifi Markttijden vervroegd ROTTERDAM RIJNMOND m ■»f. mmï ■f li is Fotowedstrijd in Pernis I 'Het Platje' in Vlaardingen definitief dicht Spaanse club tijdens toernooi gediskwalificeerd maandag 2 augustus 1971 - pagina 5 Heimwee naar de vismarkt De Zeevismarkt aan het eind van de 17e eeuw op een kopergravure door Johannes de Vou. Rechts liggen de vissersschepen en de „ventjagers", die de vis van een aantal op zee varende vissers naar de afslag brengen, in de Blaak. Het lossen van de schepen mocht alleen door „visopdraegsters", in 't bezit van een vergunning van de burgemeesters, gedaan worden. De afslag had in het midden van het gebouwtje plaats; de visbanken of -stallen, waar vis aan de verbruikers verkocht werd, zien we onder de afdakjes. Van hierüit vertrokken ook de visvrouwen en -venters, die in de stad hun vis aan de man probeerden te brengen. Grote vissen als schelvis, kabeljauw en rog werden, zoals op de prent te zien is, op de nabijgelegen Soetenbrug uitgestald en verkocht. De hondjes zaten er likkebaardend bij. :We zijn tegenwoordig- wat voor zichtiger met het eten van vis en andere zeedieren. Vis uit de zee be vat teveel kwik, van het eten van mosselen kun je een vergiftiging oplopen en <le Hollandse Nieuwe is aan öe dure kant. Bovendien wordt de vis schaarser door de vervuiling van rivieren en andere binnenwa teren, inpolderingen en overbevis- sing. In tegenstelling tot onze tijd werd er vroeger veel vis gegeten. Rotterdam, gelegen in een waterrij ke omgeving, was eten centrum van visserij en vishandel. Er waren hier ook meerdere vismarkten: de Boe renvismarkt aan de Binnenrotte, de Scheveningse vismarkt aan de Coolvest, de afslag van zalm in Kralingseveer cn de Zeevismarkt aan de Blaak. Op de laatste hebben de hier algebeelde foto's betrek- king. Oorspronkelijk was de Zeevis- markt op een oostelijker plaats aan de Blaak, nabij het tegenwoordige station Blaak. In 1635 werd dit ge bouw ingericht tot beurs en werd de Zeevismarkt verplaatst naar het westeind van de Blaak, tegenover de Leuvebavcn. Daar kwam het ge bouw, waarvan we hierbij een af beelding uit het eind van de 17e eeuw zien. De vissersboten konden voor de vismarkt aanleggen en de vis los sen. Het stadsbestuur probeerde de aanvoer van vis en de handel hier te concentreren om toezicht op de kwaliteit te kunnen houden. Her haaldelijk werden waarschuwingen gegeven aan hen, die deze regeling probeerden tc ontduiken. Vooral de „Lieden van Scheveningen en an deren van de Zykant" schenen zich hiraan nogal eens schuldig te ma ken, want zij worden in de hekend- makingen meerdere malen met name genoemd. Vaak kwamen de Scheveningers van de landzijde de stad in en begonnen dan in de stra ten te venten. Daarom werd be paald dat ze alleen via de Delltse poort de stad in mochten en langs een aangegeven weg direkt naar de Vismarkt moesten gaan. Vis van overtreders werd In beslag geno men en aan het Weeshuis geschon ken. Met een speciale boot werd bedorven vis naar het midden van de Maas gevoerd en daar in de ri vier gegooid. Op de Zeevismarkt werd de vis bij afslag verkocht. Tegelijkertijd was daar ook gelegenheid voor de konsumenten om vis te kopen. En kele eeuwen bleef deze toestand bestaan, vanaf 1821 in een nieuw gebouw op dezelfde plaats, dat in 1880 weer door een moderner ver vangen werd. De laatste afslager was de heer A. de Bij, die in. het vroegere Dagblad van Rotterdam over zijn ervaringen vertelt. Zijn vader, groot- en overgrootvader waren ook afslager op de Zeevis markt geweest, 't Was vaak moei lijk werken met Kaat Keutel, Gele Tiet, Vuile Jaan, Dikke Sien, Man- Interieur met visbanken, waar de vis aan de consum enten verkocht werd. Het gebouw is geheel uit ijzer en staal geconstrueerd, in de stijl die we bijv. bij uit die tijd overgebleven stations (het Blaakstation o.a.) nog kunnen zien. Verscheidene visverkoopsters dragen de k lederdracht van de streek waar zij vandaan komen. ke Hein, Zwarte Doris en hoe de visvrouwen en visventers nog meer geheten mogen hebben. Ook uit de oude ordonnanties spreekt de zorg van de overheid om het onderling gekijf en de naijver onder de leden van het visverkopersgilde binnen de perken te houden. Als afslager had de heer De Bij zowel de belan gen van de vissers als die van de vishandelaren en de konsumenten in het oog te houden en dat bracht hem nogal eens in conflict met deze cn gene. Na ongeveer 1920 begon de vis handel sterk achteruit te lopen. Bo vendien 't lijkt wel of de reukor ganen van de mensen in de loop der jaren jiteeds beter ontwikkeld worden kwamen er klachten over de slank en kwam er een plan, ten dienste van het verkeer een doorbraak van Blaak naar Coolsingel te maken. Allemaal re denen om de Vismarkt te verplaat sen. Dit gebeurde kort na 1930. Af slag en verkoop aan de konsument werden nu gescheiden. Voor 't laatstgenoemde werd een vishal aan de Bagijnestraat gebouwd, die niet tot bloei kwam en een paar jaar later al weer gesloten werd. Een nieuwe afslag kwam aan de Middenkous in Delfshaven, Enkele jaren geleden is hij afgebroken, in verband met de afsluiting van de Schiemond en de ophoging van de dijk. Daarmee is aan een bedrijf, dat in de 15e eeuw al in Rotterdam genoemd wordt, een eind gekomen. P. RATSMA ■w-aiiMMjK De in 1880 geboimde Zeevismarkt van de Blaak af gezien. Uit tal van vissersplaatsen kon men hier geregeld de schepen zien liggen. Een hoogtepunt bereikte de aanvoer van vis hier tijdens de Eerste Wereldoorlog, toen de vraag groot en er vis in overvloed was, omdat de visserij van de oorlogvoerende landen vrijwel stil lag. Daarna gingen zowel de aanvoer als de vraag achteruit. Visverkopers laden hun wagens bij de Zeevismarkt, vraar zij zich op de afslag van vis hebben voorzien. Deze foto is gemaakt vlak voor de vismarkt werd afgebroken. We zien hel gebouw hier aan de zijde van de Noordblaak. MAASSLUIS. Met ingang van vnjdag wordt de wedkmarict op do Markt in Maassluis gehouden van tien tot vijf uur. Dit betekent dat de aanvangstijd van de markt met twee Uur en de sluitingstijd met één uur wordt vervroegd. Tot dusver gold een markttijd van 52OO—i8,Q0 uur. Het opruimen en schoonmaken van het terrein nam echter zoveel tijd in beslag, dat dit werk niet tijdig voor de aanvang van de wekelijkse koopavond kon zijn gebeurd. Vooral de winkeliers ervoe ren dit als een bezwaar. Het gemeenteraadsbesluit tot ver* vrpeging en - verlenging van de inarkltijd is genomen op verzoek van de Middenstandsvereniging -„Samen werking" en in overleg met de Ver-- inging voor de Ambulante Handel w Rotterdam, de wijkverenigingen SP de plaatselijke afdeling van de Veeniging voor Huisvrouwen. PERNIS, maandag. De zesde week van de vakantiebesteding is vandaag ingegaan met de bouw van een hu'tendorp op het terrein van de speeltuinvereniging aan de Pastorie- straat. De kinderen worden eraan herin nerd, dat ze kunnen meedingen naar een prijs voor de tijdens de vakan- ticbesteding gemaakte, foto's (for maat 6x9 cm), welke ze voor dins dagavond 10 augustus in een envelop kennen deponeren .in dc brievenbus bij de heer W. N. Vos, Smallnnd- slraat 17. Ook kunnen de kinderen verhalen schrijven over deze vakantiebeste ding, welke eveneens voor dinsdag avond 10 augustus in een envelop kunnen worden ingeleverd bij de heer P. Bijl, Burg. van Esstraat 159. De uitslagen worden bekend ge maakt op de slotavond van vrijdag 20 augustus in het gereformeerde jeugögebouw. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, maandag. Het hotel-café-restaurant „De Maas" aan de Maasboulevard heeft de deuren voorgoed gesloten. Doze Horeca-gelegcnheid, in de volksmond „Hot Platje" genoemd, bestaat honderd jaar.- Ze sluit omdat de exploitatie niet meer rendabel was.- Ditzelfde geldt voor de zee- mansbar „La Sirene" waarvan NV exploitatie maatschappij hotel „De Maas" eveneens de eigenaar was. Het faillissement is vorige week uitgesproken. SCHIEDAM, maandag. Op liet moment dat er een knallende don derslag weerklonk verrichtte wet houder mevrouw G. D. Verwey-de Graaf de aftrap voor het wijkentoer- nooi dat zaterdag in Bijdorp gehou den werd. De aanvoerder van de in juni op gerichte voetbalclub B.F.C. Jos Fis sen mocht na een verbeten strijd de eerste prijs in entvangst nemen. Do Centrum Boys wonnen met vier pun ten de tweede prijs een luxe hygro meter. De elftallen uit Nieuvvland en De Zon moesten met een gedeelde derde prijs genoegen nemen. De club Cadiz, gevormd door Spaanse Werk nemers uit Alblasserdam, werdna een. conflict met scheidsrechter Pao- loni gediskwalificeerd. De Spanjaar den die veel professioneler speelden vielen op een gegeven ogenblik de scheidsrechter aan omdat zij het met een van zijn beslissingen niet eens waren. Dit was voor het bestuur aanleiding de club te diskwalifice ren. Het ligt in de bedoeling om ie der jaar een dergelijk wisselbeker toernooi voor de Schiedamse wijken te houden. LANGE WAARNEMING (17.30—8 uur de volgende cing): apotheek Van Noort, Ma- thenesserlafin 382, tel. 234405; Oosterapo- theek. Rusthoflaan 34, lel. 130712; Schans- Wijckn pot heek, Abtsweg 40, tel. 373582; Apotheek Ommoord, N\v. Ommoordsewcg 8. tel- 205BS9; Apotheek Hoannppel, Groene Ililledijk 289. tel. 272443; Apotheek. Dr. Ex- Ier. Wolphnertsbocht 305, tel. 270250. KORTE WAARNEMING <17.30—21 uur): Apotheek Exler. De Sav. Lohmanlaan 117, tel. 244111: Apotheek Vos. Mathenesserdijk 38, tel. 155250; Schlebxoekse apotheek, Uit weg 13, tel. 181234; Apotheek Van Doome. Beukelsclljk 132a, lel, 232027; Apotheek Cats, Dantestroal 454, tel. 192884; Apotheek dr. Pnulsscn-Smeets, Plein 1953 25, tel. 0024,84. Programma V akanli ">b :st5cting 1971 voor do week 2 augustus lot en met 6 augustus., dinsdag Optreden kindercircus Hoepla om 10 en 14 uur in De Leemkuil te Hoogvliet. Voorstellingen Handy Fooi (kin dervariété) in Crooswijk (buurthuis werk) en Irenekapel, Oudclandstr. om respectievelijk 10 en 14 uur. Poppenkast (Annie Mojel) even eens om 10 en 14 uur in de Imma- nuelkerk, Berlagestraat 96 (Alexan- derpolder) en Wcrkhóefstraat 10. wijk Noord (Pijnackerplein) 19.00 uur; Noorder Wieier zesdaagse met kriskrask (assem ent. woensdag Voorstellingen Handy Fooi (kinder- variété om 10 en 14 uur in respec tievelijk zaal Castagnet,Schiebroek cn zaal De Bevervoorde, Slinge 124, Zuidwij k. Poppenkast door Annie Mojel om 10 uur in zaal Ankei'clubhuiswerk, Oversehie. Theater Dij kzigt, S.V, De Waal: straattekenen. S.V. Charlois: Kinderkennis. VZOD Charlois: Kinderspelen. Wijk Noord (Pijnackerplein) 19.00 uur: Noorder Wielerzesdaagse met o -•AcndigheidskJasscmcnt. donderdag iCinde.circus Hoepla op het Slinge- plmn om 10 en 14 uur. Annie Mojel (poppenkast) om 10 en 14 uur respectievelijk Johannes- kerk, Guido Gazelleweg 1 (Lombar- dijen) en Triomfatorkerk, Krabben- dij.ccstraat 255. Kindervarictc in IJsselmonde, Hendr, van Winkel hofstraat 10. Wijk Noord (Pijnackerplein) 19.00 uur. Noorder Wielerzesdaagse met Herkenningsklassement, vrijdag Kindercircus Hoepla treedt op op het Slingeplein om 10 en 14 uur. Poppenkast eveneens om 10 cn 14 uur in respectievelijk Oudehoorn- struat 1 (Charlois) en Herkingen- straat 10 (Pendrecht). Kindcrvaricté in zaal Courzand. Courzandseweg 40 (14' uur) cn re- creatiegebouw Oude Wal, Hoogvliet (10 uur). Wijk Noord (Pijnackerplein) 19.00 uur: Noorder Wielerzesdaagac met Snelheidsklassement. Zaterdagmid- - dag om 4 uur vindt de prijsuitrei king van deze wielerzesdaagse plaats.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2