macrobiotisch eten TEGEN VOOROORLOGSE PRIJZEN 'Ik ga aan fase nieuwe beginnen' ROTTERDAM RIJNMOND Excelsior vanavond op Wooclestem te «en Gliarllon C'70 „terug van weggeweest" Gouden speld voor Feij euoord-leden HANS DORJEE: Bankbediende op oversteekplaats aangereden Nabezorging Parool pagina 4 - wi De Londenaren heb week in Amsterdam m Blauw Wit gewonnen en met O-O gelijk gespeeld te 1 augustus y u door YVONNE BEHRENS Weer terug van weggeweest (2 jaar in de Amsterdamse scene en een verblijf in een In diaas klooster) is William ofte wel Willem, die nu woonl en werkt, kookt en verkoopt In een alleroudst pandje aan de Zijde windstraat 56. Tussen die bezig heden door heeft hij voldoende tijd oni te mediteren over het andere leven en over 3Mnngalani. de naam van zijn winkel, cn te vens een woord voor een gevoel dat je niet in woorden kunt uit drukken; jc kunt er slechts over mediteren. Het aardige van Willem, die er gens begin twintig moet zitten met zijn leeftijd, is dat hij in zijn huiskamertje annex slaapkamer iedere avond mensen ontvangt, die dan tegen vooroorlogse prij zen komen genieten van zijn macrobiotische kooksels. Na oen paar weken winkel houden ir. macrobiotische granen en kruiden, in onbespoten groenten en diverse theesoorten, begreep hij dat er in Rotterdam nogal wat mensen zijn die ook graag eens bij hem zouden komen eten. Hetzij om de geheimen en raadsels van de macrobiotiek een beetje te leren kennen, hetzij omdat zij ze al kennen en waarderen, en juist om die reden nooit eens. „uit" eten kunnen gaan. En dus hing Wil liam vorige week rnaancag een be seheiden papiertje ergens aan een wand, waarop te lezenvalt: maal 250, rauwkost D.4Q, soep 0.40, thee 0,25, soockiem 0,25 en mesli 0.55. Zoals gezegd, niet duur; te gek. Iede re avond waren er wel een paar eters, soms vier of vijf, soms twintig. Ze zitten op de grond met een kom metje op schoot, praten weinig, want eten moet je met overgave en ritueel doen. Dat is het beste voor ziel en li chaam, aldus een van de Oosterse beginselen. Als je "Willem vraagt: waarom' antwoordt hij dal het kennelijk de bedoeling is geweest. „Toen ik uit India kwam kwam ik een maand lang in een kamertje te zitten. Het leek erg passief, maar ïk was wel de gelijk bezig. Ik voelde de levens stroom, door me heen gaan. Toen kwam. het dilemma, blijf ik zo zitten of spéél ik mijn rolletje. Nou, ik heb toen gekozen voor dat rolletje. Hier zit ik." De keuze is gedaan, maar nei op het randje, zoals hij zelf zegt. Hij hóeft niet zo nodig. Hij zou het erg goed vinden en geheel in overeen stemming met zijn levensopvatting, als er vandaag of morgen iemand kwam, die zou zeggen: ,,Ik doe het verder wel". "Willem: „Dat is jezelf overbodig maken. Dat is goed, an ders zou ik het idee kunnen krijgen, dat ik zulk geweldig werk doe of dat ik zelfs geweldig ben". Hij maakt geen reclame. Dat is dan ook de reden dat dit het eerste kran- tebericht is aan "Willems toch we! uitzonderlijke activiteiten, gewijd. Al is natuurlijk Amsterdam ons voor met een groot aantal oogluikend toe gestane winkeltjes-eethuisjes, vaak in gekraakte pandjes. Het filosofi sche uitgangspunt dat alles moet ge beuren zoals het gebeurt, doet Wil lem veronderstellen dat hij de mensen wel naar zijn plek „vibreert' Tot zijn spijt is er nog niemand naar hem toe gevribrcerd die gelijkgezind kwam mee-mediteren en moe-verko pen. Wel zijn er intussen plannen ont staan om in de Adriën Milderstraat een alternatieve verkoopruimte in te richten. Een meisje kwam hem al thans van dat plan vertellen. Er schijnt daar toch een kans tc zijn, dat mensen in het vervuilde Rijnmondge bied de mogelijkheid krijgen goed en gezond voedsel te kopen op diverse plaatsen in de slad. William intussen, houdt de wacht bij zijn gedachten cn bij zijn korrels boekweit en tarwe, de sojabonen en kikkererwten, alles verpakt in keu rig van opschrift voorziene bruine zakken, Alleen die zakken al verte genwoordigen een stukje jeugdsenti ment. De jeugd van nu uit de buurt kruipt onder do afgezaagde tafel, die als toonbank dienst doet. Er is voor ieder kind een stripboekje. De zachte Indiase muziek maakt ruziemaken bijna onmogelijk. i O (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag Excel sior speelt vanavond op elge tegen de Engelse tweede dlvlslecluh Charlton Athletic. De wedstrijd be gint om half zeven. hebben vorige met 2-0 van in Alkmaar AZ. Excelsior treedt in de volgende op stelling aan: v.d. Roer; G, den But ter, Telteroo, Van Nicrop, Kleingeld; Van der. Heide, Llbregts, A. den But ter; Meutstege, Kwakkernaai, Bas sant. SW speelt vanavond in Maassluis tecen de zaterdagclub Excclsio. Willem verkoopt alles wat gezond, natuurlijk en onbespoten is in zijn winkel annex woonhuis annex eethuis. (Van een onzer verslaggevers) 1 ROTTERDAM, woensdag De Stichting Communicatie 70 zal ook dit jaar in het stadscentrum van Rot terdam een aantalaetiviteiten orga niseren ter verhoging van de gezel ligheid in debinnenstad.; Onder net motto „terug van weggeweest is er zaterdagavond 7 augustus om 8 uur op het Lijnbaanplein (bij de boom cn de poort) een concert te beluisteren, dat zal worden gegeven door de En- field Brass Band uit Engeland en de Brass Band Rotterdam. Beide bands zullen o.m..gezamenlijk uitvoeren dc ouverture Rule Brittannia. en het symfonisch gedicht Finlandia. Het concert eindigt met het formeren van een zogenaamde „Massed Band". De muzikale activiteiten worden donderdag 12 augustus om half een 's middags voortgezet met een. optre den van de Engelse popgroep Bron- co, eveneens op net Lijnbaanplein. Op vrijdagavond 13 augustus, om acht uur, is hét de beurt aan _het trompettercorps „Juliana" uit s Grn- vendeel dat op het Schouwburgplein een concert-show. zaT geven. De groep van ide beroemde Ameri kaanse drummer Sunny Murray, be staande uit Kenneth Terroade, tenor sax, Euard Lancaster, alt- eit so praansax, Alan Silva, viool en bas en Beb Guérin, bas, treedt zaterdagmid dag 14 augustus om drie uur op, eveneens op het Lijnbaanplein. Die zelfde middag geeft de .werkgroep t Beestenspul" een muzikale kinder voorstelling waarbij de kinderen in de loop van het spel actief worden betrokken, 't Beestenspul is te zier» op het Weena (podium aan het einde van dc Lijnbaan), om 3 uur. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag Feij- enoords voorzitter Guus Couwenberg heeft gisteravond na de wedstrijd le gen Norrköping de gouden erespeld uitgereikt aan zes leden die vijftig jaar lid zijn van de stad ionclub. On der hen bevond zich bestuurslid Dm- geman Kardux, De overige vijf wa ren de heren Amersfoort. Begeer, Van Ekelenburg, Ouwenoel en Van Vuuren. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, woensdag „Ik ben nu dertig jaar en ik heb de finitief een streep onder mijn car rière als prof-voetballer gezet. Ik ga aan een nieuwe fase in mijn sportloopbaan beginnen". Dit zegt Hans Dorjee, de nieuwe trai ner van Hermes DVS, die gister avond reeds met zijn werkzaam heden is begonnen. Hans Dorjee is zoals hy het zelf zegt min of meer de dupe ge worden van de sanering van het be taalde voetbal. Zijn contract met Holland Sport liep nog een jaar dooi-, toen de fusie mei ADO tot stand kwam. Dorjee: „Met het bestuur van de nieuwe combinatie kon ik niet tot overeenstemming komen. Er is even sprake van geweest, dat ik uitge leend zou worden aan DWS, maas toen Frits Flinke vleugel zijn contract verlengde, hadden de Amsterdam mers geen belangstelling meer voor me". De FC Den Haag heeft daarop zijn contract afgekocht. De Delftenaar, die dertien jaar be taald voetbal heeft gespeeld, veron derstelt dat hij op voorspraak van Joop Castonmiller, de vorige trainer van Hermes DVS, door de Sehiedam- se vereniging is benaderd, „Tóen ik m'n D-dïploma haalde, was Casten- miller de cursusleider", vertelt hij. Hans Dorjee heeft dc KNVB dis pensatie moeten vragen om Hermes DVS te mogen trainen. Het komend seizoen gaat hij proberen zijn C-di- ploma te halen. Bij Holland Sport heeft hij een seizoen het B-elftal ge traind. HANS DORJEE (Van een onzer verslaggcvers) ROTTERDAM, dinsdag Op een oversteekplaats op de Blaak is gis teren de 20-jarige bankbediende J. S, aangereden door een personenauto. De bestuurder van deze wagen reed door terwijl een voor hem rijdende automobilist stopte. S. werd zes me ter weggeslingerd en moest met hoofd- en nekklnchten naar het Dijkzigtziekenhuis worden vervoerd, De heer J. R. Voerman is sinds 1 juli directeur van het Rotterdamse- kantoor van de Westjand/Utrecht Hypotheekbank n.v. Hij volgt ae heer H. C. Roeien op. De aid, nabezorging Is maandag t/m vrijdag bereikbaar tot 19.30 uur. 's Zaterdags van 16.00 tot 18.00 uur. Tel. 135430. Abonnees buiten Rotterdam. Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. Slechts op één plaats aan de rand van de oude „Stadsdrie hoek" zijn nog foto's te maken, die enige gelijkenis vertonen met opnamen, een kleine eeuw eerder op dezelfde plaats ge maakt. Dat is aan de Schiedam- sesingel. De fotografen van de beide hierbij afgedrukte foto's hebben aan het Vasteland ge staan en vanaf deze wat hoger gelegen straat over de Schie damsesingel uitgekeken. De fo tograaf uit de vorige eeuw zag nog het water van de oude stadsvest, waarin rechts het zwembad aan de Baan we zien op de foto de schutting er van aangelegd was. Achter het zwembad loopt het vestwa- ter met een bocht om het daar liggende vroegere bastion. Aan de linkerzijde van de vest staan huizen, gebouwd na het midden, van de vorige eeuw. Deze huizenrij blijkt op de nieuwere foto nog vrijwel ge heel aanwezig. Het water, dat aanvankelijk diende ter bescher ming van de stad en waarin la ter de firma Abraham van Stolk haar "hout legde en waarlangs schuiten de spoeling der brande rijen aan de Baan naar de var kensfokkers in de omgeving brachten, is gedempt. Het voor malige bastion is nog steeds aan de bocht in de singel te herken nen! men vindt er nu o.a. de Schotse kerk (niet op de foto). Hoeveel er niét veranderd is aan de Schiedamsesingel, bemerkt men paa goed aan.het gebouw, dat wc geheel links op beidé foto's zien. Het zal hoogstwaarschijnlijk het oudste als school- gebouwde pand zijn in Rotterdam, dat nog steeds voor het onderwijs dienst doet. Vroeger was het de Stadsarmenbe waarschool no 2, nu maakt het deel uit van de Openbare Montessori school voor Kleuters aan de Van Brakelstraat. De school is in 1856 gebouwd, maar. delen van het gebouw zijn al ouder. Aan het eind van de 18e eeuw stond hier de Siadsturfloods, welke ca 1850 niet meer gebru ik t werd. Het plan ontstond, de loods tot school verbouwen. De muren van de turflóods werden tot onder de ramen afgebroken, zodat een vrijwel geheel nieuw gebouw ont stond. Dc ontwerper van het schoolgebouw was de stadsarchi- LektRose. Bewaarscholen waren in 't mid- den der 19e eeuw nog vrij nieuwe instellingen. Voordien li ad men de z.g. matressenschooltjes, waar de kinderen, soms mot 20 of 30 op el kaar gepakt in een keldertje of bo venkamertje, werden bezig gehou den, Ca 1820 kwamen nieuwere ideeën over de opvoeding van klei ne kinderen uit het buitenland over, verkondigd door pedagogen als Pestolozzi, Salzman en Base dow. In Nederland ijverde o.a. de Maatschappij tot Nut van het Alge meen voor de nieuwe opvattingen. Er werden nu in verschillende plaatsen z^g. „kleine kinderschool tjes" opgericht, aanvankelijk vooral voor de middenklasse, maar later ook voor de armen. In Rotterdam werd een eerste poging gedaan, de toestand te ver beteren, door de meest geschikte schoolmatresscn aan te stellen als „kleinkinderschoolhouderessen". Een bordje met deze titel erop mochten ze op hun woningen aan- bx-engen. In 1836 werd hier de eer ste bewaarschool geopend. In een reglement van 1839 werd het doel Kijk: die school staat er nog Da Schiedamse singel nu. Het water is gedempt en de scheepvaart is vervangen door een druk rijverkeer. De.school en de meeste huizen van vroeger zijn er nog. De Schiedamse singel aan 't eind van de 19e eeuw. Links de Bewaarschool, rechts de schutting van het zwembad. ervan- omschreven als hoofdza kelijk van de ouders van dc zorg voor hunne kinderen, gedurende den schooltijd, te ontlasten, de l>g- chamclijke, zowel als de verstande lijke vermogens der kinderen aan vankelijk te ontwikkelen en boven al hunne jeugdigde haren, «aar hunne vatbaarheid. Christelijke be ginselen van zedelijkheid m te prenten." De kinderen, van 2 tot o jaar oud. werden over drie afdelin gen verdeeld. De schooltijden wa ren van 9 tol 12 cn van 2 tot 5 uur, in de winter tot 4 uur. Tussen de middag konden de kinderen, op school eten en de kleinsten moch ten 's middags op matrasjes slapen, 's Avonds was er nog breiles voor de meisjes. Aan het hoofd der school stond de hoofdonderwijzeres. Van haar zegt het reglement dat fey bij de school moet wonen en „in hare huishouding en klceding, zon der opschik, in ordelijkheid en reinheid uitmunten". Ook mogen de hoofdonderwijzeressen „noch in de school eenig naai- of breiwerk verrigten, geenc stoven gebruiken. Behalve vrij wonen verdiende ae hoofdonderwijzeres 500 per jaar. in 1874. Zij werd geassisteerd door een aantal hulponderwijzeressen met een salaris van ƒ00 tot ƒ300 per jaar en „aankwekclingen' die een beloning van ƒ30 a ƒ50 per jaar ontvingen. Deze meisjes kre gen om de week zelf nog les. De „rooster van werkzaamheden ver meldde spelen, oefeningen met tol en bal, vertellen en versjes leren, maar ook bijbelse geschiedenis, lei schrijven, leesonderwijs, getaiieer en woordontbinden. j.Wil men dan die hoogstens zesjarigen kleinen- reeds tot geleerden vormen, vraagt een brochureschrijver uit het midden der vorige eeuw, „Dat zij verre. Het opwekken van den weetlust, het oefenen der zintuigen en van de spraak, het bevorderen van opmerkzaamheid en nadenken en vooral het aankweken van zede lijk en godsdienstig gevoel staan, op den voorgrond.Ten bate van dit zedelijk gevoel werden de vers jes van Hieronymus< van Alpnen („Jantje zag eens pruimen hangen e.d.) en de leesboekjes van „ue brave Hendrik" als leerstof^ ge bruikt. Het leren moest overigens vooral spelend gebeuren. Het lees onderwijs werd bijv. gegeven iner behulp van houten kubussen, met op elk vlak een letter, waarmee woorden gevormd konden worden. Het schoolgebouw was verdeeld m een „leerschool" en een speelzaal. Spelen in de buitenlucht werd heel belangrijk gevonden. Het schooltje aan dc Schiedamse singel was geheel naar deze eisen ingericht. Er waren drie leslokalen en oen speellokaal en op de speel plaats buiten waren kastanjebomen n iet-bloeiende, dan kon je er geen kastanjes uitgooien 6eP1®™ „voor de lommer". Het was, zoais reeds gezegd, een bewaarschool voor de armen. Van 1874 tot 1898 was mej. M. do Ridder, later „me juffrouw' M. van den Bosch-ce Ridder, hoofdonderwijzeres aan ae Schiedamsesingel en woonde zij m de ambtswoning bij de school huis ongeveer in het midden °P a® foto's). Aan het begin, van naar loopbaan had zij 222. aan het eind 286 leerlingen bijna honderd per lokaal onder haar hoede, paar draagkracht betaalden de kinderen 8 cent, 4 cent of niets per week. In 1874 heette de school nog „Kosteloze bewaarschool", m i»®' was de status opgevijzeld tot uw van „Bewaarschool 2e klasse ue ontwikkeling heeft inmiddels me stilgestaan. De bedeling, die mensen verplichtte hun kinderen naar de armenscholen te sturen, vervangen door bijstand, die geen gunst meer is, maar een recht e» de ouders der leerlingen van de oe* waarschalen, nu kleuterscholen ge heten, worden geacht een verdun* beling van. de bestaande jaarlijkse bijdrage le kunnen opbrengen. u* nog in leven zijnde oud-leerlinge» van „mejuffrouw" Van den Boscn hebben heel wat meegemaakt. P. RATSMA

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1