moet zelf aan '71 deelnemen h Popfestival is voor elite-publiek I Loosdrechts Jazzfestival veelbelovend van start 1 m Pelser, Hamelberg;vanTÏI Co. KUNST Wedden Verwondering Magisch Niwamo onderzocht 'Kralingse Bos' Minister «dl acht slaan op hegrotings- prioriteiten adviseurs /I 1 Picasso boos praktijkdocent(e) le verplegende (m. of vr.) Elite Financieel tekort BEZORGERS(STERS) Een diploma AtheneumHBS of Gymnasium, Weet je eigenlijk wei wat dat waard rs? pagina 10 - woensdag 4 augustus 1911 R door JAAP BOLTEN Nu de tentoonstelling enige tijd aan de gang is wordt één ding wel duidelijk: Sonsbeek 71 komt de dingen niet pasklaar aan de drempel leggen. Er zijn een hoe veelheid projecten gerealiseerd die niet met zijn allen in 'n mooi te definiëren vakje passen. En ik geloof niet dat de organisatoren zélf zullen ontkennen dat er kwa litatief gezien wel eens een kneus je tussendoor loopt. Dat neemt evenwel niet weg dat er Grote Dingen te zien zijn, een kwalifi cering die niet alleen op het for maat slaat. Om ten volle profijt van de mani festatie te trekken moet de bezoeker zélf iets kunnen opbrengen. Voorzo ver hij nog met het idee rondloopt moet hij zien te vergeten dat "kunst genot" ik weet zo geen ander woord even makkelijk te verkrij gen is als een pak zeeppoeder dat fa brikanten ijverig en gewiekst binnen ieders handbereik brengen. Ook de behoefte eraan zou niet obligaat moe ten zijn. Ondanks de schijn van het tegendeel. tentoonstellingen zijn niet van de lucht kost het name lijk moeite om in wezenlijk kon takt met kunst te komen. Om de precaire balans te bereiken van wat zo- tref fend bewogen inzicht genoemd wordt Is gewoon training nodig, zoals elke kennis: of kunde niet uit de lucht komt vallen maar voorafgaande in- de Ja pan nor Matsuzawa. die óc vol gende tekst in de catalogus heeft la ten opnemen: „Precies op dit momcr.t waarop u deze zinnen leest, zit ik op het Seiizuliri Mert-icution Platform in een centraal gelegen hoogvlakte van Japan cn oefen rustig heel rustig as cese uit ten gunste van de ondergang der mensheid, terwijl jk mijn psi be zit Iaat nemen van u hier ter plaatse". Op het moment da', ik zoiets lees denk ik dan altijd „wedden dat hij op dit moment lekker thuis achter een kop koffie zit iu plaats van op zo'n tochtige hoogvlakte"; maar voel mij dan direct daarop zeer schuldig over zulke triviale vermoedens. Maar dan moet zo'n man ook maar niet zo bazig en hebberig zijn cat hij dc ondergang der mensheid wil cn zijn psi bezit wil laten nemen van mij. Dat zou je toch minstens even kunnen vragen, zowel onn dc mensheid als aan mij! JOZEF BEUYS ...naar mevr. v. d. Grinten. MATSUZAWA ...op hoogvlakte zitten. spanning vereist. Dat valt tegenwoor dig niet zo goed, maar is daarom niet minder waar. De Duitse kunstenaar Jozef Beuys heeft een combinatie van situaties en gebeurtenissen geschapen en biedt de ze aan ais zijn bijdrage aan Sonsbeek. 71. In de schuur van een boerderij in het Zeeuwse Vlake (met de trein naar lerseke, op het station fietsen huren, fietsen, naar Vlakc) kan men een. op de band opgenomen gesprek van Beuys met mevrouw van der Grinten beluisteren. Voor wat betreft de re latie van deze personen, de inhoud van het gesprek, het interieur van de schuur, het landschap onderweg en welke andere factoren men ook maar wil moet ieder zijn eigen ogen en oren de kost geven. Zeker is dat Beuys tot deze conceptie van dingen is gekomen door het volgen van een bepaalde koers, een koens die ook in zijn andere werk is .waar te nemen. Beuys ziet de wereld van dorpen, boerderijen, het land in een magisch perspectief. Zijn beleving daarvan is persoonlijk en intens en hij draagt deze over op de ontvankelijke toe schouwer door kleine ingrepen of zoals in dit geval alleen door het bijeenbedenken van de bovengenoem de situatie. Wie dat niet genoeg vindt zou kunnen bedenken dat een zeven tiende eeuwse meester als Adriaan van Oostade eigenlijk niet méér geeft: gesprekken, interieurs van boeren schuren, een stuk landschap. Van Os- tade heeft, net als zijn tijdgenoten, deze inhoud op linnen in olieverf weergegeven. Beuys heeft daar, we derom net als zijn tijdgenoten, andere technieken voor. Wie zeer veel waarde hecht aan het linnen, do olieverf, de kunst om hiermee handig om te gaan, moet vooral naar het Rijksmuseum blijven gaan. Wie het om de inhoud begonnen is is met Beuys' voorseiek- tic ten zeerste gebaat. Een heel ander project is dat van En zo is Sonsbeek 71 een mengsel van verwondering bij brenger de er varingen, dwingerige kleuters, schep pers van betekenisvolle vormen met massa, aarde of Situaties, modieuze doordravers, het absurde gedefinieerd en het definitief absurde. Het best' is om er zelf op af te gaan, een oor deel te vormen, daarop terug te ko men, of juist niet; in elk geval uw mening niet onder stoelen of banken steken in de discussicruimto of waar dan ook, te laten zien hoe het dan %vél moet, kortom.' deel tc nemen aan Sonsbeek 71 (door uw toedoen nog aan verandering onderhevig tot 15 augustus). Een taf roei van het popfestival in het Kralingse Bos. DEN HAAG, woensdag (ANP) „Om interesse'te kunnen opbren gen voor verschijnselen als pop festivals is een hoog opleidings niveau vereist. Van de bezoekers van het Holland Popfestival in het Kralingse Bos had 56 pxocent (geheel of gedeeltelijk) een mid delbare schoolopleiding gevolgd. De „werkende jeugd" was in Kra lingen slecht vertegenwoordigd. Slechts zes procent van de be zoekers had ten tijde van het fes tival geen baan en volgde ook geen opleiding. De festival-gan gers behoorden tot de maat schappelijk en politiek zeer ge- engageerden. Ruim een kwart van de bezoekers bracht drugs mee naar het festival." DEN HAAG, woensdag Minister Engels van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft de Raad voor de Kunst, reagerend op het ver wijt dat deze buitenspel was gezet, meegedeeld dat „ook bij het aan brengen. van eventueel noodzakelijk gebleken bezuinigingen ten opzichte van de aanvankelijk opgestelde con cept-begroting, zoveel mogelijk met de prioriteiten en andere wensen in het advies van de Raad voor de Kunst rekening wordt gehouden." De Raad voor de Kunst had, zoals gebruikelijk, al op 31 maart een be grotingsadvies voor de minister op gesteld, rekening houdend met een expanderend beleid. Toen, naar aan leiding van berichten over bezuini gingen, de Raad de minister vroeg contact op te nemen hierover, ant woordde de minister hiervoor geen tijd meer te hebben. De minister verklaart nu dat het niet normaal is tussentijds overleg te plegen, en dat hier onmogelijk uit kan worden ge concludeerd tot een „passeren van het wettelijk advieslichaam." De minister wijst het verwijt van de Raad dat „beslissingen op impro viserende en onzorgvuldige wijze tot stand gaan komen" met kracht van de hand „Zowel mijn ambtsvoor- gangster als ik zelf hebben onze ad viezen, respectievelijk beslissingen, met zorg genomen en daarbij zoveel mogelijk rekening trachten te hou den met de prioriteitsstelling in het begrotingsadvies van de Raad voor de Kunst." Be minister nodigt tenslotte de Raad uit voor een gesprek, half au gustus. Het ambitieus opgezette Internationale Jazzfestival Loosdrecht, waar gedurende deze hele week een aantal belangwekkende groepen optreedt, is gisteravond veelbelovend van start gegaan. Dat kwam vooral door het orkestrale vuurwerk, waarmee de verrassend goed op poten staande Festival Big Band onder leiding van Jerry van Rooyen de avond besloot. De met veel pep en precisie spelende trompetsectie van de Loosdrecht Festival Big Band: Cees Smal, Rolf Eric- soti, Rick Kiefer, Benny Bailey en Ack van Rooyen. NICE, woensdag (Reuter) Pablo Picasso heeft bij de rechtbank in Grosse een aanklacht ingediend te gen de dienst publieke werken van zijn woonplaats Mougïns bij Nice. De 89-jarige kunstenaar zei gisteren, dat zonder enige voorafgaande waar schuwing de weg voor zijn huis over een afstand van een kilometer was opgebroken en er twee meter diepe geulen waren gegraven, zodat hij zijn huis niet uit kon voor zijn dage lijkse wandeling, leefde als een ge vangene en geen vrienden kon ont vangen. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR BEJAARDEN VERZORGING AMSTERDAM Op korte termijn wordt ter assistentie van het hoofd opleiding gevraagd een in de rang van 1 e verplegende. De praktijkdocent(e) krijgt tot taak om in klein teamverband de opleiding van de leerling-ziekenverzorg(st)ers te verzorgen. Hierbij is behalve de vak technische kant ook de mentale vorming van groot belang. De begeleiding zal grotendeels plaatsvinden in het binnenkort te openen bejaardenoord het „Flevohuls" aan de Kramatweg Tevens wordt'ter versterking van de verpleegkundige staf gevraagd een met leidinggevend ©capaciteiten. Het bezit van het diploma ziekenverpleging A is vereist. Salariëring volgens de gemeentelijke rege'ingen. Voor inlichtingen kunt u 2ich wenden tot het Hoofd van de Verpleegafde- ling, Roetersstraat 2, Amsterdam, tel. 020-225955. Volledige sollicitaties onder no. V 3571 te richten aan de Directeur van de Dienst der Gemeentelijke Personeelsvoorziening. Jan Luijkenstraat 94, Am sterdam-Zuid. Dit achttien-mans orkest, dat spe ciaal voor deze gelegenheid was ge formeerd, bestond uit een aantal er varen Europese studio-musici plus enkele Amerikanen, onder wie trom pettist Benny Raily en altist Herb Geiler. In het verleden is al meerma len gebleken, dat het vormen van zo'n band een riskante zaak genoemd moet worden, omdat de musici maar enkele dagen de tijd hebben om in gespeeld te raken. Ruim anderhalf jaar geleden bij voorbeeld ging dezelfde Jerry van Rooyen in de Amsterdamse RAI met een soortgelijke formatie min of mri'r de pv-i in. Gisteravond heeft U I i.-.i gerevancheerd, want ondanks de ditmaal nog iets kortere voorbereidingsperiode had hij van dezeLoosdrechtee band een soepel lopende eenheid weden te maken, die bovendien in staat bleek moeilijke hindernissen met veel ver ve le nemen. Vooral het gave teamwerk van de vijf trompetten was een lust voor het oor, maar daarnaast onder andere ook de puntige manier waarop de saxsectie bepaalde passages inzette. Dc ritmegroep functioneerde goed, al hamerde drummer Tony Inzalaco het ritme er vaak wel erg nadrukkelijk Onder de over het algemeen rede lijk werk leverende solisten vielen vooral de ex-EIlinglon trompettist Rolf Ericson en Ackie van Rooyen op bugel op, die zich beiden fel en ad rem tegen de rest wisten af te zetten. De nadruk lag bij deze band wel duidelijk op het orkestwerk. In het bijzonder Jerry van Rooyen zelf had een paar gecompliceerde, maar goed in het gehoor liggende arrangemen ten geleverd met leuke tempowisse lingen en overgangen. Een nadeel van dit accentueren van het orkestrale element is, dat de so listen niet al te veel ruimte wordt gelatenhetgeen de spontaniteit niet ten goede komt. Daarom was het te leurstellend. maar misschien ook wel tekenend dat Van Rooyen zo afwij zend reageerde op pogingen van al tist Piet Noordijk om tijdens de toe gift een soort informele jam-session op gang te brengen. Zodat het orkest er uiteindelijk toch niet in slaagde om ondanks het briljante samenspel door de wat onpersoonlijke studio sfeer heen te breken. Eerder op de avond had het Theo Loevendie Consort zich gekweten van de enigszins ondankbare taak het festival moeten openen. Hoewel de band zich erg inspande, kwam de muziek niet van de grond en ont stond er een nogal kleurloze mengel moes van klanken. Eigenlijk zou er ook op zo'n festival een mogelijkheid tot herkansing moeten beslaan. Daarna zorgde de Amerikaanse zanger Jon Hendricks voor een aan genaam halfuurtje met zijn virtuoze vocals, die voor een belangrijk deel gebaseerd zijn op instrumentale soli van bekende plaatopnamen. Hen dricks was uitstekend op dreef in zijn versie van het bekende Round about midnight van Miles Davis. 's Middags was inmiddels hel jaar lijkse Jazz Concours begonnen onder het wakend oog van organisator Max van Praag, Voor deze muzikale strijd hebben zich meer dan 25 groepen aangemeld. Het Festival zelf, dat wordt georganiseerd door de NOS in samenwerking met de Vara, heeft vandaag onder andere een tenorenge vecht met Harry Verbeke en Hans Duller op het programma. Hoewel een deel van de avond rechtstreeks door dc radio wordt uitgezonden lijkt het beslist wel de moeite waard in de botenloods van Jachthaven Van Dijk te gaan luisteren. SIMON KORTEWEG Aldus enkele conclusies uit het on derzoek dat het Nederlands instituut voor maatschappelijk werk onder zoek (Nimawo) in Den Haag in juni 1970 heeft uitgevoerd tijdens het Holland Popfestival in het Kralingse Bos in Rotterdam. Het Nimawo heeft zijn rapport onlangs voltooid en uit gebracht aan de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. die opdracht voor het onder zoek had gegeven. Op het festival, waar naar schat ting Honderdduizend man aanwezig was, heeft het Nimawo 1101 Neder landers (744 mannen cn 357 vrou wen) ondervraagd en ook van 285 buitenlanders gegevens genoteerd. Dc gemiddelde leeftijd van de on dervraagden bedroeg 20 jaar. Op het festival waren twee keer zoveel jon gens als meisjes. De buitenlanders vormden 20 procent van het bczoe- kerstotaal. De popfestival ga nge rs vormden niet alleen een elite wat opfelding be treft. zo stelt het Nimawo. maar ook qua deelname aan culturele manifes taties. In de vier weken voor het fes tival bezocht meer dan de helft van hen een popconcert en een film, 40 procent een tentoonstelling en ruim eon kwart oen toneelopvoering. Het maatschappelijk en politiek engage ment van de bezoekers leidt het Ni mawo af uit het feit dat 39 procent in de maand voor het festival had deelgenomen aan maatschappijkriti sche discussies en 22 procent aan protestdemonstraties. Dc bezoekers waren volgens het onderzoek van het Nimawo vooral geïnteresseerd in ..muziekgenres die zelden of nooit op de hitparade voorkomen, een soort elite-pop die een beperkte selectie vormt uit het totale pop-spectrum". Een kwart van de bezoekers bracht drugs mee naar Kralingen, maar dit betekent niet dat slechts een kwart drugs gebruikte. Op hel terrein waren drugs in overvloed verkrijgbaar en velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt, stelt het Nimawo. Uit hel onderzoek is gebleken dat het festival goed is verlopen wat be treft hot programma, de organisatie en de hulpverlening, maar dat onvol doende aandacht was besteed aan drank- cn voedselprijzen, afvalver wijdering, terreinbeveiliging en be wegwijzering. Het Nimawo wijl een niet gering deel van hel financiële tekort van dc stichting Holland Pop Festival aan de hoge eisen van de gemeente Rotter dam. „De overheid zou geen winst moeten maken op culturele manifes taties, maar in dit geval heeft de ge meente Rotterdam een winst van 80.000 gemaakt. Bij vergelijkbare situaties vangt de overheid vaak ex ploitatietekorten op door subsidie tc verlenen," zegt het Nimawo. Het vervolgt: „De aanvraag om in 1971 opnieuw een popfestival le mo gen organiseren is door de gemeente Rotterdam afgewezen op grond van de onmogelijkheid om wel en orde op het terrein te handhaven. Dc juri dische inconsequenties die het ge volg zijn van het tolereren van han del in drugs waren ook vóór hel fes tival van 1970 te voorzien, zoals ook van de tevoren met de medische ge volgen is rekening gehouden. De ar gumenten die in Rotterdam worden gebruikt om een volgend festival al tc wijzen kunnen daarom niet als ge heel geloofwaardig worden be schouwd," aldus het Nimawo. Het Rotterdams Parool vraagt Leeftijd vanaf 15 jaar Aanmelden: Westblaak 9, Rotterdam-Centrum. Telefoon135430-155960-232114-286192. Wij dachten van niet! Je staat binnenkort voor een gewichtige keuze: een werkkring zoeken of verder studeren Jammer als je die keuze doet zonder alle mogelijkheden te kennen. Wist je bijvoorbeeld dat je als Accountancy-Student bij Pelser, Hamelberg. Van Til Co. werken en studeren perfect kunt com bineren? En dat je aanvangssalaris daarbij ai meteen hoger is dan bij veie andere richtingen die je met dat diploma kunt inslaan Zo is er heel wat méér dat je niet weet. Daar zou je eens rustig over moeten kunnen praten met iemand die dé wegen kent. Die alles weet van studie en studiebegeleiding inde praktijk van de Accountancy. Kortom... bel even voor'n afspraak: 010-23 59 40. De Heer de Munnik van ons kantoor in Rotterdam, Heemraadssïngel 141. arrangeert graag zo'n informatief gesprek ACCOUNTANTS Amsterdam - Arnhem - Breda - Brussel - Eindhoven - 's-Gravenhage - Haarlem Heerlen - 's-Hertogenbosch - Nijmegen - Rotterdam - VVeert,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 3