OOK STAYERS OP DE WIELERBAAN HARGA Belangstelling voor de kermis loopt terug EasnuBEJ Drenkeling bekijkt reddingspoging BERTUS DONKS VOORZITTER BOVAK: 'Kermisspul' in Sted. Museum TWEE JONGENS MET BOOTJE OMGESLAGEN OP KRALINGSE PLAS SPPi I - T Iftfe mm Vechtpartij in disco-bar BALANCEREN OP HET PIJNACKERPLEIN Opdracht voor bouw kademuren Maasvlakte Peking wijst Amerikaanse China-politiek voor VN af pagina 4 - donderdag 5 augustus 1971 SCHIEDAM, donderdag Zon- verreden tussen o.a. de kandi- dag 15 augustus worden op de daten van de amateurploeg voor "Wielerbaan Schiedam in het de wereldkampioenschappen, in sportpark Harga wedstrijden Varese (Italië) De eerste gangmaker op de wielerbaan Harga. De namen van de deelnemers wer den gistermiddag door de Renners club Schiedam vrijgegeven, Het zijn: Langkruls, T. Raayroakers, Klaas Balk, Piet Nieuwenhuis, Ben Ten Thiie, G. Fens, G. Kamper en.Naa- no Bakker, Hetomnium dat zij gaan maken zal bestaan uit twee maal een sprint serie, tweemaal finales van vier,' een punten- .en een aïvalwedstrijd en een handicapwedstrijd. Bovendien rijden Gorden Johnson (wereldkampioen), de Europese kampioen Leijn Loevestijn, Mount- ford en Simes. Zij zullen een sprintje trekken, een vliegende start maken en tweehonderd meter op.tijd rijden. De Koninklijke Nederlandse Wieier Unie heeft het afgelopen weekeinde de wielerbaan gekeurd en geschikt bevonden voor motoren; De stayers die van start gaan zijn: de Nederlandse kampioen B. Boom' achter.Walraven. Fred Niemeijer achter Stakenburg, Been achter Koek en Groenewegen achter de Graaf. Zij maken drie manches van tien kilometer. Buiten dit alles zijn esr nog inschrij vingen voor de gewone amateurs en nieuwelingen. Zij zullen, een afval- wedstrijd en een klassementswed strijd mogen rijden. Het bestuur van de Rennersclub Schiedam laat weten dat degenen met een gele begunftti- gerskaart serie B, gratis toegang hebben. De toegangsprijs is twee gulden. Bejaarden en kinderen beta len vijftig cent. Pogingen om de eerste competitie wedstrijd van SVV tegen Helmond- Sport éen dag te vervroegen ontmoet te tegenstand bij SW. Als reden werd opgegeven dat men het ritme van de ploeg niet wilde verstoren. „Met de palingkraampjes op het Broers vest, was de Scliie- (lanise kernvis veel gezelliger. Ik meen dat de kermis de laatste jaren wat de belangstelling be treft dan ook achteruitloopt.M Aan liet woord Bertus Donks, uchtendertig jaar oud, Schie dammer van geboorte en voor zitter van de Bond van Kermis- exploitanten (Bovak), De opbouw van zijn ringwerp- tent in de steek latend'vertelt Bertus zijn levensverhaal. ..Acht endertig jaar geleden werd ik geboren in de Willem Brouwer straat in de Gorze. Als achttien jarige knaap werkte ik in de scheepsbouw bij Wilton Fijen- oord. In mijn vrije tijd bokste ik in Rotterdam. Toen ik eens in Zwolle was, heb ik daar op de kermis gebokst. Drie weken later kwam dezelfde tent naar Schie dam.. Ze hebben mij hier toen opgezocht en gevraagd of ik in de ring wilde staan. Dat aanbod nam ik aan en later ben ik die tent zelf gaan exploiteren, Twee jaar geleden ben ik daar mee gestopt, omdat het te moeilijk -werd om goeie jongens aan te trek ken, Bovendien vond ik dat tweeën twintig jaar in de ring lang zat was. Nu heb, ik een ringemverptent. Maar ik zie alweer uit naar iets anders." Dit laatste ziet Bertus Donks als de nieuwe trendin het kermi3be- drijf. „Tegenwoordig wil iedereen die zijn tent langer dan drie jaar heeft een nieuwe kopen. Dat gaat. Bertus Donks vindt dat de gesloten gemeenschap die .het kermisvolk al tijd vormde duidelijk verleden tijd lis. „As de kermsi hier voorbij is", zegt hij „dan zwermen ze weer weg over heel Nederland." „Men benadert ons overal veel vriendelijker dan vroeger. Ook on derling zijn die veranderingen merk baar. Mij hebben ze bijvoorbeeld tot voorzitter van de Bond gekozen. Vroeger zouden ze nooit een „boer" (exploitant die niet kan hogen op enige generaties in het kermisbe- drijf) die functie gegeven hebben. De medewerking die de kermis van de Schiedamse politie geniet is verbluffend volgens Bertus Donks. „Gisteren werd het hele parkeerter rein waar de kermis op moet komen schoongeveegd. Auto's die ondanks hot parkeerverbod toch. op het ter rein stonden, heeft de politie zonder pardon weg laten slepen". De winter brengen de meeste ker misexploitanten door in' Apeldoorn. Daar worden de stands opgeknapt. Het is dan ook zaak om tijdig op de kermissen in te schrijven die het ko mende jaar gehouden gaan worden. De adressen staan vermeld in de „Kermisgids" hel vakblad van de Bovak, dat uitgegeven wordt door mr. Janvier. Dat de Schiedamse ker mis opengaat juist op het moment waarop de kinderen weer naar school moeten, vinden de meeste standhouders geen bezwaar. Willen de kinderen -financieel interessant worden, dan moeten ze toch verge zeld zijn van hun ouders, vinden ze. De Schiedamse kermis wordt za terdagmiddag om twee uur geopend. De kermis 'zal dan tot_ en met zater dag veertien augustus iedere dag van twee tot twaalf uur draaien. Voor zondag acht augustus gelden echter als openingstijden 's middags van een tot vijf ,uur en 'a avonds van half ze ven tot elf uur. f Hard werken aan de opbouw van de kermis in Kethel. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Zater dag gaat er In liet Stedelijk Museum op de Hoogstraat tentoonstelling „kermisspul" van start. De tentoon stelling geeft een overzicht van het verloop van de kermissen en jaar markten uit de dertiende eeuw tot aan onze hedendaagse kennis. „Kermisspul" omvat historische prenten, tekeningen, affiches en fo to's van de kermis in de loop der tij den. Bovendien worden er enige be wegende modellen van kermisaltrak- ties opgesteld. Als extra attractie voor de kinderen werd door de tech nische dienst van het Museum een draaimolen vervaardigd, Gedurende de tentoonstelling zal regelmatig een dia-serie gedraaid worden uit de col lectie van Ch. A. Poll (Schiedams arts), die een studie van de kermis- geschiedenis heeft gemaakt. In het kader van het weekendfilm programma worden in de aula van het Museum de volgende films ver toond: Kockijn een kermiskroniek, een film van Rein Bloem met flitsen uit een bonte kermiswereld. Deze film draait vrijdagavond om half ne gen, zaterdag en zondag om drie uur 's middags. Volgende week worden Kermesse Fantastique en xnaskerage van Max Haag vertoond. Op do opening van de -tentoonstelling „Kermisspuf' za terdag om half vier zal het kleine ta felorgel bespeeld worden. De toe gang tot het Museum is gratis. AMSTERDAM, donderdag De 30-jarige Marokkaan Siae Allal Has san fs gisteren h(| het station Slo- 'terdijk overreden door .de trein HaarlemAmsterdam. Hij moet op slag dood zijn geweest. Het ongeluk gebeurde vanmorgen omstreeks half zeven bij de spoorweg overgang. De Marokkaan zou dc neergelaten, halve spoorbomen heb ben genegeerd en vlak voor de aan stormende trein zijn overgestoken. Politie en brandweerduikers zochten gistermiddag op de Kra- lingse rias naar een drenkeling die rillend op de kant zat te kijkeu hoe men hem probeerde te redden. Het was de 12-jarige Freddie Beek man die samen met zijn vriendje Wim Donk (11) in het wa*er terecht waa gekomen toen hun rubberboot je was omgeslagen. Een badmeester had het omgesla gen bootje gezien en alarmeerde de politie. Duikersploeg van de brand weer, GG en, GD en politie snelden naar de K-ralihgse Plas. De politievlet pikte Wim op uit het water. Freddie bleef, echter' zoek. Brandweerduikers zochten totdat een van de redders de jon gen in de gaten kreeg. Hij zat op een eilandje, waar hij was heenge- zwommen. De jongens kregen een deken om zich heen en werden meegenomen naar het bureau, waar zij in een arrestantencel een beetje op ver haal mochten komen. Hun ouders kwamen hen enige tijd later afha len. W' W -KL vi 1 Él '1' SV» Rillend van de kou werden de jongens door de politie meegenomen. M* S"-?' iJj-Jü |2|»S m WAiM In een cel van het politiebureau konden de „schipbreukelingen" weer een beetje op verhaal komen. Na een gelukkig vergeefse speurtocht verlieten de duikers van de brandweer het water van de Kralingse Plas. NABEZORGING PAROOL Do afd. nabezorglng rs maandag t/m vrijdag be reikbaar lof 19,30 uur. 's Zaterdags var» 16.00 tot 18.00 uur. Telefoon 13.54.30. Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. Van onze correspondent) SCHIEDAM, donderdag Gister avond was i de Disco-bar „Oud Hol land" aan de Hoogstraat een vecht partij, waarbij de 24-jarige J. A. H, P. op het hoofdbureau van politie verdacht van mishandeling werd 00- gesloten. De vechtpartij ontstond toen in de bomvolle zaak ae 18-jarige A. M. uit Vlaardingen door P, met een bierglas in het gezicht geslagen werd. De Vlaardinger liep een slagaderlijke bloeding en snij wonden op. DEN HAAG, donderdag (ANP) Het Tweede-Kamerlid A. van der Spek (jisp) heeft minister De Koster van defensie schriftelijk gevraagd of het waar is dat de jager Friesland op of omstreeks 12 juli (al of niet tij dens dc begeleiding van de Stella Maris) een aanzienlijke hoeveelheid olieresten of dergelijk afval op de Noordzee heeft geloosd. De heer Van der Spek vraagt of de minister nauwkeurig aard en hoe veelheid van het geloosde materiaal kan meedelen en of het tot de nor male praktijk van marine vaartuigen behoort om hun afval op volle zee te lozen. Op het Pijnackerplein zijn gisteren vcor de jeugd van het Oude Noorden vaardigheidswedstrijden gehouden. De jongen op de foto verliest zijn evenwicht en „gaat af" voor de ogen van zijn vriendinnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. De direclie Gemeentewerken in Rotter dam heeft opdracht verstrekt tot de bouw van ruim 1GOO meter kademu ren op de Maasvlakte aan de hiertoe opgerichte „Konihhiatlc Maasvlak te," waarin deelneemt de N.V. Ne- derhorst te Gouda. Met dit werk is een bedrag van ruim 20 miljoen gul den gemoeid. In het voorjaar van 1973 moet het worden opgeleverd. Hel gaat om 890 meter kademuur aar* de noordzijde van de zuidelijke insteekhaven van het Beerkanaal en 733 meter kademuur aan de oostzijde van het nog aan te leggen verlengde Hartelkanaal. HONG KONG, donderdag (Reuter). DPI), Communistisch China heeft gisteren de nieuwe Amerikaanse politiek om Peking toe te laten tot de Verenigde Naties en levens natio nalistisch China lid van de Volkeren organisatie te laten blijven, in scher pe bewoordingen van de hand gewe zen. Het officiële persbureau Nieuw- China zei in een eerste commentaar op de verklaring van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken William Rogers, waarin deze politiek werd uiteengezet: „Het domme be drog van de „twee China's" 'waarvan het Amerikaanse imperialisme zich bedient is absoluut onwettig' en nut teloos". Volgens het persbureau gebruikt de Amerikaanse regering het twee China's-komplot om het herstel te blijven tegenwerken van de wettelij ke rechten van dc Volksrepubliek China in de VN. Daarmee blijven, de VS volgens Nieuw-China „de vijand van liet Chinese volk". „Er is maar één China en dat is de Volksrepu bliek", aldus het Chinese persbureau.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1