'Metaal moet vakbonden veel meer geld geven' 'HAARLEM KRIJGT HET DUURSTE ZIEKENHUIS' Sjeik Moedjib voor rechter Directeur André weigert gesprek Dennendal-staf GISCARD DANKT FRANSEN EN VERHOOGT PRIJS SiÈStS Niet pessimistisch Bedrijvenwerk Christelijke bond wenst apart minimum loon voor metaal Verzekering signaleert dagprijs van .115 tot 200 Nederlandse paters op Puerto Rico van functies ontheven GEZONKEN BOOT GEBORGEN UITNODIGINGNIET GEACCEPTEERD Trotse ouders van vijfling Raadsels rond bewusteloze broers in ziekenhuis Jongeman (20) vermist 'NOOIT DOOR ROOD'-ACTIE VAN VEILIG VERKEER Zwolse politie oiitiuimt jeugdcentrum Nederland verloor van Ierland Westduits record voor Walter Kitsch Burgerlijke stand pagina 4 - dinsdag 10 augustus 1971 R (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT, woensdag. „Bij de komende onderhandelingen over een nieuwe cao vcor de 250.000 werknemers in de grote metaal bedrijven zal met nadruk de werkgeversbijdrage aan de vakbonden aan de orde worden gesteld. Met die bijdrage moeten de georgani- seerden bevoordeeld worden omdat zij, door middel van een con tributie die nu al rond ICO per jaar bedraagt, hot vakbondswerk waar alle werknemers van profiteren mogelijk maken." „Het tientje per arbeider dat de bonden nu ontvangen van de grote metaalbedrijven is lang niet genoeg. Dat meet véél meer worden, een redelijk te achten percentage van de loonsom." Dit is dc mening: van de heer C. van Dijk, voorzitter van de 37.000 leden tellende metaalbond van het CNV. De heer Van Dijk wil overigei lat d 01 gens geen percentage noemen dat dooi de vakbonden redelijk geacht wordt. t,Bii Philips, cen bedrijf dat nog geen bijdrage aan de vakbon den gaf, zijn de besprekingen over een nieuwe cao op de werkgevers bijdrage afgesprongen. Wij vroegen daar eerst 0,5 procent en later cen bjdvage die in 'een 3-jarige cao zou oplopen van 0,1 tot 0,3 procent. Het is duidelijk," zo zegt de heer Van Dijk, „dat we bij de komende on derhandelingen over een cao voor de grote metaalbedrijven niet sterk van deze percentages kunnen af wijken." (Zoal3 bekend bood Phi lips een nominaal bedrag aan, 1,25 miljoen, wat neerkomt op 0,1 pro cent van de loonsom). Toch ziet de heer Van Dijk de komende cao-onderhandelingen „niet -zeer pessimistisch'' tegemoet. „De sfeer tussen de bonden en de werkgevers is een tijdje slecht ge-.' weest door de koppelbaas-affaire en de daarop volgende 400-bewe- gmg. De gemoederen zijn nu be daard en we hebben geen reden te veronderstellen dat het straks moeilijker dan ander3 zou zijn aan de onderhandelingstafel. Daarbij komt, dat_ ook de vakbeweging overtuigd is van de noodzaak om een bjjdrage te leveren aan de be strijding van de inflatie. Dat heeft onze bond duidelijk gemaakt in ons actieprogramma 1970-1973, dat heb ben nu onlangs ook de collega's van de metaalbond-NVV getoond door het „praatstuk" van drs. Vos waar in voorgesteld wordt meer aan dacht te gaan besteden aan andere zaken dan aan een reële loonstij ging." Overigens blijkt dat de metaal- bond van het CNV het rapport van drs. Vos al wel heeft ontvangen maar nog niet volledig heeft bestudeerd. „Wij vinden het zo'n belangrijk stuk, dat we het in handen hebben gegeven van enkele deskundigen die ons straks hun conclusies gaan voorleg gen. Nu al weten wij echter dat veel van de wensen die in het rapport ge noemd worden overeenkomen met die van ons. Wij streven bijvoorbeeld duidelijk naar een uitbreiding van de vakantie van 17 werkdagen (voor een metaalbewerker met een nor maal dienstrooster) tot 20 dagen, een verhoging van de vakantietoeslag van 0,4 procent tot 8 procent en een werktijdverkorting van 42,5 uur tot 40 uur per week. Do metaalbond van het CNV heeft volgens de heer Van Dijk nog een andere belangrijke wens: „We hebben er geen overwegende be zwaren tegen dat er straks weel een loonsverhoging komt die uitge drukt wordt in procenten in plaats van een vast geldbedrag^ waar door iedereen evenveel méér zou kunnen krijgen. Maar bij een pro centuele loonsverhoging moet er wèl iets gedaan worden ,aan do on derkant'. Dat wil zeggen: dan moet er voor de laagstbetaalden wel iets extra's gebeuren." .,In dit verband denken wij in de richting van een minimumloon dat hoger zal liggen dan het landelijke minimumloon. "Wij villen dus een egen metaalminimum. Aan deze wens tillen wij wel erg zwaar," ai- dus de heer Van Dijk. Tenslotte zal bij de cao-onder handelingen nog een ander heet hangijzer worden aangedragen: het bedrijvenwerk. Zoals bekend wil len de vakbonden meer invloed hebben op de gang van zaken binnen een onderneming en zien zij op dat gebied mogelijkheden door het aanstellen van een bedrijfscontact- man of een bedrijfseontacteommis- sie. die de belangen van de vak bondsleden binnen een onderne ming behartigt. „Zo'n bedrijfceon- tactman is niet alleen werkzaam in het belang van dc werknemers maar ook in dat van de werkge vers. Méér dan de ondernemings raad een orgaan dat er vaak niet in slaagt werkelijk contact te krij- VAN Dl vakbonds- bijdrage gen met de mensen in dc onderne ming zal een bedrijfscontactman of een bedrijf «contactcommissie moeten werken aan de verbetering van het arbeidsmilieu. Een onder nemingsraad' is er voor om naar vermogen bij te dragen, tot een zo goed mogelijk functioneren van de onderneming. Bij de vakbonden staat de mens centraal: wij willen door middel van het bedrijvenwerk de mensen (de vakbondsleden) la ten meedenken en meespreken over het beleid dat de bond denkt te voeren met betrekking tot hun ar beidssituatie in de onderneming." De heer Van Dijk is van mening dat de werkzaamheden van dc on dernemingsraad en de bedrijfscoa tactcommissie elkaar niet overlap pen. „De ondernemingsraad hoeft niet bang te zijn dat we onder zijn duiven gaan schüeten. Hot tegendeel kan het geval zijn: het bedrijven werk zal er toe kunnen leiden dat er een veelvuldiger en beter con tact ontstaat tussen onze onderne mingsraadsleden en onze leden in het bedrijf. Dat contact kan er toe leiden dat de ondernemingsraden beter op de hoogte komen van tal van situaties in de onderneming." 1 „Voor de ondernemer is er dan het voordeel dat juist doordat klachten worden doorgegeven spannings- haarden op tijd kunnen worden op gelost." Dc heer Van Dijk is ervan over tuigd dat de ondernemingen hoe langer hoe meer vertrouwd raken met het idee van het bedrijven werk door de vakbonden, „Ze be seffen tenslotte dat de bonden nu in feite óók al in het bedrijf wer ken. Het is niet zó'n grote stap om door middel van enkele faciliteiten dat werk wat inteer karakter te ge ven," aldus de voorzitter van de Christelijke Metaalbond. (Van cen onzer verslaggevers) SAN 3UAN, dinsdag (AP). Dc kerkelijke overheid op Puerto Rico heeft een aantal Nederlandse paters Dominicanen, die werkzaam waren in Puertoricaanse parochies, van hun functies ontheven. Er is door de twee bij de zaak be trokken bisschoppen niet bekend ge maakt waarom tot de schorsing, die ook een aantal Puertoricaanse pries ters heeft getroffen, is overgegaan, Een van de priesters vertelde: „Het is cen ideologische kwestie. Wij ver tegenwoordigen links en de kerk gaat gevaarlijk naar rechts." Twee Nederlandse Provinciaals van de Dominicanen, do paler drs E. van Waasberge en M, Vijverberg, zijn naar Puerto Rico gereisd om zich op de hoogte te stellen. (Van onze soc.-econ. redactie) LEIDEN, dinsdag Volgens de stichting „Het Zilveren Kruis", een van de grootste particuliere ziektekostenverzekeringen, wordt het nieuwe St. ElisaketliV Gasthuis in Haarlem liet duurste zieken huis in Nederland. Na voltooiing van denieuw bouw, kosten'/90 miljoen, zal de „kale verpleegprijs" per. dag in dat ziekenhuis variëren van 115 tot 200. „Het Zilveren Kruis" pleit in zijn jaarverslag voor snelle vérbetering .van het toezicht op ziekenhuisinvesterin gen. In het jaarverslag over 1970 schrijft de stichting, dat de nog al tijd stijgende kosten voor zieken- huisverpleglng in hoge mate beslis send zijn voor het niveau en de mate van de stijging van de ziektepremies. Meer dan tweederde van alle door de gleging en j special in ziekenhuizen verleend. De stichting betreurt het dat het stijgingstempo van de investerings kosten nog steeds niet afneemt. „At- RAWALPINDI, dinsdag (Reuter, UPI, AP) De Oostpakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman wordt morgen door een speciale militaire rechtbank berecht wegens ,het voeren van oorlog tegen Pa kistan. en andere vergrijpen'. Volgens een officiële verklaring krijgt de verdachte in het proces, dat achter gesloten deuren wordt gevoerd, 'de nodige gelegenheid zijn verdediging voor te bereiden en alle faci liteiten die de wet toestaat'. Sjeik Moedjiboer werd op 26 maart van dit jaar in Dacca ge arresteerd, nadat Pakistaanse mi litairen Oost-Pakistan waren binnengetrokken om een afschei dingsbeweging onder leiding van zijn Awami-Lïga neer te slaan. Hij werd later naar West-Paki stan overgebracht. De regering van de VS heeft haar De waterpolitie, brandweer met kraanwagen en motorspuit van Amsterdam zijn gisteravond ingeschakeld bij het bergen van een zeilboot met buiten boordmotor. De boot was onder de brug Oudezijds VoorburgwalGrimburg- wal in Amsterdam lek gestoten. De opvarenden konden vóór het scheepje zonk de wal bereiken. (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER, dinsdag -De heer W. André, verpleegkundig directeur van de afdeling Dennendal van de "Willem Arntsz Hoeve, is niet ingegaan op een uitnodiging van de staf van Dennendal om vanmorgen een aantal problemen rond de situatie op de afdeling te komen, bespreken. De heer André begint zijn werk zaamheden op de hoeve weer na een afwezigheid van ongeveer een half jaar. Hij werkt voorlopig slechts voor halve dagen. Op zijn verzoek heeft het interimbestuur van de Wil lem Arntszstichting hem een kamer toegewezen in het hoofdgebouw van de Hoeve om zich te oriënteren op zijn taak. Volgens de heer P. Hes- De ouders van de Poolse vijfling, Leokadia en Bronislaw Rychert, poseren trots bij hun kinderschaar. De vijfling werd onlangs uit het ziekenhuis in Gdansk ontslagen en mocht voor het eerst buiten komen. sing, lid van het interimbestuur, is de heer André volgens de controle rend geneesheer slechts vijftig per cent arbeidsgeschikt. In brieven aan de heer André en het interimbestuur geeft de staf van Dennendal er blijk van het niet met deze gang van zaken eens te zijn. „Als je weer oan het werk wilt gaan, zul je naar Deimendal moeien ko men". staat in de brief aan de heer Andre. Communicatie In de brief aan het interimbestuur wordt de vroes uitgesproken dat de normale communicatiekanalen en werkverhoudingen kunnen worden vestoord als de heer André vanuit het hoofdgebouw van de W. A. Hoe ve werk van Dennendal naar zich toe zou trekken. „Het werk van een directeur van Dennendal ligt binnen Dennendal at moet geschieden van uit Dennendal", zegt de staf in de brief. De heer André heeft de staf van morgen schriftelijk laten weten dat hij met aan de voorgestelde bespre king wenste deel te netnen. (Van cen onzer verslaggevers) DELFT, dinsdag (ANP) In een Delfts ziekenhuis liggen sinds zater dagavond twee bewusteloze broers Van der Eist (36 en 20 jaar) uit Ptfn- ackcr. De politie heeft de jongens die avond zwaar gewond gevonden in een droge sloot langs de Noord- cindse weg in Ptfnacker. Men neemt aan dat de jongens met een knuppel of een ander hard voor werp zijn geslagen. Bij de jongens werd een jachtgeweer gevonden, dat van een van hen is. De politic vond de jongens, nadat een telefoontje was binnengekomen van een nog onbekende man die meedeelde dat er in de omgeving van de Noor dei ndse weg werd ge stroopt. De 20-jarige kantoorbediende Par- manan Bachoe (roepnaam Chander) uit Den Haag wordt sinds 1 augus tus vermist De jongeman verliet die dag in overspannen toestand zijn woning. De politie vreest dat een ongeluk is gebeurd. DEN HAAG, dinsdag (ANP) - Veilig Verkeer Nederland gaat half augustus onder het motto „Nooit door rood" de strijd aanbinden tegen, het door rood licht rijden. Steeds meer fietsers maken zich blijkens gehouden steekproeven hier aan schuldig. De actie zal worden gevolgd door verscherpt politieoptreden in het gehele land. Het opzettelijk negeren van verkeerslichten, waardoor het leven van andere weggebruikers in het bijzonder overstekende voetgangers als meest kwetsbare groep tn gevaar wordt gc- bracht, is naar de mening van VVN een misdadig vergrijp waartegen voortdurend met een krachtige hand moet worden op getreden. VVN pleit daarom voor inten siever gebruik van roodlieht-ca- mera's dlo wisselend geplaatst op allerlei kruispunten een pre ventieve werking hebben. Uit een proef, die de gemeentepoli- tie van Den Haag met wisselen de roodlicht-camera's beeft ge nomen, blijkt dat in ecu maand tijd ruim 400 overtredingen worden geregistreerd. Het tijdstip van de actie „Nooit door rood" valt samen met het begin van het nieuwe schooljaar. Veilig Verkeer wijst bezorgdheid geuit over hot besluit van de Pakistaanse regering sjeik Moedjiboer te berechten. Naast over wegingen uit menselijkheid Is Wash ington ook ongerust over de uit werking, die cen „summier" proces op de mogelijkheid van een vreedza me oplossing van het vraagstuk Oost-Pakistan zal hebben. Gromyko De Russische minister van buiten landse zaker», Andrej Gromyko, heeft vandaag gezegd „geen plan nen" te hebben voor een bezoek oan Pakistan. Gromyko zei van de Pakis taanse regering geen uitnodiging voor een bezoek te hebben ontvangen dm te spreken over het vriendschaps verdrag tussen de Sowjet-Unie en India, dat hij gisteren heeft onderte kend. leen al tijdens de parlementaire be handeling van het wetsontwerp Zie- kenhuiabouw, onlangs door beide Kamers aanvaard, is driekwart, mil jard gulden aan de bouw en inrich ting van ziekenhuizen besteed", zo schrijft Het Zilveren Kruis. Geen eigen risico Uit het jaarverslag van de stich ting blijkt verder, dat zij voorlopig niet zal overgaan tot de invoering van een eigen risico voor de verze kerden. „De invoering van een eigen risico uit con currentie-o verwegingen kan voor het verzekeringsbedrijf heel doelmatig zijn", zo schrijft dc stichting, „maar met sociale overwe gingen of efficiency-verbetering heeft het, anders dan als wensdroom of misplaatst argument, weinig of niets te maken". De stichting meent dat er slechts weinig patiënten zijn die zich niet beheersen bij hun „consumptie", zij stelt dat de patiënt geen invloed heeft op de allerbelangrijkste kos-. ienpost. de ziekenhuistarieven, en vindt dat het invoeren van een eigen risico de „solidaritcitsschroef terug draait". (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE, dinsdag, De Zwolse politie heeft gisteravond zestig jon geren (onder wie twintig Zulthuoluk- kp.rs) uit het undergroundcentrum „Theehuis De Zot" gehaald, die daar eert felle vechtpartij hadden gehou den. Een buurman had de politie gea larmeerd. aio snel ter plaatse was. Een woordvoerder van de politic zei vanmorgen, dal er „niet zoveel aan de hand was"; Dc politie had alle aanwezigen „voor dc zekerheid" meegenomen naar het bureau. Een aantal Nederlandse en buitenlande jongelui kreeg een proces-ver baal omdat zij verdovende middelen bij zich hadden of zonder voldoende middelen van bestaan in ons land waren. De Zuidmolukse jongeren mochten allemaal zonder meer naar huis. Het gevecht ontstond tussen drie Zuidmolukkers en bewoners/bezoe kers van het theehuis over een paar flesjes cola, die in een bioscoop ge stolen zouden zijn. De drie Zuidmo lukkers haalden later versterking van andere Zuidmolukse jongelui die op de kermis in Zwolle waren. (Van onze correspondent) PARIJS, dinsdag. „Dankzij het werk van de Fransen, heeft Frankrijk al zijn schulden kun nen terugbetalen Deze wat gezwollen tekst staat in een paginagrote adver tentie, die bet Franse ministerie van economie en financiën giste ren in de dagbladen heeft laten verschynen. Onder de afbeel ding van dc nationale munteen heid, wordt een becijferde ver gelijking getrokken tussen de si tuatie van de Franse reserves in goud en deviezen op 1 augustus 1969 (vlak voor de devaluatie) en 1 augustus van dit jaar. Deze zomer bezit Frankrijk ruim S6 miljard, zo verzekert de adver tentie, twteo jaar geleden niet meer dan een dikke $1 miljard. Nadat gisteravond op de Fran se televisie door een expert was uitgelegd waarom het zo slecht gaat met de dollar, hield de pre sentator de advertentie voor dc camera en merkte geruststellend op dat de minister had laten we ten dat het „daarentegen goed gaat met de franc", De Franse publieke opinie be ziet do moeilijkheden van de dollar ongetwijfeld met een ze ker leedvermaak, maar voor het ministerie van financiën Is voor al de psychologische uitwerking van dat zinnetje „dankzij het werk van dc Fransenvan belang. Valéry Giscard d'Es- taing, de man op financiën, her haalt voortdurend dat werkne mers en werkgevers gediscipli neerd moeten zijn. In de prak tijk is een dergelijke oproep vooral voor dc vakbonden be doeld. Als iedereen nu maar z'n looneisen matigt en haul werkt, gaat het met de franc een stuk beter dnn met de dollar, lijkt dc advertentie te willen zeggen. Het ministerie van financiën heeft overigens eind_ vorige, week ook al aan de prijs-alarm- bel getrokken en verklaarde toen zelf het goede voorbeeld te zullen geven wat de beperking, van prijsverhogingen betreft. Gisterochtend echter, op het mo ment dat de Fransen die indruk wekkende advertentiepagina on der ogen kregen, werd op bet ministerie van transport bekend, dat de metro-, bus- en voorstads- treinkaartjes met gemiddeld 15 procent zullen worden verhoogd met ingang van 20 augustus. DUBLIN, dinsdag (ANP) Het Nederlandse criekotelftal heeft giste ren in Dublin de wedstrijd tegen Ier land met 138 runs verloren. De scores waren: Ierland: 215 voor 9 gesloten en 156 all out, Nederland: 151 all out en 82 all out. WATTENSCHEID, climsdag (ANP) Tijdens de Westduitse zwenxkam- pioenschappen in Wattenscheid heeft Walter Kusch uit Bochum het natio nale record 100 meter schoolslag ge bracht op 1 min. en 7,1 seconden. Kusch verbeterde zijn oude record met een halve seconde. PRONK De uitslagen zijn: Heren: 400 meter wis selslag persoonlijk: 1 Wolfgang Hlllemeyer 4.5Ö.2, 2. Reinltarci Merkel 5.08.0, 10fl meter schoolslag: I Walter Kusch 1.07.1 (nieuw Duits record), 2 Betz 1.07.7 3 Klees 1.08.B. Dames. 400 meter wisselslag persoonlijk! 1 Uta Schuetz 4.45.7. 2 Ursula Roomer 4.54,8, 3 Inge Eieh 4.58 9. A. L. Hermans chirurg Praktijk hervat. HOOGVLIET. Geboren: M. van der Nol-Groenendijk, d. e. N. Bijlevela-Krijger, z. ROTTERDAM. Geboren; G. M. MenUnk-Hulspns, z.: A. M. M, Heljboer-Bol, z.; J. Luck-Roomer, d.j C. Nugte- ren-Bruggink, z.; J. Gatego Slxto-Castro Arear», W, Kot- stmbos-Dautort, d.; M. G. Pal- the-Wbssel, d.; A. J. C. Pe ters-Snoek, z.: M. van den Brlnk-Schwcltzer, z.j S. Ie Comte-seegcrs, d.: J. S. Groe nendijk-Van der Torro, 2 z,; L. C. A. Vlsscr-YVouda, z.; T. Amano-Outuka, d,; A. H. van der Zwet-Borsboom, z.; L. J. S. Schroen-Drulf, d.; W. M. Krom-De Geus, z.; E. A. J. Jutte-Van Zundert, d.; G. E. Dovllee-Engelacr. z.; C. C, At. Q. KauUngirekB-Hofifmcl, z.; G. Baenen-Laport, d.; E. R. H, den Boef-Vorgauwe, z.: C. A. vnn Hengel-Schtlt, d.; J. Ven- te-Koster, d.: 3; M. an Hen- gel-Walenboer, z.; A. Bus- seher-De Groot, d.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1