Bewijs dat foto meer is dan een mooi plaatje SCHIEDAM msssrn Beeldende kunst in Riinmond T BOOTJE VAART WEER mmm Containers per hoot naar USSR goedkoper Dr A. J. Hendriks buitengewoon lector NEII RIJKEN LANGE SNEL EEK TAXI Twee kinderen bij spelen aangereden Marokkaan in Amstelveen stierf Hermandad met 'koor in Doelen' natuurlijke dood „Twee is te veel" in Hofpleintheater Kid Brothers langer in de Schouwburg Lezingen over containers Rotterdamse beeldjes naar Amerika Nabezorging Parool EXPOSITIE won dinsdag 10 augustus 1971 - pagina 5 van de boerderij. Er zou een hoekje kunnen komen voor keukenkruiden, die èen kind zelf nooit zou planten. Of een terreintje met bessensoorten. Ew honkje,rh:-l graansoorten ,en een mil bloïicrn van een wat afwijken de soort. Van de bestaande fruitbo men zouden de slechte exemplaren verwijderd kunnen worden en ver vangen door bv. de moerbei, de per zik, enz. De kinderen zouden dit ei gen parkje, dan zelf kunnen verzor gen en daarbij ook aandacht geven aan de vogels. De omgeving van de boerderij Landvreugd en van de schooltuinen wordt uiteraard met groen aange kleed met bomen, heesters en bloem planten. Er komen tegelpaden, zit banken en trappetjes naar het water van de singel. Achter de boerderij is ruimte gereserveerd voor een terras ol anders een rozarium. Om een indruk tegeven van -de omvang van het werk dat door de Plantsoenendienst moet worden ver zet, kan vermeld dat in het plantsei zoen 2971-1972 284 bcwnen nieuw moeten worden geplant en daarnaast nog een ruim 6500 bloemplanten, heesters, enz. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Pakhoed NV, partner en agent in Nederland voor Jeuro Container Line, heeft haar tarieven voor het vervoer van containers naar Japan via de Trans- siberische spoorweg verlaagd. In plaats van transport per spoor via Polen naar de Pools-Russische grens worden de in Nederland aangeboden containers nu naar Leningrad ver scheept met wekelijkse diensten van de Baltic Steamship Company. Vandaar worden ze per spoor naar Nachodka aan de Siberische Pacific- kust verstuurd. Op de totale trans- portduur van 30 tot 35 dagen maakt deze verandering niets uit. De ver voerskosten per schip naar Lenin grad zijn 5 tot 10 procent lager in vergelijking met de „droge route" via Polen. Sinds gisteren vertrekt viermaal daags een bootje van de Spldo vanaf de jïrikerVeerdam op Katerrdrecht naar de Veerhaven. Daarmee hebben de huismoeders en de bejaarden van Katendrecht hun begeerde verbinding met het park en de stad. Bij de Spldo schat men dat gisteren tweehonderd enkele reizen zijn verkocht. (ADV ERTEN T i fi) Belgische huizen van Dusseljee en Van Toorn. gaat het de kant van liet object uit. Dusseljee en Van Toorn zullen bij het publiek misschien de show- wel stelen, omdat iedere Hollander wel een zwak plekje in z'n liart heeft voor de Belgische woning bouw. Als was het maar om op die manier zijn ei gen kitschbehoefte bevredigd te zien. Deze twee hebben samen een. prachtcoliectie bij elkaar geschoten. Huizen zowel als foto's. Registra tie stond dus voorop. Toch is het medium fotografie ook knap gebruikt. Er is goed gebruik gemaakt van de grijstonen en ook het laten meespelen van het randje zwart rond iedere foto is een essentieel beel dend element. Denkt u ze maar eens zonder randje. Tenslotte de Schiedammer Van Soest. Zijn deel name is evenals die van Van Kempen een de buut. Hij toont een serie dia's onder de titel „struk- turen en situaties." In de weergave van die situaties en strukturen bewijst hij dat fotograferen een. kwestie van zien is. Dat daarnaast zijn dia's ook technisch voortreffelijk zijn. is dan. een extra plus, Het best is zijn werk ge typeerd met: oog voor het onooglijke. Buizen, aar de, zeildoek, kinderwagens en oud Ijzer zijn geen direkt voor de hand liggende onderwerpen. Je moet de dia's van Van Soest gezien hebben, om te weten, dat er toch wol wat mee te doen valt. UhQbtvasl wel eens van de Rosier piano gehoord. Bi] ons kunt u hem beluistaren. En de prijs zat u mee vallen. A ROTTERDAM, dinsdag. Md in laag van 1 september 1971 hebben curatoren der Nederlandse .Economi sche Hogeschool Dr. A. J. Hendriks benoemd tot buitengewoon, lector voor regionaal-, en sociaal-econo mise!) onderzoek in de faculteit der economische wetenschappen. Dr. A. J. Hendriks werd op 25 juli 1930 te Rotterdam geboren. Na het behalen van zijn doctoraal examen sociologisch-economische richting in 1954 aan de N.E.H, was hij na het vervullen van zijn militai re dienstplicht achtereenvolgens werkzaam als Secretaris Stichting !ot Ontwikkeling van de Noord-West Veluwe en als hoofd afdeling- regio naal onderzoek van de Stichting Het h'ederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam. Vanaf 1 oktober i960 tot de datum van zijn benoeming tot buitenge woon lector was hij mede als weten schappelijk hoofdmedewerker voor ruimtelijke economie verbonden aan de N.E.H. In juni 1964 proveei'de hij even eens aan de N.E.H. op een proef schrift getiteld „Regionale politiek op de Noord-West Veluwe". Van zijn hand zijn verschillende wetenschap pelijke publikaties verschenen o.a. „De financiering van de ruimtelijke ordening". „Bestrijding van de regio nale werkloosheid", „Een actueel on derzoek" in Bouw van 15, maart 1969 a.s- Foto's -van Van Kempen, Martens, Van Soest, Sweerinr, Van Toorn en Dasscljee. Expositiezaal „de Doelen", Kruisplein 40. Tot 23 aumstus. Afgezaagder en algemener medium dan de fotografie is, geloof ik, nauwelijks te bedenken. Iedereen heeft op zgn tijd wel eens een. foto gemaakt en een boxje gehanteerd. Reden, waarom velen menen een (kritische) me ning te mogen hebben. Reden ook, waarom ama teurs met beroepsmensen denken te kunnen wedij veren. maar werken zij ook onder dezelfde druk van liet moeten? Fotografie is vaak het terrein, waar gebrek aan visie weggekocht wordt met een nog duurdere ca mera en waar. dikwijls alleen maar smalend over andermans vermeende verkeerde brandpunts- instellïng of belichtingstijd gezanikt kan worden. God zij dank is fotografie gelukkig ook nog een kwestie van kijken. Van de dingen anders en nieuw zien of'je middels je camera bij de mensen betrok ken voelen. In „de Doelen" is momenteel werk van vijf (ei genlijk) zijn het er zes) fotografen te zien. Ze be wijze stuk voor stuk, dat een foto meer is dan het mooie plaatje. Sweering en Martens zijn daarbij duidelijk de mensen, die hun betrokkenheid op de maatschappij met hun camera onderstrepen. Beiden hebben al leen de mens Sweering vooral de jeugd. Martens de dropouts tot onderwerp van hun platen. (ADVFRTENTIE) KORTE LIJNBAAN 2S,ROTT£aOAM,TEL (010)119400 (Van een 'onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Twee kinderen zijn gisteren gewond toen zij plotseling de weg opliepen en werden geraakt door auto s. De vijf jarige Jenaro Castrineira werd op de Crooswijksestraat aangereden. Hij brak een been en. kreeg een seheur- wondje aan het hoofd. De zesjarige Ronald Dijkstra werd op de Span- gensokade door een auto gegrepen. Hij liep snij wonden aan het hoofd en ontvellingen over het hele lichaam op. HARRANIA „Wandtapijten uit Harr.mla»' Galerie Maas, Oudcdijk 159. Tot IS augustus. Om nog maar eens een afgezaagd cliché van stal te halen: wat je.vèr haalt is lekker. Het gaat echter volledig op voor de wandkleden die Wïrrt Voorrips, eigenaar van galerie „Maas" uit Egypte meebracht. Aanleiding voor dit bezoek zal ook voor "Voorrips .de tentoonstelling geweest zijn, die enkele jaren ge leden ïn het Schiedams museum, te zien was. Daar werden toen wandkleden'getoond uit Harrania, ge maakt door kinderen. AMERIKA Harrania is een dorp, twintig kilometer ten zui den yah Cairo. In dit landbouwdorp laat de Kopti- sche architect Ramses Wissa Wassef jonge Moslim kinderen in een soort commune aan wandkleden werken. Niet alleen spinnen en verven de kindèren de wol (soms voelen de kleden nog vettig aan), maar ook weven zé."' Opvallend daarbij is, dat de hele voorstelling .tot stand komt zonder hulp_ van een schetsje vooraf. Met gebruikmaking van'de gobelintechniek wordt draad voor draad zonder patroon ingelegd. Het re sultaat is verrassend, En figuratief. Figuratief on danks het feit, dat het Mohammedaanse geloof elke .voorstelling van mens of dier verbiedt. Die voorstellingen - meestal landschappen zitten compositorisch knap in elkaar en gemaakt met een knap gebruik van de kleur. Vooral iri de op alle kleden voorkomende boompartijen zitten prach tige variaties in groen. De kinderhand verraadt 2ich eigenlijk maar een enkele keer, zoals bij de dierekop, die een kwart slag gedraaid isom toch vooral maar te laten zién, dat het beest twéé ogen heeft. Beiden zochten het ook in Amerika voor hun fo to's. Ze leveren daardoor ongewild verrassend vergelijkingsmateriaal, omdat ze de kijker twee manieren van benadering van een en dezelfde maatschappij tonen. Sweering heeft gekozen voor een reportage over een tehuis voor weggelopen kinderen in New York; Judson House. Pas na er enkele maanden gewerkt te hebben en aldus voor de kinderen een volkomen acceptabele figuur geworden te zijn, durfde hij zijn toestel tevoorschijn te halen. In een reeks, dïe in de ogen. van menig amateur wel „slordig" zal zijn, geeft hij een voortreffelijk beeld van deze commune van weggelopen kinderen. De foto als technisch plaatje heeft niet vooropge staan. Belangrijker was voor hem, dat de foto's hun verhaat vertellen. En dat doen ze. Ook Martens werkte in Amerika. Zijn foto's van marcherende, rechtse jongeren organisaties, protest demonstraties tegen Vietnam, zijn portretten van vreedzame volgelingen van zowel Jezus als Boeddha geven een ander, maar even onthullend beeld van een veelzijdige maatschappij. Zijn. groot formaat fo to's hebben soms de kracht van een poster: Jesus saves! GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Abonnees buiten Rotterdam. Schiedam, kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, dinsdag De poli- tie-harmonïevereniging Hermandad zal op zaterdag 21 augustus in samenwerking met de Dutch Immi grant Society een concert geven in de grote zaal van De Doelen. Medewer king aan dit concert zal worden ver leend door het tachtig leden tellende Southern California Youth Chorals. Het koor maakt momenteel een tour nee door Europa. De toegangsprijs bedraagt ƒ5,-. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, dinsdag In het Hofpleintheater gaat zaterdagavond 14 augustus (20.15 uur) de Neder landse première van liet blijspel „Twee is te veel" („The owl and the pussycat") van Bill Manhoff. De Wee hoofdrollen worden vervuld door Hetty Verhoogt en "Will van Seist, de vertaling is van Alfred Plei ter, Paul Melton heeft de regie. „Twee is te veel" is een vrije pro- duktie van de Amsterdammer Hans Boskamp. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, dinsdag. De se rie voorstellingen van „The story ol eight dogs" door de Tokyo Kid Bro thers in de Rotterdamse Schouwburg is met twee dagen verlengd. De mu sical kan men nu nog gaan zien tot en met 19 augustus. AMSTELVEEN, dinsdag. De Marokkaan Abdeliazziz Ahmed El Menani, die donderdagavond na een onenigheid met een landgenoot dood wag aangtcroffen in het Amstelveen- se belastingkantoor, blijkt geen ge welddadige dood. te zijn gestorven. Dit is komen vast te staan bij de sec tie door dr J. Zcldenrust. Vijf collega's van. El Menani, die illegaal in ons land verbleven en evenals hij werkten bij een schoon maakbedrijf, zijn inmiddels het land uitgewezen. Twee andere Marokka nen, die na het gebeurde in het be lastingkantoor gevlucht waren, zijn nog steeds niet opgespoord. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. In het kader van de ontmoeting tussen Rot terdam en haar zustersteden Kobe (Japan) en Seattle (VS) wordt op 31 augustus en 1 september in het Hil ton Hotel een symposium gehouden. •Van Rotterdamse zijde zal jhr drs H. Ph. Boddaert, als adviseur van het Gemeentelijk Havenbedrijf, spreken over het vervoer en de op slag van gevaarlijke stoffen; de heer P. Meeusen zal in zijn inleiding over containerontwikkelingen tijdens en na de derde generatie cotainersche- pen een idee geven van mogelijke meuwe containerroutes die zowel goedkoper als korter zijn dan de oude; ir. J. van Dixhoorn, hoofd van de afdeling Havenmonden van Rijks waterstaat, spreekt over verkeersbe- goleiding en seheepsvaartbegeleiding ui havens en hun aanvoerroutes en de technische onderdirecteur van hel Havenbedrijf E. J. N. Spoke neemt hei onderwerp Milieubeheer voor zijn rekening. Over deze onderwer pen zal ook gesproken worden door experts uit Kobe en Seattle. De Japanse en Amerikaanse gasten zullen voor 'en na de symposiumda- gen oriëntatiebezoeken aan de haven afleggen. SITUATIES 5ij de andere exposanten staat niet de mens, maar de situatie ccntraa. Zij streven naar het sec ""T9S registreren van die situatie of het vervreemden er- - v --gn jEg6afflSSÉÉr,> van. Van Kempen bijvoorbeeld hanteert in zijnfo- •dSaBHBgHK to's bewust het grijs. Zijn onzorgvuldigheid in, af- w*||r §1 A .<-v' drukken. een. gruwel in menig vaktechnisch oog •a,a T geven zijn foto's waarschijnlijk juist het door hem gewenste effect van vervreemding. Met name in zijn serie „autowrakken in het land- schap" is hiervan, èn van de onscherpe instelling, Ml- -Vó' '■'.'-j-X heel knap gebruik gemaakt. A- - Ookhanleert hij een beetje het pop-element door HKJBbBBt -u 1-a v* zijn foto's heel precieus in zeer opzichtige lijstjes te zetten of door zijn foto's op een behangpapier*je te plakken. Hier verlaat hij eigenlijk de fotografie en Peter Martens, vrouw in rolstoel bij gokautomaat. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag In ver band met werkzaamheden is de Lan ge Hilleweg Oostzijde voor het ver keer afgesloten. Buslijn 66, richting Stieltjesplein., -wordt omgeleid. Tot de Veldstraat bij de Steveïs- weg wordt de normale route gere den, daarna rijden de bussen via de Strevelsweg naar het Sandelingen- plein, vervolgens via de Groene Hil- ledijk en de Hillevliet naar de Pol derlaan. Tijdelijk doet bus 6G de volgende halten aan: De halte van lijn "75, richting IJsselmonde op het Sande- lingenplem vóór de Groene Hilledijk en de halte van lijn 77, richting Ka tendrecht, op de Randweg bij de Beijerlandselaan. (ADVERTENTIE) De afd. nabezorging is maandag tfm vrijdag bereikbaar tot19.30 uur. *s Zaterdags van 16,00 tot 18.00 uur. Tel. 135430. Abonnees buiten Rotterdam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, dinsdag Het Rotterdamse Museum1 voor Land- en Volkenkunde zal een aantal voor werpen uit haar verzameling van de cultuur der Noonvest3cust~indianen in bruikleen afstaan aan een Ameri kaanse tentoonstelling over deze In dianen. Dit gebeurt op verzoek van Erna Gunther van het Amon Carter Museum te Fort Worth (Texas), die deze reizende expositie organiseert. Zij bezocht tijdens een reis door Europa ook Rotterdam en kwam on der de indrukyah de kleine, maar kwalitatief goede collectie der Noordwestkust-Indianen diehaar hier getoond werd. De bruikleen gave zal dertien voorwerpen tellen, waar onder het hierboven afgebeelde hou ten beeldje. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, dinsdag, —In 't Venster aan deGouvernestraat 129 wordt van 7 tot en met 31 augustus een tentoonstelling gehouden onder de titel „Ruimtelijk onderzoek". Deelnemende kunstenaars zijn Ben Admiraal, Hoger Carpentier, Louis Damen, Hans Hoeks, Hans Kooi, Wil- ma Kuil, Sjaak van Rhijri en Fred Tuinman, allen leerlingen van. de avond Academie te Botterdam, I LANGE WAARNEMING (17.30—8 uur de volgende dag); Apotheek Spanhoif, Goud- sesingel 59, tel. "124431; apotheek Lansberg, PïjnackerpleJn 3, tel. 243465; apotheek Vuylsteke, Sehledamseweg 5, iel; 233357; Van Son's Tuindorpapotheek, Groene Hille- 17M87>°'tGl' 19E8Ï9 <b'S-e-'192125h apotheek KORTE WAARNEMING 17130—21 uur) tel. 122782; apotheek Van tien Berg Vos, Statemveg Hid, tel. 245487; apotheek Schravesande, Engelseslraat 72, tel. 155518; Westerapotheek, N\v Binnenweg 143. tel. 302798. (b.g.g. 362122): apotheek Mars. Tel- dersweg 101. tel. 183538; Metro apofheek, Mij.nsherenlaan 15b, tct 271283.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2