m ER BROEIT IETS BIJ DE BRANDWEER. BERLIJNSE MUUR: DEMONSTRATIE EN PARADE :w: HÉ VESTIGING IN 1965 AANVRAAG IN 1967 Onverantwoorde risico's vóór zakelijke belangen? Waarom tijd verliezen in "zomaar een baan"? I- Economie Gevaarlijker ipagina 4 - zaterdag 14 augustus 1971 (Van een onzer verslaggevers) AMSERDAM, zaterdag. In Nederland zijn tal van bedrijven die ondanks het feit dat zij vallen onder de bepalingen van de Hinderwet niet beschikken over een vergunning volgens deze wet. Een van die bedrijven is Marbon iu het westelijk havengebied van Amsterdam, waar deze week acht mensen het leven verloren toen een metbuladiecn gevulde tank explodeerde. hygiënische aspecten van de Mar- bon-vestiging." Waren er een iaar en vier maan den nodig om te bekijken of Marbon gevaar opleverde voor het milieu? Het concept voor de Hinderwetver gunning ging immers paa op de dag van de rartip naar burgemeester Samkalden. - Wij:; hebben de vraag hoe het mogelijk is dat Marbon, dat zich reeds in 1965 in de hoofdstad ves tigde, al. die tijd zonder Hinder wetvergunning kon werken voor gelegd aan ir F. Bakker, hinder- wetëXpert Van de gemeente Am sterdam, en drs J. Cley, gemeen telijk milietihygiënicus. Wanneer heeft Marbon een Hin derwetvergunning aangevraagd? Ir Bakker:'„De eerste aanvraag kwam in 19Ö7, Die aanvraag beantwoordde Wel aart. onze eisen op het gebied van de vettigheid, maar gaf ons niet vol doende-gegevens over een eventueel te .verwachten vervuilingsgraad op hètbgebied - van water, lucht en bo dem,-waar voor wij ons ook'toon al ook al speelde de milieuhygiëne toen nog lang niet zo'n grote rol als tegen woordig interesseerden. Op 15 april 1970 kwam de tweede aanvraag vöoi' .eën vergunning. Met de gege vens die we tóen kregen zijn we hard aitn hét werk gegaan/' Rijkelijk laat Vestiging in. 1905, eerste aanvraag voor een vergunning in 1967. Was Marbon niet rijkelijk laat met die aanvrage? Ir Bakker: „Ze waren laat en wij hebben, dan ook wel meteen aan do bel getrokken. Maar aan de andere kant: zeker al een jaar voordat Mar bon hier kwam wisten we precies wat er zich in dat bedrijf afspeelde en -hoe het stond met de veiligheids voorzieningen. Marbön voldeed aan al onze veilig heidseisen, vanaf de eerste dag. Wij hadden er misschien wat harder ach- teraan moeten zitten, maar men moet niet vergeten dat het gemeentebe stuur van Amsterdam in dit soort za ken een rapportage van on2e kant eist die .geen enkel punt overslaat. Dat ié één geweldig werk en daar misten we In die'tijdeenvoudig de mankracht én voldoende deskundi gen yoor." Is het niet erg onjuist dat 20'n be drijf dén" toch normaal kan werken, zonder- een Hinderwetvergunning te bezitten? Drs Cley: „Dat is uiteraard onjuist Dat zou nu, 1971, ook niet meer kunnen gebeuren. Een be drijf behoort totaal te zijn doorge licht vóór het zich ergens vestigt. Daarom heeft die affaire met Frogil ook zo'n tijd gekost. Laat ik eerlijk zijn: zoals dat met Marbon is gegaan, dat kan niet meer en dat mag niet meer, ook!" MiHeukewiibt zijn Ir Bakker: „Men moei hier ook de kwestie van'het milieubewustzijn in betrekken. Zes jaar geleden hielden we ons ïanj* niet 20 intensief met za ken van milieuhygiëne bezig als nu. Men'was toen blij met iedere indus trievestiging en dat heeft misschien bij ons ook meegespeeld. Tegenwoor dig is het zo dat als een bedrijf zich 'ergens wtf vestigen er eerst door ie dereen over wordt gepraat. Er zijn discussies, allerlei deskundigen ko men er aan te pas en uiteindelijk, als ëen bedrijf zich ergens wil vestigen ér eerst door iedereen over wordt ge praat. Er zijn discussies, allerlei des kundigen komen er aan te pas en uit eindelijk, als iedereen zijn zegje heeft gezegd kan er gebouwd wor den. En hel is goed dat het nu zo gaat. Maar zes jaar terug was dat an ders. We keken-toen eerst naar vei ligheid, nou en op dat punt, nogmaals voldeed Marbon aan onze strenge ei- pen". Toen op 15 april 1970 de tweede aanvraag van een vergunning dooi' Marbon kwam, wat heeft de gemeen te toen gedaan? Ir Bakker: „In i960 kreeg mijn af deling hier eindelijk de versterking die we al zo lang nodig hadden: de heer' Cley 'die zich als chemicus met de zaken van het milieu kon gaan bezighouden. Met zijn komst zijnwc hurry "up gaan werken aan de milieu- Inspecteren Drs Cley: „Dat lijkt erg lang, maar u. moet niet vergeten dat we in die periode ook met Progil en. Mobil za ten. En dan: een.proces als bij Mar bon dat laat zich niet een, twee, drie verstaan. Als je een advies moet uit brengen over de milieuhygiënische aspecten van zo'n bedrijf dan moet je de boel ter plaatse inspecteren, alles en alles nagaan. Je moet in zo'n ge val een dossier op tafel brengen dat op alle punten compleet is en niet, ter wille van de haast een oneerlijk stuk. Het heeft mij inderdaad al die tijd gekost om, met ander werk mee gerekend, die zaak van Marbon rond te krijgen," Toen die milieuhygiënische aspec-. Drs J. Cley ten eenmaal bekeken waren, is er toen alle mogelijke spoed achter de Marbon-vergunning gezet? Ir Bakker: „Ik zei al, wc zijn hurry up gaan werken, en geheel volgens de richtlijnen die de wet stelt. Op 18 februari 1971 is er een openbare hoorzitting geweest. Van die zitting is, zoals de wet voorschrijft, proces verbaal opgemaakt. En verder hoeft het hele geval veertien dagen ter vi sie gelegen, zoals dat heet. Twéé mo gelijkheden dus voor een teder die klachten wenste in te dienen." Zijn er klachten gekomen? Ir Bakker: „Er kwamen/ drie schriftelijke bezwaren, alle drie van bedrijven in dc buurt van Marbon. Twee van die bedrijven vreesden eventuele vervuiling van Marbon en waren bang voor corrosie van hun materialen. Die bezwaren bleken niet steekhoudend. En toen dat achter de rug was kon de procedure tamelijk snel verder rollen. Ou 18 juni is de concept-vergunning Uier de deur uit gegaan. Twee instanties, het Rijksin stituut voor de Zuivering van Afval water en de Arbeidsinspectie haddon na inzage nog kleine bezworen, op 16 juli kregen wij het concept hier te rug. dc wijzigingen werden aange bracht en toen werd hier een vergis sing gemaakt; de papieren verdwe nen in een kast en kwamen er drie weken later pas weer uil. Toevallig .Dat betreuren we bijzonder, te meer omdat dit er toe leidde dat we de hele zaak pas op 10 augustus, de dag van dé ramp, ter afdoening aan b en w konden sturen. Ik besef terdege dat een boel mensen nu zullen vin den dat dat wel een beetje erg toe vallig is. Maar het is de waarheid." Een deel van Marbon is nu ver woest. Volgens de Hinderwet moet voor dat deel nu oen nieuwe Hinder wetvergunning worden afgegeven. Zal dat ook gebeuren? Ir F. Bakker Ir Bakker: „Ik heb geen reden om aan te nemen dat die vergunning niet verleend zal worden. Dat kan zelfs tamelijk snel omdat we nu zover zijn dat wé alle kanten van het proces by Marbon uit en te na kennen. Maar in die hieuwe vergunning zullen we na tuurlijk wel de lering toepassen die ook wij uit deze ramp hebben ge> trokken". Hoewel volgens brandweer commandant K. H. P. Baalj dc drie branden die zijn man schappen binnen 48 uur na de Marbon-ramp te venverken kregen een gunstige injectie waren voor het moreel van de troep, blijken in het korps an dere gevoelens te bestaan. Er heerst bij de Amsterdamse brandweer een gevoel van on behagen, dc emoties liggen hoog opgestapeld. Ondanks het spreekverbod dat de commandant tot nader order aan zijn manschappen heeft opgelegd was een lid van dc Amsterdamse brandweer bereid, zijn gevoelens en die van zijn collega's nader toe te lichten. Hierbij zijn verhaal, waarbij wij aantekenen dat de plaatsing niet betekent, dat wij liet in alle opzichten met deze brandweerman eens zijn. Aan eind-examinandi met ambities Niet iedereen kan ol wil accountant worden. Maar jonge, mensen met een "administratieve knobbel" en gevoel voor cijfers, zullen in dit vak veel voldoening vinden. Een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze! Prettig werk, dat je steeds konfronteert mei andere mensen on situaties. En op een groot kantoor als het onze bovendien de mogelijkheid door tijdelijke detachering buitenslands internationale'ervaring"cp të doen. Werk op inleltektueel niveau. Je studeert verder, terwijl je. al verdient (mei een gunstige kostenregeling). Je wordt iemand f Een laatste belangrijk punt: je promotics hangen niet af- van het "opschuiven" van anderen. Je kunt in het accountantsberoep nog carrière maken! Hel is de moeite waard in een gesprek méér informatie over het accountantsberoep te krijgen en zelf vragen te kunnen stellen! Na ontvangst van onderstaande ingevulde informatie-bon maken wij graag een afspraak. p Informatie-bon I !k wil graag een gesprek met u hebben. Wilt u mij laten weten wanneer dit kan? I Naam .v........-- I Straat I Plaats I Telefoon:.. De envelop (geen postzegel) ais volgt adresseren: Antwoordno. 3426 Amsterdam-c. VAN DIEN CO - ROTTERDAMHEEMR AAOSSINGEL 120.TE!.. 010 25 31 36/25 56 36 STADHUISPLEIN 30,TEL 1200 SI ..teeltijd:jr. ..Diploma: AMSTERDAM ARNHEM ilOlSWAPD BREOA ENSCHEDE •s-GRAVENHAGE GRONINGEN HENGELO VMERTOQENOOSCH HOOQEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM MtPPEL ROTTERDAM UTRECHT WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO ORANJESTAD (ARUBA» PHILIPSDURG (ST.MAARTEN) CARACAS [VENEZUELA] JETS over de Amsterdamse brandweer na Marbon -drie man schappen, onder wie' een brandmeester zijn einde dinsdag bun zenuwen «iet meer de bnus. Zij zijn opgenomen in zieken huizen. En gisteren schreef de vrouw van brandwacht Yscnboui buiten medeweten van baar man een spontane brief naar deze krant: „De brandweer moest bij volgende chernicnHenbrahd bet hele zootje laten voor wat bet is." Vijf leden van de Amsterdamse brandweer, kwamen om. bij de Marbon-ramp, ..,„op zo'n situatie heb je ais brandweerman geen vat"... Na een telefoontje met iJsenbout zegt één van diens collega's thuis: „Hij verwacht een uitbrander, en dót gebeurt. De commandant zal zeg gen, dat-je zijn vrouw beter in de hand. moet houden." Het is een ano niem gesprek,want de. bij het Am sterdamse korps, ruim aanwezige emotie mag ophoog bevel niet wor den uitgedragen naar de pers. Er geldt een spreekverbod en het korps heeft zijn mond te houden. De brandweerman, 42 jaar, waar van twintig bij de Amsterdamse .brandweer: „Er is duidelijk iets mts bij het korps. Er zit iets scheef na Marbon. De stemming Is geladen, emotioneel. Twee man van de Jan van Schaffclaar konden er niet meer tegen op eri aan de Frederikstraat Is een brandmeester ingestort. Hij moest per ambulance worden afge voerd. Het is te hopen dat een totale uitbarsting ln het korps uitblijft. Het zijn vooral de jbngcren die er mee zitten. Maar ook wij als ouderen met moer ervaring, meer in casseringsvermogen zien onszelf plots weer voluit geconfronteerd met de risico's van dit beroep. Je hebt als brandweerman geleerd te leven met de wetenschap dat er bij elk optre den slachtoffers kunnen vallen. Wij weten allemaal dat het voor een deel een kwestie van geluk is dat er in het verleden niet meer doden zijn geweest. En toch is een ramp als Marbon, de grootste die de Amsterdamse brandweer ooit in vre destijd heeft getroffen, anders. Nu pas dringt het volle besef tot je door, dat je op zo'n situatie als brand- door Peter Niehorster weerman geen vat hebt. Wat er ook mis gaat bij een chemisch bedrijf, je hebt het nooit in je macht. Mijn collega, brandmeester Riemen van der Zee, die dinsdag is omge komen, lachte mij altijd uit als ik dat zei. Hij kende Marbon als geen an der van ons, omdat bij er de bedrijfs brandweer heeft opgeleid. Hij wist allep van het. produktieprocev hü kende alle sloffen waarmee daar werd gewerkt en het hele bevetti-, gingssysteem. Het was safe, zei hij altijd. We gaan hem zaterdag be graven." „Het gaat hier", zegt deze brand weerman, „om een gewetensvraag, die heel diep gaat. De vraag of je het leven -van je mensen willens en wetens in de waagschaal mag stellen voor het redden van economische objecten. Je taak ais brandweerman is primair het redden van mensen en dieren en het voorkomen en be strijden van branden. Dat is je vak, en je doet het in het'volle besef, dat je zekere geva ren loopt. Dat accepteer je, je staat in dienst van de gemeenschap. Maar gaat dat ook zover, dat je onverant woorde risico's moet lopen ten be hoeve van zakelijke belangen? Als er inderdaad een ramp dreigt voor Amsterdam cn omgeving, ligt dat natuurlijk anders. Dan spring je er als brandweer in. Toch komt on vermijdelijk de vraag: Mag je che mische fabrieken a]g Marbon toela ten in een dichtbevolkte leefgemeen schap als Amsterdam? Als brandweerman zeg ik in volle overtuiging: Nee. Je kan dergelijke bedrijven slechts toleren. in een on bewoond "gebied, waar geen direct gevaar voor de omgeving bestaat. Maar waar vind je die ruimte in Nederland? Dat is de grote conflict situatie waarin wij verkeren. Ook wij als brandweer zien'dit als een geweldig probleem. Er wordt bij ons erg veel over gepraat. Het is nooit met zekerheid te voorspellen, hoe chemicaliën zich zullen gedra gen. Daarbij komt ook, dat je bij chemische bedrijven nooit precies op de hoogte bent van het produc tieproces, de wijze van verwerking. Praktisch is dat vrijwel onmogelijk, je bent volledig afhankelijk van dc aanwijzingen van de veiligheidsin specteur van zo'n bedrijf. Uit economische overwegingen hebben deze bedrijven natuurlijk groot belang bij optimale veilig heidsmaatregelen. Desondanks blijft al deze stoffen een reusachtig risico oploveren. Als de directeur van zo'n bedrijf kan zeggen: ik voldoe aan alle eisen, mijn bedrijf is volgens dc letter van de wet een veilig bedrijf, dan kan hij terecht vragen: wat wil je dan nog verder van me. Als fabricks- directeur heeft hy dan gelijk. n In Oost-Berlijn werd de tien de verjaardag van de Muur gevierd met een parade in een van de hoofdstraten van Oost-Berlijn, „Unter den Lin den". Hier defileert een een heid van de geüniformeerde arbeidersmjiitie, nawelijks te onderscheiden van „echte" militairen. Tweehonderd demonstranten hielden gisteren in West-Ber- lijn, op de tiende verjaardag van de Berlijnse Muur, een mars naar de Muur. Ze voer den borden met namen van bij hun vlucht omgekomen Oostduitsers, een doodskist die de Duitse eenheid meest symboliseren en borden met het opschrift „Nog is Duits land niet verloren" met zich mee. ■mm&a Het is ook mogelijk zonder veel problemen een bedrijf le beginnen, wordt de hinderwetvergunning ge weigerd, dan ga je in beroep bij .dc kroon. Én beslist die ook afwijzend dan breng je een paar kleine veran deringen aan in je bedrijf en doet opnieuw een verzoek tot ontheffing. Zo kan jo jaren doorgaan en ik ken gevallen hier in Amsterdam, waar dat is gebeurd. Gelukkig zijn dat en kelingen. In de meeste gevallen, krij gen we de volledige medewerking van de chemische vestigingen in Am sterdam. Tussen ons en Mobil en Shelle is bijvoorbeeld een goede samenwer king. Zo er iels zou gebeuren bij Shell, die aan de overkant van het IJ een researeh-laboratorium heeft», dan zouden wij ons onverwijld naar de aanwijzingen van de bedrijfs brandweer schikken. Er zijn daar explosie vrijs ruimten waar geen man van ons ooit naai- binnen zou gaan. Men is daar met stoffen bezig waac wij niets van weten. Waarom wij ook de gevaren onmogelijk kunnen peilen. 1 i Daarentegen wisten wij van Mar bon, dat er acryl is opgeslagen. Wij weten ook dat als dat vrijkomt cr een dodelijke situatie kan ontstaan. Het heeft dezelfde werking als mos terdgas dat de Duitsers in de Eerste Wereldoorlog gebruikten. Hij zegt don: „Vergeleken met een aantal jaren geleden is ons werk veel gevaarlijker geworden. Vroeger was één van de grootste gevaren het vrijkomen van koolmo- noxyde. Vandaag de dag heb je ook bij de eenvoudigste brand rekening te houden mei de chemische reac ties van de vele kunststoffen die in de woningbouw en ook bij de in richting worden gebruikt. Maar dat zijn risico's die je accepteert in dienst van de gemeenschap. Zijn vrouw zegt: „Ik ben sinds dinsdag werkelijk bang".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1