met Tiepolo li Kunstmarkt Bergen Lfj.JBk. te Sast in Amster damse Bijenkorf Jè w KUNST a vs Luns op zijn praatstoel I-FL plillüiïl tl Prof. dr Zijlstra in Hier en Nu Meesters Over hele wereld half miljoen nieuwe boeken per jaar James Mason getrouwd met Clarissa ICaye Adamo komt in Rotterdam en Den Haag zingen Tilbui'gse schouwburg haalt Hamburgse opera in huis Zwevend -é FILMACTRICE BETTE DAVIS WIL SCHADEVERGOEDING BELANGRIJK INSTITUUT RHETORICA Eerherstel voor Poolse schrijver Jacienica ^pagina 4. maandag 23 augustus 1971 1 -Njr.w- -"3 ..„pst Bill ■B§|| De Nlpkow-schijf? de jaarlijkse onderscheiding voor dé tv-persoonlijkheïd van het afgelopen winterseizoen, is voor dè .ty-winter '70-71 toegekend aan Koos Postema. Tijdens de Firato die volgende maand in de Amsterdamse RAI wordt gehouden zal de Nipkow-schijf namens de jury van tv-crlticï aan Koos Postema worden uitgereikt De 39-jarige VARA-man heeft zich volgens de jury vooral onderscheiden met zijn programma Een klein uur U. "Erg fijn",;zegt Postema, "vooral als je naar de lijst voorgangers kijkt". Eerdere Nipkow-winnaars zijn o.a. Dlmitrï Fren- >kel Frank, Bob Rooyens, Piet Kaart en Erik.de Vries. EEN. van- de belangwekkendste tv-programma's' van het afgelo pen weekeinde was de discussie on der, leiding van W. L. Brugsma over het gewénst of ongewenst van het komende bezoek van de koningin aan Indonesië. Belangwekkend, niet door de mini-bij di agen van dr Bruins Slot of prof. W. Brand, ook niet door het aandeel van Groene- redacteur Wouter Gortzak, die in dit milieu volledig werd: overspeeld en zich tenslotte bepaalde tot mok kend kijken; maar door Bep Vuyk, in dit milieu kenster van Indonesië bij uitstek en onze voormalige mi nister mr Luns. Op zeker moment haalde Bep Vuyk, die toen in Indonesië woon- de, herinneringen op aan de Neder lands-Indonesische conferentie in Genéve in 1954. Zij kende de In donesische delegatieleden persoon lijk, wat aan Luns de reactie ont lokte dat dat nu toch wel allemach tig aardig was, want, wist mevrouw Vuyk wel, dat hij toen de leider van de Nederlandse delegatie was geweest. Ja, antwoordde zij, dat herinner ik me bliksems goed, want door u zijn. die onderhandelingen toen mislukt. Deze repliek leidde tot een apolo gie van Luns, .in de geest van „nu kan wel worden verteld dat..." Maar omdat mevrouw Vuyk zich van een weerwoord onthield en mede omdat de afwijzing door In donesië van het, volgens Luns, zeer genereuze Nederlandse aanbod, pas- Ie in de stijl van Soekarno's poli tiek van confrontatie, leek het dat Luns een steekhoudend verhaal hield. Dit hoofdstuk van het tv-gesprek reduceerde de discussie over. het koninklijk bezoek tot randwerk. Men bleek er in de grootst mogelij ke meerderheid voor, of althans niet tegen te zijn; ook mevrouw Vuyk niet. Zij Indonesisch staatsburger stelde dat er in de regering van haar land nu een aan tal capabeler ministers zit, dan in het bewind van Soekarno. Capabeler lot wat, kun je je dan weer afvragen naar aanleiding van de derde en laatste Indonesië-docu- mentaire van Aad van den Heuvel, De Indonesische hoogleraar Sarbini Soermawinata uitte scherpe kritiek op het belead-Soéharto: corruptie, knevelarij, roofbouw en gigantisch stijgende buitenlandse schulden. Maar kennelijk hoefde hij van zijn hart geen moordkuil te maken en dat ia al heel tvat. De onvermijdelijke generaal Ali Moertopo, aide van president Soe- harto, kwam echter in alle reporta ges van Brandpunt over als een niet geheel overtuigende chef-verkoper van het regime. *C*N nu meteen maar even het -L-i NOS-journaai van zaterdag avond acht uur, waarin Hans van de Werf „verslag" uitbracht vanuit Bangkok. Misschien speelde de .ko peren ploert hem parten, maar. zel den heb ik iemand zozeer vervuld van eerbied-blj-voorbaat horen- be richten over de bodem die straks door koninklijke voeten zal worden betreden. Dat wordt nog wat als hl) vanuit de Gordel van Smaragd elke avond in het NOS-journaal per soonlijk de rode statieloper gaat uitrollen. F spaar de ruimte die mij nog rest, door niet in te gaan op het voortreffelijke eerste deel van het Duitse documentaire tv-spel, Ar thur Nebe, over het Derde Rijk, dat de NCRV gisteravond uitzond. Van avond volgt deel twee, gelijktijdig met VARA's Met Henk van Mont- foort mee, en ik weet nu al waar ik dan naar zal kijkemV programma vari zaterdag avond (KRO) Wordt er nog Muziek gemaakt?, was boeiend als vervolg op het programma met de zelfde kinderen, vier jaar geleden. Teleurstellend in zoverre dat velen de. muziek geheel of grotendeels hadden opgegeven, maar verbazing wekkend en onthullend om te zien hoe die musici van kort in model geknipte kindeven van 1966. in de jaren in meerderheid waren veran derd in persoonlijkheden die over tal van zaken voor mijn.part on rijp zeer persoonlijke ideeën haaden. Dat het terugzien na idem zoveel aar (in wrok, vertedering of ver bijstering) is een tv-formule die zich op veel breder gebied laat toe passen. \TOOR de derde en laatste maal «ond de AVRO Drieluik uit Ik moet zeggen dat het een van de meest geslaagde zomeravondformu les is gebleken; vatbaar voor pro longatie in het seizoen 1972.. Het programma prijzen houdt echter geen lof in voor presentator Firn Jacobs, die als oppassendste zoon van alle moeders-kijksters meent dat hij het vooral in het kneuterige pluche-gezellige moet houden. JUNGMAN. Een buikorgeldraaier was zater dag in Amsterdams Bijenkorf aan wezig om de aandacht van de be^ zoekers te vestigen op de „Bergense Kunstmarkt", die twee weken in het warenhuis wordt gehouden. Precies zoals dat in Bergen tien dinsdagert in dé openlucht gebeurde, kan men: nu gedurende de openingstijden van de Bijenkorf op de kunstmaat kijken en kopen of alleen maar pra ten met deelnemers. De ongeveer 25 kunstenaars, het merendeel leden van het Kunstenaars Centrum Ber gen, bepaler\ zelf hoe lang zij aan de markt deelnemen. HILVERSUM, maandag In de actualiteitenrubriek Hier en Nu (van 21.50-22.15 op Nederland 1) heeft drs. J. Beishuizen een gesprek met de president van. de Nederland- sche Bank prof. dr. Jelle Zijlstra over de nationale en internationale economische aspecten van de Ame rikaanse dollarproblemen. door FANNY KELK v' De vruchtbare streek van Noord-Italië wemelt van kastelen,, som mige bewoond, vele vervallen. Dat de villa Manin de Passarïano, op 20 kilometer van Udine gelegen het buitenverblijf van de 120ste en laatste doge van Venetië na de verwoestingen door bombarde menten in de tweede wereldoorlog nu weer gerestaureerd is en in zijn schitterende oude staat hersteld, moet wel gevierd worden. Dat doet de stad Udine dan ook deze zomer met een grote tentoonstelling vari Giambattista Tiepolo (1696-1770) waarbij tevens werken te zien zijri van zijn zonen Lorenzo en Giandomenico. Twee redenen dus om dit histo risch slot te bezoeken: De villa Ma nin zelf waar Napoleon het verdrag van Campoformiao tekende in 1797, waarbij o.rn. Venetië, ophield een zelfstandige staat te zijnen de doge een vorst. Een. prachtig kasteeltje en het restaurant in een der vleu gels helpt over de dode uren heen. En dan Tiepolo: hoewel hij over de hele wereld als een van Italië's gro te meesters wordt beschouwd, was zijn werk maar zelden als een ge sloten, afgerond geheel te zien. Het is door zijn reizen erg verspreid, en: zijn grote wandschilderingen zitten vaat in de paleizen ter plaatse. Tiepolo werd in 1696 in Venetië geboren, werkte van. 17161730 in Udine, van waaruit hij naar het ko ninklijke hof van Würzbung werd genodigd, later naar Madrid onver paleizen en kerken te decoreren. Steeds was hij vergezeld van zijn Zonen Lorenzo èn Giandomenico die hem hielpen, maar ook zelfstandige meesters waren: de genrestukken van laatst genoemde zijn meester werkjes. hebben een ongelooflijk werve lende beweging die, hoe kan het anders, bij de vergroting later enigszins aan levendigheid verliest. Tiepolo is een verheugende en verrassende ontmoeting. Ondanks veel pathos waaraan in die 18e eeuw en zeker bij dergelijke for maten en onderwerpen de bijbel, allegorieën, mythologie, klassieke oudheid niet te ontkomen viel winnen de lichtheid en ruimtelijk heid het. Bij sommige dramatische stuntstukken opeens een verrassend doorkijkje op een stil Italiaans stad je in landschap. Alles byeen een grandioze ont moeting met Tiepolo. Er zijn schil derijen bijeengebracht uit verzame lingen verspreid over heel de we reld, ook uit Amsterdams Rijksmu seum, en verder een grote collectie tekeningen en grafiek. Voor wie nog het plan heeft naar Italië te gaan, een unieke kans. DEN HAAG. maandas (ANP) In alle landen van de wereld tezamen worden jaarlijks zo'n half miljoen nieuwe boeken uit gegeven, wat een stijging van 70 - procent In 13 jaar tijds betekent. Dit gegeven valt te ontlenen aan het pas verschenen statistisch jaarboek van de UNESCO, waar- van de cijfers metendeels be trekking hebben op het jaar 1968. Het aantal in dat jaar uit gegeven boeken bedroeg 487.000. Europa, waar 13 procent van de wereldbevolking woont, lé verde meer dan 44 "procent van alle boeken. Afrika, met 10 pro-. cent van de wereldbevolking, publiceerde maar 1,6 procent van die boeken, terwijl Azië, met 55,9 procent van de wereld bevolking, maar 20,5 procent, van de nieuwe boekuitgaven op bracht. V; SYDNEY, maandag (Reuter) De Engelse acteur James Mason, is vrij dag in Zwitserland getrouwd met de Australische actrice Clarissa Kaye. De moeder van Clarissa maakte dat gisteren in Sidney, waar zij woont, bekend. Het paar is van plan zich in Zwitserland te vestigen. Clarissa Kaye is vooral bekend van haar moederrol in de film ,,Ned Kel ly", waarin Mick Jagger de rol van de Australische rover van die naam speelt. Zij is 39 jaar en eerder 'ge trouwd geweest, James Mason (82). scheidde in 1964 van zijn vrouw Pa mela na 23 jaar huwelijk. AMSTERDAM, maandag.' Dc Italiaans-Belgischs, zanger Adamo komt naar. Nederland en geeft con certen, op vrijdag 27 augustus in de grote Kurzaal te Scheveningen en op zaterdag 28 augustus in De Doelen te Rotterdam. De AVRO-televisie zal de complete show op 27 augustus in het Kurhaus vastleggen voor uitzending op latere datum. (Van onze kunstredactie) TILBURG, maandag. De Til- burgse Stadsschouwburg, dia dit jaar tien jaar bestaat haalt ter herdenking van dit'feit de Hamburgse Staatsope- ra in huis. Er wonden drie voorstel lingen gegeven. Op 21 september wordteen speciale jubileum-avond gehouden met „operabal" na. Dan .wordt „Die Zauberflütë" van Mozart opgevoerd. Diezelfde opera wordt ook op de 23ste gebracht. De Hamburgse opera geeft op de 22ste in Tilburg een uit voering van „Tosca" van Puccini. De Hamburgse opera komt, behal ve in Tilburg, ook naar Den Haag. Op 24 september met „Tosca", op de 25ste met „Die Zauberfiöte". GIAMBATTISTA TIEPOLO 'De.boodschap aan Maria' De ontplooiing die Tiepolo's ta lent door, die gigantische opdrach ten verkreeg, bracht hem tot een lichtheid en ruimtelijkheid die vóór hem nog niemand had bereikt. Zijn tuimelende en zwevende figuren zijn niet meer zwaar en gespierd zoals by Tintoretto: het zijn hoe wel niet onaards maar van vlees en bloed niet de vleesmassa's van Rubens. Het is alsof de figuren van uit. eén heelal gezweefd komen. Het vrouwetype 'yan Tiepolo is gevuld blank en rossig een spitse wipneus tussen bolle ogen en een gekruld mondje typisch het mode gezichtje van de 18e eeuw. Het komt overal voor op de grote stukken waarvan hier enkele heel goede voorbeelden zijn en' ook in een paar heet mooie portretten. Sommige schetsmatige voorstudies maar wei complete schilderijen GIANDOMENICO TIEPOLO 'De straatzanger' NEW YORK, maandag: (UPI) De Amerikaanse actrice Bette Da- vis eist 3,3 miljoen dollar van de producers van haar laatste film „Bunny O'Hare", omdat zij van de film een „smakeloze, en lukraak in elkaar gezette slapslick-produk- tie" zouden hebben gemaakt. De nu 63-jarige actrice heeft vrijdag in New York een proces tegen de maatschappij, American International Pictures, aangespan nen wegens contractbreuk. Haar advocaten stelten dat de film fun damenteel afwijkt van het script, waarmee Bette Davis destijds ak koord is gegaan. Door middel van het proces wil de actrice nu ver goeding voor „de schade die is toegebracht aan haar status en prestige als filmster, voor de vre selijke spanning en angst die ze heeft geleden en voor een aan zienlijke derving van inkomsten". BETTE DAVIS .contractbreuk... ADVERTENTIE) Onze nieuwe lossen van de mondelinge cursus «SPREEKVAARDIGHEID* Persoonlijkheids- Carrlèrsvormlng met ó.a. Gospreks- en Vergadettecbniak, Geheugentraining en Gebruik Nederlandse" Taa! én onze cursus *V£RKOOPKUNDE BEINVLOEDINGS- TECHN1ËK* vangen In de v/eBk van 30 augustus l/m 4 september a.s. irt 150 "plaatsen In ons Eand aan. Meer dan 45.000 dames en heren volgden reeds met succes deze lessen. Vraag per omgaand (desnoods telefonisch) een Inlröduktlekaart tot het vrijblijvend bijwonen van de eerste les aan. Nadere advertenties volgen. Burg. de Raadlslngel 2t, Dordrecht. Telefoon Ó1850-37283 WARSCHAU, maandag (AFP) -- -Het Poolse communistische tijdsenruv „Kultura" publiceert in zijn augustus-, nummer een artikel over Pawel J»* cienica, wat wordt beschouwd eerherstel van deze Poolse sctoyver die een jaar geleden overleed. Jasieni' ca had zich in 1968 evenals vele in tellectuelen aan. de zijde van opst&fl' dige studenten geschaard. Ee,ee/!!: partijsecretaris Gomoelka had nenj toen openlijk beschuldigd van verrail8 en hem verboden nog te publiceren- „De laatste jaren van Jasienica zuD zeer moeilijk geweest", schrijft „Kw* tura", „maar dat telt niet, evening als de reeks dikwijls verkeerde daden Alleen geldt wat blijft en wat een be langrijke bijdrage betekent aan de. Poolse cultuur".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1