m Boer Wim blijft strijden 9: De metro is nog lang geen ondergrondse m DHS maakte weinig fouten tegen CW Korfballers bereiden zich voor 95 SLOK-OP IN DE BINNEN STAD mMrn gjjlg m .var Bloemhof veroverde Gerrit Visser-beker ARGUMENTEN OVERHEID TEGEN VRIJ KAMPEREN: 'VERGEZOCHTE SMOESJES' X., Belangstelling BfS&X Legale zaak Argumenten Rondreis Droog zitten bij SW goedkoper 8 - maandag 23 augustus 1971 A Het-belastinggebouw (rechts) in de Wibautstraat. "iy/TET één. geweldige hap van een monsterachtige zandhapper wordt de Zuiderkerk van zijn fun damenten getild en als overbodige rommel in een hoek gesmeten. Waarom? Ruimte voor die rot-metro, meneer. En wie protesteert? Geen hond. Het is natuurlek maar welke visie je op die metrowerken hebt. Ga ie als fotograaf een beetje door de knieën, dan krijg Je inderdaad de indruk dat die kerk met één hand beweging van de kraandrijver word Ij opgeruimd. Het ia gelukkig niet waar: er zal de kerk geen steen worden gekrenkt Dte metrobuis komt er vlak langs te lopen, en de hier ln actie zijnde graafmachine is in werkelijkheid bezig op het Waterlooplein bij de Zwanenburgwal. Maar griezelig is het allemaal toch. Even verderop lijkt het wel of de Mozes en Aaronkerk, het neo-klassieke omhulsel voor het opmerkelijkste theehuis van West- Europa, over enkele weken schuil zal gaan achter een muur Van gewapend beton. Nu Is dat niet eens ver van de waarheid. Maar het is slechts een tijdelijke muur, gevormd door de caissons van de metro, dia weliswaar op straatniveau worden gebouwd maar daarna diep in de grond wegzinken. Optisch bedrog alweer is het, wanneer men veronder stelt dat in de Wibautstraat het lelijkste gebouw van Amsterdam, dat der rijksbelastingen, stevig in de takels hangt om definitief in het w&ter van de Mauritskade te verdwijnen. Ook hltr is het weer een visie van onderen af. Ook hief gaat het om de metro. De werkelijkheid wordt het dichtst benaderd bij de foto van de marktkoopman op het "Waterlooplein, die onverstoorbaar zjjn snuisterijen blijft aanprijzen, wat cr achter zijn rug ook gebeurt. Die metro zal hem, als zoveel sen zijn. Foto's: Wim van Rossem Tekst: Evert Werkman m Da Zuiderkerk. - - X De markt gaat dóór! De Mozes en Aaron. (Van een onzer medewerkers)^ SCHIEDAM, maandag. Alvorens zaterdag en zondag aan het serieuze „werk" te gaan beginnen, hebben de korfballers van Schiedam en Succes met wisselende resultaten hun reeks van oefenwedstrijden afgesloten, Schiedam trok zaterdag met-zijn as piranten. en pupillen naar Eurotop. In afdeling B3 legden de rooazwartjea beslag op de eerste pnjs. Zondag ondernamen de senior- en jeugdploegen van beide verenigingen de zelfde reis. Verder dan een derde prijs voor Succes 4 kwamen de da mes en heren niet. Odi bereidde zich via een training voor op het treffen tegen Ten Donck. Zaterdagmiddag om vier uur zul len. de volgende spelers en speelsters op eigen terrein aantreden: Heren: Cees Fasschier, Costrick Toussaint, Arie v.t. Hoff, Hans Eer man en Johan v.t. Hoff. Dames: Els v.t. Hoff, Elly en Jan- nie Sprayt, Bertie Olivier, Ria Zeeuw en Gei'da Boer. Schiedam opent zijn wedstrijden reeks met een uitwedstrijd tegen Hoogvliet. Een vanouds moeilijk te bestrijden tegenstander, die de als „slow starter bekend staande Schie dam formatie handen vol werk zal geven. Een overwinning zien wij er voor de roodzwarten niet m zitten. De opstelling: Dames: Jannie Boogaers, Paula Jo- sen, Nel Majoor, Nel Sluimer, Arine Lighthart en Yvonne Groene wegen, Heren: Arie Jansen, Freek Veer, Piet Nab, Chris Niohot, Hans Josen en Ger Overkleeft, De ouverture van Succes is de uit wedstrijd tegen Unicum. Voor de 2 winstpunten moeten zorg dragen: Dames: Helen Kosten, Els Ruseier, Marijke Groeneweg, Ineke Kramers, Hilly v.d. Marelen Lia Duyfhuizen. Heren: Hans Bal. Dick Bedeaux, Lau v. Dijk, Ron Groeneweg, Henk Hassfeld en Rob Bons. Ook voor de jeugdteams begint zondag de competitie. Succes is inge deeld in de 1ste klas aid. A met Roo- zenburg, Wion. Sperwers, Trekvo gels, Eureka, USV, Hoogvliet, Ons Huis en het Zuiden. Huis en het Zuiden, (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, maandag Bloem hof heeft beslag gelegd op de Gerrit Visser-bokaal. In de finale van het door DJS georganiseerde toernooi j won het met 10 van SMV.^In de normale speeTtyd werd er niet ge scoord. maar in de eerste verlenging had Bloemhof succes. DOOR ROB VAN DIJK „HEETTE varkens weten niet dat magere varkens ook honger heb ben. Vette varkens willen zelf steeds meer en gunnen an deren steeds minder". Dit is een van de gepeperde strijdkreten waarmee boer Wim van den Berg (30) uit het verstilde Zuidhollandse dorpje Meerkerk nu al jarenlang slag levert tegen de overheden die volgens boer Wim zes jaar geleden in de bloeitijd van de Boeren Partij Nederlands jongste Statenlid teveel optreden -als „burgerplageits" en te weinig als „burgervaders". De oorlog die de Meerkerkse agragler vast van plan is in zijn voordeel te beslissen heeft als inzet het vrije kamperen bij boeren een bezigheid waarvan Van den Berg een fanatiek; propagandist is maar waarvan de overheidsinstan ties niets willen weien, voorname lijk omdat tenten en caravans op een weiland of in. een boomgaard het landschap zouden ontsieren. Een standpunt dat door de bepaald niet over zijn woorden struikelende Van den Berg wordt omschreven als „een smoesje in een land, waar al jarenlang stinkfabrieken, water- verpestende industrieën, straalja gers en oefende kanonnen het mi- Jieu bederven", NWim van den Berg bestookte vier jaaij lang de Zuidhollandse Staten- vergi^do^mg met zijn vurige plei dooien* véior het legaliseren van het iv*bö boeren. Toen was hij moe en startte hij in zijn buitenparlementaire ac- binr&en een jaar knallende !ert ofeleverde. TN juni vjia het vorige jaar bood bij riy advertenties in enkele dagblader( gelegenheid tot vrij kamperen op jjjn dertig hectaren omvatten^ boerderij, De belang stelling \*ras meteen groot. Maar Aangezien een en ander in- driuste tegen de Meerkerkse ge meenteverordeningen kreeg Van den Berg op 8 augustus 1870, 's morgen* om half vijf, bezoek van 5-MMG9JPP Propagandist voor de vrïje recreatie Wim van den Berg (midden). Meerfcerk'a vertoornde burgemees ter die, in de rug gedekt door een legertje politiemannen, de kam peerders op Van den Berg's terrein opdraoht gaf hun spullen m te pak ken. Boer Wim ging op de bon en kreeg wat later van de kantonrech ter in Gorinchem een voorwaarde lijke boete van vijftig gulden opge legd. Een lankmoedig vonnis dat Van den Berg eerder sterkte dan af schrikte. Hij begon dan ook onmid dellijk de krachten van gelijkge stemde vakbroeders te bundelen en zo ontstond, een jaar geleden, de Stichting Vrije Recreatie waarvan de leden zich toet doel stelden „het bevorderen van de vrijheid en ge zonde concurrentie in de recreatie ve sector in het algemeen belang". Van den Berg's idee sloeg nog be ter ahn dan hij al verwachtte: een jaar na de oprichting van de Stich ting beschikt men over 300 over het gehele land verspreide terreinen waarop dit seizoen naar schatting tussen de tien- en vijftienduizend Nederlandse stadsmensen hun va kantie hebben doorgebracht. Bo vendien kregen de kampeerboeren nog bezoek van zo'n 3000 eendags- of weekeindkampeerders. A LHOEWEL boer Wim de laatste tijd steeds meer de indruk krijgt dat zijn ideeën bij de overhe den terrein beginnen te winnen, ziet hij het er niet van komen dat het vrije kamperen binnen afzien bare tijd een legale zaak zal wor den. Daarom heeft lui, als voorzit ter van de Stichting Vrije Recrea tie, dezer dagen het mes maar weer eens op tafel gelegd: alle fracties in de Tweede Kamer en in de Provin ciale Staten, van alle provincies ont vingen een soort ultimatum waar m stond dat de Stichting nu eindelijk eens een duidelijke uitspraak over de kwestie van het vrije kamperen wenste en dat bij uitblijven van zo'n uitspraak zou worden overge gaan tot „verscherping van de ac ties, waarbij geen beroep meer zal worden gedaan op de autoriteiten, maar wèl op de publieke opinie," Een paar andere regeltjes uit die brief: „De verantwoordelijkheid voor een eventueel uit de hand lo pen van het kamperen bij de boer, zoals dat elders in Europa wel is toegestaan, zullen wij leggen, bij die partijen en hun vertegenwoordigers m bestuursorganen, die weigeren serieus iets te doen aan het pro bleem van de vrije recreatie" en „U moet dit niet beschouwen als een dreigement, maar veeleer als een sportieve waarschuwing!" TJOER Van den Berg zat met om -LJ argumenten verlegen als hy uitlegt waarom dat kamperen bij de boer zo'n dringende noodzaak is. „In het laatste jaarverslag van de ANWB wordt steen en been ge klaagd over het gebrek aan vol doende recreatieruimte, met name in de randstad. Ze zijn helemaal ho peloos over de toekomst, en als je nog maar zo'n zestig hectare tot be schikking hebt dan kan ik me dat wel indenken. Maar niemand van de hoge heren wenst er bij stil te staan dat wij boeren beschikken ovei* honderden hectaren grond. In dit land worden met EEG-pre- mies unieke boomgaarden gekapt, boomgaarden die behouden zouden kunnen blijven als kampeerders erin werden toegelaten. De leden van onze Stichting bieden m 't pro bleem van de recreatienood de hel pende hand. Laat ik eerlijk zijn, ge deeltelijk uit idealisme als zo'n boomgaard omver gaat doet dat ons boeren, landschapsversierders die we zijn, pijn gedeeltelijk ook om uit zo'n onrendabele boomgaard fi nancieel nog iets te halen, al zyn de tarieven voor het kamperen bij de boer dan ook gemiddeld vijftig pro cent lager dan die op legale cam pings. En wat krij'gen we voor die hulp? Politie-overvallen, rechtsza ken. Weet u wat de mensen zijn die. de kleine man beletten in een fijne omgeving een goedkope vakantie door te brengen? Dat zijn recreatie- moordenaars!" Wim van den Berg noemt de ar gumenten waarmee ae overheid het vrije kamperen tegengaat „verge zochte smoesjes". „Er is hier m Meerkerk een boomgaard die vol staat met sloopauto's. Niemand die roept dat het landschap aan schoon heid verliest, maar je moest de rommel eens zien. Een hoogspan ningsnet, met al die hoge masten, dat mag rustig door een mooi re creatiegebied lopen, maar een. tent of een caravan waarin gewone mensen vreedzaam genieten van een hap frisse lucht, dat is verbo den. 't Is toch belachelijk." „Een poosje geleden heb ik met een ander bestuurslid een rondreis gemaakt langs 200 recreatieadres sen in Nederland, gewone, officiële campings waar de mensen vaak op elkaar gepakt zitten, en boerencam- pings, waar de gasten zeker zijn van twee a driehonder vierkante meter grond om hun tent of cara van op te zetten. En toen kwamen we in Vaassen en daar werd ik weer eventjes ge weldig boos. We komen bij de doch ter van een boer en die zegt opeens: „Kijk, ik krijg nieuwe buren". Twintig meter verderop, in het bos, staat een prachtig buitenverblijfje. Weet u wie de eigenaar is? Onze ei gen minister Geertsema. Die mag wél in zjjn weekeinden frisse lucht happen, die hoeft niet te wachten op een stukje grond om zijn huisje op te zetten. Ik heb meteen een fol der van onze Stichting door zijn brievenbus gegooid en ik heb er op geschreven dat hfj eens contact met ons moest opnemen en iets moest doen aan ons probleem. Ja, zo ben ik dan ook weL Maar 't zal wel weinig uithalen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. Het was voor de honkballers van DHS zaterdag een bijzonder goede dag. De Schiedammers wonnen op eigen terrein van mededegrada- tiekandidaat CW met 4—1 en met nog een wedstrijd te spelen, de uitwedstrijd tegen CW, heeft DHS dan toch. de beste papieren. DHS speelde vooral verdedigend een zeer goede wedstrijd en in de meeste innings is CW dan ook niet lang aan slag geweest. Reeds in de eerste innings werd het duidelijk dat CVV het moeilijk zou krijgen. Amper vier minuten wa ren de jongens uit Rotterdam Zuid aan slag of het was de beurt aan DHS. Daar ging het meteen goed. Wim Roozen plaatste een twee honk- slag en door opoffenngsstoten van Gerry Droog en Zwaan kon Roozen van twee naar drie en van drie naar vier gaan, waardoor het eerste punt binnen was. De slagbeurt van CVV was ook in de tweede innings heel snel voorbij en het was Ronald Dijkstra die in de gelijkmakende slagbeurt door een honkslag het eerste honk kon gaan bezetten. Een. opofferingsstoot van broer George bracht hem naar twee en toen daarna Nol Roozen een verre lage uk plaatste was dat voor Ronald voldoende juichend over de plaat te komen 2—0. De derde innings ging voorbij zon der dat er gescoord kon worden, maar in de vierde sloeg DHS weer toe. Door vier wijd kwam Ronald Dijkstra op de honken. Een opoffe ringsstoot van George Dijkstra deed hem opschuiven naar twee, waarna een ferme klap van Nol Roozen hem o/er de thuisplaat bracht. Dat betekende 30. In de zesde inning bleek hoe goed de verdediging van DHS op dreef was. Met de honken een, twee bezet, tikte Drook een CW-er tussen twee en drie uit, plaatste daarna razend snel de bal naar zijn werper Kerse mei] er die op zijn beurt de tegen stander tussen een en twee uittikte. DHS kwam daardoor weer aan slag en het was George Dijkstra die door vier wijd op de honken kon komen. Hij zag kans twee en drie te stelen en de tik van Nol Roozen zorgde er voor dat Dijkstra het vierde punt kon scoren. De zevende inning bracht voor DHS een inzinking en daardoor kon CVV tegen scooren. Hi bleef echter bij één man over de thuisplaat 41. De laatste twee innings hield DHS de overwinning stevig in handen en zo kwam de eindstand op 41. Werpersresultaien DHS door B Kerse- mljer 1-5-1. Het DHS-vold maakte twee fouten. CW; W. Bekker 3-4-5. Drie vcld- fouten. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, maandag SVV heeft' zijn toegangsprijzen voor de overdekte tribune verlaagd. Met in gang van. woensdag a.s, wanneer de Schiedammers Willem II op bezoek krijgen, kosten de overdekte zitplaat sen vijf gulden. Tot dusver bedroeg de prijs zes gulden. „We willen ook wel eens een volle tribune hebben", aldus secretaris Cor de Vries. Plaats bewijzen zijn vanaf vanavond in. de kantine van SW verkrijgbaar. (ADVERTENTIE) Aarzel niet langer..... en gun Uzelf de luxe van deze chique visitetas, waarmee U altijd en overal goed voor de dag kunt komen Visitetas van glansskaï fn een klassiek, model met knipslui ting. Geheel gevoerd, met ex tra binnenvak, in 4 modieuze kleurennu voor nog géén tien gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint op dB parterre de verkoop van deze chique visitotassen in glans skaï, geheel gevoerd met extra binnenvak. Keuze uit de kleu ren zwart, bruin, blauw en naturel. Ook maandagmorgen open Géén te/, of schrift, best

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 3