'W ater\ ervuiling is doodsteek voor de visserij' I E5ÏÏHKB NEDERLAND LEENT f 55 MILJOEN AAN INDONESIË Reiïieveld verwacht hoger bruto resultaat Historische week voor Wall Street STANDBEELD VOOR WIM VAN DOORNE Minder huizen klaar in juli Veertien scheepswerven gaan meer samenwerken Verder herstel bij Bergoss Zwolle herdenkt Thomas a Kempis 4;Am Voorwaardelijke straf voor Surinaamse oud-minister V arken sprij zen omlaag door dollarcrisis TELEFONISCH ABONNEREN op DE SCHIEDAMMER Telefoon (010)-135430. Vreemde praktijken hij levering van muziekwerken binnen EEG' Mil j oenenschade door hagel in fruitteelt Surséance voor pianofabriek Hippen in Ede Lagere melkprijs voor CMC-leden Duizenden dode vissen ra. water bij Echt Winstdeling aan levensverzekerden steeg 30% in '70 maandag 23 augustus 1971 - pagina 9 NEW YORK, maandag (NY Times) De Newyorkse effec tenbeurs beleefde de vorige week historische dagen, na de aankon diging, zondagavond door presi dent Nixon, van de krachtige maatregelen om de Amerikaanse economie weer in het gareel te brengen en daarmee het vertrou wen in de dollar te herstellen. De 'belangrijkste barometer van Wall Street, liet Dow Jonesgemlddei- de voor industriële fondsen, slecfr vo rige week maandag- 32,93 plinten. Dinsdag nam deze met 10,05 punten toe, Daarna streken veel beleggers de winst op, want aan het eind van de week sloot het Dow Jonesgeailddelde 24,89 punten hoger (op 880,91) dan de week daarvoor. In één week tgds u-aren 105,3 miljoen aandelen van eigenaar verwisseld. De run op de markt was vorige weck maandag z.ö overweldigend dal In acht fondsen, u-aaronder Genera! Motors en Ford niet kon worden gehandeld, omdat het onmogelijk was de orders af te wer ken. Het lukt er, volgens deskundigen, op dat de maatregelen van president Nixon meer zijn gericht op het stimu leren van de Amerikaanse economie, dan op de jnflatiebestrijcüng of op het herstellen van het vertrouwen in de dollar De belangrijkste maatregel is de ex tra invoertoeslag van 30 procent. Als de andere industrielanden hun munt eenheden opwaarderen Nixon blijft erbij dat de Verenigde Staten hun dol lar met zullen devalueren zal de invoertoeslag worden opgeheven. Doen de andere landen dat niet, dan zal de toeslag blijven bestaan. Wat er ook ge beurt, het effect zal ongeveer hezelfde zijn: de import in Amerika zal duur der worden en dus wat afnemen. De invoertoeslag zal daarom de binnelandse produktle van de Ver enigde Staten kunnen opvoeren en de werkgelegenheid kunnen vergroten. Een effectieve maatregel dus. Veel minder effect wordt verwacht van president Nixons besluit de in* vesteringerf te stimuleren, omdat de industrie ver onder haar capaciteit werkt Een verlaging van de inkom stenbelasting (aangekondigd per 1 januari 1972), die de consumptie doet toenemen, zou volgens deskundigen praktischer zijn geweest. Niettemin worden. Nixons maatre gelen vrij algemeen als „realistisch' en „hoopgevend" gekenschetst, OSS, zaterdag Bij Bergoss (ta pijten) heeft het in het tweede half jaar 1970 ingezette herstel zlcli in 1971 voortgezet. Over het eerste halfjaar 1971 be droeg het brutoresultaat voor af schrijvingen bijna 1,8 miljoen, zo dat na gebruikelijke afschrijvingen van 300.000 een netto bedrijfsresul taat van ƒ874.000 resteerde. Aftrek voor belasting vond niet plaats, daar er nog een fiscaal compensabel ver- Iies van ruim 1 miljoen aanwezig is, aldus Bergoss. Over 1970 behaalde het bedrijf „onbevredigende resultaten", hetgeen zich weerspiegelde in een daling van het voordelige exploitatiesaldo voor afschrijvingen tot ƒ650,533 tegen ruim 1,4 miljoen in 1969, Na af schrijvingen en na aftrek van een negatief saldo bijzondere baten en las ten resteerde een verlies van f 1,06 miljoen tegen een winst van ƒ04.736 over 1939. Het verlies werd ten laste van de algemene reserve gebracht. Evenals over 1969 werd liet dm- dend'over 1970 BRESKENS, maandag (ANP) „De watervervuiling zal de doodsteek betekenen voor de vissery wanneer deze niet spoedig een halt wordt toegeroepen," De voorzitter van de Zeeuwse Vis serij belangen, de heer A. Lockefeer, heeft dezer dagen op het jaarlijkse Zeeuwse visserijfeest aangedrongen op meer openheid van de kant van de provinciale en Rijksoverheid m de strijd tegen de watervervuiling. De heer Lockefeer meende dat in de strijd tegen de vervuiling samen werking met de Belgische rederscen trale zeer nuttig kan zijn. Hij meende dat de vissers, gezien het exportbedrag aan visserijpruduk- ten van 374 miljoen in 1970 (waar van 307 miljoen naar de EEG), vol doende reden hebben om eisen op tafel te leggen. De heer Lockefeer heeft vooral kri tiek op wat hij noemde allerlei on genuanceerde overheidsmaatregelen die de Nederlandse vissers treffen maar waarmee vissers uit de andore EEG-landen niet geplaagd worden. Als voorbeeld noemde hij dat on langs de Nederlandse Waddenzeemos selen niet en de Duitse wel op de markt gebracht mochten worden. Hij voorzag ook grote concurrentie op mosselgebied van. de Scandinavische landen wanneer deze toetreden tot de EEG. De heer Lockefeer vroeg bijzondere aandacht voor de visserij school in Vlieringen, die momenteel met een leerlingen tekort kampt. ZWOLLE, maandag (ANP) Het is dit jaar 500 jaar geleden dat Tho mas a Kempis stierf. Ter gelegenheid hiervan heeft de Leidse hoogleraar prof, dr C. de Bruin zaterdagmiddag in de Zwolse stndssehouwburg Odeon een herdenkingsrede uitgesproken. Als kloosterling schreef de in het Duitse Kempen geboren Thomas a Kempis in Zwolle voor kloosterlin gen het werk „in navolging van Christus". Het boek is echter voorna melijk door leken gelezen. Het werd in praktisch alle moderne talen ver taald en is vaak het na de bijbel meest belangrijke theologische werk genoemd. Minister van wetenschapsbeleid jhr mr M. de Bramv heeft zaterdag m Zwolle een tentoonstelling geopend die aan het. werk van Thomas a Kempis is gewijd. v V*- iv, JS® k iP r Zaterdag heeft de heer Wim A. V. van DoorriB officieel zijn functie als president van de raad van bestuur van het DAF-concern neergelegd. Het personeel heeft hem als afscheidscadeau een buste aangeboden, ge maakt door Pïeter de Monchy. De buste staat opgesteld in de hal van het bedrijf in Eindhoven. PARAMARIBO, maawiait. (ANP) De kantonrechter in Paramaribo heeft zaterdag de voormalige minis ter van onderwijs, dr R. M. Nanan Panday, veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf.. van twee maanden, met een proeftijd van drie jaar wegens het goedkeuren van een onkosten vergoeding voor het vervoer van schoolkinderen, terwijl het geld in feite was besteed aan filmvertoningen en het schoonmaken van speelterreinen. .De eis was tien maanden «isstraf en het verbod om gedurende vijf jaar ambtelijke functies te be kleden, Nanan Panday heeft onmid dellijk hoger beroep aangetekend. (Van een medewerker) AMSTERDAM, maandag De monetaire moeilifkheden rond de dol lar hebben dc varkensmarkt niet on beroerd gelaten. Hoewel het mogelijk is dat de Amerikaanse import van Nderlandse ham in blik niet zal val len onder het exta-invoerrecht van 10 procent, de herwaardering van de dollar zal ongetwijfeld leiden tot la gere opbrengsten van deze export, De prijzen voor de in de week tot 28 augustus over te nemen varkens zijn dan ook verlaagd. Daarbij is te vens een wijziging gebracht in het kortingenschema ten aanzien van de gewichtsklassen. Was vorige week de_uilgangsprijs 2,88 per kilo voor geslachte varkens van eerste kwaliteit, af-mesterü, voor de week tot 28 augustus is de uit- gangsprijs ƒ2,81. De afgelopen week was de uitvoer van varkens naar de EEG-landen niet zeer groot, hoewel niet onbevre digend. Opgemerkt kan worden dat de zwevende gulden bij onder meer Franse kopers tot enige terughou dendheid heeft geleid. De aanvoer van slachtrijpe varkens is zeer ruim en in de komende maan den tot in de eerste helft van 1972 is met toenemend aanbod rekening te houden. Met name in het eerste half jaar 1972 zal in de EEG alleen in Ne derland de aanvoer van slachtrijpe varkens groter zijn dan een jaar te voren, In tegenstelling tot de produktie in de lidstaten, heeft de produktie in Nederland zich vrij gestadig uitge breid, waarbij dit jaar mogelijk met een aanvoer van mum 10 miljoen slachtrijpe varkens gerekend kan worden. Voor de rust op de markt is het al leszins nodig dat spoedig een oplos sing gevonden wordt voor de mone taire moeilijkheden. De markten voor slachtrunderen en -kalveren ondergingen geen of nauwelijks enige invloed van de mo netaire moeilijkheden. Voor kalveren liepen de prijzen opnieuw wat op. Slachtrunderen liggen vrij stabiel in de maikt. DEN HAAG, maandag. (ANP) De minister voor Ontwikkelings samenwerking, dr Boertien, lreeft ccn financiële projectlening aan Indonesië aangeboden waarmee in totaal een bedrag van 55 miljoen gemoeid is. De lening beeft betrekking op een programma voor de uitvoering vau projecten, dat drie jaar omvat (1971 tot en met 1973). Nederland had de lening toegezegd tijdens een conferentie te Am sterdam in april. In bet eerste jaar zal Indonesië een bedrag van 15 miljoen kunnen opnemen. In 1972 maximaal 30 miljoen en in 1973 een bedrag van ten hoogste ƒ25 miljoen. Deze bedragen zullen in de begrotingen voor de betrokken jaren worden opgenomen ten laste van de voor Indonesië beschikbare hulp. Zij worden verstrekt tegen gemakkelijke voorwaarden: een looptijd van 30 jaar, een aflossingsvrije periode van 8 jaar en een rente van 2% procent. De te financieren projecten, die alle deel uitmaken van de plannen van de Indonesische regering voor wederopbouw en ontwikkeling, heb ben voornamelijk betrekking op her stel en verbetering van overheidsbe drijven en infra-struclurele werken, aldus mededelingen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. De lening zal worden bestemd voor financiering van onder meer: het herstel van een aantal suikerfabrie ken, het herstel en de modernisering van het elektriciteitsbedrijf te Man- tung op het eiland Bangka, het her stel en de modernisering van een slachthuis te Djakarta, en het herstel van de vloot en van scheepsrepara- tiefaciliteiten ten behoeve van het mter-insulair scheepvaartverkeer. Verder voor de levering van twee bevoorradingsschepen ten behoeve van het onderhoud van navigatiesy stemen, voor de levering van tele- communicatie-apparatuur en bag- ger-materiaal en voor de levering van medische apparatuur ten behoe ve van ziekenhuizen. U kunt zich nü (en ontvangt de krant de eerste 14 dagen gratis). O (8 lijnen)'ina. t/m za. van 9.00 tot 19,30 uur. daarna via ons bandopname-apparaat. (Van onze econ. redactie) DEN HAAG, vrijdag. In de af gelopen maand (juli) zijn in Neder land 2189 woningen minder gereed gekomen dan in de maand juli 1970. In juli 1970 werden 10.809 woningen voltooid; in juli dit jaar 8620. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn nu in de eerste zeven maanden van dit jaar 67.990 woningen vol tooid tegen 61,620 in dezelfde perio de van 1970; een sty ging dus van 6370 woningen. Het aantal woningen dat in juli in aanbouw werd genomen, was wél groter dan in juli 1970 (namelijk 9180 tegen 8711 in 1970). In de eerste zeven maanden van 1971 is het aantal in aanbouw geno men woningen in vergelijking met dezelfde periode van 1970 nu ge stegen met 4616 tot 75.820. DEN HAAG, maandag (ANP). Het Kamerlid ir H. Vredeling (pvfla) heeft als lid van het Europese Parle ment schriftelijke vragen gesteld aan de Europese Commissie over „de on gezonde situatie en wonderlijke praktijken bil de levering van mu ziekwerken bmncn de EEG". In de vragen wordt gewezen op de ervaringen van de Nederlander W. H. Thyssen. Deze bestelde bij 'n muzaek- uitgeverij m Frankfort dne muziek werken met catalogusprijzen van res pectievelijk 8, 12 en 16 Duitse mar ken, maar hij moest volgens de ont vangen nota van de leverancier res pectievelijk 16,25, 27,30 en 30,90 betalen. De oorzaak van dit prijsverschil moest, volgens de leverancier, ge zocht worden in het feit dat de uitge ver in Frankfort niet rechtstreeks naar Nederland mag leveren, maar dat moet doen via een firma in Lon den. De heer Thysae, aldus ir Vredeling in zijn vragen, legde de zaak voor aan de economische controledienst van het Nederlandse ministerie van Economische zaken en kreeg het ad vies om de muziekwerken van de Duitse uitgever voortaan bij een Duitse muziekhandelaar te kopen. Vredeling wil van de Europese Commissie weten of zij de door hem beschreven situatie in overeenstem ming acht met de regels van de Eu ropese Gemeenschap. Als dit niet het geval is, moet volgens het parle mentslid „een einde gemaakt worden aan deze ongezonde situatie en won derlijke praktijken van monopolis ten". DEN HAAG. maandag (ANP). - Het is niet uitgesloten dat dit jaar in de Nederlandse fruitteelt 4 a 6 mil joen hagclschadc is aangericht. De Onderlinge Fruittelers Hagelver- zekenngsmaatschappij, waarbij de meeste Nederlandse fruittelers zijn verzekerd, leidt dit af uit het feit, dat ze al van meer dan 30 procent van de verzekerden een schadcmeldtng heeft ontvangen. De definitieve schade kan echter pas vlak voor de oogst worden vastgesteld. De laatste appels worden in ons land meestal eind oktober ge oogst. Vooral tussen 3 en 7 augustus zijn harde klappen gevallen. Honderden bedrijven liepen toen matige tot zware hagelschade op. Van een aantal be drijven m de omgeving van Luttel- geest in de Noordoostpolder werd de oogst geheel vernietigd. Het blad van de bomen werd zwaar beschadigd en er woeien bomen om. Verder is er veel schade aan. het fruit in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland, maar ook de Betuwe, Limburg, de IJsselstreek. Oostelijk Flevoland en het noorden des lands kregen flinke tikken mee. EDE, maandag (ANP) De pia nofabriek Hippen NV heeft voor de bcdfjjven in Ede en Shannon in Ier land surseéanee van betaling aange vraagd. De ontwikkeling van de pia nofabriek Kippen Ltd in Ierland, waarin Kippen NV een meerder heidsbelang heeft, kost het bedrijf de laatste jaren „handenvol geld". Sinds enige tijd worden onder handelingen gevoerd om het be drijf m Shannon le reorganiseren. Om de bedrijven tijdens deze onder handelingen te loten doorwerken, moest uitstel van betaling worden aangevraagd, aldus de directie. In Ede werken 140 mensen, in Ier land heeft het bedrijf 260 werkne mers. In het bedrijf in Ierland worden „Lindner"-piano's gebouwd. Beide bedrijven zijn goed van orders voor zien. Als de onderhandelingen over de reorganisatie kunnen worden af gerond, zullen grote orders die zijn aangeboden, kunnen worden geac cepteerd, aldus de directie. (Van onze econ. redactie) DEN HAAG, maandag. De rond 9000 melkveehouders in het westen van het land die lid zijn van de Coöperatieve Melk centrale (CMC) hebben in het boekjaar dat op 27 maart is geëindigd, minder geld voor hun melk ontvangen dan in het voor gaande boekjaar. In het boekjaar 1969/1970 kregen zij nog 36,42, en nu ƒ36,19 per kilo melk, hetgeen door het CMC-concern een „teleurstellende" melkprijs wordt genoemd „gezien ook de koste- wordt genoemd „gezien ook de kos tenontwikkeling op de melkveehou- De omzet van het CMC-concern steeg in het afgelopen boekjaar van ƒ517 miljoen, tot ƒ555 miljoen, zo blijkt uit zojuist verstrekte cijfers. De 9000 leden leverden aan hun coöperatie in totaal 710 miljoen kilo melk, waarvoor zij een voorschot- melkprijs ontvingen van ƒ34,79 wat II cent minder was dan de voor- schotprijsm 1969/1970. (Van onze economische redactie) DELFT, maandag Machinefabriek Reineveld in Delft verwacht dat het bruto resultaat dit jaar zal verbeteren, „maar dat de genomen reorganisatiemaatregelen pas m 1972 merkbaar tot de winst zullen bijdragen". De directie schrijft in het jaarver slag, dat, gezien de onzekere economi sche situatie het niet mogelijk is een verantwoorde schatting van het be drijfsresultaat te maken. TVe). zegt z(j, dat de orderportefeuille goed gevuld is, en dat de orders in de eerste maan den van dit jaar boven de raming ble- „Op dit ogenblik echter is er een stagnatie van de orderontvangsten merkbaar", aldus de directie, die eraan toevoegt, dat als gevolg van de nog steeds grote orderportefeuille over ge heel 1971 geen lagere omzet zal wor den behaald. Dank zij toevallige baten heeft Rei neveld het vorige boekjaar met een gering voordelig saldo (ƒ25.000) af gesloten. In 1969 werd een verlies van 2000 geleden. Voorgesteld wordt, het dividend evenals vong jaar te passe ren. Het bruto bedrijfsresultaat was vo rig jaar met ƒ267,000 circa ƒ171.000 lager dan in 1969. Doordat er een bij zondere bate van 429.000 was, kon er nog een lichte winst van 25.000 wor den geboekt. (Van een correspondent) ECHT, maandag Een lid van een heugelsportvereniging in Dieteren bij Echt in Midden-Limburg heeft in het viswater van de vereniging duizen den dode vissen ontdekt. De rijkspolitie, die een onderzoek heeft ingesteld, zegt dat de vissen dood zijn gegaan door gebrek aan zuurstof als gevolg van de aanhou dende warmte. De hengelsportvereniging ver moedt echter dat er giftig afval van een vlakbij gelegen vuilnisbelt m het water terecht is gekomen. (Van onze econ. redactie) DEN HAAG, maandag. In 1970 hebben de Nederlandse levensverze keringsmaatschappijen in de vorm van winstdeling in totaal ƒ315 mil joen aan de verzekerden ten goede laten komen. In 1969 beliep dit 237 miljoen: een stijging van meer dan 30%, die voor een belangrijk deel is te danken aan de gestegen rentestand. Verhoudingsgewijs "viel de grootste stijging te constateren in de sector individuele verzekeringen, waar de uitgekeerde winst steeg van 58 mil joen in 1969 naar 89 miljoen in 1970. Deze stijging met ruim 50% is mede te danken aan het feit, dat in 1970 de maatschappijen alle niet- winstdelende polissen voorzover deze daarvoor in aanmerking kwamen winstdelend hebben gemaakt. In de collectieve sector (pensioenen en dergelijke) steeg de winst die aan de polishouders ten goede komt van 179 miljoen ra 1969 naar 226 mil joen in 1970. Deze laatste winstdeling wordt in hoofdzaak genoten in de vorm van een. van de rentestand af hankelijke korting op de premie. Deze korting kan ook worden gebruikt voor verhoging van de verzekerde pensioenen, In deze cijfers zijn niet begrepen de winstresultaten aan houders van spaarplannen en polisbezitters van f ractieverzekenngen levensverzeke ringen op basis van aandelen). (Van onze econ. redactie) GRONINGEN, maandag Veertien scheepswerven in Noord-Ne derland, verenigd in Conoship, hebben besloten een centrale werk plaats in te richten voor de voorbewerking van plaat- en profielma teriaal. Deze werkplaats, die in een afzonderlijke N.V. zal worden ondergebracht, zal worden voorzien van de modernste machines, zo als numeriek bestuurde brandsnijmachines. Dit projekt, dat is voorbereid met de Stichting Nederlandse Scheeps- houw Industrie, zal eind 1972 be gin 1973 zijn voltooid. Met de uitvoe ring hiervan is een investering ge moeid van 8 miljoen, die mede door de financiële steun van de overheid mogelijk wordt gemaakt. De nieuwe onderneming zal waar schijnlijk worden gevestigd bij de nieuwe havens in Groningen op een terrein van enkele hectaren. Hier over zal op korte termijn worden be slist. Conoship verwacht dat de totstand koming van de nieuwe onderneming tot versterking zal leiden van de con currentiepositie van de aangesloten scheepswerven. Door de toepassing van centrale geautomatiseerde voor bewerking van het staalmateriaal zal de produktie per werf worden ver sneld en de omzet worden verhoogd. Sinds de samenwerking tussen de 14 scheepswerven zeven jaar geleden op commercieel gebied werd voltrok ken, is de omzet van deze werven aanzienlijk gestegen. De Conoship- werven bouwen voor ongeveer 70 procent voor buitenlandse rekening. Het besluit om de voorbewerking van staal door middel van elektro nisch geprogrammeerde machines ter hand te gaan nemen, zal niet van na delige invloed zijn op de arbeidsbe- zettmg van de Conoship-werven, het wordt niet uitgesloten, geacht dat de verbetering van de concurrentieposi tie, die als gevolg van de ingebruik neming van de centrale werkplaats zal intreden, op den duur tot uitbrei- .lding van de arbeidsbezeifcting van.de aangesloten werven zal leiden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 4