Dagje 'uit met club in Genemuiden va tr li et-r okers 'Beperking van studentental noodzakelijk 'BORMANN SPION VOOR DE RUSSEN BETER MET MAX-TEAM: ALLEMAAL VOLHOUDERS OPENBAAR VERVOER VERLIEST TERREIN Geprikkeld Koopman bij vuurgevecht met politie geraakt door twee kogels Meer bezoekers taploe-Delft Hengelclub stelt alarmdienst voor watervervuiling in RECTOREN BIJ OPENING VAN ACADEMISCH JAAR: IMPROVI SEREN TOT 'T NIET MEER GAAT Slingerende automobilist rijdt meisje dood Stichting helpt 950 studenten 'Wereldwinkel' schrijft minister brief over uitwijzing deserteur DE ZANGERES ZONDER NAAM ZINGT NIET'IN 'TWEE WEZEN' Goodwillreis van Concorde naar Zuid-Amerika Bolivia gaat universiteit hervormen msandag 6 september 1971 R U (Van een onzer verslaggevers) GENEMUIDEN, maandag. Een beetje bedremmeld door de op ben gerichte aandacht lieten acht mensen zich zaterdag in gezel* schap van dr L. Meinsma door een tiental camera's fotograferen en filmen, op de Achterweg in Gcnemuiden, volgens burgemeester A. Lieuwen van dit stadje „de enige straat in Europa waar een rook verbod bestaat", Reden van deze aandacht was bet feit dat dsze acht mensen op 5 februari na zware rokers te zijn geweest hier abrupt mee op hielden om, als zij dit een jaar volhouden, ƒ1000 te verdienen van de stichting Beter met Max (Tailleur), Volgens dr Meinsma, leider van de door de overheid gefinancierde en door het Koningin WilUelnuna- fonds uitgevoerde Actie Niet Roken 1971, hebben alle elf,kandidaten het niet-rnken tot nu toe volgehouden. Drie van hen waren verhinderd de bijeenkomst in Genemuiden bij te wonen en deel te nemen aan de wandeling over de Achterweg. Tevoren was het gezelschap voor een, kopje koffie uitgenodigd in de fraaie raadzaal van het stadhuis. De bezoekers werden door de burge meester toegesproken als „dames en heren niet-rokers" en mochten plaatsnemen op de stoelen van de raadsleden, zodat zij nogal plechtig achter vier in blokvorm opgestelde groene tafels kwamen te zitten, op elk waarvan twee forse glazen as bakken prijkten. De burgemeester deelde mee dat hij kort tevoren het rookgerei, dat zoals bij receptie gebruikelijk uit nodigend was neergezet, had laten wegnemen. Er rookte dan ook nie mand, met één stiekeme uitzonde ring op de achterste rij van de pu blieke tribune, waar na afloop n een op een stoel geplaatst asbakje een peuk is aangetroffen. Burgemeester Lieuwen deelde mee, dat hij sinds een half jaar ook niet meer rookt en dat zijn enige zonde op dit gebied hn haalde hierbij een flesje tevoorschijn af en toe nog een snuifje is. Eraan re leverende dat zijn gemeente als „kerks", bekendstaat, citeerde hij met betrekking tot het roken uit de Spreuken (16, 32) „waar staat dat degenen die zijn geest beheerst sterker is dan hij die een stad in neemt." Het rookverbod op de Ach terweg bestond echter volgens de burgemeester sinds mensenheugenis wegens het brandgevaar voor de daar aanwezige hooibergen. (Ge meentesecretaris W. R, Onder weegs: „Op overtreding vam het rookverbod (art. 108 APV) staat maximaal 300 boete." Dr Meinsma gaf de burgemeester glimlachend in overweging het rookverbod ter bescherming van de gezondheid uit te breiden tot meer straten. Het speet hem dat met al leen Max Tailleur verhinderd was, •X c: ff? De „dames en heren niet-rokers" in februari gefotografeerd aan tiet begin van hun jaar zonder sigaretten. maar ook dat de heer P. M. Pauw, voorzitter van de Stichting Sigaret ten-industrie op zijn uitnodiging had geantwoord dat het hem onmo gelijk was de bijeenkomst in Gene muiden bij te wonen. „De fabrikanten hebben geen verantwoordelijkheidsgevoel," zei dr Meinsma. Hij wees op de geste gen cijfers van^het sigarettenver- bruik en de sterfte «oor longkanker en merkte op dat als er spruitjes met een dergelijke fatale uitwer king zouden zijn, er binnen enkele weken geen spruitje meer te koop zou zijn. „Btf tijd en tuijle ik de som berste man in Nederland", zei dr Meinsma later, Toch bespeurde hij een „gunstige trend" in het afne men van de stijging van het siga ret tenverbnuk. „lk dacht dat het er over vijf jaar duidelijk bote? voor stond". Over de uitwerking van ma rihuana zei hij niet te kunnen oor delen. „Maar als het goed was, dan was het al veel eerder uit oosterse landen meegenomen en hier in zwang gekomen", Een van dc acht niet-rokers, de 33-j"arige heer H. A, Derks uit Hooge- veon. verklaarde dat sinds hij was opgehouden zijn gewicht met negen kilo was toegenomen. „Mijn dokter zegt: als ik veertien dagen rook, is het er weer af', grapte hij. Toch wilde hij ook na het verstrijken van het jaar „beslist niet weer gaan roken. Mijn vrouw rookt wel, maar weinig, we hebben altijd sigaren en sigaretten in huis, want het aanbie den ia een sociale gewoonte gewor den." Is zijn gewichtstoename verklaar baar uit meer eten of snoepen? „Nee, dat niet. U 20U het de dok ter moeten vragen, maar ik heb ge hoord dat de lever nu minder ge prikkeld wordt, waardoor het voed sel meet aanzet", aldus de heer Derks ^directeur van een huishoud school). „Wel heb ik veel gekauwd. Ik probeer nu van de gewoonte van het kauwgum kauwen af te ko men". De overige niet-rokers, van wie enkelen zeiden af en toe nog steeds moeite te hebben het vol te .noiiaen, waren door de heer Derks voor dit dagje uitgenodigd in een brief met de aanhef „Clubgenoten". Hierin werd verondersteld, dat zij «oor niet te roken zeker wel de voor dit uitje benodigde 17,50 per persoon konden opbrengen. Na de wandeling over de Achter weg vertrokken zij per bus voor een gezamenlijk etentje naar Giet hoorn» Daar stond ook een rond vaart op het programma, ver weg van rook en smook. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE, maandag. In En schede is in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jarige koopman D. van der W. getroffen door twee schoten uit politiepistolen. Hij werd geraakt In de linkerbil en bovenkaak. In een ziekenhuis werd operatief ingegrepen; Van der W. verkeerde vanochtend niet meer in le vensgevaar. Het treffen tussen de politie en Van der W. begon met een ruzie m het portiek van café De Stoep. Van der w. trof daar de 51-jarige koop man W. ten D, en bedreigde hem met een revolver, omdat Ten D. in het verleden een vriend van Van der W. een pak slaag zou hebben gegeven. Nu zou hij daarvoor snoeten boeten. De 25-jariga S, G. J. It. probeerde de zaak te sussen, maar Van der W, riep dat hij bereid was om ook R, een kopje kleiner te maken. Inmid dels was do politie gewaarschuwd, en juist toen twee politiemannen uit' de patrouillewagen stapten, vuurde Van der W. twee keer. Niemand werd geraakt, Toen een van de politiemannen vervolgens op hem afging om hem te ontwapenen draaide hij zich om en' schoot opnieuw zonder de politieman te treffen. Vervolgens vluchtte hij, waarbij hij zich nog tweemaal om draaide en andermaal echoot De twee politiemannen sdaakelden hem daarna met twee gerichte scho ten uit. DELFT, maandag (ANP). De taptoe Delft is dit jaar be zocht door ongeveer 48,000 men sen, 7000 méér dan Jn 3970. DU betekent aldus het organise rende comité dat een „hechte basis Is gelegd voor een4*ptóe in 1972". Hst seisHi ha4-:osi* be kend, alleen willen'doorgaan aïj het bezoek dit JaarAanzienlijk zou stijgen. (Van onze correspondent) S1TTARD, maandag. De hengelsportcombinatie „Juliana" uit Geleen heeft besloten een ei gen alarmdienst in het leven te roepen omdat de gevallen van vissterfte in de Maas tussen Bunde en Maasbraclit blijven voortduren. Dc Hengelsportcom binatie stelt hiervoor de chemi sche bedrijven van de Staatsmij nen verantwoordeliik, die, aldus de hengelsporicomblnatle, afval stoffen in de Maas blijven lozen. De alarmdienst van de hengel sportvereniging bestaat uit ge pensioneerden. Zij zullen onder meer op ieder uur van de dag te bereiken zijn om watermonsters te nemen» die dan door de pro vinciale waterstaat in Limburg zullen worden onderzocht. De hengelsportcombinatie heeft bo vendien de beschikking over een mobiel laboratorium, dat zelf de kwaliteit van het water kan tes ten op zuurstofgehalte. Proeven hebben onlangs aangetoond dat het zuurstofgehalte In de Maas op vele plaatsen te gerim: is. PROFESSOR VAN TRIER twijfels PROFESSOR VAN MELSEN capaciteit overschat (Van onze correspondent) STADSKANAAL, maandag De politie in het Groningse Ten Boer heeft zaterdagavond de 30-jarige G. %V. E. uit Woltersum aangehouden. De man wordt ervan verdacht in be schonken toestand met zijn auto de 6-jarige Elisabeth Bijman te hebben doodgereden en na het ongeluk te zijn doorgereden. E, die in een café in Ten Boer negen, glazen bier had gedronken en vervolgens in zijn auto was gestapt om naar huis te rijden, ontkent iets met het ongeluk uit te staan te heb ben. Volgens de politie is hij echter wel degelyk degene, die even voor zeven uur 's avonds slingerend op de Bouwersehapsweg m Ten Boer reed en daar het meisje, dat m^t twee an dere kinderen aan het fietsen was, schepte. Elisabeth Bijman was op slag dood. De twee andere kmdeien konden zich redden door een inrit in te vluchten. By verkeersongelukken elders in het land zun het afgelopen weekein de zeker tien mensen omgekomen. UTRECHT, maandag. (ANP) ''Vorig jaar heeft de Stichting Bij stand Buitenlandse Studerenden - (SBBS) hulp verleend aan 950 bui tenlandse studenten uit tachtig lan den. De drie SBBS-bureaus in Amsterdam» Utrecht en Den Haag verstrekten studiebeurzen en andere bijstand aan onder anderen 199 Tsje- choslowaken, 117 Indonesiërs en 63 Portugese vluchtelingen. In het jaarverslag wordt opge- merkt, dat het aantal vluchtelingen uit Portugal sterk toeneemt en dat er vorig jaar nog 22 nieuwe vluchtelin gen uit Tsjecho-Slowaktje kwamen. Bijzondere aandacht van de SBBS kregen ook gehandicapte militairen uit Biafra en kinderen van Turkse gastarbeiders. PROFESSOR DE GAAY FORTMAN objectieve selectie PROFESSOR GROENMAN ...terugrekenen.. ODIJK, maandag (ANP). De Landelijke Stichting Wereldwinkel in Odijk heeft minister Van Agt (Justitie) m een open brief gevraagd wat de reden is van de haast waar- mee de 20-jarige Spanjaard Menas Garcia Pelhcer vrijdag uit Nederland is verwijderd. „Voordat het kort geding over deze zaak kon plaats vinden werd Fellicer uit het desbetreffende arrondisse- -ment weggewerkt, zodat het geding op formele gronden niet kon door gaan", aldus de stichting, waarbij momenteel 93 wereldwinkels uit ver schillende plaatsen van ons land zijp aangesloten. In de brief wordt de mi nister gevraagd „of hij soms bang was dat de politieke opinie zou heb ben kunnen worden gealarmeerd". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag Beperking van het aantal studenten hij het wetenschappelijk onderwijs is onontkoombaar. Deze mening viel vanmiddag aan veel universiteiten en hogescholen te beluiste ren bij de opening van liet nieuwe academisch jaar. Uit de redevoeringen van de reetores magnifici en universi teitsbestuurders bleek overduide lijk dat de instellingen van we tenschappelijk onderwijs zich in een crisissituatie bevinden. De grondoorzaak van al onze moei lijkheden zou wel eens kunnen zijn, zo meende prof. dr A, van Melsen, voorzitter van het be stuur van de Nijmeegse universi teit, dat we onze economische capaciteit hebben overschat door zoveel studenten ta laten stude ren en zoveel mensen vrij te ma ken voor wetenschappelijk onder wijs en onderzoek. Prof di- W, Dankbaar van de Gro ningse universiteit zei dat de rege ring de voorzieningen en de studen tenaantallen op elkaar moet afstem men. Het leek hem waarschijnlijk dat zowel een studentenstop als een verruiming van de voorzieningen noodzakelijk is. Maar voor een goed beleid is het nodig, daar ook het ho ger beroepsonderwijs in te betrek ken. Dit noemde hij ook een gebrek van het wetsontwerp herstructure- rmgwetemehappelijk onderwijs (de „plannen-Fosthumus"), dat alleen betrekking heeft op de universiteiten en hogescholen, en niet op het gehele tertiaire onderwijs. Knelpunten Prof. dr Sj. Groenman, de nieuwe rector van de Utrechtse universiteit, merkte op dat de capaciteit van. een universiteit bepaald wordt door de knelpünten die enige tijd na het be gin van een studie optreden. Want in. de latere studiejaren, als het onder wijs veel meer begeleiding vraagt, kunnen minder studenten worden verwerkt. Daarom moet men terugre kenen om het aantal eerstejaars te kunnen vaststellen, die worden toe gelaten, aldus de heer Groenman. Hij vreesde, dat de beroepsmogelijkhe den van afgestudeerden in de nabije toekomst op moeilijkheden zullen stuiten. Prof. mr "W. de Gaay Fortman van de Vrije Universiteit in Amster dam noemde een beperking van het aantal studenten noodzakelijk en aanvaardbaar, mits bij de selectie ob- j'ectieve wetenschappelijke maatsta ven worden aangelegd. We tsont werp-Post humus In grote lijnen konden de universi teiten en hogescholen zich wel ver enigen met het wetsontwerp her structurering wetenschappelijk on derwijs (naar de voorstellen van Posthumus), dat voorziet in een ver korting van de cursusduur. Professor de Gaay Fortman had als bezwaren, dat het onmogelijk is een uniforme studieduur van vier jaar aan alle stu dierichtingen op te leggen en het niet juist is het hoger beroepsonderwijs buiten, de zaak te houden. De rector van de technische hoge school m Eindhoven, prof. dr ir A. van Trier, zei te twijfelen aan de juistheid van de financiële beschou wingen m de memorie van toelich ting op het wetsontwerp-Posthumu3. Daar wordt gestéld, dat de voorstel len tot aanzienlijke kostenverlaging zullen leiden en wordt zelfs gespro ken van een adempauze in de inves teringen van tien. jaar. De heer Van Trier verwachtte zelfs dat een ver korting van de studieduur de aan trekkingskracht van de universiteiten nog zal vergroten. Samenwerken Algemeen waren de universitaire sprekers van oordeel, dat de toelating tot het hoger "beroepsonderwijs en de universiteiten opnieuw bekeken moet worden wanneer deze twee onder wijsvormen inniger zullen moeten samenwerken. Volgens professor Van der Blij, de aftredende rector in. Utiecht, besteedt het wetsontwerp hieiaan te weinig aandacht. AU oplossing zag hij samenvoeging van de vijfde en zesde klassen van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs met het universitaire eer ste jaar. Daarna zouden de studenten kunnen kiezen tussen een beroepsop leiding. een algemeen vormende aca demische opleiding of een opleiding tot wetenschappelijk onderzoeker. Professor Dankbaar uit Groningen sprak over de reeds vergevorderde plannen van de regering om het we tenschappelijk onderwijs en onder zoek landelijk beter te plannen. „De noodzaak daarvan wordt thans door bijna niemand meer betwist, maar wij moeten goed oppassen dat de au tonomie van de universiteiten, vooral op het gebied van het onderzoek, niet te veel in het gedrang komt De uni versiteit moet niet uiteenvallen in een aantal losse faculteiten die voor hun planning helemnal afhankelijk zijn van een instantie in Den Haag". Improviseren De aangekondigde ingrijpende be zuinigingen werden veelvuldig gekri tiseerd. „De universiteiten zijn aan geland in het stadium van loting, wachtlijsten en bewuste verminde ring van het onderwij speil", aldus professor Groenman uit Utrecht. „Men improviseert van dag tot dai tot hot eenvoudig met meer gaat' Professor Van Melsen (Nijmegen) meende dat de consequenties van bouwstop, beperking van personeels plaatsen en andere bezuinigingen in veel opzichten zo absurd zijn, dat het moeilijk is in te zien welke beleids maatregelen genomen moeten wor den. Professor Van Trier, uit Eindho ven drong aan op een plan waarin de overheid zich duidelijk uitspreekt over de kernpunten van haar univer sitaire beleid. Prof. ir H. R, van Nauta Demke, rector van de technische hogeschool m Delft, hoopte dat de bezuinigingen niet te abrupt zullen worden doorge voerd, opdat gemaakte olannen kun nen worden aangepast. Ook bepleitte hij een nieuw meerjarig financieel mmimumschema, waarop de toekom stige ontwikkelingen kunnen worden afgestemd. Aan de Universiteit van Amsterdam is aan de opening van het academisch jaar geen bijzondere aandacht besteed, zodat rector Belmfante ook geen rede voering heeft gehouden. Oud-haofd Jfestduitse inlichtingendienst Gehlan: NEW YORK/BONN, maandag (NY Times, Reuter)'De bij verstek ter dood veroordeelde vertrouweling van Hitier, Martin Bormann, zou tndens de Tweede Wereldoorlog een Russi sche spion zijn geweest en na de oor log in de Sowjet-Unie tot zijn dood in 1969 zijn opgetreden als adviseur m Duitse aangelegenheden. Dit staat in de memoires van de 69-jarige generaal Reinhard Gehlen, voormalig hoofd van de Westduitse inlichtingendienst. De nazi-jager Simon Wiesenthal heeft gezegd dat hij sterk betwijfelt of Bormann zich na de oorlog in de Sowjet-Unie heeft opgehouden, Ook de 34-jarige zoon van Bormann, Ger hard, heelt laten weten niet te gelo ven dat zijn vader ooit in de Sowjet- Unie heeft geleefd. Bormann zou di verse malen In Zuid-Amerika zijn gesignaleerd. Martin Bormann''(links) met Hitier» (Van onze kunstredactie) MAASTRICHT, maandag De Zangeres zonder Naam zal geen balladen zingen In de toneeïproduktie „De Twee Wesen" die door Globe zal worden opgevoerd. Tekstschrijver Ernst van Alten» had enige tijd geleden op verzoek van Globe contact opgenomen met haar manager Johnny Hoes. Een proefband die van haar werd gemaakt voldeed de leiding van Globe echter niet. „Het paste niet In onze opzet," aldus Globo's za kelijk directeur Frits Bloem kolk, De muziek Is nu ge maakt door Frits Lambrechts en wordt gezongen door Jan Anne D re nth. „De Twee Wezen", een stuk volkstoneel uit 1874, geschre ven door d'Ennery en Cor- mon, gaat op 2 oktober in Eindhoven ln première. PARUS. maandag Het Frans/Britse supersonische vliegtuig Concorde vliegt vandaag van Frans Guyana naar Rio de Janeiro, Brazilië. Het Franse prototype maakt, bege leid door de Franse ministers Giscard dEstaing (Financier.) en Chamant (Transport) een commerciële good willreis naar Zuid Amerika. Concor de moet het klapstuk worden van een. grote Franse industriële expositie in Sao Baulo, waar ook de aerotrem tentoongesteld wordt. Over drie weken vertrekt een Frans-Britse missie naar Peking op uitnodiging van de Chinese regering. Sinds de luchtvaartahow op Le Bour- get schijnen ook de Chinezen zich voor de Concorde te interesseren. (Van onze economische redactie) DEN HAAG, maandag. In I960 werd van het totale vervoer in Ne* derlanü nog 41 procent verzorgd door bus, tram en trein; ln 1970 was dit percentage gedaald tot 17. Dit Is een daling van ongeveer 60 procent. Deze cijfers gaf ir H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers, vandaag tijdens de algemene vergadering van de vereniging in Den Haag. Over ae spoorwegen zei de heer Prins, dat het aandeel daarvan ln het goederenvervoer in 1963 nog 16 pro cent was, maar xn 1969 was gedaald tot 8 procent. Hij wees erop, dat er „geen controverse tussen openbaar vervoer en autoverkeer mag ont staan". „Als men de belangrijke rol van het openbaar vervoer erkent, dat zullen er maatregelen moeten wor den genomen, die echter pas op lange termijn effect zullen hebben aldus ir Prins. De heer Prins verzet zich met name tegen de bezuinigingsplannen van de regering in de wegenbouw. Deze plannen, zo zei de heer Prins vorige week al, zullen het ontslag voor 300D van de ln totaal 15.000 werknemers in de wegenbouw tot gevolg hebben. LA PAZ, maandag (Reuter. AFP) Het nieuwe regiem van kolonel Hugo Banzer in de Zuidamerikaanse staat Bolivia heeft besloten het uni- versiteitsbestel in het land te hervor men. AI3 eerste maatregel werd een sluiting van alle universiteiten in het land van kracht. De 3luiting duurt tot maart volgend jaar. Door het be sluit worden 55.000 studenten getrof fen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1