Burenbezoek van Lin denhof aan het Stedelijk Museum Zware gevangenisstraf geëist in zaak grootste has jiesjsmokkel Balletlerares pakt beunhazerij aan a m 'KINDEREN GAAN TE JONG OP SPITZEN' tizssi ;Pi SCHIEDAM 'MEER HASJIESJ IN GEVANGENIS DAN IN APOTHEEK' -|Y - Arbeidsmarkt in Rijnmond blijft gespannen ROBERT HOLL ZINGT ÏN PIJPERZAAL Onder invloed tegen, deuren parochie Gratis reizen 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig on met NS TWAALF JAAR EEN STEM woensdag 8 september 1971 - pag. 5't - f i f i A J3e Kinderen zullen zoo des Zoomers, als des Winters, zoo dra ssy opgeroepen worden, (lietzy door de Vader, School- meester of Naai-baas) en de Meisjes (hetzy door de Naai moeder of Keuke-moeder) ten eersten moeten opstaan.*' Aldus artikel twee uit de „Or donnantie en Reglement voor de Weeskinderen der stad Schie dam". En vermanend staat er dan cursief nog bijgeschreven: „Om zich daar naar te gedraagen en te gehoorzaamen," Eén citaat van de veie, die er te maken zouden zijn op de tentoon stelling: „Van "Weeshuis der Her vormden tot Lmdenhof", die tot 27 September ms. in liet Stedelijk Mu seum te zien is. Een tentoonstelling die u, als het even kan, beslist moet gaan zien, omdat u als Schiedammer ongetwij feld geïnteresseerd bent in dit deel van de Schïedamse historie èn van wege de voortreffelijke presentatie door de staf van het museum en de Lmdenhof. Eigenlijk is het geen tentoonstel ling m de ware zin van het woord. Meer een burenbezoek. Museum en „Lindenhof", toch al naaste buren ca slechts gescheiden door de Lan ge Achterweg hebben de banden nog wat nauwer aangehaald. De „Lmdenhof', althans een deel er van, is deze maand inwonend aan de Hoogstraat. Dit heeft men be reikt door enkele kenmerkende za ken van resp, Weeshuis en ^Linden- hof" gewoon naar de Hoogstraat to verhuizen, Een van de zalen van het mu seum heeft door deze verhuizing tijdelijk en maar voor een deel zgn oude functie teruggekregen en verwonderlijk ia het te zien, hoe goed de u xljes van de weeshuiskin- deren passen in de hoge zalen van het museum. Ze zullen trouwens met veel groter zijn dan de bedden van Schiedamse ouden van dagen, die daar wellicht ooit ook gestaan hebben. Direct namely k als men de zaal binnenkomt, staat men in een gere construeerde slaapzaal van het weeshuis uit het jaar 1930. Zes wit te bedden, diie op een rij, geschei den door .nachtkastjes voor da privéspulletjes van de kinderen, maken er samen met een spiegel en een handdoeken rek een levensechte omgeving van. Het geeft een goed beeld van die üid: goede verzorging_ en keurige „bewassing", maar weinig persoon- lijkq vrijheid, al was het maar door het verplichte dragen van het offi ciële wezenkostuum. Afschaffing van dit kostuum vond pas plaats op 30 juni 1941. In maart van dat jaar werd da nieuwe directeur drs J. Ritsema van Eek, benoemd. Mèt zijn benoe ming deed tegelijkertijd een nieuwe methode van bestuur van het wees huis zijn intiede. Diezelfde drs Rit sema van Eek, inmiddels geen di recteur fmeer van een weeshuis, maar van. een moderne inrichting voor het werk van de kinderbe scherming, gaat nu afscheid nemen. Zijn afscheid werd de directe aan leiding tot deze tentoonstelling. Een mooiere "hommage is nauwelijks denkbaar. Regen! en Het bewijst, dat hy niet behoord heeft tot de reeks van regenten, dio voor hem. de zaken aan de Achter weg bestierden. Hoewel, uit een tekst van archivaris drs Van der Eeyst, op de tentoonstelling ver krijgbaar, blükt, dat het met die re genten eigenlijk best meeviel. .Zij De Lindehof zoals het vroeger was De geschiedenis van liet Schie damse Weeshuis gaat vrij ver te rug. Op de tentoonstelling is een. stichtingsakte uit het jaar 1603 te zien. Twee jaar later al, in 1605, werd liet voormalige leeg staande klooster Lelicndaal aan de Lange Achterweg betrokken. Om aan de nodige gelden te komen had men 041. een loterij georganiseerd. Een" kleine tweehonderd jaar is dit pand, waarvan op de ten toonstelling nog een afbeelding te zien is, het officiële weeshuis geweest. Toen werd het te klein. (Zegt overigens wel iets over het sterftecijfer in die tijdent). Er kwam een nieuw gebouw, dat in 1782 plechtig werd inge wijd. Ds, Scetens hield de feest rede. Een moestuin, een boom gaard eu een soort boerderijtje completeerden liet geheel. Een laatste uitbreiding, huisvesting voor de hallwezcn, vond plaats in 1928. waren," aldus deze tekst, meestal van de beste voornemens bezield en uit de notulen van de vergaderin gen bljjkt, dat zij zich het lot van de hun toevertrouwde pupillen aan trokken!" De sfeer, waarin deze vergaderin gen plaatsvonden kunt u proeven in het tweede deel van de tentoonstel ling. In het midden van. de zaal is de complete regentenzaal her bouwd, Een. deftig geheel met aan de linkerzijde de neren-Regenten en rechts een zelfde schilderij met de dames, keurige, goedwillende burgers uit de twintiger, dertiger jaren (geschat naar de stijl van het schilderij) geposeerd-ongedwongen bezig met goecl doen. Trouwens, er wérd goed gedaan. Tegenover deze regentenkamer hangt het portretje van Hendrik Dekker, ongetwijfeld de oudste wees van Nederland, want hij werd om speciale redenen tot aan zijn dood in het Weeshuis ver pleegd. Hij zal daarna ongetwijfeld volgens de regels van. de „Order dei* Lijkstatie" (1795) begraven zijn, wat inhield, dat alle in het huis aanwezige wezen mee ter be grafenis trokken. Waarschijnlijk tol stichting en vermaning. Het huidige jongenstehuis „Lm denhof" tenslotte krijgt gestalte in het derde tentoonstellmgsonderdeel. Daar heeft men in zijn geheel de kamer van één van de jongens, Frans van de Hoek, nagebouwd. Het geeft een voortreffelijk idee over do hedendaagse huisvesting. Zo te zien laat die niets te wensen over, Er is de zo nodige privacy een heel verschil met de vroegere slaapzalen en in de inrichting van de kamer ontbreekt zelfs een TV-toestel niet. Het museum heeft in moderne aanpak kennelijk niet voor de „Lin- dennof" onder willen doen. In sa menwerking met het Rotterdamse Lijnbaaneentrum maakte de educa tieve medewerker van het museum, Jan de Grauw, een videotape over dit stukje historisch zowel als he dendaags Schiedam. Gesprekken met de inwonende jongens completeren het beeld, dat men gaandeweg in het laatste deel van de tentoonstelling al had: de huidige „Lmdenhof" hevft niets, maar dan ook niets, meer te maken met het oude Weeshuis. - - ...en 20aIs de kamers nu zijn (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. On danks een geringe toename van het aantal werkzoekenden en een afne men van de vraag naar arbeidskrach ten. bestaat op een aantal sectoren van de arbeidsmarkt in het gewest Rotterdam nog steeds grote spanning. De metaalnijverheid vraagt 450S ar beidskrachten, het aanbod bedraagt 377. Ook in de bouw, de chemische nijverheid en in. de kantoorsector is de vraag anmerkelijk groter dan het aanbod. De daling van de vraag naar arbeidskrachten hield hoofdzakelijk verband, met het voldoen van. aan vragen met jongelui die in juni de scholen hebben verlaten, aldus een bekendmaking van dit Gewestelijk Arbeidsbureau. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag Het Rotterdams Conservatorium organi seert op donderdag 15 september in de Willem Pijperzaal, Pieter de Ho och weg 122, een concert, te geven door de bas-bariton Robert Holl en Sianist Gert Schuil. Robert Holl reeg een eerste prijs toegekend tij dens het onlangs gehouden 18e Inter nationale Vocalistenconcours te Den Bosch. Na afloop van het concert, dat om 20.15 uur begint, is er gelegen heid om Robert Holl en zijn leraar David Hollestelle met de behaalde prijs geluk te wensen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdagGister avond is een auto op de Spiegelnisser- kade tegen, een geparkeerde auto aan gereden, die op de "Voetstraat geduwd werd waardoor de deuren van de ach-1 teruitgang van de parochie tuin van de r.-k.-kerk aan de Goudse Rijweg: ver nield werden. Vervolgens werd een daarvoor ge parkeerd staande auto aangereden en deze reed op zijn benrt weer tegen een bestelauto. De bestuurder, de 21-jarige taxichauffeur J, Itf. uit Capelle a/d IJssel, bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Zyn rijbewijs is ingevor derd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De grote jongens lopen nog vrij rond. Deze zekerheid Weef gisteravond hangen in de Rotterdamse rechtszaal nadat de rechtbank zich langdurig had beziggehouden met, wat werd genoemd: „de grootste hasjiessmokkelzaak die ooit in Nederland aan het licht is gekomen." Een uitspraak van officier van justitie mr A. Niessen die te gen de vier verdachten gevan genisstraffen van anderhalf jaar'tot drieëneenhalf jaar met aftrek van voorarrest eiste. Binnenkort staan nog drie leden van het Rotterdamse hasjiesj syndicaat -terecht. De politie zoekt naar nog meer verdachten. „Lang niet alles is aan het licht gekomen," aldus n£r. Niessen die zich met zijn hoge eisen de regelrechte woede op de hals haalde van de raadslieden van het viertal. Behalve door hun advocaten wisten de verdachten, de 32-jarige koop man en bokspromotor Ad V; de 29-jarige importeur Gerhard H„ de 24-jarige vertegenwoordiger en zoon van een bokspromotor Joop van 5. en de 23-jarige caféhouder Wim S., allen uit Rotterdam, zich gesteund door een grote schare boks- en hasjïesjfans op de publie ke tribune. Tijdens een pauze kwam het op de tribune tot een vechtpartij. De 23- jarige R. van K. kreeg met zijn leeftijdgenoot J, P. G. ruzie over een drie jaar geleden gepasseerd voorval, van K., ook een bekende in het bokswereldje, sloeg G. tegen de grond voordat de parketwach ten tussenbeide konden komen. G. moest met een gescheurde lip in het ziekenhuis worden opgenomen. Dit voorval was voor president mr. A. Jolles reden reserve-parket wachters te laten aanrukken. Ook toonde een aantal rechercheurs zich actief in de rechtszaaL De vier verdachten werden door de douanerecherche en de Rotterdam se recherche in de kraag gegrepen toen zij op het punt stonden een partij van niet minder dan 110 kilo hasjiesj uit te pakken. Na een lang- (ADVERTENTIE) Ee3 de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast, jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f30.- ÏTS-legltimattefoevriSfl of EasfotoCö) on trouwfcoafcje of paspoort; meebraogcü. yrassilofdasraanliesioSat. door FRANS HAPPEL De adjunct-directrice van de afdeling Dans van de Stichting Rotterdamse Muziekschool, mevrouw Henny v. Waasdijk, is ten strijde getrokken tegen beunhazerij in het balletonder- wijs. Middels een open brief aan do dagbladen wijst me vrouw Van Waasdijk op de ge varen die aan onoordeelkundig gegeven lessen verhonden zijn. Vooral het feit dat jonge kin deren veel te vroeg op de poin tes (de spitzen) gaan, veroor zaakt volgens haar veel licha melijke ellende, „Wordt het kind te. vroeg op' de pointes gezet, dan kan het op latere leeftijd ernstige rug- en knieklachten krijgen, om van vervormde voe ten nog maar te zwijgen", aldus mevrouw Van Waasdijk in haar ballet-herderlijk schrijven. „In Rotterdam zijn veel malafide scholen, maar er zijn gelukkig: ook diverse scholen waar uw kind op verantwoorde wijze les kan krij gen". Voor de hand liggende vraag, welke scholen zijn bonafide en wel ke niet? Henny van Waasdijk: „Het is na tuurlijk erg moeilijk om namen te noemen. "Wie de schoen past, trekke hem aan, zullen we maar zeggen". Later horen we toch een paar namen. Die van goede scholen mogen genoteerd worden. Henny van. Waasdijk: „De scholen van Evi Bleijs en Gobi Kloet en natuurlijk de Dansacademie en onze oplei ding". Twee namen van bonafide instellingen krijgen we óók te ho ren, maar we mogen ze niet op schrijven. Namen van sinds jaren bestaande scholen, gevestigd in Rotterdams westelijk stadsdeel. Henny van. Waasdijk, een blik sems felle tante waarmee het slecht ruzie maken moet zijn- Ze zegt geen woord teveel, ze componeert haar zinnen a la een kortaffe, erg boze legerkolonel. Ze zegt: „Iedereen kan balletles geven. Het vak is niet beschermd. Als u wilt kunt u morgen een school beginnen, uw vrouw kan dat ook. Hang maar een. bordje op de deur, niemand mag het er af halen. En ik heb het nu nog alleen maar over Rotterdam. Moet je in Brabant komen. Op de katholieke scholen. U bent toch. niet katholiek? Goed. Die scholen houden het onderwijs het liefst in eigen katholieke hand. „Biedt een goede maar anders gelovende leraar of lerares zich aan en tegelijkertijd komt er een sollicitatie van een niet bekwame katholieke kracht, dan wordt de laatste aangenomen. In Brabant kan op dit gebied helemaal alles. Als ie mand twee jaar een avondcursusje algemene dansvorming heeft ge volgd, dan dient hij of zij zich al aan als leraar. Er zijn zelfs mensen die behoefte hebben om balletles te geven en daartoe eerst by onze school een SCHRIFTELIJKE cursus willen volgen, nou vraag ik u," Met die spitzen, hoe zit dai? „Het dansen boven op de tenen in speciaal daartoe vervaardigd schoeisel is eigenlijk alleen moge lijk voor beroepsdanseressen en leerlingen van een vakopleiding. Nooit 2al een bonafide leerkracht een amateur, die slechts één. uur in de week les heeft, op spitzen laten Werken, En zeker geen spitzen voordat een kind twaalf jaar is". Henny van Waasdijk: „Er zijn zelfs mensen die les willen gaan geven en bij ons een schriftelijke cursus aanvragen." (Foto: PETER VAN ES) Ze zegt verder: „Maar niet alleen leeftijd en het aantal lesuren spelen een rol. Na minstens een tweejarige bailettraining achter de rug te heb ben, moet een leerling, een indivi duele keuring op lichaamsbouw en voetvorm krijgen. Er zijn kinderen die zó gebouwd zijn dat ze nooit op spitzen mogen dansen. Dat is vooral voor talloze moeders onaanvaard baar. Moeders zien maar al tc vaak hun kroost als een soort wonderkin deren, als prachtige talentjes. Als die moeders hun zin krijgen spitzen hun dochters al als ze vier of vijf jaar zijn. Ik moet er niet aan den ken. Dat zou een aanslag op het li chaam zjjn. Maar hoe gaat het? Als kinderen hier van mij niet op de pointes mogen, dan zijn de moeders verontwaardigd en dan gaan de kinderen naar een andere meest al malafide schooi en daar wor den ze verpest." Tot welke lichamelijke oneffen heden kan verkeerd spitzemverk leiden? Henny van Waasdijk: „Voetklacht ten, vooral het symptoom van de knokken die uitgroeien. Verder ver vormingen in de kniegewrichten en dan hebben we de rug die flink op zijn donder kan krijgen. Scheve wervels, hernia. Die klachten uiten zich dan meestal op latere leeftijd, wanneer een meisje zo'n vijfen twintig jaar oud is." Mevrouw Van "Waasdijk heeft nog meer zaken die haar duivels maken. Voorbeelden: „Sommige scholen hebben maar één streven, zo snel mogeljjk zoveel mogelijk geld verdienen. Het gevolg hiervan is o.a, véél te volle klassen, het lo kaal wordt volgepropt met leerlin gen. En dan een bandrecorder voor ae muziek want pianobegeleiding is veel te duur. Dat betekent dat de leerlingen zich moeten aanpassen bij de muziek en natuurlijk ia het zo dat de muziek de leerlingen moet volgen. Eén stem die protesteert. Is me vrouw Van Waasdijk een roepende in de woestijn, wordt ze in haar aanklacht ondersteund door colle ga's, of preekt 2e alleen voor eigen parochie? Ze zegt: „Indertijd zijn er wel eens plannen geweest om een en ander te kanaliseren, maar die plannen zijn ook weer in de doofpot gegaan. Ik weet echter zeker dat een groot aantal collega's het roe rend met me eens zjjn. De moeilijk heid is echter dat er tegen malafide praktijken in de algemene dansvor ming, in de balletopleiding zo wei nig te doen ia. Ik vond het desal niettemin nodig om mijn stem te la ten horen. En dat heus niet ten be hoeve van de sectie Dans van de Rotterdamse MuziekachooL Een aantal scholen in Rotterdam leve ren kwaliteit. En kwaliteit behoeft geen reclame- Op beunhazerij moet echter gewezen worden. Misschien kunnen dan ongelukken worden voorkomen." ROTTERDAM, woensdag Bjj de scheepswerf De Groot en Van Vliet in. Slikkerveer is gisteren de chemi- caliëntanker „Philip Broere" te water gelaten. Deze tanker is gebouwd in opdracht van de rederij Gebr, Broere-Curagao te Willemstad. Het 75 meter lange schip heeft een dead weight tonnage van 2160 ton. durig onderzoek kwam aan het licht dat het viertal deel uitmaakte van een groep, die hasjiesj blnnen- hoeveelheden importeerde uit Xii- banon en deze soit drug op de Ne derlandse markt bracht. Volgens een rekensommetje van de officier van justitie hebben de vier mannen in enkele maanden tijd ongeveer 330 kilo hasjish binnen gesmokkeld en verhandeld, een hoeveelheid die „inkoop" ongeveer 4,5 ton kost en waaraan de ver dachten samen ƒ150.000,- verdiend moeten hebben. Gerhard H., een hoofdverdachte die drieënhalf jaar tegen zich hoorde eisen, reisde regelmatig naar Bei roet om daar zaken te doen, Als importeur was hij hekend met in- en uitvoerpapieren en hij wist deze dan ook kundig te vervalsen. De gekochte hasjiesj werden verstopt in planken van kisten waarin lam pen of machine-onderdelen werden getransporteerd. Ook werd de hasj iesj wel naar deze omgeving (Brussel) gebracht door een ..di plomaat", aïe het spul in koffers vervoerde en tegen betaling de sleutels gaf van de stationsicluis, waarin hij de fel begeerde handels waar had opgeborgen. Op deze ma nieren bereikten partijen van 30. tien, 45,46 en 110 kilo ons land. De officier eiste ook drieënhalf jaar tegen Wim S. Deze verdachte werd geschetst als de detaillist die de partijen hasjiesj in Nederland door verkocht aan kleinere handelaren en gebruikers. „Uit sportiviteit "wil de hij geen namen, van kopers no men. Aad V. kwam uit het requisitoir van mr Niessen naar voren als iemand die zich uit puur winstbejag in de verboden handel had gestort. Te lgen hem luidde de eis tweeëneen half jaar met aftrék. De voormalige bokspromotor (hij raakte zijn licentie kwijt na een vechtpartij met de politie) gaf op een vraag van de officier onom wonden toe dat hij tijdens de voor lopige hechtenis zowel mondeling als schriftelijk in contact had ge staan met zfjn medeverdachten om te bespreken welke verklaringen gegeven moesten worden aan de rechter van instructie. Corveeërs in da gevangenis zouden deze contac ten mogelijk hebben gemaakt. Ook vertelde V. dat in het Rotter damse huis van bewaring voldoen de hasjiesj is te krijgen. „Tientallen soorten. In de gevangenis is meer hasjiesj dan in iedere apotheek. Ik heb hier (tijdens een vorige straf, red.) de hasjiesj leren kennen." Joop van S, een neef van Aad V., homde anderhalf jaar tegen zich eisen. De officier vond hem da orünst schuldige hoewel ihij ver moedde dat „Van S. ook nog ande- 1 re partijen heeft verhandeld." Aad V. en Gerhard H. verklaarden dat zij door de hasjiesj hand el grote verliezen hadden geleden. Alleen- Joop van S. en Wim S, gaven toa dat zij eraan hadden verdiend. Allo vier de verdachten deden, voorko men dat zij niets wisten in echte hasjiesj te hebben gehandeld. „Het kon net zo goed woestijnzand zijn. Wij zijn geen deskundigen. Voor ons -was het alleen een handeltje", zei een van hen. Mr. Niessen, die in zijn requisitoir 1 deskundigen had geciteerd volgens Wie hasjiesj schadelijk^ voor de geestelijke en lichamelijke volks gezondheid is en bovendien op merkte er niet in te geloven dat de huidige regering ernaar zal streven hennep-produkten uit de sfeer van de opiumwet te halen, vond het viertal advocaten lijnrecht tegen over zich. Mr. M. Jacobson, advocaat van^Aad V. sprak ook namens zijn confreres toen hij de president verzocht do zaak aan te houden tot er van de regering een principe-uitspraak over het hasjiesj-gebruik komt. Hij bepleitte dat tot deze datum de verdachten „desnoods op borg tocht", op vrije voeten moeten worden gesteld. Dit verzoek werd na kort beraad van de rechtbank afgewezen omdat volgens mr. Jolles het gevaar zou kunnen bestaan dat het -viertal de vlucht zal nemen. Mr. H. W. L, van Nifterlk betoogde voor Joop van S. dat het spul, waarin de vier verdachten gehan deld hebben, geen echte hasjiesj in de zin van de juridische omschrij ving hoeft te zijn geweest. Deze omschrijving zegt .dat hasjiesj wordt bereid uit de gedroogde toppen van een bloeiende vrouwelijke cana- bis-plantf' Mr. Van Nlfterik: „Misschien handel den zij wel in kamelenmesL." Op grond van deze ^onzekerheid vroeg deze raadsman vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Mr. L. P. Wijtzes,"'die voor Wim S pleitte, sloot hierop aan en bepleit*' te onmiddellijke invrijheidsstel- hng, een verzoek dat eveneens' door de rechtbank werd afgewe zen. Mr. J. de Wit, de raadsman van Ger hard betoogde dat de verdach- tea- een „gewetensussendmiddel", hadden gevonden in de publieke opinie, die (hasjiesj steeds minder veroordeelt. Mr. de Wit sloot 2ich overigens aan bij het pleidooi.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 2