Stuur Drees junior eens een banaan of een visje! Milieucongres wil industrie halt toeroepen V Scherpere controle op leerplicht vijftienjarigen P Wat betekent Hoogovens voor een sportzaak? BULLETIN VOOR DREES VOEDERAARS Wandelend van Nijmegen naar R'dam Reactorvat gereed bij RDM Toon kreeg ballon van Popov College van Schiedam tegen ontwerp wet Rijnmond Meer winst voor dochters van Hagemeijer m taaiggga Waar worden de centjes voor sportartikelen verdiend? Bij Hoogovens IJmuiden pagina ,4 - zaterdag 18 september 1871 H, De Stichting Pro Drees jr Comité heeft zijn Lrees-lle- vecde Initiatief middels het nu volgende bolUetin aan de wereld geopenbaard: JZIj wil de man redden die Wat wil de actie eten voor Drees Jr? Nederland nu nog kan redden van een totale economische catastrofe. De crisisjaren mo gen niet terugkeren. Steun daarom Drees jrj Geef! Geef veel aan de ac tie ETEN VOOR DREES JR! Stort direct op zijn girore kening of stuur voedsel (zuidvruchten, vleesconser- ven, melkpoeder) naar Drees jr: WILDHOEFLAAN 35, DEN HAAG, GIRO 606599. Maak Drees sterk dan maakt n de Nederlands© eco nomie weer gezond. Het Is nodig! Broodnodig! De eerste ingenieur op de tram is al gesignaleerd. On der het raam van prof. Zijï- stra, directeur van de Neder landse Bank, is al een vang net gemonteerd. Spaar het gehakt uit uw mond, al is het maar voor Drees jr zijn hond. D-day is Drees jr-dag! Geef zonder vrees, het is voor Drees! „OP 13 SEPTEMBER," zo meldt Je heer Peter de Baan (25) per lormnunlqué, „is opgericht de itichting pro Drees jr-comité. Ont staan uit groeiende bezorgdheid over do Nederlandse financiële si tuatie wil de stichting met alle haar ter beschikking staande lega le middelen daadwerkelijke steun geven aan Drees jr, die zij als de aangewezen man beschouwt om de strijd tegen de economische verwildering aan te binden. De stichting kent geen politieke voor keu^ zij is alleen gericht op het persoonlijk utelzJjn van Drees jr. Haar eerste actie zal starten onder het motto: Eten voor Drees." EINDE van een geheimzinnige mededeling, maar Peter de Baan is gelukkig geenszins te beroerd om haar even toe te lichten. Terug van vakantie De Baan is regis seur van het Rotterdams Philhar- monisch Theater las hq een stapel achterstallige kranten, waarna hij tot de slotsom kwam dat de regering blijkbaar wil be zuinigen en dat het volk, aange slagen door al die informatie over die bezuiniging, ten prooi was ge vallen aan een gevoel van machte loosheid, aan een gevoel van de- boel-stort-misschlen-wel-in-elkaar. „NU ia het zo," zegt Peter de Baan, „dat wij. want het idee is irt ons theater geboren, dat wij Drees jr zien als het symbool van het geld. In feite is hij natuurlijk al leen maar minister van Verkeer en Waterstaat, maar iedereen PETER DE BAAN \yeet dat hij, ook in de regering, het grote brein op financieel ge bied is. Drees is op dat terrein ge woon niet te verslaan, weet alles, heeft een waanzinnig goed geheu gen en kan erg goed cijferen. En nou zit die man maar te cijferen, dag en nacht, en niemand krijgt de kans over zijn schouder heen te kijken en om af en toe te zeggen: Zou je dat nou wel doen man, zou foto: CHARLES VLEK je daar niet eens een nachtje over slapen," HOE KAN JE nou zo'n man berei ken? Wij vinden dat je zo'n man, die natuurlijk het beste met ons voor heeft, op een wat emotione rende manier moet benaderen, een beetje speels. Wij willen mensen die door de bezuinigingen zullen worden betroffen laten zeggen: Drees, déér ben ik het niet mee eens. En die mensen moeten dat op een wat vrolijke manier laten merken, door hem iets heel we zenlijks in ons leven te sturen, en dat is voedsel. Dat kan een trosje bananen zijn, of vleesconserven, of brood, of melkconserven, of een gebakken visje, enfin, keuze ge noeg In onze zogenaamde wel vaartstaat. Elke keer als Drees zoiets aan zijn deur krijgt denkt hij, misschien: is dat cijfertje dat ik nou net heb opgeschreven wel juist, leg ik niet alles teveel op de economische weegschaal, denk ik wel genoeg na over de maatschap pelijke consequenties van wat ik allemaal aan het doen ben, KIJK, je kuist natuurlijk zeggen dat we eerst moeten wachten op de miljoenennota, maar wij vin den gewoon dat er voldoende aan wijzingen zijn om te vrezen dat vooral buurtwerk, sociaal op bouwwerk in het algemeen, cultu reel werk enzovoort het slachtof fer zal worden, en dat er in toene mende mate koel economische ge dacht wordt. IK HEB ook contacten met een vörraingsschool voor werkende jongeren, dat zijn jongens van een jaar of zestien. Wat die van het leven, van de toekomst vinden, hou je gewoon niet voor mogelijk. Die zijn leeg, geloven in niets, hebben een geweldige aggresivl- teit tegfcn iedereen,, ook tegen Vondelparkjeugd, En in die sfeer zullen de financiële klappen gaan vallen,. Zo zyn we op Eten met Drees gekomen. Het is niet meer dan een aangevert:' moeten het afmaken' |e. Anderen (Van een onzer verslaggevers) VL AARDEN GEN, zaterdag Vele tientallen leden van actie groepen uit Rijnmond, West-Bra bant en Zeeland hebben gister avond, op de zeer druk bezocht Delta-milieu-hearing in De Har monie, met het aannemen van een aantal moties hun verontrusting over de toenemende milieu ver vuiling in Zuidwest-Nederland tot uitdrukking gebracht. De belangrijkste moties spreken, zich uit voor een stopzetting van de expansie van de petrochemische en metallurgische industrie alsmede te gen de aanleg van milieuvervuilende waterwerken als het Baalhoekkanaal en de sluiting van de Oosterschelde en .voor het opheffen van de zwijg plicht voor ambtenaren, die uit hoof de van hun functie bij het milieube heer zijn betrokken. "Wethouder G. Z, de Vos (Volksge zondheid) uit Rotterdam, veelvuldig geattaqueerd wegens het Rotterdam se industrialisatiebeleid, was met en kele Rijnmondbeetuurders en een Gedeputeerde uit Brabant een van de weinige autoriteiten de (gevolg had den gegeven aan de uitnodiging van de organiserende actiegroepen aan de hearing deel te nemen. Gevraagd •■naar de stand van de luchtverontrei niging in het Rijnmondgebied stelde hij dat een aantal stoffen In vermin derde concentratie in de lucht voor komen maar dat anderzij da andere verschijnselen, zoals smog en ozon? vorming, vaker voorkomen. „Gere kend over de laatste tien jaar ia er echter sprake van een verbetering van het algemene niveau," aldus de wethouder. Zijn opmerking dat Rot terdam altijd bereid is informatie te verstrekken óver de milieu-hygiëni- sdhe aspecten van nieuwe industrie vestigingen lokte felle kritiek uit, o.a, van een woordvoerster van de actie groep Heenvliet-Geervliet en van de Vlaardingse wethoudster voor mi lieu-hygiene mevrouw Van Duin- Spruit. De laatste zei: „Ik zeg tegen actiegroepen, je kan wel voor het stadhuis van vlaardingen. demonstre ren. maar je kunt beter naar het stadhuis van Rotterdam gaan." (het geen milieu-deskundigen dr K, Bier steker van de Rotterdamse GG en, GD de opmerking ontlokte; „ja, daar is meer ruimté). ROTTERDAM, zaterdag. Dit weekend wordt de zesde Nijmegen -Rotterdam-mara gehouden. Een 75 wandelaars nemen er aan deel. De deelnemers zijn vanmorgen gestart en worden morgenmiddag omstreeks half vier bij het gebouw van Rt Vrije Volk aan de Slaak verwacht. ?-ïh VOOR een Argentijnse kerncentrale werd bij de RDM een reactorvat van 365 tan vervaardigd. Gisteren ging het gevaarte op transport naar het schip „Eolo" in de Waalhaven. ROTTERDAM, zaterdag. (ANP) Bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij NV is een reactorvat voor een Argentijnse kerncentrale gereed ge komen, Vrijdag heeft het ca 65 tom wegende gevaarte het bedrijf verlaten. Het ca 11 meter lange vat heeft een inwendige diameter van 5360 mm en een wanddikte van 470 mm. Het is bestemd voor de elektrici teitscentrale „Atucha" aan de Rio Parana fcn Argentinië, die in aanbouw is voor de Comiston Nactönal de Ener- gia Atomica. In 1963 ontving de RDM van Rheinstahl Hiittenwerke AG in Hftttingen opdracht om het vat te bouwen. De onderdelen van het vut Werden reeds in Duitsland door deze firma vervaardigd. Siemens AG te Erlangen levert voor deze centrale de complete nucleaire installatie. Het 3 05 ton wegende vat (inclusief slede en „trarrsportdeksel") is op een nieuwe 600 tons combinatie van het in Dor drecht gevestigde expeditiebedrijf Van Twist NV van RDM naar het ter rein van de stuwadoorsmaatschappij Hcijplaat aan de Waalhaven vervoerd. De bok Matador (maximum hefver mogen 400 ton) zet het vat aan boord van het 4.259 brt metende vrachtschip ms Eolo. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, zaterdag De première van het Russische Staatscircus in dc sporthal Ahoy werd gisteravond o.a. bijge woond door Tooji Hermans, Toon, in gezelschap van echtge note Rietje en manager Dick Binnendijk, kwam natuurlijk sjieciaal voor de door hem zeer bewonderde clown Popov. Eerst had niemand Toon's aanwezig heid in de gaten. Dat veranderde toen Popov balonnen uitdeelde aan een paar kinderen en Toon ook zo'n opblaasding offreerde Na afloop bood Toon bloemen aan en kreeg in ruil de geruite pet en de pruik van Popov op zijn hoofd geplant. (ADVERTENTIE) WAIDO H.v. 0itot* SCHIEDAM m. AFQ. VERKOOP 1SÏ705 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, zaterdag On derwijsminister Van Veen zoekt met de Vereniging van Neder landse Gemeenten naar een doel treffende controle op de nale ving van de gedeeltelijke leer plicht voor vijftienjarigen. Met de verlenging van de leer plicht tot in totaal negen Jaar werd beoogd werkende vRftfenjarieen één dag per week vorm In gs- of beroeps begeleidend onderwijs te geven. Maar de naleving laat te wensen over. De gemeenten moeten nu bijhou den welke kinderen van sdiool komen, zodat kan worden nagegaan welke kinderen die zijn gaan wer ken, niet aan de gedeeltelijks leer plicht voldoen. De minister zsl een commissie in stellen die moet adviseren welke on derwijs- en vormingsinstituten en bedrijfscursussen voldoen aan de be doelingen van de gedeeltelijke leei- plicht voor vijftienjarigen. In ant woord 'op vragen van het socialisti sche kamerlid Masman erkent de mi nister, dat bij wijze van uitzondering ook avondscholen zijn aangewezen voor de uitvoering van de gedeelte lijke leerplicht. Hierdoor moeten te lange wachtlijsten bij het dagonder wijs voorkomen worden. SCHIEDAM, 'zaterdag (ANP) B. en. W. van Schiedam heb ben bekend gemaakt afwijzend te staan tegenover het concept voor ontwerp gewest Rijnmond. Het concept is indertijd opgesteld door de vroegere staatssecretaris van binnenlandse zaken Van Veen, Als het voorontwerp in praktük wordt gebracht zal in beginsel alle bestuurskracht in het Rijnmondge bied worden geconcentreerd in de Rijnmondraad. Bij do gemeente zal dan alleen maar een beperkte admi nistratie blijven bestaan en slechts in enkel gevat een feitelijke uitvoering van voorschriften. De gemeente ver dwijnt daarbij als politiebestuursli- chaam, zo menen burgemeester en wethouders van Schiedam. In het Rijnmondgebied moeten nu reeds alle zeilen worden, bijgezet om de ontwikkeling bij te houden. Bij het verminderen van de bestuurs kracht zal de ontwikkeling helemaal uit de hand lopen, aldus het college. Het college van B en W meent dat wel enkele bevoegdheden van ge meentebesturen aan Rijnmondraad kunnen worden overgedragen, Hier bij wordt gedachte aan maatregelen op het terrein van de hinderwet, openbaar vervoer, elektriciteitsvoor zieningen. Dit zal door de wet zelf geregeld moeten worden aan de thans bestaande periode van onzeker heid en tegenstellingen, aldus B en W van Schiedam. (Van onze econ. redactie) AMSTERDAM, zaterdag. De winst van de deelnemingen van Ha gemeijer Sc Co's Handelmaatschappij Is in 1970 gestegen van 10,7 miljoen tot 13,1 miljoen. Dit bttykt uit een zojuist verschenen publikatie van dit bedrijf. Zoals bekend worden de resultaten van de deelnemingen van Hagemeij er altijd pas bekend, als het jaarver slag over de betrokken verslagperio de al lang is verschenen. De winst van de deelnemingen in 1970 zal ten goede komen aan de uitkomsten (van de moedermaatschappijover 1971. Het staal van de schaatsen Is misschien wel afkomstig van Hoogovens. Maar dat zal de eigenaar van de sportzaak een zorg zijn. Voor hem is het belangrijk dat de schaatsen verkocht worden. En de trainingspakken, de werphengels, de schaakstukken, de voetbalschoenen Zou Hoogovens daar ook iets aan kunnen doen? Als die sportzaak in de IJmond zit.doet Hoogovens er het meeste aan. Verderop in Noord-Holland is het ook nog wel duidelijk merkbaar voor sportzaken dat Hoogovens van de partij is.De ruim 21,000 werknemers van Hoogovens wonen verspreid over heel Noord-Holland en soms nog daarbuiten. De salarissen van Hoogovens worden uitgesmeerd over een groot gebied, maar het gaat dan ook om een stevig bedrag: elke maand weer ruim 28 miljoen gulden. Daar kun Je nog es een pingpongballetje voor kopen! En wie weet worden er in Friesland kaatsballen en in Limburg kruisbogen gekocht, voor geld dat verdiend is bij Hoogovens. Hoogovens betrekt immers voor bonderden miljoenen van toeleveringsbedrijven door het hele land! Zonder de sterke economische motor die Hoogovens heet, was er waarschijnlijk geen eredivisieclub in de IJmond... zouden talloze sportverenigingen niet bestaan... zouden veel sportzaken de pijp aan Maarten moeten geven. Direktenr H. Wilms Ho et van het gelijknamige sporthnls: 'Wilms Floct bestaat volgend jaar 50 Jaar. We zfln. dus bijna net zo oud als Hoogovens. Ik kan wei zeggen dat we met Hoogovens zijn opgegroeid. Als Hoogovens zou verdwijnen zou ook voor mij het gunstige economische klimaat verdwijnen. Dan kunnen we de zaak wel sluiten. En dat zou spijtig zijn, Het is domweg ontzettend plezierig in je winkel met mensen bezig te zijn die iets prettigs willen gaan doet ook geld voor kunnen uittrekken. Voor lan doen en daar tennis, voetbal, hockey, paardesport, wintersport, noem maar op. Ja, Hoogovens betekent wat voor de sport hier In het IJmond gebied. Denk alleen maar eens aan do prachtige nieuwe sporthal en het Sportfondaenbad In Beverwijk.*

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1971 | | pagina 1