14(1 e Jaargaiig, ZATERDAR 30 NOVEMBER 1018. No. 727- Binneniand. Bui* inland. iStadsiiieuws. Yerschijnt ZATERDAGS. Abonneiuontsprijs per 3 maanden /"0.40. Advertentien van 14 regels. Iedere regel meer 40 cent. 10 Abonnementsadvertentien volgens tarief. (Officieel). Naar aanleiding van be- richten in buitenlandsche dagbladen om- trcnt den doortocht van Duitsche troe- pen van Belgie naar Duitschland door Limburg, en omtrent de houding door de Nederlandsche Regeering aangenomen ten aanzien van nit Antwerpen komende Duitsche torpedobooten en van sleepboo- ten, die langs de kanalen uit Belgie naar Nederland zijn gekomen, deelt het Mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken het volgende mede le. de voorwaarden van den wapen- stilstand, die op 11 November in werking trad, waren zoodanig, dat met eene her- vatting der vijandelijkheden niet behoefde te worden rekening gehouden. Het ge- interneerd houden van troepen der oor- logvoerenden, had derhalve geen zin meer en de vrijlating der zich hier te lande be- vindende geinterneerdeti van beide par- tijen lag voor de hand. De Regee ring besloot des te eerder daartoe over te gaan, daar de Britsche Regeering liet weten, dat die vrijlating ook ten aanzien van de Duitsche krijgsgevangenen hier te lande bij haar geen bezwaar ontmoette. Onder de omstandigheden was het doel- loos, Nederland anderzijds opnieuw te be- zwaren met een groot aantal geinterneer- den en zulks op een tijdstip waarop de hulpverleening aan groote scharen vluch- telingen uit Noord-Frankrijk en aan de te verwachten talrijke vrijgelaten krijgs gevangenen van de Entente uit Duitsch land, bij de abnormale toestanden de groot- ste moeilijkheden deden voorzien op het stuk van huisvesting, onderhoud en ver- voer. Tegen het afwijzen van het ver- zoek der Duitsche troepen verzette zich het belang der bevolking van Noord- Belgie. Immers volgens de ontvangen berich- ten waren gewapende conflicten niet uit- gesloten tusschen de bewuste troepen en andere Duitsche troepen waarvan onver- mijdclijk die bevolking den terugslag zou ondervinden voor zich zelve en voor hun bezittingen. De Regeering besloot daar- om aan de bewuste troepen, die ingevolge het wapenstilstandsverdrag Belgie binnen een bepaalden tijd moesten hebben gee- vacueerd en die noch voor interneering in aanmerking kwamen, noch waren terug te wijzen, toe te staan zich ter bekorting van hun weg over Nederlandsch grond- gebied naar Duitschland te begeven, onder controle en op voorwaarde, dat wapenen en oorlogsmateriaal in Nederland werden achtergelaten. Van dit voornemen werd door den Minister van Buitenlandsche Zaken den volgenden ochtend monde- ling mededeeling gedaan aan de daartoe aan het Departement uitgenoodigde ge- zanten van de Vereenigde Staten, van Belgii:, van Frankrijk, van Groot-Brit- taimie en van Italie. Tegen deze mede- deelin- werden geen bezwaren geopperd 2e. Volgena. d" ric H fewfrthi tsproc la m a t ie~ worden oorlog- pen der oorlpgvoeren- den die binnen het Nederlandsche rechts- gebied komen, zonder dat die binnenkomst volgens de proclamatie gewettigd is, ge- interneerd. Dienovereenkomstig is ge- handeld ten opzichte van de uit Antwer pen komende torpedobooten. 3e. Het is bekend, dat de Nederlandsche Regeering aan uit Belgie komende sche- pen de doorvaart naar Duitschland niet toestaat, wanneer de schepen aan Belgi- sche eigenaren zijn ontnomen. Schepen waarmcde dit niet 't geval is, zijn vrij om naar Duitschland te varen. II. M. de Ivoningin heeft met groote waardegring kennis genomen van de plan- nen, welke ontstaan zijn om II. M. blijken van a mhnnkelijkheid te geven. H. M. stelt er prijs op de aandacht van het Nederlandsche voik er op te vestigen, dat niets II. M. grooter voldoening en blijdschap kan schenken, dan getuige te zijn van en mede te werken aan al het- geen de spoedige herleving der in de oor- logsjaren zoo zwaar beproefde volkskracht kan bevorderen. Id. M. spreekt de hoop uit, dat alien, die Haar een bewijs van verknochtheid willen geven, dit zullen doen in een vorm, die aan bovengenoemd doel ten goede komt. Naar wij uit alleszins betrouwbare bron vernemen, ligt het in de bedoeling der Regeering om, behoudens moeilijkheden die zich op het laatste oogenblik nog kun- nen voordoen, tot handelsattachd bij ons Gezantschap te Washington te benoemen de heer Mr. D. H. Andreae, advocaat en procureur te Haarlem, rechtskundig ad- viseur der Reederijvereeniging te IJmui- den. Deze benoeming wordt morgen ver- wacht. In dezelfde fu'nctie te Louden moet bin- nenkort de benoeming kunnen worden te- gemoet gezien van den heer F. B. 's Jacob te London, eertijds lid der firma Host, 's Jacob en Go. aldaar, ex-directeur van de HollandChina Ilandelsmaatschappij. Ten opzichte van den heer 's Jacob uden zulk een vergevorderd stadium verkecicn als met betrekking tot Washington het geval is. Mr. Troelstra moet naar uit Den Haag aan de ,,Prov. Gron. Gt." wordt gemeld, zeer ernstig ziek zijn hij zal eenigen tijd het bed moeten houden en lang rust moe- ten nemen om zijn diep geschokt zenuw- gestel weer in orde te brengen. In verband met de gewijzigde tijdsom- standigheden wordt bepaald, dat voor- taan aan dienstplichtigen, boven en be- halve het in punt 9 van de gewijzigde L. 0. 1910 B. 131, vastgestelde percentage (17 pCt. en 20 pGt.) van toelaatbare af- wezigheid, voor zoover de belangen van den dienst, ter beoordeeling door den korpscommandant, zulks toelaten, bij- zondere verloven zullen worden verleend. De korpscommandant houdt bij deze uitbreiding rekening met de eischen van den dienst, voor wat aangaat wacht- en bewakingsdienst, detachementen, employe- menten en opleidingen. Het gestelde onder b. van L. 0. 1918 B. 187, ten aanzien van hen, die vrijwil- lig onder de wapenen blijven of terugkee- ren, blijft van kracht. Bij uitzondering kan worden afgewe- ken van het bepaalde onder punt 15 I van de gewijzigde L.O. 1916 B. 131 en aan dienstplichtigen, die vrijwillig onder de wapenen blijven, bijzonder verlof worden verleend, echter met geen kortere tusschen- poozen dan een week. Sombere wporden zijn er op de Bonds- staatconferentie te Beriijn gesproken. De Rijkskanseiier Ebert sprak het eerst. Het komt er voor alles op aan, zei hij, vrede te krijgen. Slagen we daarin niet eh duurt de onhoudbare druk van den wapenstilstand nog lang, dan wacht ons liet ergste. Wat dat ergste was zei Ebert niet, maar hij behoefde het ook niet te zeggen. Ieder weet wel, dat hij hongers- nood en bolsjewisme bedoelde. Veel meer had hij niet te zeggen. Ook Solff, die na hem sprak kwam alleen met bitt'ere klachten en een hart vol zorg. Hij wees op twee gevaren, die het Duitsche rijk en het Duitsche volk bedreigden, namelijk de wil des vijands, Duitschland te vernietigen en het separa- tis h streven binnen de grenzen. Hij stelde al zijn hoop op de huidige vergadering die d<- vertegenwoordiging der rijksregeering na tr buiten onbeperkt moest vertrouwen, en zoo spoedig mogelijk de nationale ve gadering moet bijeenroepen. Va hem sprak staatssecretaris Erzber- gei over de wapenstilstandsvoorwaarden, wii' irop op voorstel van president Eisner ov r heide referendums werd gediscussi- eei 1. dlereerst sprak daarna Eisner, die met ee hevig protest tegen de beide staats- seci'etarissen als gecompromitteerde ver- tegenwoordigers uit den ouden tijd begon, wi' r referendums niet in het minst lieten zien, dat in Duitschland de revolutie on- derfusschen zijn werk gedaan heeft. Het werd een verwarde discussie. Maar tei slotte kwam men overeen, dat men Zu d-Duitschers in de regeering moest aen te krijgen. Lukte dit dan konden de Zuid-Duitsche sta'en toch met goed fatsoen geen uitvoe- ring meer geven aan hun voornemen om een afzonderlijke republiek te vormen. Me! socialistische voorbarigheid wordt nu veikondigd, dat het gevaar voor het uit- eei vallen van het rijk is afgewend. Maar iT1 isschen komen berichten uit Noord- _m, j Zid-Duitschland bewijzcn, dat Solff i mi-keek, Iben hij j dc aeiging om aparte staten te ormen een gevaar speur- de. De soldatenraden van Oost-Friesland, Bremen, Hamburg en Sleeswijk Holstein vormden een nieuwe republiek met de zetel te Hamburg. En de „Vorwarts" verneemt uit Keulen dat het plan is ge- maakt een Rijnsche republiek op te rich- ten, welke zich van het rijk zal losmaken. Het ziet er dus naar uit, dat Duitschland in een drie of vier republieken uiteen zal vallen, ondanks de geruststellende ver- klaringen van de Bondsconferentie. Het terugtrekken der troepen gaat thans in goede orde. Er heeft een nauw- keurige indeeling der legers op bepaalde straatwegen plaats gehad. Elk troepen- deel behoort tot een marschtroep, die een bepaalden straatweg volgt. In Keulen bleek deze voortreffelijke indeeling het best. Door de smalle straten en stegen slingert zich de stoet op voorbeeldige whze. Met het volkomen sparen van men- sclien, dieren en materiaal is een marsch- orde vastgesteld, welke de dagmarschen binnen een dusdanig kader houdt dat vroegtijdige uitputting en verbruik van krachten. buitengesloten schijnt. Een in- stortende zwaarbeladen wagen kan een straatweg urenlang versperren, de ge- heele marschorde van een dag in de war sturen. De marschwegen loopen naast elkaarnergens kruisen zij elkaaralle leiden naar de Rijn, die nog als een groote versperring voor het vaderland ligt. De wcliswaar niet talrijke, doch niettemin voldoende overgangen worden elke mi- nuut gebruikt. De voortdurende stroom., die sedert dagen over den Rijn vloeit, heeft thans zijn hoogtepunt bereikt. Sinds meer dan twee weken marcheeren de troe pen. Hun aankomst aan de Rijilbruggen is op een bepaalden tijd vastgesteld en zij zijn op de minuut aan de plaats van be- stemming. De terugmarsch is den Duit- schen helden niet licht gevallen. t Is ook bij de geassocieerden niet alles broedermin, Wilsons eisch van een vrije zee zit den Engelschen dwars. Want werd die eisch doorgedreven, dan zou Engeland abtand moeten doen van rechten die het onaantastbaar acht, en wanneer zijn ma- jestueuze positie staat en valt. Geen Brit kan zich indenken dat om maar iets te noemen, de sleutels der Middellandsche Zee zouden moeten worden afgegeven en dat de controle over den weg naar Indie voor Engeland verloren zou gaan. Men vreest te Londen, dat Wilson naar Parijs komt, om bij de bespreking van dit netelige punt, het gewicht van zijn per- soonlijken invloed in dc schaal te werpen. En men doet zijn best, aan de Amerika- nen duidelijk te maken, dat een President niet de Unie mag verlaten met politieke bedoelingen. Dat kwam nooit voor en het is in strijd met de constitute. Bovendien wijst men op het groote nut van een oppermachtige Engelsche vloot voor de geheele wereld. Nooit heeft Brittagne zijn vloot misbruikt, integendeel zij was steeds de handhaafster der gerech- tigheid. Ook de volbloed Engelsche New- York Times" zingt in deze toonzetting mee. ,,Het verschil", zegt het blad, tus schen de beheersching van de zee door En geland en die van het land door het Duit- sirhe leger was, dat niemand aanleiding had die vloot te vreezen. Het zal van de Engelschen verstundig wezen dat zij een toontje lager zingen en een conflict met de Vereenigde Staten pogen te vermijden. Want de groei van de Amerikaansche vloot gaat zoo sncl, dat men er in Enge land bang voor wordt. Het Amerikaansche marine-comit6 heeft toch geadviseerd, om den aanbouw van 24 dreadnoughts op het program te plaat- sen voor 1920. Negentien zijn reeds vol- tooi.y en drie bijnay 350 nieywe t.orpedo- vernielers zullen bij de vloot gevoegd moe ten worden voor 1920 en eveneens 350 onderzeebootjagers, 112 patrouillebooten, 35 k 40 onderzeebooten 50 mijnvegers,25 sleepbooten. Tegen zulk een maritieme machtsuit- breiding kan Engeland niet op. Dat ziet het heel goed in, en daarom geeft het aan zijn politieke een Amerikaansch-vriend- schappelijke richting. Maar als men eens in de Engelsche ziel kon lezen Levensmiddelen. Verkrijgbaar in de week van 28 Nov. tot 4 Dec. Op bon 392 1 ons kaas naar keuze, Goudsche volvet 78 ct., idem met rijksmerk 80 ct., idem 20 pGt. nagelkaas 3272 ct., komijnekaas 61 ct. per pond, 121/2~ct. per ons, zachte kaas 60 ct. p. pond, 127a ct. per ons. Op bon 394 x/2 pond suiker, 30 ct. p. p. Op bon 396 1 ons huishoudjam, 11 ct. per ons, vanaf heden. Op bon 398 1 7g ons rijst, 14 ct. per pond, vanaf heden. Op bon 400 1 ons bruine boonen, 11 ct. per pond, vanaf Zaterdag. Op bon 402 I112 ons groene erwten, 11 ct. per pond, vanaf Maandag. Op bon 404 72 ons havermout, 16 ct. per pond, Dinsdag en Donderdag, indien Dinsdag geen voldoende hoeveelheid aan- wezig mocht zijn. Aardappel en. Op bon 408 1 kilo aardappelen, Zater dag. Op bon 410 1 kilo aardappelen, Maan dag. Op bon 412 1 kilo aardappelen, Woens- dag. Veen- of zandaardappelen 572 ct., klei- aardappelen 8 ct. per kilo. Suiker kaart. Op bon 15 x/2 pond suiker, 30 ct. p. p. Kindermeel. Op bon 41 72 pond kindermeel, 21 ct. per pakje. Zij, die kindermeelbons ontvingen voor kinderen beneden 't half jaar, worden er nogmaals aan herinnerd, dat voor die kin deren het wekelijksch rantsoen 2 ons be- draagt. Er moet dus rekening mede worden gehouden, dat elke week minstens 72 ons uit een pakje overblijft, om daardoor na inlevering van bon 42 nog voor twee weken kindermeel in voorraad te hebben. -6ol»ilUI Ur- oiKittrlnrlTtlolingCll .1

Schiedamsch Volksblad | 1918 | | pagina 1