14de Jaargang, ZATERDAC 7 DECEMBER 1918. No. 728 Uitgaye GEBR. 7AI IODBTWUK. ScHieflam. Biniienland. Buitenland. Verschijnt ZATERDAGS. AbonnemeHtsprijs per 3 raaandon f 0.40. Adyertentien van 14 regels. 40 cent. Iedere regel meer40 Abonnementsadvertentien volgens tarief. m L1)IGL\G VAN H. M. DE KONINGIN DOOR DE KATIIOLIEKE EN CHRIS- TELfJKE ORGANISATIES. -oo- Maandagmiddag hebben de Katholieke en Christelijke organisaties van alle ran- gen en standen uit het geheele land in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, H. M. de Koningin Wilhel- mina en het Vorstenhuis eeni.grootsche naiionale hulde gebracht. Waren de hul- debetoogingen der laatste dagen in ver- schillende steden spontane uitingen van. aanhankelijkheid, de beteekenis van deze huldiging lag meer in het rustige, door- daelite, plechtige en algemeene, omdat hier woordvoerders spraken namens alle Ka tholieke en Christelijke organisaties des lands, waarvan vertegenwoordigers aan- wezig waren. De zaal was geheel gevuld, op het po dium, dat feestelijk met vaandels en pal- men was versierd, hadden verschillende autoriteiten plaats genomen. Opgemerkt werden o.a. de Ministers Royc de BeerAallwrse, Haems- kerk, de Vries, de Visser, Idenburg, Ko- nigde Commissaris der Koningin in Zuid-IIolland, Baron Sweerts de Landas, oud-Mmister Kolkman, de Hoogeerw. heer Deken Mgr. P. C. Wijtenburg, de Tweede Kamerleden Duymaer van Twist, Beu- mer, v. d. Voort v. Zijp, de Wilde, de Sa- vornin Lohman, de Mont6 Verloren, de Eerste Kamerleden v. d. Hoeven, Gilissen, de oud-Ministers dr. Kuyper en Loeff, Jhr. iiir. E. B. F. F. Wittert v. Hoogland, Graaf Aengenent, Aalmoezenier Noord- man. Te half 3 uur kwamen begeleid door een commissie van ontvangst Id. M. de Ko ningin, Z. Iv. H. Prins Hendrik, H. K. II. Prinses Juliana en het gevolg de zaal binnen, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. De vorstelijke personen namen op voor hen gereserveer- de zetels op het podium plaats. H. M. was gekleed in parelgreis costuum met dito hoed. II. M. de Koningin-Moe- der droeg een bruinen bontmantel, Z. K. H. Prins Hendrik droeg gekleed costuum, Prinses Juliana een bruin fluweelen man tel en dito hoed. Tijdens het binnentreden van hare Ma- jesteit en de leden van het Koninklijk Iluis zong een gemengd dubbelkwartet, onder leiding van den heer Aug. Smets, de lste strophe van het Wilhelmus, waarna door alle aanwezigen geestdriftig de tweede strophe werd gezongen. Hierna beklom de voorzitter der bijeen- komst, de heer J. van Rijzewijk, den ka- theder tot het uitspreken van de openings- rede. Als voorzitter van het Huldigings- Comitd heet hij namens de 500.000 Katho lieke en Cristelijke georganiseerden H.' M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder, Z. Iv. II. den Prins en Prinses Juliana welkom. Na deze openingsrede werd door het gemengd dubbel-kwartet op voortreffe- lijke wijze het ,,Domine salvam fac Re- ginam nostrum" van A. Giesen uitge- voerd. Prof. Diepenhorst en pater Borremeus de Greeve voerden hierna het woord. Daarna werd een korte rede uitge- sproken door Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck. Ten slotte hield H. M. de Koningin een toespraok, welke ze aanving met dank te zeggen voor deze indrukwekkende samen- komst, verklarend, dat zij de beteekenis, welke men aan deze ure wilde geven zeer had gewaardeerd. Wij zijn veilig geweest in Gods hand en gevoelen Zijn leiding, aan onze historie steeds gegeven. Wat was en is zal ook voor de toekomst zijn. Het evangelie behoort ook aan de toe komst, het gaat ons voor. Daaruit putten wij de kracht voor den nieuwen tijd. 1 let is mijn wensch met mijn volk samen te fWerken om op te trekken voor het vele waarvan thans de hoeksteon kan worden gelegd. (Geestdriftige toejuichingen). De Koningin ondorhield zich daarna langdurig met verscheidene afgevaardig- den. Met een ,,leve de Koningin" door minister De Vries aangeheven, stemden ten slotte alle aanwezigen luide in, waar na de Vorstelijke familie het gebouw ver- liet. Het Nederl. Correspondentiebureau iu Den Haag meldtNu de aanvoer van kolen uit Duitschland sedert 11 Novem ber geheel heeft opgehouden en de op 25 November verwachte hervatting daarvan niet heeft plaats gehad. is* fenvoorziening van Nederla'. /.eer zorg- wekkend geworden. Tegenover het uit- vallen, 120.000 ton Duitsche kolen, waarop was gerekend, staat weliswaar de gunstige omstandigheid, dat toezegging is ont- vangen voor levering van 60.000 ton En- gelsche kolen in het tijdvak van 18 No vember met het achterwege blijven van de Duitsche aanvoeren, moet ook rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat de productie van de Limburgsche mijnen zeer aanzienlijk is teruggeloopen door het vertrek van de Belgische ge'inter- neerden, die als mijnwerker dienst deden en waarvan slechts een klein gedeelte be- reid is hier te lande in de mijnen te blijven werken. Het zal ook met de uiterste krachtsin- spanning niet mogelijk zijn, in December de productie wederom tot het oude peil op te voeren. De Rijkskolendistributie, heeft aan de brandstoffencommissies dan ook met den nieesten aandrang verzocht, op de ver- strekking van brandstoffen, inzonderheid aan de groepen B (groote magazijnen, winkels en particuliere kantoren) C. (open- bare gebouwen, ziekenhuizen, kerken, ge- vangenissen, kazernes, scholen, hotels en restaurants) en D. (gebouwen voor pu- blieke vermakelijkheden) zooveel mogelijk te bezuinigen. De verstrekking van de minimum-rant- soenen voor groep A en van de voile rant- soenen aan de verbruikers van groep C, waarvoor bezuiniging feitelijk onmogelijk is, gelijk met ziekenhuizen en met sanato ria, veelal het geval zal zijn, blijft inmiddels verzekerd. Er doet zich thans in sommige Duitsche grensplaatsen een lioogst typisch verschijn- sel voor, zelfs op het kantje af van het ver- makelijke. Nog kort geleden toch be- taalde men in Duitschland voor paarden fabelachtige prijzen. Sommen van 8000 k 10.000 Mark voor een Hollandsch paard waren volstrekt geen zelfdzaamheid. Men kent immers de vermaarde paardensmok- kelarij, die hier zoo welig tierde enwaarbij schatten verdiend zijn. Thans is als 't ware met een slag aan die smokkelarij niet alleen een einde gekomen, doch het mooiste is nu, dat paarden aan den meest bieden- de worden verkocht. De prijzen varieeren tusschen 80 en 350 Mark (d. i. van 25 tot 125 per stuk).! Deze paarden zijn weliswaar zeer mager en soms ook oud, doch met wat krachtvoer zijn het nog goed bruikbare beesten. Vele Hollanders, ongeacht of zij voorzien zijn van passen, wonen de verkoopingen bij en korten tijd later ziet men hen warempel met een aan- tal p arden naar ons land vertrekken. Vei *n liunner koopen dan nog enpas- sant geweren, revolvers, bajonetten, ja soms zelfs wagens van terugtrekkende soldaf en. Het schijnt wel, alsof de komst der 1 lollanders oogluikend zonder pas wordt- toegelaten," om de paarden voor de komst der Entente-troepen in munt om te zeRen. Doch hoe dit zij, de ware oor- zaak van deze eigenaardige omstandig heid is ons nog niet bekend. Een feit is het echter, dat een groot aantal boeren in onze grensplaatsen zich op die manier van goedkoope paarden voorzien. Na vijftien maanden in de haven van Amsterdam te hebben opgelegen, is het tanks'oomschip Rotterdam" van de Am- rican Petroleum Cy. Woensdagnacht van IJ i hi den door het Engelsche Ivanaal New-York vertrqkken. om aldaar olie u laden. Naar de „Tel." verneemt is thans recht- streeksche verbinding per telegraaf tus schen Amsterdam en Brussel verkregen. De vertraging in het telgerafisch verkeer met Engeland is thans teruggeloopen tot minder dan een etmaal. Mr D. H. Andreae, benoemd handels- attach6 te Washington, heeft voor degenen die hem voor zijn vertrek naar Amerika over handelsbelangen wenschen te spre- ken, de gelegenheid opengesteld, om daar van mededeeling te doen aan zijn adres te Haarlem, Nassauplein 3, opdat hij hen op nader aan te geven dag en plaats tot een bespreking kan uitnoodigen. In de Gemeenschappelijke Algemeene Vergadering van den ,,Ned. Bond van Boekdrukkerijen", de ,,R. K. Vereeniging van Poekdrukkerspatroons" en den Christ Bond van Boekdrukkerspatroons in Ne- derlaud" is Woensdag 1.1. met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De vergadering, in aanmerking nemende de zich steeds wijzigende tijdsomstandig- lieden, in het algemeen de werkelijkheid erkennende van verkorting van den ar- beidsduur, verzoekt het Algemeen Hoofd- bestuur de inogelijkheid eener geleidelijke invoering daarvan te overwegen en, indien mogelijk, binnenkort te dezer zake voor- stellen te doen, en gaat over tot de orde van den dag." Een motie van de afd. Amsterdam der drie bonden om reeds met ingang van 5 Januari a.s. den achturigen arbeidsdag algemeen in te voeren, was na uitvoerige discussie teruggenomen. Het bericht, dat dienaangaande voor- kwam in ,,Het Volk", bleek niet juist te zijn Onder de voorbereidingen voor de vre- desconferentie door wordt de opmarsch der geallieerden voortgezet. Reeds is over de heele linie het Duitsch gebied betreden. De Belgen zullen de streek van onze grens tot en met Dusseldorf bezetten de En- gelschen marscheeren op Keulen aan de Amerikanen gaan naar Koblenz, en de Franschen zullen Mainz binnenrukken. Volgens berichten in de ■Duitsche bla- den grijpt Foch meer dan hem krachtens de bepalingen voor den wapenstilstand toekomt. Zij melden, dat hij het verkeer over de grens tusschen Elzas-Lotharingen en de aangrenzende landen heeft gestremd met inbegrip van het gebied om Saarbru- chen en Saarlouis. Daarmee wordt een groot stuk der Pruisische Rijnprovincie klakkeloos aan Elzas Lotharingen gehecht.. De ,,Voss. Ztg." merkt dienaangaande op de grenssluiting is in lijnrechten strijd met de duidelijke voorwaarden van den wapenstilstand, volgens welke Elzas Lo tharingen als bestanddeel van Duitsch land wordt erkend. De maatregel heeft onvoorzienbare gevolgen. Het verkeer naar Duitschland is afgesnoeid met name geen steenkolen meer uit het Saargebied naar Duitschland en Zwitserland worden gevoerd. Post- en Telegraafverkeer wordt belemmerd. Men kan dit enkel als voor- bode van de door de Franschen beoogde inlijving opvatten. De Duitsche wapen- stilstand-commissie heeft aanstonds met klem geprotesteerd. Maar protesten, 't zij met of zonder klem zijn zwakke wapenen. lJaar zijn wij, Nederlanders, gedurende den oorlog ach- tergekomen en dat zullen de Duitschers ook wel ondervinden. Er gaan nu reeds geruchten, dat de Geallieerden van plan zijn Berlijnte bezetten naar het heet, om er politiedienst te verrichten. Daar hebben we weer de beruchte bescherming van de zwakkeren door de sterkeren. Wanneer er niets in den weg is gekomen, heeft President Wilson aan boord van de George Washington" Dinsdag Amerika verlaten. Een aantal Amerikaansche oor logsschepen escorteert hem en een Fransch eskader stoomt hen tegen, om hem de vereischte honneurs te bewijzen. Intus- schen wordt de reis van den President vrij scherp becritiseerd. Eerst door vele Ame rikanen. Zoo stelde de senator Sherman in den Senaat voor het presidentsambt gedurende Wilsons afwezigheid vacant te verklaren. Ilij vond het allesbehalve verantwoor- delijk dat de President hel land verliet en was van meening, dat daaruit onheil kon voortkomen. De senaaL ging in zijn geheel met Sherman mee. In het huis van afgevaardigden trok Mann part.ij voor den President. Ofschoon republikein kon hij aan de actie tegen Wilson niet meedoen en de andere republikeinsche leden plaat- sten zich op hetzelfde standpunt. Ook in Frankrijk en Engeland is de blijd- schap over Wilson's komst niet groot. Men wacht een botsing van belangen en houdt het er voor, dat de samenkomsten van de leiders der geallieerden te Londen eigenlijk een soort mobilisatie zijn tegen over den President en zijn beginselen. 't Ziet er dus wel naar uit, dat er op de zittingen der vredesconferentie spaanders zullen vliegen. Maar de hoop van de Centralen, en men kan wel zeggen ook de hoop van de neu- tralen is nu op President Wilson geves- tigd, waar hij heeft verzekerd zonder voor- oordeelen en zonder gevoelens van wraak- zucht aan de beraadslagingen te zullen deelnemen, en het recht van alien te zul len behartigen. Moge het straks blijken, dat deze uit- spraak meer is dan een leuze. Want de stemmen, die ons tegenklinken uit de pers- organen der entente, geven niet slechts den overwonnenen, maar ook ons land tot ernstige ongerustheid.

Schiedamsch Volksblad | 1918 | | pagina 1